Bobet - na pech door Gaul verslagen in gele trui in Pyreneeën-étappe Van Est zakte van zevende naar de veertiende plaats ._Clownt|e Rick r^\ mh De schimmen van het duister Klassementen Spannend slot van vierde testmatch RDZ door zege op DWT kampioen 4 Jeugdtournooi „Haarlem'" Kalm begin Voortgezet duel Engelsen moeten vandaag nog 365 runs maken Persoonlijk kampioenschap dammen Noordholland V oor wedstrij den Nederlands schaakkampioenschap De waterpolocompetitie Voor de kinderen Y FEUILLETON door Boilleau Narcejac DINSDAG 26 JULI 1955 Zondag 31 Juli houdt de HKC „Haar lem" een driekamp tussen jeugdtwaalf- tallen van Haarlem, Roda (Westzaan) en Sport Vereent (Santpoort). Dit toumooi heeft plaats op 'het gemeentelijk sportter rein aan de Van Oosten de Bruymstraat, van negen tot twaalf uur. Op de top van de Peyresourde heeft Louison Bobet de gele trui veroverd op zyn ploeggenoot Antonin Rolland, die het veelbegeerde tricot sedert Metz met een wyze leider in het individueel klassement werd met ere heeft gedragen. Velen onderbreking van een dag in Thonon-les-Bains, toen Wim van Est op verrassende hadden verwacht dat Bobet zijn beslissende aanval zou doen in de tweede Pyreneeën- étappe, waarin de Tourmalet en de Aubisque zyn opgenomen, maar de zeer aggres- sieve Bobet wenste niet te wachten. Hy trappelde in de vroege morgenuren aan de start in Toulouse van ongeduld om weg te gaan: de toppen van de Pyreneeën wenkten van heel verre in een Ioodzwarte onweerslucht en al heeft Bobet in de afgelopen jaren gewoonlyk op zijn specifieke terrein, de Alpen en dan nog in het bijzonder de Isoard, de gezonde basis voor zyn overwinning gelegd, nu dit jaar de Ronde van Frankrijk in omgekeerde richting wordt gereden, moest hij op de Aspin en de Peyresourde de rangschikking voor Parijs reeds bepalen. Dat heeft hy meesterlijk gedaan, want hij liet de zich overigens verwoed verdedigende Rolland met ruime marge achter zich en bovendien behaalde hy nog tijdwinst op zijn andere concurrenten, op de Italiaan Fornara, en op de Belg Brankart. Bobet faalde niet, mentaal noch lichamelijk, maar zijn band liet hem 12 km van St. Gaudens in de steek. Op dit ogenblik reed hij tezamen met Charly Gaul, eveneens in de Alpen de held van de bergen, die de toppen van de Aspin en de Peyresourde als eerste had bereikt, maar in de afdaling van de laatste berg door de beter dalende Bobet was ingehaald. Twaalf kilometer voor de finish moest Bobet afstappen en zijn band oppompen. Gaul ging alleen door en Bobet kon hem niet meer be reiken. En toen Bobet voor de tweede maal moest afstappen om een nieuwe band om te leggen, was zyn lot, het niet winnen van de étappe, bezegeld. Gaul kwam als eerste binnen, niet op dezelfde overtuigende wijze zoals hij in Briancon was gearriveerd, maar niettemin als triomfator van een der moeilijkste en langste étappes van de Tour. De jury beloonde hem met 64 punten terecht met de prys voor de meest strijdlustige renner van de étappe. Vijf km. van de top, toen Gaul als een zame bergbeklimmer op de Peyresourde een voorsprong had van ongeveer 2 min., was Bobet weggelopen van zijn concurren ten, van Fornara, van Brankart, van Lo- rono, van Coletto, van de jeugdige en voor treffelijk rijdende Zwitser Bovay. Dit ge beurde na een tactische manoeuvre van Géminiani, waardoor er na een flitsende demarrage van Bobet plotseling een gat viel. Op de Aspin had de favoriet 1 min. 45 De uitslag van de zeventiende étappe b van Toulouse naar Saint Gaudens luidt: 3 1. Gaul (gemengde ploeg) 7 uur 31 min. R 31 sec. 2. L. Bobet (Fr.) 7.32.55. 