Amerikaanse interesse voor Russisch ontwapeningsplan meubelen CABALLER0 hoort er bij Agenda voor Haarlem Echt genieten; vrank en vrij... VenhcJk Yacamtie Conferentie van Genève wordt in Parijs voorbereid Genève kan compromis opleveren over een controle-apparaat Massale vrijlating uit Russische kampen? De ministers van Buitenlandse Zaken komen Westelijke ontwerpen bespreken 3 Bespiegelingen na acht jaar koude oorlog 250 modelkamers Djakarta zegt eerlijke en rechtvaardige behandeling van gevangenen toe Nehroe ziet overeenkomst tussen Rus en Amerikaan De Unesco verzamelt atoomgegevens Spaans danspaar komt in Bloemendaal Teruggekeerde Oostenrijker zag duizenden buitenlanders 18 Juli t/m 27 Juli Kom ook IN ZUIVELLAND Gerechtigheid Minder helicoptervluchten tijdens de winter Senator Neuberger: Verbiedt autoraces DONDERDAG 14 JULI 1955 (Van onze correspondent in Washington) De conferentie te Genève wordt op een gunstig tijdstip gehouden, omdat zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie er van overtuigd kunnen zijn, dat een atoom oorlog geen der partijen een overwinning kan geven. Te Washington hoopt men, dat de Russen inderdaad bereid zijn naast-elkander te leven. Overtuigd van Rusland's goede bedoelingen is men echter nog niet; velen zijn beducht, dat de communisten hun expansie-tactiek alleen hebben gewijzigd, in de hoop thans meer met stroop te bereiken dan vroeger met azijn. De Amerikaanse pers heeft veel aandacht besteed aan Rusland's daden en gebaren ten aanzien van Oostenrijk, Joegoslavië en Duitsland. Daardoor heeft een andere Russische stap misschien te weinig aandacht gekregen. Men kan er echter van overtuigd zijn, dat de Amerikaanse deskundigen met bijzondere aandacht de ontwapeningsvoorstellen hebben bestudeerd, waarmede Rusland op 10 Mei te Londen voor de dag is gekomen. Minister Molotov heeft het Russische ontwapeningsplan op 22 Juni te San Fransisco opnieuw naar voren ge bracht. Die voorstellen zijn in hun huidige vorm onaanvaardbaar voor de Verenigde Staten, maar men heeft te "Washington toch prin cipiële elementen in het document ont dekt, die tot een compromis kunnen leiden. De Russen hebben in beginsel een interna tionale controle aanvaard, voor geval men het eens kan worden over een ontwape ningsplan. De inspectie, die de Russen aan vaardbaar achten, gaat Washington niet ver genoeg, doch beide landen zijn tot het inzicht gekomen, dat een absolutie con trole zoals vroeger in het Amerikaanse plan—Baruch werd geopperd, uit de tijd is. Er komen zoveel splijtstoffen en een der mate grote verscheidenheid atoomwapens, dat het niet langer mogelijk is a 11 e grond stoffen en wapens onder controle te hou den. Misschien kan men tot een beperkte controle komen. Pottenkijkerij De Russen willen de controleurs laten optreden in een vergevorderd stadium van een eventuele bewapenings-reductie en zij adhten het niet nodig, dat de inspectie meer zal omvatten dan de controle van grote havens, spoorwegknooppunten, auto wegen en vliegvelden. Amerikanen, die hun gedachten over dit voorstel hebben laten gaan, zijn in het algemeen van oor deel, dat de inspectie uitgebreider behoort te zijn. De inspecteurs zouden de vreed zame toepassing van atoom-energie in het oog moeten houden, zij zouden moeten na gaan hoe de productie van staal en alumi nium zich ontwikkelt, zij zouden moeten vaststellen of er inderdaad zoveel man schappen onder de wapenen zijn, als offi cieel is overeengekomen, enzovoorts. Het zal niet gemakkelijk zijn voor Rusland en misschien ook niet voor de Verenigde Sta ten om zulk een pottenkijkerij te aan vaarden. Over een reductie in manschappen zijn de grote mogendheden het in beginsel eens. Veel moeilijker zal het echter zijn, een overeenkomst te treffen, waarbij de be staande atoomwapenen onklaar gemaakt zouden worden. Voorlopig is zulks niet aan de orde. Alarmsysteem Er gaan in Washington stemmen op om niet zoals de Russen suggereren atoomwapens te vernietigen, doch om de splijtstof ervan te gebruike voor vredes doeleinden Er zou volgens deskundigen ADVERTENTIE WONINGINRICHTING BEVERWIJK (jecpe^c/vó*, 8-1230 e*) ms^I3^S-I8- iui/i Qotydcty ho 13 -• DONDERDAG 14 JULI Palace: „Rear Window", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Meisjes zonder moraal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het net", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Inspecteur Rip ley slaat toe", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De purperen vlakte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaren ener wereldstad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The Las Vegas Stox-y", 18 jaar, 8 uur. Minerva: „Intermez zo", 14 jaai-, 8.