Paardekoppen vlakte werd duinrneer in Kennemerduinen Agenda voor Haarlem Vierdaagse wandelaars in Arnhem en Apeldoorn hartelijk ontvangen Prins Bernhard sprak voor RAF-cadetten in Cranwell Het KVP-werk- programma VERHUIZEN? Nationale eer gekrenkt Geersen wellicht weer oppermachtig 5 Onderscheiding voor kapitein W. J. van der Veen Plannen voor federatieve scholengemeenschap Militaire oefeningen in Oost-Brabant F. DAMIAANS ZN Voetballer zou contract breuk gepleegd hebben Roofoverval op oude dame; dader gearresteerd Courses op Duindigt Politie verwijderde te jonge deelnemers uit speel- automatenzaal „Politie wist vóór verhoor wat getuigen zou zeggen" Grote brand in de Zweedse stad Joenkoeping Vakbeurs lederwaren geopend Rheuma jeugdprijzen per helicopter aan huis Helicopter krijgt schepnet Examens Het ontwerp-werkprogram 19561960 van de Katholieke Volkspartij, samenge steld door een commissie onder voorzitter schap van prof. mr. C. P. M. Romme, is door het partijbestuur aanvaard. De op bouw van het nieuw samengestelde pro gram is overgenomen uit het thans gelden de. Het zal het richtsnoer zijn voor de KVP-kamerleden en voor de partij. De KVP-candidaten voor de Tweede Kamer krijgen het straks te ondertekenen, waar bij zij verklaren de verwerkelijking ervan naar beste weten en kunnen te zullen be vorderen. Het werkprogram is dus niet be doeld als een stuk voor de kiezers. Als het eenmaal is vastgesteld zal de KNP zich tot de kiezers richten met een manifest, waarin in beknopte vorm wordt aangege ven, wat de partij zich voorstelt te onder nemen. Als grondslag voor het nieuwe program is genomen het thans geldende verkiezings program. Daarin heeft de commissie slechts wijzigingen aangebracht, waar deze nood zakelijk werden geoordeeld. Zo is o.a. te gemoet gekomen aan het verlangen naar meer concretisering, dan in het huidige program wordt gegeven. Een der wijzigingen houdt in, dat het bisschoppelijk mandement van 1954 uit drukkelijk wordt genoemd als een der stukken, waarnaar de K.V.P. zich wil rich ten. Als richtsnoer worden verder geno men in overeenstemming met het alge meen staatkundig program der partij de pauselijke brieven en toespraken en het vastenmandement van 1949. Redde soldaat het leven Voor het front van de troep is Maandag aan kapitein W. J. van der Veen, groeps commandant bij het luchtmachtinstructie- regiment te Nijmegen, de erepenning voor menslievend hulpbetoon in brons uitge reikt, hem door Koningin Juliana verleend. Op 19 November van het vorig jaar red de kapitein Van der Veen bij een oefening met handgranaten op het schietterrein Heumensoord een soldaat het leven. De soldaat liet tijdens de oefening een projec tiel uit zijn handen vallen, de kapitein zag dit en trok de soldaat weg, terwijl hij zelf voorover gebogen stond bij de ontploffen de granaat. De scherven hiervan kreeg hij in zijn been. Geruime tijd is kapitein Van der Veen verpleegd in het militair hospi taal te Arnhem. Sinds enige maanden doet hij weer dienst. In Den Haag: Het bestuur van het departement 's-Gra- venhage van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft een plan opgesteld om verscheidene opleidingsinstituten, die in Nederland niet, maar in de Angelsaksische landen wel tot het universitaire onderwijs worden gerekend, bijeen te brengen in een Haagse federatieve scholengemeenschap en deze te vestigen in één scholencomplex. Men heeft reeds medewerking verkregen van onder meer de rooms-katholieke school voor maatschappelijk werk, de school voor taal en letterkunde en de opleidingsschool voor leraressen huishoudschool. Indien het gemeentebestuur zich bereid verklaart aan een dergelijke scholengemeenschap steun te verlenen, zal het bestuur van het departe ment 's-Gravenhage van de Maatschappij voor Nyverheid en Handel het project ver der uitwerken. Men acht onder meer on derling contact tussen de verscheidene on derwijsinstellingen van groot belang, zowel voor de docenten als voor de leerlingen. Voorts denkt men onder meer aan een uit gebreide gemeenschappelijke bibliotheek. Vier compagnieën van het geniebataljon van de vierde divisie, onder commando van lt.