Zondag sportwagenraces en motor wedstrijden op Zandvoorts circuit TEMPO Garage DEN HOUT De Pseudo- Echtgenote „Clowntje Rick Bobet verdiende in de Tour 3.600.000 francs Haarlem-dames kansloos Gecombineerde werking... beter en krachtiger! Nieuwcompetitie-schema Noordhollandse dammers Queenly Bertha was Riny O te vlug Renault Frégate GAAT U VERHUIZEN? ff Voetbalschandaal in de Italiaanse eerste klasse Bronkhorst leidt Groot- Brittannië-continent Betaalde voetballers kunnen nog terug Zware nederlaag van Haarlem tegen GZC Ckefarine Hoofdklasse uitgebreid Courses in Hilversum Voor de kinderen Utrecht zag Tour de France-ploeg Korfbalpionier De Wilde in Amsterdam overleden Het tennistournooi van „De Hooge Berg" Weekstaat Nederlandse Bank Zweefvliegers maakten reeds groot aantal starts Alle Amsterdamse ex-stakers worden gestraft FEUILLETON door MARY BURCHELL S u A o J h.1 oüö:TUS 19 5 5 Zondag: 7 Augustus zullen op het circuit van Zandvoort nationale sportwagenraces worden gehouden, georganiseerd door de KNAC, voorafgegaan door motorraces on der auspiciën van de KNMV. Op het programma van de KNMV staan drie races voor juniores: 125 cc, 250 cc en 350 en 500 cc gecombineerd, benevens een handicap wedstrijden voor senioren 250, 350 en 55 cc. Deze laatste wedstrijd wordt gehouden omdat de senioren tot nu toe weinig gelegenheid hebben gehad te starten. Op het Zandvoortse circuit zullen ze kunnen tonen wat ze in hun mars heb ben. Vermoedelijk zal de strijd vooral gaan tussen Piet Bakker met Norton 500 cc, Rozenberg met BMW 500 cc en Elbersen met Norton 500 cc. Zij zullen alle drie uiteraard een grote handicap te overwin nen krijgen. In de 125 cc klasse worden 8 ronden van 4.2 km gereden, in de 250 cc klasse 10 ronden en in de gecombineerde race voor 350 en 500 cc 12 ronden. Oe han dicapwedstrijd voor senioren gaat even eens over 12 ronden. In totaal zijn er 61 inschrijvingen voor de juniorenwedstrij den en 10 voor de handicaprace. Ander systeem Teneinde de sportwagenraces interes santer te maken is een ander systeem toe gepast dan tot nu toe altijd werd gevolgd. De wagens zijn naar motorinhoud inge deeld in klassen, waarbij rekening is ge houden met vroegere wedstrijden en trai ningstijden. Daardoor is een ietwat afwij kende klasse-indeling verkregen, terwijl bovendien onderscheid wordt gemaakt tussen toer- en sportwagens enerzijds, en anderzijds rensportwagens waartoe de snellere sportwagens worden gerekend. De verschillende klassen zijn onderge bracht in drie groepen, zodat de deel nemers behalve voor de zege in hun klasse ook nog zullen strijden voor de overwin ning in hun groep. Deze regeling is getrof fen om onbillijkheden zoveel mogelijk te voorkomen en tevens de aantrekkelijkheid van de races te verhogen. Er zijn zeven klassen, t.w.: A. Toer en sportwagens tot 750 cc. B. Idem 750—1000 cc. C. Idem 1000—1400 cc. D. Rensportwagens 11001300 cc. E. Idem 1300—2000 cc. F. Toer en sportwagens boven 1400 cc. G. Rensportwagens boven 2000 cc. De klassen A, B en C komen tegelijk uit in de eerste groep. De tweede groep wordt gevormd door de klassen D en E, en de derde groep door de klassen F. en G. In groep 1 en 2 worden 12 ronden ge reden en in groep 3 15 ronden. Cracks Voor deze races hebben 33 automobilis ten ingeschreven, bij wie enkele cracks, zoals Langestraat met Dyna Panhard, P. Bos Eijssen met Renault, Gatsonides met Voor de jongste Ronde van Frankrijk was in't'otaal een bedrag van 26-685.000 francs (on geveer 296.000 gulden) aan prijzen beschik baar. Hiervan heeft de Franse nationale ploeg, met Louison Bobet als winnaar van de ronde (2 millioen francs) en de eerste plaats in het ploegenklassement (3 millioen francs) bijna een derde gedeelte opge/ist, namelijk 11-6 millioen francs. Bobet's aandeel wordt be cijferd op 3.6 millioen francs (ongeveer 39.000 gulden), het grootste