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Grote Kerk, 8 uur: Orgelconcert prijs winnaars impi-ovisatiewedsfcrijden. Spruiten- boschstraat 9, Haarlem, 8 uur, Gemeente van Christus, Engelse dienst. Nutsgebouw Lange Veerstraat, 8 uur, Spir. Ver. „Het hogere leven". VRIJDAG 15 JULI Rembrandt: „De aanslag op Hitier", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gek op mannen", alle leeft., 2.15, 7 en 9 uur. Luxor: Montagne's Jeugdvariété, 10.30 uur en „Lach en vergeet", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dit gebeurde op 20 Juli 1944" 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Thi-ee for the show", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De verlaten wigwam", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De 5 Sullivns", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Rear Window", 2de week, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. reeds het een en ander gewonen zijn, in dien de Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten over en weer een zekere controle aan vaarden voor de eerste fase van een ont wapeningsproces. Zelfs zulk een controle als de Russen suggereren zou wantrouwen kunnen wegnemen en zou in elk geval als een soort alarm-systeem kunnen dienen. Deskundigen zijn het er over eens, dat een land, dat een andere wereldmacht wil ver nietigen, daartoe ook in de moderne tijd voorbereidingen moet treffen, die zelfs aan een beperkt controle-apparaat niet kunnen ontgaan. Het gevaar van een atoomoorlog schuilt voor een deel in de verrassingsmogelijkheden. Neemt men die weg door het stationneren van een inter nationale controle, dan moet de spanning in de wereld merkbaar afnemen. Alle deelnemers van de conferentie te Genève hebben verklaard, de spanning in de wereld te willen verminderen. Zijn al len hierin oprecht? Het gevaar van een alles-vernietigende atoom-oorlog sluit op rechtheid in dezen niet uit. Indien de grote mogendheden te Genève besluiten een compromis uit te werken over een binnen een afzienbare tijd in te stellen controle-apparaat, dan zou dat een eerste stap zijn in de door allen gewenste richting. De Nederlandse ambassade te Washington heeft bekend gemaakt dat haar, op 1 Juli via de ambassade van Indonesië gedaan verzoek dat de regering van Indonesië zou terugkomen op haar besluit een visum aan een Amerikaanse advocaat te weigeren om het proces van de 23 Nederlanders waar te nemen, is afgewezen. De nota van de am bassade van Indonesië, waarin deze mede deling werd overgebracht, gaf de verzeke ring dat de 23 Nedei-landers in het op het ogenblik aan de gang zijnde proces een eer lijke en rechtvaardige behandeling zouden krijgen, maar bleef blijk geven van tegen zin een objectief waarnemer van een on partijdig land aanwezig te hebben om dit te bevestigen. De verzekeringen via de Indonesische ambassade ontvangen dat de. behandeling der 23 Nederlandse gevangenen eerlijk en rechtvaardig zal zijn, geven de Nederland se ambassade moed te geloven dat bij na der inzien de Indonesische regering de aanwezigheid bij de processen zal wensen van een waarnemer met de qualificaties van de heer Horsky NIEUW DELHI (A.F.P.) „Er zijn enkele treffende overeenkomsten tussen de Russen en de Amei-ikanen," zo heeft premier Nehroe van India, op een receptie na zijn thuiskomst gezegd. „Beide volken zijn gastvrij, kameraadschappelijk, open hartig, zij hebben een op techniek inge stelde geest en houden, ei-van de dingen in het groot te doen." Ik zou graag ook, net