-kol. L. C. Dijkstra, houden na el kaar een tweedaagse oefening in Oost- Brabant. De oefening draagt de naam „Grote Beer" en duurt in totaal tien da gen. Het hoofdkwartier bevindt zich in de bossen van de gemeente De Rips. De oefening bestaat achtereenvolgens uit het oversteken van de Maas bij Gassel; het bouwen van vlotten in de Maas bij Oeffeit, geschikt om een centurion-tank van 60 ton te dragen; het bouwen van een verzwaar de Bailey-brug over het Hamerspoel in Herpen (gemeente Ravenstein), eveneens met een draagvermogen van 60 ton en het leggen van mijnenvelden en het laden van een viertal bruggen op een terrein nabij Mill. De vlotten, die bij Oeffeit gebouwd wor den, bestaan uit aluminium balken en blokken. Zij vormen tezamen een drijvend brugdeel. DINSDAG 26 JULI Studio: „Meneer Hulot met vacantie", al le leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bedrogen echtgenoot", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik ben er kapot van", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Prince of Pirates", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Terugtocht dei- helden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „How to marry a millionnaire", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Young at heart", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The great adventure", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Ma dame" van 10 tot 17.30 uur. Concertgebouw: Tentoonstelling „In Zuivelland" van 10 tot 12, van 14 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Open luchttheater Bloemendaal, 20 uur, Baskisch Ballet „Etorki". Grote Kerk, 20 uur: Gratis orgelconcert door de organist Cor Kee. WOENSDAG 27 JULI Studio: Vacantieprogi-amma, 10.30 uur en „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's jeugd- variété, 10.30 uur en „Bedrogen echtgenoot" 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik ben er kapot van", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Prince of Pirates", 14 jaar, 2.30 7 en 9.15 uur. Roxy: „Teragtocht der hel den, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „How to marry a millionnaire", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: „Vacantie- programma 10.30 uur en „Young at heart", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De zoon van Lassie", alle leeft., 11 uur en „The great adventure", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Ten toonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Concertgebouw: Tentoonstelling „In Zuivel land" van 10 tot 12, van 14 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Grote Kerk, 8 uur: Het comité „Bijzonder Kerkewerk" houdt .zomeravond stilte"; ds. D. ter Steege, organist Klaas Bolt DE PAARDEKOPPENVLAKTE, een van de kale, door verstuivingen vaak ongenaak bare stukken van het Nationale Park „De Kennemerduinen" is veranderd in een prachtig duinrneer. Het is thans door de lage waterstand nog gescheiden in twee ringvormige meren maar bij een hogere stand van het water zullen die samen vloeien tot een grote „8" van twaalf hec taren. Het merkwaardige is dat de twee gescheiden