Ministers achten kosteloos kleuteronderwijs ongewenst Verrassende wending in het Belgische schoolconflict Bondsdag neemt heden eerste militaire wetgeving aan WAT EENS MODERN WAS Uitbarsting tussen Marokkanen en Fransen in Casablanca Zij wijzen de voorgestelde verlenging van de opleiding van leidsters af Socialisten en liberalen willen de toestand van vóór 1950 herstellen Adenauers wens vóór Genève vervuld Troepen moesten politie, die situatie niet aan kon, komen versterken Examens Hilversum is weer lichtstad Bolsward zette de klok bijna vijf eeuwen terug Kerkelijk Nieuws Dordrecht viert weer hoffeesten Nieuw-Dordrecht schenkt Drentse kei Schiedamse bromfietser om het leven gekomen Over vorken en koetsen Kort nieuws Gouverneur van Puerto Rico bezocht ons land Arbeidsbemiddeling voor oud-militairen Pensioen te laag, leeftijds grens te hoog Legkip produceerde ei van 150 gram ZATERDAG 16 JULI 1955 Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van het kleuter onderwijs. In deze memorie, ondertekend door de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Binnenlandse Za ken en van Financiën, wordt onder meer gezegd: De regering huldigt de opvatting, dat de financiële gelijkstelling tussen de openbare en de bijzondere scholen ook bij het kleu teronderwijs dient te gelden. Daarom is in het wetsontwerp nauwe aansluiting ge zocht bij het systeem der Lager Onderwijs wet 1920 waaraan deze gedachte ten grond slag ligt, en niet bij de Nijverheidsonder wijswet, die te dien aanzien tot heden niet voldoende waarborgen bevat. Dat de gelijkstelling van het openbaar en het bijzonder kleuteronderwijs in het ont werp niet consequent zou zijn doorgevoerd, omdat onvoldoende rekening zou zijn ge houden met de bijzondere positie, die de openbare kleuterschool zou innemen, is een stelling, die de ministers niet kunnen on derschrijven. De bewering dat in het ontwerp alleen de voorstanders van het bijzonder onder wijs hun wensen en verlangens zouden zien ingewilligd, komt de ministers niet gemotiveerd voor, gezien de mogelijkheden, die dit ontwerp ook voor een behoorlijke ontwikkeling van het openbaar kleuteron derwijs biedt. Dat het doortrekken van de pacificatiegedachte niet in overeenstem ming zou zijn met de Lager Onderwijswet 1920, achten de ministers een onbegrijpe lijke uitspraak. De ministers achten het on gewenst en niet noodzakelijk, dat het kleu- HAARLEM. Eindexamens M.T.S. Aan de Middelbare Technische School verwierven het einddiploma: Afdeling Bouwkunde: K. Bakker, Schager- brug; P. C. M. Blom, Alkmaar; W. S. Breu- kel, Haarlem; A. L. ten Cate, Amsterdam; B. van Dam, Leiden; R. G. Hardey, Heemstede; H. L. A. J. Heuer, Sassenheim; A. Hubbel- meyer, Heemstede; G. Kamsteeg, Oegstgeest; A. Keus, Leiderdorp; P. C. Kloosterboer, St. Pancras; J. J. T. Kooy, Alkmaar; N. R. Kuij- per, Heiloo; C. B. Lucasius, Haarlem; J. L. Overtoom, Alkmaar; W. E. Rinsma, Heem stede; F. G. Schultheiss, Haarlem; A. H. Sel- les, Heemstede; D. L. Sluimer, Amsterdam; C. A. v. Someren, Bloemendaal; J. Stigter, Leiden; A. W. Tasseron, Overveen; D. J. Ver kerk, Overveen; B. Voetberg, Heemstede; H. J. v. d. Wall, Velsen; J. K. v. d. Weel, Middelburg; mej. A. H. Werners, Amsterdam; J. G. Wolters, Almelo. Afdeling Weg- en Waterbouwkunde: F. Brink, Haarlem; A. J. Corpel, Leiden; T. Croes, Haarlem; W. C. Does, Zandvoort; W. Deutekom, Zandvoort; B. A. T. v. Dieren- donck, Heemstede; J. S. Eisma, Meppel; A. W. Glass, Castricum; J. L. Groffie, Leiden; H. J. P. Janssen, Noordwijkerhout; H. P. Kaag, Haarlem; A. J. Kors, Heemstede; J M. W. ter Linde, Hoogeveen; B. D. Maagd, Venlo; G. L. M. de Mol, Beverwijk; C. H. F. Nooyer, Haarlem; H. R. de Quartel, Santpoort; J. de Ruiter, Heemstede; A. M. Schaake, Haarlem; G. L. Scipio, Alkmaar; E. W. Spaanderman, Overveen; J. Verhagen, Kampen; G. D. v. Voorthuysen, Haarlem; H. Wilbrink, Haarlem; J. H. Zeinstra, Haarlem. Afdeling Werktuigbouwkunde: D. E. d'Ar- naud, Naarden; H. Bakker, Alteveer; J. J. M. Bakker, Wijk aan zee; F. P. de Boer, Oud- karspel; R. A. A. de Bont, Haarlem; K. Bos, Noordscharwoude; A. v. Dalen, Overveen; F. v. Dam, Oegstgeest; J. Denijs, Lunteren; A. J. C. v. Deuren, Alphen aan de Rijn; A. D. Drost, Bloemendaal; J. J. A. v. Dijk, Haar lem; D. Eschauzier, Amsterdam; F. H. J. Fluitman, Beverwijk; H. v. d. Gon Netscher, Haarlem; E. H. de Graaff Guilloud, Den