Neem maatregelen tegen toe nemende verkeersonveiligheid Drie nieuwe senatoren in de Eerste Kamer OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kamerlid Th. S. J. Hooy stelt vragen over Rijksstraatweg en Schoterweg Weerbericht Kamerlid vraagt minister Algera: Vliegtuig-industrie in West-Duitsland Nederlandse kranten in Indonesië verboden In de afgelopen zeven maanden zijn reeds 106 verkeersongelukken gebeurd De overige 22 van de 25 aftredende leden zijn vandaag herkozen Tito is overtuigd van Russische vredeswil Dulles vraagt China af te zien van geweld Het woord is aan Voorbereidingen al begonnen in de periode van het verbod Invoer van verscheidene bladen onder strafbeding stopgezet Australisch oorlogsschip torpedeerde zichzelf Militair element van Balkan-pact kan verzwakt worden Kroonprins Rupprecht van Beieren overleden Vreedzame politiek kan leiden tot betere betrekkingen Scherpe prijsstijging op de koffiemarkt te New York Russische invitatie voor Faure en Pinay? Vrij koel Weerrapport 70e JAARGANG No 21 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1955 299e JAARGANG No 173 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een internationale vloot van 78 motorjachten arriveerde Dinsdagmiddag in Haarlem. Het zijn de deelnemers aan de elfde Pavilion d'Or. Zij maken thans een gezamenlijke tocht van Rotterdam naar Amsterdam. De fraaie jachten hebben aan de Spaarnewal ligplaats gekozen tussen de Lange Brug tot iets voorbij de GravenstenenbrugDonderdagochtend vertrekken zij weer. Van daag zullen de deelnemers, nadat zij door het college van Burgemeester en Wethouders officieel zijn ontvangen, een autobustocht maken door de omgeving van Haarlem. HET TWEEDE KAMERLID de heer Ritmeester heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat de volgende vragen gesteld: Acht de minister in verband met de onrustbarende styging van het aantal slacht offers van verkeersongevallen, welke in de jaren 1950, 1951, 1952, 1953 en 1954 successievelijk bedroegen 20.554, 23.293, 25.235, 28.335 en 30.613, waarbij successieve lijk 1021, 1134, 1097, 1390 en 1385 doden waren te betreuren, terwijl 10.971, 12.500, 12.843, 14.535 en 16.028 personen ernstig wérden gewond, niet hiëer dan tijd, zodanige maatregelen te treffen, dat deze tot een betere regeling van het verkeer en bevorde ring van de veiligheid op de openbare weg zullen leiden? jarige heer J. F. V. uit Den Haag, die in de Laan van Nieuw Oost-Indië fietste en bij Indien deze maatregelen reeds over wogen worden, zo vraagt de heer Ritmees ter verder, kan de minister dan wellicht mededelen, welke deze zijn, en of daarbij in het bijzonder wordt gedacht aan de in ons land, in tegenstelling met het buiten land, nog steeds ontbrekende regeling voor het veilig oversteken van straten en wegen door voetgangers op zebrastrepen, aan de regeling van de snelheid van het motorisch verkeer in de kom der gemeenten, aan het krachtiger bevorderen van het verkeers- onderwijs op de scholen en aan het inten siveren van het politietoezicht? Mochten deze en andere maatregelen niet zeer spoedig te verwachten zijn de ver- keersongelukkenstatistiek voor de eerste helft van 1955 is weer hoger dan die van 1954 kan de minister dan mededelen, waarom het nemen van maatregelen nog steeds wordt uitgesteld? De droeve reeks van eiken dag Op de Gouverneurlaan in Den Haag is Dinsdagmiddag een verkeersongeval ge beurd, dat aan de 28-jarige mevrouw M. E. in 't V.O. het leven heeft gekost. Mevrouw In 't V., die op een bromfiets reed, werd ingehaald door een vracht wagen met aanhangwagen. Toen de vracht auto haar