EAU DE COLOGNE v. Duivenboden's Interieurverz. v. d. BERG's Woningtextiel TAXI 18000 KOLNISCH BALASTORE Kort en bondig Burgemeester Cremers kan morgen ochtend om zeven uur voet aan land zetten De strijd gaat door Scheuring in operette gezelschap „Diogé" Jacob Bijster speelde een eigen werk Amsterdamse Beurs Bejaarden zagen straal jagers op Soesterberg Installatie 500 jeugdige natuurwachters Balastore Bloemendaal WOENSDAG 2 0 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gemiste raad, maar prachtige ervaring en haast een baard rijker OPSPORING VERZOCHT VOORGELEIDING Opgezwollen situatie Heemsteeds burgemeester gaat met vacantie Haarlemse Muggenronde Burgemeester bij de finish van étappe in Barneveld Baskische dansgroep vier dagen in Bloemendaal A. I. Bakker bevorderd tot hoofdinspecteur Oude bestuur met aanhang 24 leden - uitgetreden H. J. Schuhman ontving koninklijke onderscheiding Kleine duinbrand na half uur bedwongen NZH vervoerde in Mei ijna 5 millioen reizigers bij Burgemeester van Heemstede reikte insignes uit Jeanine Corajod speelt in Grote Kerk RHEUMA IS EEN VERRADERLIJKE ZIEKTE Woning, werkplaats, school, kantoor... alles schreeuwt om Alle maten voorradig bij TULIANAPARK 30-32 Haarlem-Noord - Tel. 11002 Ged. Oude Gracht 108-110 Telefoon 17165 Klaas de Vriesschool won school-honkbaltournooi Examens Getuigen opgeroepen van ongeluk op Viersprong Burgerlijke Stand van Haarlem BURGEMEESTER MR. O. P. F. M. CREMERS, Haarlems burgervader is onderweg naar de IJmuidense haven op de trawler „Thorina" na een vacantiereisje, dat bijna een week geduurd heeft en dat hem dank zij de gastvrije logger „Huiberdina Gijs- bertha" (KW. 85) in direct contact bracht met de verse haringvisserij op een zonnige, maar soms ook woelige Noordzee. Hij stapte in volle zee over op de VEM-trawler, die vanmorgen om acht uur op 56 gr. 10' N.B. en 2 gr. 25' O.L. volstoom en met de wind in de rug op IJmuiden aankoerste. Zijn indrukken? Wij hebben hem vanmorgen dank zij de medewerking van Scheve- ningen Radio daarnaar kunnen vragen en kort gezegd zag mr. Cremers een sterke overeenkomst met het hengelen: even riskant wat het resultaat betreft. „De ene keer denk je wat te hebben en heb je niets, dan weer valt het mee. Vandaar dan ook, dat we zo laat zijn terug gekomen. Ik had er op gehoopt, dat we betrekkelijk snel hadden kunnen retourneren met een schip vol haring of makreel, maar dat is niet meegevallen en we zijn daardoor steeds verder het Noorden ingezworven en ten slotte bij de Oostelijke Noordpunt van Schotland terecht gekomen. De thuisreis is pas gisteravond om half tien ondernomen en Donderdagochtend om een uur of zeven kan de „Thorina" in IJmuiden terug zijn." De reis was dus niet erg succesvol en tenslotte is de burgemeester maar in volle zee overgestapt van de logger met zijn gastvrije bemanning naar de trawler met zijn eveneens gulle vissers, die de gebaarde gast vier dagen niet scheren kweekt een mooi struikgewas graag ontvingen. Dat overstappen leek erger dan het was, want bij deze spiegelgladde zee had het op de Loosdrechtse plassen niet veel minder moeite hoeven te kosten, vertelde mr. Cre mers. Doorzetten De reisgezel van de burgemeester, de heer Arnold komt misschien wel bij de Lofoden uit, want die bleef nog een weekje op de 85, al hebben de twee landrotten dan ook wel één dag zoveel deining gehad, dat zij met luchtmatras en al door de kooi zwiepten. Niettemin zette de heer Arnold door en in zijn hart had burgemeester Cremers er ook nog wel een paar honderd zeemijl aan vast willen plakken. Een van de mooiste herinneringen aan deze reis werd een