van alle deelnemers. De Luxemburger Charly Gaul, die alleen aan bergpremies al 1-3 millioen francs verdiende, blijft met een totaal van 3.4 millioen niet ver bij Bobet achter. De Fransman Antonin Rolland kwam op een totaal van ongeveer 2 millioen francs, waarvan 1.2 millioen aan 12 dagprijzen voor de drager van de gele trui. Wat de' verdiensten van de ploegen aan prijzen en premies aangaat is al gemeld dat de Nederlandse ploeg, buiten de gegaran deerde gages om. ongeveer 3-5 millioen francs verdiend heeft, in welk bedrag niet de extra-premies zijn opgenomen die door Ne derlandse firma's voor étappe-overwinningen ter beschikking waren gesteld. De schraalste oogst haalde de Engelse ploeg binnen, n.l. ongeveer 55.000 francs. Slechts vijf maal viel een Engelse renner in de étappe-prijzen. Het lijstje voor de verdienste van de ver schillende ploegen ziet er als volgt uit: Frankrijk 11.6 millioen francs, België 5.5 millioen, Italië 5.1 millioen, Gemengde ploeg 4 millioen, Nederland 3.5 millioen, Spanje 2.05 millioen, N.O. Frankrijk 1.35 millioen, He de France 1.3 millioen, Z.O. Frankrijk 1 mil lioen, W. Frankrijk 650.000 francs, Zwitser land 485.000, Z.W. Frankrijk 120.000 en Enge land 55.000 francs. ADVERTENTIE Wij verzorgen Uw verhuizing met vakkundig personeel onder volledige garantie. ROZENSTRAAT 13, HAARLEM TEL. 20020 - 12525 MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland. Triumph, Hulsker met Fiat 1100 TV, Zwart met Fiat 1100 Special, een DKW- kwartet bestaande uit Flinterman, André de la Porte, Van Weezenbeek en Richters; vermoedelijk Jan van Dieten met een BMW 328 Special, Den Ouden met een Cidoro (Citroën) en Hezemans, die zowel voor klasse E als voor klasse G met een Porsche Spyder heeft ingeschreven. Tak dingt in klasse G mee met zijn Mercedes 300 SL, en zal het in die klasse behalve tegen Hezemans ook moeten op nemen tegen Van den Adel, een Ameri kaan van Nederlandse afkomst die zijn Amerikaans startbewijs voor deze ge legenheid tegen een Nederlands heeft in geruild en evenals Tak - in een Mercedes uitkomt. Gatsonides krijgt in klasse E onder meer Slotemaker en jhr. De Pesters tot concurrenten. Alle drie zullen ze een Triumph TR 2 besturen. In klasse F komt J. Bos Eijssen met een Ferrari Inter 225 aan de start. In alle klassen en groepen is het veld sterk genoeg bezet om spannende wed strijden te mogen verwachten. Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Augustus wordt getraind; 's morgens door de auto's en 's middags door de motoren. Udinese degradeert naar de tweede klasse Een van dc bekende voetbalclubs van Italië, Udinese is by wijze van straf gedegradeerd van de eerste naar de tweede divisie, aldus deelde een zegsman van de Italiaanse Voetbal Bond mede. De reden is, dat Udinese in 1953, dus twee jaar geleden, spelers van een andere club heeft omgekocht met de bedoeling, da» Udinese een belangrijke ontmoeting zou kun 1 nen winnen. Vier spelers van Pro Patria, die voor dit doel geld hadden ontvangen, werden voor hun leven van de ledenlijst geschrapt. In de laatste wedstrijd van het seizoen 1952'1953 heeft dat schandaal, dat blijkbaar pas nu bekend is geworden, plaats gegrepen. Udinese speelde tegen Pro Patria. Het stond vast, dat Pro aPtria zou degraderen. Udinese zou eveneens naar de tweede klasse verhui zen, indien de wedstrijd verloren zou gaan. En daar zag het wel naar uit, want tien mi nuten na rust leidde rPo Patria met 2-0. Udinese „won" echter met 3-2 en bleef daardoor gespaard voor degradatie. In het seizoen 1954/55 eindigde deze vereniging op de tweede plaats van de ranglijst. De vier spelers van Pro Patria hebben een bedrag van 2 millioen lire ontvangen (ongeveer 12.000 gulden). Pro aPtria heeft niet kunnen bewij zen, dat men van deze feiten niet op de hoogte zou zijn geweest. Udinese speelt dus in het seizoen 1955/56 in