BOSCH AVONDSTILTE v. d. BERG's Woningtextiel f. 250.000.- Drie aspecten van Haarlems veelbelovende feestweek BALASTORE v. DuiveiMen s interieurverz. Kort en bondig Varenblazen en blussen Stertocht naar Haarlem van watertoeristen HSV „De Kampioen" vierde gouden feest Balastore De mummie is er, maar er is meer Zandvoort Lisse Haarlemmermeer Hillegom 7 Imp. N.V. Willem van Rijn Nederlandse Spoorwegen ten onrechte geciteerd Haarlemmers naar „Wording"-kamp Spr.: Ds. D. TER STEEGE, Santpoort F. H. Blei overleden Niet naar finish van de Tour de France Examens Getuige opgeroepen van Aerdenhouts ongeval Heeft U reeds Rheuma- verrassingscouvertjes Woning, werkplaats, school, kantoor... alles schreeuwt om JULIANAPARK 50-52 Haarlem-Noord - Tel. 11002 Ged. Oude Gracht 108-110 Telefoon 17165 Gezwollen situatie Burgerlijke Stand van Haarlem Bromfietsers in botsing op Amsterdamsevaart FEDERMANS Schaft- en directiewagen voor Openbare Werken Mannenkoor zong Maandag in Clarastichting Wagenpark der politie Belegging van gelden Gymnastieklokaal zal worden verbeterd Gemeente-rekening sluit met nadelig saldo Onderwijzeres aan de Dr. Albert Plesmanschoo! Ziektekostenregeling Prestatie van toneelverenigingen Zomeravondconcerten Subsidie aan Kruisverenigingen Reisje Geref. school J ubileumcollecte ten bate van EHBO DINSDAG 26 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'l Op de avond van de tweede dag van de Haarlemse Zomerfeestweek zullen drie honderd muzikanten naar het Haarlem- terrein opmarcheren om daar een „taptoe- unique" te geven. In de vroege ochtenduren van dezelfde dag zyn dan reeds een vyfen- dertigtal motor- en zeilboten in alle delen van het land gestart, om op Zaterdag 6 Augustus vóór 6 uur des avonds aan de Spaarnewal tussen de Gravestcnenbrug en de Melkbrug te meren. Ter gelegenheid van het twaalfenhalfjarig bestaan der afdeling Haarlem en omstreken van de Unie van Watersporttoeristen, waarvan de officiële feesten al op 14 Mei dit jaar, de jubileum datum, gevierd zijn, heeft deze afdeling een algehele motorboten-ralley georganiseerd. De deelnemers hieraan hebben een week de tyd om van hun startplaats Haarlem te bereiken. Hoe verder de startplaats van het Spaar- ne af ligt hoe liever, luidt het devies van deze „stertocht" (er is zelfs een deelnemer die in Ostende zijn reis begint), en aan de „verstkomende" zal een plaquette worden uitgereikt. Bovendien ontvangen allen van Haar lems Bloei een vaantje of een wimpel en in café-restaurant Brinkmann zullen des avonds de rallye-vaarders bijeenkomen, waarbij ongetwijfeld op boeiende wijze verhaald zal worden van de verscheidene moeilijkheden tijdens de tocht ondervon den. Het zal echter wel wat laat worden voordat alle deelnemers elkaar hier zullen treffen, daar een flink aantal van hen nog eerst zal hebben meegevaren met de stoet van zeventig vaartuigen, die tezamen een bloemencorso op het Spaarne houden. Deze kleine vloot van zeilboten, kano's en motorboten zal zijn opgetuigd en omge toverd door kleurige en geurige groeten uit Aalsmeer en omstreken, waarbij de an jers en gladiolen de boventoon zullen voe ren. Bonte drijvende boeketten op het don kere Spaarnewater. De „show" begint bij de Koninklijke Nederlandse Roei- en Zeil vereniging „Het Spaarne", vanwaar de lan ge schepenrij statig en pronkend naar het Noorden zal varen, de zeilboten getrokken door de motorboten en de kanovaarders voorzichtig peddelend. Bij de aanvang van de terugtocht, ter hoogte van de jachthaven „De Drijver" worden op de boten vele elec- trische lichtjes ontstoken, waardoor dit bloemencorso op het Spaarne wel een bij zonder fraai schouwspel zal worden. Taptoe Wat de muziek van de driehonderd mu zikanten op Zaterdagavond betreft, daar van is door „Haarlems Bloei" al een op somming gegeven, die de veelzijdigheid van het programma toont, welke men hier door gezamenlijk kon bereiken. Om acht uur Zaterdagavond marcheren de drie muziekkorpsen („Harmonie" uit Zaandam, „Crescendo" uit Hillegom en „Canite Tu ba" uit