Aardstralenkastjes genieten in bollenstreek goede faam gfl v.Empefen Kort en bondig SLEUTEL WEG? Dubbele aanrijding op Rijksstraatweg Verkeerschaos neemt voortdurend toe KTÏÏPFRS fru&en. n Pualitit Nieuw Vennep Hoofddorp 10 Sommigen willen ze voor geen goud missen Goedkope kastjes Laatste ontdekking Consultatiebureau voor kleuters in Bloemendaal Voor Artistiek en welverzorgd bloemwerk Burgerlijke Stand van Haarlem „DE SLEUTELSPECIALIST" Examens Motorrijder en wielrijdster gewond Rijksstraatweg-comité Twee jubilarissen bij Heldring en Pierson H. J. Bloemer een kwart eeuw bij P.E.N. Kerkbouwplannen van de Gereformeerde Kerk Helicopter drie tellen in Zandvoort Onderwijs-subsidies in Bloemendaalse raad Bewoners van gemeente woningen klagen Gemeentelijke aanschrij ving tegen huiseigenaar B. en W. gelasten woning verbetering aan Kruisweg Verhuur van sportvelden in Badhoevedorp Verouderde brandweer verordening vervangen Diploma-uitreiking Technische School Raad vergadert Donderdag middag ZATERDAG 16 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT ADVERTENTIE (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Aardstralen blijken een taai leven te hebben en dientengevolge ook de zgn. aardstralenkastjes. In de bloembollen streek zijn er tenminste nog wel te vinden en dus ook mensen die vast in de werking hiervan geloven. Dit is bovendien nog te begrijpen ook, want zij zien werkelijk voordelen van de kastjes, omdat hun bol len groeien op tuinen, die voordat de kast jes werden geplaatst, nooit goede geiuassen opleverden. Tussen Lisse en Sassenheim lagen tui nen, die berucht waren om de slechte plek ken, waar geen narcissen te telen waren. Een kweker daar heeft toen ten einde raad een wichelroedeloper in de arm genomen, die een z.g. aardstralenafschermkastje heeft geplaatst. Sindsdien is er een vrij snelle verbetering gekomen, zo zelfs, dat de man nu trots grote narcissen toont. De kweker beweert niets bijzonders aan zijn tuin te hebben gedaan, zijn bollen geen bijzondere behandeling te hebben gegeven, zodat hij muurvast gelooft in de werking van het kastje. Dit geloof wordt nog versterkt door het feit, dat men op het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek heeft ontdekt, dat het z.g. wortelrot wordt veroorzaakt door aaltjes, die zich steeds vermeerderen als er maar voldoende waardplanten in de buurt zijn. Een schimmel doet dan de rest aan de vernieling van de wortels. Er is een be strijdingsmiddel tegen, dat in de grond wordt geïnjecteerd. Het doodt een groot percentage van de aaltjes, maar niet alles, zodat dit niet goedkope middel vrij ge regeld moet worden toegepast. Dit is tij dens verschillende lezingen duidelijk ver klaard en iedereen had er vrede mee, want men begreep het. Maar plotseling worden toch weer kwe kers ontdekt, die een aardstralenkastje hebben staan en die geen last van het wor telrot hebben. Daarbij komt nog, dat er bij zijn die dit al jaren hebben en beweren, dat het ieder jaar weer goed werkt. Men kan hen dus niet eens attaqueren met de bewering, dat de aaltjes dit jaar door het slechte voorjaar maar zeer weinig kans hebben gehad zich te ontwikkelen, omdat het milieu niet gunstig was. Wel is het voor de wantrouwende toeschouwer op merkelijk, dat de verzoeken om de narcis sen eens te komen bekijken, niet ieder jaar worden gedaan, doch slechts eens in de paar jaar. Daardoor is het vormen van een oordeel bijzonder moeilijk en kan men niet met voldoende tegenargumenten komen als men niet beschikt over cijfers, die op het weer betrekking hebben. Het is en blijft dus een kwestie van geloven. Er schijnen vrij veel aardstralenkastjes in de bloembollenstreek te staan. Velen zien de mooie narcissen bij de buurman, terwijl men zelf tobt met wortelrot. Men zal dan van de wichelroedeloper te horen krijgen, dat er een storing in de grond is, waardoor de planten niet kunnen groeien. Deze storing blijkt niet meer te bestaan uit aardgassen, zoals de vroegere theorie luid de, maar uiteen tekort aan electrici- teit. Voor leven is