als jullie allemaal, met vacantie willen gaan, als ik maar wist waarhéén. Ik weet wel waarheen lk zou willen gaan, maar dat is voor een gewoon mens onbereikbaar. Ik zou een paar maanden, desnoods per muilezel, door Mexico willen zwerven; of een half jaar, per olifant, door India; ik zou op een terrasje in Havannah tegenover dat witte Capitolio willen zitten en naar mooie muziek luisteren, of de Nrjl tot aan zijn bronnen willen volgen.. Dëxt zou ik willen. Of op een boot, met de luxe ac commodatie passend bij een heer van stan ding, bevolkt door alle mooie meisjes van de wereld, naar Tahiti willen varen. Of naar Japan gaan om thee te drinken voor bordpapieren huisjes met helemaal-geen- bordpapieren geisha's. Dè.t zou ik willen. Maar, net als jullie allemaal, naar Tyrol of naar Zwitserland of pak weg naar Noorwegen om alleen maar met zo'n schild je voor op de auto, om te laten zien dat ik déAr helemaal óók geweest ben, terug te keren, na op z'n hoogst dertig dagen, de reis heen en weer inbegrepen, dat vind ik niet de moeite waard. Het liefst zou ik vijf en twintig jaar va cantie houden met een (gratis) abonnement op alle lijnen, te land, ter zee en in de lucht en met een reductie van 90 procent op de hótelprijzen, terwijl ik van regeringswege een zakcentje meekreeg, als voorschot op het honorarium voor mijn, door de Lands drukkerij, op geschept papier, uit te geven reisverslag. Tenslotte zóü het er echt niet zoveel toe doen, of er in de trein, in het vliegtuig of op de boot één bescheiden mannetje méér meevoer en of er nu in een hótel één kleine eter en rustige slaper méér is, dat kan niets uitmaken. Als minister Staf in vijf- en-twintig jaar één enkele straaljager min der bouwt, houdt de staat nog over op dat zakcentje. Het kèn best. En de enige reden, weer die dooddoener: het precedent „Waar om u wel en een ander niet?" of „Stel je voor dat ze allemddl kwamen!" Ik vind het precedent een slecht argument. Ten eerste kan ik heel duidelijk maken, waarom ik wèl en een ander niet. En a 1 s ik dat dui delijk gemaakt heb, is het tevens duidelijk, dat wat aan allemaal niet vrij staat, voor wat mij betreft een logische zaak is. Maar men staat mij niet eens toe het uit te leg gen! En als het geen vijf en twintig jaar is, dan liever helemaal niet. Gaan jullie maar naar Zwitserland. Ik ga wel één dagje naar Leidschendam. ELIAS Luther Evans, directeur-generaal van de Unesco, die enige dagen als gast van de Belgische regering te Brussel ver toeft, heeft verklaard dat de Unesco niet zal nalaten zoveel mogelijk inlichtingen te verzamelen over de atoomproefnemingen. Zij zal daarbij gebruik maken van de ge gevens van de Britse medische vereniging en van de Amerikaanse academie van we tenschappen, die thans het vraagstuk be studeren, maar ook van inlichtingen uit andere landen waar proeven met kern energie worden genomen. Evans verklaarde dit in antwoord op een vraag met betrekking tot de boodschap Einstein-Russell. Het uitmuntende danspaar Susana (Aude- oud) en José (Udaeta) treedt Vrijdag 15 en Zaterdag 16 Juli in Bloeanendaals Open lucht-theater op met een programma van Spaans-klassieke en zigeunerdansen. Het vermeldt behalve Farruca, Zapateado, Tan- quillo en Alegrias ook een dans in de hof stijl van de zestiende eeuw, alsmede dans- gedichten op muziek van Albeniz en De Falla, benevens een Bolero en een Jota, alsmede een oude volksdans van het Ba- leareneiland Ibiza in originele costuums. Muzikale medewerking aan deze voorstel ling wordt verleend door de guitarist Paco Hernandez, de pianist Armin Janssen en de flamencozanger Antonio Cerezo. WENEN (Reuter) „Er zijn nog duizen den buitenlanders onder wie Britten, Amerikanen, Zweden, Denen, Duitsers, Tsjechen, Polen, Hongaren, Roemenen, Al- baniers en Japanners in honderden ge vangenissen en kampen in de Sovjet-Unie. Een Russische generaal heeft echter bij een inspectie van het gevangenenkamp te Irkoetsk (Siberië) verklaard dat er aan het einde van dit jaar niet één meer over zal zijn", aldus heeft een Oostenrijker, die kort na de oorlog door de Russen werd ontvoerd en thans