Zandvoortse raad over wegenplan in Aerdenhout Wagenpark van Zandvoortse politie weer wat uitgebreid Sofia erkent dat twee jagers de Constellation neerschoten Pavilion d'Or-boten in Haarlem aangekomen Provinciale Staten van Noordholland Helft van Zandvoorts raad wilde royaal zijn Kamperen buiten kampen na Zaterdag verboden Nieuwe muziektent op de Grote Markt Hillegom Een nieuwe Camera? Derde slachtoffer van autobusbrand overleden Luchtafweer ging overhaast te werk Amsterdamse Beurs 7 C. Dekker gaat met vervroegd pensioen Examens Eeuwfeestcomité is opgeheven Tekort aan kampeerruimte wreekt zich Het is nog maar een zichtzending Het bijwonen van getuigen verhoren in Nederland en Indonesië Record-aantal schepen passeerden de pieren Zwemmen Fleurig gewemel van 78 motorjachten in het Spaarne Twee huldigingen bij de Posterijen Jonge vier Het Spaarne won in Henley Indonesische Kabinets formatie mislukt WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 Ruim anderhalf uur heeft de gemeenteraad van Zandvoort Dinsdagavond besteed aan de behandeling van het wegen vraagstuk. Van de raad hadden B. en W. gevraagd instemming te betuigen met hun standpunt over de ver binding in Aerdenhout en de aansluiting fn Zandvoort. Burgemeester mr. H. M. van Fenema gaf een toelichting en zeide zich de bezwaren van Bloemendaal tegen de voorgestelde Oost- Westverbinding levendig te kunnen voorstel len. Ook spreker had oorspronkelijk drie be zwaren tegen deze aansluiting. Hij zag de étappes van het wegenplan voor Zandvoort als volgt: Ten eerste een verbreding van de Zandvoortselaan, aan te vangen direct na dit seizoen. De Oost-Westverbinding via Aerden hout doortrekken naar de Herman Heijer- mansweg en deze verlengen en een nadere bestudering van de mogelijkheden over de aanleg van een Zuidelijke randweg. Wethouder Kerkman (Arbeid) toonde zich ontstemd over dit „strakker omlijnen" van het voorstel en merkte óp, dat het college besloot, niet verder te gaan dan de in het voorstel genoemde drie punten. Daarom was z.i. de toelichting van de burgemeester over bodig. De heer Tates (VVD) stelde vast, dat enig verschil in opvatting over deze aangelegén- heid in het college wel valt te constateren. Spreker betreurde, dat dit voorstel zo laat kwamen zou als goede buur van Bloemen daal geen instemming met de verbinding in Aerdenhout willen betuigen, opdat Zandvoort daarbij geen belang heeft, maar véél meer bij de verbreding van de Zandvoortselaan. De heer Van Kuyk (Arbeid) was van me ning, dat voor grote belangen plaatselijke zullen moeten wijken en verklaarde namens de fractie zich bij dit voorstel te kunnen aan sluiten. De heer Weber (Algemeen Zandvoorts Be lang) was bang, dat de aansluiting van dé Herman Heijermansweg op de Noord-boule vard te ver uit de buurt van het dorpscen trum zal komen te liggen. Aansluiting bij de manége en verbreding van de huidige tram baan achtte hij aanlokkelijker. Verder kan spreker zich met het voorstel wél verenigen. De heer Siegers (KVP) vond het het meest tactisch dit voorstel, zoals het ter tafel kwam, te steunen en de heer Slagveld (Plaatselijk Belang) kan zich wel verenigen met de drie punten, maar zou bij verdere onderhande lingen zich van Heemstede en Bloemendaal willen distanciëren. omdat de belangen voor elke gemeente héél anders liggen en van overeenstemming toch nooit sprake zal kun nen zijn. De heer Koning (AZB) kon zich wel vereni gen met dit voorstel, want de gemeente krijgt een mooi deel van een toegangsweg cadeau. Wat Heemstede en Bloemendaal willen, in teresseert spreker niet, elke gemeente moet zijn eigen boontjes doppen, maar... de Zand voortse laan wil sprèker alleen gaan ver breden, wanneer ook de gemeente Bloemen daal dat doet. De heer Gosen (A.R.) was bang, dat de ver binding met de Herman Heijermansweg door de golfbanen zal voeren, waarna de heer Tates een voorstel indiende, om het punt over de verbinding in Aerdenhout-Noord uit de adhaesiebesuiging weg te laten als