„Zeemeeuwen" vierde eerste lustrum op het Bloemendaalse strand Kort en bondig J Duizenden Haarlemmers deden renners uitbundig uitgeleide Tweede acte van „Zwanenmeer" in slappe rommelige versie Muggenronde vanmorgen gestart Tocht door binnenstad werd enorm succes Ballet der Lage Landen Amsterdamse Beurs Drie bromfietsers verongelukt Zandvoort MISVERSTAND Hillegom Lisse Examens Tram reed bromfietser aan bij Tempeliersstraat Storing in tramlijn AmsterdamZandvoort Ongelukken tijdens weekeinde In Haarlem RHEUMA-BESTRÖPBNG? EEN NATIONALE ZAAK! Poging om Zwitserse auto te plunderen George Robert speelt Nederlandse werken Parkeerterrein achter het Beursgebouw Ernstige autobotsing op hoek Oranjelaan Gemeenteraad van Lisse op 5 Augustus bijeen MAANDAG 1 AUGUSTUS 1 955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EEN IIARDE KNAL, afkomstig uit het kolossaal startpi&tool, dat gehanteerd werd door hoofdinspecteur A. F. Suurendonk, zette vanmorgen de grote karavaan van de Haarlemse Muggenronde in beweging en daarmee was een begin gemaakt aan de ruim driehonderd kilometer lange tocht, die zestig Haarlemse jongetjes via Soest en Lunteren naar de Veluwe zal leiden en vervolgens langs Beekbergen, Barneveld en Tienhoven weer terug naar Haarlem. Ruim een half jaar lang heeft Tourleider Hart man van de kinderpolitie aan de voorbereidingen voor deze ronde gewerkt en vooral gedurende de laatste dagen heerste er in het bureau aan de Lange Wyngaardstraat een drukte, die een vergelijking met de eerste dagen van een voorjaarsuitverkoop in een groot warenhuis met glans doorstaat. Tot diep in de nacht werd er door de heer Hartman en zijn naaste helpers gezwoegd en gesjouwd en zelfs Zondagmorgen was men nog druk bezig om alles toch maar op tyd gereed te krijgen. Ook de uitreiking van de truien, rug nummers, petjes en fouragezakjes had heel wat voeten in aarde. Vooral toen bleek dat er veel te weinig hoofddeksels waren en toen de RANO juist op dat moment een reportage wilde maken. Met veel kunst en vliegwerk kwam echter alles in orde. De jongens vertelden zelf voor de micro foon hoe zij nu eigenlijk over de Muggen ronde dachten en de ijverige technische leider, de heer V. Barten, telefoneerde links en rechts bij zijn sportvrienden, hetgeen tot resultaat had, dat nauwelijks een kwartier later het resterende aantal petjes op het bureau verscheen. De jongens kregen hun kledingstukken toegewezen, zij hoorden, dat het dragen van de truien vóór de start van de tour een „dot" strafpunten zou opleveren en zij vertrokken luidkeels discussiërend over de kwaliteit van de tricots en over de vele prijzen, die in een der kamers waren op gestapeld. Alle jongens waren precies op tijd be halve de drager van de witte leiderstrui, Adam Spoor, die ruim drie kwartier te laat arriveerde en als enig excuus kon opgeven, dat hij de afspraak helemaal vergeten had. Tourleider Hartman keek bedenkelijk, mompelde iets over het intrekken van de vijf bonificatiepunten, die Adam Spoor reeds verdiend heeft, maar overhandigde ook deze renner toch het startnummer, waarna hij zich weer vol overgave wijdde aan het volstouwen van een vrachtauto, die tot de nok toe werd geladen met etens waren en reserve-fiets-onderdelen. Bedrijvigheid Vanmorgen tussen acht uur en half negen verschenen de eerste toeschouwers en sup porters al aan de parkeerplaats voor het Haarlem-terrein aan de Planetenlaan en na een kwartiertje heerste er de zenuwachtige bedrijvigheid, die aan alle grote étappe plaatsen nu eenmaal voorafgaat. De jonge renners reden trots in hun fabriekstruien een klein oefenrondje of bespraken met deskundige formuleringen de moeilijkheden die aan de eerste étappe verbonden zouden zijn. Een