meertjes bij zonneschijn een uitgesproken kleurverschil tonen, het Noordelijke, dat Zaterdag voltooid werd vertoont een onmiskenbaar groene kleur en het Zuidelijke een blauwe. Gedurende vier jaren is aan de totstandkoming van deze meren gewerkt. Het was een neven bestemming van de zandaf graving en voor de woningbouw, die zich thans meer naar het Zuiden voortzetten waar als gevolg hiervan een „kindermeertje" ontstaat, dat men ook dit jaar nog klaar hoopt te heb- In zijn hoedanigheid van air-vice-marshal van de RAF nam Prins Bernhard vandaag op het vliegveld Cranwell de „passing-out parade" van de RAF cadetten af. Bij deze gelegenheid hield de Prins een rede, waar bij hij onder meer zei: „Deze maand bewees Hax-e Majesteit mij de grote eer mij te promoveren tot air- vice-marshal, en ik ben zeer getroffen door dit bewijs van waardering van Hare Ma jesteit en de RAF. Ik houd nog evenveel van vliegen als de 'dag waarop ilt ermee .begon., Eigenlijk geloof ik dat ik nooit zal kunnen begrijpen dat iemand, die van vliegen houdt, ermee op kan houden, ten zij hij daartoe gedwongen is. Ik heb enige oorlogservaring, deze keer niet dank zij de RAF omdat zij gedreigd had mij niet meer te laten vliegen wanneer ik ooit met een operatieve vlucht mee zou gaan, maar met de hulp van de Amerikanen, die voor mij minder streng waren. In die dagen was ik jong en enthousiast en ik was van me ning dat ik eenvoudig die operatieve erva ring moest hebben. Thans, op een rijpere leeftijd, heb ik geleerd me te realiseren dat sommige mensen nu eenmaal niet dezelfde dingen als anderen kunnen doen, of lie ver gezegd niet dezelfde dingen als ande ren mogen doen". Vervolgens benadrukte de Prins de nood zaak van samenwerking tussen de strijd machten en zei, dat manschappen van ver schillende strijdmachten zoveel mogelijk moeten leren van eikaars taken om die op hun volle belangrijkheid te kunnen waar deren. „U hebt allen uw brevet reeds behaald en u zult spoedig straaljagers vliegen, vliegtuigen die ik vrij veel heb gevlogen sinds de dag dat ik begon te vliegen. Ik kan u verzekeren, dat ik in vroeger dagen ook wel eens laag gevlogen heb en een beetje show heb weggegeven. Naar mijn mening echter is dit in 'n vliegtuig dat vele malen sneller vliegt dan waarin wij in den beginne vlogen, zonder voldoende ervaring en daarmee bedoel ik grote ervaring buitengewoon gevaarlijk, onverantwoorde lijk en dwaas. Het is moeilijk niet voor de verleiding te bezwijken, dat weet ik zelf maar al te goed, maar als u uw eigen le ven wilt behouden en dat is nog be langrijker een doelmatige eerste klas luchtmacht wilt hebben is het een eer ste vereiste dat men vóór alles een stren ge vliegdiscipline, gebaseerd op zelfdisci pline, moet hebben. Het spijt me dat u de „dolle dagen" dat men werkelijk in een vliegtuig kon „rond dartelen", zult missen, maar men moet de feiten onder ogen zien en dat zijn harde ADVERTENTIE Neem toch ZIJLVEST 41 HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 ben. Een begin is er al en er lopen ook al kinderen in rond te spatteren. HET NIEUWE DUINMEER is het domein voor grote vogelfamilies. Langs het strandje van één van de eilandjes erin ziet men twee scholeksters in opgewonden staat ach ter elkaar aanrennen. Daar ging het trou wens bij de totstandkoming van dit meer ook om: verscheidene vogelsoorten en een moerasflora in de Kennemerduinen terug te krijgen. Daarom heeft men tussen de twee delen van het meer een ondiepte ge handhaafd, die de nodige condities voor deze flora schept. Het gaat vooral om de moeraswespenorchis, herminium, Muggen- orchis, slanke gentiaan en parnassia. WAT DE FAUNA