zijnde een onvriendelijkheid tegenover de gemeente Bloemendaal, hetgeen de heer Lindeman (KVP) de opmerking ontlokte, dat het wel lijkt, of de heer Tates in de Zandvoortse raad zit om de belangen van de gemeente Bloemendaal te behartigen. Dr. Breure (VVD) vroeg, of Gedeputeerde Staten om deze adhaesiebetuiging hebben ge- De heer C. Dekker, besteller I, wonende Vergierdeweg 207, heeft na 39 dienstjaren om gezondheidsredenen afscheid gënótnéh' van de Posterijen. Daar de scheidende ambtenaar de laat ste jaren zijn werkzaamheden verrichtte aan de dienst Luistervergunningen, werd hij namens die afdeling door de heer J. J. Zandbergen toegesproken die hem een oor konde voor 39 jaar trouwe plichtsbetrach ting en een boekwerk overhandigde. De heer P. Koomen, voorzitter van het jubileumfonds; sprak enige woorden tot de heer Dekker en overhandigde namens het fonds een geschenk onder couvert en en kele bloemstukken. 's Gravenhage. Notarieel examen geslaagd C. R. Wever, Nieuwe Pekela (eerste gedeelte) en H. Pinchers, Valkenburg (tweede ge deelte) De leden van de Provinciale Staten van Noordholland zijn vanmorgen in openbare vergadering bijeen gekomen, o.a. voor de verkiezing van leden van de Eerste Kamer. Op lijst 1, Communisten werden uitge bracht 11 stemmen; op lijst 2, KVP 20 stemmen; op lijst 3, Partij van de Arbeid 27 stemmen; op lijst 4, Christelijk His torische Unie 4 stemmen; op lijst 5, VVD 7 stemmen en op lijst 6 Anti-Rev. Partij 8 stemmen. Aan de verkiezing namen alle 77 leden deel; na afloop begaf een der leden zich naar zijn vacantieverblijf terug. Tot lid van de raad van toezicht op de Provinciale bedrijven werd benoemd drs. W. L. Beijnes te Bloemendaal. De voorzitter dr. M. J. Prinsen deel de mee, dat er bij de ingekomen stukken brieven waren die betrekking hebben op het wegenplan om en in Haarlem. Daarbij was ook het besluit, dat de raad van Zand voort Dinsdagavond genomen heeft. Deze stukken zullen vanmiddag aan de orde komen. Bij het voorstel van Gedeputeerde Sta ten om over te gaan tot het aangaan van een overeenkomst met het bestuur van de Mgr. Savelberg-stichting te Heerlen tot be schikbaarstelling van plaatsen voor Noord hollandse R.K. patiënten in de voor de verpleging van zwakzinnigen in te richten huize „Nieuwenoord" te Baarn en tot ga randeren van een lening, verzocht de heer Pielage (Arbeid) het pamflet der KVP: 0-56 ter sprake te brengen. De heer C1 ij n k (KVP) merkte op, per soonlijk bezwaar te hebben tegen het pro- paganda-middel, dat volgens hem negatief werkt. De KVP heeft ook positieve propa- ganda-middelen. Spreker was echter van mening, dat 0-56 niets te maken heeft met het voorstel. Het gaat immers over op bouwend werk, dat gemeenschappelijk tot stand moet komen. De heer Rustige (CH), sprekend na mens Gedeputeerde Staten, merkte op, dat 0-56 buiten de voordracht om gaat. Er is echter gesproken over „brandstichting". Daarom heeft spreker geïnformeerd of het in te richten huis verzekerd wordt. Dat bleek het geval en spreker is daarom ge rustgesteld. De heer Pielage deelde mee, dat de heer Clijnk en hij het eens zijn over het pamflet. De heer Clynk heeft niet tegen zijn fractie gesproken en daarover is hij tevreden. De vergadering besloot medewerking te verlenen aan de oprichting van een „Plas- senschap Loosdrecht en omstreken". vraagd, waarop wethouder Kerkman ont kennend antwoordde, maar Bloemendaal verplichtte daartoe de gemeente Zandvoort door mede te delen, dat Zandvoort door het onthouden van commentaar, geen voorstan der van dez'é' Oost-West-verbinding zou zijn. De heer Tates handhaafde zijn voorstel, om het punt over de Aerdenhoutse verbinding te schrappen. Met 12 tegen 2 stemmen werd het verworpen. De heer Breure stelde voor het punt aan te vullen met: „Mits daardoor aan nabuurge meenten geen al te grote schade wordt aan gericht", waartegen wethouder Kerkman ernstige bezwaren had. De voorzitter trachtte het geschil te overbruggen, door voor te stel len aan punt A toe te voegen: „Hoewel be grip hebbend voor de bezwaren der gemeen te Bloemendaal", waarop de heer Lindeman opmerkte zeer verwonderd te zijn over deze vérgaande welwillendheid. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen met de stemmen van de heren Tates en Breure tegen. Het Eeuwfeestcomité, dat in de week van 2 tot en met 9 Juli in Vijfhuizen de feesten heeft voorbereid ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Haarlemmer meer, is Dinsdagavond voor het laatst in ver gadering geweest. Deze bijeenkomst die ook werd bijge woond door de medewerkers, welke plaatse lijk bekend stonden als de „opbouwdienst" betekende tevens de opheffing van het eeuwfeestcomité. Van alle kanten uitte de bevolking aan de organisatoren haar waardering voor de fees ten, zoals die in Vijfhuizen werden gehou den. De voorzitter, de heer Th. van der Putten, bracht dank aan de burgerij, omdat deze door haar medewerking het comité in staat stelde de plannen te verwezenlijken. De sfeer was in alle opzichten gezellig en de steun van het publiek was boven alle lof verheven. Ook de penningmeester, de heer W. A. Braakensiek, kon met gunstige rapporten komen, omdat blijkt dat de eeuwfeestviering in Vijfhuizen financieel geen nadelig saldo heeft opgeleverd. Een voorstel van het College van B. en W. aan de raad om het wagenpark van de politie uit te breiden met een eenvoudige personenwagen en een Volkswagen, en hiervoor een crediet van 11.525 beschik baar te stellen, nam Dinsdagavond wel een onverwachte wending. De heer Paap (Arb.) stelde voor, twee Volkswagens aan te schaffen, hetgeen de voorzitter kennelijk verbaasd de op merking ontlokte, dat dit aan de korpschef van politie diende te worden overgelaten, doch de heer Paap volhardde en maakte er een voorstel van, daarin eerst gesteund door de heer Van Kuyk (Arb.) en later door de heer Slagveld (PI. Bel.) De heer Tates (V.V.D.) voelde deze bijzondere voorliefde voor dergelijke wagens niet aan en wilde graag weten, waarom de heer Paap er zo graag meteen twee van bij de politie wilde hebben. Deze antwoordde, dat in het voorstel deze wagen zó werd ge roemd, dat het spreker zeker voor de po litie aanlokkelijk leek, er inplaats van één, twee te ontvangen. En of de voorzitter nu al met klem betoogde, dat de politie niet gedwongen kon worden, twee door de raad gewenste merken aan te schaffen, omdat dit een keuze was, die uitsluitend de politie aanging, het baatte niet, het voorstel van de heer Paap kwam in stemming en bracht 7 stemmen vóór en 7 stemmen tegen. De voorstemmers waren: mevrouw Mol, de heren Van Kuyk en Paap (Arb.), Slagveld (P.B.), Gosen (A.R.) en de wethouders Van der Werff (C.H.) en Kerkman (Arb.). De voorzitter verklaarde, dat door deze uitslag het voorstel in de volgende raadsvergade ring opnieuw aan de orde diende te komen, hetgeen hem zéér speet, want de politie heeft deze wagenpark-uitbreiding hard no dig. Daarop stelde de heer Siegers voor, dan maar vast toestemming te geven voor de aankoop van een der gevraagde auto's, waarmede de raad zich unaniem accoord verklaarde. De overige raadsvóorstellen brachten geen moeilijkheden. Eensgezind verklaarde de raad zich accoord met een verhoging van de subsidies aan de drie plaatselijke kruisverenigingen; had voorts geen bezwa ren tegen de voorgestelde prestatiebeloning van 100 aan de vier plaatselijke toneel verenigingen en de operettevereniging op de in het voorstel genoemde voorwaarden; ging accoord met het beleggen van het overschot aan kasgeldleningen en verleen de financiële medewerking tot een bedrag van 4143.90 voor verbetering van vloer en vloerbedekking in het gymnastieklokaal van de Wilhelminaschool. Tot onderwijzeres in vaste dienst aan de Dr. Albert Plesmanschool werd benoemd mevrouw P. Giltaij, tijdelijk onderwijzeres te Haarlem, wonende te Zandvoort met 11 van de 14 uitgebrachte stemmen. Aanpas sing van de ziektekostenregeling tot 30 April 1955 aan de nieuwe regeling voor de