Voordracht Openbare Werken na lang geheim beraad aangehouden Nieuwe Heemsteedse kleuterschool aan de Franz Schubertlaan HAARLEMS RAAD BIJEEN Verbouwing gymlokalen in Zuid wacht nog op urgentieverklaring Goede verwachtingen van Raad voor Jeugd ^fèrieven aan de redactie Ernstig auto-ongeluk op de Herenweg Verwisseling van twee babies? 9 Mr. H. J. Ferwerda: „Heel Castricum werkt de politie tegen" Half jaar wegens meineed tegen veehandelaar geëist Vier maanden geëist wegens verduistering Prof. Gelissen eredoctor Generaal-majoor Van Griethuysen eervol ontslagen Brief over berijden motoren gezonden aan Postkantoor Keur van golfspelers naar Zandvoort Vreemde affaire in Leiden Vermogensonderzoek bij de middenstand Ploegen voor de Europese roeikampioenschappen Tennis Joyce Marinkelle jeugd kampioene van Nederland DONDERDAG 21 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT B. EN W. VAN HAARLEM hebben Woensdagmiddag op aandrang van de raad, die hiertoe de hele middag in besloten zitting byeen was geweest, het voorstel tot een benoeming van een directeur van Openbare Werken en het Gemeentelijk Grond bedrijf aangehouden. De reden daarvan is, dat de raad prijs stelt op een nadere toe lichting van de daartoe strekkende eenhoofdige voordracht, waartegen van alle fracties verzet was gerezen. Zoals is bericht bevatte de voordracht alleen de naam van ir. D. N. Dammers, de huidige directeur van Openbare Werken te Velsen. Na drukkelijk werd verklaard, dat de bedenkingen van de raad zich geenszins richten tegen de persoon van de voorgedragen candidaat, doch tegen het enkelvoudige karakter van de voordracht. De gehele raad, die by ontstentenis van de op de haring uitgevaren mr. O. P. F. M. Cremers werd gepresideerd door wethouder Geluk, stem de in met de voorgestelde oprichting van een Raad voor de Jeugd in Haarlem en na enig discussie met het verbouwingsplan voor de in vervallen toestand ver kerende gymnastieklokalen aan de Kleine HoutwegBadhuisstraat. Deze uitermate dringende verbouwing wacht overigens naar wethouder Geluk zeide nog steeds op een urgentieverklaring. Een van de ingekomen stukken, een klacht van de heer J. D. Hilgerman met betrekking tot het bedrijf tot verwerking en opslag van oude metalen A. G. Elfrink op een terrein aan de Zomervaart, was voor de heer Spek (AR) aanleiding op de onhoudbare toestand voor de bewoners al daar te wijzen en te verzoeken of de raad wellicht door B. en W. van de afdoening van dit stuk op de hoogte gehouden kon worden. De heer Iiennevelt (Comm.) viel hem daarin bij, maar wethouder Happé ant woordde, dat de toepassing van de Hinder wetten aan B. en W. is voorbehouden. De situatie ter plaatse is inderdaad zeer on gunstig voor de omwonenden omdat de voorwaarden, door B. en W. aan hun ver gunning verbonden niet zijn vervuld. De wethouder zeide, dat zowel door B. en W. als door de bedrijfsleiding reeds naarstig naar een andere plaats wordt uitgezien. Om de interesse van de raad bij deze gang van zaken te bevredigen zullen B. en W. overigens gebruik maken van de voor kort ingestelde gewoonte de raad ook desge wenst te doen kennisnemen van bepaalde stukken, welke niet voor zijn openbare be handeling in aanmerking komen. De eenhoofdige voordracht „Onvolledig toegelicht", „zeer bezwaar lijk" en zelfs „verbijsterend" luidden de kwalificaties, die uit de raad loskwamen betreffende de eenhoofdige voordracht voor directeur van Openbare Werken. De heer Albrecht (Arb.) stond op een na dere toelichting, evenals de heer Van der Veldt (KVP), die sluiting van de deuren daartoe voorshands niet noodzake lijk achtte. „B. en W. moeten deze voor dracht intrekken en maar met een nieuwe komen", vond de heer B e 11 i n k (VVD), die het betreurenswaardig achtte dat deze belangrijke benoeming