Op een zolder restaureert Han Bolte oude meesters met melk meer mans Agenda voor Haarlem Edelachtbare „prenter" mee op de KW. 85 Tien jaar geleden ontplofte de eerste proef-atoombom Schilderijenbezit van Frans Halsmuseum op de helling Wijziging van verouderde bepaling in de Grondwet Bekwaamste geleerden ontsnapten aan Hitler en werkten in Amerika 3 Ruim 2l/z ton subsidie voor Haarlems onderwijs K.R.O.-reporter moest zijn paspoort afgeven Haarlems burgemeester bekijkt de visserij van dichtbij ZATERDAG 16 JULI 1955 Met de soldeerbout verwijdert Han Bolte een verfbladder op Cornells van Haarlems „Adam en Eva". Op een klein zolderatelier onder de hane- balken van het Frans Halsmuseum treffen wij Han Bolte, restaurateur in vaste dienst van deze gemeentelijke kunsttempel, ge bogen over een oud olieverfpaneel. Het is een pas-verworven „Madonna met kind" van de zestiende eeuwse meester Maerten van Heemskerck, die het copieerde van een sinds lang verloren gegane Raphael. Een curieus geval dus en een kostelijke aan winst voor het museum, maar helaas ziet het stuk er ongelofelijk verwaarloosd uit. Het houten paneel is over de gehele hoogte op drie plaatsen gebarsten en de schilde ring zelf vertoont talloze kleine en grote beschadigingen, waarbij op vele plaatsen het kale hout door de verf heenschemert. Zelfs Hans Bolte betwijfelt daarom, of het mogelijk zal zijn, deze ruïne nog geheel te herstellen. De tientallen kleine beschadi gingen en overschilderingen door vroegere restaurateurs, of wat daarvoor doorging, baren hem geen zorg, want die zijn vrij gemakkelijk te verwijderen met de moder ne technische en chemische hulpmiddelen. Maar moeilijker wordt het wanneer, zoals in dit paneel, delen van de oorspronkelijke voorstelling nagenoeg verdwenen zijn. Hij wijst ons daarbij op het gewaad van de vrouwenfiguur, dat op de borst vrijwel geen tekening meer in de peintuur ver toont. „Nu kan ik natuurlijk wel ten naaste bij gissen, hoe de plooien in dat fluweel gelopen hebben en ze dan naschilderen, uiteraard zonder de stijl van het origineel geweld aan te doen. Maar als dat te grote partijen betreft, dan wordt het schilderij uiteindelijk meer een Bolte dan een Heemskerck en dat zou regelrechte ver valsing zijn. Je moet je dan ook altijd weer de vraag stellen en daarin spreekt na tuurlijk ook de directeur van het museum een beslissend woord mee hoever je gaan kunt bij dergelijke correcties." Minutieus werk Gelukkig komen desolate gevallen als deze Heemskerck betrekkelijk weinig voor, maar minder ingrijpende restauraties en normale schoonmaakbeurten zijn van tijd tot tijd eigenlijk voor ieder schilderij nood zakelijk, omdat de vernis vergeelt (waar door de kleuren een groot deel van hun gloed verliezen), de verf bladdert of het paneel gaat trekken en scheuren. Dat laat ste is vrij eenvoudig te cureren: een „par- ketteur" voorziet de achterkant van het paneel van een netwerk van latjes, die als extra-„ruggesteun" dienen. Het lijmen van de scheuren is daarna een koud kunstje, maar dan moet de restaurateur in actie komen, om de gebarsten peintuur op de breuklijnen zo onzichtbaar mogelijk te her stellen. Dat is een uiterst minutieus werk, dat soms weken kost. Een ander lastig karwei is het wegwerken vam verfblad- ders op schilderijen. Voor* zo'n be handeling gebruikt Han Bolte een soldeer bout die, flink heet, op het midden van de verf blaas gezet wordt. De hitte van de bout maakt de verf dan langzaam week, de bladder zijgt ineen en de opgebolde verf komt, als het goed gaat, weer vlak op de ondergrond te liggen, waar zij met een speciale lijm op de juiste plaats vast gezet wordt. Op de foto is het principe van dit „ontbladderen" duidelijk te zien, maar het zal