BOSCH PANDA EN DE MODE-MEESTER Wereldnieuws Kort geding over uitwijzings affaire van Maria Toet WRIGLEY Nederlandse, met Pool gehuwd, ondergedoken Duitse smokkelaars te Amsterdam in arrest De radio geeft Donderdag WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1955 Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Utrecht neemt deel aan plassenschap Loosdrecht Commissaris van Politie te Leiden benoemd Bromfietser onder auto gedood Verbeurdverklaring en inbeslagneming Pseudo-cursusleider voor Amsterdamse rechtbank KAuW Gevangenisstraffen voor inbrekers en heler Veel buitenlandse schepen naar Rotterdam Amsterdamse in Oostenrijk door bliksem getroffen Kerkelijk Nieuws RAI-TNO-instituut U kunt best leven zonder blindedarm De dubbele belasting door Nederland en Indonesië Internationale Bank plaatst lening in Nederland ^oclt ió het zo r "N Vogels als kompas VJ i Voor de president van de rechtbank te 's-Gravenhage heeft Dinsdag het kort ge ding gediend, dat aanhangig was gemaakt door mr. G. Smelt inzake de uitwijzing van de 33-jarige Maria Weiher-Toet, de Ne derlandse vrouw, die door haar huwelijk met een Pool de Poolse nationaliteit heeft verkregen. Maria Toet, die met een visum voor twee maanden naar Nederland was gekomen, wil niet terugkeren uit angst voor haar man die, zoals mr. Smelt in zyn pleitnota zei, haar veelal mishandelde en dikwijls dronken is. Het zou zelfs zijn voorgekomen dat Maria Toet in de winter uit het huis in haar woonplaats moest vluchten omdat haar man haar wilde slaan. Pleiter zei hierover getuigen te kun nen laten horen. Maria Toet is in Neder land ondergedoken. De primaire grond waarop pleiter zijn eis tot intrekking van het uitwijzingsbe- sluit stelde is dat zijns inziens Maria Toet Nederlandse is gebleven en geen Poolse nationaliteit bezit of ooit heeft bezeten. De woonplaats van het echtpaar Weiher is voormalig Duits grondgebied. Er is in Polen een wet gemaakt die voorziet in de nationaliteit van de bewoners van deze streek. Volgens deze wet is het waarschijn lijk dat Jozef Weiher ten tijde van zijn huwelijk in 1940 geen nationaliteit bezat. Maria Toet zou daarom haar Nederlandse nationaliteit hebben behouden. Daarbij Opium en morphine in autoportier Een dezer dagen, zo deelt de Amster damse recherche mede, hebben hoofdste delijke rechercheurs in een café in het centrum van Amsterdam vier handelaren in verdovende middelen aangehouden. Twee Duitsers, afkomstig uit Wuppertal, waren bezig een grote hoeveelheid mor phine te verkopen aan enige Nederlanders, toen de rechercheurs, belast met de be strijding van deze handel, ingrepen. Gebleken is, dat de twee Duitsers, de 35-jarige koopman E. L. en de 60-jarige verpakker P. S., beiden uit Wuppertal, de verdovende middelen, bestaande uit 1400 ampullen morphine, flessen met mor phine in poedervorm en opiumtabletten, per auto naar ons land gesmokkeld had den. De goederen waren verborgen tus sen de bekleding van een der autodeuren. In het café onderhandelden de Duitsers met twee Nederlandse gegadigden, de 28- jarige J. P. en de 37-jarige M. N., koop lieden uit Den Haag, die door drie Am sterdammers in contact met de Duitsers waren gekomen. Zowel de Duitsers als de twee Haagse kooplieden werden gearresteerd en voor de officier van Justitie geleid. Tegen de drie Amsterdammers werd niets onder nomen. De auto van de Duitsers is in be slag genomen. Volgens de recherche zijn de verdovende middelen vermoedelijk afkomstig uit de voorraden van het geallieerde leger. Men gelooft, dat deze- medicamenten kort-na - de Duitse capitulatie bij het vervoer naar een „Sanitatslager" zijn ontvreemd, dan wel uit een opslagplaats van het gealli eerde leger in Duitsland zijn gestolen. In dat geval is de partij, die thans in beslag genomen is, jarenlang door onbe voegden bewaard, totdat dezen de vorige maand besloten een poging te ondernemen de .kostbare verdovende middelen te gelde te maken. ADVERTENTIE HAARLEM HILVERSUM I, 403 M. -7 ™°°r>weuwS-«PR PIaten" 7-15 Gymnastiek. H2 laten. '.5° Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Morgen wijding 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radio Philharmonisch orkest. 