PANDA IN BLOEMENDAAL Kort en bondig Blijf meester .Clowntje Rick brieven aan de redactie De schimmen van het duister WOONHUIS!! Vijfhuizen Hillegom Haarlemmerliede Lis se Twee Nederlanders in Nico gearresteerd Folders voor scholieren over maatschappelijk werk DFG definitief in de hoofdklasse Politie van visserij in de Noordzee 0-50 Voor de kinderen Opbrengst collecte Bijna 80 bekeuringen in Hillegom Gemeenteraad komt op Donderdag 21 Juli bijeen Ouderavond van de Zondagsschool „Samuël" Burgerlijke Stand van Haarlem A.J. KAAN „De WoW FEUILLETON door Boilleau Narcejac DONDERDAG 14 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCrtb OUUKAINI 0 Zelfs de trappen tussen de vakken op de tribunes van Bloemendaals Openlucht theater waren gistermiddag door moeders met kinderen bezet, zo druk was het bij de voorstelling, die door Anneke Elro en haar gezelschap gegeven werd van „Panda en de gemaskerde". Met een schatting van tweeduizend toeschouwers zullen wij niet ver bezijden de werkelijkheid zijn. Wel een bewijs overigens, dat de held van de door ons gepubliceerde jeugdstrip van Marten Toonder zich in een enorme populariteit mag verheugen. Geen wonder dan ook, dat besloten werd tot een herhaling, die op Zaterdagmiddag 16 Juli zal plaats hebben. Zoals de practijk op het ogenblik is, zijn er twee vormen van kindertoneel in ons land. Én zijn groepen zoals „Puck" en het nieuwe ensemble van Cruys Voor- bergh die zich nadrukkelijk de aesthe- tische verheffing, de smaakvorming van het kind ten doel stellen. Men hoopt er toe bij te dragen de jeugd ontvankelijker voor artistieke indrukken te maken. Wat hier uiteindelijk van terecht komt, valt moei lijk te beoordelen. Belangrijk is in ieder geval de daarvan uitgaande activering der fantasie. Er zijn evenwel ook gezelschap pen, die volgens een geheel andere koers te werk gaan.Die kiezen eenevoudig be kende stof, uit sprookjes of populaire boe ken, om daar een toneelbewerking van te maken. Het element van verdieping ont breekt daarbij. Van een geestelijk avon tuur is geen sprake. Maar de betekenis schuilt in 't hanteren van en kennis maken met de dramatische vorm. De kinderen er varen hierdoor in de beste gevallen, dat het met de middelen van het toneel moge lijk is een sterk verhaal pakkend uit te beelden. Dat men daarbij aanknoopt bij vertrouwde motieven is eigenlijk alleen maar gunstig. Helaas werken er op dit laatste terrein vele dubieuze ondernemers, die zonder nor men in acht te nemen, een kortstondig succes uitbuiten. Twee pf drie handige krachten vervullen dan alle rollen in een haastig in elkaar getimmerd prul vol goed kope kluchteffecten. Tot dezulken mag men het Rotterdams Kindertoneel van An neke Elro beslist niet rekenen. Artistieke hoogvliegerij moet men hier niet verwach ten. Maar de prestaties zijn verantwoord, met zorg voorbereid en de kinderen smullen ervan. Dat kon men gisteren weer afleiden uit de opgewonden kreten van medeleven, die telkens als het spannend werd, dus vooral tijdens het tweede be drijf, uit het amphitheater opstegen. In koor werden de hoofdpersonen gewaar schuwd voor het bedriegelijke optreden van het bos vrouwtje met haar toverstaf. Maar er waren er evenzovelen die net zo hard protesteerden tegen deze spelbre kers Het stuk is misschien wat mager van in houd en komt wat traag op gang. Maar de ADVERTENTIE over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten WAT HÜNHARPT Maakt ISGOED NICE (United Press). Twee Nederlan ders zijn in Nice gearresteerd in verband met een gewapende overval op en beroving van de chauffeur Atmane Nedjma uit Nice, op de avond van de 8ste Juli. De politie identificeerde hen als Pieter Klaassen, geboren in Rotterdam en Pieter Boer, eveneens