betreft heeft men reeds de karakteristieke bergeenden aangetrok- feiten soms kunnen ze zelfs te hard worden. Dat herinnert mij eraan, dat een goede vriend van mij in de RAF, toen hij het commando had over een nachtjager- trainingschool, een foto van Sir Isaac Newton, die de wet van de zwaartekracht formuleerde, in de cantine had hangen. Daaronder stond geschreven: hij was do delijker dan Hitier. Dat, mijne vrienden, is een eeuwige waarheid. Thans wens ik u veel geluk en alle succes in deze grote krijgsmacht: de Royal Air Force van, Hare Majesteit de koningin. cococc<x»ccooococco=<xcoooooccoccoccocc>occoooococooooccc j De nationale bond van Amerikaanse 8 poppenfabrikanten heeft er zijn afkeu- 8 ring over uitgesproken, dat president X g Eisenhower in Genève Zwitserse pop- 8 8 pen voor zijn kleinkinderen heeft ge- o 8 kocht. 8 o De voorzitter van de bond, David Ro- g 3 senstein, zond de president een tele- 8 8 gram, dat als volgt luidt: o „Na meer dan 20 jaar gepoogd te heb- 8 ben Amerikaanse poppen en speelgoed 8 tot beste ter wereld te maken gehele 8 8 Amerikaanse speelgoedindustrie nu 8 8 diep geschokt staatshoofd buitenlandse 8 8 poppen meebrengt als enige Europese 8 8 cadeaux waard om mee thuis te ko- 8 8 men". 8 Ten bewijze van het hoge peil, waar- 8 8 op de Amerikaanse poppenindustrie 8 8 zich bevindt, heeft Rosenstein de presi- p dent een aantal fraaie poppenexempla- 8 8 ren doen toekomen. 8 Hieronder bevinden zich een pop die p drinkt, luiers natmaakt, huilt en de 8 8 neus snuit, een pop, die gekleed is in 8 een minkjas, en „Robert the robot", een 8 pop, die op een afstand bediend kan 8 worden en welke men kan laten lopen 8 en praten, terwijl hij tevens bewegende, 8 X oplichtende ogen heeft. xxx»ccooccocoocc>oox>cc<xx>ccccccocccooocooocccococococx>o Duizenden deelnemers zyn de laatste dagen Nijmegen binnengetrokken. Het eerste officieel gebeuren had Maandag middag plaats, toen tegen drie uur 36 Bel gische parachutisten van het Belgische vliegveld by Diest naar beneden spron gen. Tienduizenden toeschouwers volgden dit schouwspel. Ondanks een hevige regen bui verliep alles zeer vlot. De Belgische parachutisten zullen niet deelnemen aan de vierdaagse. Zy trokken na de dropping naar de Prins Hendrikkazerne waar zy gastvrij werden ontvangen. Tegen de avond zijn zij weer naar Diest vertrokken. ken, die inmiddels traditiegetrouw zijn doorgereisd naar de Waddeneilanden, en men verwacht dat ook de groenpootruiter, die binnen de Poolcirkel pleegt te broeden, hier op trek zijn opwachting zal maken. Verder zullen ook de tureluurs en de klu ten zeker tot de bewoners gaan behoren, evenals de reeds aanwezige visdieven, klei ne plevieren en bontbekplevieren. Er zaten dit jaar al vijftig a zestig nesten op een der eilandjes van het meer, maar de inhoud daarvan is vrijwel geheel geconsumeerd door de onverzadigbare en geweldig in ge tal toenemende zilvermeeuwen. Met vele tientallen doken deze zelfs neer op de jonge bergeendjes, die hier hun eer ste zwemlessen kregen en deze ondanks het dappere verweer van de ouders niet heb ben overleefd. Op verscheidene plaatsen rondom het meer staan bankjes en kleine uitkijkpos ten, die een prachtig uitzicht op dit meer verschaffen, vooral aan de Zuidelijke kant. Wanneer straks wellicht ook bewoners van de nieuwe wijken in Haarlem-Oost en van bij de Delftlaan hier enige schone uren door brengen, kunnen zij zich daarbij rea liseren, dat het zand, hetwelk hier allemaal bij werd afgegraven - en dat is ongeveer 300.000 kubieke meter - onder hun eigen woningen ligt. IN EN OM het duinrneer zal het met al deze bedrijvige vogelfamilies