Lisse), de twee tamboercorpsen („Hoogovens" uit Beverwijk en „Adest Musica" uit Sassenheim) alsmede de gym nasten van „Bato" het Haarlem-terrein op. Het programma is verdeeld in een stem mig en een demonstratief gedeelte. Tijdens het eerste deel zal men kunnen genieten van allerhande soorten taptoemuziek, zo als de Franse taptoe mèt echo, de Model taptoe mèt echo, de gehele Russische tap toe en de Taptoe Cavalerie. Deze worden afgewisseld met fraaie roffels van de tam boerscorpsen, enige Valerius-melodieën en het eindigt allemaal met een grote geza menlijke roffel van alle tamboers onder lei ding van W. van der Peijl. Dan komen de korpsen afzonderlijk in actie, eerst de tamboers van de Hoogovens, op wier rhythme ook de vendelzwaaiers en turners van „Bato" opmarcheren om even later op een polka en wals, voortge bracht door Canite Tuba, een demonstratie vendelzwaaien te geven. Op de mars „Hol- ADVERTENTIE Reeds meer dan 50 jaar dl Bougie voor iedere motor HAARLEMMERWEG 475 - AMSIEROAM-W-TEL 86711 (7 UINEN) Van de zijde der Nederlandsche Spoor wegen wijst men ons op een fout in de weergave van de uiteenzetting, die wet houder W. F. Happé op 11 Juli in de ge meenteraad gaf van het verkeersprobleem en de daarmee verbandhoudende onder handelingen over ophoging der spoorbaan. Wethouder Happé, die de raad vertelde dat B. en W. een „tussenoplossing", door de N.S. voorgesteld, onaanvaardbaar acht ten, sprak over de onderhandelingen over dit plan in Gedeputeerde Staten en haalde daarbij de uitlating uit deze vergadering aan, die B. en W. adviseerde „met de rug tegen de muur te gaan staan", om het plan door de raad te doen aanvaarden. Ónze verslaggever schreef ten onrechte deze uitlating toe aan de N.S. land jubelt" voeren vervolgens alle mede werkers van Bato een promenade uit. Daarop komen: de tamboers van Adest Musica met een Slangenmars, Crescendo in W-formatie, Harmonie in spiraal- en mo lenfiguren, de tamboers van de Hoogovens in carousselvorm en Canite Tuba in geva rieerde formaties. Hierop volgen dan nog een nieuwe de monstratie vendelzwaaien en turnen van Bato en na een gewijd slot met enige gees telijke liederen en twee coupletten van het Volkslied marcheren de korpsen af, voor afgegaan door de gymnasten in een in drukwekkende formatie. Straalpyp open Wij kunnen voorts enige nadere gegevens verstrekken betreffende de brandweerde monstratie, welke Dinsdagavond 2 Augus tus op de Turfmarkt wordt weggegeven door korpsen uit niet minder dan elf ge meenten, en wel Zaandam, Haarlemmer- liede, Haarlemmermeer, Alkmaar, Haar lem, Bloemendaal, Heemstede Velsen, Be verwijk, Zandvoort en Wormerveer. Des avonds tussen zeven uur en half acht stel len alle deelnemende brandweren zich op in de Planetenlaan in Noord, het uitgangs punt van een demonstratierit naar de Turf markt, die gaat via: Orionweg, Delftlaan, Kleverlaan, Velserstraat, Kleverparkweg, Van Ostadestraat, Schotersingel, Ver- spronckbrug, Kenaupark, Parklaan, Kruis weg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Grote Markt, Koningstraat, Verwulft, Gedempte Oude Gracht en dan linksaf naar de Turf markt. De spuitshow vind plaats tussen half acht en negen uur en het publiek zal van de overzijde van het Spaarne toezien. En er zal genoeg te zien zijn, om maar een greep uit het programma te doen: het blussen van met benzine besprenkeld as- faltpapier door Haarlemmerliede, een springzeildemonstratie van Haarlem, een uitrukdemonstratie van Alkmaar, waarbij ook 'n redapparaat wordt gedemonstreerd, een blusdemonstratie met „luchtschuim" van Heemstede en het blussen van een brandende olietank door Zaandam. De brandweer verricht zélf de ceremonie „doek" tot besluit, door het gezamenlijk opbouwen van een beweegbaar watergor dijn door alle korpsen. Van 1 tot 8 Augustus wordt evenals vo rig jaar het jeugdkamp „Wording" op Texel gehouden, waaraan deze keer niet minder dan 185 personen deelnemen. Hiervan zijn er 74 uit Haarlem afkomstig en deze kam peerders vertrekken op Maandagmorgen 