de tweede klasse. De Italiaanse Voetbal Bond heeft nog medege deeld, dat Udinese na het einde van het sei zoen bij keuze zal kunnen promoveren, in die daartoe aanleiding mocht bestaan. Verontwaardiging Het bericht dat Udinese bij wijze van straf zal worden gedegradeerd, heeft in de stad Udine een storm van verontwaar diging ontketend. Op verscheidene plaat sen in de stad heeft de politie groepen boze en fel debatterende supporters uiteen moeten jagen. Zij hebben gedreigd een autocolonne te vormen om een „mars" naar Milaan te organiseren, zodra het be stuur van de Italiaanse Voetbalbonu uatu weer zal vergaderen. Men kon maar niet begrijpen, dat de bond na meer dan twee jaren tot zulk een strenge maatregel is gekomen. Intussen heeft men in Udine per tele gram een „solidariteitsverklaring" ont vangen van Triëst, dat bericht, dat het evenmin in de eerste divisie wenst te spelen wanneer het bestuur van de bond de tegen Udine genomen maatregel niet intrekt. Ook hebben reeds protesten ge klonken van vindingrijke voetbalpool spelers, die beweren, dat de bewuste wed strijd van 31 Mei 1953 ongeldig verklaard behoort te worden en dat in verband daar mee ook de resultaten van de Italiaanse voetbalpool van die dag moeten worden herzien. De Nederlandse scheidsrechter J. Bronk horst uit Velp zal de wedstrijd leiden tussen Groot-Brittannië en het Continentale elftal, die op 13 Augustus in Belfast zal worden gespeeld. Als grensrechters zijn aangewezen de heren Helgs (Denemarken) en Alsteen (België). Het sectiebestuur Amateur Voetbal heeft besloten toe te staan, dat spelers, die ge durende enige tijd tegen vergoeding in de sectie Betaald Voetbal uitkwamen en per 1 September weer als amateur willen spe len, dit kunnen doen. Maar dan alleen bij de vereniging waarin zij het laatst als amateur uitkwamen. Aldus De Sportkro niek. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. In Stoop's Bad kregen de Haarlem-dames Dinsdagavond voor de promotie competitie GZC uit Gouda tegenover zich en deelden de punten. Het was de tweede wedstrijd die zij voor deze competitie speelden; in Rotterdam verloren zjj van de RDZ met vyf-een. Haar lem is dus reeds uitgeschakeld. De heren van Haarlem kwamen voor de hoofdklasse-competitie in duel met die van GZC en verloren de strijd met negen-een. In de dames-ontmoeting Haarlem-GZC lieten de GZC-dames heel goede combinaties zien. In het begin was Haarlem overwegend in de aanval. Het kreeg echter geen kans door de GZC verdediging heen te komen. Aan de andere kant kwam het eerste succes door Nellie Kok. Tijdens de strijd om de gelijk maker maakte Elly Hölsken een GZC-aan- valster de bal afhandig en via Elly Schreu- der kwam de bal bij de Haarlem midvoor Corry Holm, die inschoot. De eerste aanvallen in de tweede helft wa ren voor GZC. Gerda Brandts plaatste de bal voor de snelopzwemmende Elly Hölsken, die haar rush tot een goed einde bracht: twee een. Door een overtreding van Elly Schreu- der kreeg GZC gelegenheid gelijk te maken. Den Hölsken verwerkte de strafworp echter tot corner. De verkregen speelstersmeerder heid werd door GZC echter toch goed uit- gebuit.Het werd twee-twee door Truus de Jong. Hierbij bleef het. Haarlem-heren Haarlem (heren) ging met enige invallers te water, onder andere voor Gerrit Bijlsma. Goed samenspelende speelde GZC de Haar- lem-verediding uit elkaar; Jan Paanakker kreeg verder op de midvoorplaats te weinig steun van de Haarlem-vleugespelers om een Haarlem aanval productief te maken. Van der Toorn (2) en Hans de Boer hadden de GZC-voorsprong al spoedig op drie-nul gebracht. Toen kreeg Hein IJzer een straf worp en verkreeg Haarlem een spelersmeer derheid. De strafworp leverde Haarlem niets op. Kort daarna kwam IJzer vrij te liggen en schoot in. Van der Toorn veranderde een strafworp in een GZC-doelpunt en Hans de Boer en Jan Klerk