wel geen betoog behoeven, dat ook dit een verschrikkelijk secuur werkje is. Immers, als men de verf iets te warm laat worden, vloeit zij weg of verbrandt zij en als men de bout maar iets beweegt' tijdens deze bewerking, verschuift de blad der en mist men de „aansluiting" bij de belendende partijen. Bolte is thans drie jaar aan het Frans Halsmuseum verbonden en in die tijd heeft hij bijna dertig doeken en panelen de meest urgente gevallen een grote beurt gegeven. Sommige van die restauraties hebben vele maanden gevergd, maar het resultaat is dan ook verbluffend. In een van de kleine zaaltjes aan de kant van het Groot Heiligland b.v. hangt het bekende drieluik van de zestiende eeuwse Vlaming Gerard David, voorstellende de kruisiging van Christus. Wie dat kapitale stuk gekend heeft vóór de restauratie, vol „stoppen" en overschilderingen, en vrijwel doodgeslagen door vuil en vergeelde vernis, gelooft zijn ogen niet: De rijke kleuren, de weelde aan fijne détails, alles ziet er zo fris en spring levend uit alsof het gisteren geschilderd was! Maar vraag niet wat een tijd en een pijnlijke nauwkeurigheid deze metamor fose gekost heeft! „Regulier miniatuur- werk," zegt Bolte, die bij bepaalde delen van deze triptiek zelfs de binoculaire loupe te hulp moest roepen om de minuscule dé tails in hun oude luister te doen herleven! Taak voor het leven En zo is het ook met de Scorels, de Cor- nelis van Haarlems, de Ruysdaels, de Ter- borghs en de andere oude meesters, die zijn vaardige handen in deze drie jaar gepas seerd zijn. Elk van die stukken eist uiter aard weer een andere „aanpak", vooral als er delen van de oorspronkelijke schil dering verloren gegaan zijn. De restaura teur moet zich dan n.l. niet slechts de tech niek en de persoonlijke stijl van de betref fende schilder zien eigen te maken, maar tevens proberen, zich in diens visie op zijn onderwerp in te leven. Dat lukt slechts zeer weinigen, maar Bolte, zelf kunstschil der (het Frans Halsmuseum kocht onlangs een aquarel van hem aan), is er één van. Is zo'n restauratiebeurt echter afdoende? „Daar ben je nooit zeker van", zegt Han Bolte, „want zelfs als je het hele arsenaal van moderne hulpmiddelen te baat neemt en je werk met de uiterste zorg doet, is er altijd kans op nieuwe bladders of andere verrassingen. En directeur Baard voegt er aan toe, dat er bijvoorbeeld in het Rijks museum schilderijen zijn, die ieder jaar op nieuw „op de helling" moeten. Bolte heeft echter nu zelf een procédé ontdekt, waar mee het beruchte „nadonkeren" van de verf doeltreffend bezworen kan worden en dat is een grote winst vergeleken met de vroegere restauratietechniek, waarbij men steeds weer te kampen had in overschilderingen en correcties met het euvel der ver kleuringen achteraf. Vrijwel geen oud olieverfschilderij is vrij van de lelijke uit de toon vallen de vlekken van zulke „nadonikerin- gen" men kijke er b.v. de Halsen in ons eigen museum maar eens op na en dus zullen zij vroeger of later al lemaal onderhanden genomen moeten worden. Wat het Frans Halsmuseum be treft, zullen daar mee stellig ettelijke jaren gemoeid zijn, genoeg in elk geval om Han Bolte voor de rest van zijn le ven druk bezig te houden. Maar dat is voor hem geen schrikbeeld; hij vindt het prachtig en dankbaar werk - een mening waar mee directeur Baard het, op zijn eigen manier, van harte eens is! Opnieuw zal de Haarlemse gemeente raad een aantal kwesties behandelen, die betrekking hebben op het onderwijs en waarmee ruim tweehonderdvijftigduizend gulden gemoeid zal zyn. Voor het vernieuwen van de ketels van de centrale verwarmingsinstallatie in het schoolgebouw aan de Nassaulaan zal bij voorbeeld een bedrag van vijftienduizend gulden beschikbaar