1 Augustus om 6.45 uur van de Oude Groen markt achter de Grote Kerk. De jeugd betrekt in Texel een aardig, aan de bosrand gelegen kampeerterrein en men woont in eigen tenten, die verkregen zijn na het jarenlang sparen van de kamp zegels. Zoals gewoonlijk zal er weer een kamp- raad samengesteld worden, bestaande uit de jeugdleden zelf, die iedere avond het programma voor de volgende dag bepaalt in samenwerking met de kampleider Wim Honhof. Voorts worden er elke dag tochten gehouden en de oudsten (dertien en veer tien jaar) maken zelfs een meerdaagse tocht per fiets over het eiland. ADVERTENTIE GROTE KERK GROTE MARKT Woensdagavond 27 Juni - 8.00—8.45 uur Organist: KLAAS BOLT. Fluit: GERDA BRANDS In de ouderdom van 69 jaar is te Aerden- hout overleden de heer F. H. Blei, directeur van Kaarselade Veer, beurtvaart- en auto- beurtvaartonderneming aan het Spaarne. Een groot aantal jaren heeft hij zijn krach ten gegeven aan dit bedrijf, dat al van 1600 aan het Spaarne gevestigd is en kantoren heeft in andere steden. Op elfjarige leeftijd kwam de heer Blei in dienst .van Kaarsela de Veer, waarvan zijn vader de heer S. Blei directeur was. In 1912 werd hij mede-direc teur en toen zijn vader in 1923 overleed had hij alleen de leiding van het bedrijf. Vroeger is de thans overledene bestuurslid geweest van de plaatselijke afdeling van de beurtvaartvereniging. Woensdagochtend om elf uur zal zijn stof felijk overschot op de algemene begraaf plaats te Bloemendaal ter aarde worden besteld. Maandagmiddag reed een groepje wiel renners op het fietspad langs het zijkanaal C nabij Spaarndam toen een van hen, E. H. uit Haarlem, met zijn voorwiel tegen de fiets van een voorganger aanbotste, waar door hij viel. Hij werd hierbij zodanig gewond dat men hem een naburig café binnendroeg, waar een inmiddels gewaar schuwd arts een sleutelbeenbreuk en voorts wonden constateerde. Opname in het ziekenhuis „Sint Joannes de Deo" werd noodzakelijk geacht. De onfortuinlijke ren ner zou naar Parijs gaan om daar Zater dag de eindstrijd van de Tour de France bij te wonen. Haarlem, Hoofdakte-examens Bij de examens voer de hoofdakte slaag den voor de gehele akte: mej. C. Rooda te Amsterdam; W. Schipper te Beverwijk; mej. Th. Spin te Hilversum; mej. H. Berkers te Wormer; J. Buisman te Zaandam; W. Boon te Alkmaar; F. W. van Crasbeek te Scha- gen; A. M. v. d. Horst te Leiden; J. Ende te Beverwijk. Voor gedeelte A: mej. J. Saathof te Hoorn; mej. A. Leyen ie Bergen N.H.; mej. P. v. Zijl te Lisse. Voor gedeelte B: J. B. Quint te Amster dam; J. N. Hameka te Hoorn; J. M. Hes te Alkmaar; A. A. v. Aarle te Alkmaar; K. Brinkman te Alkmaar; A. Bijkerk te Scha- gen; D. O. Balk te Medemblik; M. C. Been tjes te Noord-Scharwoude; F. J. Benjamin te Zaandam; H. Berkman te Amsterdam; J. M. Braakhuis te Haarlem; A. M. Donker te Bussum; P. J. Eising te Amsterdam en A. F. Flaat te Amsterdam. Mulo-examen Op 25 Juli slaagden de volgende candida- ten voor het Mulo-examen: M. M. Meijers, C. Hagedoorn, J. Doeven, S. J. Berg, A. J. Pot, N. Magré, L. C. Pals, T. Silvis, C. M. Kruijer en J. W. van de Werff uit Haarlem; L. P. Cassee uit Heemstede: T. N. do Groot en E. Allan uit IJmuiden; N. M. Femhout en N. de Bruine uit Velsen; W. de Boer uit Halfweg; A. Blok uit Driehuis; G. Comëns en N. Doves uit Zandvoort; K, Lieuwes uit Aalsmeer. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan der Haarlemse sportvereniging „De Kampioen" hield het bestuur van deze wielerclub Zondagmiddag in café-restau rant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem een receptie, die zeer druk be zocht werd. Er waren talrijke sprekers die om beur ten hun gelukwensen kwamen aanbieden. Als eerste van hen trad de voorzitter van het jubileumcomité, de oud-voorzitter W. Hoolboom, naar voren. Deze liet de geluk wensen van de leden vergezeld gaan van een nieuwe clubvlag. Vervolgens kwam er een deputatie van de „Muggenronde", be staande uit: hoofdinspecteur A. F. Suuren- donk, hoofdagent H. Hartman, witte trui drager Adam Spoor en kopman Hans Ho- gervorst van de ploeg uit de Leidsebuurt, die behalve hun dank voor de bereidwillige medewerking van „Kampioen"-zijde voor hun „ronde", tevens een rood-wit vaantje aanboden. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord, o.w. mr. J. E. Goudsmit, de onlangs in Haarlem geïnstalleerde kanton rechter en voorzitter van de wielerclub „Jan van Arckel" uit Gorinchem, die van de gelegenheid gebruik maakte om eens nader met de Haarlemse wielermensen kennis te maken; de heer A. van der Aart, voorzitter van het Sportweekcomité en vice-voorzitter van de Sportraad; de tweede voorzitter van E.D.O. en dr. P. van Dijk, voorzitter van de K.N.W.U., die namens de Wielren Unie een bondsvlag aanbood, die voor het eerst bij het vijftigjarig bestaan van een wielervereniging werd uitgereikt. In verschillende toonaarden lieten de spre kers waarderende woorden horen over de goede hoedanigheden van „De Kampioen". Voorzitter J. Engel bedankte de sprekers afzonderlijk voor hun waarderende woor den en geschenken. Dat het onmogelijk is om alle aanwezigen te noemen, blijkt wel uit het feit dat er ongeveer 150 personen de receptietafel passeerden. Onder hen merkten we nog op: de 72-jarige Jan Tulle ken, een der oprichters; J. v. d. Domhof, oud bestuurslid en renner; de Unie-consuls II. Eggink en W. Koeman, de Sportcommis- sieleden J. Stol en C. Blekemolen, de oud kampioenen G. Bontekoe, G. Peters en C. Bijster en afgevaardigden van bevriende wielerclubs. Voorts werden er schriftelijke felicitaties ontvangen van B. en W. van Haarlem, van enkele jury-leden en van wielerclubs uit geheel het land. Na afloop van de receptie was er nog een jubileum-diner. Maandagochtend is op de Boekenrode- weg te Aerdenhout een personenwagen be stuurd door mevrouw K. tegen een lan taarnpaal gereden, waardoor de wagen en de lantaarnpaal licht beschadigd werden. Naar mevrouw K. verklaart was deze bot sing het gevolg van het feit dat zij plotse ling moest uitwijken voor een tot nog toe onbekend gebleven jonge dame die, op de fiets, de Van Lennepweg uitkomend, rechts af sloeg de Boekenrodeweg in, maar direct daarop weer links af sloeg. De wiel- rijdster zou zonder meer haar weg ver volgd hebben. De politie van Bloemendaal verzoekt de: jongedame zich met haar in verbinding te stèllën. ,v 1 ADVERTENTIE ADVERTENTIE DOORZICHT. IQC ZONGORDIJNEN Alle maten voorradig bij in elke gewenste breedte li met alle service Omdat het weerbericht van Zaterdag tussen de regels door te lezen gaf, dat het alleen in Zwolle mooi weer zou zijn, zijn wij Zaterdagmiddag zo snel als de Ne derlandse Spoorwegen dat konden naar de hoofdstad van Overijssel getrokken. Niet met zwart-zijden petjes op, zoals ons on langs in een brief aan de redactie werd aangeraden, maar blootshoofds en met ons dagelijks schrijversjasje aan. Waarschijnlijk ten gevolge van de feest roes, die Zwolle onder het motto „Zwolle Een" thans gedurende een tiental dagen beleeft, zijn de beveiligingsmaatregelen aan de gemeentegrens dermate verslapt, dat wij ongestoord de ons sinds kort (ton onrechte) zo vijandig gezinde stad konden binnentrekken. Eenmaal in de binnenstad gekomen, hebben wij onmiddellijk een be zoek gebracht aan het museum, waar vol gens hardnekkige geruchten de mummie moet huizen, die uiteindelijk de schuld is van de verbeten strijd tussen Haarlem en Zwolle. En waarempel, in dit gebouw aan de Melkmarkt, de straat, waar zich ook de burelen bevinden, van waaruit Laicus zijn onprettig nieuws over onze stad aan zijn Zwollenaren meedeelt, hebben wij inder daad deze gebalsemde figuur ontmoet. Wel niet springlevend, want dat kan men van een dergelijk letterlijk ingewikkeld wezen moeilijk zeggen, maar goed, de mummie was er dan toch. Zij lag in een glazen kist op kamer elf en zij keek ons wat verlegen aan. Wellicht komt dit, doordat zij een beetje is verlegd tijdens het röntgen-onder- zoek, dat enige deskundigen van 't Sophia- ziekenhuis haar laatst hebben aangedaan. We moeten daar voor