voorbij was, zwenkte mevrouw In 't V. iets naar links, daar zij waarschijn lijk niet merkte, dat achter de auto een aanhangwagen was gekoppeld. Zij werd door de aanhangwagen geraakt, viel, kwam ondei een der wielen en was op slag dood. In de Ursulakliniek te Wassenaar is gis termiddag een slachtoffer van een ander verkeersongeval overleden. Het was de 60- (Van onze correspondent in Bonn) In Duisburg-Ruhrort wordt in een pas opgerichte fabriek het eerste na-oorlogse West-Duitse motorvliegtuig gebouwd. Prof. ing. W. Blume, die er de leider van is, was reeds voor de oorlog een vermaard vliegtuigconstructeur. Thans is uitgelekt dat hij al in het begin van 1953, toen West-Duitsland nog geen eigen vliegtuig productie mocht bezitten, met de voorbe reiding is begonnen. Het eerste toestel de „B I 502" dat geheel van metaal is vervaardigd, is nood zakelijk voor sport- en reisdoeleinden, als mede voor luchtacrobatiek bestemd. Het zal volgens hetzelfde schema gebouwd zijn als de „AR 79", die in 1939 een non-stop vlucht van circa 6000 kilometer maakte van Bengazi In Libye naar Gaya in India. De „A R 79" had twee zitplaatsen. In de nieuwe toestellen zullen er vier zijn. De prijs van zo'n machine zal tussen de 40.000 en 50.000 mark bedragen. Men hoopt over een half jaar de eerste proef vluchten te maken. In de tweede helft van 1956 kan het toestel op de wereldmarkt verschijnen. De hoogste snelheid zal 240 kilometer per uur en de vliegradius 1015 kilometer zijn. Het is de bedoeling dat een grote nieuwe fabriek in Westfalen het toe stel in series zal bouwen. een hoek verzuimde voorrang te geven aan een auto. Hij werd aangereden en zeer ernstig gewond. Op de hoek van de Schenkkade en de Adelheidstraat in Den Haag gebeurde een verkeersongeluk, dat aan een 21-jarige Hagenaar het leven heeft gekost. De be trokkene, C. T. uit de Jan de Baanstraat, reed op een motor in de richting Voorburg en botste door nog niet vastgestelde oor zaak tegen de tram van Voorburg naar Den Plaag. Hij werd zeer ernstig gewond en overleed tijdens het vervoer naar het zie kenhuis. Om half zes Dinsdagavond is op de onbe waakte spocrovergang te Noordscharwoude een auto tegen een locomotor van de spoor wegen gebotst. De locomotor reed met twee goederenwagens met een snelheid van ongeveer vijf kilometer per uur. De be stuurder van de auto, de 33-jarige H. J. S. uit Alkmaar, was op slag dood. In Enschedé is een 30-jarige motorrijder in volle vaart een woonhuis aan de Gro- nousedwarsstraat binnengereden. Hij wilde met veel te grote snelheid een haakse bocht nemen, hetgeen mislukte. Hij reed het trottoir op en botste tegen een deur van een huis, die werd ingedrukt. De motor reed een kamer binnen en kwam daar tot stilstand. De berijder viel er af. Hij bleek een zware hersenschudding en wonden aan het hoofd te hebben opgelopen. Met een ziekenauto werd hij naar het R.K. zieken huis overgebracht. Een half uur later nam hij echter de vlucht, achtervolgd door enige verpleegsters, die assistentie kregen van een paar agenten. Na een wedren over een afstand van enkele honderden meters kon de man worden gegrepen. Hij ging mee terug naar het ziekenhuis, waar men maat regelen nam tegen een tweede ontvluch tingspoging. DJAKARTA (United Press) Ver scheidene Nederlandse couranten zijn in Indonesië verboden op gronden dat zij de vrede en de rust in het land in gevaar brengen, zo hebben regeringsautoriteiten in Djakarta medegedeeld. Het verluidt, dat het dagblad „De Telegraaf" een der verboden bladen is. Importeurs en agen ten van dagbladen zijn van dit verbod van verspreiding op de hoogte