Lastige bosrit besluit van tweede étappe over prachtige Veluwe CB Raad voor de Jeugd gaat komend najaar aan 't werk Kort en bondig Duizenden genoten van boeiende brandweershow aan Spaarne Henk van der Geest nog steeds eerste neven aan Haarlemse orgelmuziek door George Robert de redactie Programma vacantiespelen Geen strikte representatie, wel vertrouwen van Haarlems Jeugd Duivenhouders in touw voor Brederodeduin Elf spuiten en niet één spuit-elf Slotstuk: wiegend watergordijn uit bijna vijftig straalpijpen 5 DE HAARLEMSE MUGGENRONDE Zwaaien Spaarcijfers over Juli van de Nutsspaarbank Getuigen gevraagd van botsing op Houtplein Lissenaar verdacht van rijwielverduistering Club- en Buurthuizen Dinsdag geen faillissementen Burgerlijke Stand Collecte tot Zaterdag WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE H EMSCHE COURAN'l DINSDAG, LUNTEREN Jan de Kort van de Stationsploeg is de eerste renner van de Haarlemse Muggenronde geweest, die een plaatsje moest opzoeken in de brokkenwagen. Dat was Dinsdagmorgen, kort na de start van de tweede étappe van Soest naar Lunteren, een afstand van 53 kilometer. Vlak bij het vliegveld Soester- berg vlogen er namelijk niet minder dan zes spaken uit zijn voorwiel en omdat de rust toch reeds in zicht was, achtte men het beter om de Stationsploeg in het peleton te houden. Jan werd daarom in de bezemwagen gezet in gezelschap van zijn fiets. Bij het platform voor het vliegveld, waar de muggenrijders vol bewondering naar het landen en opstijgen van straaljagers keken, greep mecanicien Van Geem weer eens naar de reparatiekist om een nieuwe naaf en de ontbrekende spaken in het wiel te zetten. Nu was dat niet de eerste keer, dat Van Geem Dinsdag vuile handen kreeg, want in de vroege ochtend de jongens waren al om zes uur uit het stro had hij nog even niet minder dan negentien fietsen onder handen genomen. Onder de voortreffelijke leiding van de Soester politie, die een complete radio wagen beschikbaar had gesteld, reden de jongens in de richting van de Veluwe, die werd bereikt op hetzelfde ogenblik, dat de zon doorbrak. Het was tot ongeveer elf uur vrij koud en somber en de jongens reden Gelderland in onder een grijze hemel, op weg naar de ravitailleringsplaats even voorbij Maarn. Het brood, de worst, het strooisel en de bananen smaakten weer uit stekend dit ter geruststelling van de gulle gevers in Haarlem en vol goede moed trok de Muggenkaravaan weer ver der. Die moed was wel nodig, want tot Veenendaal volgde er een erbarmelijk slechte weg, waarop natuurlijk een band het weer begaf. De gehele Rizla-ploeg stapte af, maar de twee kleinste leden van dit team kregen na een paar minuten de opdracht om de grote groep maar weer op te zoeken en begeleid door een van de auto's trapten zij wat zij trappen konden om het verloren terrein weer in te halen. Dat lukte, maar niet voordat zij ruim anderhalf uur alleen hadden gefietst, omdat zij bij een van de talrijke splitsingen juist ds verkeerde weg hadden gekozen. In Veenendaal wachtte de heer Hartman dan ook met enkele leiders totdat agent Huug van Hulst, die gedurende deze dagen vakkundig de motor met zijspan bestuurt, met hoofdagent Van Geem Veenendaal in trok, om de verloren rennertjes op te zoe ken. Nu lukte dat niet onmiddellijk, zodat enkele verbaasde toeschouwers de motor en de wagen soms drie keer in volle vaart voorbij zagen stuiven. Al dit gerén was evenwel overbodig, want een vriendelijke postbode vertelde later, dat de twee