PANDA EN DE MODE-MEESTER Britse pers vindt bedoelingen van de Russen nog duister Wereldnieuws Rechtstreeks aanbod over hereniging in September aan Adenauer verwacht De radio geeft Woensdag ^ock ió het zo J 2 Chinees meisje werd van Nederlands schip gehaald India snijdt één band met Portugal door Dr. H. A. Hutte benoemd tot buitengewoon hoogleraar Da's mooi werk! Twee aan één lijn Onderzoek naar belangen van Amerikaanse minister Vluchtelingenpartij verlaat Adenauer's coalitie Saarlandse volksstemming op 23 October bepaald Vermiste Nederlanders nog niet gevonden Dertig gulden boete voor mishandeling van dame Drie maanden wegens huurkoopfraude Wordt U gekweld Pastoor schoot raak Bestudering artsopleiding in Suriname Officier in hoger beroep in zaak van Rotterdamse arts Faillissementsverkoop Jan Jongerius N.V. fabrieken REGEN VAN DIEREN DINSDAG 26 JULI 1955 (Van onze correspondent in Londen) In Londen heerst voldoening over het geen in Genève bereikt is. Vooral Eden's verklaring bü zyn terugkeer dat het by het beperkte doel dat de conferentie zich had gesteld, meer was dan hij verwacht had, heeft indruk gemaakt. MaeMillan, de minister van Buitenlandse Zaken, riep op gewekt tot de verslaggevers op Londen Airport: „Er zal geen oorlog meer komen". Deze uitlating deed onwillekeurig den ken aan het gebaar van premier Cham berlain na zijn terugkeer uit Bad Godes- berg in 1939 toen hy met het papiertje zwaaide, waarop „geen oorlog in onze ge neratie" stond. Men kan beter vaststellen dat het oorlogsrisico na Genève is vermin derd. Diplomatieke waarnemers stellen verheugd vast dat er vooral dank zy de intieme gesprekken tussen de regerings leiders van Oost en West wederzijds be grip voor eikaars denkbeelden en bedoe lingen is ontstaan. Sommigen vrezen dat zodra de vriend schappelijke atmosfeer van Genève zal zijn vergeten men weer naar de koude oorlog zal afzakken. Tegenover deze pessi mistische verwachting staat echter het moedgevend feit dat zowel Washington als Moskou vastbesloten lijkt een overeen komst te bereiken, terwijl zij er nog enke le maanden geleden van overtuigd waren dat zoiets onmogelijk was. Be sin De Manchester Guardian zegt dat Ge nève slechts het begin is van een lang proces van onderhandelingen en van her stel van vertrouwen. Er is nog geen zeker heid dat alles met een blij slot zal eindi gen. Men moet evenwel dankbaar zijn dat het begin goed geweest is. Het onmiddel lijk resultaat van Genève bestaat uit ver betering van de atmosfeer en stopzetting van de giftige propaganda. De diepere be doeling van de Sovjets is volgens het blad nog duister, hoewel Genève er waardevol le aanwijzingen over heeft verschaft. Het blad acht het waarschijnlijk dat de Rus sen willen houden wat zij hebben en de verdeling van Europa willen bestendigen, met vermindering van spanning. Misschien zijn de Russen tot verdere concessies be reid, maar Genève heeft aangetoond dat zij waarschijnlijk niet bereid zijn een hoge prijs voor een regeling te betalen. De herfstconferentie zal hierover meer ophel dering moeten geven. Waarschuwing De Times zegt dat bij alle opluchting een woord van waarschuwing op zijn plaats is. Diepgaande verschillen blijven Oost en West verdeeld houden. Toch is er oprechte reden voor gelukwensen. Het ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacanitiekalender. 8.30 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.15 Voor de jeugd. 9.25 Platen. 10.00 Vijftig jaren letterkundig leven, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Mevr. Mr. J. M. Stoffelsvan Haaf- ten spreekt over: De plaats van de vrouw in onze maatschappij (II). 11.30 Platen. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Plaetn. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.38 Voor het platteland). 