Opera van Peking in I S. L. MOK GESLOTEN Ruit stuk? Aankomend bediende s HONDEN COMMANDEUR B. van FRANK assistent-inkoper Een sensationele voorstelling Betogers plunderen in Saigon hotel Majestic Zes Nederlanders in Oostenrijk verdwaald Eisenhowers atoomplan onder UNO-auspiciën Londen voelt niet veel voor Nehroe's voorstel TNI verwerpt voorstel van de regering mnl. of vrl. 't KOOPJE van de dag! r ƒ250.- BELONING typiste-facturiste flinke verkoopsters leerl.-verkoopsters HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Demonstraties tegen commissie van toezicht op bestand Ongewone maatregelen in de Argentijnse hoofdstad „Conferentie over Verre Oosten heeft weinig kans van slagen" Indonesisch kabinet zou Vrijdag vertrouwenskwestie stellen Koninklijke onderscheiding voor mevr. Van Beuningen Feestelijkheden in Zwolle Internationaal festival voor reclame-films Scheepvaart J. J. van Luin Tandarts Vos Mevrouw N. Wicherink Fa Gebr. v. BEEM J. W. v. d. Noordaa HANDELSDRUKWERK VERLOREN Gratis een nieuwe SCHRIJFMACHINE mooie ben. kamer MAHONIE THEESTOOF WERKSTUDENTEN PSYCHOLOGISCH INSTITUUT Lyceum voor Individueel Onderwijs WOENSDAG 2 0 JULI 1955 Het optreden van de Opera van Peking, het officiële gezelschap van de Chinese Volksrepubliek, een maand geleden te Pa rijs, heeft een sensatie verwekt, die mis schien alleen nog maar te vergelijken valt met die van de Russische Balletten van Serge de Diaghilev kort voor de eerste wereldoorlog. Dat schreef onze correspon dent in Frankrijk half Juni, eraan toevoe gend: het was overrompelend, vitaal, on stuimig en direct, maar tevens zo geraffi neerd, dat onze grootste acteurs hier nog heel wat van zouden kunnen leren. Ik heb gisteren in de drukbezochte Amsterdamse Stadsschouwburg de eerste van de acnt voorstellingen in Nederland gezien en ik moet zeggen, dat ik het hier volledig mee eens ben. Het vertoonde is gebaseerd op eeuwenoude en ons vreemde tradities en ik ben er dan ook niet door geschokt of ont roerd geweest, maar ik zou dit zeker niet hebben willen missen. Woorden als: vol maakt, onvergetelijk, magnifiek, verbazing wekkend, strijden om de voorrang als men zijn waardering kort wil samenvatten. Men moet de term „opera" maar opvat ten als het meervoud van opus, dat werk betekent. Ter aanpassing aan de Westerse smaak is namelijk een bloemlezing samen gesteld van fragmenten uit enige avond vullende stukken, aangevuld met enige ge danste en muzikale divertissementen. Met ons begrip opera heeft het niet veel te ma ken. Men zou eerder denken aan circus of variété bij wat de Chinezen hun klassieke theater noemen, ware het niet dat men hier te doen heeft met een buitengewoon ar tistieke ordening van verbluffende toeren en bewegingen en dat deze nooit hun ex pressief karakter verliezen. Hoofdzaak is de pantomime. Geen onderdeel van het menselijk imitatief expressievermogen wordt versmaad. Het nabootsende karakter is zeer opvallend. De zangeressen bijvoor beeld geven wel lyrisch uiting aan de ver onderstelde gevoelens van de rolfiguur, maar op een eigenaardige manier, als het ware op een instrumentale toon. Er komen talrijke gevechten, zelfs veldslagen en be stormingen in dit programma voor: nooit eerder heeft men zoveel werkelijke strijd op enig toneel gezien. Arme Westerse ac teurs, denkt men hierna hoe kunnen zij ooit deze fenomenale uitdrukkingskracht bereiken, die in het Chinese klassieke thea ter blijkbaar gemeengoed is. De ruim zeventig artisten, waarvan zes tien vrouwen, hebben een opleiding achter de rug zo vertelde directeur Tsjang Tsji Hsiang tijdens een persconferentie van hun zevende jaar af. Deze is zo veelzijdig dat zij, wanneer na tien jaar hun onge schiktheid voor het theater zou blijken, in