electriciteit nodig, zo luidt de verklaring van de wichelroede loper, is die er niet voldoende, wel, dan moet men die opvoeren en daar zijn de kastjes voor. Sprekend over aardstralen hoort men van mensen, die de kastjes voor geen goud willen missen. En de mensen, die ze wel weggooien, hebben ze óf niet goed behan deld óf ze verkeerd neergezet. Een zinken vat bijvoorbeeld schijnt bijzonder weinig geschikt te zijn om de kistjes in de grond te herbergen. Zink verlaagt de frequentie van het kastje en aangezien zink ook oxy- deert wordt het nog erger. Dit is dan de laatste ontdekking op aardstralengebied. Men kan van de wichelroedeloper en aardstralenkastjesfabrikant vernemen, dat de Nederlanders zeer conservatief zijn. Ze willen alleen iets geloven als ze het kun nen zien of begrijpen. Er zijn er, zoals uit het vorenstaande blijkt, ook anderen. Er zijn ook tussenoplossingen. Wij belden een zeer bekende narcissenkweker op, die een jaar of vijf geleden ook kastjes had staan. Ons vermoeden, dat hij ze inmiddels had opgeruimd, bleek juist. Hij gebruikte liever het injecteringsmiddel, dat was vei liger. Maar wel zou hij, als hij een huis liet zetten, eerst de grond laten onderzoe ken en desnoods een kastje laten plaatsen, onder het motto: „Baat het niet, schaadt het niet." Hij is dus niet helemaal van zijn geloof afgevallen. Men moet ook niet proberen met een aardstralenenthousiast te debatteren. Wichelroedefans hebben een vloed van oncontroleerbare verhalen tot hun beschik king, die overtuigend genoeg klinken. Zij hebben ook verklaringen voor de negatieve uitkomsten van de onderzoekingen door erkende para-psychologen, omdat deze heren nu eenmaal niet willen geloven in aardstralen en dus niet door beweringen en „vaststaande feiten" te overtuigen zijn. Hoe het zij, het zou toch wel eens aardig iZijn te weten, hoe die narcissen tot groeien zijn gekomen. Als het volgend voorjaar eens geen kouderecord oplevert, zullen we toch nog eens naar die kwekerij toegaan. B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor om aan het bestuur der stich ting voor Moederschapszorg en Kinder- hygiëne in Noordholland voor het dit jaar op te richten consultatiebureau voor kleu ters in Bloemendaal, een subsidie te ver lenen berekend naar f 10 per zitting en met een maximum van 26 zittingen per jaar. Mevrouw H. H. Huibregtse-Meyerink, kinderarts in Haarlem, zal het consultatie bureau leiden. Zij is eveneens belast met de leiding van de consultatiebureaux voor zuigelingen in de wijken Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout. Het bureau zal vermoedelijk met September worden ge opend. ADVERTENTIE Bloemenmagazijn Binnenweg 18 - Heemstede Telefoon 3-80-80. HAARLEM, 15 Juli 1955 ONDERTROUWD: 35 Juli, M. van der Wal en A. C. Noordijk. GEHUWD: 15 Juli, J. W. Jongbloed en E. van der Hulst; J. J. Jonkman en E. H. Kra mer; H. J. de Nie' en A. de Nie; B. M. Joos- ten en N. Polderman; D. J. de Vaal en W. A. van Lohuizen; A. Stremming en J. A. Zoet. BEVALLEN van een zoon: 14 Juli, J. H. Wiegel—Weber; D. H. C. van den Haak— Velden; W. Korremansvan Merkesteijn; 15 Juli, F. G. de BlockWessels; A. H. Bulters Paap. BEVALLEN van een dochter: 14 Juli, H. Hennekesvan der Monde; T. van Deventer Warners; H. Brunsting—Stel. OVERLEDEN: 13 Juli, E. Klaassen, 57 j„ Eikenstraat; A. Fortgens, 79 j„ Scheepers straat; H. Bisschop, 79 j., van Nesstraat; 14 Juli, L. M. Bijnagte, 71 j., Gijsbrecht van Aemstelstraat; J. de Graaf, 66 j., Gaelstraat; A. G. ToebesKerk heide, 83 j., Oosterstraat; H. P. de Goedevan der Scheer, 71 j., Sirius- straat; J. BlomHeijstek, 42 j., Ruijsdael- straat; M. A. C. tie BruijnNieuwersteeg, 81 j., van der Meerstraat. De blauw-wit-grijze Sabena-helicopter verlaat de helihaven aan de Wagenweg: hij heeft zijn Haarlemse taak, voor Vrijdag tenminste, weer volbracht. Het was de Haarlemmers de eerste kennismaking van dit jaar met de stalen vogel. „De Twintigste Juli" (Rembrandt) Ofschoon de geschiedenis van de mislukte aanslag op Hitier door een geromantiseerde weergeving