brachten de ruststand op een-zes. Na de hervatting wijzigde Haarlem haar opstelling. Frans 'Paanakker kwam in het Haarlem-doel, maar door de fouten in de Haarlem-verdediging kregen Van der Toorn en Beyderwellen gelegenheid om vrijwel zonder tegenstand de GZC-overwinning op negen-een te brengen. Donderdagavond acht uur speelt Haarlem de laatste wedstrijd in de hoofdklasse. De wedstrijd HaarlemSVH wordt dan opnieuw gespeeld, in Stoop's bad. ADVERTENTIE Een van de belangrijke ontdekkingen is, dat bepaalde combinaties van ge neesmiddelen beter werken dan kon worden verwacht. Geleerden hebben onideki. ast bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werkmg var, elk middel afzonderlijk bekend was. bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden ver wacht. De vier middelen verenigd in Che- farine „4". - elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 ct Nu het voorstel van het districtsbestuur Kennemerland door de Noordhollandse Dambond is aanvaard, begint een geheel nieuw competitieschema voor alle klassen. De hoofdklasse is uitgebreidt van 12 tot 16 clubs en de damtientallen van Den Helder, St. Bavo (Heemstede), Jozef Blankenaar II (Amsterdam) en DWW zyn gepromoveerd. De 16 hoofdklasse-tientallen zyn verdeeld in twee groepen van acht. De bovenste twee van iedere groep komen in een groep van vier in de eindstryd en deze vier clubs spelen een dubbele ronde om het provin ciaal clubkampioenschap. De indeling voor het aanstaande seizoen is als volgt: Hoofdklasse A: De eerste ronde begint in de week van 19 September. Gezellig Sa menzijnChristelijke Damclub Amsterdam. ODV—St. Bavo, Jozef Blankenaar II Weesp. Door-Combinatie-GrootDWW. Hoofdklasse B: DCYZaandam, Haar lemse DamclubDen Helder. Oostzaan Gezellig Samenzijn II. DSTTOJozef Blan kenaar I. De hoofdklasse is groter, doch het com petitie-programma is voor het overgrote deel van de hoofdklasse-clubs veel kleiner. Eerste klasse De eerste klasse in de vier districten Haarlem, Zaandam, Amsterdam en Alk maar zal eveneens gaan bestaan uit acht clubs en ook deze competitie zal zoveel mogelijk districtsgewijs worden ingedeeld. De le klasse in Haarlem zal bestaan uit: Sportief, Damclub Haarlem, Oosterkwar tier, Haarlemse Damclub II, 't Oosten, Be verwijk, Hillegom, Halfweg, VKD. De kam pioenen van de vier districten le klasse spelen een dubbele ronde om het club kampioenschap le klasse van Noordholland en promoveert naar de hoofdklasse. Tweede klasse Er zal in Kennemerland nog in een twee de en derde klasse worden gespeeld. In de 2e klasse komen uit: DCY II, DCY III, KNC, Stabiel, Beverwijk, Haarlemse Dam club III, VKD II en Halfweg II. De overige tientallen vormen de derde De uitslagen van de courses in Hilversum luidden: Gelsenkirchenprjjs (1080 meter): 1. Toekan S 1.31.5; 2. Tilly Hollandia 1.30.5; 3. Strange Story 1.31.5. W. f 2.10; PI. f 1.30, f 1.30 en f 22.20; Cov. f 2.70; Gek. f 5.80. Recklinghausenprys (1900 meter): Eerste serie: 1. Queenly Bertha 1.25.4; 2. Paul Spencer 1.26.3; 3. Ostrogatta K 1.27.8. W. f 1.50; PI. f 1.20 en f 1.60; Cov. f 2.90; Gek. f 3-50 Tweede serie: 1 Quilla Lee 1.25.8; 2. Rinijo 1.26.4; 3. Peter Chesnut 1.25.6. W. f 1.50; PI. f 1.20 en f 1.60; Cov. f 2.90; Gek. f 3.50. inale: 1. Queenly Bertha 1.26.8; 2. Rinijo 1.27.5; 3. ePter Chestnut 1.26.7. W. f 1.20 (stal.); 1. f 1.30, f 1.40 en f 1.50; Cov. f 3.30; Gek. f 4.00. Dlnslakehprijs (1960 meter): I. Tarantella 1.29.5; 2. Trabant 1-28.0; 3. Terraise 1.30.3. W. f 3.30; PI. f 1.70, f 1.70 en f 4.70; Cov. f 5.00; Gek. f 7.40. Miinchen Gladbachprys (2340 meter): 1. Tizian 1.29.4; 2. Roulette Hanover 1-29-7; 3. Sam Spencer 1.29.4. W. f 3.50; PI. f 2.10, f 3.40 en f 3.30; Cov. f 13.00; Gek. f 3.80. Farmsenprys (1960 meter): 1. Oscar 1-24.9; 2. Carlos 1.24.4; 3. Pieter D 1.26-7. W. f 2.00; PI. f 1-20, f 1.20 en f 1.20; Cov. f 