druk en roe- zemoezerig worden. Daaromheen blijft de rust, waaraan zelfs de aanwezigheid van verscheidene bezoekers niets afdoet. In die rust staat thans ook ergens in dit natuur reservaat een nieuwe bezoeker met grote, glanzende ogen rond te zien, zich onbewust van het opzien, dat zijn komst heeft ge baard: een reebok. Zal men hem daar kun nen houden? De voetbalvereniging Fortuna in Vlaar dingen heeft Maandag wegens contract breuk in kort geding voor de president van de Rotterdamse rechtbank gedaagd de spe ler P. Frederiks, oud-speler van „Gouda". Frederiks zou op 27 Mei met een fabrikant uit Maassluis, beschermheer en supporter van Fortuna, een overeenkomst hebben ge sloten, dat hij in de maand Juli het con tract voor semi-professionalisme zou teke nen, waarbij hij zou spelen voor Fortuna. Hij tekende, maar zou een zelfde contract met „Blauw Wit" in Amsterdam hebben afgesloten, aldus eiseres, die de president vroeg Frederiks te verbieden voor Blauw Wit te spelen. Namens Fortuna zei mr. S. Polak onder meer, dat Frederiks niet te goeder trouw is geweest. „Het overgaan naar het semi-professio nalisme is in de KNVB een revolutie ge weest. Bij revoluties gebeuren schokkende en onbehoorlijke dingen, zo ook hier", al dus mr. Kokoski, die optrad voor Federiks. Volgens pleiter zou Frederiks eind 1954 door verschillende verenigingen, onder meer ADO, Feyenoord en Vitesse zijn aan gezocht. Met Blauw Wit kwam hij tot een spelers contract voor 195455 en men zei hem daarbij toe, dat hij f 3000 zou ontvangen bij de eerste competitiewedstrijd, die hij voor Blauw Wit zou spelen. Dit was be doeld als voorschot op eventueel uit te keren premies. Op 25 Mei. aldus spreker, zou de fabri kant in Maassluis onverwacht bij Frederiks zijn gekomen, en deze zou hem f 3000 on middellijk in handen toegezegd hebben, alsmede een woning in Vlaardingen of Maassluis en verder zou hij zorgen, dat Frederiks een vaste aanstelling bij de po litie in Vlaardingen kreeg. Volgens spreker zou Frederiks overdonderd zijn geweest en toen hij na een wedstrijd in Delft f 3.000 overhandigd kreeg en een papier moest tekenen, zou hij niet geweten hebben dat hij een overeenkomst tekende. Mr. Kokoski zei verder, dat toen Blauw Wit er van hoorde, deze club ingegrepen 'heeft, en Frederiks het geld terug gaf aan de fabrikant. Mr. Kokoski noemde het ge beurde ronselarij en meende dat van con tract-breuk geen sprake kan zijn. De president vroeg de besturen van de clubs nog eens nader te overleggen, zodat het kort geding voor onbepaalde tijd werd aangehouden. De alleenwonende 65-jarige mejuffrouw K. de Jager te Rilland Bath is in de nacht van Zondag op Maandag het slachtoffer ge worden van een laffe inbraak met geweld pleging, door de 23-jarige A. V. Mejuffrouw De Jager werd ernstig gewond toen zij zich verzette en alarm wilde maken. Omstreeks half één werd zij wakker door gestommel in haar slaapkamer. Tot haar schrik zag zij daar V. bezig haar nachtkastje leeg te halen. Toen zij alarm wilde maken, werd zij door V. mishandeld, waarna zij bewusteloos geraakte. Toen zij bijkwam had de dader het hazenpad gekozen. Met moei te wist mejuffrouw De Jager de buren te bereiken, die onmiddellijk de politie waar schuwden. Deze had dadelijk een vermoe den en lichtte kort daarop V. van zijn bed. Hij was nog in het bezit van het gouden dameshorloge, dat hij met enig geld had gestolen. Hij werd gearresteerd en bekende spoedig. Mejuffrouw De Jager is 's avonds naar het ziekenhuis vervoerd. ADVERTENTIE Voor het eerst sinds jaren hebben de dravers Woensdagmiddag op Duindigt het rijk alleen. De zeven interessante num mers zijn voornamelijk