als deze veel van haar feitelijke overtuigingskracht verliest, kan men in de ze film toch iets van de fatale mythe proe ven, die inderdaad als feitelijkheid Duits land verhinderde zich te ontdoen van de massamoordenaarsbende die het regeerde. Waarom mislukte de aanslag? In de eerste plaats omdat Hitier het wonderbaarlijke geluk had dat de tas met de bom bij toeval werd verplaatst uit zijn onmiddellijke om geving. Maar in de tweede plaats omdat een aantal officieren der Wehrmacht zo volkomen Duits en dus soldatesk van men taliteit bleek, dat zij zich niet konden los maken van de waanzinnige, aan wie zij door hun eed verbonden waren. De wil loosheid en werktuigelijkheid van deze mannen, wier borst getooid was met edel metaal in grote hoeveelheden, doch wier moed zich bepaalde tot een blind en onder danig volgen van de verderfelijke bevelen des Führers, komt in deze film uitstekend tot uiting en dat zal wel een van de grote verdiensten dezer rolprent zijn voor de Duitse toeschouwers. Dat een deel dezer moedige lafaards he den ten dage weer een rol in de nieuwe Wehrmacht is toebedeeld, terwijl zij in de film met naam en toenaam te kijk staan, zal velen in Duitsland met nog meer mede dogen voor de werkelijke slachtoffers van de aanslag vervullen: voor Von Stauffen- berg, Treskow, Beek en anderen, die hun moed met standrechtelijke executie betaal den. De zwakte van het verzet tegen Hitier ook in kringen die genoeg van hem had den door zijn falen als strateeg spreekt ook zeer duidelijk uit deze film. De Duitse makers hebben zich geen onecht aureool aangemeten. J. L. „Dit gebeurde op 20 Juli 1944 (L i d o) De tweede versie van de Duitse filmpro ductie over de aanslag op Hitler is van de hand van G. W. Pabst. De film, die hij maakte over de rampzalige mislukking van de 20e Juli verraadt wel de vaardigheid van de man, die het filmmétier beheerst, maar kan in haar geheel niet de erepalm wegdragen. Daarvoor is de film te duidelijk tendentieus als een posthume hulde be doeld en is haar reconstructie van de aan slag en haar gevolgen te opzettelijk. De voorgeschiedenis wordt slechts met enkele woorden aangeduid. De nadruk valt vooral op wat er na de aanslag gebeurde. Het is een soort historische documentatie gewor den, die door haar feitelijkheden boeit, maar te lang wordt uitgespeeld en te traag uitgewerkt. Op de eerste plaats een tech nisch werkstuk dus, waaraan de aandrift der bezieling ontbreekt. Een onvergetelijke indruk maakt de film dan ook niet. Fr. „Lach en vergeet" (Luxor) is de zo veelste film over een revue, die maar niet aan haar première toekomt, omdat nu eens getergde schuldeisers de decors la ten weghalen, dan weer enkele leden van het gezelschap na een hooglopende ruzie er vandoor gaan. Wanneer dan ook nog de ster van de revue haar hielen licht, lijkt de revue ten dode opgeschreven. Maar op dat ogenblik verschijnt een millionnair ten tonele, die, volgens hardnekkige geruch ten, de toekomstige echtgenoot is van een der revuemeisjes, echter zonder dat de een de ander kent. Dit meisje wordt, dank zij de vele millioenen dollars, die zich in haar nabijheid bevinden, uitverkoren tot nieuwe ster van de revue, die dan einde lijk haar première beleeft. Tenslotte blijkt dan niet alleen, dat het meisje inderdaad „de" ster van de revue is, maar bovendien, dat de rijke (jonge) man, wanneer hij zijn brilletje eens afzet en zijn snorretje op poetst, een goede echtgenoot voor het dan seresje kan worden. Vera-Ellen, David Niven en Cesar Ro mero zijn er in geslaagd jong en oud kos telijk te amuseren. N. R. K. „De 5 Sullivans (Minerva) Vaak ontroerende oorlogsgeschiedenis, die een verdiende reprise krijgt. Ze blijft tot Maan dag. Daarna volgt een hervertoning van „Als de dauw hangt, komt de regen" naar de bekende roman. „Rear Window" (Cinema Palace) De meesterlijke thriller van Hitchkock is geprolongeerd. Zij verdient de belangstel ling terdege. Spanning en ironie reiken el kaar de hand. Het resultaat: een verhaal, dat u van begin tot eind bezig houdt. En