3.90; Gek. f 4.80. Omzet: :f 59.692.50. V Oom Tripje lachte maar eens en knipoogde, toen de jorugens nieuwsgierig om hem heen stonden. Maar toen liet hij ze niet langer in onzekerheid. Hij maakte het touwtje om het pak los en wikkelde het papier eraf. En toen zagen ze, wat er in zat: een groot, dik boek. „Kijk", zei oom Tripje. „We hebben nu jaren lang over onze avonturen en onze be levenissen verteldMaar nu wordt het tijd dat er eens iets anders komt. Daarom heb ik dit dikke boek meegebracht en daarin staan allerlei leuke verhalen! „O", zei Bunkie. „En nou gaat u ons die verhalen vertellen?" „Juist", zei oom Tripje. „En dan kunnen, gelijk met jullie, de andere kinderen er ook naar luisteren. „Fijn", zei Rick. „Wanneer begint u met het eerste verhaal?" „Morgen", zei oom Tripje. „Op deze plaats!" Abbé Pierre heeft aan de oever van de Seine een tentenkamp voor de daklozen van Parijs doen optrekken, dat zich mag verheugen in de levendige belangstelling van de vele toeristen, die dagelijks de rivier afzakken. De foto geeft een beeld van het tentenkamp aan de Seine, waarin reeds enige honderden daklozen een onderkomen hebben gevonden. Op de achtergrond een rondvaartboot. Dinsdagavond is de volledige Tour de France-ploeg, op Gerrit Voorting na, in een vol Utrechts stadion gehuldigd. Hierna volg de een interessant wielerprogramma. De voor naamste uitslagen hiervan waren: Wedstrijd achter handelsmotoren over 15 km (37 ronden): 1. Van Breenen in 15 min. 58.4 sec.; 2- A. Voorting; 3. Wagtmans; 4. Van Dongen; 5. De Groot. Wedstrijd achter handelsmotoren over 15 km (37 ronden): 1. Koch in 14 min. 2 sec.; 2. Van Est; 3. Nolten; 4. Haan; 5. Hinsen. Grote finale achter handelsmotoren over 20 km (50 ronden): 1. Koch in 19 min. 13.6 sec.; 2. A. oVorting; 3. Van Est; 4. Van Breenen; 5. Nolten. Klein finale achter handelsmotoren over 20 km (50 ronden): 1. Wagtmans in 20 min. 11.4 sec.; 2. De Groot; 3. Hinsen; 4. Van Dongen; 5. Haan. Achtervolging over 4 km (10 ronden): 1. Van Leur (Utrecht) in 5 min. 36.6 sec-, 2. Van de Hurk (Utrecht) in 5 min. 42.4 sec. Afvalwedstrijd voor amateurs en nieuwe lingen: 1. Captein (Amsterdam); 2. Post (Am sterdam); 3. Van Leur (Utrecht); 4. Marinus (Amsterdam). Klassementwedstrijd voor amateurs en nieuwelingen over 8 km (20 ronden): 1. Post (Amsterdam) 18 punten; 2. Vreeswijk (Alphen a. d. Rijn) 9 punten; 3. Schans (Soest) 7 p. In de ouderdom van 77 jaar is te Am sterdam de heer I. A. J. de Wilde, één der pioniers op het gebied van de korfbal sport, overleden. De heer De Wilde, oud-hoofd van een openbare school in Amsterdam, bekleedde van 1903 tot 1910 de functie van penning meester in het hoofdbestuur van de Neder landse Korfbalbond. Hij had een zeer groot aandeel in het tot standkomen van de re glementen. Omstreeks 1910 was hij voor zitter van de toenmalige eerste klasse ver eniging D.O.S. uit Amsterdam en speelde hij in het eerste team. van deze club. Voorts was de heer De Wilde initiatiefnemer tot de oprichting van de erkende bonden, In 1913 richtte de overledene de Amsterdam se Korfbalbond op, waarvan hij tot 1928 voorzitter was. De heer De Wilde was ere lid van de K.N.K.B. De uitslagen van de Dinsdagavond ge speelde t niswedstrijden in het tennistour nooi van De Hooge Berg luidden als volgt: Heren-enkelspel: G. DuyshartA. de Boer 60, 60; J. GausJ. ten Have 60, 60; F. v. Asperen—J. C. Hyne 6—0, 6—2; R. DuyshartM. Peeraer 60, 60; E. Poort F. Roozekrans 62, 63. Dames-enkelspel: mej. J. Ovenneermevr. E. Kruyt 60, 46, 6—0; mej. M. Jansen mej. U. Koster 61, 86; mevr. E. Pelt mevr. R. Bakker 62, 26, 63. Heren-dubbelspel: N. Bloot/J. Wernars P. Peters/K. Feitz 61. 61; F. v: Asperen/ F. BenjaminsG. Duyshart/R. Duyshart 2—6, 6—2, 64. Dames-dubbelspel: mevr. M. Bloot/mevr. R. Huiizngmevr. M. ouman/mej. A. v. Ma nen 86, 75. Gemengd-dubbelspel: U. Koster/D. v. Vlietmevr. M. Bloot/N. Fluitsma 62, 62; mej. M. Jansen/C. Gausmej. Th. v. Asperen/E. C. Beentjes 61. 