donkere ochtend onder de werklampen aan dek: het zilver door- schitterende haringnet langszij van het schip en daarna de buit in de „boks" boven de last, uitstromend in één wilde waterval van spartelend leven. Mooie baard Die baard vier dagen oud is er op de Thorina rap afgegaan. De burgemeester had de trofee een mooie grijze liever willen houden; schipper Vooys heeft zijn edelachtbare passagier evenwel bewogen de aanwas weg te halen. Maar stuurman ADVERTENTIE van hem of haar, nog niet in het bezit van een RHEUMA-verrassingscouvertje. HEEMRAADSSINGEL 303, ROTTERDAM Ggk. Min. v. Just 22-ll-'54 LO 520/052. De spanning tussen Haarlem en Zwolle is thans tot een hoogtepunt gestegen. Wij hadden gehoopt dat die van Zwolle in hun schulp zouden kruipen, doch integendeel. Laicus van de Zwolse Courant schrijft nu: „Wij willen oorlog. Afgelopen." Het is ons niet duidelijk wat er eigenlijk afgelopen is, aangezien de oorlog nog moet beginnen doch dat zal wel Zwolse diplo matie zijn. Laicus schrijft ook nog: „Wij gorden het zwaard. Wij zoeken onze verroeste maliënkolder en vragen het Ar beidsbureau een schildknaap voor halve dagen. Wat zeggen we, voor halve dagen? Weineen, we maken er hele dagen van. Op geld wordt niet gekeken. De Zwolse ge meenschap steunt ons financieel en we hebben de sympathie van de stichting Stadskern en de commissie Zomerzotheid, welker werk in Haarlem banaal is nage aapt." Nu vraag ik u! Het is toch te bar, wat men daar in Zwolle beweert. Haarlem zou het werk van de stichting Stadskern hebben nageaant?! Hoe kan dat? Haarlem hééft immers tofch allang een stadskern? Laicus schrijft ook nog: het Haarlems Dagblad, waarin op eens een volkomen onbekende schrijver in de bres springt voor meneer Elias Nou, daar is eigenlijk wel wat van waar. Wij hebben niet de moed gehad onze stuk ken tegen Zwolle te ondertekenen. Dat was laf. Laicus daarentegen ondertekent alles met zijn echte, volle naam: Laicus. Ieder een kent toch wel de familie Laicus? Deze Laicus uit Zwolle is een zoon van de be kende oude Laicus, ook uit Zwolle. Er zijn nog Laicussen indertijd, gedurende de Tachtigjarige Oorlog, tijdens het beleg van Zwolle door de Zwollenaren verzwol gen. Later heeft men voor hen een stand beeld opgericht, dat echter tijdens de mo bilisatie van 14-18 is omgesmolten. „Daar voelen de Laicussen toch niets meer van," zeiden ze in Zwolle. „En wij hebben er een voordeeltje aan." Ja, zo zijn ze wel in Zwolle. Altijd bang dat ze anderen op hun tenen trappen. Al met al is de koude oorlog Haarlem- Zwolle dus nu in een warm stadium. Haar lems Dagblad Oprechte Haarlemsche Cou rant heeft intussen maatregelen genomen en een zijner kundigste verslaggevers in zware vermomming naar Zwolle gezonden om poolshoogte te nemen van de voorbe reidingen aldaar. Hij heet Ko Brugbier, maar voor deze gelegenheid heeft hij zich van een pseudoniem voorzien, op verlangen te vertonen. Hij zal in de krant van Zaterdag verslag uitbrengen. We zijn benieuwd, want Laicus schreef ook nog: „Vandaag beginnen we met de voorbe reidingen en melden we ons aan bij het Bedrijfschap Belegeringen en Vestingwer ken.'" (Tussen ons, Haarlemmers onder elkaar, gezegd en gezwegen: dat bedrijfschap be staat helemaal niet! Laat die Laicus maar eens zijn neus stoten.) De burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rappard is van 23 Juli lot en met 20 Augustus met vacantie; als waarnemend burgemeester treedt in die periode op de heer E. J. van Lent. Deze houdt op Woensdagochtend van tien tot twaalf uur spreekuur. Dekker van de trawler had zijn kweeksel nog wel en de burgemeester vond het om