Apartheid slaat hoop van een millioen mensen de bodem in IN DE WERELDPOLITIEK Een Idee mag niet marcheren Vijftig jaar geleden Tragedie der Kaapse kleurlingen Geslachtenlange hunkering stuit op bloot rassen-voor- oordeel: hun huid is bruin J. Yerkade te Santpoort overleden /^Hoe is het ontstaan?^ Drie vacantiegangers ernstig gewond Oude rechten Kleine voorrechten Groot onrecht Lotsverbondenheid ADMISSION FREE ONTVELLINGEN genéést I Zoutelande sloopt 29 huizen voor nieuwe zeewering Bejaard Amsterdams echtpaar in Duitsland verongelukt Aga Khan brengt ons land een bezoek in September EEN GESLAGEN VIJAND Radarpost Wester-Schelde Tijdens botsing nabij Zwolle Nationale herdenking van Rembrandt Gezant van Luxemburg verlaat ons land Waarom kijkt een dokter naar uw tong? Uit Haarlems Dagblad van 26 Juli 1905 DINSDAG 26 JULI 1955 Een kleurlingen-jongetje. Ondanks zijn blanke bloed gaat de kleurslagboom voor hem dicht. (Van onze reisredacteur) KAAPSTAD, Juli. Het donkere, ranke meisje met het kroezende haar, dat voor mij in de Kaapstadse winkel stond, kocht een metalen kam en een doos pommade, waarop „hair-straightener" stond. Want waar de blanke vrouwen hier zoals elders, haar geld spenderen om krullen in het haar te zetten, zo geven de kleurlingen-meisjes het uit om hun krullen recht te krijgen. Het is maar een teken van de droom, die ruim een millioen mensen van gemengd ras koesteren. De mensen: de kleurlingen van de Kaapprovincie in de Unie van Zuid- Afrika. De droom: de grote stap naar boven te doen, opge nomen te worden in de blanke gemeenschap. Het is altijd een lichtelijk pathetische droom geweest, maar hij dreigt nu een nachtmerrie te worden. Want diezelfde kleine, bruine mensen, die hun leven lang dapper hebben gedaan of zij de bordjes „slegs vir blankes" niet zagen, hopend dat zij of hun kinderen eens het slijten van de maatschappelijke slagboom zouden beleven en zelf neerkijkend op de donkere massa van Bantoes onder aan de ladder, zien thans de zware muur van onverbiddelijke „apartheid" hoger en hoger rijzen. De kleine bruggehoofden, die zij in de blanke gemeenschap hadden, worden te ruggedrongen: hun beperkte stemrecht op de blanke kiezerslijst wordt straks afge schaft en vervangen door een „aparte" lijst voor kleurlingen, die dan enkele blanke afgevaardigden in het parlement mogen kiezen. Zij mogen straks niet meer samen met blanken in de Kaapstadse bussen zit ten. Huwelijken met blanken zijn reeds verboden. En de groepsgebiedenwet zal hen nu uit de enclaves in de blanke buur ten drijven, uit de oude, armetierige hui zen, die nochtans hun huizen waren, naar „aparte" woonwijken. Toch hebben zij oude rechten in de Unie. Tot hun voorvaderen behoren immers de honderd Nederlanders van Jan van Rie- beeck, die slechts vijf blanke vrouwen bij zich hadden en derhalve al ras kinderen kregen bij Hottentotse vrouwen. Vreemde ironie: de mannen van de „Dromedaris", door nationalistische Afrikaners als de grondleggers van de Afrikaanse natie be schouwd, zogden vandaar de dag terstond voor vier maanden de gevangenis indraaien voor hetgeen zij toen deden. En wel onder de wet op de immoraliteit, die ontucht met niet-blanken strafbaar stelt. Dit mengras werd later uitgebreid met Maleiers, andere Aziaten en Bantoes, slaven, terwille van de blanke kolonisatie geïmporteerd. En uiteraard is er een gestadige toevoer van „witmans" bloed geweest, want de aan trekkelijkheid van de warme, donkere kleurlingen-meisjes was vaak sterker dan het rassenvooroordeel. Deze „Cape Coloureds" hebben een