Rijksambtenaren werd goedgekeurd en voor de aanschaffing van een schaft- en directiewagen voor de dienst publieke wer ken werd 2300 beschikbaar gesteld. De rekeningen over de dienst 1953 wer den vastgesteld, nadat de heer Tates (V. V.D.) van wethouder Kerkman (Arb.) de verzekering had gekregen,dat deze de daar op betrekking hebbende bescheiden bij de gemeente-ontvanger kon gaan inzien. De vacantieregeling voor de Zandvoortse bakkers werd aanvaai-d, nadat na vrij uit voerig debat, uitgelokt door de heer W e- ber (A.Z.B.) die bevreesd was, dat de Zon dagen door deze regeling in het gedrang kwamen. 1-Iet bleek, dat in het desbetref fende verzoek de Zondagen buiten dit voor stel bleken te vallen. Besloten werd een nieuwe salarisveror dening vast te stellen voor het gemeente- personeel en deze aan te passen aan die, geldende voor de Burgerlijke Rijksambte- Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft besloten, na Zaterdag net Kamperen buiten net caravanterrem en het trekkerskamp „De Branding" niet meer toe te staan. De ex ploitanten van beide kampen, de heren E. H. van Breemen en M. van Dijk zijn van dit besluit op de hoogte gebracht. Oospronkelijk lag het in de bedoeling, dit reeds te verbieden met ingang van Dinsdag des middags te vier uur, doch dit bracht bij de talrijke kampeerders zóveel teleurstel ling, dat men besloot, de termijn tot Zater dag te verlengen. Door de enorme toevloed van kampeerders had de burgemeester de beide exploitanten vorige week toestemming verleend, een klein gedeelte buiten hun terreinen als kam peerterrein te gebruiken, doch dit heeft er uiteraard toe geleid, dat hele scharen kam peerders daar hun tenten kwamen opslaan. Vooral uit een oogpunt van Hygiëne was dit niet langer verantwoord, vandaar dat het gemeentebestuur alleen nog het verblijf binnen de kampementen toestaat. Ook dit besluit heeft bij vele kampeerders en evenzeer bij de exploitanten van beide kampen teleurstelling gewekt. Alle hoop is nu gevestigd op het gemeentebestuur van Zandvoort, dat thans voor het feit komt te staan dat de beschikbare kampeerruimte in de badplaats, gelet op de enorme toevloed van kampeerders, die elk jaar groter wordt, veel te gering is. Men hoopt daarom op een zéér grote uitbreiding et volgend jaar en daarmede gepaard gaande een verdere uit breiding van 4oiletgebouwtjes. naren, ingaande 1 Juli. De raad ging voorts accoord met de onbewoonbaarverklaring van het perceel Kruisweg 18, met toewij zing en verkoop van grond voor particu liere bouw in een viertal gevallen en ver leende een crediet van 2600 voor verlich ting van het speelveld B van het Zand- voortmeeuwen-terrein. Oud-wethouder Van der Moolen herdacht Vóór de afwerking der agenda verzocht de voorzitter de raad, op 9 Juli in de raad zaal aanwezig te willen zijn om in een besloten raadsvergadering kennis te nemen van schetsen en tekeningen van het ont worpen „Boulevardcentrum" en de ver klaringen en uiteenzettingen daarover van de architecten prof. H. Th. Wijdeveldt en J. Wills aan te horen. De burgemeester wijdde daarna gevoelvolle woorden van waardering en dank voor het vele belang rijke werk gedurende talrijke jaren door oud-wethouder Van der Moolen in Zand voorts raad verricht, hetgeen door de raad staande werd aangehoord en verzocht daarna voor de overleden oud-wethouder, die zozeer wordt gemist, één minuut stilte in acht te nemen. Bij de ingekomen stukken, die alle voor kennisgeving werden aangenomen, bevond zich een brief van de heer Tates (V.V.D.) om te mogen interpelleren over het ontslag van de heer Schilpzand uit gemeentedienst en de aanleg van de landingsplaats van de helicoptère, daar hij hierover in de vorige raadsvergadering in de rondvraag geen be vredigende antwoorden had verkregen. Na enig heen en weer gepraat, kreeg de heer Tates met instemming van de raad van de voorzitter gelegenheid de hiervoor gel dende tradities handhavend in de eerst volgende raadsvergadering zijn interpella tie te