gesteld. Wanneer tegen dit verbod zou worden ge handeld zullen de agenten van deze Ne derlandse bladen onmiddellijk gerechtelijk worden vervolgd. Bovendien zullen cou ranten, die tegen de opdracht van de regering het land zullen worden binnen gebracht, in beslag worden genomen en verbrand, zo verluidt in regeringskringen. Deze verordening zou zijn gebaseerd op een oude Nederlandse wet daterend uit het jaar 1900 en reeds enkele weken ge leden zijn uitgegaan. Staatsbelang In regeringskringen deelde men mede, dat het UNO-Handvcst door deze verban ning van sommige Nederlandse couranten niet wordt geschonden en ook de persvrij heid wordt niet aangetast, zoals zij door de UNO werd vastgelegd; omdat het hier gaat om een maatregel genomen ter be scherming van de Indonesische staat en om het prestige van de regering en haar betrekkingen met andere buitenlandse mogendheden te beschermen. Het gaat om couranten die onjuiste en onware berich ten omtrent Indonesië, de toestand in de republiek en scherpe anti-Indonesische hoofdartikelen publiceren. SYDNEY (AFP) Een Australisch oor logsschip is Dinsdag op de rede van Sydney getroffen door een torpedo die het zelf had afgevuurd. Men nam proeven met torpedo's die op trillingen reageren en zich automa tisch naar een bron van trilling richten, zoals een scheepsschroef. Men had een tor pedo zonder lading gelanceerd, die een grote cirkel beschreef en toen op het schip afkwam. Door zig-zag te gaan varen probeerde men er aan te ontkomen. Even wel zonder resultaat. De torpedo bleef zijn doelwit onfeilbaar volgen. Het schip werd vrij ernstig beschadigd. Het Tweede Kamerlid de heer Th. S. J. Hooy heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelyk de volgende vra gen gesteld over de Rijksstraatweg en Schoterweg in Haarlem-Noord: Is het de minister bekend, dat van 1 Januari van dit jaar af op de Rijksstraat weg en de Schoterweg in Haarlem-Noord reeds 106 ongevallen hebben plaats gehad, waarvan in de laatstafgelopen week twee met dodelijke afloop? Is het de minister verder bekend, dat de steeds gevaarlijker wordende toestand op deze rijkswegen, die lopen door een dicht bevolkt stadsdeel met ruim 70.000 inwo ners, bij de bevolking een toestand van grote onrust en angst heeft doen ontstaan, vooral met het oog op kinderen en ouden van dagen? Wil de minister mededelen aangezien de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van deze weg berust bij het departement van Verkeer en Waterstaat of alle rede lijkerwijze te nemen maatregelen zijn ge nomen om aan deze ernstige toestand, die reeds vele mensenlevens heeft gekost, het hoofd te bieden en waaruit deze maat regelen bestaan? Is het waar, dat het (laatste) verzoek van B. en W. van Haarlem, o.a. inhoudende hen in staat te stellen de hun inziens juiste vei ligheidsmaatregelen te nemen, is afgewe zen? Indien deze vraag bevestigend wordt be antwoord, wil de minister dan: a. de rede nen opgeven, waarom hij aan de meest ge- eigende en daardoor eerst verantwoorde lijke autoriteit voor de veiligheid het gemeentebestuur het recht onthoudt om maatregelen te treffen, daardoor in de ogen van de bevolking aan dit bestuur een odium van schuldige nalatigheid opleg gend; b. alsnog toestemming geven aan het gemeentebestuur om de z.i. meest nood zakelijke veiligheidsmaatregelen te treffen? Indien laatstgenoemde vraag ontkennend wordt beantwoord, wil de minister dan mededelen, welke maatregelen hij zelf denkt te nemen om aan deze noodtoestand zo spoedig mogelijk een einde te maken? Hedenmorgen hebben de Provinciale Staten van Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht, Limburg, Noordholland