1150 Italiaanse reis, interview. 12.00 Piano en orgeL 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tumbouwmededelingen. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13 25 Metropole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Spel met Marionetten, hoorspel. 14.45 Platen. 15.25 Operettemuziek. 16.10 Platen, 16.15 Voor dracht. 16.35 Orgel. 17.00 Voor de jeugd. .17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Het kernreactor-centrum in Neder- derland. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Lichte muziek. 19.15 Je zit er maar mee, discussie. 19.30 Amusements mu ziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Saskia, opera. 21.35 Chitra, gedicht met mu- ïzkale illustratie. 22.25 Lichte muziek. 22'.40 Sportproblemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuiri- bouwmededelingen, 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.50 Platen. 14.00 Gereformeerde zendingsdag. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Pla ten. 17.55 Radio Philharmonisch orkest en solist. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Platen, 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio wedstrijd. 21.15 Platen. 21.40 Pianomuziek. 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Orgelcon cert. 22.35 Platen. 2.45 Avondoverdenking. 23.00 iNeuws. en S.O.S.-berichtem 23.15— 24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A., N.T.S.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 Balletfilm. 20.45 Uit de Eeuw van het Manierisme. 21.20 Pauze. 21.25 Filmfragmenten. Eurovisie: 22.1523.00 Aïda, opera (2e acte). BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 14.45 Orkestconcert. 15.20 Zang en piano. 15.30 Orkestconcert. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 iNeuws. 19.40 Verzoekprogramma. 21.00 Salzburger Fest- spiele. 22.30 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22 00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 76 mj. stelde de verdediger voorts dat mogelijk zelfs het huwelijk van Maria Toet volgens de Poolse wet ongeldig is omdat de man niet zou hebben voldaan aan de eisen in deze wet gesteld, namelijk het afleggen van een conventieverklaring dat er geen belemmeringen voor dit huwelijk beston den. Het paspoort van Maria Toet is slechts voorlopig. „Als u van mening bent, mijn heer de president", zo zei mr. Smelt, „dat de mogelijkheid bestaat dat Maria Toet Nederlandse is bent u ertoe bevoegd de Staat, te verbieden deze vrouw uit te wij zen". Er is een request gezonden naar de Hoge Raad inzake dit probleem over de nationaliteit. Jhr. mr. Six, die optrad voor de Staat zei onder meer dat mr. Smelt, nu hij met de kwestie van de nationaliteit van Maria Toet komt, een formidabele te grote wijziging van de aanvankelijk uitgebrachte dagvaarding verlangt. Mr. Six zei dat hij de president niet bevoegd acht in deze kwestie de Staat iets te verbieden, waar bij hij een uitspraak van professor Meyers hierover aanhaalde. Maria Toet heeft lange tijd geen woord gesproken over het vragen van politiek asyl. Toen zij een verhouding met haar zwager begon zou zij hebben gezegd „dat zij het dan maar over de poli tieke boeg zou gooien". Aanvankelijk zou zij normaal naar Polen terugkeren, aldus mr. Six. De departementale commissie, die het verzoek heeft onderzocht heeft er afwij zend op geadviseerd. Er zijn in Polen meer Nederlandse vrouwen, aldus mr. Six. Dit land is thans iets ruimer met het verstrek ken van visa. Mocht Maria Toet hier asyl verkrijgen dan zou het wel mogelijk zijn dat Polen zijn soepele houding hierover zou laten varen, waardoor al die Neder landse vrouwen mogelijk onaangename ge volgen hiervan zouden moeten dragen. Voorts meende de pleiter dat de president niet bevoegd is de overheid iets te gelasten of te