gesteld dienen te wor den. Het bestuur van de vereniging voor Christelijk uitgebreid lager onderwijs vraagt ter aanvulling van de inventaris van de gymnastiekzaal bij de Prinses Beatrix- school en ter vervanging van enige ver sleten matten in de hoofdenkamer van die school een bedrag van f 3740, Voorts stellen B. en W. aan de raad voor om ten behoeve van de verbouwing en verbetering van de inrichting van de gymnastieklokalen in het gebouw Kleine Houtweg/Badhuisstraat een bedrag van ten hoogste f 219.480,beschikbaar te stellen. Tenslotte verzoeken B. en W. de ge meenteraad om aan het bestuur van de vereniging van vrouwen tot bevordering van huiselijk geluk in Heijthuijsen mede werking te verlenen tot de verbetering van de kunstverlichtingsinstallatie, de aan schaffing van een aantal nieuwe leermid delen ten dienst van de school voor ge woon lager onderwijs aan de Koningstraat en voor de verbetering van de kunstver lichtingsinstallatie, de aanschaffing van een aantal nieuwe banken en van een hoeveel heid leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de school voor uitgebreid lager onder wijs aan de Koningstraat bedragen van respectievelijk f 2.985,— en f 12.055,— uit te trekken. B. en W. stellen vervolgens de raad voor om mevrouw A. M. van Lelyveld-Vaste- nouw te Haarlem te benoemen tot tijde lijke lerares in de natuurkunde aan de Hogere Burgerschool voor meisjes met vijf- en zesjarige cursus. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Th. M. Ketelaarschool luidt: 1. de heer H. H. Engels te Sliedrecht en 2 de heer A. A. van Damme te Dor drecht. Bij de ingekomen stukken bevinden zich tenslotte de verzoeken om ontslag van me vrouw M. Asma-Wissing als onderwijze res aan de Jan Gijzenschool en van mejuf frouw J. Zeevenhoven als onderwijzeres aan de Führopschool. ADVERTENTIE Publkotie Nederlonds Zvlvelburcou, Grovenhogc NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Maerten van Heemskercks Madonna met kind, zoals het door het museum verworven werd. Enkele ernstige beschadigingen zijn nu al weggewerkt. Over de verboden KRO-reportage van de Zondag te Brussel gehouden rooms- katholieke betoging tegen het onderwijs- ontwerp zijn nu nadere bijzonderheden be kend geworden. Vrijdag 8 Juli had de KRO via de Ne derlandse radio-unie het N.I.R. gevraagd - in overeenstemming met de gebruikelijke internationale regeling - om de beschik king over een studio en technische hulp voor het monteren en overzenden van een reportage. Dit verzoek werd ingewilligd. Toen de KRO-reporter Ben Brands zich Zondag meldde, moest hij zijn paspoort afgeven en werd hem meegedeeld, dat er des middags een schrijven was ontvangen van de gedelegeerde van de minister van Verkeer Anseele, waarin technische hulp verlening aan buitenlandse omroepen was verboden. De reporter vroeg een onder houd met deze gedelegeerde om hem de reden van het verbod te vragen. De gede legeerde verklaarde geen reden te kunnen opgeven, omdat de beslissing door de mi nister was genomen. De KRO zou de reden alleen kunnen vernemen door zich schrif telijk tot de minister te wenden. Bij het verlaten van de studio kreeg de reporter zijn paspoort terug. Naar de KRO ons mee deelt, zijn verdere stappen bij de Belgische regering nog in overweging. De regering heeft bij de Tweede Kamer nog twee wetsontwerpen ten behoeve van grondwetsherziening ingediend. Een der voorgestelde wijzigingen heeft betrekking op het verblijf van militairen buiten de landsgrenzen. Naar het oordeel van de regering had de opvatting, dat dienstplichtigen van de land- en luchtmacht zonder uitdrukkelijke machtiging van de wetgever niet naar de overzeese rijksdelen kunnen worden ge zonden indien zij niet met een dergelijke