jon gens in gele shirts met de auto iets verder op bij De Klomp stonden te wachten. Verdwaald Van De Klomp naar het kampeercentrum De Wildwal in Lunteren was maar een peuleschil en toen begon zowel voor de rennertjes zelf als voor de leiders enkele tientallen vriendelijke inwoners van Lun teren het wellicht moeilijkste en bovendien vervelendste gedeelte van de gehele ronde. Op de terreinen van het vacantiecentrum was namelijk een bosrit uitgezet van onge veer 2500 meter lengte. Een tocht, die voerde over smalle paadjes, diepe kuilen en zanderige weggetjes. De jongens startten tegelijk: voorafgegaan door een politie motor spurtten zij weg. Alles ging goed tot een van de eerste bochten. Daar hadden enkele belhamels namelijk de pijlen óf van de bomen gehaald óf ze de verkeerde rich ting ingezet, zodat een gedeelte van de rijders reeds spoedig enigszins verdwaald over het uitgestrekte landgoed fietste. Onder deze rennertjes was ook Leen van der Blom, die algemeen als de favoriet gold en die de gehele dag al had gedacht aan een revanche op de nederlaag, die hij de vorige dag geleden had. Toen werd hij namelijk tweede achter de snelle Henk van der Geest. Pas in Ede kwam Leen tot de ontdek king, dat hij enigszins van de verkeerde weg af was, maar toen werd Henk van dei- Geest al aan de finish voor de tweede keer in deze ronde in de bloemetjes gezet. Op merkelijk fris sprintte hij namelijk over de eindstreep en dan moge het misschien waar zijn, dat Henk niet naar de pijlen behoefde te kijken, omdat hij in buurt van de motor agent was gebleven, een feit is toch wel, dat hij twee minuten voor zijn naaste ach tervolgers over de eindstreep tussen een haag van vacantiegangers doorschoot. Bovendien was ook de heer V. Barten, een Tijdens de tocht worden de Muggen- rijders voortdurend met een hartelijk applaus ontvangen. De meeste automo- jj bilisten steken eventjes de hand op bij het passeren van de kleurige karavaan. Zo ook een militair in een vrachtauto. Deze zwaaide zo enthousiast, dat zijn horloge meezwaaide. Het klokje viel volkomen in gruzels. Hij vertrok man- l moedig lachend, maar hij zal toch niet zulke beste herinneringen aan de Mug- genronde bewaren. Bij de Nutsspaarbank werd in de afgelopen maand ingelegd een bedrag van f 1-825.354 en terugbetaald f 1.496.350, zodat het spaar overschot f 329.004 bedroeg. In Juli werden 658 nieuwe spaarders ingeschreven. Gedurende de eerste zeven maanden van het jaar groeide het inleggerstegoed met een bedrag van f 3.822.688 tot een totaal van f 38.719.531. Het aantal inleggers bedroeg per ultimo Juli 74.886, terwijl per dezelfde datum 9873 Na de tweede étappe luidt het alge- meen klassement van de Muggenronde met inbegrip van de strafpunten: 1. Henk van der Geest, 50 pnt. 2. Willy Blommaert, 47 pnt. 3. Leen van der Blom, 45 pnt. 4. Robert Stijnman, 38 pnt. 5. Leo Schrama, 36 pnt. 6. Gerard Schaper, 33 pnt. 7. Rob Hessels, 29 pnt. 8. Leo van Norde, 28 pnt. 9. Joop Lippus, 26 pnt. 10. Nico Bot, 23 pnt. Het ploegenklassement luidt: 1. Bomen- buurt 140 pnt.; 2. Gemengde ploeg 116 pnt.; 3. Transvaalbuurt 98 pnt. van de leiders en zelf oud-wielrënner, van oordeel, dat Henk in de toekomst in de wielersport wel het een en ander kan be reiken. Met korte tussenpozen arriveerden de meeste andere Muggenrijders aan de finish en toen pas kwamen de verhalen los van valpartijen en verkeerd gereden routes Het bleek allemaal niet zo erg als veronder steld werd, want toen alle jongens weer tevreden