Haag; H. Hage, Haarlem; M. Hardonk, De venter; W. J. Harkmans, Haarlem; H. M. Hasert, Haarlem; A. Hazelhoff, Den Haag; W. S. -P. M. Heeremans, Haarlem; W. d. Hertog, Alphen aan de Rijn; G. S. de Hey, Haarlem; A. W. v. d. Heyden, Haarlem; T. H. v. Hoof, Heemstede; M. Husni, Haarlem; H. J. de Jong, Leiden; W. M. Jongbloed, Overveen; F. de Jonge, Leiden; J. Kaan, Hoorn; W. H. Kan, Wassenaar; L. Keyser, Bloemendaal; A. J. v. d. Klei,Haarlem; J. A. Koenraad, Aer denhout; H. Kok, Heemstede; H. J. J. de Koning, Lisse; P. D. v. d. Koogh, met lof, Noordwijk aan Zee; J. C. J. Kuiken, Katwijk aan Zee; J. Kuiper, Bakkum N.H.; F. C. Kuijken, Heemstede; M. T. Kuijpers, Haarlem; R. Land, Aerdenhout; D. Landman, Leiden; J. B. Lubbers, Haarlem; C. Meyer, Wassenaar; P. J. de Mik, Haarlem; M. R. Munter, Den Haag; T. J. Nederburgh, IJmuiden; J. A. Out, De Zilk; H. Plas, Haarlem, J. C- Putz, Heem stede; W. Raaijen, Haarlem; J. F. de Ren, Lei- muiden; J. Roos. Leiden; J. Schneider, Ben- nebroek; K. A. Segers, Lisse; M. Siewertsen, Santpoort; H. C. Sleebos, Alkmaar; A. P. M. v. Steen, Zwolle; W. Thenu, Haarlem; W. Tuinman, Amsterdam; J. H. Vermaas, Zand voort; P. Voerhuis, Almelo; J. T. Voorne- veld, Haarlem; E. Weima, Oegstgeest; J. P. Wesseling, Sassenheim; H. W. Wiessing, Lei den; J. H. Wijker, Heemstede; W. H. Wolzak, Bloemendaal; J. W. K. Zwart, Overveen- Afdeling Electrotechniek: K. Besse, Krom menie; A. Blankvoort, Alkmaar; P. M. Borst, Bakkum; J. Braches, Haarlem; A. Bus, Haar lem; R. M. R. C. Cramer, Overveen; p. J. de Groot, IJmuiden; J. M. den Hertog, Alphen aan de Rijn; G. H. Jonker, Haarlem; H. B. J- v. d. Keur, Haarlem; S. Klein, Haarlem; M. J. Moolenaar, Heemstede; W. Mulder, Haarlem; B. v. d. Oudeweetering, Amsterdam; F. de Pagter, IJmuiden; L. M. Panis, Velsen; W. J. C. Peters, Haarlem; D. C. J. Poortvliet, Bloe mendaal; P. A. van Riessen, Haarlem; A. van Rij. IJmuiden; P. J. Schophuizen, Leiden; W. H. Suringar, Aerdenhout; J. Visser, Haarlem. Afdeling Scheepsbouwkunde: G. Baars, Haarlem; A. J. Bieshaar, Haarlem; L. Bos, Bodegraven; N. Boschma, Leiden; H. J. Brou wer, Driehuis; F. F. Diemei, Castricum; J. C. A. Elshof, Leiden; R. Gitz, Heemstede; A. M. Kramer, Heemstede; T. J. Mastenbroek, Am sterdam: H. v. d. Roest, Overveen; P. F. v. d. Weele, Beverwijk; R. O. F. v. d. Werf, Nij megen. Afdeling Vlicgtuigbouwkundc. J. H. v. d. Bosch, Zwolle; M. v. d. Bruggen, Haarlem; H. A- Dullemen, Den Haag; J. W. Everts, Tiel; H. A. Ipenburg, Haarlem; K. Jager, Weesp; J. Klunder Nijland, Haarlem; G. W. M. Kokke, Wassenaar; J. v. Leeuwen, Haar lem; J. I. M. Mok, Limmen; A. G. M. v. Poppelen, Haarlem; D. Ris, Stadskanaal; J- Scholten, Vorden; Thé Tek Djoe, Den Haag; H. Weber, Zandvoort; R. J. Zwaan, Enk huizen. Van de afdeling Weg- en Waterbouwkunde werden twee, van.de afdeling Werktuigbouw kunde elf, van de afdeling Electrotechniek zes, van de afdeling Scheepsbouwkunde twee en van de afdeling Vliegtuigbouwkunde even eens twee candidaten afgewezen. Bovendien trokken zich tijdens het examen Werktuig bouwkunde twee en voor dat van Electro techniek één candida(a)t(en) terug. AMSTERDAM. (Vrije Universiteit). Ge slaagd voor het candidaatsexamen genees kunde 2e gedeelte mejuffrouw W. Sizoo te Amsterdam. Groningen. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid mej. A. J. Klip huis te St. Anna Parochie. teronderwijs kosteloos wordt verstrekt. Het verheugt de regering, dat men vrij algemeen haar voornemens op het punt dei- bezoldiging van leidsters en hoofdleidsters als een aanzienlijke verbetering in verge lijking met het vorig ontwerp zag. Zij acht verschil in salariëring van onderwijzers en kleuterleidsters verantw/ird. De ministers achten geen grond aanwezig de geprojec teerde A-opleiding met één jaar te ver lengen. De consequentie daarvan zou zijn, dat in 1958 geen kleuterleidsters van de op leidingsscholen zullen komen, zodat bij het kleuteronderwijs ongeveer een situatie zou ontstaan als in 1956 bij de onderwijzers opleiding. Zij achten het niet wenselijk aan de vrouwelijke leerlingen van scholen voor maatschappelijk werk en de leerlingen van de scholen voor kinderverzorging en op voeding zonder meer de bevoegdheid te verlenen van leidster of hoofdleidster van een kleuterschool. Het is de ministers gebleken dat er hoe langer hoe meer stemmen opgaan, die op psychologische en paedagogische