enkele renner morrelde nog wat aan zijn fiets omdat juist op dit zo belang rijke moment zijn achterband iets te zacht was en voorts keken zowel de deelnemers als de supporters met stijgende bewonde ring naar de grote reclame-karavaan, die, door de medewerking van tientallen bedrij ven op de Planetenlaan geformeerd werd. Enkele minuten voor half tien kregen de jongens de waarschuwing, dat zij zich moesten opstellen en nadat de kleurige re clame-karavaan reeds van de Planetenlaan de Rijksstraatweg was opgedraaid, vooraf gegaan door de Haarlemse motorpolitie, klonk plotseling boven alles uit een scherp fluitje. Er werden nog enkele goede raad gevingen naar de rennertjes geschreeuwd, de jongens zetten de petjes nog iets vaster op het hoofd, de heer Hartman gaf zyn leiders, die op bromfietsen de tocht zullen meemaken een teken, stapte zelf in de zy- span en keek toen naar hoofdinspecteur Suurendonk, die nog even wachtte en ver volgens zyn startpistool in de lucht richtte en het sein gaf, dat de Muggenronde 1955 officieel in beweging zette. De route door de stad leidde na de Rijks straatweg en het Soendaplein, langs de Schoterweg, Frans Halsstraat, Kennemer- plein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljoris- straat, Grote Markt, Koningstraat, Gier straat, Grote Houtstraat, Plein, Dreef, Fon teinlaan en Zuiderhoutlaan naar Heemste de, waar de reclame-karavaan ontbonden Haarlem. Voor het examen Handenarbeid akte R zijn geslaagd de heren: A. Verwey, Tj. Visser, H. Petiet, J. G. Wiessner, E. v. Witsen, J. J. Brugge, J. Ras, G. O. A. Gooi- ker, W. Pronk, C. de Gier, P. K. Th. Goed- vree, K. J. Kling, J. C. Weiten, J. H. den Brok, J, Brosius, A. Harkema, A. v. Hey- ningen, M. Faassen. Afgewezen: 9. werd en de Tour door een gedeelte van Nederland definitief begon. Overigens bleek tijdens de tocht door de Haarlemse binnenstad wel dat de jeugdige rennertjes zich in een bijzonder grote be langstelling mogen verheugen. Belangstelling bij de start Vooral op de drukke punten in het hartje van de stad stonden de toeschouwers rijen dik om de jeugdige Haarlemmers toe te juichen. Bij de start waren o.m aanwezig de wethouder, van Sport en Jeugdzaken de heer ö.4f.' A. Geluk, de ge meente-secretaris mr. H. E. Phaff, de in specteur voor de sport en de jeugdzaken de heer S. Heyers en de commissaris van po litie de heer W. J. Gorter. Zij werden door Hoofdinspecteur A. F. Suurendonk loste aan de Planetenlaan het startschot en de Muggenronde was begonnen. hoofdinspecteur Suurendonk op de hoogte gesteld van 't doel van de ronde en zwaai den enthousiast, toen de karavaan zich in beweging had gezet. Honderden motorrijders en fietsers volg den de jongens op de route door de stad. In Heemstede zag hoofdinspecteur A. Berent- sen de deelnemers passeren. Bij de Cru- quiusbrug keerde de reclame-karavaan weer naar Haarlem terug. Kort daarop kon de bestuurder van de reparatiewagen zijn auto aan de kant zet ten, omdat een der jongens, Robert van Everdingen, omringd door zijn ploegmak- kers van de Harmenjansweg, had moeten stoppen met een totaal aan flarden gereden binnenband. Binnen vijf minuten was alles weer in orde, en toen kwam de leider Henk Fri- schalowsky melden, dat er weer gestart kon worden. De overige jongens moesten wor den ingehaald en dat lukte gemakkelijk. Met een gang van bijna dertig kilometer werd gereden en voor Aalsmeer bereikt was, had de ploeg de andere deelnemers ingehaald. Het bleek, dat men een half uur voor was op het tijdschema. Daarom comman deerde de heer Hartman een extra rust periode. Later is de tocht naar Soest voort gezet. Vanmiddag om kwart voor vier wordt de karavaan in Soest verwacht, waar dan nog een sprintwedstrijd op het program ma staat. Daarbij zal dan moeten blijken of Adam Spoor ook in de tweede étappe naar Lunteren over 53 kilometer de Mug- gentrui zal mogen dragen.