aan de maaltijd zaten dit keer bestaande uit soep, bonen, aardappelen en ijs toen moest Van Geem maar enkele verkreukelde fietsen opknappen en de dokter, die even naar de builen en de schrammen kwam kijken, gaf als enige raad, dat de jongens vroeg onder de wol moesten. Dat deden ze dan ook, maar niet eerder, dan nadat zij bij het televisiescherm tevergeefs op de uitzending van de ronde hadden staan wachten. Er kwam namelijk net tijdens het journaal een storing. Morgen gaat de tour naar Beekbergen, weer ruim vijftig kilometer, en Leen van der Blom, die zijn goede tweede plaats achter de kranige Henk van der Geest moest afstaan aan zijn teamgenoot Willy Blommaert, is vast van plan om het ver loren terrein terug te winnen. We zullen dus maar weer afwachten. Op de buitengewoon druk bezochte or« gelbespeling van Dinsdagavond in de Gro te Kerk te Haarlem speelde de stadsorga- nist George Robert een programma van Nederlandse componisten. Op één na de aartsvader der Nederlandse orgelmu ziek, J. P. Sweelinck waren dat zellfls allemaal Haarlemmers, namelijk Hendrik Andriessen en drie jongeren, die zich op de een of andere manier zijn leerlingen kunnen noemen: Andries de Braai, Jan Mul en Albert de Klerk. Opvallende stijlverwantschap tussen de meester en zijn discipelen, of tussen dezen onderling, is echter zeer gering. Alle vier hebben zij iets eigens, iets dat hun per soonlijkheid typeert. De jongste van het drietal, Albert de Klerk, staat met zijn „Ricercare" (bedoeld als een hulde aan Sweelinck) wel het verst van zijn leraar af, zich streng aan een klassieke polyfone vorm houdend, waarin hij zich harmo nisch vooral op persoonlijke wijze uit spreekt: werk van een organist die dag aan dag met de klassieke orgellitteratuur omgaat. De „Sonate' van Jan Mul een jong werk van hem begint met een pasto- raal-achtig Allegro Moderato waaraan Frans impressionisme niet vreemd lijkt. Dan volgt een Adagio vol treffende melo dieusheid, een rustig Lamento dat als ly risch rustpunt een mooi contrast teweeg brengt tussen de beide hoekdelen. Het laat ste deel is een Capriccio, waarin ernst en scherts haasje-over spelen en waarvan een grappige „entrechat" echt a la Mul het slot vormt. Van Andries de Braai hoorden wij een „Ricercare" over een Psalmmelodie, aldus een aantal exposities van een thema-frag ment. Naar de aard van het gegeven is het een rustig, ingetogen stuk, weliswaar met op een gegeven moment enige expansie doch al gauw terugkerend tot de sfeer van het begin: muziek die tot inkeer stemt. Van Hendrik Andriessen heeft George Robert de „Quatro Studi" gespeeld: een declamatorisch deel voor Pedaal-solo, een pétillaut Allegro con spirito", een trio en een Finale (Maestoso-Allegro), herinne ringen oproepend aan Andriessens beziel de improvisaties, die steeds verrasten meer door hun harmonische oorspronke lijkheid dan door hun contrapuntische structuur. Met dat al spontane uitingen van een. „meester". De organist had zijn bespeling geopend met Sweelincks „Balletto del Granduca" een fris variatiewerk dat heel waarschijn lijk voor clavecimbel gedacht is, doch ook op het orgel best tot zijn recht kan komen en gelegenheid geeft tot aardige registra ties en klavierwisselingen, wat trouwens bleek uit de vertolking. JOS. DE KLERK M.O.-A Nederlands. Voor het examen M.O.-A Nederlands slaagde de heer B. H Poettker te Heemstede. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Publieke Werken, de heer A van Geluk, is verhinderd Vrijdag zijn weke lijks spreekuur te houden. (Verkort weergegeven) Verkeer. Als geregeld gebruiker van de steeds drukker wordende uitvalsweg Haar lem en omgeving via Buitenrustbrug richting Schiphol, valt het mij steeds weer op welke vooruitstrevende ideeën de ont werpers van bouw- en wegenplan van Haarlems stadsrand toch gehad moeten hebben. Immers, bouwt men veel huizenblokken dicht bij de hoofdverkeersader en laat men hierop veel wegen direct aansluiten, dan zorgen spelende kinderen en verkeer van zijwegen automatisch voor een langzamer tempo op de hoofdweg. Dat men niet eerder op deze gedachte, ter verhoging van de verkeersveiligheid, gekomen is! J. J. MULDER Niet altijd voert de route over asfalt of klinkerbestrating. Soms ook moeten de ren nertjes door mulle zandpaadjes en dan kan men met de fiets moeilijk „op de been" blijven. Het einde van een étappe betekent steeds: welverdiende rust en heerlijk koele kranen. een batterij Omstreeks kwart over vier Dinsdagmid dag reed een vrachtauto op het Hout plein zo dicht achter een Franse personen wagen aan, dat zij, toen de Fransman plotseling remde, tegen deze buitenlandse auto opreed. De personenauto werd hier door naar voren geduwd en botste op haar beurt weer tegen een voor haar rij dende auto, waardoor zij aan voor- en achterzijde ernstig werd beschadigd. De Haarlemse politie verzoekt getuigen van dit verkeersongeval zich met haar in verbinding te willen stellen. Verdacht van verduistering van twee fietsen is dezer dagen door de Heemsteed- se politie aangehouden de 25-jarige werk man E. A. uit Lisse. Bij nader onderzoek is gebleken, dat hij twee fietsen heeft ver duisterd in Hillegom, twee in Oegstgeest, twee in Sassenheim, een in Warmond en Voorhout en een bromfiets en een fiets in Katwijk. Hij huurde deze rijwielen bij fietsenstallingen en bracht ze daarna niet meer terug. Een gedeelte heeft men niet kunnen opsporen, aangezien het reeds was verkocht. A. is ingesloten. Het vacantiespelen-programma van het Haarlems Speeltuin Verbond voor 4 Augustus luidt: Nieuw Leven: Bezichtiging Kweektuin. Vertrek tuin 9.15 uur. Leeftijd 3-14 jr. Vossenjacht 2 uur. Klarenhof: Tekenwedstrijd: Amsterdamse Poort, 10-12 uur. 10-14 jaar. Des middags 20 kinderen naar Flora voor gezamenlijk spel. Leeftijd 8-14 jaar. Vondelkwartier: 10 uur: Zandbakwedstrijden. Bezichtiging Teylermuseum. Aanwezig 3 uur. Leeftijd 10-14 jaar. W.I.K.: Bezichtiging Frans Hals Museum. Aanwezig 10 uur. Leeftijd 10-14 jaar. Spel op de tuin. Buitenrust: Bezichtiging Teylermuseum. Aanwezig 11 uur. Leeftijd 10-14 jaar. 2 uur: Vossenjacht. Zwemmen Kleverlaan, 10-11 uur. Jeugdland: Tekenwedstrijd: Amsterdamse Poort, 10-12 uur. Leeftijd 10-14 jaar. 2 uur: Zandbakwedstrijden tot en met 8 jaar. Oosterkwartier: Bezichtiging Kweektuin. Vertrek tuin 9.15 uur. Leeftijd 8-14 jr. Spel op de tuin. Centrum: Spel op de tuin. Zwemmen Houtvaart 10-11 uur. Leeftijd 6-14 jaar. Flora: Eigen programma. Glasblazers: Wandeling Kraantjelek. Vertrek tuin 10 uur. Leeftijd 8-14 jaar. Frans Hals: Familiedag Kermis-Variété. (10.304 uur). Leeftijd 6-14 jaar. Tuin te Zaanen. Te Zaanen: Familiedag Kermis-Variété. (10.304 uur). Leeftijd 6-14 jaar. Op bezoek: V.Z.O.D., Frans Hals, Weltevreden. D.V.S.: Bezichtiging Kweektuin. Vertrek tuin 9.15 uur. Leeftijd 8-14 jaar. Zand bakwedstrijd voor kinderen tot 8 jaar. V.Z.O.D.: Familiedag Kermis-Variété. (10.304 uur). Leeftijd 6-14 jaar. Tuin Te Zaanen. Weltevreden: Familiedag Kermis-Variété. (10.304 