houden. De rondvraag leverde enkele kleine kwes ties op, waaronder het aanvegen van de Vuurboetstraat, een haringverkoper, die om 11 uur van de kermis weg moet, terwijl deze kermis tot 12 uur doordraait, een op eenhoping van straatvuil bij de golfbaan van hótel Bouwens en deuken in de trot toirs op de Boulevards: De heer Gosen (A.R.) wilde de dorps omroeper, die 1 September vertrekt, ver vangen door een andere en hoewel dit geen gemeentelijke functie is, beloofde de voor zitter dit nog eens te zullen bekijken. De heer Koning vond het vreemd, dat er nog een ambtenaar boven de 65 jaar in dienst is, waarop de voorzitter antwoordde, dat diens werk door niemand anders kan worden gedaan. Tegen elven sloot de voorzitter deze ver gadering en hij verzocht de raadsleden, nog even in besloten zitting te willen bijeen- blijven. Vanavond zullen er op de Grote Markt vrolijke Tirolerklanken opstijgen uit een gloednieuwe muziektent. Vanmorgen om streeks elf uur zwenkte een kolossale vrachtauto uit Bergen op Zoom de Grote Markt op met als vracht een keurig in stukjes gesneden, van nieuwheid nog glim mende muziektent. Mogelijk zal deze tent de oude, weinig fraaie houten, die by fees telijkheden op de Grote Markt placht te staan, gaan vervangen. Dat zal van een groot aantal factoren afhangen, zoals de snelheid van opbouwen, de eventuele moeilijkheden bij het vervoer en de klankverwerking. Mocht de tent in de smaak vallen, dan zal de raad wellicht binnenkort een voorstel bereiken tot aan koop van dit feestbouwsel. De muziekkoepel bestaat uit een ijzeren geraamte, een houten plankier, ijzeren op staande schotten, ijzeren vlechtwerkhek jes en een fleurig tentzeil. De doorzichtige hekjes maken het voor de toehoorders mo gelijk, de muzikanten, die meestal in fraaie uniformen dan wel fleurige kledij gesto ken zijn, van top tot teen te bezichtigen. Onmiddellijk na aankomst van de vi'acht- wagen begon personeel van de fabi'iek, bijgestaan door krachten van Openbare Werken, met de opbouw van de tent. De grootste lu-achtsinspanning daarbij is stel lig het omhoogtrekken en uitspreiden van de kilo's tentzeil. Het G.E.B. keek, bij eer ste aanblik van de tent, een beetje zorge lijk, aangezien het gehele metalen ge vaarte geaai'd moet worden. En dat heeft uiteraard nogal wat voeten in aarde. De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns en de minister van Buitenland se Zaken, mr. J. W. Beyen, hebben de vooi-- zitter van de Tweede Kamer ter kennis neming afschriften aangeboden van vier nota's, gewisseld tussen het Hoge Commis sariaat van de Republiek Indonesië en het ministerie van Buitenlandse Zaken. Deze nota's geven uitdrukking aan de bereidheid in principe van de Nedei'landse en Indonesische regeringen, over en weer aan wedex'zijdse justitiële ambtenaren toe te staan, getuigenverhoren bij te wonen, die op verzoek van het ene land in het andere land worden afgenomen. Een verzoek tot toelating van justitiële ambtenaren werd op 28 Augustus 1954 door het Indonesische Hoge Commissariaat gedaan. Middenstandsdiploma Bij de te Amsterdam gehouden ex-mens ter verkrijging van het middenstandsdiplo ma, slaagden de dames J. Hogervorst, J. van Schagen, J. Weijers en R. Willemse, alsmede de heren L. Engelse, J. d'Hane en B. v. d. Putten, allen wonend in Vijfhuizen en om streken. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria, d. van H. C. Weijers en P. M. Weijers; Frederikus Cornelus Maria, z. van A. G. Koppers en H. Stroband; Roe- lina Nicolette, d. van W. W. A. v. Huis en A. Boer; Mai-garetha Grietje, d. van C. Has pels en P. v. d. Ent. ONDERTROUWD: J. F. H. v. d. Berg en M. Th. J. v. d. Eist. GETROUWD: A. Philippi en H. Stroom- bergen; J. v. Leeuwen en G. J. v. Looij; A. G. Grimbergen en Chr. H. Uitendaal; N. D. J. Stokman en Th. M. Lommerse; P. v. Hou ten en C. J. Kerssens. Een i'eus van een bokser (2.18 meter lang en 140 kg zwaai') die plannen heeft om we reldkampioen te worden, is uit Zuid-Afri- ka in