-, We '.weten het niet. Gedurende de eerste, rit van een étap pe-wedstrijd -mengen dè^grotem'* uit' het peleton zich meestal nog niet in de strijd. Dat zal bij de Muggenronde dan ook wel zo zijn. Het vacantiespelen-programma van het Haarlems Speeltuin Verbond voor 2 Augustus luidt: Nieuw Leven: Fietstocht naar co Amsterdamse Waterleiding. Vertrek 10 uur tuin. Spel op de tuin. Klarenhof: Bezichtiging Frans Halsmuseum. Aanwezig 10 uur. Spel op de tuin. Vondelkwartier: Fietstocht naar de Amsterdamse Waterleiding. Vertrek 10 uur tuin. Spel op de tuin. W.I.K.: Familiedag Kermis-Variété (10.304 uur). Leeftijd 614 jaar. Op be zoek: Glasblazers, Buitenrust, Oosterkwartier. Buitenrust: Familiedag. Kermis-Variété (10.304 uur). Leeftijd 614 jaar. Tuin W.I.K. Jeugdland: Spel op de tuin. Zwemmen Houtvaart 1011 uur, leeftijd 614 jaar. Oosterkwartier: Familiedag Kermis-Variété 10.304 uur). Leeftijd 614 jaar. Tuin W.I.K. Centrum: Eigen programma. Flora: Bezichtiging Teylerrnuseum. Aanwezig 3 uur. Leeftijd 1014 jaar. Glasblazers: Familiedag Kermis-Variété (10.304 uur). Leeftijd 614 jaar. Tuin W.I.K. Frans Hals: Zwemmen Kleverlaan (1011 uur), leeftijd 614 jaar. Tekenwed strijd: Molentje Heussensstraat, 1014 jaar, 35 uur. Te Zaanen: Bezichtiging Teylerrnuseum. Aanwezig 11 uur, leeftijd 1014 jaar. Spel op de tuin. D.V.S.: Fietstocht naar de Amsterdamse Waterleiding. Vertrek 10 uur tuin. Leeftijd 814 jaar. Spel op de tuin. V.Z.O.D.: Spel op de tuin. Tekenwedstrijd Molentje Heussensstraat, 1012 uur. Des middags een groep van 25 kinderen naar Weltevreden. Weltevreden: Snel op de tuin. Puzzlerit (des morgens). 2 uur: Vertrek 20 kin deren van 810 jaar voor bezoek bij Nieuw Leven. Van eind April tot half September bevol ken duizenden volwassenen en kinderen het Bloemendaalse strand ten Noorden van de Zeeweg, in de 250 tenthuisjes, die de leden van de op 13 Januari 1950 opgerichte kam peervereniging „De Zeemeeuwen" hebben neergezet. De bevolking is er zeer hetero geen; er zijn kinderen van enkele weken oud, maar er wonen ook grootmoeders. Het eerste lustrum is Zaterdag op de jaarlijkse feest avond in de grote tent gevierd. Ongeveer duizend ouderen waren bijeen, toen de voor zitter van „De Zeemeeuwen", de heer G. W. Geurts, het openingswoord sprak. Daarna kon men enige uren genieten van André Carel en zijn gezelschap. Tot twee uur duurde het feest. Voor de kinderen Zondag was het feest voor de kinderen. Van halftien af tot één uur hebben 450 meisjes en jongens deelgenomen aan allerlei spelen. Des middags was er wederom in de grote tent een opvoering van de kinderoperette „Prinses Rosalijn" door Jong N.O.V. onder leiding van de heer W. de Bruijn, lid van de kampeervereniging, met de heer J. Ronner aan de vleugel. Jong N.O.V. is een kinderge zelschap, samengesteld uit kinderen van leden en donateurs van het Amateur gezel schap Nederlandse Operette Vereniging te Amsterdam. Accomodaties. Electrisch licht heeft men op het strand niet. Enthousiaste radio-luisteraars onder de kampbewoners hebben een apparaat meest al zelf geconstrueerd met batterijen mee genomen, waardoor zij niet van muziek ver stoken behoeven te blijven. Op elke honderd meter zijn voor de huisjes over de gehele lengte van het kamp water kranen aanwezig; aan elk van deze kranen is een douche bevestigd. Op enkele plaatsen langs de duinenrij zijn bovendien toiletten en washakjes gemaakt. Voor het verblijf op het strand in een huisje met een gezellige woon- en slaap- ruimte moet voor het seizoen ongeveer veer tig gulden betaald