ZE VEN DA GEN HAARLEM Garage DEN HOUT „Arti" herdenkt Van Looy Geheimzinnig In September tentoonstelling van architectuur in Vleeshal De doctor Ome Jan C. Spoelder is Zondag 70 jaar C. Spoelder Jonas Kort en bondig Renault Frégate JAC. VAN MARIS *^Brieven aan de redactie eg&SS&SÈÊmsi;-. Terreinknecht met ere Van mensem em aimgem omder de Damiaatjes Spaarnecorso VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Uit Den Haag naar Haarlem Verdienstelijk initiatief van afdeling der B.N.A. Speeltuin-familiedag bij Te Zaanen Ingekomen stukken voor de Haarlemse Raad Burgerlijke Stand van Haarlem Idealen en Klinkende munt De grote expositie betreffende de Ne derlandse bouwkunst, die in Juli ter ge legenheid van het vierde congres van de „Union Internationale des Architectcs" in het Haagse gemeentemuseum werd gehou den, komt ook naar Haarlem. De minister van O., K. en W. heeft de gemeente Haar lem daartoe in de gelegenheid willen stel len. Het is te danken aan het initiatief van de Kring Haarlem van de B.N.A., dat daar bij bovendien ook de internationale archi tectuur-tentoonstelling, welke in Den Haag met de Nederlandse expositie ge paard gaat, naar Haarlem komt. In de tweede helft van September wordt deze gecombineerde tentoonstelling in de Vlees hal gehouden. De kring Haarlem van de B.N.A. heeft zich bereid verklaard de inrichting en de organisatie van deze gecombineerde ten toonstelling door zijn eigen leden te doen verzorgen en daarenboven garant te blij ven voor een mogelijk tekort tot een be drag van ten hoogste f 750.De andere kosten van deze tentoonstelling (transport, verzekering, propaganda, aanleg van elec- trisch licht enzovoort) zullen naar schat- Omstreeks tien uur Donderdagmorgen trokken de kinderen van drie Haarlemse speeltuinen, al dan niet met de eigen clubvlag voorop, naar de speeltuinvereni ging Te Zaanen, waar zij met de kinderen van deze vereniging een familiedag zouden houden. Het waren V.Z.O.D., Frans Hals, en Weltevreden. De in totaal meer dan duizend kinderen begonnen de feestelijk heden op het terrein met een zwierige „polonai'se', een fleurige wirwar van door elkaar krioelende kinderen. Daarna brak de kermisvreugde uit: alle kinderen moch ten, tegen inlevering van een officiële toe gangskaart, een „ritje" maken op de schom mel, de zweefpaal, de wipplanken en andere speelwerktuigen. Bovendien waren er massa's snoep, om de stemming er in te houden. 's Middags verschenen er twee Haar lemse kindervrienden op het kleine toneel tje, dat men op het terrein had opge bouwd: de heren Jan van Tongeren en Martien van Delden, die de kinderen de den genieten van en meeleven met de slinkse praktijken van een gierige heer, rie noch zijn geld noch zijn huisknecht wil kwijtraken. Deze huisknecht tracht als „spook" en „waarzegster" zijn meester tot menslievender gedachten te brengen en dit lukt tenslotte zo goed, dat de gie rigaard met een mild gebaar duizenden gulden uitstrooit, onder meer voor de speeltuinen. En dat is toch maar prachtig. Bij de ingekomen stukken voor de ver gadering van de Haarlemse gemeenteraad op Woensdag 10 Augustus is een brief van Gedeputeerde Staten, waaruit blijkt, dat deze de beslissing hebben aangehouden op het door de raad genomen besluit inzake de oprichting van een stichting tot beheer van de Werkplaats tot herstel van Antieke Textiel, alsmede het in rekening-courant verstrekken van kasgelden. Verder is er het afschrift bij van een brief van 18 Juli, welke door de Stichting voor Christelijk Nijverheidsonderwijs