uur). Poppenkast. Spel op de tuin. Tuin Te Zaanen. Met ingang van 1 September is aan gesteld als directeur-hoofdleider van het werk der Stichting Club- en Buurthuizen in Haarlem en omgeving de heer J. Stans te Utrecht. De Haarlemse Rechtbank heeft Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige tevens slot-uitdelingslijst is geëin digd het faillisement van: J. J. Kapteyn, bloemb-illenhandelaar, Burgemeester van Lennepweg 18, Heemstede. Rechter-Commissaris: Mr. H. G. Rambon- net. Curator: Mr. J. H. Ekering. IN SEPTEMBER zal, naar wij in een onderhoud met de inspecteur voor de Lichame lijke Opvoeding, Sport en Jeugdzaken, de heer S. Heijers, vernemen, de Haarlemse Raad voor de Jeugd worden samengesteld, waarvan de oprichting reeds veertien dagen geleden bij raadsbesluit werd goedgekeurd. Verscheidene raadsleden hebben bij die gelegenheid reeds uiting gegeven aan hun goede verwachtingen van deze Jeugdraad, niet alleen voor het gemeentebestuur, dat hierdoor een duidelijker inzicht zal krijgen in allerlei vertakkingen van het jeugdleven in Haarlem, maar ook voor dat jeugdleven zelf, dat zonder enig verlies van zelfstandigheid een ver- trouwenscollege krijgt bij de gemeente. „De tijd was helemaal rijp voor de vorming van een dergelijke raad", zo verklaarde de heer Heijers, „B. en W. waren zeer verlangend naar een dergelijk advieslichaam, omdat de behoefte er aan bij verscheidene jeugdaangelegenheden al duidelijk was gebleken. En inmiddels waren er in het jeugdleven zelf inmiddels al duidelijke symptomen van een nauwere aaneensluiting aan de dag getreden, zoals die bijvoor beeld bleken door de vorming van de NJG of bij de samenwerking op speciale terreinen, zoals de sociale jeugdzorg. Deze dingen wezen er ook op, dat het jeugd leven rijp genoemd kon worden voor deze nieuwe figuur: de Raad voor de Jeugd". HAARLEM, 2 Augustus 1955 ONDERTROUWD: 2 Aug., L. W. Bouma en D. J. S. Vergaij; K. H. Blauwijkel en A. C. van Turnhout; J. G. M. Clous en I. S. Latte. GEHUWD: 2 Aug., W. Snoeks en H. Loerak k 01* BEVALLEN van een zoon: 30 Juli, J. G. PierikBevelander; 1 Aug., A. Haigebout Leonhardt; A. A. DuwelNederpelt; 2 Aug., J. C. BamhoornSpigt. BEVALLEN van een dochter: 30 Juli, G. B. FrankenBakker; 31 Juli, M. E. Keiler— Kuneman; 2 Aug., M. P. Niesink—Knoops; H. J. van der BeekKoopal. OVERLEDEN: 30 Juli, J. C. Aartsen, 86 j., WesterhoutparkS. C. Muller, 46 j„ Kam perlaan; R van de Velde, 23 j., Kamper laan; 31 ouli, J. Vlind, 74 j., Westerhout straat; H. Duinkerken, 78 j„ Rollandslaan; 1 Aug., H. L. Kndese, 81 j., Westerhoutpark. Van de eerste ontwikkeling af heeft men zich duidelijk voor ogen gehouden dat een gedetailleerde representatie van het jeugd leven in al zijn vormen onmogelijk zou zijn en dat men zich daarin diende te be perken, vandaar het minimum van negen en het maximum van twaalf leden. Het ging B. en W. in eerste instantie om des kundige figuren, die tevens geacht kunnen worden het vertrouwen van grote groe peringen onder de jeugd te bezitten. Dat principe is ook al ten volle tot uiting ge komen bij de vorming van de commissie van voorbereiding, waarbij vooral werd afgegaan op hun persoon, de verschillende facetten van hë't jeugdwerk', waarmee zij te maken hadden en de levensbeschouwe lijke achtergrond. Van de commissie maak ten deel uit: drs. W. Hazevoet, adviseur voor het maatschappelijk opbouwwerk, die deel uitmaakte van de Stichting Thor- beckebuurt voor het maatschappelijk jeugdwerk, en van het bestuur