geboren in Rotterdam. Verder deelde de politie mede, dat Boer en Klaassen verleden jaar in Nice twee maanden gevangenisstraf hebben uitgeze ten wegens twee overvallen op benzine stations in Nice en Villefranche. De lezers van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant hadden reductie op de toegangsbiljetten voor de opvoering van „Panda en de gemaskerde" in het Open luchttheater te Bloemendaal. Hoe gretig van deze aanbieding gebruik werd ge maakt, kan men zien op deze foto: geen centimeter plaatsruimte bleef onbezet. De teleurgestelden kunnen, zij het legen nor male prijzen, Zaterdagmiddag hun verzuim inhalen. kinderen vervelen zich toch geen ogenblik en na de pauze heerst er ruim voldoende actie, die ook tot de nodige hilariteit aan leiding geeft. Bij de voorstelling van Woensdagmiddag was men toen ook zo verstandig de geluidsversterking achter wege te laten, hetgeen de natuurlijkheid van het spel ten goede kwam. Men had ge meend de microfoon nodig te hebben, om dat de maskers de verstaanbaarheid on gunstig zouden kunnen beïnvloeden, maar die vrees bleek in Bloemendaals Openlucht theater met zijn volmaakte acóustiek totaal ongegrond. Van de medewerkenden moeten in het bijzonder Anneke Elro als het boosaardige bosvrouwtje, Frans van de Pavoordt als Graaf Izengrim en Hans Boland als Hertog Bruno worden genoemd. Willy Rijnvis was een bewegelijke Panda en Willy Roter- mundt maakte als Joris Goedbloed een aar dige beurt. Met deze opvoering werd tevens bewezen, dat dit groepje zich waarlijk niet alleen tot sprookjes behoeft te beperken. D. K. Het ministerie voor Maatschappelijk Werk heeft folders uitgegeven, die werden uitge reikt aan de leerlingen van de hoogste klassen der middelbare scholen. Met deze folders hoopt men belangstelling te wek ken voor de verschillende opleidingen voor maatschappelijk werk, die openstaan voor jongelui, die de middelbare school gaan verlaten. De folders werden verzorgd door de rijksvoorlichtingsdienst. De protesten van RBC uit de beslissings wedstrijd DFCRBC (10) zijn door de protestcommissie van de KNVB afgewezen. DFC speelt dus volgend jaar in de hoofd klasse. Verkoping te Halfweg. Notarissen B. M. Serné en M. W. Treurniet te Haarlem, N. M. Posch te Amsterdam en M. Gerard te Brussel hebben Woensdagmiddag te Half weg in het openbaar verkocht zes huizen met erven en tuinen aan de Dennenlaan 91 tot en met 101 te Zwanenburg (gemeente Haar lemmermeer). Koper was de heer Ofeigssen te Amsterdam qq. voor f30.302. Het oefensmaldeel 5, dat eind Januari van dit jaar is uitgevaren voor oefeningen in de Middellandse Zee en in de wateren nabij Noord-West-Europa, is in Den Helder en Rotterdam teruggekeerd. HAARLEM EN OMGEVING Anti-lek. De Haarlemse gemeenteraad stelde twee weken geleden bijna tien mille beschikbaar voor het schilderen van de 46 woningen van „Luctor et emergo" aan de Sterrebosstraat. Nu vragen B. en W. nog een bedrag van bijna negen mille om de zinken dakgoten van dat complex te kunnen ver nieuwen. Geen spreekuur. De wethouder van Pu blieke Werken van Bloemendaal, de heer A. van Geluk, is morgen verhinderd spreekuur te houden. De minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille hebben aan de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer doen toekomen de tekst, alsmede de vertaling in het Nederlands, van het accoord, gesloten te Den Haag op 3 Juni 1955, betreffende de op 16 Mei 1882 te Den Haag ondertekende internationale overeenkomst tot regeling van de politie van de visserij in de Noordzee. In de toelichtende nota wordt onder meer gezegd: De overeenkomst tot regeling van de politie van de visserij in de Noordzee bui ten de territoriale wateren, van 6 Mei 1882 wordt op grond