die kist zachtjes wat verontschuldigingen gestameld hebben dat we het zo vervelend vonden, dat er om haar zoveel drukte was ontstaan en zo, maar zij is doodstil blijven liggen en is blij ven zwijgen als het graf, waaruit zij eens verwijderd moet zijn. Toen we haar zo hul peloos zagen liggen, kregen we spijt, dat we geen potje eigengemaakte balsem had den meegebracht; het is namelijk altijd aardig om, als je bij iemand op bezoek komt, een kleine attentie te kunnen aan bieden. We hebben ons toen maar getroost met de gedachte, dat de Zwolse museum leiding het de mummie wel aan niets zal laten ontbreken. Toen wij het museum verlieten, hadden al deze weke gedachten al weer plaats ge maakt voor een hartvochtiger houding. Het is ons nu duidelijk geworden, dat, als het ooit tot vredesonderhandelingen met de HAARLEM, 25 Juli ONDERTROUWD: 25 Juli: S. Dreves en H. J. Th. Stevens. GEHUWD: 25 Juli: W. H. van Leeuwen en M. Bogaert. BEVALLEN van een zoon: 22 Juli: W. M. van Huis-Wichers; 23 Juli: I. van Ulzen- Weldink; C. M. Zwarter-Rutte; M. Brink- Out; E. B. van der Peet-Apswoude; A. Bast- Worst; 24 Juli: A. J. den Ridder-Visser; J. Chr. de Vogel-Plakke; A. C. van Leeuwen van der Voom. BEVALLEN van een d o c h t er: 23 Juli: A. C. Stoute-Arendserr, 24 Juli J. Verkruisen van Hengel; J. Ronde-Kool; E.J.M. Koudijs- Amoldt; M. C. Winnubst-Schutte; M. A. Broers-Stuifbergen; 25 Juli: H. J. Hoefsmit- Gosewehr. OVERLEDEN: 22 Juli: J. J. Roeland^ 81 jaar, Kenaupark; C. de Haan-Olivier, 57 j„ Ga9ühuisvest; 23 uli: D. Veenis-Schoone, 78 j., Lambrecht van Dalelaan: E. F. Arnold, 75 j., Ramplaan; 24 Juli: G. Keijzer-Koppies 75 jaar, Wagenweg. Zwollenaren mocht komen, wij stevig op ons stuk kunnen staan. Wij zullen zo niet de gehele mummie, dan toch een flink ge deelte ervan kunnen opeisen. En omdat het röntgenonderzoek heeft uitgewezen, dat dit exemplaar niet twee, maar vier benen be zit, zal er dan ook wellicht een linker of rechter overschieten voor Elias. De versperringen, die onder het mom van stadsversieringen zijn aangebracht en waarvan Ko Brugbier reeds melding maak te, zijn nog in aantal toegenomen. Boven dien bevindt zich midden op de Zwolse kermis een gigantische worsteltent. We moeten toegeven, dat de Zwollenaren dit handig hebben ingekleed: de argeloze be zoeker zal menen, met een gewone kermis- vermakelijkheid van doen te hebben. Maar het was óns onmiddellijk duidelijk, dat het een door het gemeentebestuur inderhaast ingerichte krijgsschool is, waar een schare uitgelezen Zwollenaren wordt geleerd, hoe de Haarlemmers, indien het tot een warm conflict komt tussen beide steden, aange pakt moeten worden. Wij van onze kant voelen ons echter sterk, want we weten, dat CIOS in Overveen voor ons klaar staat, om ook ons kracht en lenigheid bij te bren gen. Van een officiële noodtoestand in Zwolle hebben we vrijwel niets gemerkt: alle toe gangswegen, ook die uit het Westen, wor den slechts summier bewaakt. Wel hebben enige onverlaten Donderdagavond een ijze ren hek en enige bielsen op de spoorlijn ZwolleAlmelo gelegd, maar we willen voorshands niet aannemen, dat deze sa botagedaad op die Oostelijke spoorlijn iets uitstaande heeft met de gespannen betrek kingen tussen onze beide steden. Maandagmiddag omstreeks halfvier zijn twee bromfietsers op de Amsterdamsevaart met elkaar in botsing gekomen, waardoor één van hen zodanig aan het hoofd gewond werd dat hij in een ziekenhuis moest wor den opgenomen. Ter hoogte van de Bak huizen van den Brinkstraat reed een brom fietser komend uit de stad op de linkerhelft van het rijwielpad, en hij kwam in botsing met een hem tegemoetkomende bromfiets rijder. Deze laatste, de 41-jarige chauffeur F. F. uit Haarlem, liep een hersenschudding op. Hij werd naar het Sint Elisabetsgast- huis overgebracht. Zijn bromfiets was licht beschadigd. De andere bromfietsrijder kreeg geen letsel. ADVERTENTIE EEN BRIL NODIG? Sinds GROTE HOUTSTRAAT 37 1850 RIJKSSTRAATWEG 246 B Daar de dienst van Publieke Werken te Zandvoort nog steeds