gronden pleiten voor een toelatingsleeftijd van vier jaar. Zij hebben daarom in het wetsont werp die leeftijd opgenomen-. Anderzijds menen zij, dat vooral op sociale gronden een toelatingsleeftijd van 3Z jaar de voor keur verdient. In het ontwerp is een wijziging aange bracht waaruit blijkt, dat aan kleuters, die reeds tot een school waren toegelaten, om redenen van physieke en psychologische aard de verdere toegang kan worden ge weigerd. Daar een verplichting tot genees kundig onderzoek ontbreekt, dient weige ring van de toelating of de verdere toegang Onder de naam „Unica" is in Hilversum ter gelegenheid van de zomerfeesten 1955 een tentoonstelling van toegepaste kunst uit vier landen Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland ingericht, waarop een groot aantal belangrijke werk stukken op het gebied van weefkunst, cera miek, glas, edel- en siersmeedwerk, stof- druk, kantwerk, hout-, leer- en ivoorbe werking en moderne meubelkunst, alsmede een fraaie collectie wandtapijten is samen gebracht. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, heeft Vrijdagmiddag de tentoonstelling ge opend. Zij is ondergebracht in het Goois Museum aan de Kerkbrink, dat voor deze gelegenheid is uitgebreid met een houten bijgebouw, en in het gebouw van de stich ting Goois Scheppend Ambacht tegenover dit museum. „Unica" blijft geopend tot het eind van de volgende maand. In Hilversum is Vijrdagavond de feest verlichting ontstoken, die eveneens tot eind Augustus zal branden. Het programma van de zomerfeesten vermeldt onder meer een internationaal folkloristisch festival (van 6 tot 13 Augustus) en openluchtvoorstel lingen voor de St. Vituskerk van Eliots „De moord in de kathedraal". Gilden defileerden voor stadhuis Vrijdag is te Bolsward de klok bijna vijf eeuwen teruggezet. Duizenden waren ge tuige van een kleurig en fleurig schouw spel, toen graaf Hendrik van Stolberg met groot gevolg een bezoek aan Bolsward bracht. Hij werd bij de herrezen Sneeker poort door de stadswacht binnen de wal len geleid. Na een tocht naar het stadhuis werd het hoog gezelschap daar door de vroedschap, die ook al in historische kle ding was gestoken, ontvangen. Nadien trok een grote stoet, waarin verscheidene oude gilden, zoals het boogschuttersgilde, het timmersgilde, het bakkersgilde, alsmede vele adelijke families uit Oud-Bolsward, voor het stadhuis voorbij. Deze historische optocht werd gehouden als onderdeel van de herdenking van het vijfhonderdjarig bestaan van de Bolswar- der stadsrechten. De optocht zal op 22 Juli worden herhaald. Tweetal te Enschede-O.: J. W. v. d. Gronden te IJmuiden en W. de Joode te Ede. (Van onze correspondent te Brussel) Een motie van senator Struye (C.V.P.), waarin werd voorgesteld het onderwijs vraagstuk voor te leggen aan een commis- t sie, samengesteld uit bevoegde en onpar- zonder geneeskundige verklaring te kun- tijdige personen, is aanleiding geworden nen geschieden. Ouders, die daar prijs op stellen, moeten echter een deskundig on derzoek kunnen verlangen, waarvan het resultaat beslissend is. Plaatsgebrek in een schoolgebouw dient geen weigeringsgrond voor toelating tot de openbare kleuter scholen te zijn. Het gemeentebestuur be hoort te zorgen voor voldoende school ruimte. tot een belangrijke wending in het school conflict. De socialistisch-liberale meerder heid verklaarde zich bereid de verdaging van de bespreking van het wetsontwerp te aanvaarden, op voorwaarde dat men terug keert tot de onderwijs-wetgeving die be stond vóór het aan het bewind komen van de C.V.P.-regering in 1950. BONN (ANP) Het West-Duitse par lement heeft aan de vooravond van de conferentie van Genève de wettelijke grondslag gelegd voor de eerste militari- satiemaatregelen. Het heeft daarmee vol daan aan de besliste wens van bondskan selier Adenauer, die er alles op heeft ge zet om voor de samenkomst der „Grote Vier" te demonstreren, dat de bondsre publiek vastbesloten is de eenmaal geleg de militaire banden met de Westelijke re geringen niet meer op te geven. Dr, Adenauer zal de politieke betekenis van de aanvaarding dezer wetten vandaag nog eens belichten, wanneer de Bondsdag voor de eindstemming over de vrijwilli- gerswet zal aantreden. Daarnaast is de regering voornemens in te gaan op de ver ontruste stemmen in en buiten het parle ment, die geloven, dat de ontwikkeling der