paar eeuwen lang geprofiteerd van de liberaler tradities van Kaopland, door enige Neder landse en Britse gouverneurs geïntrodu ceerd. Nu ja geprofiteerd, is een groot woord, want zij stootten op velerlei gebied het hoofd aan de kleurbarrière. Maar er waren altijd enkele kleine voorrechten, en er was altijd een sprankje hoop. I-Iet mocht dan zijn dat hun sociale toestanden erbar melijk waren, dat de zwakkeren zich ver slingerden aan drank en het inheemse ver dovingsmiddel „dagga", dat hun stemrecht misbruikt werd, zij klommen toch langza merhand op. Zij brachten eigen intellec tuelen voort, onderwijzers, journalisten, predikanten, de snelle economische opbloei van de unie gaf de ondernemendstcn ds kans om zakenman te worden en vele an deren om een beter loon te verdienen. En altijd was er de trots op het Europese bloed. Spraken zij als eigen taal niet het Afrikaans? De dag van hun grote hoop moet hebben gegloord in de tweede wereldoorlog. Zij hoorden dat vrijheid, democratie, gelijkheid en mensenrechten in gevaar waren. Dingen die zij nooit zo zeer gekend hadden, maar waarnaar zij zeker hunkerden. En terwijl Afrikaners in blinde anti-Engelsheid pu bliekelijk hun hoop op een overwinning van Hilter's nazi's uitspraken, trokken tien duizenden kleurlingen uit de oude verval len huizen van Kaapstads Maleise wijk en „district zes", uit de dorpjes van het zon nige West-Kaapland, als vrijwilligers naar de hete droge woestijnen van Noord-Afri ka, waar de grote slag begon. Zij dienden op nederige posten als chauffeur, oppasser of kok en niet als frontsoldaten, want in het Zuid-Afrikaanse leger geldt de kleur slagboom zelfs op het veld van eer. Dat weerhield honderden van hen echter niet te sneuvelen of verminkt te raken, want kogels en bommen kijken niet zo nauw. Zodat zij na de oorlig met gerechtvaardig de trots jaarlijks als oud-strijders konden paraderen, totdat dr. Malan het Kaapse kleurlingen-corps ontbond. De nationalis tische regering was aan het bewind geko men. En de Afrikaner nationalisten voeren een doelbewuste apartheidspolitiek. Men kent het beginsel van de „apart heids" lees: eigensoortige ontwikkeling op grondslag van het feit dat de in getal sterkere Bantoes niet alleen op grond van hun ras, maar vooral vanwege hun primi tieve besohavingstrap, niet maatschappe lijk verweven mogen worden met de ho ger ontwikkelde blanke minderheid, omdat zulks het eind van de blanke beschaving in Zuid-Afrika zou betekenen. Welnu, als men de politiek jegens Kaap se kleurlingen als toetssteen voor dat prin cipe neemt, dan komt het er zwaar geha vend af. Op de Mohammedaanse Maleiers- groep na zijn hun godsdienst, hun taal en hun levenswijze die van de blanken zeer nabij. Het gevreesde verzwelgings-argu- ment gaat evenmin op: er zijn ruim twee en driekwart millioen blanken tegenover een millioen kleurlingen. Opneming der kleurlingen zou politiek gezien zelfs ver sterking der blanke gemeenschap zij het dan niet van de nationalisten beteke nen. Hun levenspeil zou met enige hulp tot dat der blanken kunnen worden opge trokken en waar is in hun geval de theo retische morele rechtvaardiging van een toekomstige Bantoestan, waarin de Bantoe naar eigen onafhankelijkheid zou kunnen groeien? De kleurlingen zijn zo ingekapseld in de blanke maatschappij dat zelfs de strengste apartheids-theoreticus niets verder kan aanbieden dan eigen woonwijken waarin de zeggenschap van de kleurling niet hoger zal reiken dan het niveau van postmeester of stationschef. Van alle apartheids-argumenten blijft er in