uitzending instemmen, bestaansreden in een situatie waarin de verdediging van de overzeese rijksdelen verzorgd werd door een eigen krijgsmacht. Zij past niet in de thans aanvaarde constructie van het ko ninkrijk, waarin niet alleen de zeemacht, doch ook de land- en luchtmacht een taak hebben ten aanzien van het gehele ko ninkrijk, dus met inbegrip van de overzee se rijksdelen, en waarin afzonderlijke krijgsmachten voor de overzeese rijksdelen zijn vervallen. De regering wil daarom de in artikel 199 gestelde beperkingen laten vervallen, ook omdat de bepaling van dit artikel door de feiten is achterhaald. Zij werd geschreven in een tijd toen een bondgenootschappelij ke samenwerking als die, waarin Neder land thans in de N.A.V.O. medewerkt, nog niet bestond. Een andere wijziging betreft de aandui ding van de krijgsmacht. Geruime tijd geleden besloot de regering de luchtmacht, evenals in het buitenland is geschied, een zelfstandige plaats naast de zee- en landmacht te verschaffen. De terminologie van de artikelen 68, 90, 180 en 195 der grondwet, waarin slechts sprake is van zee- en landmacht, is daar mee niet in overeenstemming. Voorgesteld wordt daarom de Grondwet aan de gewij zigde situatie aan te passen, door daarin de term „zee- en landmacht" te vervangen door „krijgsmacht". Vandaag is het tien jaar geleden dat de eerste proef-atoombom in de Ver enigde Staten tot ontploffing werd gebracht. Nog geen maand later werd het verschrikkelijkste aller wapens voor het eerst en naar wij hopen en bidden mo gen voor het laatst gebruikt: op 6 Augustus werd Hirosjima en op 9 Augustus Nagasaki verwoest. Japan was op slag op de knieën gebracht. Een jaar later op 1 Juli 1946 begonnen de Amerikanen met hun eerste serie proefnemingen op het atol Bikini, een van de Marshall-eilanden in de Stille Oceaan, dat op 1 Maart 1954 diende als proefterrein voor een nog verschrikkelijker wapen: de waterstofbom, die behalve door de Verenigde Staten ook door de Sovjet-Unie is ontwikkeld en als men de Londense „Daily Mail" geloven mag kan men binnen kort ook de proefexplosie verwachten van de eerste Britse H-bom. De atoombom is in het diepste geheim ontwikkeld. De Amerikanen hebben wel de Britse en Canadese regeringen op de hoogte gehouden, maar zelfs hun Russische bondgenoten in het ongewisse gelaten. President Truman heeft Stalin op de con ferentie van Potsdam slechts in het oor gefluisterd dat er binnenkort een nieuw wapen tegen Japan zou worden gebruikt. De opdracht om de bom te vervaardigen is uitgegaan van president Roosevelt, die er door geleerden op was gewezen dat de nazi's een dergelijk project op stapel had den staan. Het merkwaardige is dat Hit- Iers eigen politiek er toe heeft geleid dat de voornaamste medewerkers aan het bomproject werden verdreven of ontsnap ten uit de gebieden, die binnen zyn in vloedssfeer kwamen. Het was een groepje uitgeweken geleer den dat president Roosevelt in 1938 op de hoogte stelde van de mogelijkheid een atoombom te vervaardigen. Op hun aan dringen liet de president gelden beschik baar stellen voor een geheim project, dat binnen enkele jaren zou uitgroeien tot het voornaamste, duurste en strengst bewaak te onderdeel van de Amerikaanse oorlogs inspanning. Reeds in 1935 was het bestaan van atoomenergie bekend, maar de wetenschap was er nog niet in geslaagd deze kracht door middel van atoomsplitsing vrij te maken. Onder normale omstandigheden zou het misschien nog jaren geduurd heb ben voor atoomenergie op grote schaal ontwikkeld kon worden, maar de oorlog dwong tot versnelling van het tempo van het onderzoek. Dr. Lise Meitner, president van het Kaiser Wilhelm Instituut te Ber lijn, de Italiaan dr. Enrico Fermi en de Deen dr. Niels