en Friesland 25 nieuwe leden voor de Eerste Kamer gekozen. In de zetelverdeling kwam geen wijziging. De samenstelling van de Eerste Kamer blijft dus: K.V.P. 17 zetels, P.v.d.A. 14 zetels, A.R. 7 zetels, C.H. 6 zetels, V.V.D. 4 zetels en C.P.N. 2 zetels. Van de 25 aan de beurt van aftreden zijnde senatoren keren er drie niet in de Eerste Kamer terug. Het zijn de heren M. van der Himst (K.V.P.), N. Schuur- mans (K.V.P.) en mr. G. E. van Walsum (P.v.d.A.). In hun plaats zijn gekozen de heren L. de Gou uit Steenbergen (K.V.P.), J. A. Middelhuis uit Utrecht (K.V.P.) en D. de Loor uit Delft (P.v.d.A.). De niexiwe leden De heer Johannes Antonius Middelhuis is op 5 Maart 1902 te Haaksbergen geboren. Nadat hij de lagere school had doorlopen, bezocht hij de ambachtsavondschool. Later trad hij in dienst van de N.V. Stoomblekerij in Enschedé. Na actief deel te hebben ge nomen aan het plaatselijke katholieke or ganisatieleven, werd hij in 1929 bondspro- pagandist van de R.K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus". Van 1936 af tot aan de liquidatie van het R.K. Werkliedenverbond in de tweede wereldoorlog was hij districts leider van „St. Lambertus". Bij de liquida tie van de R.K. arbeidersbeweging in 1941 nam hij ontslag. Hij kwam in 1942 als in specteur voor de Ziektewet bij de „Centrale Onderlinge". Na de bevrijding had de heer Middelhuis een groot aandeel in de weder opbouw van de R.K. Arbeidersbeweging. Slechts korte tijd heeft hij als voorzitter van de Katholieke raadsfractie zitting ge had in de Enschedese gemeenteraad. Eind 1946 werd hij landelijk voorzitter van „St. Lambertus" en vestigde hij zich in Utrecht. Hij bleef tot 1948 deze functie bekleden en aanvaardde in dat jaar de benoeming tot algemeen secretaris van de K.A.B. In 1952 werd hij door de verbondsvergadering van de K.A.B. gekozen tot voorzitter, als opvol ger van de tegenwoordige minister van Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruijn. De heer Middelhuis is lid van de Sociaal Economische Raad en heeft zitting gehad in de Raad van Vak- centralen. Tevens maakt hij deel uit van het partijbestuur van de K.V.P. Mr. dr. Leonard de Gou werd op 22 De cember 1916 te 's Gravenhage geboren. Hij bezocht het gymnasium te Davos in Zwit serland en deed candidaatsexamen in de rechtswetenschap aan de rijksuniversiteit te Leiden. Daarna verkreeg hij de graad van meester in de rechten aan de gemeen te-universiteit te Amsterdam. Hij promo veerde cum laude aan de rijksuniversiteit te Utrecht op een dissertatie, getiteld „De Weeskamer van 's Gravenhage". Hij ves tigde zich als advocaat en procureur en was tevens als adjunct-secretaris aan enkele bedrijfsorganisaties verbonden. Later werd hij hoofdcommies en vervolgens referen daris bij de Provinciale Griffie van Drente. Hij was voorzitter van de afdeling Assen van de K.V.P. en van de afdeling Assen van het R.K. Centrum voor Staatkundige Vorming. In 1946 werd hij burgemeester van Steen bergen. Hij heeft grote belangstelling voor waterstaatkundige problemen en is secre taris en penningmeester van het voorlopige bestuur van het hoogheemraadschap De Brantse Bandijk. Tevens heeft hij zitting in de commissie van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten voor samenwerking tussen de gemeenten en waterschappen. De heer De Gou was de eerste voorzitter van de jongerenorganisatie van de K.V.P. Hij is lid van de commissie voor Buitenlandse Zaken van deze partij. Sedert 1950 heeft hij zitting in de Provinciale Staten van Noord- Brabant. De heer Dirk de Loor werd op 11 October 1900 te Rotterdam geboren. Hij behaalde de onderwijzersakte aan de Hervormde Nor maalschool in de Maasstad. Hij zette zijn studie voort aan de gemeentelijke kweek school aldaar, waar hij de hoofdakte ver- BELGRADO (U.P.