aansluiting daarop direct aan een universi teit kunnen gaan studeren. De belangrijkste dingen, die toneelscholieren moeten leren, zijn: zingen, acteren, duidelijk articuleren en acrobatisch dansen. Over dit laatste moet men niet gering denken: deze Chine zen zijn misschien het beste te vergelijken met onze middeleeuwse comedianten en jongleurs, eveneens van alle markten thuis. Hun manipulaties met zwaarden en stok ken, hun gecompliceerde salto's en lenige sprongen, hun beurtelings komische en op windende duels zijn kunststukken, die in geen circus overtroffen worden, zich van het daar geboden vermaak onderscheidend door bewustmaking en op een hoger doel gerichte indeling. Het zeldzame raffinement steekt alleen in de vorm. Men is daardoor misschien ge neigd van een zekere primitiviteit te spre ken, maar dit lijkt niet juist, omdat er wel degelijk met erfdelen uit een rijke cultuur wordt gespeeld. De inhoud is in bijna alle gevallen ontleend aan verhalen uit de bloeiperiode van het Chinese theater, die tussen de achtste en de twaalfde eeuw moet hebben gelegen. Achteraf is het niet meer uit te maken, wat men als de hoogte punten moet aanwijzen: de strijd in het hemelrijk tussen de opstandige apen en de legerscharen der goden, de op een fascine rend rhythme gestelde verovering van het fort van Jentansjan of de onbegrijpelijke, maar niettemin treffend mooie legende van de witte slang. Het kluchtige openingsnummer maakte misschien de sterkste indruk door de ver overende noviteit in onze ogen: het bijna een half uur durende gevecht in het nach telijk duister tussen een tot wantrouwen opgestookte generaal en zijn bediende in een herberg, waar zij elkaar niet herken nen. De met ongelofelijke behendigheid ge wekte suggestie is met niets te vergelijken, dat men ooit eerder heeft gezien. In de ko lommen van „Erbij" heeft men hiervan een uitmuntende en uitvoerige beschrijving kunnen lezen. Ik wil alleen nog maar even herinneren aan het kostelijke moment, waarop de twee mannen, die elkaar voor spookverschijningen houden, pijnlijk door een tafel getroffen worden: de sensatie daarvan deelt zich aan de toeschouwers SAIGON (AFP/Reuter) In Saigon zijn hedenochtend massale betogingen gehou den tegen de accoorden die het vorige jaar in Genève inzake Indochina zijn gesloten. Na een optocht door de voornaamste stra ten van Saigon zijn enige honderden beto gers liet grootste hotel van de stad, het hotel Majestic, binnengedrongen, waar zij grote vernielingen aanrichtten door meu belen en linnengoed uit de ramen te wer pen. Enige auto's die voor het hotel ston den, werden in brand gestoken. Er zouden ongeveer vijftig betogers en verscheidene politiemannen gewond zijn, Een vijftigtal betogers is in hechtenis genomen. De orde is hersteld. Men protesteerde tegen de aanwezigheid in het hötel van Indiase en Poolse leden van de internationale commissie van toe zicht op de wapenstilstand in Indochina. Hun kamers werden geplunderd. De betogingen tegen de accoorden van Genève waren georganiseerd door rege ringsaanhangers ter gelegenheid van de eerste jaardag der overeenkomsten, waar bij het land in een Noordelijke en Zuide lijke staat werd verdeeld totdat in het ge hele land verkiezingen zijn gehouden (het volgend jaar). Deze eerste jaardag wordt in Zuid-vietnam als een „rouwdag" be schouwd. BUENOS AIRES (United Press) Machi negeweren werden vanmorgen vroeg in stelling gebracht rond het politiebureau in het centrum van Buenos Aires. Het bu reau wordt onder normale omstandigheden nimmer op deze wijze beschermd. Bij het aanbreken van de dag gingen vele offi cieren het gebouw van het Argentijnse mi nisterie van oorlog binnen. Hun aankomst op dat zeer vroege uur was al