aan de orde wordt gesteld nu vele raadsleden wegens vacan- tie afwezig zijn. Het verbijsterde de heer Moll (Comm.) dat B. en W. nu er al zo veel bewogen discussies zijn geweest naar aanleiding van dergelijke enkelvoudige voordrachten thans opnieuw met zoiets bij de raad aankomen. De heer De Land meter (CH) voegde daar nog aan toe dat B. en W. ook de commissie van bijstand van Openbare Werken onvoldoende over deze benoeming hebben ingelicht om deze gelegenheid te geven tot het uitbrengen van advies. Dit advies wordt echter, naar wethouder Happé hem antwoordde in (Verkort weergegeven) Diogé. Naar aanleiding van uw artikel betreffende het operette-gezelschap „Diogé" verzoeken wij u het volgende op te nemen in uw blad. Het voormalig bestuur was en is nog steeds van oordeel dat men bij het verde len van rollen, niet af moet gaan op per soonlijke voorkeur, doch op kwaliteiten. Derhalve heeft het thans afgetreden be stuur de leden vooi-gesteld de rolverdeling te aanvaarden zoals deze door het bestuur was gemaakt. Daar echter een bepaalde groepering in de vereniging er op uit was haar candi daat in de titelrol-te krijgen, en dit door middel van dwang wist door te drijven, is het bestuur na het stellen van de vertrou wenskwestie afgetreden. Ook het feit, dat deze dingen de laatste jaren geregeld voorkwamen in de vereniging en er in dit opzicht niet viel samen te werken, waren redenen voor dit aftreden. Het was niet de oppositie-groep, die haar uittreding in uw blad kenbaar maak te, doch een groot aantal goedwillende le den, met in haar midden één der oprich ters der vereniging. EEN DER AFTREDENDE DIOGé-BESTUURSLEDEN De of den. In de aardige beschrijving in uw blad over het circus aan de Wagenweg trof het mij, als een die eeri groot deel van zijn leven in en bij Haarlem woonde, dat uw verslaggever steeds schreef: de Hout. Ik geloof niet, dat veel Haarlemmers, die spreken en schrijven iets anders zeggen als den Hout. Misschien slechts zij die 't over De Haag hebben! G. L. De doodstraf. Met grote waardering en sympathie heb ik het artikel „Gerechtig heid" gelezen, doch ik stel de volgende vragen. De moordenares is schuldig, de vermoorde op andere wijze evenzeer, maar de rechters? Zij veroordelen moord en eisen de zwaarste straf doch wat doen zij zelf? Zij bevelen, dat er een moord begaan moet worden want wat is dood straf anders dan een officiële door de staat gewettigde moord? En hoe durft iemand de verantwoordelijkheid te dragen om als er gratie gevraagd wordt, die te weigeren. J. A. H. het algemeen niet verlangd bij benoe mingen. Hij verklaarde voorts, dat B. en W. hun enkelvoudige voordracht slechts achter ge sloten deuren wensten toe te lichten, het geen geschiedde met het reeds vermelde resultaat: aanhouding van de voordracht. Taak van Jeugdraad De gemeentelijke inspecteur voor Licha melijke Opvoering, Sport en Jeugdzaken heeft Woensdagmiddag van verschillende zijden lof gekregen voor zijn voorberei dende werk ter oprichting van een Raad voor de Jeugd in Haarlem. Alle fracties hadden waardering voor en verwachtingen van dit project. Hier en daar werden enige zakelijke opmerkingen gemaakt zo als door de heer Hennevelt (Comm.), die het secretariaat liever door de Jeugd raad zelf uitgeoefend zou zien dan op een gemeentelijk bureau. De heer Van der Veldt (KVP) zeide, dat de taakomschrijving in de artikelen van de desbetreffende verordening wat verder gaat dan men na de kennisneming van het doel zou verwachten. Zij vermeldt onder meer „het nemen van initiatieven op die gebieden van het jeugdwerk, die nog niet door de bestaande organisaties worden bestreken, met dien verstande dat van de Haarlemse Raad voor de Jeugd al leen in die gevallen rechtstreeks initiatief zal uitgaan, waarin het de bestaande or