verbieden in beleidskwesties. Na re- en dupliek bepaalde de president dat hij op Maandag 8 Augustus a.s. om half drie uitspraak zal doen. In de Dinsdag gehouden vergadering- hebben de Staten van de provincie Utrecht zonder hoofdelijke stemming besloten deel te nemen aan het op te richten Piassen- schap Loosdrecht en Omstreken. De financiële consequenties werden door alle fracties verantwoord geacht. Zij be staan uit het gedurende tien jaar ver lenen van een jaarlijkse bijdrage van 12.5 percent van het nadelig saldo van de be groting van het Plassenschap tot een be drag van gemiddeld 9200.per jaar. Het doel van het Plassenschap is de behartiging van de recreatie binnen zijn gebied door bescherming en het ouderhoud van het Loosdrechtse plassengebied. Met het door ir. E. H. Smid, in samen werking met de Provinciale Waterstaat, ontworpen werkplan is een bedrag van circa twee millioen gulden gemoeid. Het omvat een eilandenplan, dé verbeter mg van bestaande toegangen en de vérbin ding met „Het Blik". Deze ver binding is van belang, omdat' daardoor het plassengebied tot een groot geheel kan worden gemaakt. Tot commissaris van politie te Leiden is benoemd de heer J. Dreeuws, thans com missaris van politie te Alkmaar. De heer Dreeuws is in 1905 te Noord broek geboren en trad in 1924 als volon tair in dienst van de gemeentepolitie te Winschoten. In 1929 werd hij adspirant- inspecteur van politie te Alkmaar en in 1934 inspecteur te Leeuwarden, waar hij in Januari 1946 bevorderd werd tot hoofd inspecteur. Sinds Juli 1946 is de heer Dreeuws commissaris-corpschef te Alk maar. De 43-jarige ongehuwde A. P., uit Den Haag, is Dinsdagavond circa half negen op het beruchte kruispunt Castricum LimmenUitgeest, toen hij op zijn brom fiets de weg overstak, door een personen auto aangereden. Hij kreeg een zware schedelbasisfractuur en is op weg naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar over leden. De bromfietser kwam uit de richting Limmen en heeft waarschijnlijk het plan gehad de richting Uitgeest in te slaan. Hij liet een naderbij komende personenauto passeren doch zag een daarachter komen de auto, die bestuurd werd door de heer C. S., uit Houwert (West-Friesland), niet. Hoewel de heer S. zeer krachtig remde zijn wagen draaide een slag in de rondte kon hij een aanrijding niet meer ver mijden. Een passerende arts verleende eer ste hulp, daarbij geassisteerd door de Lim- mense commandant van het Rode Kruis, de heer J. Springveld. Ontwerp voor een nieuwe wettelijke regeling Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de bepalin gen betreffende verbeurdverklaring en in beslagneming. De bijzondere strafwetten bevatten dik wijls bepalingen, waarbij wordt afgeweken van de algemene regeling der verbeurd verklaring, volgens artikel 33 van het Wetboek van Strafrecht. Het is te voor zien dat deze afwijkingen zich in toekom stige bijzondere strafwetten zullen blijven vermenigvuldigen, tenzij artikel 33 van het wetboek zelf gewijzigd wordt. Omdat het in bijzondere wetten neer leggen van afwijkingen onze wetgeving in hoge mate onoverzichtelijk maakt, is spoe dige herziening van het Wetboek van Strafrecht als een veel verkieselijker weg te beschouwen. Soortgelijke overwegingen pleiten voor een herziening van het Wet boek van Strafvordering op het punt dei- inbeslagneming, welke met de verbeurd verklaring nauw verband houdt, zo zegt de minister van Justitie in de Memorie van Toelichting. Het thans geldende recht met betrekking tot de verbeurdverklaring en inbeslag neming is ten dele nog steeds neergelegd in een tweetal bezettingsregelingen, name lijk het besluit van de secretaris-generaal van het departement van Justitie van 1 October 1941. Dit is een ongewenste toe stand, niet alleen uit een oogpunt van principiële liquidatie van alle bezettings regelingen, maar ook omdat de inhoud van deze besluiten op verscheidene punten te ver gaat. Daartegenover staat, dat op an dere punten deze bezettingsregelingen in zodanige