niet beschikt over een schaft- en directiewagen, waarvan het gemis in steeds hogere mate wordt gevoeld, stellen B. en W. van Zandvoort de raad voor een crediet van 2300 beschikbaar te stellen, om tot aanschaffing van zulk c-en wagen van een type, dat reeds bij vele gemeenten in gebruik is, te kunnen over gaan. Maandagavond gaf het Zandvoorts Man nenkoor, onder leiding van directeur Bijle- velt. een uitvoering voor patiënten en verple gend personeel van de Clarastichting. Hoewel door de seizoendrukte vele leden verstek moesten laten gaan en het koor derhalve sterk onderbezet moest optreden, kwam de zang op de terrassen van de stichting, waarbij enkele keren van plaats veranderd werd om alle patiënten te kunnen laten genieten, in deze stille omgeving bijzonder goed tot haar recht en werd met het gebodene veel succes geboekt. Een dankbaar applaus weerklonk na ieder nummer uit de ziekenzalen. De uitvoering, die daarna volgen zou in het hofje op het Gasthuisplein en waarvoor reeds vele toehoorders verzameld waren, kon helaas op het laatste ogenblik geen doorgang vinden, daar één der bejaarde bewoners door een beroerte was getroffen. B. en W. van Zandvoort stellen de ge meenteraad voor een crediet van f 11.525,- beschikbaar te stellen voor vernieuwing en verbetering van het wagenpark der ge meentepolitie. De in 1948 aangeschafte H. D. zijspanmotor verkeert in een zodanige toestand, dat vervanging uit veiligheids- en economische overwegingen dringend noodzakelijk is. De korpschef stelt voor, hiervoor een Volkswagen aan te schaffen. Voor de Ford-personenauto, die enige tijd geleden verongelukte en als verloren moet worden beschouwd, wordt het aanschaffen van een eenvoudige personenwagen aan bevolen. De verkoop van de oude voertui gen zal plm. f 1075,— bedragen, terwijl een schade-uitkering werd ontvangen van f 1550,—, zodat een bedrag van f 2625,— op het gevraagde crediet in mindering kan worden gebracht. Daar de gemeente Zandvoort door het aangaan van een tweetal vaste geldlenin gen resp. van IV2 en 1 millioen gulden, welke laatste op 10 October a.s. zal wor den opgenomen, dan voorlopig een over schot aan kasmiddelen zal hebben, stellen B. en W. van Zandvoort de raad voor, dit overschot te beleggen door het plaatsen van kasgeldleningen tegen een rente vari ërend van l'A tot iy2%>. Op verzoek van het bestuur van de Wil- helminaschool stellen B. en W. van Zand voort de raad voor, financiële medewer king te verlenen tot een bedrag van f 4.143,90 voor verbetering van de vloer en de vloerbedekking in het gymnastieklo kaal van deze school. Na onderzoek is ge bleken, dat deze restauratie noodzakelijk is. B. en W. van Zandvoort hebben de raad de geverifieerde en goedgekeurde gemeen terekeningen over het dienstjaar 1953 aan geboden. Deze sluit, voor wat de gewone dienst betreft, met een nadelig slot van 146.811. Bij het afsluiten was nog te be talen 7765, terwijl de nog te verhalen posten op 111.798 werden becijferd, zodat het netto nadelig saldo 42.778 bedraagt. Daar echter inmiddels ook het dienstjaar 1954 kon worden afgesloten, heeft dit tot resultaat gehad, dat het netto nadelig saldo kon worden teruggebracht tot 18.958. Hierbij is rekening gehouden met de be lastinguitkering uit het gemeentefonds, als gevolg van het verlies van de opbrengst der schoolgelden. Het basisbedrag dezer uitkering werd voor 1953 verhoogd van 2.85 tot 4.23 per inwoner. Daar nog geen rekening kon worden gehouden met de nieuwe normen voor rijksvergoeding in de kosten der gemeentepolitie,zal dit netto tekort nog verder kunnen dalen. Het nadelig saldo van de kapitaalsdienst bedraagt 1.779.596, het waterbedrijf le verde een winst van 2896, het gasbedrijf 33.379. De verlieze.yr,ygn het badbedrijf en het Zuiderbad bedroegen resp. 1591 en 1021. In de vacature, ontstaan door het vertrek van mejuffrouw A. van Poelgeest als on derwijzeres in vaste dienst aan de Dr. Al- bert Plesmanschool, hebben B. en W. van Zandvoort de raad de volgende voordracht doen toekomen: 