ganisaties aan middelen of mogelijkheden ontbreekt." Hij sprak overigens het ver trouwen uit dat de gemeente zich wel zou hoeden voor enigerlei aantasting van de zelfstandigheid der jeugdorganisaties. Hij vroeg of B. en W., die volgens artikel 5 de niet-ambtelijke leden benoemen op aan beveling van de Haarlemse raad van de jeugd hierbij ook overleg zullen plegen met de organisaties zelf. De heer B e 11 i n k (VVD) zeide de Raad voor de "J'èügd vooral als een adviserend lichaam te zien en vond het nemen van initiatieven door deze Raad voorshands wat te ver gaan. De vraag of men bij de opzet de deskundigheid en het vertrouwen der leden bij de jeugdorganisaties de voor rang heeft gegeven boven een volkomen representatief karakter werd geopperd dooi de heer Spek (AR), die de hoop uitte, dat deze raad zal bijdragen aan de ontplooiing van de Haarlemse jongeren, alleen in eigen milieu. De lof van de heer Mensink (Arb.) voor de bij het vooroverleg betrokken in specteur sproot vooral voort uit het deli cate karakter van diens taak, omdat in deze materie verschillende levensopvat tingen een rol spelen. Hij heeft echter kans gezien deze op één platform te bren gen. Bij de samenstelling is echter in de eerste plaats uitgegaan van de eisen van deskundigheid en vertrouwen. Aan initia tieven kan de raad zich ook naar zijn me ning beter voorshands niet wagen. In zijn antwoord zette wethouder G e - 1 u k (Arb.) nog eens uiteen dat B. en W. de op te richten raad zien als een centrum van gesprek en als advieslichaam. Zij heb ben echter gemeend de bevoegdheid tot het nemen van initiatieven op „braaklig gende" gebieden ook in de verordening te moeten opnemen. Voor de benoeming der niet-ambtelijke leden zal ook overleg ge pleegd worden met de bestaande jeugd organisaties. Daarop werd het besluit van de instelling van deze raad unaniem goed gekeurd. Schuren en schuttingen De heer Hennevelt leverde critiek op twee voorstellen betreffende voorschot ten aan de woningbouwverenigingen „Eigen Woning" en „Zorgvliet" voor het vernieuwen van schuren en schuttingen. Hij vroeg zich af of er een termijn gesteld was aan de huurverhoging van 30 cent per week ingevolge deze voorzieningen. De Huurwet stond naar zijn mening een langere termijn dan 13 jaar voor deze huurtoeslag niet toe. Wethouder Happé antwoordde dat er hiervoor geen termijn gesteld is omdat deze voorzieningen blijvende kosten met zich mee zullen brengen. Dat er wat dit betreft geen termijn is gesteld berust naar hij mededeelde op de Financieringsrege- nieuwe gymzalen zijn gebouwd. Volgens hem groter dan welke ook in Haarlem,kant en klaar met acht was- en kleedgelegen heden en een conciërgewoning voor 175.000. Indien de suggestie van de heer Van Vel sen uitvoerbaar mocht blijken, wilde ook de heer Voogd (Arb.) deze gaarne steu nen. De huidige accommodatie is allerbe droevendst en het is nauwelijks te begrij pen, dat 175.000 ouderen en jongeren jaar lijks van dit onvoorstelbaar krot gebruik maken. De heer Spek (A.R.) drong aan op grote spoed omdat de situatie al geruime tijd on houdbaar is en de vernieuwde lokalen als het even kan dit najaar weer in gebruik moeten kunnen worden genomen. „Het was B. en W. helemaal niet onbe kend, dat niet alleen deze, maar ook an dere gymnastiekzalen in de gemeente drin gend verbetering behoeven," zo zeide wet houder Geluk in zijn repliek, die vooral tegen het betoog van de heer Van Velsen gericht was. „Maar de mogelijkheid van bouwvolume voor deze doeleinden is nog maar een paar jaar oud. Het is de bedoe ling van Openbare Werken ieder jaar een paar van deze lokalen op te knappen, maar bij dit gebouw werd dat beslist onvoldoen de geoordeeld. Een algehele vernieuwing werd noodzakelijk gevonden. De plaats is niet ideaal omdat een buitenterrein