jaloers op te zijn De spanning en het harde werk van de haringvisserij, het kaken en zouten, later het ruim met rijke buit op de „Thorina" dit alles heeft de Haarlemse burgemees ter een serie onvergetelijke herinneringen meegegeven. De keerzijde zag hij echter eveneens: „Het is wel een zeer hard beroep drie uuf trekken, daarna sorteren, even rust en weer de volgende trek". Hij maakte voorts kennis met de moder ne vis- en navigatiemiddelen: Fischlupe en Decca en zal deze korte week niet licht vergeten. Ondanks de gemiste raadsverga dering van vanavond. •I Adam Spoor, het lid van de gemengde ploeg in de „Haarlemse Muggenronde" zal op Maandagmorgen 1 Augustus in de lei derstrui starten omdat hij de naam van deze grote wielertocht heeft bedacht. Aan vankelijk lag het in de bedoeling om de leider in het algemene klassement te laten fietsen in een geel tricot, maar later meende men er toch beter aan te doen om deze voor de jongens zo eervolle onder scheiding een geheel eigen kleur te geven. Thans heeft men daarom een witte trui la ten maken met rode boord en rode man chetten waarop een grote blauwe mug is geborduurd. Adam Spoor krijgt bovendien een bonificatie van niet minder dan vijf punten, hetgeen hem uiteraard een belang rijke voorsprong op zijn naaste concurren ten verschaft. Ook de jongens van de ploeg uit de Am sterdamse buurt zullen naar alle waar schijnlijkheid de eerste étappe van de ron de met een puntenvoorsprong ingaan om dat zij er namelijk in geslaagd zijn om te zamen de beste rapporten thuis te oren- gen. Daarvoor krijgen zij twaalf puuten bonificatie en bovendien mogen zij de oranje leiders-petjes dragen. Natuurlijk zullen de leden uit de Amsterdamse buurt hun uiterste best doen om deze eerste plaats in het algemene ploegenklassement te behouden want de eerste prijs voor de beste ploeg bestaat uit zes hengels, die be schikbaar gesteld zijn door de jeugd afdeling van de Haarlemse Hengelaars Bond en bovendien ontvangen deze prijs winnaars zes wissel-zuilen van B. en W. van Haarlem. Overigens houdt met het uitloven van deze prijzen de belangstelling van het ge meentebestuur niet op, want op Donder dag 4 Augustus zal de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zich naar Barneveld begeven om zich persoon lijk van de prestaties van zijn kleine stad- genoótjes op de hoogte te stellen. De andere belangstellenden in de ronde kunnen ook hun favorietjes aanmoedigen en wel bij de finish in Haarlem in de Die- penbrockstraat waar de H.S.V. „De Kam pioen" van des middags twee uur af tot de aankomst van de rennertjes (om drie uur) clubwedstrijden houdt. Als slot van de grote tocht volgt dan op Maandagavond 8 Augustus in de tuinzaal van het gemeentelijk concertgebouw nog de prijsuitreiking, waarbij alle deelnemers met hun ouders zullen worden uitgenodigd. Met een omvangrijk programma van dansen en koorzang treedt de Baskische groep „Etorki" aanstaande Zaterdag, Zon dag, Maandag en Dinsdag in Bloemendaals Openluchttheater op. Bovendien worden er op de twee eerstgenoemde dagen matinées gegeven. Dit gezelschap onder leiding van Philippe Oyhamburu, dat de vorige zomer zowel te Londen als Parijs langdurige suc cessen oogstte, komt thans voor de tweede keer naar ons land. Het programma vermeldt twee grote balletten, te weten „Andonië" (de naam van een klein vissersdorp, waar talrijke oude tradities zoals de dans op de gilde- kist, voortleven) en „Orhi Pian" (Aan de voet vande berg Orhi) met een komische maskerade. In het gevarieerde gedeelte voor de pauze zijn verder talrijke folklo ristische hoepeldansen, zwaarddansen, be hendigheidsspelen en