atoomwapens het bestaande plan voor de opstelling van twaalf Duitse divisies zou hebben doen verouderen. Over dit on derwerp zal de jongste van Adenauers ministers, Franz-Joseph Strauss, spreken, van wie bekend is, dat hij tot de voorstan ders van een radicale herziening der Duit se verdedigingsplannen behoort. Het resultaat der eindstemming over. de vrijwilligerswet staat bij voorbaat vast. De socialisten hebben aangekondigd, dat zij bij hun „neen" zullen blijven. Zij mo tiveren dit met het argument, dat de bondsrepubliek met het stellen van vol dongen militaire feiten aan de vooravond van Genève aan de toch al zo laag geno teerde kansen op een Duitse eenheid op nieuw afbreuk zou doen. Daar van ande re zijde geen tegenstand is te verwachten, is een grote meerderheid voor de wet ver zekerd. Hun principiële afwijzing heeft de socialisten er niet van weerhouden een zeer actief aandeel te nemen in de behan deling van de wet. Zij hebben zich dan ook achter verscheidene artikelen der wet geschaard. De tweede militaire wet, die de vorming van een selectie-commissie voor het ho gere personeel der strijdkrachten beoogt, is met de medewerking der socialisten de finitief aanvaard. Tegenstanders vond deze wet slechts in de uiterst rechtse ge lederen. Daar vond de Duitse partij, de kleinste der regeringscoalitie, het beneden de waardigheid der soldaten, dat candi- Minister Beel hield herdenkingsrede De op 19 Juli 1572 in Dordrecht gehou den eerste vrije Statenvergadering wordt telkenjare in de Merwestad herdacht met uitgebreide festiviteiten. Aan die festivi teiten gaat een herdenkingsbijeenkomst in de Grote Kerk van Dordrecht vooraf. Ter inleiding van de feesten van dit jaar is Vrijdag een dergelijke samenkomst ge houden, waar de minister van Binnenland se Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, een rede voering heeft gehouden. Hij onderwierp daarin de historische betekenis van de eerste vrije Statenvergadering aan een uitvoerige beschouwing. Tijdens die his torische bijeenkomst werden de grondsla gen gelegd voor ons latere onafhankelijke volksbestaan. De festiviteiten in Dordrecht worden de hoffeesten genoemd, omdat de eerste vrije Statenvergadering in het Hof te Dordrecht is gehouden. Het Hof is een overblijfsel van de kloostertuin van het Augustijnen klooster en men neemt aan, dat de zaal, waarin de vrije Staten bijeen kwamen, het refectorium van dat klooster is geweest. Met de hoffeesten valt samen de grote landbouwtentoonstelling, die elk jaar in Dordrecht wordt gehouden. Vorige maand heeft de gemeenteraad van Dordrecht het besluit genomen het gehele hofkwartier te restaureren, dat tal van oude gebouwen omvat, waarin de Prins van Oranje meermalen heeft ge logeerd en waarin ook een van zijn kinde ren is geboren. daat-kolonels door een commissie zouden moeten worden getest op hun democrati sche betrouwbaarheid. Woordvoerders van de drie voornaam ste partijen critiseerden de houding van de Duitse partij als een afval van het ge meenschappelijke front, dat de partijen te elfder ure hebben gevormd. Daarbij zat volgens de liberaal Mende niets anders voor dan de toeleg als de beste „natio- naal-democraten" te paraderen en de ove rigen van wantrouwen jegens de soldaten stand te betichten. Ander beeld De behandeling der beide wetten vond in een volkomen zakelijke sfeer plaats en zonder de gebruikelijke uitbarstingen tus sen regering en oppositie. Tot ieders ver rassing had zich bij de koortsachtig snelle behandeling der wetten in de laatste week zoiets als een bondgenootschap van alle partijen tegen de regering gevormd. De krachtige wijze, waarop de regeringspar tijen verzet aantekenden tegen de voor stellen, waarmee de regering in de par lementaire strijd was getrokken, heeft de ze genoopt in te binden. Zodoende heeft het eerste stuk militaire wetgeving een volslagen ander beeld gekregen, dan de regering zich had voorgesteld. Gemeenschappelijk beleid Het is de eerste maal, dat bij een be langrijk stuk wetgeving de bondsregering vrijwel over de gehele linie voor de wen sen van het parlement heeft moeten wij ken. Tot dusver' hadden waarnemers in Bonn steeds de indruk, dat het woord van dr. Adenauer wet was, en de stoerheid, waarmee de Christelijk democratische Unie zich tegen de wensen van haar chef heeft verzet, heeft Bonn ten zeerste ver baasd. Men heeft in Bonn de indruk, dat