even on gewoon. Uit telefonisch verkregen mede delingen bleek dat in Mar del Plata, 250 mijl ten Zuiden van de hoofdstad, alle militairen in hun kazernes waren gecon signeerd. Krantenredacties belden uit plaatsen in het Zuiden van het land het bureau van United Press op met de vraag wat er in de hoofdstad aan de hand was. Buenos Aires gonst van de geruchten. Zes Nederlandse toeristen, die Zondag in de Oostenrijkse provincie Vorarlberg een voettocht maakten van Schwarzenberg in het Bregenzerwald naar de Lustenauer hut, zijn van de goede weg geraakt en in een onbegaanbaar, rotsachtig gebied terecht gekomen. De 43-jarige leraar T. Greiner uit Haren en de 18-jarige student G. Nan- ninga, eveneens uit Haren, zijn daar van een rotspunt gevallen, waarbij de heer Greiner ernstig en de heer Nanninga licht werd gewond. Een reddingsploeg slaagde er in de zes verdwaalde wandelaars na moeilijke opsporingsarbeid in veiligheid te brengen. De beide gewonden zijn naar een ziekenhuis gebracht. GENèVE (AFP) De Amerikaanse ge delegeerde bij de Economische en Sociale Raad van de UNO (ECOSOC), die in Ge nève zetelt, Kotchnig, heeft verklaard dat de Amerikaanse regering van mening is dat het internationale orgaan voor het vreed zame gebruik van atoomenergie, zoals voor gesteld door president Eisenhower, een spe ciaal UNO orgaan moet zijn. In UNO kringen wijst men er op, dat de Russische gedelegeerde, Paul Koemykine, verleden week verklaarde dat de Sowjet- Unie weigert toe te treden tot de interna tionale orgeanisatie voor de handel, die is ingesteld door de GATT, omdat die orga nisatie niet is aangesloten bij de UNO. Men ziet daarom in de verklaring van de Ame rikaanse gedelegeerde een bewijs van goede wil tegenover de Russen. Premier Boelganin verklaarde Maandag op de conferentie te Genève dat Rusland bereid is splijtbaar materiaal bij te dragen aan een internationaal atoomorgaan, wan neer dat wordt ingesteld. United Press verneemt uit de kringen var- de Russische delegatie dat de Russen een zelfde hoeveelheid beschikbaar stellen als de Amerikanen, hetgeen 200 kilo zou zijn. De Engelsen hebben reeds 20 kilo be schikbaar gesteld. W- LONDEN (AFP/Reuter) De Britse regering is in beginsel gekant tegen confe renties die weinig kans van slagen hebben, aldus is in goedingelichte Britse kringen in Londen verklaard naar aanleiding van de opmerking van premier Nehroe van India op een persconferentie in Nieuw Delhi over de mogelijkheid van een conferentie van re geringsleiders over het Verre Oosten. Men wijst er op, dat betrekkelijk weinig vorde ringen zijn gemaakt met een politieke rege ling voor Korea of het staken van de vijan delijkheden in de Straat van Formosa. Men verklaart, dat zolang communis- tisch-China zijn goede wil 'niet bewijst door vrijlating van de Amerikaanse vliegers, die nog steeds gevangen gehouden worden, een conferentie weinig zin heeft. Over de gemeenschappelijke verklaring die Nehroe en Boelganin onlangs hebben uitgegeven over nietinmenging in de bin nenlandse zaken van andere landen, zei Nehroe, dat de „logische toepassing" van deze verklaring zou leiden tot het geleide lijk verdwijnen van de Cominform. Toen men premier Nehroe op zijn persconferentie vroeg of nietinmenging betekent, dat de resultaten van inmenging in het verleden in Oost-Europese staten ongedaan zouden worden gemaakt, antwoordde hij, dat een voorstel hiertoe niet realistisch zou zijn. DJAKARTA (United Press) De in de regering-Sastroamidjojo vertegenwoordig de politieke partijen zijn vandaag bijeen gekomen om bijzonderheden te vernemen over het besluit van het Indonesische le ger (TNI) om de kabinetsvoorwaarden tot beëindiging van de crisis te verwerpen. Volgens onbevestigde