fandango's opgeno men. Behalve met fraaie zang kan men na de pauze ook kennismaken met de Txis- tulari, de bespeler van de drietonige her dersfluit, die zichzelf op de kleine heup- trom begeleid. De hoofdinspecteur titulair de heer A. I. Bakker, werkzaam ter inspectie der be lastingen te Haarlem le Afdeling, is be vorderd tot hoofdinspecteur en aangewe zen als hoofd der inspectie der belastingen te Groningen le Afdeling. Er hebben zich in de afgelopen weken ernstige moeilijkheden voorgedaan in het bekende Dilettanten Operettegezelschap „Diogé" te Haarlem, dat als gevolg hier van in twee scherp tegenover elkaar staan de partijen uiteengevallen is. De oorzaken daarvan waren in de afgelopen jaren vrij wel chronische moeilijkheden met de rol verdeling en de aanleiding was een keuze van het bestuur voor de hoofdrol in „De Circusprinses" van Emmerich Kalman. Een meerderheid van de leden verzette zich tegen deze keuze, omdat de betrokken soliste tijdens de reeds voorafgegane repe tities voor de koorgedeelten afwezig was geweest om op te treden bij andere vereni gingen. Het gevolg was voorzover wij uit de lezingen der beide partijen kunnen recon strueren dat het bestuur de vertrou wenskwestie stelde. Met 26 stemmen tegen, 24 stemmen vóór en tien blanco stemmen (voornamelijk van nieuwe leden) werd deze bestuursmotie verworpen, hetgeen er toe leidde, dat de voorzitter, de heer H. Woer- de, de secretaris de heer B. Korevaar, die beiden reeds tal van jaren het gezelschap hadden bestuurd, alsmede twee commissa rissen zijn uitgetreden, in gezelschap van 19 leden. Nadat zij de zaal hadden verla ten is een nieuw voorlopig bestuur geko zen, bestaande uit de heren H. Steenkist (voorzitter en dirigent), H. Bartholomeus, secretaris en als penningmeester is de heer Ph. J.. Hulsbergen aangebleven. Op de daarna volgende repetitieavond van de overgebleven groep waren weer 40 leden aanwezig, zodat deze het vertrouwen heeft de opvoering van de Circusprinses in October te kunnen doen doorgaan, of schoon zij moeilijkheden voor het verkrij gen van goede solisten niet verheelt. Er be vinden zich namelijk verscheidene hunner in het andere kamp. De oppositiegroep heeft met een publieke mededeling de ongeveer 1400 donateurs van haar uittreding in kennis gesteld. Op onze vraag aan een der uitgetreden oud-bestuursleden of deze nog mogelijk heden tot een hereniging zag, antwoordde hij ons, dat de tegenstellingen zijns inziens zózeer toegespitst zijn, dat er geen com promis meer mogelijk is. Dinsdagavond was de gemeentelijke orgel bespeling te Haarlem aan de Haarlemse organist Jacob Bijster toevertrouwd. Hij bracht een vrij gevarieerd programma ten gehore, dat met de eerste uitvoering van een eigen compositie: „Partite sopra Lau- date Dominum" besloten werd.Dit variatie werk over Psalm 146 mag een uitstekend werkstuk heten. Het combineert klassieke vormgeving met vrijere contrapuntiek en een harmonie, die blijkbaar bewust de laat- romantische chromatiek uit de weg gaat, wat de compositie over het geheel, ondanks de drukke bewegelijkheid en de verschei denheid van lijnen in het klankenweefsel, een opmerkelijke duidelijkheid verleent. Bijster geeft geen raadsels op. Men kan zijn muzikaal betoog in alle klaarheid vol gen, wat tevens zeggen wil: geboeid wor den door de gedaanteveranderingen die hij het voortreffelijke thema laat ondergaan na de expositie in de tenor. Tweemaal werkt hij het tweestemmig door, dan drie stemmig met een zeer bewegelijke discant. Dan volgen canons in de sext, in de kwart en in de kwint. Deze laatste metamorfose van het gegeven is wel zeer merkwaardig. Een