een eerste stap gezet is naar een gemeen schappelijk militaire politiek der grote partijen, met inbegrip van de socialisten. Het Drentse veendorp Nieuw-Dordrecht (gemeente Emmen) is honderd jaar ge leden op initiatief van enkele ingezetenen van Dordrecht gesticht. Vorige week Don derdag heeft het dorp zijn eeuwfeest ge vierd en bij die gelegenheid heeft de burge meester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen, als geschenk van zijn stad aan haar jarige petekind een muziekkoepel overgedragen. De Nieuw-Dordtenaren op hun beurt zullen nu ook het oude Dordt een geschenk aanbieden, dat herinneren moet aan het jubileumfeest, dat zij zo juist gevierd hebben. Het geschenk bestaat uit een grote Drentse kei, waarop de woorden „Van Nieuw-Dordt voor Dordt, 1855-1955" zijn aangebracht. De kei is per treiler van Nieuw-Dordrecht naar de Merwedestad vervoerd en daar Vrijdag aangekomen. Hij zal een plaats krijgen in een plantsoen bij de Nassauweg. Men heeft er een funda- mentje voor gemaakt, omdat men bang is, dat anders het geshenk op de duur in de grond zal verdwijnen. De kei zal Donder dag 21 Juli officieel aan de gemeente Dor- drecht worden overgedragen. Vrijdagavond heeft op de rijksweg van Rotterdam naar Dordrecht ter hoogte van Ridderkerk een bromfietsrijder het leven verloren. Het was de 26-jarige B. Koogje uit Schiedam; hij reed met zijn patroon achterop, toen er een auto uit de richting Dordt naderde. De duo-rijder zag de bot sing aangekomen en liet zich op de weg vallen, waardoor hij zich het leven redde. De berijder van de bromfiets sloeg met zijn hoofd tegen een boom en moet op slag dood geweest zijn. De bestuurder van de auto, de 25-jarige S. K. uit Rotterdam, als mede een inzittende, werden gewond door glasschei-ven en moesten naar een zieken huis worden vervoerd. Eerste minister Van Acker verklaarde in naam van de regering, dat deze het eens is met de voorwaardelijke verdaging en be vestigde dat dan zal moeten worden terug gekeerd tot de toestand van vóór 1950. In dien overeenstemming kan worden bereikt, zou een nieuw wetsontwerp worden inge diend ter opschorting van de wetten van 1950 tot 1954 met ingang van 1 Augustus 1955. Dinsdag zal de Senaat hierover beraad slagen. Intussen zullen de verschillende politieke groepen deze voorstellen bestude ren. De socialist Rolin verklaarde voor journalisten dat zowel de wetten, die tij dens het bewind van de homogene C.V.P.- regering zijn tot stand gekomen, als de nieuwe beschikkingen van het ontwerp- Collard, moeten verdwijnen. Deze twee za ken zijn echter niet te scheiden, aldus de leider van de socialistische Senaatsfractie. Van rooms-katholieke zijde is steeds be toogd dat het verzet tegen het ontwerp- Collard niet zozeer een geldkwestie is als wel een beginselkwestie. Het verzet gaat dan ook vooral tegen de artikelen van het ontwerp-Collard, waarin aan de staat het recht wordt gegeven overal waar hij wil openbare scholen op te richten en waarin het bijzonder onderwijs in een nadelige po sitie wordt geplaatst. De wetten, die tijdens de C.V.P.-regering tot stand zijn gekomen, komen in hoofdzaak neer op subsidie-ver hoging aan het bijzonder onderwijs. Vóór 1950 werd het bijzonder middelbaar onder wijs in het geheel niet gesubsidieerd. Van de normaalscholen ontvingen alleen de scholen, die opleiden voor onderwijzer, eni ge subsidie. In 1950 verkeerden verschei dene instellingen van bijzonder middelbaar onderwijs in financieel moeilijke omstan digheden. Deze zouden zonder subsidie niet hebben kunnen voortbestaan. Er zou dus, vóór het tot stand komen van de eigenlijke regeling, een voorlopige schikking moeten worden getroffen. IN ONZE TIJD moderniseren wij onze huizen met elec- trische apparaten, welke wij als het nieuwste snufje be wonderen. En wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat de dingen, die wij ook al in het huis van onze ouders en grootouders als doodgewoon huisraad gekend heb ben, op een bepaald ogenblik het „moderne" hebben vertegenwoordigd. Het eerste stuk zeep bijvoorbeeld was voor heel de kennissenkring een merkwaardigheid, waarmee men kon pronken om zijn maatschappelijke en culturele superioriteit tegenover zijn omgeving ken baar te maken. Men behoeft nog niet eens zo heel lang in de geschiedenis terug te duiken om terecht te komen in het vorkloze tijdperk. Een halve eeuw geleden