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoon stellingsagenda. 13.18 Accordeonorkest en solist. 13.50 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 15.00 Pianorecital. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken, 17.15 Platen. 17.50 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: De vooruitzichten van de vee-export naar de Zuid-Amerikaanse staten. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Tour de France. 8.30 R.V.U. Dr. A, Saalborn spreekt over Dante. 19.00 Piano. 19.10 Joods programma. 19.30 Reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 Horen en bezorgen. 20.35 Duif en Doffer, hoorspel. 21.52 Gitaarduo. 22.05 Tour de France. 22.15 Internationaal Festival van het chanson te Venetië. 22.45 Het ontstaan van het leven, causerie. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Platen. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Promenade-orkest. 10.08 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pla ten. 12.05 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Banjo-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Metropole orkest en solist. 14.45 Platen. 15.10 Jodel- dubbelkwartet. 15.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Lichte muziek. 18.45 Spectrum van het Chris telijk Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 9.10 Oude muziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Internationaal orgel concours. 21.30 Muziek op postzegels, cause rie. 21.45 Piano. 22.00 Wonderlijke wetens waardigheden. 22.15 Platen. 22.25 Meisjes koor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 17.0017.30 Voor de kinderen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 3.00 Nieuws. 13.15 Kamerorkest. 13.50 Platen. 14.00 Kamerorkest. 14.30 Platen. 15.15 Orkestconcert. (Om 16.00 Sport). 16.02 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Zangrecital. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen, 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 De Berghut, zangspel. 21.00 Gevarieerde klanken. 21.30 Platen. 21.45 Nieuws. 22.00 Internationaal Zang Festival te Venetië. 22.30 Platen. 22.55 Nieuws. 23.00 24.00 Intrenationaal Zang Festival te Venetië. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Luister en spreek Engelse les voor begin nelingen. (Op 224 en 76 m.). werkelijke resultaat blijft vaag. Genève was niet beslissend en zelfs geen keerpunt. Het heeft nieuwe perspectieven geopend, maar de moeilijkheden bij de opstelling van de richtlijnen voor de vier ministers van. Buitenlandse Zaken deden de funda mentele verschillen scherp uitkomen. Het opvallendst was de vastbeslotenheid waarmede de Russen aankondigden dat er geen hoop op Duitse eenheid kan zijn in de tegenwoordige omstandigheden. De Times gelooft dat de Russen opzettelijk de na druk leggen op het beeld van een voort gaande Duitse verdeeldheid met het doel om bij Adenauers bezoek aan Moskou in September een rechtstreeks aanbod tot hereniging aantrekkelijker te maken. Zij mogen er dan al niet op rekenen dat Adenauer dit zal aanvaarden, maar zij hopen dan toch zijn opvolger te beïnvloe den. Een 15-jarig Chinees meisje, Lau Lio, is te Singapore door de politie van het Ne derlandse schip „Tjimangi" gehaald. Het kind wordt er van beschuldigd 700 Maleise dollars te hebben gestolen. Zij vertelde aan de politie, dat haar ouders wilden dat zij met een man trouwde van wie zij niet hield. Zij begaf zich aan boord van het Neder landse schip met 70 Chinese studenten die Zondag van Singapore naar Peking ver trokken. Haar ontvluchtingspoging naar Peking-China werd evenwel vroegtijdig ontdekt. Premier Nehroe van India heeft mede gedeeld dat India Portugal heeft verzocht zijn legatie te sluiten in verband met de situatie in Goa. Deze stap was genomen