film. „Gek op mannen" (Studio) Voor de bespreking van deze film verwijzen wij u naar „Erbij", waarin een uitvoerige be schouwing te vinden is. „Three for the show" (Frans Hals) Een gevierde revue-ster (Betty Grable) ont dekt juist wanneer zij met haar tweede echtgenoot op vacantie wil gaan, dat haar eerste-dood-gewaande-man springlevend in New York rondwandelt. Zij heeft dus twee gelieven en dit bevalt haar opperbest, zij denkt er namelijk voorlopig niet aan om een definitieve keuze te maken. Zoals gebruikelijk bij show-films heeft regisseur Potter te pas, maar vooral te on pas gestrooid met liedjes en groots opge zette massa-danspartijen. De technische uitvoering is, zoals gewoonlijk, af, maar wij kunnen ons toch nauwelijks voorstellen dat Somerset Maugham, die de schrijver van het stuk heet te zijn, het allemaal zo bedoeld heeft. Jack Lemmon, Marge en Gower Champion en vooral Betty Grable vervullen hun rollen in deze Cinemascope- film het Frans Halstheater is in allerijl voor dergelijke rolprenten ingericht met bewonderenswaardige routine. H. de G. „De verlaten Wigwam" (R o x y) Reeds talloze malen is de strijd tussen de kolo nisten in Amerika en de Indianen op het witte doek verschenen, waarbij men dan veelal getuige was van het gebeuren dat de rode broeders hun jachtvelden moesten ontruimen. „De verlaten Wigwam" vormt hierop geen uitzondering, al is het thema in deze film wel van de nodige variaties voorzien. De verbitterde strijd die ergens in deze films altijd moet ontbranden, wordt hier slechts gevoerd door een tweetal fana tieke Indianen (onder-opperhoofden van de stam der Cheyennes) en een blank land meter van gelijke leeftijd. De rode krijgers moeten ook nu het onderspit delven. Er wordt aan beide zijden voldoende held haftigheid getoond, gepaard gaande met veel gegaloppeer, stille spanningsvolle mo menten en met luid gegil begeleide scher mutselingen. De landmeter en de charman te dochter van een oud, wijs opperhoofd zorgen tenslotte voor een „happy ending". Afgezien echter van dit gebruikelijke re cept benadrukt deze film op vaak aan grijpende wijze de triestheid van het zwer- verslot der Indianen, die in vroegere tijden voor de onstuitbare uitbreiding der blan kenmaatschappij moesten wijken, hetzij met geweld verdreven of „in vrede" weg trekkend. Het brede doek laat bovendien verscheidene zeer fraaie natuuropnamen van deze in rustige tinten gekleurde cine- mascopefilm, zeer goed tot hun recht komen. H. S. Vacantie-jeugdprogramma's vindt men in L u x o r, waarover wij gisteren schre ven, in Rembrandt, waar „Sjors van de Rebellenclub" zijn avonturen beleeft in een in Limburg opgenomen film naar een scenario van L. Vierhout. Ook Cinema blijft niet achter. Hier is Donald Duck voor zijn jeugdige supporters aanwezig/Tenslotte geeft ook Studio acte de présence met Laurel en Hardy. Al deze voorstellingen beginnen te 10.30 uur, behalve in Rem brandt. Daar kan men op werkdagen te 9 en 11 uur terecht, des Zondags alleen te 11 uur. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Staatsexamens voor muziek, theoretisch gedeelte B: Bertha Bonset en Marjan "tan Beek te Haarlem, Een 22-jarig meisje, H. L., dat Vrijdag avond om kwart voor acht op de fiets uit de Van Nesstraat kwam en schuin de Rijks straatweg zou oversteken in de richting van de Spaarnhovenstraat, werd oorzaak van een gecompliceerde aanrijding, waarbij zij en de motorrijder dermate gewond wer den, dat zij thans in het Grote Gasthuis verpleegd worden. De motorrijder, de 25-jarige melkcontro- leur A. Z. uit Haarlem, reed in de richting van de stad over de Rijksstraatweg en toen het meisje onverwacht dicht vybr zijn motor kwam, deed hij nog een poging om haar te ontwijken. Dit lukte'echter niet: het meisje werd aangereden en meege sleurd. Bovendien was de motorrijder bij zijn uitwijkpoging helemaal op de linker weghelft beland, waar hij ook nog een andere wielrijder aanreed, de 21-jarige onderwijzer J. A. M. K. Deze bleef echter vrijwel ongedeerd. De motorrijder en zijn duopassagier, de 