monoloog voor pedaal voert naar een Toccata, die tenslotte uitmondt in de Psalmmelodie in haar oorspronkelijke vorm. De verdeling over de klavieren en de registratie speelt in deze variatiecyclus uiteraard een belangrijke rol. Bijster heeft met deze compositie een belangrijke stap voorwaarts gedaan. Vergeleken met de meer starre conceptie van Pepping's „Par tita ueber Wer nur den lieben Gott laszt walten" welk werk voordien werd ge speeld is zijn Partita heel wat fantasie rijker uitgevallen. Onnodig te zeggen dat zijn vertolking veel indruk maakte. Bijster had zijn bespeling ingeleid met Preludium en Fuga in e van Buxtehude, een merkwaardig stuk door zijn gedurfde chromatiek, hetgeen er op wijst, dat de gelijkzwevende stemming door deze kracht figuur onvermijdelijk werd geacht. Een Regeriaans Preludium gevolgd door een beknopte Fuga van Hermann Grabner en een Prélude in zwevend rhythme en kleu rige harmonieën van Maurice Duruflé mar keerden de tegenstelling, waartussen Bijs ter met zijn Partita een zo treffende positie inneemt. Er was voor dit avondconcert veel be langstelling. JOS. DE KLERK. Avondconcert. Het piano- en accordeon orkest (Accordea) onder leiding van de heer Nol Grootegoed concerteert hedenavond in de muziektent in het Bloemendaalse bos. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 101% 101% A.K.U 230% 329% 467 467 Philips Gloeil. 448% 448% Pr. Philips Gloeil. 210 210 Kon. Petroleum 623% 618 A'dam Rubber 124% 124 Hall. Amer. Lijn 220 217 N. Scheepv. Unie 197V2 195 H. V. A 145 143% 157% 157% Amsterd. Bank 292 289 Ned. Handel Mij. 241 240 Rotterd. Bank 247% 244 Twentsche, Bank 246 246 Anaconda Copper 69% 69% Bethlehem Steel 151% 150 Republic Steel 96% 96 Shell Union 61% 60% Tidewater 32% 32 U. S. Steel 107 104 Het was Dinsdag voor vele bejaarden in de gemeente Bloemendaal de grote dag van het jaarlijkse uitstapje, voorbereid door het Comité voor Bejaarden. Om kwart over acht vertrokken van verschillende punten de bussen van Maarse en Kroon, vijf in ge tal, om de oudjes van huis te halen. Om halftien waren alle vijf bussen voor het ver trek bijeen op de Bekslaan te Vogelenzang met gezamenlijk 250 bejaarden. Het weer bleef goed en de conditie der bejaarden eveneens: de zuster van een rusthuis en de arts C. Kroon, die voor de medische ver zorging waren meegegaan hebben niet veel te doen gehad. Hun werk beperkte zich tot één wagenzieke dame. Van Vogelenzang werd naar Aalsmeer gereden, waar een be zoek is gebracht aan de bloemenveiling. Enkele oudjes die niet zo goed ter been wa ren werden op de „bloemenwagentjes" rond gereden. Nadat een kopje koffie gebruikt was, ging de tocht verder naar Hilversum, waar langs de verschillende studiogebouwen en het fraaie raadhuis werd gereden. Het eerste deel van de tocht werd beëindigd in Baarn, waar in het Groot Kievitsdal de lunch werd gebruikt. De eerste rit in de middag was naar het paleis Soestdijk. Koningin Jualiana ver bleef daar deze middag niet en de stille hoop van velen een glimp van de vorstin op te vangen kon dus niet in vervulling gaan. Het vliegveld Soesterberg, waar ook langs werd gereden, had de volle belang stelling van de Inzittenden, in het bijzonder de straaljagers vermochten de ouden van dagen ongekend te boeien. Na een ritje langs de Hoge Vuursche ging het naar de Pyramide van Austerlitz waar een kopje thee werd gedronken. Van Austerlitz werd de tocht naar huis aan vaard. Het was weer een onvergetelijke dhg en behalve dank aan de leden van het co mité, die dit jaarlijkse uitje organiseerden, dient ook een woord van lof gericht te wor den tot de chauffeurs van