berichten zou het kabinet voornemens zijn de situatie te for ceren door Vrijdag in het parlement de vertrouwenskwestie te stellen. De minister van voorlichting Tobing is benoemd tot minister van Defensie ad in terim in plaats van vice-premier Arifin die naar Cairo is vertrokken om zich bij president Sukarno te voegen. Sukarno is daar voor een staatsiebezoek van zes da gen aangekomen. Hij reed onder toe juichingen van menigten naar het paleis van ex-koning Faroek, waar hij verblijf zal houden. Barharoeddin, de voorzitter van de par lementaire commissie voor de Defensie en indiener van de motie van wantrouwen tegen de afgetreden minister van Defensie, heeft verklaard dat hij zal "trachten de motie te betrekken op de gehele regering, nu Kusumasumantri is afgetreden. De „Groter-Indonesië-partij", de Parindra heeft aangekondigd dat zij niet op de par lementaire stemming zal wachten en daar voor al haar minister Suroso, die Sociale Zaken beheert, uit het kabinet zal terug trekken. mede. Dit sportieve spelelement in het theater is een heerlijke ervaring, die men te lang heeft moeten missen. Men denkt aan Jean Vilar, die met ge heel andere middelen iets dergelijks poogt te bereiken, overigens eveneens zonder dé cors en met slechts de allernoodzakelijkste requisieten op een in wit licht badend toneel. Het feestelijke aspect wordt in beide gevallen mede verhoogd door de schitte rende costuums. Iets heel bijzonders is hier nog de beschildering van de gezichten, zo dat men soms meent dat de acteurs mas kers dragen. De physieke expressiemidde len zijn hier tot het uiterste in exploitatie gebracht en zozeer is het Westerse toneel in dat opzicht achteruit gegaan, dat wij deze confrontatie als een wonder ondervin den. Daarbij treft een precisie, een econo mie in de uitbundigheid, die het kunstzin nige van de beweegredenen aantoont. De projectie op de zaal is even scherp als ver fijnd. In dat opzicht herinnert men zich met bijzondere voorliefde het even amu sante als aandoenlijke tafreel van de over tocht van de geliefde naar haar minnaar onder geleide van een plagerige veerman in een imaginaire boot. Dit waren enkele indrukken. Misschien vind ik nog gelegenheid om na te gaan in hoeverre het Westerse toneel uit deze ont moeting nieuwe levenskracht kan putten. DAVID KONING. Mevrouw Ch. E. van Beuningen-Fentener van Vlissingen die benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau, is onlangs 75 jaar geworden. Zij bevindt zich thans te Madras, waar zij deel uitmaakt van een wereldmissie van Morele Herbewapening naar de landen van het Verre Oosten. De burgemeester van Wassenaar, dr. S. baron Van Wijnbergen, zal de versierselen aan mevrouw Van Beunngen uitreiken bij haar terugkomst in Nederland. Mevrouw Van Beuningen heeft zich in het bijzonder verdienstelijk gemaakt tijdens de laatste oorlog wegens een grootscheepse hulpactie voor de gevangenen in concentratiekam pen. Van haar huis gingen dagelijks hon derden voedselpakketten uit. Zij bezoekt thans op uitnodiging van verscheidene regeringshoofden, tezamen met een aantal staatslieden, de landen van Azië en het Midden-Oosten. In Zwolle zijn uitgebreide festiviteiten aangekondigd van 21 Juli tot en met 30 Juli onder de naam „Zwolle Eén". De voornaamste gebouwen, singels en monu menten zullen geïllumineerd worden. Het Overijssels Philharmonisch Orkest zal on der leiding van Yvon Baarspul in de Bui tensociëteit een zomerconcert geven, waarbij Pierre Palla als organist zal op treden. Voorts zijn er twee operavoorstel lingen, eveneens in de Buitensociëteit. De Nederlandse Reis Opera onder leiding van Chris Burgers, zal opvoeren Donizetti's „L'Elisire d'Amore" en „De Barbier van Sevilla" van Rossini. In het