omdat de herhaalde verzoeken van India aan Portugal een bespreking te beginnen over de situatie in Goa teneinde een rege ling te vinden, „geen resultaten hadden op geleverd". Met het sluiten van de Portugese legatie zijn de diplomatieke betrekkingen tussen India en Portugal nog niet verbroken, daar er nog een Portugees consulaat in Bombay en een consulaat van India in Goa bestaat. In Juli 1953 werd de legatie van India in Lissabon opgeheven en verleden jaar wer den de consuls-generaal der betrokken lan den teruggeroepen. Nehroe verklaarde, dat de regering van India er vast van overtuigd is, dat slechts vreedzame middelen gebruikt moeten wor den om tot een oplossing te komen van de geschillen tussen Portugal en India. Eerder was bekend gemaakt dat India alle spoorwegverkeer met Goa stopgezet had. De treinverbindingen met de beide an dere Portugese enclaves, Dioe en Daman, zijn reeds enige tijd geleden stopgezet. In een officieel communiqué is verklaard, dat de maatregel is genomen, omdat ge bleken was dat mijnen waren geplaatst onder de sporen aan de Portugese kant van de grens, „vermoedelijk met medewe ten van de Portugese autoriteiten. Bij Koninklijk Besluit is dr. H. A. Hutte, sociaal-psychologisch adviseur te Haarlem, voor het tijdvak van 19 September 1955 tot 15 September 1958 benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de Rijksuniver siteit te Groningen, om onderwijs te geven in de sociale psychologie. Op het paleis Soestdijk heeft Koningin Juliana gisteren de leden van de Soroptimisten in audiëntie ontvangen. Het is een Amerikaanse vrouwenorganisatie met ongeveer dezelfde doelstellingen als Rotary. De foto toont de Koningin temidden van de Soroptimisten in de tuin van het paleis. ADVERTENTIE Gebruik de goede middelen en je hebt geregeld 20 'n dubbel succes. Moeder onst past die stelregel toe in haar huishouden: ze wast met Omo. Nu krijgt ze haar goed zo wit als ze graag wil (eerste voordeel) en bovendien heeft ze te gelijk de vlekken er uit (tweede voordeel). Met öf het eerste öf het tweede ||S moet ze meestal tevreden ss» zijn, als ze een ander was- fWËÈi 'i f| middel gebruikt. Hoe tref- "l 'Cw fend juist is het gezegde: èn zuiver wit èn vlekke loos, dat's Omo-schoon. Het moderne Omo kent het geheim van de z.g. dubbele waskracht. Daardoor komt het dat de talloze gebruik- sters met blijde voldoening zeggen: Omo voor de schoonste was van mijn leven. WASHINGTON (AFP) De sub-com missie van onderzoek van de Amerikaanse Senaat heeft een openbaar onderzoek ge last naar de zakenbelangen van de minis ter van de Luchtvaart. Harold Talbott. Onder meer zal worden onderzocht, of Talbott er bij de Radio Corporation of America op aangedrongen heeft een con tract te vernieuwen met een maatschap pij, waarin hij zelf deelgenoot is. Het departement van Luchtvaart heeft generaal Byron Gates er van beschuldigd, de voorkeur te hebben gegeven aan be paalde levensverzekeringsmaatschappijen voor het afsluiten van verzekeringen met mannen onder zijn bevel. De generaal is thans met pensioen. Er zal een onderzoek worden ingesteld om uit te maken, of hij voor een krijgsraad zal moeten verschijnen. BONN (D.P.A./Reuter) De West- Duitse Vluchtelingenpartij waarin onlangs een splitsing is ontstaan, heeft besloten uit de regeringscoalitie van bondskanselier Adenauer te treden. Twee weken geleden verlieten de minis ters Kraft en Oberlander de partij, gevolgd door een zevental afgevaardigden in de Bondsdag, die zich grotendeels bij de christen-democraten aansloten. De fractie der Vluchtelingenpartij bestaat nu nog uit achttien leden. Het besluit van het partijbestuur, gemo tiveerd door het feit dat de partij in feite toch al niet meer in de regering is ver tegenwoordigd, betekent dat Adenauer mogelijk in de Bondsdag niet meer