26-jarige kruidenier C. G. M. T. werden tegen het wegdek geslin gerd, en de eerstgenoemde kreeg daardoor een hersenschudding. Het meisje kreeg schaafwonden over haar hele lichaam en een diepe vleeswond aan haar linker bo venbeen. De duopassagier kwam er met enige schrammen af. Het comité van actie voor veilig verkeer op de Schoterweg en de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord heeft zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gericht, ten einde met de meeste nadruk aandacht te verzoeken voor de dringende en herhaalde vraag der bewoners van Haarlem-Noord, wanneer aan de verbetering van het ver keer op de Schoterweg en de Rijksstraat weg zal worden begonnen. Het comité van actie heeft zijn oor te luisteren gelegd om de reacties te ver nemen over het voornemen tot het aan brengen van knipperlichten bij de Jan Gijzenkade en zou de minister willen mee delen, dat het publiek van mening is, dat het verkeersgevaar daardoor geenszins zou worden weggenomen. De mening van het publiek, voorzover het comité heeft kunnen peilen, is deze, dat, wanneer op verschillende plaatsen stoplichten zouden worden aanagebracht, het voor de voetganger van elke leeftijd eindelijk mogelijk zou zijn veilig over te steken. Het comité van actie, waarvan de leden telkens door personen van allerlei leef tijden worden aangesproken, acht het zijn ernstige plicht de minister in kennis te stellen van de toenemende angst, de on rust en de naar aanleiding van ongevallen van recente datum weer groeiende ver ontwaardiging over het uitblijven van elke vorm van verbetering. Immers behalve de verkeersregeling door een agent van politie op het Soendaplein gedui-ende de spits uren, is er geen enkele verandering aan gebracht. Vooral de mening van het publiek, dat slechts stoplichten een waarlijk afdoende beveiliging, met name voor de voetganger zullen kunnen verschaffen, moge het co mité van actie met klem ter kennis van de minister brengen. Het comité van actie spreekt zijn grote bezorgdheid uit over de te verwachten verkeerschaos in de komende herfst- en wintermaanden, wanneer de toegenomen verkeersdrukte en speciaal het toegenomen aantal „bromfietsen" te samen met de duisternis het oversteken, dat thans bij daglicht reeds zeer moeilijk is, bijna tot een onmogelijkheid zal maken. Het comité van actie blijft er nog altijd op vertrouwen, dat nog in 1955 het ver keer zowel op de Schoterweg als op de Rijksstraatweg veilig zal worden, desnoods door het treffen van tijdelijke voorzienin gen in afwachting van de definitieve maatregelen. Vrijdag heeft de heer W. de Graaff, pro curatiehouder, het feit herdacht dat hij veertig jaar bij het bankwezen werkzaam is. Hij trad veertig jaar geleden in dienst bij de firma Brinkman en Co., welk be drijf in 1932 in het concern van Heldring en Pierson werd opgenomen. Op Donder dag 26 Juli zal ook de heer A. J. W. IJpen- bui'g, eveneens procuratiehouder, veertig jaar bij dit concern werkzaam zijn. Vrijdagmiddag is ten kantore van Hel dring en Pierson receptie gehouden. De beide jubilarissen werden toegesproken namens het personeel door de heer J. Spa- ling, die geschenken aanbood. Ook de di rectie had voor geschenken gezorgd; bo vendien was er een groot aantal bloemen. De receptie werd door ongeveer 150 men sen bezocht, waaronder directies van an dere bankinstellingen in Haarlem en vele klanten. Binnenkort zal de beide jubila rissen door de directie een diner worden aangeboden. Vandaag is de heer H. J. Bloemer te Bloemendaal, Korte Kleverlann 3, een kwart eeuw in dienst van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland te Bloemendaal, waar hij werkzaam is als chef-monteur. De huldiging van de heer Bloemers ter gelegenheid van dit zilveren jubileum geschiedde Vrijdag. Des morgens werd hij door de directie ontvangen en toegespro ken door de heer F. W. J. Straatenbroek, economisch adjunct-directeur, waarbij hem het gebruikelijke geschenk en bloe men namens het provinciaal bestuur wer den overhandigd. Eerder op de ochtend werd de