openlucht theater spelen de Zwolse zomerspelers Karl Zuckmayers „Circus Knie". Ook zal optreden de Koninklijke Mili taire Kapel onder leiding van de kapi tein-directeur, R. van Yperen, die voor deze gelegenheid in de galauniformen zul len zijn gekleed. De K.M.K. zal op 22 Juli een mars door de stad maken, een con cert geven en een taptoe verzorgen. Het feest wordt geopend door het tamboer corps van Steun Wettig Gezag, dat voor het eerst in het openbaar zal optreden. Verder is er een Twentse avond, er zijn volksdansdemonstraties, operettevoorstel lingen, variétévoorstellingen en een aqua- flora, een bloemen- en aquariumtentoon stelling. In een grote tentoonstellingstent op de Turfmarkt wordt een productenparade gehouden een tentoonstelling van be drijven en firma's uit Zwolle en omge ving. In het Provinciaal Overijsels Geschied kundig Museum aan de Melkmarkt te Zwolle wordt van 21 Juli tot en met 7 Augustus een tentoonstelling gehouden, genaamd „Het schip door de eeuwen". Op de laatste dag van het feest wordt in het gemeentelijk sportpark het traditionele concours hippique gehouden, gevolgd door draverijen. Het internationale reclame-filmfestival zal worden gehouden in Monte Carlo van 26 September tot 1 October onder be schermheerschap van Prins Rainier van Monaco. Het festival zal reclamefilmmaatschap pijen, reclamebureaux en industriële orga nisaties uit meer dan twintig landen teza men brengen. De reclamefilm-"Oscar" zal worden toe gekend voor de beste film op het festival vertoond, uitgezonderd televisie-films. Alle ingezonden films moeten na 1 Octo ber 1954 gemaakt zijn. Almdijk, 19 te Rotterdam. Altair, 19 te Rotterdam. Alcyone, 19 v. La Spezia r>. Port Said. Agamemnon, 19 v. La Guaira n. Pto Cabella. Arendsdljk, 18 te New York. Aalsum, pass. 19 Ouessant n. Rotterdam. Aardljk, 19 v. Havanna n. Antwerpen. Arkeldijk, 20 te Rotterdam. Alpherat, 19 v. Willemstad n. Rio de Janeiro Bali, 13 v. Djibouti n. Singapore. Blitar, 18 te Rotterdam. Blommersdijk, 19 te Madras. Borneo, 19 te Suez. Boschfontein, 20 te Port Said. Bantam, 20 v. Mizamis te Cebu verw. Britsum, 18 v. Bremen n. Amsterdam. Bonaire, 20 te Port of Spain. Celebes, 18 te Port Said. Cottica, 20 te Amsterdam. Corilla, 20 te Buenos Aires. Crania, 20 te Curasao. Caltex Utrecht, 19 v. Rotterdam n. Sidon. Charis, 20 v. New York te Port au Prince. Drente, 19 te Tj. Priok. Esso Amsterdam, 19 te Antwerpen. Elizabeth B, verm. 19 v. Rotterdam n. Bombay Eendracht, 18 v. Rotterdam n. Oulou. Heemskerk, 19 v. Melbourne n. Sydney. Joh .v. Oldenbarnevelt, 19 270 m. ZO. Tox-restraat Kota Inten, 19 v. Port Said n. Rotterdam. Karimata, 19 70 m. Z.ZO. Minikoy. Koi-ovina, 19 150 m. W. Minikoy. Kota Inten, 19 v. Port Said n. Rotterdam. Kieldrecht, 19 v. Suez n. Port Said. Kenia, 19 v. Rotterdam n. Banias. Lissekerk, 18 te Abadan. Langkoeas, 19 v. Djeddah n. Port Said. Laagkerk, 19 v. Genua n .Port Said. Leuvekerk, 19 v. Aden n. Karachi. Loppersum, 19 te Rotterdam. Molenkerk, 18 te Port Said. Madoera, 18 te Amsterdam. Maasdam, 19 v. Cobh n. Southampton. Mapia, 20 te Singapore. Mataram, pass. 19 Malta n. Beyrouth. Marisa, 19 v. Poi-t de Bouc n. Alexandrië. Meliskerk, pass. 19 Vlissingen n. Bremen. Maureen, 19 te Kaapstad verw. Noordam, 18 te New York. Oberon, 18 v. Pto Plata n. Le Havre. Orion, 19 v. Izmir te Istanboel verw. Oranje, 19 v. Singapore n. Tj. Priok. Peperkust, 18 v. Pointe Noire n. Porto Amboin Poseidon, 20 v. New York te Curagao. Rotti, 19 te Tj. Priok. Rijndam, 18 v. New York n. Quebec. R-nkerk, pass. 18 Finisterre n. Las Palmas. phia. Raki, 20 te Djibouti. Ruys, 19 te Lorenzo Marquez. Schelpwijk, 19 v. Vlissingen te Rotterdam. Stad Haarlem, pass. 19 Dungeness n. Wabana. Singkep, 19 