worden. Daar komt dan nog bij de contributie voor het lidmaatschap van de vereniging. De herfststormen in het vroege voorjaar hebben in het kamp schade aangericht aan een veertigtal tenten. De schade werd totaal op tweeduizend gulden begroot. Van zijde buiten het kamp werd geen hulp verkregen. Uit de eigen kas van de vereniging betaalde het bestuur de schade van de kampeerders, die de eerste tien gulden zelf moesten dra gen. Winkels zijn er niet. Wel komen nering doenden dagelijks het strand opgereden. De kruidenier heeft een eigen „tent" in het kamp. Dit jaar heeft het tentenkamp voor het eerst een telefoonaansluiting gekregen op het telefoonnet Haarlem. De rechtstreekse communicatie (via de afzetting van het ge bied van Rijnlands overige duinen) met de reddingsbrigade en de politiepost, die overi gens nogal eens moeilijke ogenblikken bracht, kon daarmee vervallen. Sport en spel. De sport neemt in het kampleven een be langrijke plaats in. Volleybal, handbal, korf bal en voetbal worden er regelmatig gespeeld en er worden competities met andere tent kampen en verenigingen gehouden, waarbij het strand als terrein dient. Door regen of wind laat men zich niet gauw uit het veld of beter van het strand slaan. Eenmaal per week gaan de ouderen bij elkaar op bezoek om zich te verdiepen in de kaartspelen, waarbij echter het meest gekla verjast wordt. Dat op bezoek gaan bij elkaar is niet zo maar even over steken, want het kamp strekt zich uit over een afstand van zeven honderd meter, waarbij de huisjes in twee rijen tegen de duinstrook zijn geplaatst. Vóór de watersnoodramp in 1953 stond men er zelfs in drie rijen, maar de breedte van het strand liet dit daarna niet meer toe. De meeste kampeerders komen uit Amster dam, anderen uit Haarlem, Amersfoort. Hil versum, 's Hertogenbosch en 't Harde. Het ballet der Lage Landen heeft Za terdagavond onder betrekkelijk gunstige weersomstandigheden in het stampvolle Openluchttheater te Bloemendaal een voorstelling gegeven, die veel waardering oogstte. Speciaal voor de pauze werd daartoe ook wel aanleiding geboden. Wel iswaar is de „Boerenbruiloft" van de nog steeds in Italië werkende Pieter van der Sloot op muziek van Albert Bocai een nogal onbenullige aaneenreiging van zo genaamd vrolijke dansen, als pretentieloos openingsnummer kon het er best mee door. Omstreeks deze tijd van het jaar is er vroeg in de avond nog weinig sfeer. Zo'n kleurig divertissement kan dan heel goed dienen om de overgang naar de stem- minggevende duisternis rond het verlichte speelveld te vullen. Over het algemeen mag trouwens gezegd worden, dat het pro gramma speciaal wat de aanpassing betreft met gelukkige hand was samengesteld. Hetzelfde geldt voor de door Jack Carter ten tonele gebrachte suite van dansen uit de eerste acte van „Coppélia" van Dclibes, vrij naar de oorspronkelijke cho reografie van Lev Ivanov, door Norman MacDowell in frisse en fleurige costuums gestoken. Ik geloof niet dat de danseres sen uit de vorige eeuw zo vast op de pointes stonden en zich zo virtuoos daarop bewogen als nu Angela Bayley deed, maar deze overweging geeft alleen maar reden tot vreugde om de vooruitgang der tech niek, die men overigens intussen geluk kig zinrijker heeft leren gebruiken. In de Czardas aan het slot moest men het temperament er maar bij denken. Een kos telijk hoogtepunt van de vertoning werd wederom „Stagioni" van Jack Carter op muziek uit „De Siciliaanse vespers" van Verdi, welke persiflage op ouderwetse operaballetten al dikwijls in deze kolom men met hartelijke hulde voor de talrijke vermakelijke vondsten werd besproken. Ook nu heb ik het meest genoten van het optreden van Ine Rietstap als de luie bal lerina met het kleine