Bohr waren de voornaam ste medewerkers aan het project, die aan Hitiers greep ontkwamen. In 1943 kreeg de Deense ondergrondse lucht van een speciale opdracht van Hitier aan de Ges tapo om dr. Bohr gevangen te nemen. Zij smokkelde de familie Bohr naar Zweden, waar een Britse bommenwerper de geleer de kwam halen. Zestig Britse geleerden, onder wie de later ontmaskerde dr. Klaus Fuchs werden bij het laboratoriumwerk betrokken. ZATERDAG 16 JULI Rembrandt: „De aanslag op Hitier", 14 jaar, 7 en 9.15, uur. Studio: „Gek op man nen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lach en vergeet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Dit gebeurde op 20 Juli 1944", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Three for the show", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De verlaten wigwam", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „De 5 Sullivans', alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Rear Window", 2de week, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Openluchttheater, Bloemendaal, 14.30 uur: Extra kindervoor stelling van „Panda", door Anneke Elro en haar Sprookjes Gezelschap. Openluchtthea ter, Bloemendaal, 20.30 uur: Spaans dans ensemble Susana en José. ZONDAG 17 JULI Rembrandt: „Sjors van de rebellenclub", 11 uur en „De aanslag op Hitier", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Vacantiepro- gramma", 10.30 uur en „Gek op mannen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Mon tague's Jeugd variété, 10.30 uur en „Lach en vergeet", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Tembo", 11 uur; „Caroussel" en „Dit gebeurde op 20 Juli 1944", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Three for the show", a. 1., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De verlaten wigwam", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De 5 Sullivans" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Vacantieprogramma, 10.30 uur en „Rear Window", 2de week, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat, 10 en 5 uur, F. Niemeijer, 8 uur, J eu gdsam enk omst. MAANDAG 18 Juli Rembrandt: „De aanslag op Hitier", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Vacantie programma, 10.30 uur en „Gek op mannen", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Mon- tagne's Jeugd variété, 10.30 uur en „Lach en vergeet", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Caroussel" en „Dit gebeurde op 20 Juli 1944", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Three for the show", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De verlaten wigwam", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Als de dauw hangt, komt de regen", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: Vacantieprogram ma, 10.30 uur en „Rear Window", 2de week, 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Begijnhofkapel: Hei-man Zaiss Comité, 8 uur. (Van een verslaggever) Er is een oud bijgeloof in de visserij, dat „prenters" aan boord geen zegen op de vangst brengen en daar doelde reder N. Parlevliet dan ook gisteren op, toen hij burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem en zyn tochtgenoot de heer A. E. F. Arnold, directeur van de Michicls- Arnold N.V. Cultuurmaatschappij uit Den Haag de rekening beloofde voor eventueel geleden schade Het was verre van se rieus bedoeld, want ten eerste varen er op de schepen van Parlevliet wel meer pas sagiers, die de visserij eens van dichtby willen bekijken en bovendien is het maar een by geloof. Op het werkdek van de „Huiberdina Gysbertha", de trawlerlogger KW 85 was het inmiddels gisteren rond het middag uur ongewoon druk. De passagiers voor deze ene reis op de haring hadden kennis