van een op 31 Ja nuari 1952 te Den Haag tot stand gekomen nota-wisseling toegepast tussen Nederland en Duitsland. Tussen België, Denemarken, Frankrijk en Groot-Brittannië en Noord- Ierland enerzijds en Duitsland anderzijds worden bovengenoemde overeenkomsten sedert 1 Juli 1952 toegepast. Aangezien Duitsland geen oorlogsschepen bezit, die krachtens de overeenkomst van 1882 het toezicht op de visserij kunnen uitoefenen, heeft het verzocht evenals Bel gië in de gelegenheid te worden gesteld, dit toezicht te doen uitoefenen, hetzij door oorlogsschepen, hetzij door staatsschepen- niet- oorlogsschepen, die onder bevel staan van door de staat benoemde gezag voerders. Het kwam de ministers gewenst voor, de door Duitsland verlangde aanvulling van de overeenkomst van 1882 vast te leggen in een nadere overeenkomst tus sen de bij deze overeenkomst betrokken partijen. In gemeenschappelijk overleg werd het ontwerp voor een dergelijke aanvullende overeenkomst opgesteld, echter in ,die geest, dat de door Duitsland gevraagde rechten met betrekking tot de wijze van toezicht op de visserij in de Noordzee aan alle verdragspartijen worden toegekend. De ministers zijn van oordeel, dat deze overeenkomst de internationale samen werking ten goede zal komen. ADVERTENTIE fROUWEN? RHEUMA-verrassingscouvertjes Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54 - LO 510/052. Tante Liezebertha vond het fijn, dat de jongens haar zo goed hielpen; want met die schoonmaak had ze 't druk genoeg! Zodra de jongens van school thuis kwamen zochten ze haar op. „Tante Liezebertha... kunnen we ergens mee helpen?", vroegen ze dan. Nou, do.t kon zéker. Altijd was er wel iets te doen, waarmee ze tante Liezebertha wat werk. uit handen konden nemen. „Weet je wat, jongensals jullie even dat vloerkleed naar de tuin wilt brengen, het staat daar opgerold in de hoek en het moet geklopt worden!" „Mogen wij dat doen?", vroeg Bunkie. „Graag", zei tante Liezebertha. „Maar het moet goed schoon, hoor jongens!" „Komt in orde, mevrouw!", lachte Rick. Met Bunkie samen nam hij het kleed op zijn schouder, en zo droegen ze 't de kamer uit en de tuin in. Daar hingen ze 't over een stevig touw, tussen twee bomen ge spannen, en toenkloppen maar, jongens!! Nu de drukte met het oog op het eeuwfeest is geëindigd, hebben de diverse comité's en verenigingen hun gewone werk weer hervat. Zo heeft het bestuur van de Bejaarden- club „Vijfhuizen" thans vastgesteld, dat de totaalopbrengst van de inzameling voor de jaarlijkse reis het respectabele bedrag van f 1113,80 bedraagt. Ook is de totaal-opbrengst bekend gewor den van de collecte voor de verleden week gehouden kinderfeesten. Hiervoor werd f 384,65 opgehaald. Bij de onlangs gehouden verkeerscontróle door de rijkspolitie in Hillegom zijn niet minder dan 78 processen-verbaal opge maakt. Wielrijders maakten zich schuldig aan het geen richting aangeven en voetgan gers namen het niet nauw met oversteken. Verder speelden de defecte achterlichten de wielrijders parten. WIELERCLUB „DE BOLLENSTREEK" De uitslag van de gehouden 30 km. wed strijd luidt: 1. Kaptein; 2. Van der Zwet; 3. Schravendijk. De winnaar legde de afstand af in 45 min. De stand in de competitie is als volgt: 1. Kaptein 34 pnt.; 2. Willemse 22 pnt.; 3. Schravendijk 22 prut.; 4. Van der Zwet 17 pnt.; 5. Bruijnen 16 pnt. DE VROEGTE WINT Zondag wordt de vierde competitiewed strijd van de hengelvereniging „De vroegte wint" uit Hillegom gehouden in het Am sterdam-Rijnkanaal bij Nigtevecht. CONCERT UITGESTELD Het concert, dat door de H.H.KTuit Hille; gom gegeven zou worden op 14 Mei is uit' gesteld tot 21 Juli. De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude vergadert op Donderdag 21 Juli des avonds om halfacht. Het nieuwe raadslid zal beëdigd en geïnstalleerd wor den, waarna overgegaan wordt tot de be noeming van een wethouder. B. en W. vragen de gemeenteraad mach tiging een vijfde werkman in vaste dienst aan te stellen. Voorts stellen zij voor toe te treden als lid van de Nationale Woningraad tegen een jaarlijkse contributie van fÖ,50 per woning met een minimum van f 10. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Joseph Cornells Paul Maria, z. van J. E. Neve en M. van Leeuwen; Jo hannes, z. van M. Th. de Fouw en K. de Vries; Pieter Jacobus, z. van G. J. Smit en L. M. Winter. GETROUWD: N. B. van Geldrop en M. G. Buiis; G. Th. Schoonderbeek en J. M. Huiberts. OVERLEDEN: J. van Nimwegen, 33 j echtgenoot van J. M. Schagen. Door de Nederlands Hervormde Zondags school „Samuël" werd Woensdagavond in Lisse een ouderavond 'gehouden in de kleu terschool. Op deze avond namen 35 jongens en meisjes na zes jaar de Zondagsschool be zocht te hebben afscheid. De heer G. v. d. Pol heette de ouders, ds. Jongeboer en de kerkeraadsleden welkom en vervolgens sprak hij de wens uit, dat het zegenrijk werk der Zondagsschool bevestigd mag worden. Door de heer Ben Vijfhuisen werd een zendingsverhaal verteld en door ouderling Boot werden de Bijbels uitgereikt. Waarna de kinderen de leiders en leidsters toe zongen. HAARLEM, 13 Juli 1955 ONDERTROUWD: 13 Juli, C. J. H. J. Kroft en M. H. Klinkenberg; B. L. Meulen- broek en E. A. M. Kaagman; P. W. Jacobs en A. C. Heiloo; L. N. van Leeuwen en W. Mein- ders: J. Timmer en A. L. Ellemeijer; A. P. de Wolf en G. A. Vis; R. Reinema en H. A. van Dijk; J. F. G. van der Drift en A. H. Zonneveld; D. A. Beemsterboer en T. M. de Jong; H. J. M. van Schie en G. M. H. Sla- man; A. N. Hoogers en J. M. Wijkhuizen; G. L. Snoeks en Th. G. P. Kilian; E. Plugers en G. M. Groenland; M. J. Schonhage en A. den Bak; W. de Jong en N. M. Snijder; H. S. Lansen en L. S. Kroon; D. Kalf en M. Cruijff; W. A. de Regt en C. M. H. Webbe; A. M. M. van der Hulst en E. G. Sondorp. GEHUWD: 13 Juli, E. N. Koopman en J. H. Hulsebosch; J. Roosen en B. S. Schreiber; H. Schilpzand en E. H. E. Pieper; G. W. Hartman en A. Chr. Sieval. BEVALLEN van een zoon: 12 Juli, N. Nijssen; 13 Juli, P. V. KokOp 't Veld. BEVALLEN van een dochter: 11 Juli, G. M. FeenstraWarmelink; 12 Juli, C. W. van den BoomAangeenbrug. OVERLEDEN: 11 Juli, S. M. A. I. de Geus, 56 j., Maerten van Heemskerkstraat; C. F. W. MicaKrul, 62 j., Gasthuisvest; F. Chr. BodenhausenBeek, 69 j., Hazepaterslaan; S. M. Kwantvan der Goes, 89 j., Wester- houtparlc; P. Wielart, 74 j., 2e Zuidpolder straat; G. W. AmentWeg, 59 j., Haze paterslaan; 12 Juli, C. A. A. van Seters, 34 j., Duinoordstraat. ADVERTENTIE Verkort weergegeven) Bedenkelijke situatie. Met stijgende ver bazing heb ik het artikel in uw nummer van 12 Juli gelezen, onder de titel „Op gezwollen situatie". Eens in mijn leven ben ik in Zwolle ge weest, n.l. toen dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk tot burgemeester van Haarlem benoemd was. Ik ben uit Zwolle teruggekeerd met een bus „Zwolse blauwvingers", heerlijke koekjes. Mijn vrouw zei, na de lekkernij geproefd te hebben: „Da's 'n stad!" Daar om verdriet mij de herrie tussen hier en daar. Nu heeft De Zwolse Courant nare dingen over onze bloemenstad moéten zeg gen. Over het Stationsplein. Daar heb je 't nu, als je denkt, dat alles maar onge straft kan blijven. In een bijschrift maakt u 'n grapje om de pijnlijke zaak te ver doezelen, maar u, redactie, zit er ook mee. Dit ingezonden stuk behoeft niet onder Zwolse ogen te komen, daarom durf ik te schrijven, dat de „afgrijselijke lelijke ge vel langs het miniscule pleintje" zo zoetjes aan een aanklacht wordt. En als de