v. Rangoon n. Colombo. Soestdijk, pass. 19 Ceylon n. Belawan. Stanvac Djirak, 19 360 m. Z. ten W. Saigon. Tamo, pass. 19 Kp. Finisterre 22 Anwt., 23 Rot terdam verwacht. Tjibadak, 19 450 m. W. Torrestraat. Ternate, 19 te Hamburg. Tomori, 19 v. Djeddah n. Suez. Van Neck. 19 te Bombay. Waterman, pass. 19 Kp. Race n. Southampton Willem Ruys, 19 160 m. Z.ZW. Ouessant. Waikelo, 19 rede Sumbawa. Waiwerang, 19 120 m. W. ten N. Madoera. KLEINE VAART Arctic, verm. 19 v. Rotterdam n. Londen. Annie, 18 v. Rotterdam n. Duinkerken. Arnoudspolder, 19 v. Lissabon n. Oporto. Adm. De Ruyter, 19 v. Hunnebostrand te Boness Adm. Nelson. 19 v. Gruvon te Portsmouth. Atlas, 19 te Amsterdam. Bree Helle, verm. 19 v. Rotterdam n. Londen. Barracuda, 19 v. Boston te Maassluis. Bestevaer, 19 v. Southampton n. Amsterdam. Birmingham, 19 v. Vlissingen te Harlingen. Cinderella, verm. 19 v. Rotterdam n. Duinkerk »n Casana, 19 v. Rotterdam te Aarhus verw. Da Capo, 19 v. Rottei'dam te Lissabon verw. Duiveland, 18 v. Rotterdam n. Dover. Duiveland, 19 v. Rotterdam te Dover. Elsenbrugh, 18 v. Rotterdam n. Casablanca. Export; II, 18 v. Rotterdam n. Londen. Express, 18 v. Rotterdam n. Boston. Eibergen, 19 v. Randers n. Skive. Fiducia, 19 v. Boston te Maassluis. Glory, pass. 19 Vlissingen n. Gothenburg. Goote, 19 v. Amsterdam te Rotterdam. Harold, 18 v. Bergen te Rotterdam. Hast III, 19 v. Ramsgate te Rotterdam. Horizon, 18 v. Kristinehamn te Rotteidam. Hada, 19 v. Amsterdam n. Terneuzen. Hoc Vinces, verm. 20 v. Rotterdam n. Grimsby Isola, 18 v. Honfleur te Rotterdam. Ida D, 20 v. Lissabon te Amsterdam verw. Julia Mary, pass. 19 Vlissingen n. Casablanca. Jaba, 19 v. Rotterdam n. Wormerveer. Kemphaan, 19 v. Hull te Gdynia. Kaap Falga 18 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam Kaap Sint Vincent, 18 Kiel gepass n. Kopenhagen Lukas M, 18 v. Frederikssund te Rotterdam. Limfjord, 18 v. Karlsta te Rotterdam. Larix, 16 te Vasterik. Leuvehaven, 20 v. Malmö te Kopenhagen verw. Maas, pass. 19 Vlissingen n. Hamburg. Marjan, verm. 19 v. Partington n. Falmouth. Myfem, 19 v. Gefle te Rouaan. Mynelis, verm. 19 v. Sables d'Olonne n. Handera Mypuck, 19 v. Rouaan te Nykoping verw. Marie Christine, 18 te Rotterdam n. Belens. Marie Louise, 18 v. Hamina te Rotterdam. Minerva, 19 v. Londen te Rotterdam. Matthew, 19 v. Shoreham te Londen verw. Mies. 19 v. Kiel n. Hango. Marcella, 19 v. Dieppe te Vlaardingen verw Muphrid N. 19 v. Hamburg te Kotka. Midas, 18 te Barcelona n. Amsterdam. Nottingham, 19 v. Kingslynn te Goole. Nassauhaven, 20 v. Antw. te Varberg verw. Nettie, 19 v. Fredericia n. Ahr. Nautic, 19 v. Yxpila te Rotterdam. Nieuwehaven, 19 v. Fredericia te Rotterdam. Pascholl, 19 v. Rotterdam te Norresundby. Paul Westers, 19 v. Amsterdam n. Mantyluoto. Phidias, 17 v. Barcelona n. Genua. Plato, 18 v. Lissabon n. Amsterdam. Poortvliet, verm. 20 v. Haukipudas n. Amsterdam Ponza, 17 te Zaandam. Ruby, 19 Newburgh te Londen verwacht. Rijnhaven, 19 v. Rouaan te Loctudy. Spaamestroom, 19 v. Amsterdam n. Liverpool- Setas. verm. 19 v. Verkebak n. Hamina. Westpolder, 19 v. Rotterdam n. Lissabon. Wim (V), 19 v. Kiel n. Kramfors. Wickenburgh, 19 v. Duinkerken n. Londen. Zeehaan, verm. 21 v. Gdynia n. Hull. Zeevaart, pass. 19 Vlissingen n. Hull. Zevenbergen, 19 v. Amsterdam n. Rotterdam SLEEPVAART Cycloop, 18 950 m. ZW. Lands End. Hudson. 18 110 m. W.ZW. Helsinki met twee baggermolens, number, 18 v. Port Said te Istanboel. Loire, 18 v. Maassluis n. Port Said met zuiger en bak. Maas. 18 v. Newcastle n. Rotterdam met zuiger en bak. Noordholland, 18 240 m. W.NW. Madeira. Oceaan. 18 v. Zeebrugge te Maassluis. Oostzee, pass. 18 Finisterre met Dendydale n. Engeland. Thames. 