dit geval dus slechts één over: kleur. Kleur van huid, ogen en haar. Een bedrie- gelijke maatstaf. Want wie is kleurling? Die parlementsleden van wie iedereen weet dat zij gekleurd bloed voeren? Neen. Zij worden als blank aanvaard, al zei een van hen tegen mij: „Iedere oude Afrikaanse fa milie in dit land heeft gekleurd bloed in haar aderen". En de afstammingswetten van Mendel gaan ook in dit land op: volkomen blanke ouders krijgen soms ineens een donker kind. Blanke schoolhoofden weigeren het en het kind, wiens broers en zusters naar de blanke school gaan, moet naar een kleurlingenschool. Gebrandmerkt! Er zijn de duizenden grensgevallen, de uiter lijk volmaakt „blanke" kleurlingen, die ten koste van een volledige breuk met hun fa milie de „lijn" hebben overschreden, maar ook de „gekleurde" blanken die in een restaurant worden geweigerd. Zijn dit de individuele tragedies, het lijdt geen twijfel of de massa der kleurlin gen voelt zich thans door de' senaatswet en het groepsgebiedenbeleid in het diepst van haar ziel geraakt. Nu haar oude verlangens teniet worden gedaan, staat zij voor de grote vraag: moeten wij ons lot verbinden aan de zwarte meerder heid? Vraag die haar in een land vol kleurencomplexen zwaar zal vallen. „Maar om redenen van zelfbehoud", zei een van haar lei ders mij, „rest ons geen andere keus. In een land dat op een ras senconflict aankoerst, zou afzij digheid zelfmoord betekenen". De logica van zijn beweringen kan niemand ontgaan. De kleurlingen- groep is nog gebrekkig georgani seerd en verscheurd door verschil lende verlangens en onzekerhe den, hoewel de SACPO (de Orga nisatie van Zuid-Afrikaanse kleur lingen) aanhang wint. Dat com munisten in een geestelijk en stof felijk gefrusteerde groep als deze een gedroomd actie-terrein vin den, behoeft niemand te verbazen. Dat de hoger ontwikkelde kleur lingen op den duur in de emanci patie-strijd van de Bantoes, die nog met een chronisch gebrek aan leiders en politiekkader kampen, een be langrijk aandeel hebben, lijkt waarschijnlijk. Opschrift van een trekautomaten-paleis in Kaapstad: „Wonderland, vrije toegang, alleen voor Europeanen". In deze tragische historie heeft één ding mij het meest getroffen. Ik liep door „district Six", een van de armste kleurlingen wijken in Kaapstad, be rucht door haar „skollies", jeugdige misdadigers die snel met het mes zijn in hun bende-oorlogen. Een buurt vol dronkenschap, menselijk afglijden, vuil en armoe. Maar ook vol vriendelijke mensen. Een van hen, hij duwde een handkarretje, sprak mij aan. Hij zei aarzelend: „Ik krijg een hekel aan de blanken, hoewel er natuurlijk een he leboel goede onder zijn. Maar ik ben bang, dat ik zo langzamerhand ook een hekel begin te krijgen aan de goede". Toen duwde hij zijn handkarretje weer verder door de natte, grijze straat. ADVERTENTIE Tijdens een raadsvergadering te Zoute lande heeft burgemeester D. Kodde mede gedeeld, dat in totaal 29 woningen zullen moeten verdwijnen in verband met de versterking der zeewering vlak voor deze gemeente. Onder andere voor de aanleg van de nieuwe weg zullen 12 woningen onder de slopershamer vallen. In de mees te gevallen zullen de wensen voor herbouw ingewilligd kunnen worden. Er wordt ge rekend op de hoogst toelaatbare vergoe ding, maar het wachten is nog op concrete uitspraken, aldus de burgemeester. Niet alleen de buitenlandse, maar ook de Duitse pers heeft gedurende de laatste maanden verlopen na het definitieve accoord over een nieuw Duits leger met voldoening melding gemaakt van de gans veranderd