3. Astrua ,b (It.) 7.34.49. 4. Ockers (Belg.) z.t. 5. Lo- X rono (Sp.) z.t. 6. Géminiani (Fr.) z.t. 7. Brankart (Belg) z.t. 8. Coletto(It.) 7.34.54. 9. Bovay (Zwits.) z.t. 10. Fornara (It.) 7.34.57. 11. Rolland (Fr.) 7.40.26. 12. Quentin (West) z.t. 13. De Bruyne (Belg.) z.t. 14. Pezzi (It.) z.t. 15. Robinson (En geland) z.t. 16. Nolten z.t. 17. Impanis (Belg.) z.t. 18, Agut (Zuid West) z.t. 19. Bauvin (Noord Oost Centraal) z.t. 20 J. Bobet (Fr.) z.t. 22. Van Breenen z.t. 26. De Groot z.t. 27. Wagtmans z.t. 57. Van Est 8 uur 2 min. 16 sec. 70. Hinsen 8 uur 14 min. 59 sec. De Spanjaard Gelabert staakte de strijd. Huber (Zwitserland) was niet ge start. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Louis Bobet (Fr.) 102.37. 2. Rolland (Fr.) 102.40.08. 3. Fornara (It.) 102.40.57. 8 4. Gaul (gemengde ploeg) 102.44.13. 5. H Brankart (België) 102.45.15. 6. Géminiani (Fr.) 102.46.51. 7. Astrua (It.) 102.47.15. 8. 8 Vitetta (Zuid Oost) 102.53.54. 9. Ockers (België) 102.56.36. 10. Close (België) 102.58.49. 11. Quentin (West) 103.02.16. 12. 8 Mahé (Fr.) 103.02.36. 13. Colette (It.) 103.08.05. 14. Van Est 103.14.48. 15. Im- X panis (België) 103.15.08. 16. Jean Bobet 3 (Fr.) 103.15.19. 17. Wagtmans 103.26.02. g 18. De Bruyne (België) 103.31.40. 19. Bau vin (N.O.C.) 103.41.50. 20. Lorono (Sp.) 103.47.32. 23. Nolten 103.54.38. 27. Van Breenen 104.07.29. 28. De Groot 104.09.40. 37. Hinsen 104.30.41. Het algemeen klassement voor de grote Bergprijs luidt: 1. Gaul (gemengde ploeg) 65 pnt. 2. Louison Bobet (Fr.) 53 pnt. 3. Brankart (België) 32 pnt. 4. Gela bert (Sp.) 31 pnt. 5. Astrua (It.) 25 pnt. 6. Fornara (It.) 24 pnt. 7. Nolten 22 pnt. 8. Scodeller (N.O.C.) 18 pnt. 9. Coletto (It.) 17 pnt. 10. Lorono (Sp.) 16 pnt. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Frankrijk 305.33.48. 2. Italië 306.17.10. 3. België 307.24.20. 4. Nederland 308.18.12. 5. N.O.C. 308.54.33. 6. Spanje 309.31.14. 7. Zuid Oost 310.20.59. 8. West 310.43.38. 9. Zwitserland 310.57.17. 10. Gemengde ploeg 311.13.32. 11. Ile de France 311.30.01. Het algemeen puntenklassement is als volgt: 1. Ockers (Belg.) 263 pnt. 2. Poblet R (Sp.) 298 pnt. 3. Wagtmans 308 pnt. 4. r' Van Est 318 pnt. 5. Rolland (Fr.) 381 pnt. 6. Bauvin (N.O.C.) 385 pnt. 7. De Bruyne (Belg.) 473 pnt. 8. Fantini (It.) 491 pnt. 9. Schneider (Gem. ploeg) 496 pnt. 10. Monti (It.) 514 pnt. 21. Nolten 687 pnt. >^xx>orxxxxxx>ocococxx> sec. tijdwinst op Rolland behaald, niet vol doende voor de verovering van de gele trui, want het verschil bedroeg immer nog steeds 4 min. 53 sec. Maar op de Peyre sourde was er reeds een tijdverschil van 6 min. 30 sec. tussen Bobet en Rolland en bij de aankomst in St. Goudens was de winst van Bobet nog groter geworden. Reeds in de rit naar Avignon, toen Bobet étappewinnaar werd na de beklimming van de Ventoux, was het iedereen opgevallen, dat het groepje naaste concurrenten van hem, de Italianen Fornara, Astrua en Co letto en ook Brankart, geen seconde van hun achterstand op Bobet konden goedma ken. En zo is het in de eerste Pyreneeën- étappe ook gebeurd. Op de top van de Pey resourde had Bobet een voorsprong van 1 min. 50 sec. op Lorono, Astrua, Brankart, Géminiani, Coletto en nog iets meer op de sterk rijdende Ockers, op Bovey en For