jubilaris met zijn echtgenote en kinderen gehuldigd op de afdeling hoog spanningslijnen en transformatoren. De chef van deze afdeling, de heer G. E. Noordhof, bood hem een lamp en gramo- foonplaten aan. Des middags hield de heer Bloemer een druk bezochte receptie in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloe mendaal. Hier werd hem namens de ju bileumcommissie een boekenkast aange boden door de heer L. Kroon. Des avonds kwamen op dezelfde plaats nogmaals vele collega's bijeen op een gezellige bij eenkomst onder leiding van de heer N. Kaart. ADVERTENTIE IVvlI L>lVü zijlstraat Haarlem In de jongste kerkeraadsvergadering van de Gereformeerde Kerk te Heemstede heeft de commissie van beheer verslag uitgebracht over de stand van zaken met betrekking tot de kerkbouwplannen aan de Camplaan. De bespreking betrof in het bijzonder de financiële kant van het door de architect Nielsen vervaardigde project. De Commissie van Beheer had een finan cieringsplan opgesteld voor de bouw en schema voor de exploitatie van het ge bouw, waarvan de cijfers overigens nog zeer globaal zijn. Omstreeks half Septem ber hoopt men in een vergadering van de gehele gemeente met meer feiten en nauw keuriger getallen op tafel te komen. De bouw zal op ongeveer 320.000 komen en er is door de A.B.C.-actie reeds f 70.000 beschikbaar gekomen. De Commissie stelt zich voor door een bijzondere actie nog f 50.000 erbij te krijgen. Er zal dan dus nog twee ton geleend moeten worden. Dat de aankomst van de eerste helicop ter in de zomerdienstregeling 1955 op het landingsterrein bij het caravancamp in Zandvoort een onverdeeld succes is ge worden, kan moeilijk beweerd worden. Aanvankelijk zou het toestel Vrijdag tussen één uur en half twee in de bad plaats arriveren, maar omdat de passa giers in Haarlem later kwamen opdagen, werd dit pas omstreeks drie uur. Een officieel tintje was er niet aan ver leend, wel was door stichting „Touring Zandvoort" het landingsterrein met een drietal vlaggen opgevrolijkt, doch verder was er niemand aanwezig om de beman ning van het eerste toestel te verwelko men. Er was zelf geen politie, om voor af zetting te zorgen, want deze (één agent) arriveerde te laat, zodat het publiek vrij over de vlak langs de landingsplaats gele gen weg kon flaneren en dit ook deed, tot dat de havenmeester, de heer E. H. van Breemen, die haastig kwam aanhollen, toen het toestel hoorbaar werd, dit ver hinderde. Bovendien was er een zeedamp komen opzetten, die in dichte flarden land inwaarts trok en nog geen vijf meter zich gaf. De helicopter cirkelde driemaal over het landingsterrein heen en liet zich de vierde maal, gebruik makend van een gat in de mistbanken, op het platform zakken. In allerijl werd door de zes passagiers uit gestapt, waarna het toestel, zonder dat de rotor ook maar een ogenblik had stil gestaan wederom zo vlug mogelijk naar Haarlem vertrok, omdat de piloten in het potdicht zittende Zandvoort bang waren, bij de nog steeds toenemende dichtheid van de mist, die als een grijze sluiter over de badplaats hing, niet meer te kunnen wegkomen. Nauwelijks opgestegen was de helicop ter uit het gezichtsveld verdwenen, de zon tegemoet, die landinwaarts volop scheen, doch in Zandvoort het verdere van de dag onzichtbaar bleef. Van het plan der piloten, om later nog naar Zandvoort terug te keren wanneer het weer zou opklaren, kwam dan ook niets terecht, zodat de hoop bij goed weer op vandaag gevestigd is. B. en W. van Bloemendaal stellen de ge meenteraad voor om in totaal 2776 vier kante meter grond te kopen gelegen Noordoostelijk van „Sparrenheuvel" achter de woningen in de hoek Ign. Bispincklaan- Dr. Dirk Bakkerlaan te Bloemendaal. Deze grond zal bestemd zijn voor de bouw van een school met speelplaats van het R.K. Kerk- en Schoolbestuur te Bloemendaal. Bovendien verzoeken B. en W. met het oog op deze aankoop het partieel uitbreidings plan „Sparrenheuvel" voor het terrein Bloemendaal in die zin te wijzigen. Voorts verzoeken B. en W. cle raad om medewerking te verlenen aan