gebleken grondslag, waarop de „Wehrmaeht" zal worden opgetrokken. Andere trainingsmethoden, andere dienstvoorschriften, andere discipline, andere verhoudingen tussen meerderen en minderen, andere uniformen. Alles anders dan vroeger alles beter dan vroeger. Minder uitdagend, minder Pruissisch, minder aggressief, minder antipathiek. Dit alles met de kennelijke opzet om de wrange herinneringen aan Hitler's legerscharen zoveel mogelijk op te heffen en de schande, die de nazi's over de Duitse Wehrmaeht hebben gebracht, uit te wissen. Als er dan toch een nieuw Duits leger moet zijn, kan men inderdaad deze opzet waarderen, doch wanneer men erover juicht, loopt men kans een schromelijke vergissing te maken. Want de misdaden, die Duitsers in de Tweede Wereldoorlog begingen, werden niet begaan tengevolge van een bepaald soort uniform, een ganzenpas of een paar plompgeneusde laarzen. Zij werden begaan door een in uniform gestoken super-nationalisme. En als een nieuwe Duitse Wehrmaeht, in welke gentlemanlike uitdossing ook, een instrument van hetzelfde super-nationalisme zou worden, zou zij opnieuw tekort schieten in Europese beschaving als zij in praktijk treedt. Abraham Wijnberg, een 62-jarige Am sterdammer, is met levensgevaarlijke ver wondingen opgenomen in een ziekenhuis na een verkeersongeval waarbij zijn 61- jarige echtgenote, mevr. Hendrika Wijn bergNievaard om het leven kwam. Wijnberg reed met zijn vrouw op een scooter. Bij de splitsing op de „Autobahn" bij Oplanden werd de scooter aangereden door een vrachtauto en ongeveer veertig meter meegesleurd. Mevr. Wijnberg was op slag dood. Het echtpaar was op weg naar Oostenrijk om daar een vacantie door te brengen. De Aga Khan, de geestelijke leider van millioenen Ismaili Moslems, zal in Septem ber een bezoek brengen aan ons land. Hij arriveert op 27 September, vergezeld door zijn echtgenote, Begum Aga Khan. Tijdens zijn vierdaags verblijf in ons land zal hij de gast zijn van de ambassadeur van Pa kistan, Begum Liaquat Ali Khan. Op 80-jarige leeftijd is Maandag in z\jn woonplaats Santpoort overleden de heer J. A. E. Verkade, lid van de directie der Ko ninklijke Verkade's Fabrieken N.V. te Zaan dam, De heer Verkade was vele jaren voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zaandam en voorzitter van de Vereniging van Kamers van Koophandel in Nederland. Als bestuurslid en voorzitter van de Ver eniging van Nederlandse Werkgevers (het tegenwoordig Verbond van Nederlandse Werkgevers) was de heer Verkade meer- I malen afgevaardigde naar internationale arbeidsconferenties. Ook was hij enige ja ren lid van de Hoge Raad van Arbeid. Vijf en twintig jaar geleden deed hij de rotary- gedachte uit Amerika ingang vinden in Nederland en was hij een der initiatiefne mers tot de oprichting van de Nederlandse Rotary Clubs. De heer Verkade was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Dit is een probleem waarmede zich ge lukkig ook talrijke Duitsers bezighouden. Er is namelijk een steeds groeiende groe pering in Duitsland die dwars door po litieke partijen en geloofsovertuigingen heen haar aanhangers heeft gevonden welke een zuiver inzicht heeft gekregen in de grote psychologische mankementen, waaraan Duitsland door de hele moderne geschiedenis heen geleden heeft en die het land in miserable avonturen heeft gestort. Psychologische mankementen, die overi gens niet enkel aan de Duitse geest inhae- rent zijn, doch ook gevonden worden in andere volken. Tot op de bodem gravend, zou men het belangrijkste mankement zelfs algemeen