1. mevr. P. Giltaij, tijdelijk onderwijzeres te Haarlem, wonende te Zandvoort; 2. mej. Tj. G. Grootjans, onder wijzeres te Lemelerveld; 3. mj. M. N. Schaap, onderwijzeres te West-Terschel ling. B. en W. van Zandvoort stellen voor, voor het tijdvak 1 Januari tot en met 30 April 1955 de „Interimregeling ziektekos ten 1955" voor Rijksambtenaren, die bin nenkort tot stand zal komen, ook voor het gemeentelijk personeel van toepassing te verklaren. Na genoemde datum is dit niet meer nodig, daar de gemeente Zandvoort op 1 Mei j.l. toetrad tot het I.Z.A. in Alk maar. In de begrotingsvergadering van de Zandvoortse gemeenteraad van 16 Decem ber 1953, kwam een voorstel ter sprake, om te komen tot instelling van een ge meentelijke toneelprijs. Gedacht werd aan het uitloven van 3 prijzen, resp. van 200, 100.en 50,plus 150,jurykos- ten, zodat totaal 500.voor dit doel zou moeten worden uitgetrokken. Dit is voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Amateur toneel unie (N.A. T.U.) aanleiding geweest, B. en W. van Zandvoort te verzoeken, dit bedrag in de vorm van een subsidie voor de Zandvoort se toneelverenigingen beschikbaar te stel len, omdat men van mening is, dat voor instelling van deze toneelprijs pas dan aanleiding zal zijn, wanneer het toneelpeil van de verenigingen op een hoger plan is gebracht. B. en W. voelen iets voor deze zienswijze, doch zouden, in plaats van subsidie, liever willen spreken van „pres tatie-beloning die voor het eerst dit jaar zou kunnen worden uitgekeerd, indien de raad hiermede accoord gaat. Daarom ver zoeken B. en W. de raad, voor dit doel 500.uit te trekken en de vier plaatse lijke toneelverenigingen alsmede de ope rettevereniging voor deze prestatiebeloning in aanmerking te doen komen. Hierbij wil len B. en W. dan nog als voorwaarde stel len, dat het aan elke vereniging toe te kennen bedrag tot een maximum van 100 niet eerder wordt uitgekeerd, dan nadat overtuigend is aangetoond, dat het bedrag inderdaad is aangewend voor opvoering van het spelpeil, o.m. blijkende uit het feit, dat men b.v. regisseur of leden een to neelcursus heeft laten volgen. Stichting „Touring Zandvoort" heeft de serie zomeravondconcerten nog met een drie tal uitvoeringen uitgebreid. Op Vrijdag 29 Juli zal in de muziektent op het Raadhuisplein de accordeonvereniging „Zandvoort" concerteren. Zaterdag 30 Juli treedt in deze tent op het muziekensemble van de Verkadefabrieken in Zaandam, op Maandag 1 Augustus het muziekcorps van „The Boys Brigade" van de Engelse padvin ders, die in Zandvoort kamperen. BINNENLAND De 59-jarige heer P. P. E. K., die op 16 Juli in de le Const. Huygenstraat door een auto is aangereden en ernstig werd gewond, is in het Wilhelminegasthuis overleden. De directeur-generaal van cle Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Na ties (FAO), dr. Philip V. Card on, brengt op het ogenblik als onderdeel van een reis door Europa een bezoek van een week aan ons land. Tijdens zijn verblijf zal hij zich op de hoogte 9tellen van de agrarische ontwikke ling in Nederland. De Staatscourant bevat een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmet telijke ziekten over de week van 10 tot en met 16 Juli. Daaruit blijkt dat zijn aange geven 440 gevallen van Rode Hond, één geval van tetanus (Rotterdam) en vier ge vallen van kinderverlamming, één in Voorst (Gld.), één in Alkmaar en twee in Leiden. De nestor van de Nederlandse bioscoopexploitanten, de heer S. J. Kins- bergen te Voorburg, vierde gisteren zijn 88ste verjaardag. Hij ontving gelukstele grammen, brieven en talrijke geschenken, waarbij een televisietoestel. Tot ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij het kantongerecht in het arron dissement Arnhem is benoemd: mr. F. O. Leusink. Mr. Leusink is thans ambtenaar van het Openbaar Ministerie, hoofd van het parket bij de kantongerechten in het ar- randissement Zwolle (met verlof). Het Wekeromse Zand, dat onlangs uit particulier bezit overging naar de stichting Het Gelders Landschap, wordt