zal kunnen beschikken over de meerderheid van twee derden, die hij nodig heeft voor de grondwetswijzigingen die vereist zijn voor het bewapeningsprogram. SAARBRÜCKEN (Reuter/A.F.P.) De Saarlandse ministerraad heeft als datum voor de volksstemming over het nieuwe Saarstatuut Zondag 23 October 1955 vast gesteld, dat is de verjaardag van de onder tekening van de Frans-Duitse overeen komst over Saarland te Parijs in 1954. De regering te Saarbrücken heeft terstond de nieuwe wetgeving doen afkondigen. Tevoren had de Europese commissie voor de volksstemming in Saarland onder leiding van de Belgische senator Dehousse te Saarbrücken de Saarlandse regering toestemming verleend voor afkondiging van de wetten op de voorbereiding en or ganisatie van de volksstemming. De wacht tijd van drie maanden voor de voorberei dingen is dus terstond ingegaan. De pro- Duitse partijen mogen aan de campagne voor de stemming, die officieel geopend is, deelnemen. INNSBRUCK (United Press) Red dingsploegen die werken met lawinehonden en die zich moeizaam een weg banen door ijs en sneeuw in de Zillertaler alpen van Oost-Tirol, zijn er nog steeds niet in ge slaagd de twee sinds vijf dagen vermiste Nederlandse trekkers te vinden. De twee jongelui de 28-jarige Leen- dert Jan Koetsier en zijn 25-jarige broer George, beiden uit Bussum brachten hun vacantie door in net dorpje Gerlos, een be kend Oostenrijks toeristenoord in een Oos telijke zij-vallei van het Zillertal. Volgens onbevestigde berichten heeft men de broeders Koetsier Donderdag nog gezien in de buurt van de Zittau-berghut, maar sindsdien werd niets meer van hen verno men. Men vreest dat de Nederlanders de weg zijn kwijt geraakt in een sneeuwstorm. De moeder van de jongemannen is op weg naar Oostenrijk. Haarlemse politierechter De Haarlemse politierechter mr. H. G. Rambonnet heeft Maandagmorgen een 25- jarige boekhouder uit Haarlem veroor deeld tot dertig gulden boete wegens mis handeling van een 58-jarige Zandvoortse dame. In de late avond van 8 Juni was men voor een firma in de Nieuwstraat in Zand- voort bezig met het lossen van kisten en kratten. Naast deze firma woont de be wuste dame, die, zoals zij Maandag voor de rechter verklaarde, zich reeds tijden lang ergert aan het lawaai, dat het per soneel van deze firma „in de voor de nachtrust bestemde tijd" veroorzaakt. Toen het nu, volgens haar zeggen, op de avond van 8 Juni, weer zo rumoerig toeging, was zij op een stoel geklommen, die voor haar schutting stond en daarna had zij over deze schutting heen haar misnoegen over het lawaai kenbaar gemaakt. Hierna was zij, naar zij vertelde, door de Haar lemmer, die boekhouder is in dienst van deze firma, mishandeld. Hij had haar ver scheidene malen in haar gezicht gestompt en een brigadier-rechercheur in Zand- voort had even later inderdaad enige wondjes in haar gelaat geconstateerd. De Haarlemmer ontkende ten stelligste, haar te hebben aangeraakt. Volgens hem was er ook geen sprake van lawaai ge weest, want in de kratten werden flessen vervoerd, die bij stoten zeker kapot zou den gaan. „Bovendien heb ik haar niet geslagen, want dan zou ik eerst over een 2V2 meter hoge schutting hebben moeten klimmen. Ik heb alleen maar gedreigd, dat ikeen fles-naar haar >hoofd ^zou gooien; als ze haar mond niet hield. De verhouding is namelijk al jaren slecht ^n deze dame scheldt nogal vaak". De getuige bleef evenwel bij haar, onder ede afgelegde, verklaring, waarna de po litierechter uitspraak deed. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, had veertig gulden boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een week geëist. Haarlemse politierechter Drie maanden met aftrek luidde de uit spraak van de Haarlemse politierechter mr. H. G. Rambonnet in de zaak tegen een 27-jarige perser uit Haarlem, thans gede tineerd in het Huis van Bewaring in Haar lem. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had vier maanden geëist. De perser zou huurkoopfraude hebben gepleegd met een radiotoestel en een fiets. Beide voorwerpen zou hij op huur koopovereenkomst hebben aangeschaft, doch beide, voor hij alle termijnen zou hebben afbetaald, dus voor hij definitief eigenaar was geworden, weer hebben ver kocht. Verdachte bekende dit en voerde als verontschuldiging aan, dat hij daartoe ge komen was door de zeer slechte financiële omstandigheden, waarin hij met zijn ge zin verkeerde. cococococoocco ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogist ƒ0.95, ƒ2.40, ƒ8.88 5. Al dadelijk kreeg Panda het druk. Er werd een belangrijk persoon in het hotel verwacht en nu moest de mooiste kamer met spoed in gereedheid worden gebracht om deze dure meneer waardig te ontvan gen. Panda boende de meubels tot ze glom men, terwijl een werkster met grote ijver de vloer boende. „Gut, gut, wat een werk!", zei de werkster, „maar deze keer doe ik het graag. Voortaan zal ik kunnen zeggen, dat ik de kamer heb geboend, waarin Dio- rus XIV zelf heeft geslapen!" „Diorus XIV?", herhaalde Panda. „Is dot een ko ning?" „En of!", zei de werkster, „de mode koning!" Zij draaide haar ogen omhoog en nam een elegante houding aan. „Gut, o gut", prevelde zij, „wat heerlijk om die beroemdheid straks van dichtbij te kun nen zien en zijn vloer te mogen schrob ben!" En in vervoering omarmde zij haar emmer. „Wat overdreven!", dacht Panda. „En dat allemaal voor zo'n jurkjesmakerl" OCODOa3<X>COOOOCCOOt»CCCODOCCCOCCOOW 8 De door schutterij St. Jan te Grubben- 0 vorst gehouden schietwedstrijden om de 8 koningstitel der vereniging hebben een a ongewoon en onverwacht resultaat op- geleverd. Koning pleegt te worden de schutter, die de laatste restanten van een x op een hoge paal geplaatste (houten) vo- gel omlaag weet te halen. 8 Dat was ditmaal pastoor Thijsen van j.:, Grubbenvorst, die een kijkje was ko- P, men nemen. Het wachten op de nieuwe pj koning viel hem te lang en bijwijze vanf afscheid wilde hij ook nog een schot los- 8 sen. Hij mikte niet op de reeds deerlijk gehavende vogel doch op een vlaggetje. dat terzijde daarvan op de paal prijkte. 8 Hij schoot zover mis, dat de vogel de y volle laag kreeg en omlaag tuimelde. Daarmee had de pastoor een prestatie Ej geleverd, die een gewoon schutter tot koning maakt. De pastoor zal nu een y schutter aanwijzen, die zich in zijn 8 plaats van de koninklijke plichten zal 8 kwijten. 8 X>OOCCOOXXXX)ODCOX>COOOOCaX>COOCOOCOOCOOCOOCOOCOOCOOCOOO Prof. J. Duyff, prof. J. Simons en dr. S. van Praag van de interfacultaire commis sie hebben drie weken in Suriname ver toefd om het vraagstuk van de geneeskun dige school te bestuderen en wegen aan te geven voor reorganisatie met als uit eindelijk doel het diploma van deze school gelijk te stellen met het Nederlandse arts diploma. Een bespreking met de locale commissie voor. reorganisatie van,de geneeskundige schóól heeft. volgéns^orSI. Duyff, de basis gelegd, voor gemeenschappelijk inzicht. .De grote 'moeilijkheid vfhs tót dusver, dat de vooropleiding der studenten niet aan de eisen voldeed. Het waren Mulo-gediplo meerden, die na een vergelijkend examen tot de school werden toegelaten. Deze moeilijkheid bestaat nu niet meer sedert als vooropleiding het diploma van de alge mene middelbare school geëist wordt, dat gelijk gesteld is met het Nederlandse H. De officier van Justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Rotterdam, mr. F. A. Groeninx van Zoelen heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank, waarbij de 32-jarige arts F. J. H. W. L. H. wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier had twee jaar gevangenisstraf met