menselijk moeten noemen: de zucht tot heersen, dicteren, met rechtlijnig geweld zijn zin doordrijven. Ga naar Afrika, waar men dit verschijn sel zal terugvinden in de wijze waarop er in sommige streken de zwarte door de blanke naar „maatschappelijk geluk" wordt gedreven. Ga naar Amerika, waar de gangster-organisaties op de meest brute manieren terreur uitoefenen. Ga naar Spanje, waar religieuze dwang zich be dient van politieke machtsmiddelen. Ga naar Oost-Europa, waar strevers naar een betere wereld de massa's met zweepslagen naar hun paradijs willen drijven. Ga naar een willekeurig land en een willekeurige stad, en ziet er huisgezinnen die onder een streng huisvaderlijk regiem „voor hun bestwil" zijn geknecht. Het is een zo al gemeen menselijk verschijnsel, dat men zich erover zou moeten verbazen als Duitsland het niét had. Doch in Duitsland heeft het een andere, dwingender beweeg kracht dan elders meestal het geval is. Het wordt er gevoed en gedreven door een aard-eigen nationalisme, een vertekenende overtuiging van massa-roeping, waarin een „sterk, machtig en dominerend Duits land" voor 's werelds bestwil als eerste doelstelling optreedt. Ook in nationalisme zijn variaties. Het nationalisme van sommige Zuid-Ameri kaanse staten dwingt hun volken tot af weer tegen buitenlandse investeringen en brengt hun ertoe, te proberen alles zelf te doen. Het nationalisme van de gemiddelde Amerikaan doet de Verenigde Staten op klimmen naar een technische en commer ciële toppositie. Het nationalisme van de Russen doet hun politieke rechten ver valsen en minderwaardigheidsgevoelens verbergen achter fanfares van zelfgenoeg zaamheid. Het nationalisme van de Duit sers echter is er een van de gevaarlijkste soort. Want het roept hen steeds over hun eigen grenzen in hun veronderstelde rol van voormannen der Idee. Zij denken dat Europa een Idee nodig heeft en zij worden boos op de Europeanen die een ander idee hebben. Zij denken Europa en de wereld te dienen door deze andersdenkenden met geweld tot ander inzicht te brengen. Het is een ouderwets, nevelig nationalisme, dat uit oergrotten schijnt te stammen en tot de beste bedoelingen inspireert, doch ho peloos ver in het verleden thuishoort zo het al ergens in de geschiedenis waarlijk heeft thuisgehoord. Zoals vroeger godsdiensten te vuur en te zwaard werden verbreid, zo is het smeu lend nationalisme van Duitse stam eigenlijk een internationalisme, dat met geweld dient te worden tot Europees gemeengoed. Als men dit soort nationalisme in unifor men verpakt, marcheert het met edele in borst en verheven doelstelling over de grenzen, simpele liederen zingend in de klare morgen. Dat is het, wat Duitsers nu van eigen landgenoten vrezen. En daarom kan ver anderd snit van uniform en gewijzigde „Inwendige Dienst" hun niet geruststellen. Wat echter het buitenland daarbij wél enigszins geruststelt is het verschijnsel, dat men in Duitsland zelf zo bevreesd blijkt te zijn voor het uniform. Dat geldt niet al leen voor de Wehrmaeht. Ook de politie wordt er argwanend bekeken en nauwlet tend in het oog gehouden door degenen, die een afkeer hebben gekregen van de eigengereidheid en het machtsvertoon, die in Duitsers snel worden opgeroepen als zij een uniform dragen. De wijziging der Duitse uniformen is veel minder belangrijk dan de wijziging in de Duitse mentaliteit, die spreekt uit de Het nieuwe Duitse uniform: rechts een generaal-majoor, links een korporaal. Kleur muisgrijs. talrijke protesten tegen elk „uniform" verschijnsel, tegen elke massale uitscha keling