ont breekt maar er bestaat elders geen plaats voor gymnastieklokalen en boven dien moeten deze in de wijk blijven waar er behoefte aan bestaat." De wethouder somde verscheidene scholen op, die op deze lokalen zijn aangewezen, omdat zij er zélf geen bezitten. Hij zou gaarne in gezelschap van de heer Van Velsen en de commissie van bijstand eens naar Sassenheim gaan om die twee lokalen in ogenschouw te ne men, die zó groot en modern en toch zo redelijk in prijs zijn. Haarlem heeft voor zijn nieuwe gymnastieklokaal bij de Van der Leyschool, die een voortreffelijke aan winst is, maar zeker nergens overbodige weelde verraadt, toch altijd nog 277.000 moeten betalen. Het is nog niet eens bekend wanneer de verbouwing van deze gymnastieklokalen zal kunnen beginnen, want de gemeente wacht nog altijd op de daartoe benodigde urgentieverklaring van het rijk. Er is dus ook geen enkele zekerheid over het tijd stip waarop de vernieuwde zalen in ge bruik kunnen worden genomen. De scholen zullen intussen waar mogelijk buiten sporten moeten beoejenen, want andere zalen zijn er niet. Er is in heel Haarlem niet één gymnastieklokaal, dat ook maar één uur per week niet gebruikt wordt. Benoemingen De raad benoemde met algemene stem men mevrouw A. M. van Lelyveld-Vaste- nouw te Haarlem tot tijdelijk lerares in de natuurkunde aan de H.B.S. voor meisjes met 5 -en 6-jarige cursus en de heer H. H. Engels te Sliedrecht tot onderwijzer aan de Th. M. Ketelaarschool voor mulo aan de Parklaan. Woensdagmiddag omstreeks half vier kwamen op de Herenweg te Heemstede twee personenwagens met elkaar in bot sing, waarvan het gevolg was dat drie per sonen werden gewond, waarvan één ern stig. De heer B. van Z. uit Amsterdam reed met een personenauto op de Herenweg, een voorrangsweg, in de richting Haarlem toen uit de Lanckhorstlaan zo plotseling een personenwagen naderde, dat een bot sing niet te vermijden was. De gevolgen waren ernstig. De mede-inzittende van de eerstgenoemde auto, de heer M. uit Amersfoort kreeg een zware hoofdwonde en brak zijn linkerarm- en been. In zorg wekkende toestand werd hij naar het Dia- conessenhuis overgebracht. In de wagen die uit de Lanckhorstlaan kwam, zat een aantal bruiloftsgasten, van wie de 22-jarige A. v .d. M. uit Heemstede een lichte hersenschudding opliep en bo vendien in shock-toestand geraakte. Ook hij werd naar het ziekenhuis vervoerd. De 18-jarige mejuffrouw T. W. uit Amster dam, kreeg een hoofdwonde. Zij werd naar de Maria-stichting gebracht doch is daar niet opgenomen. De beide auto's werden zwaar bescha digd en enige tijd later weggesleept. De verkeerspolitie had zolang het verkeer omgeleid. Vanmorgen vernamen wij, dat de toe stand van de heer M. uit Amersfoort nog steeds zorgwekkend is. Hedenmorgen bevestigde de Casti-icumse veehandelaar J. H. K. tegenover de Haar lemse rechtbank bij ondervraging door de president, mr. H. J. Ferwerda, dat zijn aan vankelijke verklaringen tegenover de poli tie te Castricum juist waren geweest in te genstelling tot zijn onder ede afgelegde verklaringen ter zitting van 16 Juni, waar hij wegens meineed was aangehouden. De zaak ging tegen een Castricums veehande laar, die wegens het onder invloed besturen van een auto terechtstond. In deze toe stand had hij een botsing veroorzaakt van de auto met de muur van een café. Naar de president zeide heeft de rijkspo litie hier de grootste moeite gehad een pro cesverbaal te maken, omdat alle onder vraagden op een ongelooflijke manier heb ben gedraaid en tegengewerkt. Eindelijk meende de politie een verklaring te hebben, die niet onder invloed van de rest bleek te staan, maar deze werd door de betrokken getuige bij de openbare behandeling weer helemaal geloochend. Een der verbalisanten, als getuige ge hoord, meende niet, dat de onwil van deze Castricummer reden was van zijn vreemde optreden, maar zijn totale onwetendheid betreffende de rechtshandeling. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vroeg zich af wat de be weegredenen van deze meineed zijn ge weest, de aanmaning van verdachte's 70- jarige moeder om zich „niet met de politie te bemoeien" of de „solidariteit van die in boorlingen daar" tegenover de politie in het algemeen. Hij eiste zes maanden met aftrek. De raadsman van J. H. K„ mr. A. M. M. Leesberg uit Beverwijk, wees eveneens op de grote onwetendheid in deze zaken van de verdachte, waardoor hij zich bij het ple gen van de meineed volkomen onbewust schijnt te zijn geweest van wat hij deed. Bovendien had de hele gang van zaken voor het getuigenverhoor hem al in de war gebracht. Hij overhandigde de rechtbank verklaringen van goed gedrag van de bur gemeester en de pastoor van Castricum en verzocht vrijspraak met onmiddellijke in- vrijheidsstelling, of indien de rechtbank toch een veroordeling zou doen volgen, een onvoorwaardelijke straf gelijk aan de tijd van de reeds doorgebrachte voorlopige hechtenis en de rest van de straf voor waardelijk. Uitspraak 4 Augustus. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bou man heeft hedenmorgen vier maanden met aftrek geëist tegen de 19-jarige Haarlemse magazijnbediende L. van der L., die vol gens de tenlastelegging een bedrag van f 7000 had verduisterd. Zijn werkgever, de heer D. van een rijwielzaak in de Gasthuis straat, was er door de reclasseringsambte- naar, die jaren geleden met deze jongen bij hem was gekomen van op de hoogte gesteld dat de jongen iets op zijn kerfstok had maar de aard van het delict was hem niet medegedeeld. De officier van justitie laak te deze spaarzaamheid in de mededelingen van de reclass,ambtenaar, omdat de werk gever er anders wellicht nooit toe zou zijn overgegaan tot vertrouwensopdrachten als die, welke de verduistering tengevolge had. „Maar ik liet hem wel meer geld naar de giro brengen", zeide de als getuige gehoor de firmant, „de jongen liep voor ons het vuur uit de sloffen en wij mochten hem al lemaal graag. Die verduistering was een harde klap voor ons". De jongeman had op de Zaterdag voor Pinksteren een bedrag van f 7000 naar de giro moeten brengen, maar het postkan toor was reeds gesloten. Mogelijk is het ook de onaangename verhouding met zijn moe der geweest, die hem plotseling met al dit geld naar Zwolle deed afreizen, waar hij zich eerst in de nieuwe kleren stak en in totaal 700 gulden van het bedrag opmaak te. De overige gelden zijn na zijn arrestatie weer in het bezit van de firma gesteld. De verdediger van Van der L., mr. Swaab be pleitte een gecombineerde straf met een onvoorwaardelijk deel van de straf gelijk aan het voorarrest en een voorwaardelijk gedeelte. De senaat der Technische Hogeschol te Aken heeft aan prof. dr. ir. H. Gelissen te Maastricht, ere-voorzitter van de Interna tionale Electrowarmte-Organisatie, het eredoctoraat in de technische wetenschap verleend. Prof. Gelissen zal op 23 Juli in Aken tijdens een plechtige zitting der fa culteit van werktuigbouwkunde en elec- trotechniek het eredoctoraat in ontvangst nemen. Met ingang van 1 Augustus is op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan de generaal-majoor B. M. P. van Griethuysen, van het wapen der infanterie, onder dankbetuiging voor de vele en be langrijke diensten door hem aan den lande bewezen. De bewoners van Weymouth in het Engelse graafschap Dorset zijn van een natte koude kermis thuisgekomen, toen een overstroming, veroorzaakt door een aaneen schakeling van wolkbreuken, vrijwel de gehele stad en het daarin gelegen kermis terrein blank zette. De verregende kerjyiis temidden van het water. In de Donderdag 28 