at men in de boerendorpen nog vaak uit de hand. Men pakte zijn plak vlees met duim en vinger van de schaal, legde het naast het brood op de ongedekte tafel en peuzelde het op zonder een vork te gebruiken. In de veertiende eeuw behoorden vorken en lepels nog tot de uitrusting van vorstelijke personen en voorname edellieden. Ze waren vaak van goud en de bezitters droegen ze in een kostbaar étui bij zich. Karei V had zelfs zo'n gouden bestek met parelen bestoken. Men gebruikte in de middeleeuwen de vork alleen om er fruit mee naar de mond te brengen: ge wone spijzen nam men met de hand tot zich. In een oude reisbeschrijving vindt men de volgende definitie van een vork: „Het is een instrument om de spijs mee vast te hou den, terwijl men ze snijdt". Deze schrijver heeft ook als een nieuwigheid opge merkt, dat men in hoge kringen begonnen is met in plaats van uit de bij ieder rondgaande beker uit afzonderlijke bekertjes te drinken. Zoals het steeds weer met het „moderne" gaat, richt zich de conservatieve geest tegen elk nieuw ge bruik. En vaak wordt zulk verzet met een beroep op de godsdienst gemotiveerd. In Duitsland zijn er pre dikanten geweest die, toen de vork in de mode kwam, het gebruik daarvan als een onnatuurlijk iets ver oordeelden: men beledigde er de Voorzienigheid mee, die immers onze vingers tot instrumenten bij de maaltijd bestemd heeft. De Congregatie van St. Maur heeft lange tijd aan haar leden het gebruik van vor ken verboden. Toen de vork eenmaal in gebruik was genomen, bleek dat men naar gelang van zijn landaard dit vooi- werp nog verschillend aan wendde. Iemand heeft eens opgemerkt, dat een Engels man zijn vork links van zijn bord legt, een Frans man haar zonder mes ge bruikt, een Duitser er rechtstandig mee in het eten pikt en een Rus haar bezigt als tandenstoker. Zo is er mode in alle dingen! De parapluie heeft bij haar intrede in de wereld veel spot en ergernis ver wekt. Een man met een parapluie heette verwijfd. Toen in 1778 zekere John Macdonald zich dit nieuw- ste snufje had aangeschaft hij had het meegebracht uit Spanje kon hij er zich niet mee op straat vertonen vanwege het op zien, dat hij baarde. Aan het einde der achttiende eeuw had men wel para- pluies, maar deze dienden alleen om bij regen de mensen van de huisdeur naar het rijtuig te brengen, zoals men dat tegenwoor dig nog wel ziet voor hö- tels. Dit regenscherm hing in de vestibule van de voorname huizen. Maar zo dra men zich met para- pluies van kleiner for maat op straat vertoonde, kwamen de aapjeskoetsiers in het geweer. Zij hebben zich hevig tegen deze nieuwigheid verzet, omdat zij er terecht! een zware concurrentie van vreesden. Deze koetsjes zijn ook eens „modern" geweest. Zij zijn de proletarische afstammelingen van de deftige équipage, die even eens, toen de rijke en voor name lieden hiermee be gonnen, hevige tegenkan ting heeft ondervonden. De dichter Taylor schreef in 1623 een satire over de wereld op wielen, waarin hij de verwijfdheid hoonde van de edelen, die niet meer te paard konden rij den, maar zich lieten dragen in een houten bak als wa ren ze invaliden. Toen de équipages in de mode wa ren gekomen, trachtten de mensen uit de uitgaande wereld elkaar te overtroe ven met de fraaiheid en de opschik van hun rijtuig. En de zedemeesters schud den weer het hoofd over de wereldsheid, die de ge zinnen ten gronde deed gaan terwille van een mo dieuze gril. Toen men voor het eerst met steenkool begon te stoken inplaats van met hout, regende het op nieuw klachten. Vooral te Londen uitte zich de vrees, dat de rook van deze nieuwe brandstof mensen ziek zou maken, die zich in de „gezonde" houtlucht altijd wèl gevoelden. Te Parijs mopperden de man nen van de boekenstalle tjes, dat hun waar werd besmeurd door het vuil, dat het branden van steen kool in de lucht verspreid de. Menigvuldig zijn de be zwaren, telkens weer aan gevoerd tegen een nieuw geneesmiddel of een nieuwe geneeswijze. De toepassing van antimonium werd door de wet verboden op aan stichten van de Jezuïeten, de anatoom Vesalius moest zijn ingrijpen staken we gens het publieke voor oordeel, Harvey's ontdek king van de bloed-circu- latie kon om dezelfde re den voorlopig niet prac- tisch worden toegepast, de inoculatie strandde na haar uitvinding op eenzelfde verzet als later de vacci natie. En het is nog nauwelijks een halve eeuw