practische behoeften voorzien, dat het niet verantwoord is, ze vervallen te verklaren zonder tevens het Nederlandse recht zodanig aan te passen dat het even eens aan de behoeften der practijk kan beantwoorden. Beide feiten de snelle vermenigvuldi ging der afwijkende bepalingen en het lange leven van de bezettingsregelingen zijn dus te herleiden tot één enkele grond, namelijk dat de bepalingen der wetboeken niet in alle opzichten aan de huidige eisen voldoen. Aan het stelsel van het Wetboek van Strafrecht liggen namelijk nog ten grondslag de beginselen van het in 1880 aangehangen strafstelsel. De straffen van geldboete en verbeurdverklaring waren in dit stelsel slechts hulpmiddelen, waaraan niet veel waarde werd gehecht. Ten aan zien van de verbeurdverklaring is moderni sering tot dusver aan de bijzondere wetten overgelaten. De vaeantiekamer van de rechtbank te Amsterdam heeft onder voorzitterschap van mr. A. ridder van der Does de Bye de zaak behandeld van de 44-jarige J. W. de W. Aan De W. was ten laste gelegd, dat hij vijf personen voorgespiegeld had een cursus te zullen organiseren voor het mid denstandsexamen en had van hen geza menlijk 300 als inschrijfgeld ontvangen, zonder dat er van de cursus iets terecht was gekomen. De officier van Justitie, mr. W. K. baron van Dedem, vroeg een onvoorwaardelijke straf van l^ jaar. Hij betoogde dat ver dachte reeds 16 maal is veroordeeld. De uitspraak volgt op 16 Augustus. ADVERTENTIE Reeds meer dan 50 jaar dê, Boug ie voor iedere motor Imp. N. V. Willem van Rijn HAARLEMMERWEG 475 - AMSIERDAM-W-TEL 8621! (7 LIJNEN) ADVERTENTIE heerlijk - verfrissend zuivert uw adem goed voor de tanden De vaeantiekamer van de rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in een drietal zaken van diefstal en heling, die onder andere in Haarlem gepleegd zijn. De 28-jarige classificeerder P. B. K. en zijn broer, de 26-jarige schilder H. K., beiden uit Amsterdam, werden wegens diefstal veroordeeld tot l'/2 jaar gevange nisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Tegen beiden was twee jaar gevangenisstraf geëist. De 28-jarige expeditieknecht P. V. M. uit Amsterdam werd terzake heling en medeplichtigheid aan een der diefstallen veroordeeld tot twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk, met aftrek van de preventieve hechtenis. De twee broers hadden zich in het begin van dit jaar, steeds door verbreking van étalageruiten, toegang weten te verschaf fen tot winkels twee in Amsterdam en een in Haarlem, waardoor zij zich in het bezit hadden weten te stellen van een aantal textielgoederen en 35 scheerappa- raten. Broer H. K. had in vereniging met M. daarenboven nog een inbraak in Haar lem gepleegd. Maandag is de Engelse mijnenveger „Curzon" in Rotterdam aangekomen, die bij de onderzeedienst op Waalhaven lig plaats heeft gekozen. De mijnenveger ver trekt Vrijdag uit Rotterdam. Vrijdag wordt de Noorse torpedobootja- ger „Bergen" in Rotterdam verwacht. Deze boot komt te liggen aan de Parkkade langs de E 55. Hr. Ms. kruiser „Zeven Provinciën" komt eveneens Vrijdag in Rotterdam. Hij zal drie dagen in de Parkhaven liggen. In de nabijheid zal de nieuwe onderzeeboot jager Hr. Ms. „Friesland" meren, die ook tot 8 Augustus blijft. Het Belgische opleidingszeilschip „Mer cator" arriveert Donderdag voor een drie daags bezoek aan Rotterdam. Het schip, dat van Engeland komt zeilen en 60 a 70 toekomstige leerlingen van Belgische zee vaartscholen aan boord heeft, zal ligplaats kiezen aan de Parkkade. Op 18 Augustus a.s. arriveren de Franse mijnenvegers „Bison", „User", „Laffaux", „Vimy" en „Belfort" in Rotterdam. Zij blijven tot 22 Augustus. Het Franse marinevaartuig „Amiral Ex- celman" komt 21 Augustus in Rotterdam binnen.Aan boord bevinden zich de Franse yice-admiraal Jaujard en veldmaarschalk lord 'Montgomery. Dit schip 'zal slechts één dag blijven en met de vijf Franse schepen vertrekken. °',v" De 39-jarige Amsterdamse G. van der Baan is Dinsdag in de Tiroolse bergen door de bliksem getroffen en ernstig ge wond, zo heeft de politie medegedeeld. De getroffene bracht haar vacantie door in Tirol, waar zij een bergtocht maakte in de Stubaital-bergen nabij Herex. Tijdens een hevig onweer, dat haar onderweg overviel, werd zij door de bliksem getrof fen en liep daarbij ernstige brandwonden op. Nadat een reddingsploeg haar gevon den had, werd zij in allerijl overgebracht naar een ziekenhuis. Doktoren zeiden, dat haar toestand ern stig was, maar dat er geen „levensgevaar" bestond. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Workum (toez.) J. E. L. Brummelkamp te Westervoort; te Hilver sum (wijkgem. vac. J. Loos) P. J. de Geeter te Deventer. Aangenomen naar Loenen aan de Vecht: R. C. v. Putten te Oud Vossemeer; naar Oud-Loosdrecht F. J. Goethals te Zwaag- westeinde. Beaankt voor Waddinxveen J. v. Rootse- laar te Wijk bij Heusden. Geref. Kerken Beroepen te Hijken A. Trapman, cand. te Ottoland; te Vlagtwedde T. Kamper, cand. te Wierden. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Aangenomen naar Burlington (Ontario) G. v. Dooren te Orangeville (Ont.), voor heen te Enschedé. 12. „Welaan", zei Joris, „dit is een vrucht bare nacht geweest. Laat ons thans het resultaat van ons scheppend werk aan schouwen". Hij hing de ontwerpen voor dameshoeden en toiletjes in een lange rij langs de wand en knikte tevreden. „De A- lijn, de H-lijn, de D-lijnmurmelde hij, „mooi, het werk is van A tot Z voltooid. In deze creaties zullen de dames er gelet terd uitzien". „Zij liever dan ik", zei Panda, huiverend naar de merkwaardige creaties kijkend. „Voor geen goud zou een man zoiets aantrekken!" Er kwam een peinzen de blik in Joris' ogen. „Voor geen goud herhaalde hij langzaam. „Ge brengt hier iets naar voren, dat het overwegen ruim schoots waard is, mannekeals steeds zijt ge weer een bron van inspiratie voor me, kortom: ge brengt me op een idee". „Een idee?", vroeg Panda verschrikt. Hij kende Joris lang genoeg, om elke inval van diens soepel brein bij voorbaat te wan trouwen. „Juist", zei Joris, „een brillant idee. Kom mee mijn kleine genius, wij gaan aan 't werk". „Waar ga je heen? Wat wil je doen?", vroeg Panda wantrouwend. Maar zonder te antwoorden trok Joris hem in draf mee naar buiten. Deze dagen is de stichtingsacte gepas seerd van het nieuwe R.A.I.-T.N.O.-Insti- tuur voor Wegtransportmiddelen. Hier mede is de oprichting van deze nieuwe speurwerk-instelling voor de gehele auto mobiel- en rijwieltoranehe in ons land een feit geworden. Het instituut heeft ten doel, te streven naar verbetering van de con structie en fabricage van wegtransport middelen, onderdelen en toebehoren. Het voert daarbij opdrachten ten behoeve van fabrikanten en groothandelaren uit. Aan de wieg van het Instituut, dat de werkzaamheden van het Instituut voor Rijwielontwikkeling voortzet, stonden de Nederlandsche Vereeniging „De Rijwiel en Automobiel-Industrie" en de Nijver- he idsorganisatie voor Toegepast-Natuur- wetenschappelijk Onderzoek T.N.O. ADVERTENTIE maar uw spijsvertering moet in staat blijven om dag in dag uit 3 kilo vocht en voedsel te verwerken. Als uw maag en inge wanden overbela-.t zijn of in de knel zitten bij zittend werk of nauwe kleding, kunnen zij hun taak niet meer behoorlijk vervullen - onverteerde voedselresten hopen zich op. Een nare smaak en beslagen tong, hoofdpijn, een loom en landerig gevoel - het zijn in 9 van de 10 gevallen noodsignalen van uw spijsvertéring. Neem direct Andrews brui send Gezondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden een handje te helpen. Want Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in de spijsvertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot goedkeuring van het op, 8 Juni, 1954 te. Djakarta tussen Neder-, land en Indonesië' gesloten verdrag ter vermijding van dubbele belasting van in-' komsten en vermógen. In de jaren 1950 en 1952 waren onder handelingen gevoerd om te komen tot ge noemd verdrag, dat terugwerkende kracht