nara. De chronometers in St. Gaudens drukten een tijdsverschil van 1 min. 54 sec. af tussen Bobet en het groepje Astrua- Brankart. Ondanks het tweemaal afstappen van Bobet waren de achtervolgers er dus niet in geslaagd om gedurende bijna 60 km. af dalen en vlakke weg ook maar iets van hun achterstand goed te maken. Bedroeg het verschil tussen Bobet en Fornara in Tou louse 1 min. 25 sec. in het algemeen klas sement, in St. Gauderis was'de Winst vah Bobet gestegen tot 3 min. 57 sec. De grote verliezer, in deze étappe was zeker niet Rolland, ook niet Fornara, Astrua of Brankart, maar Wim van Est, die reeds bij de beklimming van de Aspin moest lossen en over buikkrampen klaagde. Aan de finish, waar hij met een achter stand van meer dan een half uur op de winnaar Gaul op de uitslagenlijst werd geschreven, vroeg hij zich wat verontwaar digd af: waarom liet Pellenaars mij niet ophalen door twee ploeggenoten? Tenslotte stond ik toch het best geklasseerd van alle Nederlanders, op de 7e plaats en boven dien als tweede in de rangschikking voor de groene trui. Wagtmans werd toch ook geholpen, toen hij het best geplaatst stond? De eerste 112 km gebeurde er niets. Al leen Gelabert staakte de strijd. Maar in Lannemazan, de eerste ravitaillerings- plaats, was Bobet de eerste, die zijn voed- selzakje greep en die een strategisch gun stige positie zocht. Het décor was veran derd, in meer dan één opzicht. De bergen kwamen in zicht en het weer was in gun stige zin omgeslagen. Bij de eerste de beste klim, de slechts 490 meter hoge maar vin nige col de Rosse du Haillo, waren er al achterblijvers, o.a. Hinsen. Het was niet Bobet die de strijd uitlokte. Die eer eiste Siguenza van de lie de France ploeg voor zich op. Hij kreeg de Zwitser Hollenstein mee, maar 20 km voor de uit de Tourgeschiedenis vermaarde Aspin was het tweetal ingehaald door het Luxem burgse klimfenomeen Gaul, die hen ook meteen voorbijsnel de. Dat was het critieke moment in de race en misschien ook wel in de tour. Want toen moest Bobet, die in het algemeen klassement slechts een kleine tien minuten vóór stond op Gaul, wel maatregelen ne men. Maar hij wilde toch wel even wach ten, want de top van de Aspin ligt op 1489 meter hoogte. En al vormen de dichte den nenbossen lommerrijke lanen daar door heen, het was toch een warm karwei en sterke rivalen kleefden aan het wiel van de favoriet van alle Fransen. Bobet (links) en Gaul, gefotografeerd op 20 km. voor de finish van de zeventiende étappe - aan het einde waarvan Bobet de gele trui en Gaul de étappe overwinning wachtte. (Telefoto) Op deze pashoogte ging de Spanjaard Lorono twee min. 45 sec. na Gaul voorbij. Op 2 min. 50 sec. volgde Bobet met aan zijn wiel Astrua, Brankart en Géminiani, Daarna kwam op drie min. 17 sec. een groepje, bestaande uit Bovay, Anzile, For nara, Mahé en Van Genechten. Op 4 min. een kleine formatie met als eerste Neder landerDaan de Groot, die zijn lessen van de Ronde van Italië ter harte bleek te hebben genomen en voorts Nolten. Op ruim 4J/2 minuut passeerde Wagt mans in gezelschap van de gele trui-dra ger Rolland, en niet ver daarachter Van Est, die een lekke band had gehad, maar overigens zeer moeilijk draaide. !9eETAPPE PALI-BORDEAUX-27JULI 195 KM Officieel berekende gemiddelde snelheid 40 km-.p.t! 20eET. B0RDEAUX-P0ITIERS-28JULI243 KM" Officieel berekende gemiddelde snelheid 3 6 km. p. u Hinsen was al ver achterop geraakt. Op de sterk dalende, maar goed gepla veide weg naar Arreau, het dieptepunt tussen de Aspin en de onmiddellijk vol gende 20 km lange stijging naar de Pey resourde, eveneens een berg van de twee de categorie, deed zich de volgende her groepering voor: op kop Gaul, op 3*/2 mi nuut de groep Bobet, waarin zaten de Ita lianen Coletto, Fornara en Astrua, de Fransen Géminiani en Mahé, de Belgen Brankart en Ockers, de Spanjaard Lorono en verder Anzile van de N.O.C.