64; mevr. H. Stoof/E. Pooortmevr. A. G. v. d. Eykel/J. v. d. Eykel 62, 62. ADVERTENTIE 6-pers. Sedan geeft 12 maanden ga rantie. Prijzen in diverse uitvoeringen 7500.— tot 8875.—. Wagenweg 166-168. Tel. 12138 en 15056. De bankbiljettencirculatie is in de afge lopen week verder gestegen. Volgens de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 1 Augustus bedroeg zij per deze datum 3.772 millioen tegen vorige week 3.727 millioen. De geldbehoeften tijdens de maandwisseling en nieuwe stromen va- cantiegangers hebben het hunne er toe bij gedragen, dat dit na-oorlogs hoogtepunt is bereikt. In eerste instantie hebben de handels banken in deze behoeften voorzien. Zij za gen haar tegoed althans met 53 millioen achteruitlopen tot 631 millioen. Ook het rijk heeft nog betalingen moeten verrich ten, waardoor zijn saldo met 13 millioen verder achteruitliep tot 222 millioen. Naar bekend, heeft het agentschap van het ministerie van Financiën per 1 Augustus j.l. de afgifte van schatkistpapier hervat. Het is te verwachten, dat daardoor het rijk in de komende week zijn positie zal weten te verbeteren. In de afgelopen week is voorts nog voor een bedrag van 2,5 mil lioen kortlopend schatkistpapier van de Centrale Bank overgenomen, waardoor de desbetreffende post is achteruitgelopen tot 325,1 millioen. Zolang de agent papier blijft afgeven is het niet te verwachten, dat in deze post een mutatie zal plaats vinden, daar de Centrale Bank met ingang van 1 Augustus de afgifte heeft gestaakt. De geldmarkt is door een en ander niet be- invloed. Daggeld blijft gefixeerd op een half percent en is ruim beschikbaar. Voor schotten in rekening-courant zijn met 3 millioen gestegen tot 29 millioen. De netto deviezenreserve heeft in de af gelopen week een daling ondergaan en wel van 1.522 millioen tot ƒ1.494,5 millioen. Dit is voor een groot deel een gevolg van een mutatie in de post „Totaal aan Nederlands Schatkistpapier, waarin guldenssaldo's uit betalingsaccoorden zijn belegd", die een stijging te zien geeft van 17,2 millioen. Naar bekend vormt deze post geen ver plichting van de Bank, maar van de Staat. Voorts is de bijzondere rekening van het rijk met 13 millioen verminderd tot 521 millioen en zijn andere saldo's credit met 28 millioen opgelopen tot 75 millioen. Van de aanvang van het zweefvliegsei- zoen, 30 April af, tot heden hebben de leden van de Eerste Zaanse Zweefvlieg Club op hun startterrein De Brabantse Landbouw, dat gelegen is op de grens van de Castricummer en Heemskerker duinen, 534 starts gemaakt. Op de laatste vliegdag maakte men er in een tijd van vijf uur niet minder dan 41, waarvan enkele door een vrouwelijk lid, die 25 minuten boven het Heemskerkerduin in de lucht bleef. Het zicht was die dag buitengewoon mooi en reikte tot over geheel Noordhol land; de leden konden zelfs Texel en Har derwijk zien liggen. De leden hebben Zondag een gloed nieuwe lier in gebruik genomen, wier komst door de E.Z.Z.C. reeds lang werd verbeid. Het gevaarte weegt 2,5 ton, heeft twee liertrommels en een motor van 147 pk. Het geheel is geplaatst op een vaste, zware rijas met vliegtuigballonbanden. De kosten van een dergelijke lier bedragen 23.000. Het is de bedoeling van het gemeente bestuur van Amsterdam om in principe alle leden van het gemeentepersoneel, die in April j.l. hebben gestaakt te straf fen. Deze zaak is in bewerking. Dit heeft de gemachtigde van B. en W., mr. C. En- sing, Dinsdag tijdens een zitting van het scheidsgerecht voor ambtenaren medege deeld, dat het beroep heeft behandeld, dat vier ontslagen gemeentearbeiders tegen hun ontslag hadden aangetekend. Aan de staking in April hebben totaal ongeveer 4100 man deelgenomen. (vertaald uit het Engels) 1) HOOFDSTUK I Mevrouw Elmes keek