heeft tot 1 Januari 1950. Het verdrag be vat niet enkel bepalingen ter voorkoming van dubbele belasting, doch tevens voor zieningen betreffende uitwisseling van gegevens en hulp en bijstand bij de invor dering van belastingschulden en regelin gen inzake gelijke behandeling van weder zijdse onderdanen en van ondernemingen, die door inwoners of lichamen van elk van beide staten worden gedreven. De Internationale Bank heeft bekend gemaakt dat een groep Nederlandse ban ken de inschrijving zal openen op een lening aan de Internationale Bank van 10,5 millioen dollar die bekend zal staan als de 3]/2 percent guldens-lening 1955. Het is de tweede keer dat de Internatio nale Bank een lening plaatst in Neder land. De eerste keer deed de bank dat in Juli van het vorige jaar. De genoemde groep bestaat uit veertien Nederlandse banken. Onbestelbaar. De Oost-Duitse regering heeft de West-Duitse regering verzocht geen postzegel uit te geven ter herden king van het feit, dat in de afgelopen tien jaar bijna tien millioen Duitsers uit de Oostelijke gebieden naar het Westen zijn gevlucht. Brieven gefrankeerd met de nieuwe postzegels zullen in Oost- Duitsland niet worden bezorgd. Tegenbezoek. Negen vooraanstaande ver tegenwoordigers van de Evangelische kerken in Duitsland zullen deze maand naar de Sovjet-Unie reizen. De groep zal op uitnodiging van de patriarch van Moskou, Alexius, drie weken in de Sovjet-Unie verblijven. Enkele maan den geleden bracht een Russisch-ortho- doxe metropoliet een bezoek aan de Evangelische kerk in Nooi'd-Rijnland- Westfalen. Ontslagen. De Rooms-Katholieke nieuws dienst in Oostenrijk meldt, dat vele Tsjechoslowaakse priesters de laatste weken uit gevangenschap zijn ontsla gen. Zij mogen echter geen missen lezen. Bezegeld. President Eisenhower heeft het wetsontwerp op hulpverlening aan het buitenland ondertekend. Het wetsont werp omvat hulpverlening tot een be drag van 2.765.875.000 dollar. Stevenson. Averell Harriman, gouverneur van de staat New York heeft op een persconferentie verklaard dat hij niet zal dingen naar een democratische can- didatuur voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen in 1956. Harriman zeide dat de democraten Adlai E. Ste venson als hun candidaat zullen aan wijzen. Vertrek. De eerste Britse bezettingstroe pen zijn uit Oostenrijk per trein naar Duitsland vertrokken. De Britse autori teiten zeggen dat al hun troepen on geveer een bataljon sterk in de loop van de komende 45 dagen zullen worden teruggetrokken. Bijna alle Amerikaanse troepen zullen tegen het eind van deze maand Oostenrijk verlaten hebben. Vrij. Volgens welingelichte bronnen in Moskou zal het officiële Russische reis bureau Intourist binnenkort bureaux in de Sovjet-Unie openen ten behoeve van Sovjet-burgers, die toeristische reizen naar het buitenland wensen te maken. Volgens deze bronnen bestaan er reeds vergevorderde plannen om het voor Sovjet-burgers mogelijk te maken om voor 8050 roebel een reis rond de wereld te maken. Aanslagen. Een brievenbus in het hoofd postkantoor te Saigon is uit elkaar ge vlogen, doordat terroristen er een tijd bom in hadden gedaan. De laatste tijd worden regelmatig aanslagen op trans formatorhuisjes en telefooninstallaties gedaan. Mieren. Maandagavond zijn in de woon wijken van Brussel grote zwermen vlie gende mieren neergestreken. Het kostte de bewoners veel moeite om deze invasie de baas te worden. Uitwisseling. Een delegatie van Britse landbouwdeskundigen is voor een be zoek aan de Sovjet-Unie uitgenodigd. Zij gaat waarschijnlijk in November. Een Russische groep landbouwdeskun digen heeft zojuist een bezoek van een maand aan Groot-Brittannië beëindigd. Overstroming. Tengevolge van zware re genval staanin -de Indiase provincie Uttar Pradesj tienduizend dorpen onder water.'Tot dusver zijn zeventien per sonen verdronken. Duizenden zijn dak loos geworden. Afgedaan. Amerikaanse Senaatsonderzoe kers zijn overeengekomen de zaak tegen de vroegere minister van Luchtmacht Harold E. Talbott als afgedaan te be schouwen tenzij er nieuwe inlichtingen ontvangen zouden worden. Over een dag of twee zal de commissie een ver klaring over de affaire publiceren. Mode. De Franse couturier Christian Dior, wiens naam verbonden is aan „New Look", H-, A- en Y-lijn (1956) heeft aan de Parijse Sorbonne-universiteit college gegeven over de sociale, economische en culturele belangrijkheid van de mode verschijnselen in de moderne wereld. „Professor" Dior liet zich voor het geven van illustratieve voorbeelden bijstaan door zeven mannequins. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48,A:DAM - TEL. 717162 Falcon Zijden Regenmantels ƒ49.75 In tijden van overbevolking moge het ons vreemd toeschijnen dat er nog onbewoonde eilanden zijn, maar eigenlijk is het veel verbazingwekkender dat er midden in de grote Oceanen, duizenden kilometers van het vasteland verwijderd, eilanden zijn die reeds eeuwenlang bevolkt zijn. Want hoe ter wereld wisten de mensen die stipjes in de onmetelijke watervlakten te vinden, en hoe konden zij deze met hun primitieve vaar tuigjes bereiken? Dat is een vraag die vele onderzoekers belang inboezemt, vooral om dat de herkomst van vele groepen inboorlingen uitwijst, dat hun voorouders geweldige afstamden over water moeten hebben afge legd eer. zij terecht kwamen op zo'n bij kans onvindbaar plekje in de grote water massa's. Sommigen menen dat de Polynesiërs bij hun tochten op de Stille Oceaan zich heb ben laten leiden door de sterren. Dat is ongetwijfeld een \aantrekkelijk denkbeeld, maar ik kan werKelijk niet inzien hoe iemand op deze manier een eiland kan vinden. Voor ontdekkingstochten is dit een wel zeer onbruikbare en ongebruikelijke methode! Onderzoekers die zich met de primitieve zeevaart bezighouden, zoeken het dan ook in een andere richting en menen dat de trek der vogels de Polyne siërs de nodige aanwijzingen heeft ge geven. Vogelzwermen die in bepaalde jaar getijden de oceaan op vlogen en later uit de grenzeloze leegte waarin zij verdwenen waren, weer terugkeerden, moeten het denkbeeld hebben wakker geroepen dat zich in die oneindige verte land bevond. Zo zouden de Polynesiërs wellicht Hawaï hebben kunnen vinden door de trek van de goudplevier te volgen, toen deze vogels op hun terugtocht naar het vasteland (Noord-Amerika) van Tahiti naar Hawaï vlogen. En volgens Harold Gatty zou de trek van de koekoek de bevolking van de Salomons-eilanden naar Nieuw-Zeeland hebben gevoerd. Volgens oude overleveringen en geschrif ten werden de vogels ook nog op een andere manier door de primitieve zeevaar ders gebruikt. Zij namen de vogels namelijk op hun zeereizen mee en lieten deze los om het land te ver kennen. Dit herinnert ons sterk aan de vogels die Noach los liet om te weten of reeds land was drooggevallen. Volgens de Noorse sagen gebruikte Floki Filgerdarson bijv. raven om hem de weg naar IJsland te wijzen. De eerste die hij losliet, vloog naar het achterschip terug; de tweede cirkelde enige tijd boven het schip rond, maar keer de ook terug, en de derde raaf die tenslotte werd losgelaten, vloog over de boeg naar voren en liet zich niet meer zien. Door de richting van de vogel te volgen, vond Floki tenslotte band! Bij de zojuist genoemde Polynesiërs was de fregatvogel de „uitkijk", en het is nog maar heel kort geleden dat deze vogel ook dienst deed als koerier, dat wil zeggen hij werd gebruikt om berichten tussen het ene eiland en het andere over te brengen, op dezelfde wijze als de postduif dit in onze streken deed. De vraag, hoe primitieve zeevaarders de kleine eiland-stipjes in de oceanen wisten te vinden, moeten we dus verschuiven naar de vogels, waarvan we u kort geleden reeds verteld hebben, dat we niet weten hoe hun richtingszin en oriëntatiezin functionneert. Maar over de Noormannen valt nog wel wat te zeggen. Bijvoorbeeld welk gedeelte van Amerika zij, vele eeuwen vóór Colum bus, hebben ontdekt. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2