Londen aangekomen, op zoek naar contracten ennaar sparring partners. Ewart Potgieter, een 22-jarige boeren zoon uit Natal, die beweert dat hij de grootste bokser uit de geschiedenis van de pugilistiek is, werd voorgesteld aan Jack Solomons, de belangrijkste promotor van Groot-Brittannië. Het aanbod van spar ring-partners liep terug totnul, nadat „Potty", zoals Ewart zich graag laat noe men, binnen enkele minuten niet minder dan zeven tegenstanders naar het canvas had geslagen. Solomons gelooft, dat Potgieter inder daad weieens een „kampioen-doder" zou kunnen worden. „Potty" krijgt zijn eerste gevecht op 13 September in het White City Stadion. Zijn tegenstander is nog niet be kend. Potgieter bood zijn sparring-part ners twee pond sterling per ronde, hetgeen twee maal zoveel is als volgens het ge bruikelijke tarief. In Juli kwamen te IJmuiden 656 zeeschepen aan. Hiervan waren voor Amsterdam be stemd 533 schepen, voor Zaandam 33 sche pen, voor Hoogovenbedrijf 46 schepen, voor Papierfabriek te Velsen 13 schepen en voor andere havens en als bijleggers 21 schepen. Vertrokken zijn 655 schepen, zodat in de afgelopen maand de pieren door het record- oantal schepen, 1301, is gepasseerd. De lao.lste Amerikaanse vliegers, die nog in Communistisch China worden vastge houden, zullen binnen korte tijd weer voet op Amerikaanse bodem kunnen zetten. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammerskjoeld, bracht uit Peking deze fo to mee, waarop men drie van de vliegers en een onbekende aan de maaltijd zien. TRANSFER. Julinho Botelho, de ï'echts- binnen van het Braziliaanse nationale voet balelftal, is uif Rio de Janeiro naar Rome vertrokken waar hij zich zal melden bij zijn nieuwe vereniging Fiorentina, dat meer dan 100.000 dollar (f380.000) voor hem had betaald. m m Antonio Abertondo, een Argentijnse lange-afstandszwemmer, die Zaterdag zijn tweede poging begon om stroom- afwaarts 500 km door de Mississippi te zwemmen, werd bewusteloos uit het j water gehaald toen hij ongeveer 355 km had afgelegd. Leden van het gezel- schap, dat hem in een boot vergezelde, verklaarden dat de 37-jarige Zuid- j Amerikaan bloedde uit verscheidene wonden. Hij was herhaaldelijk door vissen gebeten. Abertondo was 65 uur i en 17 minuten in het water geweest, sinds hij er in St. Louis was ingedoken. Hij werd in de volgboot gehesen en jj naar een ziekenhuis in New Madrid ge- 5 bracht, waar hij weer tot bewustzijn i kwam. De havendienst van Haarlem heeft het Dinsdagmiddag druk gehad. Een invasie van 78 motorjachten uit binnen- en bui tenland, deelnemend aan de elfde Pavilion d'Or, moest verwei'kt worden. Het was weliswaar- febn ^^^tchte en voorbereide invasie* maar waneer de lange stoet van helgekleurd^ en 'tlpSvoiseerde plezierboten in zicht komt is er toch een onverwachte spanning. Het is tenslotte wel heel wat anders dan het rustige en regelmatige binnentuffen van de bruin-zwarte binnen vaartschepen, waar de mannen van de havendienst gewoonlijk mee te maken hebben. Daai'bij kwam dat de gehele vloot twee uur eei'der arriveerde dan „gepland" was. De schepen varen door Hollands bruggen- rijke watei'en in twee groepen. De kleine schepen die zonder meer onder alle brug gen door kunnen apart van de boten van groter allure voor welke de oeververbin dingen omhooggeklapt of gedraaid moeten woi'den. Zij waren des ochtends uit Gouda vertrokken en buiten alle verwachtingen werd de spoorbrug bij de Schipholweg zo vlot opengesteld dat de gehele vloot al om negen uur deze hindernis genomen had. Zo lagen dan reeds om vier uur des mid dags alle Pavilion d'Or-boten aan de Spaarnewal, vanaf de Buitenrustbrug naar het Noorden toe tot iets voorbij de Gra- venstenenbrug. Elk vaartuig heeft een nummer en op de kademuren waren even eens deze nummers geschilderd opdat iedere deelnemer zijn plaats zou kunnen vinden. Het gedeelte van de Tui'fmarkt waar des avonds de brandweerdemonstra ties zouden worden gehouden was vrij gehouden en een weinig