de uitbrei ding van het aantal en wijziging van de aard der gymnastiektoestellen in de gym nastiekzaal van de schoolvereniging „Acr- denhout-Bcntveld. Voorts zal in dit lokaal de verlichting een verandering moeten on dergaan, er zal een bedekking u met kurk- linoleum op de houten vloer gelegd moeten worden en de speelplaats zal beter verhard dienen te worden. Vervolgens verzoeken B. en W. de raad om aan de Christelijke MULO-school in Bloemendaal gelden ter beschikking te stel len voor de aankoop van meubelen en schoolboeken. De Hartenlustschool zal, indien de raad met het betreffende voorstel accoord gaat voor een nieuwe serie leerboeken een be drag van f 1700 krijgen en voor meubelen en leermiddelen f 13.179. De Bornwater- sehool krijgt voor hetzelfde doel de beschik king over f 400. Ter benoeming van een onderwijzer aar. de Hartelustschool is de volgende voor dracht opgemaakt: 1. H. J. A. Loedeman te Rotterdam. 2. C. W. van Assum te Arn hem en 3. P. C. Gerritse te Arnhem. Ter benoeming van een onderwijzeres aan de Julianaschool luidt de voordracht: 1. Mejuffrouw G. de Boer te Amsterdam. 2. Mejuffrouw G. A. Brandsma te Rockan- je en 3. Mevrouw wed. B. W. V. Moen- Wouterlood te Zandvoort. Bij de ingekomen stukken voor de verga dering van de Haarlemmermeerse raad te Hoofddorp is een klacht van 23 Juni van be woners der gemeentelijke woningen aan de Jhr. van der Pollstraat te Nieuw-Vennep over aan deze woningen klevende gebreken. B. en W. verzoeken de raad de klacht om prae-advies in hun handen te stellen. Bij een aanschrijving van 7 Mei 1955 is de heer J. C. de Koker, Venneperstraat 3 te Nieuw-Vennep door de gemeente gelast aan zijn woning Venneperstraat 5 aldaar enige verbeteringen aan te brengen. In een brief van 5 Juli heeft de eigenaar tegen deze aan schrijving voorziening bij 't college gevraagd omdat naar zijn mening de technische dienst in deze niet gebleven is binnen de aan zijn taak gestelde grenzen. Ingevolge artikel 24 der Woningwet dient voorziening te worden, gevraagd binnen 30 dagen na dagtekening der aanschrijving; in dit geval dus vóór 7 Juni 1955. B. en W. stellen daarom de raad voor de adressant in zijn beroep niet ontvankelijk te verklaren. Naar de gegrondheid van de door adressant geuite klachten zullen zij een on-, derzoek instellen. BINNENLAND In Juni is bij de bondsspaarbanken in gelegd f69.337.193 en terugbetaald f55.775.838, zodat gespaard is een bedrag van f 13.561.355. In April bedroeg het overschot van de bonds spaarbanken f21.442.227. Bij de niet-aan- gesloten spaarbanken werd f 126.456 gespaard en bij de bankspaarbanken f 978.653. Bij de rijkspostspaarbank is in Juni een overschot behaald van f 3,2 millioen (in Mei f 12,4 millioen). Dr. Paul Julien is vertrokken naar het grensgebied van Kenya en Ethiopië om al daar een amthropologisch onderzoek in te stellen. Deze expeditie is de negentiende, die dr. Julien naar tropisch Afrika onderneemt. Zij geschiedt met medewerking van de Ne derlandse Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek. HAARLEM EN OMGEVING Recrulenavond. Voor de dienstplichti gen die in de maanden Juli en Augustus onder de wapenen moeten komen, wordt op Dinsdag 19 juli in het tehuis voor militai ren, Jansweg 34 in Haarlem een recruten- avond gehouden. Open deur dienst. Op Vrijdag 9 Septem ber wordt in het openluchttheater in Bloe mendaal een bijzondere Open Deur dienst gehouden die onder leiding zal staan van ds. J. J. Buskes uit Amsterdam. Ds. Buskes ver zorgt in bet tijdschrift „De Open Deur" de rubriek „Vraag en antwoord'. Grondkoop. B. en W. van Haarlem stel len de raad voor om f2000 uit te trekken voor de koon van dertig vierkante meter grond aan het Frans Halsplein, zulks ten be hoeve van de bouw van een transformator station. Politie volleybal. De Politie Sportclub Bloemendaal zette de volleybal-competitie van de Nederlandse Politie Sportbond Vrij dag in met een uit- en thuiswedstrijd tegen haar collega's van Heemstede. De Bloemen dalers keerden met tweemaal een 20 zece huiswaarts. Volgende