heer Elias dan schertsend in uw blad opmerkt, „dat de Buiten-Sociëtëit in Zwolle 3000 jaar geleden nog niet bestond", dan denk ik aan ons voormalige sociëteitsgebouw op de Grote Markt, dat de tweede aan klacht inhoudt en misschien over 3000 jaar rjog wél bestaat. Waarlijk, wij moeten voorzichtig zijn. Onze muziektent is een aanfluiting ten opzichte van de Zwolse, Dat Zwolse Boys niet in de hoofdklasse prijken is minder erg dan de strop met „Haarlem" en ga zo maar door. Als VW- man, strijdende voor één aaneengesloten Nederland met drie duizend feestweken en 'n gros wondertuinen, om de vreemde lingen te behagen, betreur ik uw publica ties. Wat moeten de Fransen en de Ameri kanen wel denken als ze uw courant in handen krijgen? Die gaan achter onze voortreffelijke vlaggenversiering op het Stationsplein wat zoeken en wat ze vin denpraten we niet meer over. Als Zwolle geërgerd is, laat het dan in geslo ten gelederen, met houwelen en bulldozers naar Haarlem optrekken om het Stations plein de ruimte te geven. Een blauwvin ger, door Andriessen of Bronner uit steen gehouwen, zal onze dank zijn. W. VAN WILLIGE, Directeur Haarlems Bloei Dienstplicht. Op 25 Mei j.l. werd door de Krijgsraad te Velde West te 's-Graven- hage Peter Bourguignon veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar. P. Bourguignon is één van de 149 pio niers, die de Getuigen van Jehova in Ne derland hebben. Er zijn in ons land onge veer 10.000 Jehova's Getuigen. De pioniers zijh in wezen de geestelijke verzorgers van de Jehova's Getuigen. Daar kerkgenootschappen voor hun gees telijke verzorgers vrijstelling krijgen kun nen voor militaire dienst, verwachten zij dit ook. Hiervoor wordt steeds een beroep gedaan op de Kroon, in verband waarmede zij gehoord worden door de Raad van State. Tot nu toe is dit beroeep steeds afgewezen, waarbij o.a. werd overwogen, dat de werk kring, hoezeer deze dan ook een godsdien- stig-menslevend karakter mag dragen, toch niet een ambt is in de zin van de dienst plichtwet. Ook werd te kennen gegeven, dat het Genootschap der Jehova's Getuigen niet als kerkgenootschap of kerk is aan te merken. P. Bourguignon moest opkomen voor de militaire dienst, weigerde en kwam daar door voor de Krijgsraad. Er ontstond een gesprek tijdens de zitting van de Krijgs raad, waarbij o.a. werd opgemerkt, dat men niet begreep waarom P. Bourguignon geen beroep deed op de Dienstweigeringswet. Bourguignon merkte bij zijn verdediging toen op, dat als hij een beroep deed op deze wet, hij zich ook verplicht voelde om de consequenties daarvan te aanvaarden. Hij zou dan trouwbreuk tegenover Jehova ple gen, want hij, die een beroep doet op de Dienstweigeringswet moet op zijn minst 8 uur per dag voor de Staat werken. Hierte gen had hij gewetensbezwaren, vooral waar de wet de vorm van vrijheid voor hen, die een geestelijk ambt bekleden, wel kent. Ook mr. Van der Tas deed het zijne er toe bij de verdediging. De president van de Krijgsraad merkte op, dat de Krijgsraad voor overmacht moet bukken, daar de Raad van State had ge sproken. De uitspraak van de Krijgsraad kwam onverwacht zeer hard aan, toen na een eis van 214 jaar de Krijgsraad Bour guignon tot 3 jaar gevangenisstraf veroor deelde. De vraag is, of de Krijgsraad deze zaak nu scherp heeft willen stellen om klaar heid te brengen in de houding van de Raad van State. Natuurlijk is Bourguignon op aanraden van zijn advocaat in hoger beroep gegaan, alsmede de auditeur-militair. Hier is een zaak aanhangig gemaakt, die èn met de rechten van de mens èn met onze godsdienstvrijheid heeft te maken, als mede met onze democratie. In de gevangenis in Vught zitten momen teel reeds 2 pioniers met gevangenisstraf fen van 2 en 2!