18 350 m. o. ten N. St. Paulsrock. Tvne, 18 v. Maassluis n. Port Said met zuiger. Witte Zee, 18 v. Maassluis n. Port Said met zuiger. Zwarte Zee. 19 960 m. O.ZO. Yokohama met A tell J. Bules. Heden overleed onze lieve Vader, Broer, Zwa ger en Oom Theodorus Cornells Marius Rappard, Adviserend Geneeskun dige verbonden aan het G.A.K. te Amsterdam. Weduwnaar van Esther Oppedijk. Uit aller naam: JAN KEEMIE Haarlem, 18 Juli 1955 Zuider Buiten Spaarne W.Z. Woonark „Waarom niet" Geen bezoek aan huis. De overledene ligt opge baard in de Rouwkamer Parklaan 36 te Haarlem. Bezoek aldaar van 23 uur en van 88.30 uur n.m. De teraardebestelling zal plaats vinden Don derdag 21 Juli a.s. te 12 uur op de Noorderbe graafplaats te Haarlem aan de Vergierdeweg. Heden overleed na een geduldig gedragen lijden tot onze diepe droefheid onze lieve, zorgzame Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder en Huisgenote Agatha Hekkelman Sijpesteyn in de leeftijd van 83 jaar. A. J. Hekkelman L. Hekkelman Nijman C. Blanksma— Hekkelman D. Blanksma S. Hoefmande Kam klein- en achterklein kinderen. Haarlem, 17 Juli 1955 Marnixstraat 55 Condolatie-adres: Anslijnstraat 26. De teraardebestelling heeft op verzoek van de overledene op 20 Juli in stilte plaats gehad. ARTS AFWEZIG van 21 Juli tot 21 Aug. Waarn.: zie raambiljet en Telefoon 11990. KENNISGEVING. De navolgende Bestuurs leden en Leden van het Dilettanten Operette Gezel schap „Diogé" brengen ter kennis aan belanghebbenden dat zij vanaf heden geen deel meer uitmaken van genoem de vereniging: H. Woerde, le voorziter, B. Korevaar, le secretaris, W. Groeneveld en Th. Jansma, commisarissen; Hr. W. Cramer, Mevr. L. "Cramer, Mevr. W. Groeneveld, Mevr. J. Korevaar, Hr. W. v. Ingen, Mevr. T. Kok, Mej. T. v. Gulik, Mevr. H. Kos, Hr. G. Kos, Mevr. B. Scheffer, Mevr. T. Jansma, Mevr. N. Janszen, Mevr. J. Jaarsma, Mevr. R. Kroonsberg. Hr. F. van Gelder, Hr. J. Govers, Hr. H. de Wagt, Mevr. C. Kollaard, Mevr. B. Verveer. Na een langdurige ziekte is heden toch nog onver wacht van mij heenge gaan mijn lieve Vrouw HELENA MARSMAN— AAN DE KERK in de ouderdom van 57 jaar. G. N. Marsman. Haarlem, 19 Juli 1955 Zuider Buitenspaarne 158 Geen bezoek aan huis. De overledene ligt opge baard in de rouwkamer Parklaan 36 te Haarlem, alwaar gelegenheid tot bezoek dagelijks van 3 4 uur van 7.308.00 uur. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrij dag 22 Juli, 12.- uur, op de Noordërbegïaafplaats aan de Vergierdeweg te Haarlem. De Griffier van de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem maakt bekend, dat door Gerardus Petrus Hand- graaf, wonende te Santpoort, gem. Velsen aan de Brede- roodseweg 47, van bei'oep lood- en zinkwerker (procu reur mr. J. W. Crefeld) een verzoek is ingediend bij die Rechtbank tot het bekomen van surséance van betaling. Bij beschikking van 12 Juli 1955 is benoemd tot be windvoerder, teneinde voor lopig met de schuldenaar het beheer over zijn zaken te> voeren: mr. L. S. Römelingh, advocaat en procureur te Haarlem, terwijl tevens is bepaald, dat de bekende crediteuren en de bewind voerder zullen worden opge roepen voor deze Rechtbank op Maandag 3 October 1955, des namiddags 2 uur om te worden gehoord, alvorens wordt beslist omtrent het definitief verlenen van de gevraagde surséance van be taling AFWEZIG TOT 2 AUG. ARTS AFWEZIG tot 11 Augustus. Waarnemers: raambiljet of Telefoon 11990. Makelaar en Taxateur, Lid N.B.M. Wegens vacantie zijn onze kantoren, VERSPRONCKWEG 89 van 21 Juli t./m. 8 Aug. Bel op 14809 Wij herstellen spoedig en billijk. AMSTERDAMSTR. 