Juli te houden ver gadering van de gemeenteraad van Heem stede zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om ten behoeve van de stick ling van Wederopbouw. De heer H e n n e - ting en inrichting van een openbare kleu- v e 11 stemde voor het eerste voorstel maar wilde geacht worden te hebben tegen gestemd bij het voorstel tot voorschot verlening aan „Zorgvliet". „Onvoorstelbaar krot" Tenslotte verdiepte de raad zich in de voorgestelde verbouwing en vernieuwing van de gymnastiekzalen in het gebouw Kleine HoutwegBadhuisstraat. De heer Hennevelt hoopt dat deze nog voor de winter gereed is omdat de vele school klassen, die er gebruik van maken, ge durende de verbouwingsperiode buiten sport zullen moeten beoefenen. Hij vroeg of B. en W. willen helpen een oplossing te zoeken voor een grote turnvereniging die er zolang eveneens geen gebruik van kan maken. „De raad wordt met de rug tegen de muur gezet," aldus de heer Van Velsen (K.V.P.), „door de mededeling dat het ge bouw definitief zal moeten worden geslo ten indien de zaken deze winter niet ver anderd zijn. Was dit al enige jaren geleden niet te voorzien? Als er meer overleg mo gelijk was zouden er misschien voor het zelfde geld op een betere plaats twee nieu we gymnastiekzalen kunnen worden ge bouwd. De heer Van Velsen vestigde er de aandacht op, dat er in Sassenheim twee terschool op een terrein aan de Franz Schubertlaan, groot ongeveer 1957 m2, een crediet van 161.200,beschikbaar te stel len. De nieuwe school wordt bestemd voor de kinderen, die thans gebruik maken van de Dreefscliool B. en W. delen in de toelichting mee, dat de in de Dreefschool ondergebrachte kleu terschool sedert de cursus 1954-1955 ge bruik maakt van het gehele handenarbeid- lokaal. Het vak handenarbeid kan daar door aan de leerlingen van de Dreefschool aldus merken B. en W. op, en bij slecht weer moeten de kleuters zich behelpen in het gymnastieklokaal van de Dreefschool Dit is slechts enkele uren beschikbaar, om dat ook de Crayenesterschool van dit lokaal gebruikt maakt. Schooltuintjes ontbreken geheel. B. en W. zijn reeds in het bezit van een urgentieverklaring voor de bouw van de kleuterschool. Zij hebben aan architect de heer P. Koster verzocht een plan te ontwerpen. Het plan omvat twee werklo kalen met een speellokaal, kamer voor het hoofd, die tevens dienst kan doen als dok terskamer, ruimte voor een magazijn en keuken, toiletten, gangen en een berg- schuur met rijwielbergplaats voor het per soneel en autopeds voor de kleuters. De niet meer worden gegeven. Andere ruimte kosten worden op f 126.92 geraamd. Voor is in dat gebouw voor de kleuterschool niet beschikbaar omdat alle acht leslokalen no dig zijn voor het gewoon lager onderwijs, terwijl het niet uitgesloten is, dat wegens toeneming van het aantal leerlingen nog meer ruimte voor de lagere school nodig zal zijn. Daarom wordt het noodzakelijk geacht, dat overgegaan wordt tot stichting van een afzonderlijk gebouw, waardoor het kleuteronderwijs beter tot zijn recht kan komen dan thans het geval is. Bij de te stichten kleuterschool kan o.a. een eigen speellokaal gebouwd worden, terwijl ook over een eigen speelveld met tuintjes dient te kunnen worden beschikt. Deze outillage ontbreekt thans geheel, meubilering, stoffering, vloerbedekking en verlichting is een bedrag van f 11.237 ver eist, terwijl voor leermiddelen, schoolbe- hoeften en speeltuinwerktuigen enzovoorts f 3.041 nodig is. De waarde van de grond is te stellen op f 20.000, welk bedrag aan het Grondbedrijf behoort te worden ver goed. Tenslotte zij er aan herinnerd, dat bij de stichting in 1946 van de drie openbare kleuterscholen deze tijdelijk zijn onderge bracht in de openbare lagere scholen aan de Voorweg, aan de Heemsteedse Dreef en in de Bronsteeschool. In 