-ploeg. Vyf kilometer voor de door de duizen den supporters en honderden geparkeerde automobielen nauwelijks toegankelijke top van de Peyresourde ontdeed Bobet zich met werkelijk grote overmacht van zijn belagers. En hy smaakte de voldoe ning op de pashoogte nog slechts 1 min. 55 sec. achterstand op de soepel draaiende Gaul te hebben. Verder luidde de volg orde: op 3 min. 45 sec. Lorono, Astrua, Brankart en Géminiani, op 4 min. Coletto, Ockers, Bovay en Fornara, op 6 min. Nol ten, Mahé en Anzile en op 8 min. 25 sec. een kleine groep met onder anderen Van Breenen en De Groot. Wagtmans zat ne gen minuten achter Gaul, Van Est en Hin sen waren nog verder achter. In de daarna volgende afdaling toonde Bobet niet alleen zijn klasse maar ook zijn moed. Bij Le Pont de Cazaux, toen 218 km waren afgelegd, kreeg hij de bedachtzamer dalende Gaul te pakken. Hij had de ach tervolging schitterend gewonnen. Daarmee was echter het duel tussen hem en Gaul nog niet afgelopen. Met nog 34 km en de kleine eventueel beslissende Col de Boche voor de boeg, begon een nieuw gevecht met als inzet de étappe-zege. En die zou ongetwijfeld voor de als sprinter veel ge- routineerder Bobet zijn geweest, als 12 km voor de finish de lucht niet gedeeltelijk uit zijn achterband was weggevloeid. Bobet trachtte eerst met behulp van zijn gonfleur de zaak te redden. Toen dat niet ging moest hij een andere band omleggen. Dat oponthoud kon hij ook in een nieuwe vertwijfelde achtervolgingsrace niet meer goed maken. Hij bereikte bijna lVfe minuut na Gaul de eindstreep op het druk be zochte autocircuit te St. Gaudens, Niet temin een prestatie, die hem de gele trui in zijn bezit bracht. Nolten, die van beide bergen zeer sterk was gedaald, klasseerde zich vandaag als eerste Nederlander op de zestiende plaats. Van Breenen, die zijn vorm voelt terug komen, werd 22ste. Hy was het ook, die de moeilijke klimmende Wagtmans, tezamen met de energieke en in voortreffelijke conditie verkerende Daan de Groot, over de moeilijkheden van de laatste tientallen kilometers had heengeholpen. Hinsen kwam als laatste renner van het deelne mersveld aan de controle. Engeland stond op de voorlaatste dag van de vierde testmatch tegen Zuid-Afrika voor de taak om in 8 uur 481 runs te moe ten scoren om de overwinning te behalen. Aan het einde van de dag hadden zij nog een achterstand van 365 runs met 8 wickets van de tweede innings in handen. De Zuid- Afrikanen maakten in de tweede innings de 500 vol voordat zjj all out gingen en de Engelsen, die in de serie van 5 matches met 21 de leiding hebben, stonden op 115 voor twee aan het einde van de dag. Na de eer ste innings hadden de Engelsen met 20 runs voorgestaan met een totaal van 191 tegen Zuid-Afrika 171. Een fraaie innings van 116 n. o. van En- dean opende voor de springbokken de weg naar hun totaal van 500. Hij weerstond de Engelse aanval gedurende 4 uur en sloeg 16 vieren. Endean was de eerste batsman die in deze