gereserveerd voor de jonge garde, welke dan ook in groten getale aanwezig is. Daar Geersen's entrai- nement rijk voorzien is van jonge paarden baart het geen verwondering, dat hij Woensdagmiddag de eerste viool zal spe len. Het openingsnummer kan hij reeds voor zijn rekening nemen met zijn keuze uit Urban en Urchin Hollandia, daar hij van zijn naaste concurrenten Upie Scott P, Untrepid en Uncle Sam een voorgift van 25 meter ontvangt. Ook in de Ingo Hanover-prijs heeft zijn stal sterke troeven in Sally's Bertha en Sagne dOr, die vermoedelijk in deze volg orde de finish zullen passeren, tenzij de jeugdige Heskes met zijn keuze uit So- rietha, die zeer sterk debuteerde, en Rio- lette roet in het eten zou gooien. De bijna een jaar afwezig geweest zijnde Rêve d'Or B is een mogelijk outsider. De beide vertegenwoordigers van stal Erna (River, Tira), eveneens in training bij Geersen zijn in het lange afstands nummer niet te verslaan, tenzij Quick P weer één van zijn vlotte buien heeft. Quadrupès, Nora B en de sterke President zijn de aangewezen plaatspaarden. Indien Geersen met Tira mocht verkiezen in het laatste nummer te starten, zal hij, indien hij de 60 meter achterstand heeft ingelo pen, niets meer te vrezen hebben, daar noch Tommy Mars en Tallero, veel tegen de Derby-candidaat hebben in te brengen. Hoewel Sammy Mars slechte met goede verrichtingen afwisselt moet rekening wor den gehouden met een nieuwe overwin ning, daar hij thans niet in een „overbe last" veld start en zijn opmars ongestoord kan vervolgen. Titan Hanover, een veelbe lovend paard, zal langdurig partij kunnen geven, doch zal in de eindstrijd wel be zwijken, evenals Robert Taylor. Rosa Dear is wel een der onfortuinlijk- ste paarden. Na een lange periode van suk kelen kreeg zij plotseling de vorm te pak ken, demonstreerde dat met twee gemak kelijke overwinningen, doch viel daarna weer kreupel. Indien zij haar conditie heeft behouden zal in de importeur-prijs Rosa Dear zelfs gemakkelijk kunnen winnen, vóór S.O.S. en Reine d'Aster. De internationale draverij telt weer le gio kanspaaren. De vorm van Quick Star is subliem, zodat hierop afgaande dit de doorslag zal geven. De trouwe Oranje Nas sau, evenals Romeo Spencer, Oranje J. en My Darling komen in niet mindere mate voor de zege in aanmerking, zodat een buitengewoon spannend slot is te verwach ten. Maandagavond is er enig rumoer ge weest om een inrichting met speelautoma ten in de galerij te Scheveningen. De po litie noteerde namelijk een aantal opge schoten jongelui, die beneden de voor der gelijke inrichtingen toegelaten leeftijd wa ren, en verwijderde hen. Buitengekomen veroorzaakten de jongelui een relletje, waarbij een ruit sneuvelde. De inrichting werd daarop gesloten. Onder de verwijderde jongelui was een veertienjarige knaap, die de fiets van zijn moeder te gelde had gemaakt om zich van de nodige middelen voor het gokspelletje te voorzien. Proces-Schmidt DJAKARTA (PIA) Voor de zevende zitting in de zaak tegen de Nederlander Schmidt bestond Maandag in Djakarta geen publieke belangstelling. Alleen een vertegenwoordiger van het Nederlandse Hoge Commissariaat was aanwezig. Ge tuige Harris Bin Sumaemi, die de vorige keer van duikboten en droppings vertelde, werd door mevrouw Bouman ondervraagd. Zij overhandigde een lijstje met acht tot negen tegenstrijdigheden aan de rechter die evenwel opmerkte, dat dit dan maar in het pleidooi verwerkt moet worden. Verdachte zei: „Getuige verklaart, dat hij door de. politie op 19 December 1953 werd verhoord. Toch wist inspecteur Enduh mij op 18 December precies te vertellen, wat deze getuige de volgende