van de Club en Buurthuizen; de heer F. V/. Knape, bestuurslid van de Kajotters en lid van de KVP-fractie in de Haarlemse raad; me vrouw J. Leopold-Timmer, destijds Wika van de Hervormde Kerk en leidster van het Clubhuis „Naast d' Appelaar"; de heer W. van Liemt jr., voorzitter van de Katho lieke Vereniging voor het Gezin, die tevens goed ingevoerd is in het Katholieke Speel tuinwerk, het raadslid W. Mensink, die als oud-AJC-er goed met het jeugdwerk op de hoogte is; mr. J. M. Meijsing, voorzitter van de Katholieke Jeugdraad voor Haar lem, wiens ambtelijke functie van waar nemend chef van de eerste afdeling der gemeentesecretarie bij de gehele reglemen taire voorbereiding van groot belang is gebleken; ds. D. Ringnalda uit Overveen, die een belangrijk aandeel heeft in het Ge reformeerde jeugdwerk; de heer D. Rook- huiszen, bestuurslid van het Haarlems Ver bond van Speeltuinverenigingen en van de Stichting Thorbeckebuurt; de heer H. Sta pel te Overveen, bestuurslid van de NJG, waarin hij de Moderne Jeugdraad ver tegenwoordigt en ds. G. H. van der Woord, Hervormd predikant in Haarlem-Noord en bestuurslid van de Hervormde Jeugdraad. De namen van deze verschillende jeugd organisaties zijn hier niet bij vermeld als zouden deze bij de voorbereiding zijn „ver tegenwoordigd", maar slechts om een in druk te geven van de verscheidene rich tingen en facetten van het jeugdwerk, waar deze commissieleden mee te maken hebben en hadden. De harmonische samenwerking in deze BINNENLAND Op 21 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Wieringermeerpolder voor de eerste maal droogviel. Het ligt in de bedoeling van het Comité 1955", dat de plannen voor de viering van het jubileum van de eerste der Zuiderzeepolders in voor bereiding heeft, de festiviteiten te concen treren op Wieringerwerf, het gemeentelijk centrum van Wieringermeer. Aangezien op de herdenkingsdag het binnenhalen van de oogst in volle gang is, worden de feestelijk heden uitgesteld tot Zaterdag 10 September. Te Honselersdijk is de zevende West- landse handelstentoonstelling „Wehate" ge opend. Op deze expositie blijkt hoe groot het aantal en hoe groot de variatie is van tech nische hulpmiddelen die in het glastuin bouwbedrijf van nu odig zijn. Zij levert een belangrijke bijdrage ook voor de vakkennis van de tuinders. Uit een vijver, gelegen chter een per ceel i' mie Nassaulaan te Amsterdam. is het stoffelijk overschot opgehaald van een 61-jarige vrouw, die was weggelopen uit een rusthuis, waar zij als dienstbode werk zaam was. In Volendam is een 28 meter hoge ijzeren heistelling neergestort, daarbij de woning van de weduwe B. Koning, het dak van het huis van de heer T. Mooier en een schuur van de heer W. K nings vernielend. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De weduwe Koning was niet thuis. Viswedstrijd. Het bestuur der jeugd afdeling van de Haarlemse Hengelaars Bond houdt evenals vorige jaren een viswedstrijd voor ouden van dagen van Haarlem en wel op Zaterdag in de Leidsevaart. De deelne mers verzamelen zich om half drie aan de Zandvoortselaan. commissie heeft bij de heer Heijers goede verwachtingen gewekt ten aanzien van het functionneren van de Raad van de Jeugd in de naaste toekomst. Ofschoon het uiter aard helemaal aan de raad zelf overgelaten wordt op welke terreinen hij dan advi serend en stimulerend zal gaan optreden, zijn er wel enige onderwerpen, waarvan men kan verwachten, dat zij speciale aan dacht zullen krijgen, zoals de