innings een century haalde; Za terdag had McGlew 133 gescoord. De ongeveer 36.000 toeschouwers zagen de Zuid-Afrikanen bij prachtig cricketweer hun positie steeds meer versterken. Of schoon zij soms wat langzaam scoorden, namen zij geen enkel risico en Engeland moest om elk wicket vechten. De linkse spinbowler Wardle deed prachtig werk en eindigde met de beste cijfers: vier wickets voor 100 runs. De start aan bat was minder gelukkig. De ploeg verloor Lowson nadat hij slechts 3 runs had gescoord en Graveny verdween voor 59. Maar May met 47 n. o. en Insole met 30 n. o. gaven het Engelse team weer hoop voor de volgende dag. Het scoringsbord ziet er als volgt uit: Tweede innings: Zuid-Afrika begon Maan dagmorgen met 341 voor vijf. Endean not out 116 Wait c Mclntyre b Lock 32 Mansell lbw b Bailey 1 Tayfield lbw b Statham 14 Heine b Bailey 10 Adcock b Bailey 6 Extra's -19 Totaal 500 Het zesde wicket viel op 387 en verder op 400, 439 en 468. Bowlingcijfers Engeland: Statham 40 10 129 2 Loader 29 9 67 0 Bailey 40.5 11 97 3 Wardle 57 22 100 4 Lock 42 13 88 1 Tweede innings Engeland: Lowson b Goddard 0 Graveney c McLean b Tayfield 36 May not out 47 Insole not out 30 Extra's 2 Totaal voor twee wickets 115 De wickets vielen op 3 en 59 Bowlingcijfers: Heine 14 2 33 0 Goddard 16 10 24 1 Tayfield 19 6 46 1 Mansell 2 1 10 0 Aan de demi-finale om het persoonlijk kampioenschap van Noordholland 1955 zullen de volgende spelers deelnemen: W. F. v. d. Sluis, P. van Heerde, M. R. C. Stahlberg, A. den Doop, W. H. Beeke, O. van Dijk en J. H. Ansems, (allen uit Am sterdam), B. Dukel en T. Postma (beiden uit IJmuiden), Aebe de Jong en H. van Berk (beiden uit Haarlem); H. Willemse uit Heemstede en C. v. d. Himst uit Cas- tricum. Het gehele tournooi wordt gespeeld op de weekeinden in Amsterdam en Haarlem en wel in „Het Schaakhuis", Dr. Henri Polaklaan en „Die Raeckse", Raaks. De uitslagen vam de zesde ronde van de voorwedstrijden voor het Nederlandse schaakkampioenschap luiden: dr. J. T. Ba- rendxegt-C. B. van den Berg Va'A; C. Orbaan-J. H. van de Pol 'A; D. 't Hart- L. Prins 01J. Visser-P. A. Hoogendoom afgebroken; drs. J. G. Karper-da-, ir. J. C. Scheffer afgebroken. De stand luidt na de zesde ronde: 1 en 2 dr. J. T. Barendregt en C. Orbaan ieder 4 Yi punt uit 6 pai-tijen; 3. C. B. van den Berg 4 uit 5; 4. L. Prins 4 punten uit 6; 5 en 6 dr. ir. J. C. Scheffer en P. A. Hoo gendoom 2 punten en 1 afgebroken partij uit 5; 7. J. Visser 2 punten en 1 afgeba-o- ken partij uit 6; 8 en9 J. H. van de Pol en E. van der Wolk 2 punten uit 5; 10. J. G. Karper 0 punten en 2 afgebroken partijen uit 5; 11. D. 't Hart 0 punten en 1 afge broken partij uit 6. Voor de competitie KNZB werden Maan dagavond in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem twee wedstrijden gespeeld. De dames van DWT moesten met drievier de eer aan de Rotterdamse da mes van R.D.Z. laten. De heren van DWT versloegen Neptunus uit Zaandam met vijféén. Dat het in de wedstrijd DWTRDZ, tweede klasse C dames, zou spannen, was is voorzien.RDZ moest winnen om beslag te leggen op de kampioenstitel. Vooral in de eerste helft kwamen de RDZ-dames geregeld voor het DWT-doel. Nadat er enkele aanvallen waren afgeslagen kwam Annie Goetzee door de DWT-verdediging heen (nuleen). Nadat enige DWT-aan- vallen op niets waren uitgelopen, kwam RDZ wederom voor het DWT-doel. Paula van Bruggen maakte een fout en werd het water