week treden zij aan tegen de politiemannen van Haarlem op het terrein van het CIOS te Overveen, waar de wedstrijden worden gespeeld. Tweede doctoraal. Aan de Universiteit in Leuven in België is de heer W. Overliese,- leraar lich. opvoeding te Overveen, Donder dag „met onderscheiding" geslaagd voor het tweede doctoraal examen lichamelijke op voeding (laatste deeP. Drs. Overliese be haalde zijn titel op het proefschrift Licha melijke opvoeding in modem Griekenland". Een 14-jarige jongen, Kees Gude, die Vrijdagmiddag om 4 uur achter 'n NZH-bus langs de Dreef wilde overrennen ter hoog te van het Florapark werd daarbij aangere den door een bestelauto en op het trottoir geslingerd.. Het ongeluk dat zich zeer ernstig liet aanzien liep wonderlijk goed af: de jon gen kreeg slechts schaafwonden aan zijn knieën en zijn gezicht. Herziening. B. en W. van Bloemendaal verzoeken de raad dui-end gulden uit te trekken voor de herziening van de electrische installatie in de aan de gemeente toebehoren de boerderij aan de Aelbertsbergvveg in Bloe mendaal. Bij een aanschrijving van 7 Mei hebben B. en W. de heer P. A. Warrels en mejuffrouw A. C. Venbert, beiden wonende te 's-Gra- venhage, gelast aan de hun toebehorende woning Kruisweg 1023 te Hoofddorp een aantal verbeteringen aan te brengen. Bin nen de door de Woningwet gestelde termijn hebben zij tegen deze aanschrijving voorzie ning bij het college gevraagd. Reclamanten verzoeken in hun beroepschrift de aanschrij ving in te trekken op grond van het feit dat de huurder, aan wie de huur is opgezegd, de woning heeft uitgewoond en dat van de voorgeschreven verbeteringen er verschei dene zijn, welke niet voor rekening van de eigenaren komen. Het feit dat de huurder nalatig blijft het onderhoud waartoe hij verplicht is te doen verrichten ontheft de eigenaar volgens B. en W. echter niet van de plicht te zorgen, des noods door het voeren van een actie tegen de huurder, dat de woning in goed bewoon bare staat blijft. Bovendien is de eigenaar bevoegd de huur, bij nalatigheid van de huurder, op te zeggen. Indien de eigenaren van mening zijn, dat de huurder het huis onbehoorlijk gebruikt en zij daaraan een einde wensen te maken, dienen zij de huurovereenkomst met inacht_ nc-ming van de geldende opzeggingstermijn te beëindigen en daarna indien de huur der in het genot van het gehuurde blijft bij de kantonrechter ontruiming van het ge huurde te vorderen. B. en W. stellen de raad voor het beroep ongegrond te verklaren. De onlangs nabij de Schipholweg te Baa- hoevedorp ten behoeve van de sportvereni ging „Lijnden" aangelegde sportvelden zul len met ingang van het komende voetbal seizoen voor het eerst bespeeld kunnen worden. B. en W. van Haarlemmermeer stellen daarom de raad voor thans de ver huur van deze terreinen te regelen. Naar hun mening dient de huurprijs van ieder veld afzonderlijk gesteld te worden op f 250.per jaar. Deze huurprijs geldt ook voor de andere gemeentelijke sportvel den. Daarnaast ware de vereniging voor het maaien van de velden, dat van gemeen tewege zal geschieden, een vergoeding van f 100.per veld per jaar in rekening te brengen. B. en W. van Haarlemmermeer verzoe ken de raad in zijn eerstvolgende zitting een nieuwe brandweerverordening vast te stellen. De verordening, welke tot nu toe in deze gemeente geldt ten aanzien van de organisatie van de brandweer, da teert van het jaar 1913. Als basis voor de ontwerp-verordening heeft gediend het model, dat door de Noordhollandse Pro vinciale Brandweerbond werd ontworpen. Er is naar gestreefd de opzet zo eenvou dig mogelijk te houden en met enkele grote lijnen hetraam te trekken, waarbin nen de brandweer zijn taak kan verrich ten. Vrijdagavond 22 Juli om half 8 zullen diploma's worden uitgereikt aan leerlingen van de Technische School aan de Hoofdweg te Hoofddorp. De gemeenteraad van de Haarlemmermeer zal Donderdagmiddag 21 Juli om half drie op het raadhuis te Hoofddorp in openbare vergadering bijeenkomen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10