verontrust keken enkele leden van het Haai'lemse brand weercorps, naar het meren van enkele fraaie jachten juist aan deze kade. De boten werden echter direct weer el ders heen gedirigeerd; er was soms een voor de buitenstaander charmant en fleu rig heen en weer varen der jachten, maar tenslotte lagen zij dan, twee aan twee, ter bestemder plaatse. Des avonds zijn de opvarenden gaan passagieren, dat wil zeggen voor hen was een representatief uitgaansprogramma op- Mevrouw A. W. van Beek-Smits, em ployé III, en de heer J. de Vries, besteller I, werden Maandag feestelijk gehuldigd naar aanleiding van het feit dat zij beiden veertig jaar geleden in dienst van de PTT ti'aden. De heer B. J. Korsman sprak mevrouw Van Beek-Smits in haar woning uit naam van de directie hartelijk toe en overhan digde de jubilaresse een oorkonde voor veertig jaren trouwe dienst een geschenk in couvei-t en het draaginsigne. Uit han den van de voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Nederl. Christelijke Bond van Overheidspersoneel ontving mevrouw Van BeekSmits een collier, en van de heer P. Kooman, voorzitter van het ju bileumfonds, een tafelkleed en bloemen. De huldiging van de heer De Vi'ies ge schiedde in het postkantoor aan de Ver- spronckweg, waar de jubilaris en zijn echt genote allereerst werden toegesproken door de heer W. Flooren. Namens de di rectie sprak de heer B. J. van Barneveld zijn grote waardering uit voor de plichts- bèti-achting van de jubilaris gedurende deze veertig jai-en en hij bood deze een oorkonde en een geschenk in enveloppe aan. Vervolgens zei de heer A. Nederstigt nog enkele hartelijke woorden; uit naam van de collega's bood hij een vulpen aan. De heer Koomen bood namens het jubi leumfonds de jubilaris een rookfauteuil en diens echtgenote een bloemstuk aan. gesteld dat een orgelconcert in de Grote Kerk, een bezoek aan het van binnen met kaarsen verlichte Raadhuis en een korte rondgang door het Frans Hals-museum vermeldde. Officiële ontvangst op het stadhuis Hedenochtend omstreeks elf uur ver zamelden zich nagenoeg alle deelnemers van de Pavillon"d''Or-tocht in de Ridder zaal';; van het Haarlèmse stadhuis, waar burgemeester Cf. P. 'F. M. Cremers hen hartelijk welkom heette. Het verheugde hem zeei-, dat de deelnemers hun tijd goed gebruikt hadden om de stad Haarlem te bekijken en reeds gisteravond een rond gang gemaakt hebben om de grote Kerk, het stadhuis en het Frans Hals-museum te bekijken. Voorts zei de burgemeester dat de komst van dit grote aantal motoi'jach- ten veel leven en vertier in de Spaarne- stad bracht en hij hoopte dat de deel nemers na deze kennismaking met Haar lem hun bezoek nog eens zouden herhalen. De burgemeester bood de voorzitter dei- Koninklijke Nederlandse Motorbootclub, de heer G. Verwiel, een rood-wit vlaggetje van de stad Haarlem aan, het eerste van de reeks, welke aan alle motoi-jachtbezit- ters zal worden uitgereikt. De burgemeester herhaalde zijn toe spraak in het Engels, waarna de heer Ver- wiel zijn hartelijke dank uitspi'ak tegen over het gemeentebestuur voor de prettige ontvangst en het aardige souvenir en voorts tegenover de gemeentelijke haven dienst voor de daadwerkelijke hulp welke zij betoond heeft tijdens de aankomst van de vaartuigen Dinsdagmiddag. Bij roei wedstrijden te Henley heeft een ploeg van De Hoop uit Amsterdam de Saga more Challenge Cup gewonnen in het num mer jonge acht B. Een ploeg van Het Spaarne uit Haarlem won de Lady David Challenge cub in de race voor jonge vieren B. Ten gevolge van de zeer ernstige brand wonden, opgelopen bij het autobusongeluk te Osnabriick op 11 Juni, is daar in het „Marienhospi'tal" overleden het dertien jarig zoontje Jan van de familie Ardesch uit Den Ham. De jongen is het derde slachtoffertje van het ongeluk. In het zie kenhuis te Osnabriick worden nu nog date kinderen verpleegd. Hun toestand is goed. DJAKARTA (United Press) De drie door vice-president Mohammed Hatta be noemde kabinetsformateurs