Patricia vol twijfel aan. Er was een vage blik in haar bleek blauwe ogen en langzaam begon ze haar hoofd te schudden. „Nee, ik ben bang, dat het niet zal gaan," zei ze. „Ik begrijp niet, hoe ik u heb kunnen houden voor juffrouw Brownetenmin ste ik geloof wel, dat het juffrouw Browne wasMijn geheugen is niet al te best, weet u." „Als ze bedoelt, dat ze niet bepaald bij is, dan ben ik het met haar eens," dacht Patricia venijnig. Maar ze antwoordde op beleefde toon: ,,'t Is natuurlijk heel ge makkelijk om vreemde mensen door elkaar te nalen. Maar aangezien ik hier nu een maal ben, gelooft u niet dat u het met mij zou kunnen proberen? Ik zou het zo prettig vinden om op uw twee dochtertjes te mo gen passen„Onmogelijk!" Mevrouw Elmes zuchtte en ze was kennelijk van oordeel, dat het eerder pech voor haór was dan voor Patricia, die zat te springen om een baantje. „Mijn man was zeer nadruk kelijk op dit punt," vervolgde ze. „Hij wil de kinderen onder leiding zien van iemand met Franse ervaring. Hij bewondert de Franse manieren zo! Oniét de Franse moraal, dat niet natuurlijk! Maar de ma nieren. Franse kinderen gedragen zich over het algemeen voorbeeldig. Mijn man wil dus een Engelse hebben, die in Frankrijk ervaring heeft opgedaan in een gezin met kinderen. Dat leek hem de ideaal-combi- natie. En ik was er zo zeker van, dat er in uw brief iets stond over ervaring als kinderjuffrouw in een Franse familie...." Ze keek Patricia bijna smekend aan, maar het meisje glimlachte spijtig en schudde haar hoofd. „Het spijt me zeer, mevrouw Elmes, u hebt klaarblijkelijk mijn brief verwisseld met die van iemand anders. Ik heb helaas geen ervaring opgedaan in een Frans ge zin." Mevrouw Elmes zuchtte opnieuw. „Wel ik vrees, dat ik dan niet met u in zee kan gaan. Ik vind het erg jammer. Vanzelf sprekend zal ik u uw reiskosten terug naar Londen vergoeden." Patricia was er zich op alarmerende wijze van bewust, dat ze nog slechts 5 shilling in haar beurs had, en ze overwoog snel of ze erop aan zou dringen, dat mevrouw Elmes haar een retour-biljet vergoedde, aangezien ze tenslotte toch ook de héénreis naar Fal- lershaw had moeten maken. Mevrouw Elmes had intussen echter al twee biljetten van een Pond uit haar tas gehaald en toen ze deze met een nonchalant gebaar aan Patricia overhandigde, wist het meisje niet meer te doen dan ze zonder meer te accepteren. „Het spijt me werkelijk heel erg," her haalde mevrouw Elmes. Haar toon wees er echter duidelijk op, dat ze het onderhoud als afgelopen beschouwde. „Had u bagage meegebracht?" voegde ze er nog aan toe. „Ik heb een koffer aan het station in be waring gegeven," legde Patricia uit. „Ik dachtdat ik die later wel zou kunnen gaan halen „Ja juist." Mevrouw Elmes scheen opge lucht te zijn, dat Patricia haar koffer had achtergelaten en dat zij daar verder geen bemoeienis mee behoefde te hebben. Ze schudde Patricia de hand en belde een keurig dienstmeisje om de afgewezen sol licitante uit te laten. De zware voordeur werd achter Patricia gesloten en even later wandelde ze langs de oprijlaan weg van het baantje, dat de oplossing had moeten zijn voor al haar problemen. Patricia liep als in trance langs de weg, die naar het station voerde. Was ze een meisje geweest, dat gemakkelijk huilde, dan zouden er nu stellig tranen over haar wangen gerold zijn. Maar zo was ze nu eenmaal niét en met een verbeten trek om haar mond wandelde ze voort in de richting van het station. Het was een nachtmerrie. ze had moeite om te beseffen, dat deze laatste kans werkelijk verkeken was. Twee Pond en vijf shilling...; dat was alles, wat ze bezat. Verder was er niets. Létterlijk niets! Ze had alles al verkocht, wat voor verkoop in aanmerking kwam. Dat was het ergste van de financiële ca tastrofe van haar vader! Dat er niéts en niéts meer over was, dat alles erdoor mee gesleept werd. Niet