uitgezonden. RDZ buitte de verkre gen speelstersmeerderheid goed uit; Annie 't Mannetje zwom zich vrij en schoot in. In de tweede helft kwamen de DWT- dames er beter in. Tot driemaal toe schoot Paula van Bruggen raak en de DWT-ach- terstand was dus omgezet in een drie twee voorsprong. Door terugspelen in de DWT- achter hoede werd de tijd gei-ekt, waarop de scheidsrechter een vrije worp aan RDZ toekende. Hieruit werd een RDZ-aanval opgebouwd. Do Turkenburg verdedigde te zwaar en moest de kant op waarna RDZ scoorde (driedrie). In de strijd om het winnende doelpunt ging het fel toe en kort voor het einde kwam door een zware fout in de DWT-verdediging de RDZ-overwin- ning tot stand. DWTNeptunus Hierna bond DWT de strijd aan tegen Neptunus uit Zaandam in de tweede klasse heren. De DWT-verdediging ving de Nep- tunus-aanvallen goed op. Uit een voorzet van Frons Roozekrans kreeg DWT door Molenaar het initiatief. Uit goede combi naties bracht Fons Roozekrans de DWT- voorsprong op drienul. Toen verkreeg DWT een spelersmeerderheid, waarmede de rust inging. Na de hei-vatting werd de Neptunus-verdediging uit elkaar gespeeld en Molenaar maakte er viernul van. Na een overtreding van Tholen kwam DWT met een speler minder in het veld te lig gen, DWT bleef echter in de aanval. Maar toen maakte Fons Roozekrans een fout na dat reeds voor een overtreding gefloten was en hij moest Tholen volgen. In de strijd van vijf tegen-zeven moest DWT uit eindelijk zwichten en Zwart bracht een Neptunus-aanval tot een goed einde. Ten slotte verkreeg DWT een spelersmeerder heid waaruit Fons Roozekrans de DWT- o ver winning op vijféén bracht. Nou, de jongens vonden Pilon's huisje prachtig opgeknaptZe liepen overal rond en bewonderden het nieuwe behang en het schilderwerk. „Het ziet er net uit, of je in 'n heel nieuw huis woont, Pilon!", vond Rick. Pilon lachte trots. Ja, hijzelf vond ook, dat hij al dat werk niet voor niets had gedaan. „Ik ga thee zetten, jongens", zei hij. „En ik vind, dat we het vernieuwde huis maar eens moesten vieren. Weet je watik tracteer, jongens; wie van jullie gaat even gevulde koeken halen in de bakkerswinkel?" „Dat doe ik wel even!", bood Bunkie aan. Pilon gaf hem geld en Bunkie liep naar het pleintje, waar de bakker woonde. Dat wist hij nog wel, want hij had er vaak brood gehaald, toen ze 't vorige jaar in hun boshutje kampeerden in de vacantie. „Zo, beste jongen", lachte de dikke bakker. „Wat zal het zijn?" „Zes gevulde koeken, asjeblieft", zei Bunkie. „Pilon tracteert!" „Zo? Dan bof je", zei de bakker vrolijk. „Ik heb net verse koeken gebakken!" (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 34) Ik ga rusten. Ik heb behoefte aan wat slaap. Slapen! Alsof de slaap hem voortaan niet ontzegd was! Maar hij moest hen op een dwaalspoor brengen. Hij vond de deur, deed een poging om zich om te draaien en om te glimlachen. Een door de angst ver starde glimlach. Hij verliet de kamer en haastte zich door de gang. Oh, nu alleen te zijn! Niet meer denken aan al die schan de. Hij draaide zijn hoofd om, om te luis teren. Hij meende iemand achter hem te horen lopen. Neen, toch niet. Zij zouden niet durven. Nog niet! Hij ging snel zijn kamer binnen, draaide de sleutel in het slot om en ging toen het raam sluiten. 