^ jaar; anderen hebben reeds hun straf uitgezeten. Dit mag zo niet door gaan. C. Inja, geestelijk verzorger der dienstweigeraars, vrijgestelde kracht voor dit werk van de Doopsgezinde Vredesgroep, secretaris van het Doopsgezind Vredesbureau en het Verenigd Christelijk Vredesbureau, als mede secretaris van de Contact Com missie Dienstweigeringswet der Vre desorganisaties. ADVERTENTIE TRUITJES, VESTEN en JASJES, in de mo- detinten bleu, wit en fraise. Prima pasvorm. Gen. Cronjéstr. 129 - Tel. 11385 - Haarl. BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL GEBOORTEN: G. Bel—Goede, d.; G. de JongStarink, z. ONDERTROUWD: H. Jonge Vos en J. Chr. Lampe; R. W. Zwanenburg en H. M. Th. Postma. (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 24) Precies als 's nachts! Onmogelijk om een vertrek en een aankomst met elkaar te verwarren. Hermantier tastte om zich heen, vond het mes en de botervloot weer terug. De boter had een onaangename smaak. Hij was niet voldoende gezouten. 45) Of was het zo dat hij door zijn ziekte de dingen niet meer proefde zoals voorheen? Is mijnheer klaar? Ja.Zeg eens, Marceline.waar is Clément? In de tuin, mijnheer. Hij is aan het sproeien. Dank je Hermantier duwde zijn stoel achteruit. Dat meisje ondervragen? Waartoe? Zij zou jokken om zichzelf vrij te spreken. Of zij zou integendeel-juist het een of andere pijnlijk détail noemen om het genoegen te hebben hem in verlegenheid te brengen. Drommels kind! Hij daalde het trapje af. Welbeschouwd maakte hij van zijn kamer tot het hek. en van het hek tot zijn kamer steeds weer dezelfde bewegingen, net als een gevangene! Eigenlijk was zijn leven zo een vrijwillige afzondering. Deed hij er goed aan zo opgesloten te leven? Het was niet de eerste maal, dar hij zichzelf die vraag stelde, maar een geheime angst ver hinderde hem erop te antwoorden. En de herinnering aan zijn recente wandeling langs het strand vermeerderde die angst nog. Hij wist plotseling waarom hij wilde dat Maxime terugkwam. Maxime zou niet weigeren in de kamer naast de zijne te slapen. Indien nodig zou het dan voldoen de zijn om op de muur te tikken Want er was iets, waaraan Hermantier tot dusverre geen bijzondere aandacht had geschonken: de kamers van alle anderen waren ver van de zijne. Hij was geïsoleerd als een melaatse. Waarom? Maar waarom niet? Nog een dwaze vraag. Ben je daar Clément? Ja, mijnheeru hoort de water straal. Men kon absoluut niet met hem praten zonder hem bezig te vinden met een tuin slang. Kom eens hier, Clément. Goed, mijnheer. Zijn laarzen kraakten. Hij rook naar transpiratie en vochtige kleren. Ik heb gehoord, wat er vannacht ge beurd is, zei Hermantier. Oh! Dezelfde ongeruste stembuiging als van Hubert. Ik verzoek je mijn broer te veront schuldigen, mompelde Hermantier. Excuses, dat was zijn sterkste punt niet. En hij was blij dat MaximeEnfin, Clément moest er zich maar doorheen slaan om Marceline te behouden. Vergeet van jouw kant niet, dat mijn broer niet helemaal gezond isDaarom zal hij terugkomen. Komt mijnheer Maxime terug? vroeg Clément op een ongelovige toon. Ongelovig. En misschien brutaal. Verbaast je dat? Ja, dat verbaast mena wat er gebeurd is. Toch is het zo. En ik wens. hoor je het goed, Clément, ik wens dat scènes zoals die van gisteravond zich niet meer zullen herhalen. Mijnheer kan gerust zijn Clément deed ook onoprecht, verschrik kelijk onoprecht. Hij hield zich van de domme en hij scheen daar plezier in te hebben. Het is goed, onderbrak Hermantier hem. Ik zal er voor zorgen dat iedereen zijn plaats kent. Je kunt gaan. Goed, mijnheer. Die stem wilde onderdanig schijnen en verried toch grote vreugde. De schurk. Hij zou Maxime graag geslagen hebben omdat Maxime een beetje Hermantier