hebben heden hun mandaat aan Hatta teruggegeven. Kort voor het middaguur maakten zij hun op wachting bij de vice-president en rappor teerden dat hun pogingen een nieuw kabi net te vormen mislukt zijn. De formateurs hebben gefaald omdat de twee grootste partijen het niet eens konden worden over de kwestie aan wie het premierschap zou j^g^dgn gegeven. Hatta zeide dat hij vanavond misschien •eeir-mfeuwe formateur zal aanwijzen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de nieuwe poging een kabinet te vormen thans zal moeten wachten op de terugkeer van pre sident Soekarno uit Mekka. Soekarno wordt Vrijdag in Djakarta terug verwacht. (P.I.A.) Vice-president Hatta ver klaarde: Sukiman kreeg van de Masjumi de opdracht het gezamenlijke mandaat te rug te geven. Daarop was er voor de twee andere formateurs geen reden meer de formatiewerkzaamheden voort te zetten. Het mislukken van deze poging tot kabi netsformatie lag in het feit, dat de P.N.I. en de Masjumi geen overeenstemming be reikten over de pi-ocedure volgens welke Hatta als pi-emier zou fungeren. De P.N.I. zou bezwaar hebben gehad tegen het denkbeeld, dat Hatta daarbij als vice- president slechts op non-activiteit zou worden gesteld, zoals de Masjumi had voorgesteld. De P.N.I. meende, dat Hatta diende af te treden als vice-president. Enkele bladen, die tot dusver tot de oppositie behoorden, schreven, voordat de foi-mateurs hun opdracht hadden terugge geven, te menen, dat de P.N.I. er op uit was tijd te winnen. SOFIA (Reuter/A.F.P.) Het Bulgaar se persbureau heeft toegegeven dat het Israëlische vliegtuig, dat op 27 Juli boven Bulgarije werd neergeschoten, door twee ja gers is neex'gehaald. Verklaard wordt, dat het toestel over een afstand van tweehon derd kilometer boven Bulgaars gebied heeft gevlogen en tot veertig kilometer diep het Bulgaarse luchtruim was binnen gedrongen. Het wordt onbegrijpelijk ge acht dat de bemanning dit zelf niet heeft kunnen waarnemen. Aan een uitnodiging van twee Bulgaarse jagers om te landen stoorde de bemanning zich niet, aldus het communiqué, dat het persbureau namens de regering verstrekt. De jagers openden daarop het vuur. Erkend wordt evenwel, dat de luchtafweer overhaast te werk is gegaan en niet de maatregelen heeft geno men die nodig waren om het vliegtuig tot dalen te dwingen. De Bulgaarse regering betuigt nogmaals haar spijt. De schuldigen zullen worden gestraft en er zullen maatregelen worden genomen om dergelijke incidenten in de toekomst te vei-mijden. De regering geeft uiting aan haar medeleven met de getrof fen gezinnen en verklaart zich bereid de schadeloosstelling van deze gezinnen voor haar rekening te nemen, evenals haar aan deel van de materiële schade. Verder wordt gezegd, dat het incident te verklaren valt uit de „gespannen atmos feer" die heerst als gevolg van „systema tische schendingen" van het BuLgaarse grondgebied in de loop van de laatste ja ren door vliegtuigen „van onbekende na tionaliteit", die mensen, wapens, radio zenders en ander materiaal hebben uitge worpen. Zweeds protest Ook Zweden heeft krachtig bij Bulgarije neerschieten van de Israëlische Constel lation. Een van de slachtoffers was de voormalige Zweedse stewardess mevrouw Margit WahlstedtMorgan, die verloofd was met de Britse gezagvoerder. Zij waren van plan in Caïro te trouwen en daarna de vliegerij vaarwel te zeggen. 3-3 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calve Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenooi'd Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motoi's Tidewater geprotesteerd naar aanleiding van het Shell Union Slotkoers gisteren 101% 101la/u; 245 315 329 351 519 313 449 211 468 279 668% 633 143 247% 212 268 154 166 286 244 249% 256 70% 149 104-U 135% 60% 30% Openings koersen 101% 101% 352 316 330% 352 520 314 453 211 474 278 676 641 149 240 212% 268 158 167 287 244% 250 256 70% 150% 105*,'i 136% 58/2 30%

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3