in Oostenrijk is terug gekeerd, na aankomst te Wenen ver klaard. De Oostenrijker, die verzocht zijn naam niet te noemen „ik moet denken aan hen, die niet zo gelukkig waren als ik en nog steeds daar zijn" verhaalde voorts dat zich onder de Roemenen een zekere graaf Belmonte, een voormalig persoonlijk adjudant van ex-koning Carol, bevindt. Hij vertelde verder dat een zekere Tonio Fabian, voormalig lid van de Spaanse „Blauwe divisie" (die in de tweede wereldoorlog aan Duitse zijde tegen de Russen heeft gestreden) na een ontvluch tingspoging door honden van de bewakers aan stukken werd gescheurd in het ge vangenenkamp te Inta (Noord-Siberië). Zijn verscheurde lijk was, voor dat het werd begraven als „waarschuwing" aan de andere gevangenen in het kamp tentoon gesteld. „In het kamp te Inta bevinden zich veertig- tot zestigduizend gevangenen, on der bewaking van een gehele Russische divisie. Het kamp is in twaalf kleinere kampen onderverdeeld". De Oostenrijkse ex-gevangene zei ver der, dat de Russen „groot vertrouwen" hebben in premier Boelganin, in de se cretaris-generaal van de communistische partij Kroesjtsjev „en speciaal in de mi nister van landsverdediging, maarschalk Zjoekov". „De levensomstandigheden, vooral op het platteland, zijn tamelijk slecht. Plattelanders bedelden .vaak' bij de gevangenen om brood en andere levens middelen. Sinds het overlijden van Stalin is de geest onder de Russen verbeterd", aldus de Oostenrijker. ADVERTENTIE ADVERTENTIE la op- De tentoonstelling IN ZUIVELLAND f wordt niet gehouden van 15 t/m 30 Juli a.s, maar door verschillende omstandigheden van: in het gemeentelijk Concertgebouw, Lange Begijnestraat, Haarlem. 1 Melk- en Zuiveltentoonstelling CONSTANTE KWALITEIT (Van onze correspondent in Parijs) Aan de Quai d'Orsay, het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken, hebben deskundigen van de Westelijke Grote Drie besprekingen gehouden, die men het voor spel zou kunnen noemen van de confe rentie van Genève, die Maandag begint. De delegaties van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankryk, waarin de voornaamste Europese experts zetelen, hebben de Westerse voorstellen opgesteld, die in Genève aan de Russen zullen wor den voorgelegd. Gelyklopende besprekin gen zyn in het Palais Chaillot tussen de permanente vertegenwoordigers der At lantische landen gevoerd en die onder handelingen zullen Zaterdag door een bij zondere ministerconferentie der Atlantische mogendheden worden bekroond. Vrydag worden de ministers van Buitenlandse Za ken Dulles en MacMillan in Parys ver wacht. Aan de besprekingen op de Quai d'Orsay hebben zijdelings ook de West-Duitsers deelgenomen onder leiding van de perma nente vertegenwoordiger van Bonn bij de NAVO, Blankenhorn. Blankenhorn is ge raadpleegd over het Duitse vraagstuk. Het Duitse probleem zal met de kwestie der ontwapening wel de hoofdschotel vormen in Genève. Er schijnt tussen de drie Weste lijke mogendheden een bevredigende eens gezindheid te heersen en van vrees voor 'n doorbraak van het eenheidsfront is, voor zover valt na te gaan, geen sprake. De grondslag voor deze besprekingen wordt gevormd door twee rapporten, die in Bonn en Washington zijn opgesteld, in het bijzonder over de Duitse eenheid. Die rapporten zijn gebaseerd op het plan-Eden van 1954, dat voorziet in gecontroleerde en vrije verkiezingen in heel Duitsland. Men schijnt echter gezocht te hebben naar een De dood van een jonge vrouw op een Engels schavot is niet een zo schokkende ge beurtenis, dat er iets door ver andert aan het aanschijn van de wereld, zoals wij haar ken nen. Doch zoals de dood van ieder mens, waar en waardoor dan ook, een nieuw vraagte ken is achter de angstige en adembenemende zin van het leven, zo is ook dit sterven onder de hand van een beul een bodemloos ravijn in de weg der realiteit. Zij bedreef een misdaad en zij werd ervoor gestraft. Haar naam, Ruth Ellis, kwam op de voorpagina's der kranten toen het waarschijnlijk werd dat zij het voorwerp van een nieuwe sensatie zou worden. De sensatie van een vrouw aan de galg. De galg, sinister kruishout