zelf was. „Nou ja, ik heb er geen behoefte aan, dat men van mij houdt", dacht Hermantier terwijl hij naar het hek liep. De anjers geurden. De lucht was vol zoemende in secten. De kleine perzikboom zou wel om ringd zijn door wespen. Hermantier klem de zijn handen om de spijlen van het hek. Die waren gloeiend. Een ogenblik kwam het verlangen bij hem op uit te gaan, tus- ten de gemaaide taluds naar het dorp te lopen. Hij durfde de ijzeren kruk niet om te draaien vanwege Clément, die het zou horen en die in zijn eentje zou glimlachen. En toch! Weggaan! Gezin, beroep en die verachtelijke angst die nu iedere nacht zou terugkomen, in de steek latenWas het zijn fout als hij laf werd? Hij maakte rechtsomkeei-t. Gelukkig was Maxime er nog. Een ongelooflijke haast maakte zich van hem meester. Maxime terugzien! En er niets aan doen als hij veel geld vroeg. Daar stond immers tegen over dat hij veiligheid en vrede bracht. Zolang hij er zou zijn, zou hem niets over komen. Hermantier bereikte het huis en riep toen Marceline. Je gaat de kamer naast de mijne in orde maken. Voortaan zal mijn broer die gebruiken. Wat had hij nu weer voor verbazing wekkends gezegd? Waarom antwoordde zij niet, bewoog zij zich niet? Hij voelde hoe zij als versteend voor hem stond. Je kunt gaan, Marceline. Je hebt me verstaan? Ja, mijnheer. De woorden kwamen moeilijk over haar lippen, en haar stem trilde. Vanuit mijn kamer zal ik op hem letten. Hij zal verstandig moeten zijn. Ja, mijnheer. Wat nu? Je huilt, Marceline? Maar zij was al op de trap en ging door. Ze hield misschien dus oprecht van Maxime! Wellicht had hij dat meisje in de grond van de zaak wel verkeerd be oordeeld. Op zijn beurt ging hij de trap op. De geur van de anjers en van de rozen drong tot hier door en vulde de gang. Hij ging zijn kamer binnen, trok de fauteuil voor het raam en stak een sigaret op. Uit geput door die slapeloze nacht sliep hij heel rustig in en zijn ogen openden zich voor heerlijke dromen. Hij hoorde de auto niet terugkomen. Hij hoorde evenmin de fluisterende stemmen beneden noch de voetstappen in de gang. Christine moest verscheidene malen op zijn deur kloppen. Toen vervaagden achter zijn oogleden de kleuren, de vormen werden wazig, het duister keerde terug en hij ontwaakte met een zwaar hoofd, zonder goed te beseffen waar hij was. Ik ben het, Christiane. Met een ruk stond hij op. Kom binnen. Waar is Maxime? Hij had het al begrepen en ging moei zaam weer zitten. Hij was al vertrokken, zei Christiane. We zijn te laat gearriveerd. Was er net een trein weg? Ja, naar Parijs.... Op goed geluk heeft Hubert hem in Lyon een telegram gestuurd, alsof jij het had geschreven: Incident geregeld. Kom terug. Dat is wel de eerste keer dat hij een verstandig initiatief neemt, mopperde Her mantier. Laten we maar afwachten! Ik hoop dat die dwaas van een Maxime.... Natuurlijk, zei Christiane. Je doet er verkeerd aan je er zo druk over te maken. Zij aarzelde even. Weet je wie ik in La Rochelle ont moet heb? De Bellèmes. Interesseren me niet. Zij hebben naar je gevraagd.... Ze komen morgen langs. Wat? Ik heb hen gewaarschuwd, dat jij je niet erg goed voelde en dat je waarschijn lijk op je kamer zou blijven. Vast en zeker! Ik kon hen vroeger al niet verdragen! Dus nu. Het was moeilijk voor mij onbeleefd te zijn tegenover mensen, die altijd buiten gewoon correct zijn geweest. Maar ik zal hun vertellen, dat je ziek bent. Eigenlijk houd jij er evenmin van dat ik bezoek krijg. Beken het maar. Richard! De hemel weet, wat zij zouden zien, hè, wat zij zouden denken! Misschien zou den zij ontzet zijn? Neen? Is het dat niet? Richard! Ik houd er niet van je zo te horen praten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9