legertje van haastig toeschietende „extra benen". Tot zover ging alles aardig genoeg. Voor de eveneens uitgevoerde tweede acte van „Het Zwanenmeer" op muziek van P. I. Tsjaikofsky heb ik daarentegen geen goed woord over. Op een persconferentie van het gezelschap werd, enige tijd geleden, aan de danscritici gevraagd hun oordeel pas te geven na de première in een gewone schouwburg, als men dit fragment comnleet met de nieuw-ontworpen décors heeft laten zien. Het gold hier echter een openbare voorstelling en ik zie niet in waarom ik mijn bezwaren zou moeten verzwijgen, te minder omdat deze geheel los staan van de zich nu voordoende bijzondere omstandig heden, waarmee ik uiteraard gaarne reke ning wil houden. Waarom Jack Carter ge meend heeft de originele choreografie (in het programma staat dat deze van Petipa zou zijn geweest, hoewel de zetting alge meen aan Ivanov wordt toegeschreven) in grijpend te moeten wijzigen, is mij een raadsel, omdat ik nergens een verbetering heb gezien, integendeel. Er is echter nog een bijzondere aanleiding om deze aanma tiging ,tesignaleren. Bij dè laatstè uitvoering van,het Ballet derjLage Landen.in de. Haarlemse Schouw burg, die ik niet kon bijwonen, heeft mijn plaatsvervanger in zijn bespreking, aan gaande het voornemen de volledige „Cop pélia" op het répertoire te nemen, van „Engelse ziekte" gesproken. Misschien her innert men zich dat artikel nog wel. Hoe Hedenmorgen om vijf minuten voor elven reed op de hoek van het Plein en de Tem peliersstraat de 45-jarige bromfietser J. P. de J. uit HaarLm-Oost tegen de N.Z.H-tram op, die van de Baan kwam en juist de Tem peliersstraat in zou draaien. De bromfietser heeft blijkbaar nog voor de tram willen oversteekn, doch dit lukte hem niet. Hij en zij-n bromfiets werden door de tram een eindje meegeschoven en daaraan is het wel licht te danken, dat het slachtoffer er met ontvellingen is afgekomen. Hij is ter obser vatie in het Grote Gasthuis opgenomen. Zijn bromfiets werd zwaar beschadigd. Hedenmorgen omstreeks half tien heeft zich een storing voorgedaan in de tramlijn AmsterdamZandvoort van de N. Z. H. Men heeft de voeding van het hoofdkantoor aan de Leidsevaart tot de Amsterdamse poort stopgezet en vervolgens overgeschakeld op Zandvoort. Tegen elf uur kon de normale dienst weer worden hervat. De storing had een vertraging in het rei- zigersvervoer tengevolge, welke vertraging gedeeltelijk werd opgeheven door het in leggen van enige extra-bussen: vier voor Amsterdam, een voor Zandvoort en een, met kinderen, voor Vogelenzang. Meer bussen waren niet voorradig. Onder leiding van de directeur van de N. Z. H., de heer J. J. Jur- rissen, werd onmiddellijk een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van de storing, die niet meteen kon worden vastgesteld. Om streeks elf uur liep alles weer „volgens het boekje". 3-3% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calve Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Tidewater Shell Union Slotkoers Vrijdag 101% 101% 33814 31614 32614 349 511 309 447 211% 46814 270 67314 638 135)4 23914 206% 270 152 160 285 239 245 255 70% 158 106% 135% 59% 31% Openings koersen 101% 101% 347 316% 325 350 515 310 451 211% 472 272 677 641% 139 253 213 270 154 162 286 240 246 256 71% 153 106 137% 60% 30% dan ook, Jack Carter antwoordde daarop met een lange brief, waarin hij de recen sent „gebrek aan eerbied voor de traditie" verweet. Mij dunkt dat dit verwijt hem zelf treft. Natuurlijk kan men dit meester werk niet overeenkomstig de Russische vorm reproduceren, waarschijnlijk is dit zelfs niet gewenst, maar men moet toch in ieder geval de oorspronkelijke opzet en geest bewaren. Welnu: beide waren zoek geraakt door