der individuele verantwoordelijk heid. In sommige Duitse bladen worden vergrijpen van de politie tegen de rech ten der burgers uitvoerig gesignaleerd en de daaruit voortvloeiende rechtzaken ge detailleerd weergegeven. Dit is een soort stille strijd binnen de kringen van een volk, dat door harde sla gen gebracht is tot nadenken. Door naden ken hebben vele Duitsers beseft, waar de fout zat. Een natuurlijke aanleg tot filo sofisch denken heeft daarbij zijn invloed gehad. Het is inderdaad een probleem van filosofisch allure, dat van de afzonder lijke denkers verdieping in grondoorzaken eist. Misschien zou men tot de conclusie moe ten komen, dat het voor Duitsland heil zaam zou zijn, geen enkel uniform te heb ben geen enkele gelijkschakeling tot disciplinaire willoosheid te gedogen. Dat wil niet zeggen, dat Duischland zichzelf niet mag verdedigen en dus geen leger mag hebben, want een leger hebben en de psy- hologische invloed van het uniform on- rgaan zijn twee los van elkander staan- c zaken. De vereniging van Duitsland in de toe komst verscherpt het probleem aanzienlijk. Een zeer nationalistisch getint streven zou dan zijn vervulling vinden en onmiddellijk duikt dan het gevaar van de Idee weer op: Duitsland in Europa. De Duitse roeping in Europa. De Duitse rol in de klim naar Europees machtsbewustzijn. Als deze idee dan weer in uniformen gestoken wordt, is er in Europa niet veel veranderd, behal ve de snit der uniformen. Het doet er bij dit alles weinig toe, of de nieuwe Wehrmaeht in een NAVO-leger zal zijn ingeschakeld en niet op eigen hout je atoomwapens zal mogen gebruiken. Het doet er zelfs niet toe of er „überhaupt" Duitse soldaten zijn. Want de Duitse psy chologen zijn tot de conclusie gekomen dat het uniform zelf Duitsland's grootste vijand is. De verdediging daartegen is moeilijk: zij eist ontwikkeling der persoonlijkheid, nuchterheid, scepticisme, bezinning, huma niteit. Zij eist zelfs, dat de bekoring van het uniform tot een vrees voor het uni form wordt, en dat de Idee en alle andere kleinere ideeën persoonlijk eigendom blij- ben, terwijl hun verspreiding moet wor den overgelaten aan het voorbeeld en de praktijk. Zo zou Duitsland in werkelijkheid een „geciviliseerde" natie moeten worden, waardoor het een stap omhoog zou doen naar het peil van Europa. Pas dan kan ge dacht worden aan de rol van Duitsland in Europa. En dan is het vooreerst nog geen hoofdrol. Het is, vooral voor Duitsland, een moeilijke lange wegJ.L. Merkwaardig is, dat men onder een geslagen vijand niet verstaat: een vijand die men geslagen heeft, maar: een dood vijand. Het Middelnederlands heeft: een dootgeslagen viant in de zin van: een vijand om dood te slaan, een vijand met wie men op leven en dood' strijdt. Na tuurlijk is geslagen eigenlijk het vol tooide deelwoord van het werkwoord slaan, maar het is zó volledig bijvoeg lijk naamwoord geworden, dat het pas sieve element geheel verloren is gegaan. Hetzelfde vindt men in de zegswijze: gebeten zijn op iemand', dat ook alleen actieve betekenis heeft, terwijl: gebeten zijn door (een hond) natuurlijk passief V- Naast het monument op de geallieerde landingsplaats te Westkapelle wordt een proef genomen met een provisorisch sta tion, teneinde zo mogelijk te komen tot een havenradarsysteem voor de scheepvaart langs de boorden en de monding van de Wester-Schelde. Over de resultaten en de plaatsen, waar de vaste stations zullen ko men, is nog niets bekend. Soortgelijke proe ven worden ook elders ondernomen door het Nederlands Radar Proefstation te