gemaakt met schipper Arend van Duin, die met zijn onafscheidelijke witte Kees de laatste preparatieven voor het vertrek maakte, de kooien voor de burgemeester en zijn medepassagier waren opgemaakt en er viel met vreugde te constateren, dat de burgemeester zich gedurende de reis niet zou scheren, zodat hij te dien opzich te als volwaardig lid van de bemanning meeging en met een niet geringe baard zou kunnen thuisvaren. En een „proppie", zijnde een voorraadje gerstenat onder Schiedams etiket, bevond zich eveneens in de bagage, zodat het eerste braadje zee banket van deze reis tenminste kan zwemmen. Al was de uitmonstering dan ook weer niet geheel in stijl, want een pakje zware shag ontbrak aan de edel achtbare fourage. Blykens een statistiek van de gemeente Nijmegen is het aantal studenten aan de R.K. universiteit sinds 1949 toegenomen van 942 tot 1479, waarbij 298 meisjes-studenten. Van de Nijmeegse studenten is 2 pet, niet katho liek. Van de R.K. studenten in Nederland studeert 18.5 pet. in Nijmegen. Te Zierikzee is aanbesteed het verzwa ren van de zeedijk bij Borrendamme op Schouwen-Duiveland. Ingeschreven werd door 13 aannemers. Hoogste inschrijfster was de firma gebroeders Van Oordt uit Werkendam met f 1.950.000, laagste de firma Eliza Blok uit Rotterdam met f 1.496.700. De beide gasten zijn niet geheel onbe varen, maar de visserij is toch nog een gesloten boek voor hen, Haarlems burge meester heeft echter al zoveel jaren vlak bij de zee gewoond, dat hij ook wel eens kennis wilde maken met het harde werk, dat er op de logger moet worden verzet, voor de kuil van de trawl boven komt met een trek haring binnen de mazen. In dat opzicht treft hij het, want de KW 85 gaat deze reis trawlen en dus hard werken. Aanvankelijk heeft het in de be doeling gelegen mee te gaan met één van de eerste loggers, die ter nieuwe haring trokken, maar door de narigheden rond het vertrek en de ietwat lauwe haring- jacht is dat toen in de pen gebleven. Zo dat gisteren pas uitvoering werd gegeven aan het plan. En met groot enthousiasme. Mr. Cre mers had er op gestóan, met de beman ning samen te eten, „anders is Eet net een /arend gevangenisje". Van zeeziekte zal hij niet zo overdreven veel last hebben, want ten eerste werd de uitstoom begun stigd door stralend weer („U zult nog wel eens anders piepen, als we wat Noordelij ker komen". „Niks te piepen, want ik heb warme kleren bij me") en ten tweede heeft mr. Cremers indertijd op de robben jacht zoveel zeebenen opgedaan, dat hij de havermoutpap, bestemd voor de zieke ka pitein van het robben jagertje opat. De beide echtgenoten van de passagiers zijn een eindje mee gevaren op een volg- bootje, dat ook de reden aan boord had en tegen tweeën verdween de „Huiberdi na Gysbertha" in de zeedamp, die van de kim kwam aanrollen. Om over een kleine week vermoedelijk weer in IJmuiden te rug te keren, want op zee zal er wel een „overstapje" op een thuisvarende visser man gemaakt worden, wil het reisje niet al te lang gaan duren. Burgemeester Cremers (derde van rechts) met de andere opvarenden van de KW 85 voor het vertrek Zekerheid Op 2 December 1942 werd in het labo ratorium van de universiteit van Chicago de zekerheid verkregen dat de vervaardi ging van een atoombom mogelijk was. On middellijk begon de bouw van proeffabrie ken en nog geen jaar later was de pro ductie in volle gang. De orders werden over zoveel verschillende fabrieken ver deeld dat er bij geen enkel afzonderlijk bedrijf vast te stellen viel waar het be paalde onderdeel dat daar werd vervaar digd voor dienen kon. Splijtstof fabrieken verrezen in Hanford in de staat Washing ton waar 17.000 man werkten en in Oak Ridge in de staat Tennessee waar 78.000 man arbeidden