het streven van de choreo graaf om „meer dynamiek in het corps de ballet" te brengen. Bovendien is Angela Bayley met haar robuuste verschijning niet geschikt voor de rol van de zwanen- koningin Odette: haar glasharde optreden was waarschijnlijk het enige, dat in over eenstemming bleef met de Petersburgse uitvoeringen van vroeger. Van wat met het vage begrip „lyriek" wordt uitgedrukt was geen spoor te bekennen. Die verlevendiging leek mij trouwens een nogal dubieuze kwestie, enkel bereikt door groepen te splitsen in kleinere ensem bles. Carter heeft niet ingezien dat hij daarmee de op eenvoud berustende ex pressiviteit (bij voorbeeld de angst van de samenscholende zwanen) verspeelde. Het geheel werd er alleen maar rommeliger door. Lijnrecht in strijd met het verkondig de beginsel heeft hij de twee leidende zwanen haar variaties ontnomen: de dan seressen voerden gelijktijdig precies de zelfde passen uit. Nu er voorts met de tra ditionele opstelling in rijen gebroken was, had men ook de aanduiding „leidende" voor deze corypheeën wel kunnen laten vervallen. Waarom stonden er twee danse ressen als schildwachten op de achtergrond tijdens de pas-de-dieux? De boze tovenaar Von Rothbart kreeg men in een geheel nieuwe rol te zien: als parner van Odette in een wonderlijk duet. Misschien is het „verhaal" daar duidelijker door gewor den, doch de veel essentiëlerer dreiging van een bovennatuurlijke macht werd er aan ontnomen. De dans van de vier zwa- nenmeisjes is ongewijzigd gehandhaafd, maar de uitvoering verwekte niet die bij val, die men bij andere gezelschappen ge wend is. Mijn eerbied voor de klassieken is door deze slappe versie geschokt. DAVID KONING De adjunct-directrice van het Roode Kruis Ziekenhuis in Den Haag, mej. E. D Baker van Delden, 52 jaar, is Zaterdagmid dag te Wassenaar, zittende op een brom fiets en rijdende op het fietspad langs de rijksweg ter hoogte van de Klein Persijn- laan, in botsing gekomen met een andere, door de militair H. bereden bromfiets. Mej. Baker van Delden is des avonds aan de gevolgen van de val overleden. Zaterdagavond omstreeks half 11 is de 53-jarige losarbeider S. uit Sassenheim ge vonden op de rijksweg in Oegstgeest bij de marine-electronische bedrijven. Hij lag naast z>ijn bromfiets. S. was zeer ernstig gewond. Hij wérd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden en is daar overleden. Men vermoedt, dat hij ter plaatse, waar hij werd gevonden en waar de weg niet verlicht is, werd aangereden. Zeker is, dat een auto over de bromfiets is heengereden. De groepscommandant der rijkspolitie te Oegstgeest verzoekt de be stuurder van deze auto, die na even ge stopt te hebben, doorreed naar Amsterdam, zich ten spoedigste met hem in verbinding te stellen, telefoon 01710-20360. Zondagmiddag omstreeks 4 uur heeft de 29-jarige bromfietsers V. uit Geldrop 'oij het passeren van enkele wielrijders op het rijwielpad van Eindhoven naar Geldrop ter hoogte van de ijsbaan, een der wielrijders geraakt, waardoor hij de macht over het stuur verloor en tegen een langs de weg staande boom is gereden. De bromfietser werd naar het ziekenhuis te Geldrop over gebracht, waar hij enkele uren nadien is overleden. Ook het algelopen weekend is helaas niet zonder verkeersongelukken verstreken. In Haarlem werden Zaterdag negen en Zondag zes ongevallen op de weg door de politie ge registreerd. Veelal bleven deze beperkt tot alleen materiële schade, doch enkele verlie pen niet zonder ernstige persoonlijke onge lukken. Zaterdagmiddag om kwart voor vijf reed de 74-jarige W. A. B. uit Haarlem, per fiets uit de Planetenlaan komend, de Rijks straatweg op. Hij werd door een vrachtauto aangereden. De bejaarde wielrijder liep