geleden, dat sommige gelovige boe ren liever hun hoeve lie ten afbranden dan toe te geven aan de goddeloze aanleg van een bliksem afleider Gods voorzienige wil te tarten. C. Vrijdagmiddag tegen zes uur is de 60- jarige mevrouw H. V.P. uit de Escamplaan te 's Gravenhage door een aanrijding met een voetganger van haar bromfiets gevallen en later in een ziekenhuis overleden. De Nederlandse regering heeft in April f25.000 beschikbaar gesteld voor de slacht offers van de aardbeving in en om de Griekse stad Volos. In overleg met de Griekse auto riteiten is voor dat bedrag een hoeveelheid betonijzer van 46 ton aangekocht en ver scheept. Het materiaal zal worden gebruikt voor de wederopbouw. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering plukt de wrange vruchten van haar talmen met het zoeken naar een oplossing voor de Marokkaanse kwestie. Sedert de avond van Quatorze Juillet zijn er byna twintig doden en hon derd gewonden in Casablanca te betreu ren. Een tot woede gebrachte menigte Europese betogers heeft Marokkaanse win kels en restaurants geplunderd, ruiten in geworpen en auto's in brand gestoken. Evenzo heeft de Arabische bevolking uit de Medinah zich vergrepen aan have en goed van Europeanen. Nadat een zwakke politiemacht aan vankelijk niet in staat was gebleken de orde te herstellen, heeft men in allerijl versterkingen laten komen en een avond klok afgekondigd. De onlusten zijn begonnen nadat twee Marokkaanse jongens op de Franse natio nale feestdag een bomaanslag hadden ge pleegd op het terras van een druk bezocht café in het centrum van Casablanca. Daar bij zijn zes doden en een aantal gewonden gevallen. Men neemt aan dat deze daad van terroristen bedoeld is geweest als ant woord op het doodschieten van een kind door Franse politiemannen, die in de Me dinah van de stad waren aangevallen en uit zelfverdediging hadden teruggeschoten. Zodra het gerucht van de aanslag op het café in de stad was doorgedrongen, kwamen de Europeanen van alle zijden opzetten. Zij rukten de Marokkaanse vlag gen van de feestversieringen af, zij trok ken om te protesteren naar de préfectuur onder het uiten van kreten als „Grandval aan de galg", „Geef ons sultan Ben Joessef terug", enzovoorts. Zij dwongen de eigenaars van winkels, café's en bioscopen hun bedrijven uit pro test te sluiten en zij staken in de Medinah enige Marokkaanse markten in brand. Zij trachtten verder het gebouw van „Maroc Presse", een dagblad dat altijd heeft ge pleit voor samenwerking tussen Euro peanen en Marokkanen, binnen te dringen en zij bedreigden een Franse advocaat, die de laatste jaren dikwijls Marokkaanse ter roristen heeft verdedigd. Toen zij deze wil den lynchen greep hij te zijner verdediging naar een pistool en maakte een dode en maakten, en een Marokkaanse. Beide heb ben de auto's van de tegenpartij, welke zij op hun weg tegenkwamen, in brand ge stoken. Drie Marokkanen werden gelyncht. Men heeft villa's geplunderd, ruiten inge gooid en het kwam weer tot een betoging van de Europeanen voor de préfectuur, waar Grandval inmiddels uit Rabat was aangekomen. De politie kon de situatie niet baas en het gebouw werd voor een deel gemolesteerd. Vandaag geschiedt de begrafenis van de slachtoffers. De Europese betogers hebben biljetten verspreid, waarin zij eisen dat geen Franse autoriteiten de plechtigheden zullen bijwonen en zij hebben de midden stand geprest zijn zaken niet te openen. Casablanca lijkt op het ogenblik een dode stad. De handel, die de laatste maan den toch al leed onder de onzekere toe stand, heeft een gevoelige klap gekregen. Buitenlandse toeristen, die Marokko reeds meden, zijn er vrijwel niet meer. Ernstige bedreiging Intussen is een der laatste kansen voor een toenadering tussen beide politieke stromingen, die men eenvoudig zou kunnen omschrijven met „nauwe samenwerking tussen Marokkanen en Fransen" enerzijds en „hegemonie van de Fransen met zeer beperkte vrijheden voor de Marokkanen" anderzijds, in ernstige mate bedreigd. Grandval heeft aangekondigd dat de re organisatie van de Marokkaanse politie nog de volgende week ter hand zal worden genomen. Men verdenkt namelijk een aan tal van de leidende figuren er van dat zij het anti-terrorisme der Europeanen oog luikend hebben toegestaan en het nog steeds niet onwelgevallig zijn. Sinds Vrijdagmiddag vertoeft de gouver neur van Puerto Rico, Luis