in het grootste continu bedrijf ter wereld, dat een half milliard dollar kostte. Alle draden kwamen samen in een labo ratorium te Los Alamos nabij Santé Fe in de staat Nieuw Mexico. Dr. J. Robert Op- penheimer, dezelfde die later een „veilig heidsrisico" genoemd zou worden, liet daar de technische onderdelen verzamelen en de splijtstof brengen die in de atoom centra bereid werd uit uranium-erts dat voor het overgrote deel uit de Belgische Congo kwam. Zevenduizend mensen leef den daar verstoken van alle contact met de buitenwereld in een gesloten gemeen schap, die in al hun materiële behoeften voorzag. Ontsteking De dag was nog niet aangebroken toen op 16 Juli 1945 het ontstekingsapparaat van de eerste en toen enige atoom bom in werking werd gesteld. De bom lag in een zwarte bol verpakt op een hoge stalen toren, die ergens in de eindeloze Alamogordo-woestyn van Nieuw-Mexico was opgesteld. Niemand bevond zich bin nen een straal van tien kilometer om de toren. De dichtstbijzijnde waarnemings posten bevonden zich aan de grens van de cirkel en vyf kilometer verder lag een ring van andere posten. Striemende regen vlagen, rollende donder en neerschietende bliksems, die de scherpe contouren van de bergen rondom tegen de nachtlucht ver lichtten vormden een passend décor voor dit eerste experiment. Niemand van de waarnemers ontveinsde zich dat zich on voorzienbare en vreselijke dingen zouden kunnen voordoen. In een stevige houten hut, half ingegra ven in het woestijnzand en beschut door een zware aarden wal, stond het schakel bord, vanwaar talloze draden naar de toren leidden. Voor de instrumenten ston den de deskundigen, sommige in burger, andere in uniform. Allen droegen donkere brillen. Een monotone stem telde de mi nuten af, die het grote ogenblik naderbij brachten. De spanning werd zo ondragelijk dat de meeste waarnemers op de grond lagen, met het hoofd van de toren afge wend, toen er nog twee minuten moesten verstrijken. Two minutes one minute. De stem telde vervolgens de seconden af. Toen gebeurde het. Eerst vlamde een onwezenlijk-hel schijnsel op, dat de om trek feller verlichtte dan het helderste zonlicht. Een geweldige luchtdruk wierp twee waarnemers die buiten de controle post stonden tegen de grond. Een lang- aanhoudend donderend geluid kwam aan rollen en majestueus verhief zich een veel kleurige rookwolk naar het uitspansel twaalf kilometer hoog. Een waarnemer die op het moment van de ontploffing in het verblindende licht keek, werd tijdelijk met blindheid geslagen. Zijn ogen liepen blij vende schade op. Op de plaats waar de toren had gestaan vond men een gewel dige krater van acht bij vierhonderd meter, waarbinnen het woestijnzand door de hitte tot kwarts was versmolten. De stalen toren was verpulverd. Een automobilist, die gedurende drie se conden op tweehonderd kilometer afstand de verlichte bergtoppen zag, had de indruk gekregen dat de zon de voorschriften der natuur overtrad en even opkwam om met een weer onder te gaan. Onder gong De eerste die in het openbaar heeft ge zegd dat een politiek van koude oorlog bij de stand der huidige oorlogsmiddelen de ondergang van de wereldbeschaving be tekent, is Malenkov geweest (12 Maart 1954). Die uitspraak is hem zwaar aange rekend en de officiële Sovjet-Russische lezing is nu dat de Sovjet-civilisatie van die ondergang gevrijwaard zal blijven. De beduchtheid voor een oorlog, waaruit geen overwinnaar te voorschijn kan komen, is echter zowel het voornaamste motief als het voornaamste uitgangspunt van de con ferentie der regeringsleiders die Maandag te Genève begint. Er bestaat een dwingende noodzaak om daarover tot een vergelijk te komen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5