Noordwijk aan Zee. Maandagmiddag zijn op de rijksweg Berkum-Ommen in de gemeente Zwoller kerspel twee vrachtauto's tegen elkaar ge botst. Een vrachtauto, komende uit de richting Zwolle en bestuurd door de 34- jarige J. van S. werd aan de voorkant ge heel vernield. De andere auto werd van de weg gedrukt. In de grasberm van de weg zaten zes vacantiegangers uit te rusten, die allen door de auto werden aangereden. Drie van hen, een man, vrouw en vijfjarig meisje, werden in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis in Zwolle vervoerd. Het waren twee gezinnen, die per fiets de eerste dag van hun vacantie genoten. Ernstig gewond werden de 37-jarige me vrouw J. van der B.-De G. uit Emmeloord en haar 5-jarig dochtertje; eveneens werd gewond de 40-jarige heer J. S. uit Zwolle. De rest van het gezelschap bleef onge deerd. Het ongeluk gebeurde op ongeveer een kilometer van Zwolle, waar de weg naar Meppel zich afsplitst. De viering van het feit, dat Rembrandt driehonderdvijftig jaar geleden werd gebo ren zal het karakter krijgen van een natio nale herdenking. Voor de organisatie is een stichting Rembrandt-Herdenking in het le ven geroepen. Het is onder meer de bedoe ling, althans wanneer het buitenland daar aan de nodige medewerking zal geven, om een tweetal tentoonstellingen te organise ren, die een beeld zullen geven van het werk en de persoon van Rembrandt. In de loop van de volgende week zal de gezant van Luxemburg, de heer Auguste Collart, met vrouw en dochter naar Luxem burg terugkeren. In December zou het 22 jaar geleden zijn, dat de thans 65-jarige diplomaat als zaakgelastigde bij onze rege ring werd geaccrediteerd. De heer Collart is in de loop der jaren een der meest ge ziene en geachte figuren in de Haagse di plomatieke kring geworden. De heer Col lart werd na de bevrijding benoemd tot ge zant van Luxemburg bij het Nederlandse Hof. In 1941 werd de familie Collart naar een concentratiekamp in Duitsland over gebracht en in 1942 gedeporteerd naar Si- lezië, waar Luxemburgers en Slovenen wa ren bijeengebracht. Na een verblijf van 2 jaar en 8 maanden werd de familie in April 1945 door de Amerikanen bevrijd. De fami lie Collart vertrekt volgende week naar haar landgoed te Battenburg aan de Frans- Luxemburgse grens. Woensdag zal Koningin Juliana de heer Collart in afscheidsgehoor ontvangen. Hij zal dan met zijn echtgenote het noenmaal met de Koningin gebruiken. ADVERTENTIE Een beslagen tong verraadt direct dat er iets niet in orde is op de 9 meter lange weg die het voedsel door uw lichaam aflegt. Uw maag protesteert en waarschuwt dat onver teerd voedsel zich in uw ingewanden op hoopt. Een beslagen tong, nare smaak, hoofdpijn en dat opgeblazen gevoel dat uw energie ondermijnt, het zijn de alarmsigna len van uw inwendig verkeersnet. Reageer er direct op. Neem Andrews bruisend Ge- zondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden weer op gang te helpen. Want Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in uw spijsvertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. HAARLEM. Burgemeester en wet houders hebben den gemeenteraad ge vraagd hem te machtigen aan H. M. de Koningin te verzoeken te bepalen, dat mt ingang van 1 Januari 1°06 de schut terij van Haarlem en hare leden worden gelijkgesteld met rustende schutterij en te besluiten, dat de thans aan de schut terij verbonden bezoldigde personen, voor zoover zij dat wenschen, tot 1 Augustus 1908 in het bezit van die bezol diging mogen blijven.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5