1949 is een aparte kleuterschool aan de Crayenestersingel gebouwd. Het actie-comité voor veilig verkeer op de Rijksstraatweg en Schoterweg te Haar lem-Noord heeft zich met een brief gericht tot de directeur van het Postkantoor te Haarlem naar aanleiding van het ongeval van Dinsdagmorgen, waarbij een achtjarig meisje door een motorrijder aangereden is en aan de gevolgen van hoofdwonden over leden. Aan de directeur wordt gevraagd het personeel der P.T.T. met de meeste na druk van de noodzaak te doordringen, dat het de grootst mogelijke accuratesse en voorzichtigheid moet berachten bij het be rijden van de motoren en auto's. Het comité schrijft verder in de brief: „Het comité is meermalen opmerkingen uit liet publiek ter ore gekomen over het vaak ongemotiveerd hard en branie-achtig rij den van enkele motorrijders van de dienst, hetgeen ook aan enige comitéleden is op gevallen." Een afschrift van de brief is gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. Voor de internationale open golfkampioen- schappen, die op Zaterdag 30 en Zondag 31 Juli op de banen van de Kennemer Golfclub in Zandvoort worden gehouden, hebben ne gentien professionals uit het buitenland in geschreven, benevens zeven Nederlandse profs. Op de amateurslij st staan de namen van achte buitenlanders en elf Nederlanders. De Kennemer Golf en Country Club is bij de profs vertegenwoordigd door J. Buckl en bij de amateurs door F. Antonietti, A. G. Henderson en J. F. Gregory. Verschillende landelijke bladen maken melding van een kwestie, die de verwisse ling 23 jaar geleden van twee zuige lingen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden betreffen.. Mevrouw Van Duyn- Star uit Rijnsburg, en mevrouw Van Veg- ten uit Leiden kregen namelijk beide in December 1931, in deze inrichting op de zelfde dag een baby van het vrouwelijk ge slacht en naar het schijnt heeft een kraamverpleegster deze beide kinderen kort na de geboorte verwisseld met het ge volg, dat elke moeder later met het kind van de andere het ziekenhuis verliet. Deze wonderlijke vergissing is nu, zo zegt men, pas dezer dagen aan het licht gekomen, doordat een jongeman uit Lei den, die zijn verkering met een andere dochter uit het gezin-Van Vegten had zien mislopen, in contact kwam met Leny van Duyn: een der destijds verwisselde meisjes. Leny leek zo frappant op de ex-verloofde, dat vrienden van de jongeman in Leiden aanvankelijk meenden, dat hij zijn verlo ving met het meisje uit Leiden weer her steld had. Toen het Rijnsburgse meisje later ook met andere dochters van het gezin Van Vegten kennismaakte, moest zij toegeven, dat de gelijkenis tussen haar en die meis jes wel zeer treffend was. Er kwam ook contact tot stand met het andere slacht offer van de verwisseling, de 23-jarige Aad van Vegten, die inmiddels gehuwd is en als mevrouw ZeldenrustVan Vegten in Haarlemmermeer woont. Wederzijdse ken nismaking van beide moeders, heeft alle partijen bevestigd in hun vermoedens, dat Aad eigenlijk een Van Duyn, en Leny een Van Vegten is. Daar ook Leny binnenkort met haar scherpzinnige verloofde gaat trouwen, voe len beide meisjes er niets voor, nu nog een poging te ondernemen, om hun meisjes naam veranderd te krijgen. Hun ouders voelen er echter wel veel voor, deze zaak grondig te laten uitzoeken, hetgeen onder meer door middel van bloedproeven zou kunnen gebeuren. Afgezien daarvan be staan er echter vele redenen om aan te ne men, dat de kinderen destijds inderdaad verwisseld zijn. De overige kinderen uit het gezin in Rijnsburg zijn n.l. allen fors en blond, alleen Leny is klein en donker. De kinderen van de Leidse familie daar entegen hebben donker haar en zijn klein van gestalte, met uitzondering van Aad, die blond en van normaal postuur is. De directeur der