-Reuter-AFP) Vol gens het officiële Joegoslavische persagent schap Tanjoeg wil president Tito niet lan ger de nadruk leggen op het militaire ele ment in het Balkanpact tussen Grieken land, Turkije en Joegoslavië, daar er „niet langer een aanval op deze landen dreigt". De Joegoslavische maarschalk heeft de overtuiging gekregen, dat de Sovjet-Unie oprecht de vrede nastreeft, „daar zij ook reeds zonder openlijke conflicten te begin nen, zorgen genoeg heeft". De drie Balkanstaten besloten slechts weinige maanden geleden hun vriend schapspact van Ankara uit te breiden en gezamenlijk militaire plannen op te stellen. „Dit pact werd in het leven geroepen op een tijdstip, dat de drie landen zich be dreigd voelden", aldus Tanjoeg. „Nu er echter niet langer gevaar dreigt, behoort dit pact niet meer langs strikt militaire lijnen ontwikkeld te worden," aldus Tito volgens Tanjoeg. „De samenwerking zou meer het karakter moeten aannemen van een vreedzame samenwerking in de econo mische, politieke en culturele sfeer". Joegoslavië wenst waarborgen ingeval Duitsland wordt bewapend, ten einde te voorkomen dat dit land weer een militaire mogendheid wordt die haar buurlanden bedreigt, zo heeft Tito onlangs in een vraaggesprek met een dertigtal leerlingen van een Amerikaans „college" verklaard. Desgevraagd zei het staatshoofd, dat de hereniging van Duitsland niet voor altijd kan worden uitgesteld, maar dat dit „in het huidige tijdsgewricht niet te verwezenlijken is". Een neutralisatie van Duitsland acht Tito ook onmogelijk, aangezien een derge lijke oplossing in strijd zou zijn met „de beginselen van souvereiniteit en onafhan kelijkheid". kreeg. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht en aan de Vrije Universiteit te Amsterdam volgde hij colleges in de paedagogiek. Van 1919 tot 1922 was hij als onderwijzer in zijn geboortestad werkzaam en daarna vier jaren in dezelfde functie te Nijmegen. In 1926 werd hij hoofd van de lagere school te Nuth, waar hij slechts twee jaar bleef. In 1928 vertrok de heer De Loor naar de Friese hoofdstad, waar hij leraar werd aan de Hervormde Kweekschool. Deze functie bleef hij bekleden tot 1953 toen hij benoemd werd tot burgemeester van Delft. Van 1946 tot 1953 was hij lid van Gedeputeerde Sta ten van Friesland. In Augustus 1948 werd hij voor de P.v.d.A. lid van de Tweede Ka mer. De heer De Loor is sedert Maart 1953 lid van het partijbestuur wan de P.v.d.A. Tevens heeft hij zitting in de onderwijs commissie van deze partij en bekleedt hij een bestuursfunctie in het landelijk bestuur van de Protestants Christelijke Werkge meenschap in de P.v.d. A. De heer De Loor is tot twee keer toe de opvolger geweest van mr. G. E. van Walsum. de tegenwoor dige burgemeester van Rotterdam. De eer ste maal volgde hij hem op als burgemees ter van Delft en thans neemt hij de plaats van mr. Van Walsum in de Eerste Kamer in. MÜNCHEN (Reuter/D.P.A.) Kroon prins Rupprecht van Beieren, die het hoofd was van het huis Wittelsbach is op 86- jarige leeftijd in zijn kasteel te Leutstet- ten in Zuid-Beieren. Prinis Rupprecht, een nakomeling van het Britse huis Stuart, wordt als hoofd van het huis Wittelsbach op gevolgd door zijn oudste zoon, erfprins Albrecht. Kroonprins Rupprecht werd op 18 Mei 1869 te München geboren als eerste kind van de latere koning Luwdig III en prin ses Maria Theresia. In de zomer van het jaar 1900 huwde