uit bax-baarse tijden, teken der verworpenen uit een tijdperk dat geringe vergrijpen met het leven werden geboet, heeft een moderne vrouw uit 1955 in zijn dodelijke armen ont vangen en er kan dus niet veel veranderd zijn sinds de dagen, dat de strop een ver lengstuk der menselijke wet ten werd. Dood en leven, be staan en sterven, gescheiden door een ondoorgrondelijke ingreep uit het onbekende, zijn door de galg en de kogel en de guillotine en talloze an dere vernuftige vindingen der menselijke technische vaar digheid op simpele wijze aan eengevoegd. Men zegt: hij leeft, doch hij moet sterven. Meer niet. En hij, wie het geldt, sterft. Hij sterft zelfs op een zeer reguliere en ge oorloofde wijze, zonder dat uit de hemel een bliksemstraal schiet om de lichtvaardige oor delaars te verhoeden, meester te zijn over leven en dood. Het merkwaardige in de praktijk der dodende mensen is wel, dat niemand van hen, die zo bekwaam zijn in het vinden van argumenten om anderen het leven te benemen, weten waarheen zij hun slachtoffer zenden, noch kun nen uiteenzetten tot welke werkelijke straf zij hun prooi veroordelen. Wie oorlogen ontketent en ganse mensen massa's verplicht zich te offe ren, weet niet waarheen hij die stervende mensenmassa's zendt. Hij weet slechts dat er een aards doel gediend wordt en dat dit aardse doel het wegvallen van mensenlevens vergoedt. Hij weet ook, dat er een gerechtigheid is, die de dood van zovelen eist al thans een gerechtigheid die hij aanhangt en die hij zelf heeft tot stand gebracht of ge heiligd. Wie een mens straft met de dood, kiest de gemak kelijke weg en snijdt zieke de len uit de samenleving, doch hij gaat niet zo behoedzaam en verantwoordelijk tewerk als de chirurgen. Want hij snijdt een leven weg, dat weliswaar ziek geacht moet worden, doch waarvan de mogelijke genezing een open vraag is, die hij niet eens heeft trach ten te beantwoorden. In wezen doet de chirurgie niets anders dan dode delen verwijderen opdat zij geen ge vaar meer voor hun omgeving zullen opleveren en opdat het leven kan worden gered. Een rechter, die ter dood veroor deelt, vernietigt een levend deel omdat hij de moeite niet nemen kan na te gaan, hoe hij het zal kunnen genezen. Er is iets weerzinwekkend wellustigs in de ter dood ver oordelende mens. Hij zit ho ger en machtiger dan de an deren, bekleed met verhullen de waardigheden en als mens verborgen ach'ter een masker van onfeilbaarheid, onzondig heid en uitverkiezing. Hij, die in zijn eigen leven een mens en niets meer is, speelt het spel van de begenadigde, die in zijn oordeel de stem van de almacht vertolkt en in zijn be slissing heer en meester van de schepping zegt te zijn. Hij regeert met de dodende straal van het staal der guillotine, die neersuist op een mens en de ziel van het lichaam scheidt. In naam der gerech tigheid ontneemt hij de mens zijn menszijn, wat de grootste ongerechtigheid is die men een mens kan aandoen. Want hij weet niet wat het is, wat hij die mens ontneemt. Hij ver nietigt iets, dat hij zelf niet maken kan en nooit doorgrond heeft, waarvan hij de waarde niet kan schatten. Er is iets weerzinwekkend wellustigs in de te machtige, willekeurige mens, die heerser meent te zijn over dingen die hij niet van zichzelve heeft. Toen de mens in naam der orde begon te straffen en te wreken, heeft hij wel de rechtvaardigheidszin, doch niet de liefde van zijn Schepper ge leend. Wanneer orde door de dood moet worden gediend, is het een orde des doods, die vernietiging heet. De dood al leen kent de starre, onwankel bare orde van het niets, waar in geen storing mogelijk is en waarin dus de voornaamste factor der orde de wanorde als mogelijkheid ontbreekt. Menselijke misstappen en fou ten straffen betekent niet: de nogelijkheid tot fouten en mis stappen doen verdwijnen, doch de mensen brengen tot de vrij willige aanvaarding van orde. Wanneer de mensheid in haar geheel zou moeten worden be recht naar haar eigen maatsta ven wanneer zij zou worden geconfronteerd met haar veel vuldige falen, met de oceaan van onrecht in haar midden, met de zeeën van