1-Ioe te weten of er niemand in het vertrek was? Een ogenblik aarzelde hij, wilde gaan zoeken in de hoek bij de kast, onder de tafel, onder het bed. Maar hij bedacht dat Clément Marceline aan het helpen zou zijn bij het klaarmaken van het avondmaal. Hij was dus werkelijk alleen. Hij spoelde zijn gezicht af in de badkamer en ging toen zonder zich afgedroogd te hebben op zijn bed liggen. Hubert was dus haar minnaar! Hij had het recht bij Christiane binnen te komen wanneer hem dat plezier deed. Hij was er, zuigend op zijn dropjes, zich amuserend over de comedie, die door zijn vriendin werd gespeeld. Hij had alles gezien, alles gehoord. Misschien had hij haar door middel van gebaren, raad gegevenToch had Christiane ge huild. Dat was iets wat zeker was. En als Hubert er eens niet was geweest? Kom nu! Ze kon net zo goed huilen als jokken, dat was alles. Sedert hoelang bereidden zij hun slag ai voor? Sinds Hubert, voorgesteld; Door Christiane, in de zaak was gekomen? Sedert het ongeluk? Hoe het te weten te komen? En hij had niets geraden. Hij meende dat zij koel, egoïstisch, hebzuchtig was. En dan, met Hubert. Hermantier rolde heen en weer in zijn bed. Iedere nieuwe gedachte kwelde hem meer. Hij was de smekende echtgenoot ge weest. Hubert, met zijn handen in zijn zak ken, luisterde naar zijn klagen, zijn be loften, zijn zwakke protesten vol liefde. Die beklagenswaardige vent, die hij vroe ger, toen hij zijn ogen nog had, verpletterd zou hebben, had zich deze wraak geoor loofd. Het was om je dood te lachen! Mijn arme Hermantier! Jij die zo trots was op je kracht, op je succes. Jij die meende de enige te zijn die wist hoe ver je kon gaan! Jij, die je erop beroemde hen bang te maken! De oude Blanche had de waarheid ont dekt; daarom had men haar weggejaagd; daarom wilde zij niet meer terugkomen. Maar Clément wist het ook. En Marceline. Wat zouden zij zich amuseren! Zelfs Maxime Neen. Dat niet. Maxime niet! Neen, Maxime had het niet gegist.Herman tier bleef op zijn buik doodstil liggen, ter wijl zijn ene hand over de grond sleepte. Maxime? Kalmpjes aan. Waarom Maxime verdenken? Hij was uit vriendschap ge komen. Men had hem waarschijnlijk ver teld, dat zijn broer ernstig gewond was. Maar van de rest, daarvan wist hij niets. Anders zou hij alles onthuld hebben. Neen, Maxime nietHij was op tijd gestorven. Hij had dat geluk gehad. Hermantier richtte zich op een elleboog op en trok aan zijn boord. De lucht was ranzig, drukkend, in dit gesloten vertrek. Ik heb pijn, zuchtte Hermantier. Maar hij was nog nieuwsgierig naar zijn ongeluk; hij voelde de behoefte tot in het diepst van het bedrog door te dringen. Want Christiane had noodzakelijkerwijze op heel wat andere manieren gelogen. Om dat zij de vriendin van Hubert was, had zij aan al zijn eisen toegegeven. De fabriek, de bankrekening, alles was in andere han den overgegaan. En dat was nog niet alles. Zij hadden hem naar het landgoed ge bracht om hem beter te kunnen uitscha kelen. Misschien hadden zij zelfs wel ge tracht zijn verstand in de war te brengen door hem de woorden van Lauthier ver keerd over te brengen. Hun listige plotse linge zwijgen.... Hun geveinsd mede lijden. En nu dat graf! Als ik eens besloot naar Lyon terug te keren, dacht Hermantier. Wat zouden zij dan doen? De vraag maakte hem zo in de war, dat hij ging zitten en zijn hoofd in zijn over elkaar geslagen armen verborg. Ja. Het was voldoende dat hij besloot om te ver trekken.Hoe zouden zij het aanleggen om het te vei-hinderen? Maar, zelfs door aan te nemen, dat hij er zich bij neerlegde, hield