de Autobuson derneming Maarse en Kroon, die via een geluidsinstallatie allerlei toelichtten en on misbare gidsen bleken. In het gebouw van de H.J.M.V. aan de Lange Margarethastraat heeft de heer H. J. Schuhman hedenmorgen uit handen van wethouder A. J. M. Angenent van Bedrij ven de médaille in zilver, behorend bij de Orde van Oranje Nassau, ontvangen. De heer Schuhman is vandaag namelijk ge huldigd voor het feit, dat hij thans vijftig jaar in dienst is van de gemeente Haar lem. De jubilaris, die technisch ambtenaar is bij het Gemeentelijk Energie Bedrijf en spoedig met pensioen gaat, werd allereerst, namens het gemeentebestuur, toegesproken door wethouder Angenent, die in herinne ring bracht, dat de heer Schuhman zijn werkzaamheden begon als schrijver bij het gasbedrijf, maar de administratieve kant vaarwel zei en zich toen opwerkte tot tech nisch ambtenaar, hetgeen de wethouder een grote prestatie noemde. Vervolgens sprak ir. J. H. Kouwenhovcn namens de directie van het G.E.B. Deze spreker gaf uiting aan zijn waardering voor de persoon en het werk van de jubi laris en bood een geschenk in enveloppe aan. Daarna sprak de technisch ambte naar I. N. Lofvers namens de afdeling distributie gas, de heer H. Hulsbergen als voorzitter van het jubileumfonds de heer Rijning als vertegenwoordiger van de Ne derlandse Bond van Christelijk Overheids personeel, die de jubilaris een insigne op spelde, vanwege het feit, dat hij 25 jaar lang een actief lid van de bond is geweest, de heer J. van Houten als voorzitter van de personeelsvereniging, de heer W. Schor nagel namens het administratief personeel, de heer W. J. P. van Ham als voorzitter van het Koninklijk Mannenkoor Caecilia, waarvan de heer Schuhman bestuurslid is, de heer J. W. M. Rijbroek, landelijk voor zitter van de R.K. bond van loodgieters patroons, die de jubilaris vooral p>rees van wege het feit, dat hij doordrongen is van de noodzaak van een goede samenwerking tussen G.E.B. en de particuliere gasfitters. De laatste spreker uit de lange rij was de heer J. Wildschut, een naaste collega van de jubilaris. De heer Schuhman, die tijdens de huldi ging vergezeld was van zijn echtgenote en zoon, dankte alle sprekers met een kort wederwoord. Vanmiddag om ongeveer half een heeft de heer J. C. van Tienhoven de brandweer van het rayon Overveen van de V.B.B. ge alarmeerd voor een duinbrand op het land goed „Koningshof" aan de Duinlustweg in Overveen. De heer Van Tienhoven maakte een autorit doord it landgoed en ontdekte tijdens deze rit het begin van een duin brand. De oorzaak van de brand moet wor den geweten aan het weggooien van een brandend sigarettenpeukje door een der weinige wandelaars of door de inwerking van zonnestralen op een stukje glas. De heer Van Tienhoven waarschuwde eerst het personeel van het landgoed en daarna de brandweer. De brand was na een half uur geblust. De verbrande oppervlakte wordt geschat op 1500 vierkante meter. De Noord Zuid Hollandse Vei-voermaat- schappij heeft in de maand Mei bijna vijf millioen reizigers vervoerd en wel 2.212.369 per tram en 2.742.986 per autobus. De trams hebben afgelegd 900.248 km. en de auto bussen 1.015.194 km. De meeste tramreizigers werden vervoerd met de lijn Den Haag—LeidenKatwijk— Noordwijk en wel 670.511; daarna volgden de lijn ZandvoortAmsterdam met 631.557 rei- izgers, de lijn ScheveningenVoorburg met 391.809, de lijn Leiden Oegstgeest met 333.181. en de lijn AmsterdamVolendam met 185.311. Op de stadslijnen van Haarlem zijn per autobus in de maand Mei vervoerd 1.521.872 reizigers, op de lijn LeidenHaarlem 476.033, op de lijn HaarlemIJmuiden 