25 Tel. 14809. Sedert 1898 gevraagd op Administratie-kantoor. Brieven IJ no. 104. AFWEZIG tot 11 Augustus. Waarn.: zie raambiljet. OOK VOOR een ring met smaragd en briljanten en een ring met parels en briljanten, op Zondagmiddag 17 Juli 1955 bij Santpoort, moge lijk omgeving Hotel Duin en Kruidberg. Tegen hoge beloning terug te bezorgen bij Centraal Expertisebureau Dam 2a, Amsterdam, tel. K 20—43242/46273, na 6 uur n.m. tel. 726266. Scheren, wassen, uitdunnen „DE IJDELTUIT" GEBR. VEENINGA Jacobijnestraat 1018 Alléén na afspraak Tel 13265 Fotocopieëai beter, sneller en goedkoper Foto Hilasrtus GROTE HOUTSTKAA1 102 relet 10866 ALLEEN MORGEN: 500 gr. Rozijnen 48 ZELFBEDIENING GED. OUDE GRACHT 19 B. VAN FRANK houdt nog slechts 3 dagen grote opruiming Flanellen lakens 180 br. 5.— Partij Sera lakens 180 br4.50 De originele Rheumanella lakens 200 x 240 9.50 Zomerstoffen voor centen Tweed stof 150 br 4.90 Tafellakens grote maat van 6.50 voor 3.50 Ziet de étalage Ook U dus nu naar FSoresstraat IC Haarlem-N. Te!. 20556 (De straat waar Don derdags markt wordt gehouden), v. Ouwel- en D.R.G.- zegels worden in be taling aangenomen. Voor .outen in telefonisch opgegeven advertenties kun nen wii geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie gaat niet, wel demonstre ren wij gratis bij U thuis Kofferschrijfmachines, Standaard-machines, etc f 245.—, f 265.—, etc. Een unicum in Nederland. Wij leveren zonder vooruitbe taling, ca. f 3 per week, terwijl U pas na 6 weken voor het eerst gaat beta len. Schrijf direct, stel niet uit! Een veilige geld belegging! Een schrijf machine huren is duurder dan bij ons kopen. Een ideale aanbieding voor verenigingen, zakenlieden onderwijzers, voor ieder een. Ga met uw tijd mee, schrijf geen brieven met de pen, maar neem een schrijfmachine. 25 jaar en langer hebt u er ple zier van! Absolute ge heimhouding verzekerd! Brieven no. 90. PROPERDOEK Alléén bij Uw drogist Voor de handel: N.V. Handelsaer. A. J. ten Ooesschato - Zwolle Rusthuis, eerste stand, heeft beschikbaar, centr. verw., warm en koud strom. wat., dag en nacht verzorging. Br. onder no. 99. Tegen hoge prijs gevraagd met koperen banden. Brie ven onder no. 97. Wij kunnen nog enige werk studenten (boven 18 jaar) plaatsen in de pakkerij in de periode van 1 —28 Augustus. Nu persoonlijk aanmelden bij Gebr. Van Zvverden, Weerlaan 9, Hillegom. Fiorastraat 13 (bij Floraplein), Haarlem. Tel. 19953 SCHOOL- EN BEROEPSKEUZE. Ook voor ouderen. ^Spreekuur dagelijks 7—8 of na telefonische afspraak J n INSTITUUT „ERASMUS" Florastraat 13 (bjj Florapark) Haarlem Tel. 19953 Opleiding H.B.S. - Gymn. Muio Spreekuur dagelijks 7-8 of na telefonische afspraak HUIS TE KOOP GEVRAAGD in Haarlem-Zuid (in de ruimste zin) of Heemstede. Leeg te aanvaarden, eventueel per l/10/'55. Prijs pl.m. 25.000.—. Br. no. 105 of Tel. HAACLEM i"EL 11757 TEXTIELGROOTHANDEL in Amsterdam-C. vraagt voor eenvoudige kantoorwerkzaamheden een Reiskosten worden vergoed. Brieven onder no. 108. Coöperatie „H A A R L E M" heeft in enkele filialen, o.a. Mercurius- straat, plaats voor en Aantrekkelijke werkkring. Goede sociale voorzieningen. Aanmelden bij alle filialen of bij de Directie, Donkere Spaarne 38. VISCONSERVENFABRIEK „DOGGERSBANK' vraagt voor spoedige indiensttreding FLINKE JONGENS EN MEISJES en ook OUDERE WERKKRACHTEN Aanm. Industriestraat 12, IJmuiden (Zuid-zijde). N.V. Machinefabriek C. Maters Postbus 27 Beverwijk vraagt voor spoedige in- dienstreding een Vereisten: Lft, 22-25 jaar, enigszins commercieel-teeh- nisch onderlegd met kennis van de moderne talen; materialenkennis strekt tot aanbeveling. Aahgeboden: Afwisselende en interessante, doch ver antwoordelijke werkkring, welke naar bekwaam heid wordt gehonoreerd. Sollicitaties met pasfoto, die vertrouwelijk wordt be handeld, te richten aan de Personeelsafdeling.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3