alleen waren er geen inkomen en geen kapitaal meer, maar ze had zelfs geen dak meer boven haar hoofd en geen behoorlijk bed meer om in te sla pen, terwijl de maaltijden plotseling schaars en onvoldoende waren geworden. De catastrofe had van haar vader een gebroken man gemaakt en toen hij even plotseling als het ongeluk over hem was gekomen, gestorven was, had Patricia alles, wat nog enige waarde had, verkocht om iets van de schulden te betalen, waaronder haar vader zo diep gebukt was gegaan. Wat een geluk, dat haar moeder dit alles niet had meegemaakt; het leek thans goed, dat ze enige jaren geleden gestorven was, hoe welPatricia soms wenste, dat ze nog in leven wasHet gevoel van helemaal al léén te staan was zo nu en dan heel moei lijk te dragen. Vrienden en kennissen waren heel aardig geweest, haast benauwend aardig en mede levend. Helaas had het débacle van haar vader vele vrienden een massa geld gekost en hoe kon ze iets accepteren van mensen, die door haar vaders toedoen al zo bena deeld waren? Patricia begon langzamer te lopen. Het was warm en de wandeling langs de stofr fige weg maakte haar moe en dorstig. Ze besloot even aan de kant van de weg in het gras te gaan zitten. Ze had de tijd tijd in overvloed. Ook kwam het er niet meer op aan, of ze haar keurig gestreken linnen pakje kreukte. De noodzaak om er elegant en goedverzorgd uit te zien, bestond niet meerZe trok haar handschoenen uit de handschoenen waarvoor ze onver antwoordelijk veel geld had uitgegeven, maar die ze absoluut noodzakelijk had ge vonden in verband met haar sollicitatie.. Thans waren deze handschoenen een over bodige extravagance. Patricia streek met haar hand over het koele gras en rekende uit, hoeveel maaltijden ze voor het geld van de handschoenen had kunnen bekostigen. Ze zou in Londen opnieuw over elke maaltijd moeten piekeren. Het was verne derend zoveel aandacht te besteden aan het probleem van voeding. Maar een mens moest nu eenmaal eten en met 2 Pond en 5 shilling deed je niet veelBovendien was er nog het vraagstuk van een onder komen. Hoe zou ze mevrouw Robinson aan het verstand moeten brengen, dat ze het kleine kamertje op de bovenste verdieping van het grote pension in Bloomsbury nog aan wilde houden tegen een zo laag moge lijke huur, met de belofte méér te zullen betalen, zodra dat mogelijk was....! Patricia drukte haar handen voor haar gezicht. Neeze huilde niet, maar ze wilde de wereld buiten sluiten en even al haar problemen vergeten. Zo bleef ze twee a drie minuten doodstil zitten. Maar de werkelijkheid liet zich niet verdringen. Het was dwaas om daar stil te zitten niets doen. Ze zou de laatste trein naar Londen nog missen! Er waren waarschijnlijk maar twee of drie treinen per dagEn wat zou ze dan moeten beginnen? Ze sprong op en knipperde even tegen het felle zonlicht. Zonder uit te kijken liep ze de weg op, nog steeds een hand boven haar ogen houdend tegen het zonlicht. En op dat moment kwam een grote lage sport wagen met grote vaart de bocht van de weg omsuizen. Er was een gil en het gepiep van remmen en het eerste wat enkele ogenblikken latei- tot Patricia doordrong, was het feit dat ze aan de kant van de weg in het gras lag, niet ver verwijderd van de plek, waar van daan ze kort tevoren was opgestaan. Ze voelde zich in een toestand van verdoving. Vaag merkte ze op, dat er een grote lage auto vlak in haar buurt stil stond en even later hoorde ze een lange man, die zich over haar heen boog, zeggen: „Allemensen, wat spijt me dat! Maar het was van u ook wel héél dwaas, om zo droomverloren de weg op te wandelen. Bent u gewond?" „Neeik geloof het niet. Tenminste, niet ergPatricia ging langzaam over eind zitten en was blij, dat de vreemde man haar steunde met zijn arm. Ze voelde zich duizelig. „Hebt u nergens pijn?" (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6