Gynaecologische kliniek van het Academisch Ziekenhuis in Leiden deelde ons bij informatie mee, dat de mo gelijkheid van verwisseling der jonggebo renen bij de tegenwoordige stand van za ken in zijn kliniek practisch uitgesloten is. Hij kon ons echter niet verzekeren dat dit eertijds eveneens het geval geweest is. Bij beschikking van de staatssecretaris van Economische Zaken is ingesteld een commissie vermogensonderzoek bij mid denstandsondernemingen, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de ontwikkeling van de vermogenspositie van middenstandsondernemingen en naar de factoren, die bij deze ontwikkeling een rol hebben gespeeld. Voorzitter is dr. J. G. Stridiron, accoun tant te Utrecht. Leden zijn drs. P. M. van Nieuwenhuy- zen, directeur van het Economisch Insti tuut voor de Middenstand, drs. K. A. J. M. Samson, vertegenwoordiger van de com missie van overleg van de Middenstands vakcentrale, G. J. Schras, directeur van de Nederlandsche Middenstandsbank te Amsterdam, P. Wisse, hoofdaccountant van de Rijksaccountantsdienst, drs. O. W. H. E. A. Timmers, hoofd van de afdeling middenstandseconomie van het directo raat-generaal voor de Middenstand en drs. W. M. Dolman, hoofd van de afdeling sta tistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Secretaris is drs. D. van Beek, ambtenaar bij het ministerie van Economi sche Zaken. Voor de Europese roeikampioenschappen dames, die van 4 tot 7 Augustus in Boeka rest worden gehouden, zijn voor Nederland de volgende deelneemsters aangewezen: Vier met stuur vrouw van de Leidse Roei en Zeilvereniging „Die Leythe". Mej. E. Lafeber (boeg), mej. M. van Lith, mej. A. de Mey, mej. B. Vochteloo en mej. L. de Wit (stuur vrouw) Voor de Europese roeikampioenschappen heren, die van 25 tot 28 Augustus in Gent zullen plaats vinden zijn de ploegen als volgt samengesteld: Twee zonder stuurman van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne": S. L. Blom (boeg), R. Gits (slag). De heer W. S. Schmoutziguer zal als coach optreden. In het skiffnummer wordt Nederland ver tegenwoordigd door R. H. van Mesdag van de Hilversumse Roeivereniging „Cornells, Tromp". Dr. Hingst zal hem als coach bij staan. Voor de wedstrijden in Gent zijn de heren ir. E. Ruempol en C. E. van der Ploeg als gedelegeerden aangewezen. De laatste is tevens internationaal kamprechter. Overwinning in de jinale of) Beverwijkse Rietje Tervoort Op de banen van de LTC „Hoogerheide" in Hilversum zijn de wedstrijden om de nat. ten- nis-jeugdkampioenschappen gehouden, waar voor jongens en meisjes uit vrijwel alle dis tricten van de KNLTB naar 't Gooi waren ge komen. Zoals verwacht kon worden, kwamen de titels iri het Westen terecht. V/as het vorig jaar Freddie Marinkelle, die beslag legde op het kampioenschap bij de meisjes, nu was het haar zusje Joyce. Ge makkelijk heeft zij het overigens niet gehad, want zowel Henriette Ruinen (Utrecht) in de halve finale als Rietje Tervoort (Noord holland-Noord) in de eindstrijd gaven uit stekend partij. In de eindstrijd die dus ging tussen Joyce Marinkelle en Rietje Tervoort uit Beverwijk, speelde de laatste het juiste spel, hield haar tegenstandster achterin met veelal niet te harde slagen, waarop de Haagse speelster niet durfde door te slaan en ook nog wel eens miste. De Beverwijkse speelster kwam in de eerste set met 5-3 voor, kreeg op 5-4 setpoint, gebruikte die evenwel niet, waarna Joyce Marinkelle de eerste set met 7-5 en de tweede met 6-4 won. Bij de jongens plaatsten Willem Maris en Hans Biesheuvel (beiden Den Haag) zich in de finale, die evenwel niet werd gespeeld om dat Maris met een geblesseerde spier suk kelde. Dat was ook de oorzaak dat hij in de halve finale bijna van Rob Kuypers verloor.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11