Munoz Marin, voor een kort, niet-officieel bezoek in ons land. In zijn gezelschap zijn behalve zijn echtgenote en kinderen, de minister van Justitie van Puerto Rico, José Triaz- Mongé en het hoofd van het departement van politie, kolonel Roig. Op een persconferentie zeide gouverneur r--- ----- <->P een persconierenue zeiae gouverneur enige gewonden. (De politie heeft Maitre 1 Marin, dat zijn land, dat tot voor kort uit- T «-V r* 'nnvtrl tml TT«,*r.J Le Grand volgens United Press gearres teerd). Gewelddaden Vrijdag hebben de onlusten zich her haald. Van beide zijden, van Europese zo wel als van Marokkaanse, werd met strooibiljetten tot provocatie opgewekt. Het gevolg is geweest dat twee menigten door de stad zijn getrokken. Een Europese, waarvan, volgens officiële Franse berich ten vele Spaanse ingezetenen deel uit sluitend een agrarische economie kende, bezig is met een programma voor indus trialisatie en landhervorming om de levens standaard van de bevolking te verhogen. Gouverneur Marin deelde mede, dat voorts aan de uitvoering van een plan wordt ge werkt om iedere Puertoricaan een mini mum-inkomen te verzekeren van 2000 dol lar per jaar. Het is nog niet zeker of men dit doel voor 1960, zoals aanvankelijk was gedacht zal kunnen bereiken. De nationale raad Welzijn Militairen heeft in een advies aan de minister van Oorlog en van Marine de wenselijkheid uitgesproken, dat de omstandigheid, dat iemand zijn militaire verplichtingen (eer ste oefening) vervuld heeft, door de ge westelijke arbeidsbureaux zal worden be schouwd als een „betekenende sociale in dicatie" bij de bepaling van de volgorde, waarin gegadigden van gelijke bekwaam heid en geschiktheid aan de werkgevers voor plaatsing in hun bedrijf worden voor gedragen. Deze gedachte heeft ook de in stemming verkregen van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Wanneer zich oud-militairen na het vervullen van hun eerste oefening bij een G.A.B. doen inschrijven, zal daarom bij de beoordeling van de sociale omstandig heden, ook de bovenvermelde factor wor den betrokken. Bond Ouden van dagen: Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen heeft een buitengewone vergadering gehouden ter bespreking van het wetsontwerp algemene ouderdomsverzekering. Het bestuur heeft alle respect voor het werk dat is verricht door de samenstellers van dit ontwerp en is ervan overtuigd, dat het bereikbare is nagestreefd, maar het heeft nog wel enige wensen. De leeftijdsgrens voor pensioen is te hoog gesteld en de uitkering is te laag om te voorzien in een normaal levensonder houd, zo meent het bestuur. Korting op de uitkering voor bepaalde personen als er niet voldoende premies be taald zouden zijn, acht het bestuur onaan vaardbaar. Beter ware het om tijdens de arbeidsperiode een extra premie te heffen, want van een matig pensioen een korting te heffen is niet aan te bevelen. Het bestuur is het niet eens met de maatregelen ten opzichte van de positie der vrouwelijke verzekerden in het alge meen. Wanneer de volle premie wordt ge heven, moet ook het volle pensioen worden uitgekeerd. Verboden moet worden om, als men met pensioen gaat, nog loonarbeid te verrichten. Aanbevolen wordt, de leeftijdsgrens voor pensioen niet te hoog te stellen, dit met het oog op de mechanisatie in de bedrijven, welke het overbodig zal maken, meer per soneel in dienst te houden dan noodzakelijk is, aldus het bestuur. Een kip van zeer eenvoudige huize - zij is namelijk geen raskip - heeft het gepres teerd deze week een ei te leggen dat 150 gram weegt, een omtrek heeft van 1772 cm. en een lengte van 8 cm. Deze kip, eigendom van de familie A. Meerveld in de Lage Vuurse, heeft bovendien in dezelfde week nog twee eieren gelegd, dubbel zo groot als een normaal ei, namelijk met een omtrek van bijna 16 cm., een lengte van 8 cm. en een gewicht van 120 gram. Maar daarnaast heeft deze legkampioene in dezelfde perio de drie bijzonder kleine eitjes geprodu ceerd, eitjes die nauwelijks 4 cm. lang wa ren en een omtrek hadden van nog geen 10 cm. De verzekeringsmaatschappijen „Nill- mij" en de Arnhem te 's Gravenhage, heb ben voor een bedrag van nominaal f 1.600.00 deelgenomen in het geplaatste en volgestorte gapitaal van f4.041.000. Van het te Enschedé gevestigde textielbedrijf van Nico Terkuile en Zonen N.V. i

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9