aftrek tegen hem geëist. De arts stond tei-echt omdat hij er van werd verdacht in de nacht van 23 op 24 April in de voormalige kunstenaarssocië teit „Oud-Boymans" de agent van ge meentepolitie D. L. zwaar lichamelijk let sel te hebben toegebracht door deze met een cognacglas tegen het gezicht te slaan, toen een kunstschilder uit het gebouw verwijderd moest worden. De agent werd zodanig aan het oog verwond, dat de functie daarvan verloren is gegaan. Neergestort. Drie Zwitserse Alpinisten, die met touwen met elkaar waren verbon den, zijn Maandag bij een beklimming van de Noordelijke helling van Morgen- horntop in het 3664 meter hoge Blüm- lisalpmassief in het Berner Oberland, van een hoogte van 800 meter neerge stort en om het leven gekomen. Oor spronkelijk bestond de groep uit zes Alpinisten, maar de drie slachtoffers besloten wegens moeheid terug te ke ren. Actief. In Saigon hebben zich Maandag avond negen ontploffingen voorgedaan. Dit is reeds de dei-de avond in vier da gen, dat teiToristen in de stad actief zijn geweest. Vervolging. Drie Amerikaanse oud-krijgs gevangenen uit de Kox-eaanse oorlog, die aanvankelijk de wens hadden te kennen gegeven niet naar de Verenigde Staten terug te keren, doch onlangs van dit besluit zijn teruggekomen, zullen worden vervolgd wegens het verstrek ken van inlichtingen aan de vijand tij dens hun gevangenschap. Op grond van het Koreaanse bestandsakkoord mogen zij niet worden vervolgd voor hun wei gering naar hun land terug te keren. Verlaten. De theestad Dibroegarh in de Indiase staat Assam staat voor drie kwart onder water tengevolge van het buiten haar oevers treden van de Brah- mapoetra. Twee duizend personen heb ben de stad met vlotten verlaten. Men verwacht, dat het peil der rivier nog verder zal stijgen. Coloradokevers. De aardappeloogst in de gehele Oostenrijkse provincie Burgen- land wordt ernstig bedreigd door colo radokevers. Meer dan negentig percent van de aardappelvelden is door de ke vers aangetast. Ontslag. De acht Belgische priester-arbei ders vijf in het bisdom Luik cn drie in het bisdom Doornik hebben na overleg met de geestelijke overheid ont slag als fabi'ieksarbeiders genomen. Men is van oordeel dat de figuur van priester-arbeider niet het juiste middel is om ontkerstening van de arbeiders tegen te gaan. Afscheid. Negenentwintig Russische zeelie den, onder wie een vrouw, een gedeelte van de bemanning van het Russische tankschip „Toeapse", dat verleden jaar Juni naar Formosa werd opgebracht, is uit Taipeh naar de Sovjet-Unie ver trokken. De rest van de bemanning, twintig man, heeft politiek asyl ge vraagd en gekregen. Twaalf van hen zouden naar de Verenigde Staten wil len. Bandieten. Bij een „opstand van bandie ten" in China's in ontwikkeling achter gebleven provincie Kweitsjou zijn vier communistisch-Chinese functionarissen gedood, aldus meldt het in Peking ver schijnende dagblad „Kangming". Ge zegd wordt, dat het intimideren van boeren door „landheren en tirannieke schurken" gewoon is in de provincie en dat de „activiteit van contra-revo- lutionnairen, overblijfselen van de strijdkrachten van Tsjang Kai-Tsjek, en Amerikaanse en nationalistische agenten met de dag ernstiger wordt". Vlaggen. Het Oostenrijkse vredesverdrag zal Woensdag van la-acht worden, zo is officieel te Wenen meegedeeld. Aan de Oostenrijkse bevolking is verzocht de vlaggen uit te hangen. Petitie. De Britse sergeant Frederick Em- mett-Dunne, die ter dood is veroordeeld voor de moord op sergeant Watters, met wiens weduwe hij later huwde, zal een verzoek richten aan Koningin Elizabeth om de zaak opnieuw te doen onderzoe ken. Zijn advocaat is niet voldaan over de bewijsstukken en gelooft dat er mo gelijkheden zijn voor een petitie. Em- mett-Dunne werd door een krijgsraad in West-Duitsland ter