hij hertogin Marie Ga- briele van Beieren, die in 1912 overleed. Gedurende de eerste wereldoorlog was hij commandant van het zesde leger en toen in Beieren de revolutie uitbrak bevond hij zich te velde. Om een burgeroorlog te ver mijden, ging hij vrijwillig in ballingschap. Na zijn terugkeer in 1921 huwde hij voor de tweede maal met prinses Antonia van Luxemburg. Na moeilijkheden met de Ge stapo accepteerde prins Rupprecht in 1941 een uitnodiging van de Italiaanse koning om naar Rome te komen. Enige tijd Later vestigde hij zich te Florence. De andere leden van zijn familie, met uitzondering van zijn jongste zoon Heinrich, hebben allen enige tijd in concentratiekampen doorgebracht. WASHINGTON (Reuter/AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft op een persconferen tie te Washington een beroep gedaan op communistisch China, af te zien van het gebruik van geweld. Dulles zeide te hopen, van China een dergelijke verzekering te krygen. Dit zou de weg vrijmaken voor uitgebreide onderhandelingen over belang rijke kwesties die zyn gerezen tussen China en andere landen, waaronder de Verenigde Staten. Als de Chinezen daartoe echter niet bereid zyn, zou daardoor bijna zeker een oorlog ontstaan waarvan de om vang niet vooruit te bepalen is. De ge beurtenissen van de laatste tyd duiden op een vreedzame Chinese politiek en zouden het begin kunnen aangeven van een nieuwe faze in de betrekkingen van com munistisch China met de rest van de wereld, aldus Dulles. De Amerikaanse en Chinese ambassa deurs zijn gisteren te Genève voor de tweede maal bijeen geweest. De vergade ring duurde een uur. Men komt Donder dagochtend weer bijeen. Een Chinese woordvoerder zei, dat alleen gesproken is over het eerste agendapunt: de repatriëring van burgers. Volgens niet-bevestigde ge ruchten, die in Aziatische kringen rond de Chinese delegatie in omloop zijn, zou de Chinese regering bereid zijn, zeer binnen kort alle Amerikaanse burgers die nog in China worden vastgehouden, op vrije voe ten te stellen. Hun aantal zou volgens de lijst die de Amerikaanse ambassadeur Johnson aan zijn Chinese ambtgenoot Wang Ping Nan heeft overhandigd, veertig bedragen. Op de Chinese lijst zouden evenwel 45 Amerikanen voorkomen. China heeft volgens United Press voorgesteld een derde neutrale mogendheid als be middelaar te benoemen ter voorbereiding van de repatriatie der Amerikaanse en Chinese burgers naar hun wederzijdse landen. Krisjna Menon, de reizende am bassadeur van India, is uit Genève naar Nieuw Delhi vertrokken om rapport uit te brengen aan premier Nehroe. Hij heeft twee maal gesproken met Johnson en twee maal met Wang Ping-Nan. „Ik voorzie geen moeilijkheden", zei hij. De bespre kingen vorderen uitstekend. Ik geloof dat zij resultaat zullen hebben. De vrijlating van de Amerikaanse vliegers heeft een goede sfeer geschapen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Wilf Bennett De beste plaats om je vacantie door te brengen is net binnen de grenzen van je inkomen. NEW YORK (Reuter) Maandag en Dinsdag zijn de prijzen op de koffiemarkt te New York aanzienlijk gestegen als ge volg van berichten uit Brazilië, volgens welke de koffieoogst in de staat Parana ernstig is beschadigd door strenge vorst. De uitwerking van de vorst zal vermoe delijk tot uiting komen in de oogsten 1956/ 57 en 1957/58, aangezien de oogst 1955/56 op twintig percent na reeds is binnen gehaald. De vorstschade in Parana zou aanzienlijk groter zijn dan die van twee jaar geleden. Ook in Sao Paulo hebben de koffiebomen te lijden gehad van de vorst. De vorst was in deze staat minder streng dan