een hersenschudding en een wond boven het lin keroog op. Hij is naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo vervoerd. Ongeveer op hetzelfde tijdstip van deze middag reed op de Zuiderhoutlaan een per sonenwagen de dertigjarige bromfietser B. J. de B. uit Moordrecht aan. Deze passeerde juist twee wielrijders toen hij door de hem achteropkomende personenwagen gegrepen en op de rijbaan geslingerd werd. De bromfiets rijder moest met een hersenschudding in de Mariastichting worden opgenomen. Een derde ongeval, waarbij het slachtoffer eveneens een hersenschudding opliep, was Za terdagochtend omstreek 11.30 geschied. In het Kenaupark rende plotseling het 9-jarig jonge tje N. P. D. achte een rstilstaande wagen van daan de weg over. Hij lette daarbij niet op het verkeer en werd door een autoaangereden, 't Jongetje liep een lichte hersenschudding en enige schaafwonden op en is naar zijn woning overgebracht. ADVERTENTIE Een Zwitserse bezoeker van Zandvoort, die Zondagavond zijn auto op de boulevard ter hoogte van Riche had geparkeerd, zag toen hij naar zijn wagen terugkeerde, dat drie jongelui bezig waren deze open te bre ken. Bij zijn nadering gingen zij er vandoor en even later waren zij in de duinen ver dwenen. De Zwitser waarschuwde de politie die niet lang daarna een jongeman op de boulevard en twee op het Stationsplein ar resteerde, die weldra bekenden. Een hun ner droeg een kostbare camera bij zich, die uit de auto was ontvreemd. Het drietal, de 19-jarige D. S. en de 17-jarige J. uit Zand voort en de 18-jarige M. de J. uit Haarlem, zijn ingesloten omdat een nader verhoor mogelijk ook nog het een en ander over andere autodiefstallen in Zandvoort zal op helderen. BINNENLAND Tot officier in de Orde van Oranje Nassau is benoemd ir. J. Zijderlaan, die af scheid heeft genomen als hoofd van de af deling technische zaken en spoorwegtoezicht van het Directoraat-generaal van het Ver keer. Tot zijn opvolger is benoemd ir. J. Slim. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft in Echt de werkplaats voor aangepaste arbeid officieel geopend. In deze werkplaats werken mensen die in het normale pro ductie-proces door de een of andere oorzaak, tengevolge van een ziekte, ongeval, of ver minderde validiteit, geen emplooi kunnen vinden. Het werk dat zij moeten verrichten is aangepast aan hun vermogen. De werk plaats omvat een machinale zakkenstopperij, een afdeling voor rotan- en vlechtwerk, een mandenmakerij en een inpakkerij. Het be drijf is afhankelijk van vrije opdrachten, verstrekt door industriëlen. De 76-jarige mevrouw A. H. R.M. uit Den Haag, die slecht ter been was en ook niet al te best meer kon zien, kwam in haar keuken te vallen, waarbij zij de slang van het gascomfoor trok. Daar zij niet alleen meer kon opstaan, kwam zij door gasverstikking om het leven. Toen 's middags haar dochter thuiskwam, vond zij haar moeder levenloos liggen. HAARLEM EN OMGEVING Baldadigheid. De Haarlemse politie heeft Zondag tegen een veertienjarige jon gen proces-verbaal opgemaakt. Hij wordt ervan verdacht met een katapult een eend in de Houtvaart te hebben doodgeschoten. De aangifte was gedaan door enkele buurt- bewon ers Benoemd. Bij besluit van de Staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is een commissie ingesteld, die tot taak zal hebben advies uit te brengen over de doelstelling, grondslagen en organisaties van het economisch-administratief beroeps onderwijs. Tot lid van de commissie is be noemd de heer H. H. Ensing te Haarlem. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dins dagavond van acht tot negen uur door Geor ge Robert bevat werken van Nederlandse componisten. 1. Balletto del Granduca, J. P. Sweelinck. 