wreedheid die zij toeliet, met de woestij nen van liefdeloosheid en zelf zucht waarop zij bouwde dan zou, naar de maatstaven van de eigendunkelijke wetten die zij zelf schiep, haar dood straf vaststaan. Zij zou naar het schavot moeten worden geleid en opgehangen, en er zou, volgens de rechters der mensen, recht zijn geschied. Doch de mensheid wandelt voort. Zij krijgt de onophoude lijke kans om nieuwe wegen in te slaan, misslagen te bedek ken met goede voornemens en fouten te vergeten. Zij wandelt voort en krijgt de tekenen bij de viersprong, opdat zij niet in haar eigen graf zal vallen. Waarom is de gerechtigheid der mensen zo verschillend van de gerechtigheid, die de ganse mensheid van het begin der wereld af met onuitputtelijk geduld gereclasseerd heeft? Er is een jonge vrouw ge storven op een Engels schavot en het recht heeft zijn loop ge had. De galg, sinister kruis hout uit barbaarse tijden, staat ook in 1955 nog onvermolmd sn stevig geplant. Misschien zullen de barbaar se tijden eens toch nog eindi gen. Vóór hij valt, zullen ech ter nog talrijke wijze mannen het woord des doods over een leven uitspreken en waardig van het podium stappen in de overtuiging, dat zij recht ge sproken hebben. Doch èls hij valt, en nooit meer zal worden opgericht, zullen zij vervangen zijn door nieuwe, wijzere mensen. Men sen die begrepen hebben dat 3e eerbied voor het onbegrepen sn onbegrijpelijke leven een deel der universele gerechtig heid is. J. L. vrijere formulering van dit plan waardoor het meer kans zou maken door de Russeii als grondslag voor overleg te worden aan vaard. Men spreekt al van een tiental wis selformules, die voor de belangrijkste on derdelen ontworpen zouden zijn. Nieuw element Een nieuw element in de Westerse voor stellen is de waarborg, die premier Eden de Russen heeft aangeboden tegen ieder aggressief initiatief dat zij van het Westen zouden kunnen duchten. Die suggestie past overigens goed in een vroeger Frans plan van Mendès-France, waarin sprake was van een wederzijds accoord tussen de Wes terse en de Oosterse stelsels van collec tieve veiligheid. Daarmee zou tevens het beginsel van de Atlantische solidariteit ge waarborgd blijven, terwijl men bovendien tevoren over de instrumenten zou beschik ken voor een wederzijdse controle op de bewapening. De Amerikanen tonen zich optimistischer en zelfverzekerder dan zij zich in lange tijd voorgedaaan hebben. Niettemin begint Washington in te zien dat de controle maatregelen op een eventuele ontwape ning, die tot dusver werden opgesteld, door een te vereenvoudigde kijk op de vele ingewikkelde moeilijkheden in de practijk van weinig nut zullen zijn. Men heeft die practische moeilijkheden vaak onderschat en dat wordt van Amerikaanse zijde, en met name door president Eisenhower nogal openhartig toegegeven. Men begrijpt dat het einddoel van algemene ontwapening slechts stap voor stap bereikt kan worden. Het voornaamste doel in Genève zal zijn een wederzijds vertrouwen te scheppen. Opzienbarende resultaten worden voorlopig niet verwacht. ADVERTENTIE CHOCOLADE... PASTILLES (Van onze correspondent in Brussel) Deze winter zullen de regelmatige dien sten tussen België en Nederland met hef- schroefvliegtuigen worden ingekrompen. Er zullen dagelijks twee diensten tussen Brussel en Rotterdam zijn en één tussen Brussel en Maastricht. ADVERTENTIE De democratische senator Richard L. Neuberger uit Oregon heeft gisteren ver klaard dat het tijd wordt dat het Ameri kaanse congres een einde maakt aan het „bloedvergieten" bij autoraces. Neuberger citeerde een aantal recente dodelijke ongelukken op racebanen en zei- de: „De sterfgevallen op onze verkeers wegen zijn tragisch, maar zij worden ten minste niet in elkaar gezet ter wille van geldelijk voordeel en van het plezier van duizenden toeschouwers." Neuberger meende, dat als race-liefheb bers beweren dat wedstrijden noodzakelijk zijn om verbetering in auto's te bereiken, dat evenveel zin heeft als het in een af grond drijven van paarden teneinde het paardenvlees te verbeteren.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5