huisvesting van het jeugdwerk en de subsidies, terwijl in het algemeen bijvoorbeeld ook de so ciale jeugdzorg, vacantiebesteding, speel tuinwerk en dergelijke onderwerpen zich zullen presenteren. Voor deze gedifferen- tiëerdë arbeid zal de fiaad zich zoals in artikel acht van het reglement is vast gelegd doen bijstaan door secties. Reeds van Maandag af rammelen in Haarlem de collectebussen voor de lig- hallen van „Brederodeduin" te Santpoort en er worden speldjes verkocht, die zowel een duif als het tbc-bestrijdings-embleem tonen. Wat deze duif daarop doet, is spoe dig duidelijk, wanneer men weet, dat deze actie uitgaat van de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Bond van Post- duivenhouders, die daartoe een speciale tbc-commissie heeft. Elk jaar komt deze commissie in actie om gelden te verzame len voor deze lighallen voor tbc-patiën- ten van alle gezindten. Nu is er een Rönt- genapparaat nodig, dat zo ongeveer twin tigduizend gulden zal gaan kosten. Met de straatcollecte, die tot en met Za terdag 6 Augustus voortduurt, zal de tbc- commissie der duivenhouders niet vol staan. Zij houdt bovendien een verloting voor dit goede doel, met loten van een kwartje per stuk en hoofdprijzen als een bromfiets, een dames- of herenrijwiel en tal van andere begerenswaardige zaken. En dan komt er bovendien nog een wed vlucht ten bate van „Brederodeduin", al leen ontbreken daar nog vele prijzen voor, zodat de commissie een beroep doet op personen, bedrijven en instellingen om ook iets uit te loven. Wat de collecte betreft, vooral voor Za terdag ontbreekt het nog aan collectanten. Jongelui, die een paar uurtjes van hun vacantie voor deze goede zaak over heb ben, zijn hartelijk welkom en kunnen zich melden bij het consultatiebureau voor be strijding der tuberculose, Gedempte Oude Gracht 41, bü C. Jansen, Sterrebos- straat 32 en A. C. Pieke, Roemer Visser straat 193 te Haarlem. Het voor een groot deel uitgelopen Haarlem heeft Dinsdagavond op de Wes telijke Spaarne-oever tussen de Lange Brug en de Gedempte Oude Gracht een soort Niagarawaterval gezien, maar dan in opwaartse richting. Een sprankelend gordijn van water, van alle kanten besche nen door felle schijnwerpers werd daar voor de ogen van duizenden opgeworpen door niet minder dan elf brandweer-een heden, die ter gelegenheid van Haarlems feestweek een kletsnatte demonstratie hebben gegeven van hun kunnen en hun potentieel. Het werd een boeiend kijkspel, dat vooral van de overzijde van de Turf markt uitstekend gevolgd kon worden en waar de deelnemende brandweercorpsen alle eer mee hebben ingelegd evenals trouwens „Haarlems Bloei", onder welker auspiciën dit spuitfestijn plaats heeft ge had. Een grommende, rode rij brandweren kronkelde kort na zevenen uit Haarlem- Noord via de Orionweg, Delftlaan, Klever laan, Velserstraat, Kleverparkweg, Van Ostadestraat, Schotersingel, Verspronck- brug, Kenaupark, Parklaan, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Grote Markt, Koningstraat, Verwulft en Gedempte Oude Gracht naar de Turfmarkt. Onder interes sant commentaar van de adjunct-brand meester Th. Stamer passeerden alle deel nemende eenheden de revue en wel die van Haarlem, Wormerveer, Haarlemmer- liede, Beverwijk, Alkmaar, Haarlemmer meer, Zaandam, Velsen, Bloemendaal, Zandvoort en Heemstede. Eerste „fik" De demonstratie begon met een num mertje slangen afleggen op open water en daarna werd de eerste „file" van de avond ontstoken op een met benzine bespren