210.525, op de lijn Zandvoort—Haarlem 25.900, op de lijn Den HaagNoordwijk aan ZeeHaarlem 411.719 en HeemstedeZandvoort 1561. Het aantal reizigers per buskilometer be droeg op de Haarlemse stadslijnen 4,25. ADVERTENTIE BLAUW- GOUD -ETIKET Het Minerva Theater te Heemstede was Dinsdagmiddag gereserveerd voor vijfhon derd leerlingen van de Heemsteedse scho len die door burgemeester mr. A. G. A. rid der van Rappard als lid van de natuur- wacht werden geïnstalleerd.Na een kort in leidend woord van wethouder H. Disselkoen herinnerde de burgemeester eraan, dat de natuurwacht vijf jaar geleden is opgericht. Hij vestigde de aandacht van zijn jeugdig gehoor op de mooie woonplaats Heemstede, die zo uitermate bevoorrecht temidden van een prachtige omgeving gelegen is. Spre ker vergeleek dit alles met de grote ste den, waarvan de bevolking vrijwel van alle natuurschoon verstoken blijft, welk gemis dan hoogstens met een eenvoudige bloe- menbak een weinig kan worden vergoed. De toeneming van bevolking en verkeer maakt het echter noodzakelijk dat steeds meer groen aan woningbouw en de aanleg van nieuwe wegen wordt opgeofferd, zodat wij voor het behoud van het nog resterende natuurschoon dubbel waakzaam moeten zijn. De burgemeester verzekerde verder dat bij het ouder worden de behoefte aan natuurschoon toeneemt en men een beter begrip krijgt voor het grote wonder, dat hierin verborgen ligt. Spreker zette ten slotte de bedoelingen van de Natuurwacht uiteen, waarvan het lidmaatschap de ver plichting inhoudt te waken over alles wat groeit en bloeit en dit tevens zoveel moge lijk te beschermen. Hierna betraden van iedere school twee vertegenwoordigers het toneel, waar hun door de burgemeester het insigne van de natuurwacht werd opgespeld. De overige leerlingen ontvingen deze insignes van hun onderwijzers. Hierna volgde de vertoning van „Langs ongebaende klingen", de knap pe en onderhoudende documentaire over het werk van de Nederlandse Heide Maat schappij van de bekende cineast Herman van der Horst. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Don derdagmiddag van 3 tot 4 uur door Jeanine Corajod (Genève) luidt: 1. a. Veni creator, b. Fugue a 5 voix, c. Dialogue sul les grands Jeux, N. de Grigny; 2. a. Choral: „Kommst du nun, Jesub. Prélude et triple Fugue. J. S. Bach; 3. Toccata, Bernard Reichel; 4. Trois pièces sur des Psaumes Huguenots, Henri Gaguebin; 5. a. Variations sur un thème de Clément Jauequin, b. Ac clamations, Jean Langlais. ADVERTENTIE ADVERTENTIE DOORZICHTIGE ZONOORDIJNEN in elke gewenste breedte levert U met alle service Ruime overwinning in de finale op de HBS-A Door in de finalewedstrijd van het school- honkbaltournooi de HBS A met flink verschil te kloppen is het team van de Klaas de Vries school er in geslaagd ook dit jaar, overigens geheel volgens verwachting, de titel te pro longeren. Een record aantal toeschouwers was bij deze finalewedstrijd aanwezig en mede door het meespelen van diverse clubspelers in beide negentallen heeft het publiek dikwijls kunnen genieten van fraaie staaltjes honkbal. Niet alleen de publieke belangstelling voor dit tournooi was bijzonder groot, doch ook de deelname was groter dan ooit, zodat de organiserende schoolhonkbalcommissie, on danks de verregende speeldag, toch zeker kan terugzien op een uitstekend geslaagd tournooi. In de finalewedstrijd waren slechts de eer ste innings spannend, toen de HBS'ers kans zagen een grote 5-0 achterstand weer terug te brengen tot 5-3, waarbij nog mogelijkheden aanwezig waren. Reeds in de volgende innings namen de leerlingen van de Klaas de Vriesschool het initiatief geheel in handen en dank zij een drietal runs stelden zij de zege eigenlijk toen al geheel veilig (8-3). De strijd ging in de laatste innings weer ge lijk op en beide negentallen zegen nog kans een keer te scoren, waardoor de eindstand werd gebracht op een volkomen verdiende 9-4 zege van de Klaas de Vriesschool. HAARLEM EN OMGEVING Spreekuur. De Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, zal niet Donderdag, maar Vrijdag om halfelf spreekuur houden. 