in Parana, maar zou hier eveneens meer schade hebben veroorzaakt dan de vorst van twee jaar geleden. De Braziliaanse minister van Finan ciën en drie directeuren van het Brazili aanse koffieinstituut zijn naar Parana vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de omvang van de schade. Een ambtenaar van het Amerikaanse departement van Landbouw heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat, indien al leen in Parana de oogst van vorst te lijden heeft gehad, de totale Braziliaanse koffie- productie in het volgend jaar waarschijn lijk weinig zal verschillen van die van dit jaar. Hij zette uiteen, dat in andere pro ductiegebieden veel nieuwe bomen tot de productie gaan bijdragen, hetgeen waar schijnlijk het grootste gedeelte van de in Parana geleden schade goed zal maken. De vorstschade in Juli 1953 was er oor zaak van dat in het begin van 1954 de koffieprijs op de wereldmarkt zo sterk steeg dat in sommige landen de consu menten tot kopersstakingen overgingen en in de Verenigde Staten de leuze „drink melk in plaats van koffie" werd aange heven. PARIJS, (Reuter) In gewoonlijk wel ingelichte kringen te Parijs is het vermoe den uitgesproken, dat de Sowjet-Russi- sche regering premier Faure, en de minis ter van Buitenlandse Zaken Pinay, heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou. Dit vermoeden berust op een bezoek dat de Sow jet-Russische ambassadeur in Pa rijs, Vindogradow, Dinsdag aan Faure en Pinay heeft gebracht, nadat hij uit Mos kou in Parijs was teruggekeerd. Welingelichte bronnen hebben volgens United Press medegedeeld, dat Pinay en Faure de uitnodiging hebben aanvaard. Het KNMI deelt mede: Het weer stond vandaag onder invloed van een koudefront dat van de Atlanti sche Oceaan over de Britse eilanden en onze omgeving naar de Oostzee en Noord Rusland liep. Het verschoof langzaam in Zuidelijke richting en bracht plaatselijk aanzienlijke regen-hoeveelheden. Op Val kenburg bij Leiden werd vanmorgen al 12 mm afgetapt. Het front wordt gevolgd door iets koelere lucht, waarin de buien kansen betrekkelijk klein zijn. De maxi mumtemperaturen blijven echter aan de lage kant. In Scandinavië is de warmte thans verdreven. (van hedenmorgen 7 nur) weers- C ■óp ó-S M Q C toestand C 13 S* 5J2 &E es ZS Stockholm licht bew N 5 22 0,4 Oslo licht bew. NO 5 20 0 Kopenhagen zwaar bew. W 5 23 0 Amsterdam regen NNO 5 20 13 Londen regen NNW 2 27 2 Luxemburg zwaar bew. N 2 20 0 Parijs half bew NW 1 25 0 Bordeaux onbewolkt windstil 27 0 Grenoble licht bew. windstil 26 0,1 Nice licht bew. WNW 5 26 0 Genève onbewolkt Z 1 23 0 Zürich zwaar bew. windstil 21 0 Locarno licht bew. NW 1 22 0 Berlijn zwaar bew WNW 4 22 0 Frankfort regen NNO 5 25 1 München onweer windstil 22 4 Wenen regen W 2 25 13 Innsbruck regen windstil 24 3 Rome onbewolkt windstil 32 0 Ajaccio half bew. ONO 4 30 0 Mallorca onbewolkt windstil 32 0 Neerslag laatste M uur. VRIJ KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met vanavond in het Zuid-Oosten nog enige regen, maar morgen op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak Noord-Westelijk. Vrij koel. 4 Augustus Zon op 5.06 uur, onder 20.29 uur. Maan op 20.19 uur, onder 5.56 uur. Maanstanden 3 Aug. 20.30 uur: Volle maan 11 Aug. 3.33 uur: Laatste kwartier 17 Aug. 20.58 uur: Nieuwe maan 25 Aug. 9.51 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 3 Augustus Hoog water: 3.25 en 15.51 uur. Laag water: 11.26 en 23.47 uur. Donderdag 4 Augustus Hoog water: 4.00 en 16.25 uur. Laag water: 12.04 en uur. xxxxxxxtxxxxxxxcccccccoc«xxxxxxxx.xx

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1