keld stuk asfalt/papier, die echter maar een ogenblik vrij oplaaide, om in een ommezien met een droogpoeder-spuit verstikt te worden. Nadat de vrijwillige brandweerlieden vervolgens getoond had den hoe zij elkaar en eventuele door het vuur ingesloten bewoners redden met de lijn en met het springzeil, begon er in de bovenste verdieping van een der wonin gen aan de Turfmarkt een onheilspellende rosse gloed te flikkeren en men kon ook weldra de bekende rookontwikkeling waarnemen terwijl een moord en brand- of in ieder geval brand schreeuwende be woonster de voordeur uitstormde. Het werd allemaal zó realistisch dat het publiek dichter opeendrong en een aantal kleine belhamels, die niet op de tribune mochten, er tersluiks onder kropen om tussen de benen van de genodigden door met inge houden adem naar het pseudobrandje aan de overkant te kunnen kijken. Toen merk te de commentator kalmpjes op: „Ik begin te geloven dat er brand is op dat zolder- bij u." tje." Op hetzelfde moment reed het „vlag- geschip" van de Haarlemse brandweer loeiend voor, evenals een ladderwagen. Een paar brandweer-E.H.B.O.-ers waren al met een brancard het huis binnengedo- ken en de Magyrusladder (met een reik- hoogte van 22 meter) priemde voor het bedreigde perceel omhoog. Even later liet een der spuitgasten op de top een milde regen neerkomen en men kan zich er des gewenst vandaag nog even van gaan over tuigen dat het huis er nog ongeschonden staat. De E.H.B.O.-ers waren inmiddels met een „bewusteloze" naar buiten geko men, die zo goed in zijn rol was, dat wij een meisje tegen een bezorgd ander meisje hoorden zeggen, dat „ze allemaal maar doen alsóf". Zaandam demonstreerde vervolgens een reddingsapparaat met behulp van de Ma gyrusladder, daarmee het publiek de in drukwekkende aanblik verschaffend van brandweerlieden die als nijver wevende spinnen aan een draad naar beneden zak ten. „Je moet nu eenmaal bij de brand weer geen last van hoogtevrees hebben", zei de commentator. Winterlandschap Toen werd de brandgejaagd in een daartoe opgebouwd houten keetje, een ver rukkelijk werkstukje van de rode haan, dat onder de werking van een paar schuimbluskanonnen al spoedig verstilde tot een stemmig winterlandschapje: een van de meest boeiende metamorfoses van de avond. Het laatste brandje woedde in een mengsel van afgeweikte olie en ben zine dat het onder de nevelspuiten van de Zaankanters maar vijftien seconden uithieldTerwijl de schimmige resten ervan ondersteboven gespoten werden, (zodat de commentator kon concluderen: ,,'t Karwei is plat") stelden alle brand weereenheden zich aan de Spaarne-oever op voor het imposante slotstuk. Watergordijn Het was een watergordijn, dat met 48 stralen werd opgetrokken en zachtjes heen en weer wiegde onder de tonen van een opgewekt walsje. Het applaus, dat de ver richtingen van de brandweervrijwilligers al by herhaling aan het publiek hadden ontlokt, bereikte hier zün hoogtepunt. On dertussen kon men onder het neerplenzen- de water in het Spaarne de grijze politie- boot zien manoeuvreren om een aantal vermetele kano-piraatjes op een afstand te houden. Om enkele minuten over negen kwam er niets meer uit al die straalpüpen (of schoon er naar onze mening nog best ge noeg water in het Spaarne zat) en de me nigte begaf zich voldaan naar huis, terwijl de heer Stamer haar nog even het tele- foonnnummer van de brandweer inprent te: 15333, met de toevoeging „we zijn zó

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7