't Helm te Zandvoort. Herman Krebbers (viool) en Marinus Flipse (piano) zullen op Donderdag 28 Juli in het Patronaatsgebouw te Zandvoort concerteren voor de culturele kring 't Helm aldaar. Het programma ver meldt: Sonate no. 7 KV 376, Mozart; Kreu- zersonate, Beethoven; Sonate in g, Debussy; Introductie et Rondo capriciosio, Saint- Saëns; Tzigane, Ravel. Ds. W. van Boeijen te Eindhoven heeft bedankt voor het beroep van de Gerefor meerde kerk van Bloemendaal. ADVERTENTIE Utrecht. Dinsdag zijn in de Ambachts school te Utrecht examens afgenomen voor het groot-chauffeursdiploma. Van de negen tien Haarlemse candidaten zijn geslaagd de heren: J. W. Wempe, H. Fernhout, D. J. Leon- hardt, P. J. van Straat en, A. M. van Voorst, B. Ego, L. Meinders, P. A. Wilhelmus, E. G. Loman, P. van den Manakker en N. Lugtig. De politie van Bloemendaal verzoekt een ieder die getuige is geweest van het ver keersongeval dat op Vrijdag 15 Juli om ongeveer kwart over acht des avonds bij de viersprong in Aerdenhout gebeurde, zich met haar in verbinding te stellen. Het ongeluk heeft zich als volgt toe gedragen. Bij de viersprong op de Zand- voorterweg sloegen zowel een personen auto als een wielrijdster, beiden komend uit de richting Aerdenhout, rechts af de Oosterduinweg in. De wielrijdster sloeg vervolgens links af, om de Nicolaas Beets- laan in te rijden. Zij heeft hierbij waar schijnlijk geen richting aangegeven. De personenwagen raakte de fiets van achte ren, waardoor het meisje kwam te vallen, doch verder geen enkel letsel opliep. De auto reed tegen een boom en werd aan de voorkant licht beschadigd. Nadere inlichtingen omtrent het gebeur de worden door de Bloemendaalse politie gaarne ingewacht. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: M. L. J. Janssen—Kerkhof, dochter. ONDERTROUWD: A. J. A. JL. Lucassen en A J. Th. van der Linden; A. J. C. Nolte en M. A. van der Meij; H. Th. J. Mens en H. van Hoeven; J. Claus en J. Komdeur; U. Schlegel en Ch. J. L. Driessen. GETROUWD: W. H. Hogestijn en H. M. Vrijburg; H. Hilgeman en C. van de Wardt; B. Schulheiss en J. G. Pronk; A. Klotsie ta M. P. J. Beijnes; D. Goedkoop en I. W. Würdemann; J. A. Snijders en J. E. M. Bes- nard; D. J. Roorda en D. Oort. OVERLEDEN: P. J. Wegman, 30 j.; Wed. H. E. VeenInpijn, 85 j. HAARLEM, 19 Juli 1955 ONDERTROUWD: 19 Juli, D van Foeken en E. Ch. Poelstra; A. Verhage en G. Felix. Ondertrouwd: 16 Juli, IJ. Visser en J. B. Philippo (verbeterde opgave). GEHUWD: 19 Juli, B. Gorsseling en I. J. Jacobs; W. Chr. Langenberg en A. M. van Altena. BEVALLEN van een zoon: 17 Juli, C. B. OuddekenClavaux; 18 Juli, A. Koster Halekor; J. G. M. HesselsMerckelbagh; A. G. van Halst—Klokman; 19 Juli, H. A. L. Schmidt—Verzijlberg; L. C. Veldink—Groot Huize. BEVALLEN van een dochter: 16 Juli, M. HartjesJansen; 18 Juli, N. C. Broerse Telchuijs; A. Oppelaar—Barneveld; 19 Juli, A. E. SchoenmakerBrunia. OVERLEDEN: 17 Juli, E. W. Hollmann, 76 j., Zaaneniaan; R. Westenberg, 67 j., Ha- zepaterslaan; 18 Juli, N. G. Th. Zomer, 42 j., Jan Nieuwenhuyzenstraat; 18 Juli, P. E. J. Oosterbaan, 73 j., Frans Halsstraat

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7