met ingang van Maandag 1 Augustus voor het publiek opengesteld, zodat een goed deel van het vacantie genietend publiek, dat de Veluwe bezoekt, nog kan profiteren van de gele genheid kennis te maken met dit prachtige natuurschoongebied, dat bestaat uit een on gerept stuifzandlandschap en oude, ruige bossen. HAARLEM EN OMGEVING Geen spreekuur. De heer W. F. Happé, wethouder van Openbare Werken te Haar lem, is Woensdag verhinderd spreekuur te houden. Voor het examen tolk-vertaler Engels slaagde mevrouw M. H. Brave-Maks te Bentveld. Boekhoudmachine. B. en W. van Heem stede stellen de gemeenteraad voor een crediet van f 8380 beschikbaar te stellen voor de aankoop van een boekhoudmachi ne ten behoeve van de boekhouding van het bedrijf van Openbare Werken. Rectificatie. Het „Windsbacher Kna- benchor" zal op Donderdag 28 Juli niet zo als abusievelijk in de rubriek „Uitgaan in Haarlem" werd vermeld, in het Concertge bouw zingen, doch in de Grote kerk aan de Grote Markt. ADVERTENTIE totaal aan prijzen in de Rheuma-verrassingsactie. Vraagt Uw winkelier Rheuma-verrassings- couvertjes. Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54-LO 520/052 B. en W. van Zandvoort stellen de ge meenteraad voor, op verzoek van de be sturen der Zandvoortse afdelingen van het Wit-Gele Kruis, het Witte Kruis en het, Oranje-Groene-Kruis de subsidies voor de wijkverpleging te verhogen met respectie velijk 800.1.000,en 1.150, deze verhogingen toe te kennen en het jaarlijkse subsidie te brengen op respec tievelijk 2100,—; 2300,—' en 2880.—, ingaande 1 Januari 1955. De verhoging is noodzakelijk geworden door de salarisver hoging van de wijkverpleegsters. De schoolkinderen van de Chr. School met de Bijbel aan de Schoolstraat hebben hun jaarlijks uitstapje gemaakt en wel naar Ouwehands Dierenpark te Rhenen, waar de kinderen na een voorspoedige reis via Utrecht aankwamen. Daarna werd een wan deling gemaakt over het kerkhof op de Greb- beberg. Na het bezoek aan Rhenen werd gereden naar de Leusderheide. waar de jeugd naar hartelust kon genieten. Tegen halfvier werd naar de Pyramide van Austerlitz gereden met een bezoek aan de pyramide en de ruime speeltuin. Tegen zes uur reden de bussen naar Lisse terug. Het was 's avonds tegen 9 uur toen de schooljeugd na een uitnemend geslaagd schoolreisje weer in Lisse arri veerde. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 26 Juli.. Aanvoer: 240 varkens. Notering: zware 155-157, lichte 161-164, sla gersvarkens 161-163, zeugen 128-131. Handel vlug. 3 nuchtere kalveren. De EHBO viert dit jaar haar zilveren jubileum. Het plan is om namens de bur gerij aan de jubilerende vereniging een blijk van waardering te overhandigen. Voor dat doel zal in Hillegom worden ge collecteerd. Gezien het vele werk dat de EHBO in de afgelopen jaren heeft verricht wordt de collecte aanbevolen. GESLAAGD Mej. N. H. Muller slaagde te Amsterdam voor het diploma coupeuse, en de heer J. Warmerdam voor het toelatingsexamen aan de Christiaan Huygensschool voor horlogemakers te Rotterdam. Jaarvergadering Concordia De R.K. Sportvereniging Concordia heeft haar jaarvergadering gehouden. Hoewel de financiële toestand van de ver eniging geen directe zorgen baart, zal men toch alle zeilen bij moeten zetten, om de eindjes aan elkaar te houden. De voorzit ter de heer D. Weyers wekte de leden op tot trouw trainen, daar de training grote offers vraagt. De heer J. Steijnman, die zich niet kon verenigen met het beleid van de afdeling voetbal, bedankte als bestuurs lid. Tot bestuursleden werden gekozen de heren C. v. Maris en G. L. van Veen. Her kozen werden mej. A. Fangman en de he ren C. F. v. Kempen en J. H. Stevens. De heren Duwel en Steijnman werd dank ge bracht voor het werk, dat zij gedaan had den in het belang der vereniging. De heer Van Saase heeft zich tot nu toe beiast met het innen der contributies. Dit kon hij niet meer doen. De voorzitter dankte ook hem voor het werk dat hij gedaan had.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3