hun plan geen steek. Zij waren ten prooi aan de eerste de beste voorbijganger. Als iemand de blinde in zijn tuin, op het kerkhof zagzou de samenzwering uit komen. Het schandaal zou losbarsten. Het was onmogelijk aan te nemen, dat zij niet hadden overwogen Precies, besloot Hermantier. En daar om is Hubert teruggekomen. Want Hubert had er niet mogen zijn. Normaliter had hij zich in Lyon moeten bevinden. Waarom deze geheime terug keer? Was Hubert wel werkelijk vertrok ken of hadden zij alleen maar gedaan als of? En zowel in het ene geval als in het andere: waarom hield hij zich verborgen? Hermantier kermde zonder zich te be wegen. Ditmaal was de waai'heid onthuld, op in het oog springende wijze. In het be gin hadden Christiane en Hubert er waar schijnlijk alleen maar over gedacht hem op te sluiten. Maar de dood van Maxime had hun plannen veranderd. En daar hij, Her mantier, wettelijk dood was, behoefden zij de burgerlijke stand nog slechts gelijk te geven. Geen enkel risico. Een kuil in het park. Een simpele formaliteit. Wie weet, misschien zou alles voor het einde van de avond voorbij zijn? Hermantier stond op en stak een sigaret op. Vooral zich niet belachelijk maken. Hun dit laatste genoegen niet gunnen. Hij ging opnieuw de badkamer binnen en waste zich en kamde zijn haar. Toen bevoelde hij de wijzers van de klok. Half acht. Over enkele minuten zou men hem voor het eten roepen. Hij opende het raam. Van geen enkel belang nu. Zwaluwen scheerden over het dak. De warme aarde rook naar hooi. Hij verafschuwde Christiane niet, ten min ste nog niet. Hubert? Hij zou hem willen wurgen, maar Hubert zou zich pas mani festeren op het ogenblik van toeslaan. Leunend op de vensterbank scheen Her mantier wat frisse lucht te scheppen. Clément observeerde hem misschien vanuit de tuin. Maar Clément kon zijn gedachten niet lezen. Hermantier vroeg zich af of hoe zij het zouden aanleggen. Hubert was vast en zeker bang voor bloed. Christiane ver langde ongetwijfeld naar het een of andere plotselinge eind. Zij was wreed, maar te goed opgevoed om'gemeen te zijn. Vergif dus? Dat was zij. Zoals iedere avond riep zij hem onder aan de trap. Ja, ik kom, riep Hermantier. Hij zuchtte, liep langzaam het vertrek door. Niemand zou het ooit weten! Dat was het hardste. Hij ging de gang op. Waar be vond Hubert zich? Verborg hij zich nog altijd in de kamer van Christiane of liep hij door het huis, op zijn tenen, nog altijd volkomen correct in het zwart gekleed? Hermantier begaf zich naar de trap. Achter hem kraakte de vloer zachtjes. Het was vandaag weer zo warm geweest! Trede na trede daalde hij omlaag. Aan tafel, zei Christiane. Je zult wel honger hebben. Haar stem klonk lief en innemend. Had den zij zich niet met elkaar verzoend? Hij ging zitten, met zijn rug naar de veranda. Marceline heeft een koud maal klaar gemaakt, vervolgde Christiane. Ik heb ge dacht dat je dat wel prettiger zou vinden. Zij belde. MarcelineJe kunt opdoen. HOOFDSTUK 11 Hubert _was er ongetwijfeld. En mis schien Clément ook. Klaar om tussenbeide te komen, het lichaam weg te dragen. „Ik verlies mijn zelfbeheersing, dacht Herman tier. Er zal in aanwezigheid van Christiane niets gebeuren. Zij zou het niet kunnen verdragen. Maar na de koffie, als ik alleen zal zijn, dan Wil je niet nog een beetje sla? vroeg Christiane. Neen, dank je wel. Heb je geen trek? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6