2. Ricercare (hommage a Swee- linck) A. de Klerk. 3. Sonate, Allegro mode rato, Adagio, Capriccio, Jan Mul. 4. Ricer care over een Psalm-melodie, A. de Braai. 5. Quattro Studi. I. Pedaal-solo, II. Allegro con spirito; III. Trio; IV. Maestoso: Allegro, ADVERTENTIE niet aanwezig. Het Nationaal Rheumafonds heeft nog verrassingscouvertjes. Giro 842 en bij Uw winkelier. Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54 LO 520/052 Gedeputeerde Staten hebben goedkeuring gehecht aan het besluit van de gemeenteraad, om te komen tot aanleg van een parkeepr terrein achter het Beursgebouw. Men is ter stond begonnen met de werkzaamheden. Het terrein ligt op de vroegere gladiolenproeftuin. Deze is inmiddels verplaatst. Als de parkeer plaats gereed is, betekent dit een oplossing vóór het parkeerprobleem, vooral op de beursdagen. MIDDENSTANDSDIPLOMA Voor het Middenstandsdiploma slaagden: H. v. Aalst, C. A. Glas, J. A. v. d. Ploeg, A. J. Trouwen, W. G. Ruigrok, A. de Haan, M. C. Heemskerk, S. C. v. d. Hulst, F. Hijkoop, W. J. Koot, J. J. v d. Leeden, J. B. Suijkerland en J. P. Zonneveld. SPREEKUUR SCHOOLARTS Gedurende de maand Augustus zal de schoolarts geen spreekuur houden. Zilveren jubileum W. v. Doorn Heden herdenkt de heer W- v. Doorn de dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Twentsche Bank N.V. te Hillegom. Hoewel de flikkerlichten uitstekende diensten bewijzen met het oog op de ver keersveiligheid aan de hoek Oranjelaan- Kanaalstraat, daar het aantal verkeerson gevallen sterk is afgenomen, had Vrijdag avond omstreeks zes uur weer een ernstig ongeluk plaats. De heer L. uit Hilversum kwam uit de richting van Lisse naar Haar lemmermeer. Hij lette blijkbaar niet op de flikkerlichten en het bord verplicht stop pen, waardoor hij een van de richting Leiden komende luxe auto zeer ernstig aanreed. Beide wagens werden vernield. De bestuurder van de aangereden wagen werd in zeer ernstige toestand naar het Ziekenhuis te Leiden vervoerd en ook de overige inzittenden kregen vrij ernstige verwondingen. De gemeenteraad van Lisse zal Vrijdag avond 5 Augustus in openbare zitting bijeen komen ter behandeling van een agenda, waar van de voornaamste punten zijn: wijziging verordening voor Sociale Zaken; bezoldiging van de Secretaris en Ontvanger; verbetering van het oppervlak der Van Lyndenweg; ont slag en benoeming van personeel der Open bare School; verkoop van grond; het concept saneringsplan-Stationsweg; een wijziging in de begroting van Sociale Zaken en wijzi gingen in de gemeentebegroting 1954 en 1955. Het lag in de bedoeling om de Van Lynden weg te verbeteren, wanneer de zwembadplan nen realiseerbaar zouden zijn, doch wegens voorlopig uitstel van alle plannen in ver band met de moeilijkheden inzake het be schikbaar krijgen van een gedeelte van het Keukenhofbos, kan de restauratie niet langer blijven wachten, zodat B. en W. den raad voorstellen om tot verbetering van het weg dek thans over te gaan. Wegens benoeming tot leraar aan de Tech nische school in de Haarlemmermeer heeft de heer L. van Dijk ontslag gevraagd als on derwijzer aan de openbare school alhier. Het hoofd der school heeft aan B. en W. de wens kenbaar gemaakt in zijn plaats een onderwij zeres te benoemen in verband met het geven van les in nuttig handwerken. Door B. en W. werd bericht ontvangen, dat de benoemde onderwijzeres in de vacature van mej. Van Gils, mej. Vegter te Slochteren, van haar benoeming afziet wegens het aan vaarden van een andere benoeming. In deze vacature heeft het college van B. en W. nu tijdelijk voorzien door de benoeming van mevr. C. Waasdorp-Romijn als onderwijzeres aan de openbare school.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3