dood veroordeeld, doch zijn vonnis werd gewijzigd in le venslange gevangenisstraf aangezien in Duitsland de doodstraf is afgeschaft. Maandag is in „Esplanade" in Utrecht een begin gemaakt met de omvangrijke verkoping wegens faillissement van Jan Jongerius N.V. carosserie- en constructie- fabrieken te Utrecht. De verkoping omvat het complete machinepark voor metaal- en plaatbewerking, machinale houtbewerking, beklederij en motorenrevisie, grote voorra den nieuwe en gebruikte gereedschappen, automaterialen, precisiegereedschappen en de inventaris van kantoren en tekenka mers. De verkoop duurt tot en met 29 Juli en woi-dt voortgezet op 1 en 2 Augustus. IN OUDE BERICHTEN wordt herhaal delijk gesproken van regens van kikkers, rupsen, insecten, wormen, slangen, ja, zelfs van vissen- en schelpenregens. Het ver schijnsel dat allerlei uiteenlopende dier soorten uit de lucht op de aarde worden neergeslagen, zullen de meesten van ons wel nooit met eigen ogen hebben aanschouwd, zodat we alle aanleiding hebben aan de juistheid van deze verhalen te twijfelen. Bovendien kloppen dergelijke feiten niet met de theorie en dat is veel erger. Want we weten dat de water damp der wolken is opgestegen door de zonnewarmte en wan neer het dus bijvoorbeeld kik- V kers zou regenen, zouden we van de veronderstelling moeten uitgaan dat ook kikkers door de zonnewarmte naar bo ven zijn gezweefd en na afkoeling weer naar beneden vallen. We laten helemaal in het midden, hoe we ons het proces van de verdampende en weer neerslaande kik ker zouden moeten voorstellen, want ook zonder dit probleem breedvoerig uit te plui zen, weten we wel dat dit tot de onmoge lijkheden behoort. Toch staat het vast dat in verscheidene gevallen tijdens een bui vissen, visjes en schelpen zijn neergedaald en het had er dan inderdaad alle schijn van dat er een regen van deze dieren aan de gang was. Nu komt het wel eens voor, dat door een hoos een hele waterkolom wordt opgezo gen, hetzij uit zee, hetzij uit meren of vij- venrs, en in dergelijke waterzuilen bevin den zich dan talrijke waterdieren die hon derden meters verder weer neervallen. Meestal zijn zij dood, hetgeen na een der gelijk avontuur niet te verwonderen is, en hun laatste daad is in dat geval geweest, dat zij de indruk hebben gegeven van een allermerkwaardigst natuurverschijnsel. Bij vele andere dierlijke regens ligt de zaak meestal anders. Verscheidene dieren hebben de gewoonte zich tijdens de droge seizoenen in de grond in te graven ten einde uitdroging te voorkomen. Zij komen bij een stevige regenbuit dan te voorschijn, maar wekken daardoor de indruk dat zij gelijktijdig met de regen uit de hemel zijn neergedaald. Dit kan in sommige streken het geval zijn met kikkers, pad den, schildpadden, insecten e.d. Soms kunnen we zien, hoe regenwormen na lang durige regens in grote ge- talen verschijnen, niet om dat het wormen geregend heeft, maar om dat de dieren in de natte grond aan zuur stof tekort lijden en terwille van hun ademhaling boven de grond komen. In een ander geval, waarbij van een rupsenregen was gesproken, bleken het bij onderzoek geen rupsen, maar de larven van een kever te zijn, welke dieren onder de grond leven. Doordat de storm de bovenste zandlaag wegblies, kwamen de larven vrij en wek ten de indruk dat zij uit de hemel waren komen vallen. Ook een regen van mieren zal in de meeste gevallen wel een biolo gisch verschijnsel zijn, alhoewel moet wor den toegegeven dat soms moeilijk is uit te maken of het plotseling verschijnen van grote aantallen van dergelijke dieren een biologische oorzaak heeft, dan wel of zij door de wind zijn meegevoerd. En wist u dat het Sambhar-meer in In dia jaarlijks 3000 ton zout door de lucht krijgt aangevoerd? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2