dag ging ver klaren". Verder werd gehoord Ukar Bin Sukarta, een 25-jarige ondernemings-arbeider, vroe ger militair bij het K.N.I.L., die na 1950 militair bij de APRI was. Hij zei Jung- schlaeger en Schmidt op de onderneming „Dramaga" te hebben gezien, waar Toma- soa hem vertelde, wie zij waren. Getuige moest de wacht houden en zag Jungschlae. ger later nog enkele keren, toen hij wapens kwam halen. Getuige zegt Schmidt te her kennen als degene, die hij in 1950 zag. De volgende zitting in de zaak-Schmidt zal op 15 Augustus worden gehouden, dan komt getuige Tomasoa weer voor. STOCKHOLM. (United Press) In de Zuid-Zweedse stad Joenkoeping heeft van daag een zware brand gewoed die een ge heel huizenblok in de as heeft gelegd. Ze ventig mensen zijn dakloos geworden en er is een schade aangericht van drie millioen kronen. Zes houten gebouwen van drie verdiepingen brandden elk volkomen af. Zelfs het naast de brandende gebouwen gelegen hoofdkwartier van de brandweer vatte een ogenblik vlam. In de gebouwen waren ongeveer 25 wo ningen, waar een 75 mensen woonden. Het afgebrande huizenblok ligt in het centrum van de stad. Het verkeer in Joenkoeping was vanmorgen ontwricht. Een uur later werden de vertegenwoor digers der buitenlandse groepen officieel ontvangen op het raadhuis. De burge meester van Nijmegen, mr. Ch. Hustink, sprak hen daar zeer hartelijk toe en wees erop, dat de geest van de vierdaagse er een is van vriendschap en samenwerking tussen binnen- en buitenlandse deel nemers. Majoor b.d. J. N. Breunese onderstreepte met kracht deze woorden en wees op de onverbreekbare band tussen de N.B.V.L.O. en Nijmegen. In de avonduren vond in het Goffert- stadion in Nijmegen in tegenwoordigheid van dertig tot veertig duizend toeschou wers de traditionele vlaggenparade plaats. Twee muziekkorpsen, een marinekorps en de kapel van de Koninklijke Luchtmacht luisterden de plechtigheid op. De vlaggen der deelnemende naties wer den achtereenvolgens, terwijl de tonen van de nationale hymnen door het stadion klon ken, in de mast gehesen: Engeland, Frank rijk, Luxemburg, Zwitserland, Amerika, Canada, België, Noorwegen, Israël, Ierland, Italië en Nederland, tenslotte de N.B.V.L.O.- vlag. Indrukwekkend was het moment toen een man van de Force de Defence d'Israël zijn vlag in top hees. De Aircent (Allied Air Forces Central Europe) uit Fontainebleau was eveneens vertegenwoordigd. De ploeg bestaat uit: vier Amerikanen, twee Cana dezen, twee Engelsen, vier Fransen, één Belg en negen Nederlanders. Apeldoorn Met enig feestelijk vertoon heeft Apel doorn de deelnemers en deelneemsters van de tweede Apeldoornse vierdaagse van de Nederlandse Wandelsportbond ontvangen. Tijdens deze ontvangst hebben onder meer de voorzitter van de N.W.B., mr. W. J. Korn uit Maastricht en de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe het woord gevoerd. De eerste sprak zijn vreugde uit dat zoveel tippelaars van het vorig jaar waren teruggekomen, zodat men mag ho pen dat de N.W.B.-vierdaagse tot een jaar lijkse traditie zal uitgroeien, en de laatste wees erop, dat de wandeltochten niet gezien moeten worden als een wedstrijd, doch een middel om van de natuur te genieten. Doe lend op de juist Maandag plaats gehad hebben bos- en heidebrand, merkte de bur gemeester van Apeldoorn verder op dat men voorzichtig moet zijn met vuur in bos en hei. Op plechtige wijze werden de nationale driekleur, de Apeldoornse en N.W.B.-vlag gehesen. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, heeft vanmorgen de achtste vakbeurs van lederwaren en koffers in het RAI-gebouw te Amsterdam geopend. Op deze beurs, die tot en met 29 Juli geopend blijft, zijn 70 stands ingericht. In zijn openingswoord zei de heer A. J. W. Adema, voorzitter van de Stichting Ne derlandse Lederwarenbeurs, dat de vraag naar lederartikelen waarschijnlijk zal toe nemen nu de weeldebelasting van 15 zal verdwijnen. De totale productie van de lederwarenbranche in Nederland be draagt ruim f 56.000.000, verdeeld over 200 ondernemingen met 5000 arbeiders. Ook de lederwarenbranche kampt met een tekort aan arbeiders, vooral jeugdig per soneel voor de opleiding. Op 2 Juli werden door vliegtuigen strooibiljetten afgeworpen voor het op wekken van belangstelling voor de Rheu- ma-verrassingsactie. Duizenden kinderen hebben een briefkaart ingezonden en een jury beoordeelde de inzendingen. Honderd kinderen zullen worden beloond. Vijfentwintig rijwielen, 25 autopeds, 25 voetballen en 25 poppen zijn beschikbaar gesteld. De prijswinnaartjes zullen worden genoemd tijdens de jeugduitzending van Woensdagmiddag aanstaande op de 298 meter-band. Een bijzonderheid is, dat aan vier kin deren de prijs wordt thuisbezorgd per heli copter. Deze prijswinnaartjes zullen door de radio worden opgeroepen, terwijl bij enkele kinderen de desbetreffende prijs, bij wijze van spreken, in het tuintje, gren zend aan het woonhuis, zal worden afgege ven. Weer andere kinderen zullen door middel van de radio naar de studio worden ontboden. De uitzending, die Woensdag 27 Juli plaats heeft, duurt van 15.30 tot 17.30 uur. Voor hulp aan drenkelingen De heer E. J. W. Schuller, directeur van Aero Ypenburg, heeft het plan om zijn helicopter te voorzien van een schepnet voor het redden van drenkelingen uit zee. De heer Schuller is op dit denkbeeld geko men, nadat hij enkele weken geleden bij Scheveningen een Duitse toeriste uit zee wist te redden. Aero Ypenburg heeft nu in Engeland een speciaal voor dit doel ontworpen net besteld. Het heeft de vorm van een ouder wetse kolenschop waarbij het net slechts aan één kant open staat. Omdat het enkele weken zal duren voordat het net zal ar riveren wordt op het ogenblik door tech nici op Ypenburg gewerkt aan een een voudig vierkant net dat met vier nylon koorden aan de helicopter kan worden be vestigd en dat in geval van nood kan wor den gebruikt totdat het Engelse net aan komt. De volgende candidaten slaagden op 25 Juli voor het examen Middenstandsdiploma: W. Appel, P. Bakkenhoven, B. Bakker, D. Bak ker, L. J. Bakker, G. J. H. Balk, L. Bangma- Elffers, R. W. Bankert, H. van Aalst, W. P. L. Alphenaar, A. Alting, L. J. Alting—Koop man, C. R. van Goor, W. Jansen, S. Koole, B. H. Stals, J. Beers, F. M. v. d. Berg, P. H. Bergkamp, C. J. Bergman, A. J. P. V. Ber- tholée, E. E. M. Besselink, W. B. Bischoff, W. Bleyswijk, W. Boerendans, J. Booms, A. J. de Borst, D. Bos, W. R. ten Bosch, G. P. M. van Bourgonje, J. E. van Boxtel, E. K. Braay, M. P. Brakenhoff, E. B. B. Brocke, P. Brou wer, L. Brunt, E. Bruynis, M. W. A. Bieters, T. P. G. Bijman, M. C. Cats, B. C. Copini, W. K. Copini, J. van Dalen, J. Dekker, L. C. C. Dekker, A. J. van Dongen, M. G. C. Doode- man, F. O. van Doorn, P. M. Driessen, J. C. van Duin, P. van Duin, F. P. A. van Duiven- boden, G. F. M. van Duivenboden, J. T. van Dijk, B. G. W. M. van Eek, M. J. J. van Eg- mond, H. S. J. Eichholtz, W. Eichhorn, C. W. Felix, C. Fransen, W. J. A. Garsten, W. H. Geerlings, P. van Gelder, J. C. A. Geluk, E. M. Gigengack, M. H. Gigengack, C. A. Glas, J. A. Grimminck, P. J. Dekker. C. Dirks, M. Doeksen, J. Dol, J. Groenewoud. BARTELJORISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 SUèDE DAMESJASJES 110.—

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7