aan de minister van O., K. en W. werd verzon den als toelichting op de subsidie-aanvraag van 1956 voor een Christelijke lager tech nische school te Haarlem. Naar wij vernemen wordt daarin aan de hand van de te verwachten leerlingentallen in de komende zes jaren de behoefte aan een dergelijke school uiteengezet. ting f 1500 bedragen. Gezien het grote be lang van een dergelijke expositie in Haar lem en mede in aanmerking genomen het feit, dat een belangrijk deel van de kosten door de Kring Haarlem der B.N.A. zélf gedragen wordt, vragen B. en W. een be drag van f 1500 voor deze tentoonstelling beschikbaar te stellen. ADVERTENTIE 6-pers. Sedan geeft 12 maanden ga rantie. Prijzen in diverse uitvoeringen 7500— tot 8875—. Wagenweg 166-168. Tel. 12138 en 15056- HAARLEM, 4 Augustus 1955 GEHUWD: 4 Aug., E. Holster en H. van Kampen: J. Timmer en A. L. Ellermeijer; P. W. Jacobs en A. C. Heiloo; J. C. Stekelenburg en M. van der Vlerk; R. Dijkstra en W. M. Bakker: G. Borst en G. Rossel. BEVALLEN van een zoon: 3 Aug., J. M. E. ZijlstraHazewinkel; M. C. TimmerAar- nink; 4 Aug.. E. M. RijnbeekKabel. BEVALLEN van een dochter: 3 Aug., N. FennisKoelemeijer; J. Seitsde Kievit, 2 dochters; A. M. A. Bosvan Campen. OVERLEDEN: 2 Aug., I. A. J. de Wilde, 77 j., Leidsevaart; 3 Aug., A. VeldersLanser, 67 j., Gasthuisvest; 4 Aug., C. de Visser, 54 j., Gasthuisvest. Ter herdenking van het feit, dat het op 12 September honderd jaar geleden is, dat de schilder-schrijver Jacobus van Looy te Haarlem geboren werd, heeft de maat schappij „Arti et Amicitiae" in de zalen van het gebouw aan het Rokin te Amsterdam een tentoonstelling van diens werk als beel dende kunstenaar ingericht. De opening ge schiedt door voorzitter prof. W. van den Berg, oud-directeur van de Amsterdamse Academie, op Zaterdagmiddag 6 Augustus, de expositie duurt drie weken. Van Looy was van 1888 tot zijn dood in 1930 lid van deze maatschappij. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK wegens v a e a n t i e van 8 t/m 13 Augustus GESLOTEN BARREVOETESTRAAT 19 TEL. 15051 (Verkort weergegeven) Extra-kosten. Pas heden komt ons uw nummer van 22 Juli onder de ogen met het stuk van uw correspondent in Djakarta, waarin minister Yamin van corruptie wordt beschuldigd. In deze beschuldiging is o.a. sprake van een order van 60.000 at lassen, samengesteld door zijn neef Adine- goro, waarvoor minister Yamin aan com- missiegelden een bedrag van 45.000 zou hebben ontvangen. Aangezien ons bedrijf de uitvoerder van deze order is, zijn wij uiteraard op de hoog te van hetgeen zich heeft voorgedaan. Wij kunnen u daarbij het volgende mededelen: door ons is een middelbare schoolatlas, bestemd voor Indonesië, aan het Indonesi sche departement van onderwijs geoffreerd voor de prijs van 6,25, waarbij de atlassen zouden worden betaald uit de gewone de- viezentoewijzing. De order, waarvan in uw stuk sprake is, wordt echter niet uit de normale gelden gefinancierd, doch uit een crediet dat aan Indonesië werd verstrekt door de Export Financieringsmaatschappij via de Stichting Vertegenwoordiging van de Nederlandse Industriebelangen in Indo nesië. Het zal u duidelijk zijn dat aan deze credietverlening door de bovengenoemde maatschappij kosten verbonden zijn. Deze credietkosten dienen op de aanvankelijk geoffreerde prijs van de atlas te worden gezet, waardoor de prijs 7,per exem plaar werd. Ziehier het prijsverschil, waaruit de heer Harahap zijn foutieve conclusie trok. N.V. UITGEVERIJ DJAMBATAN Amsterdam - Djakarta. Er zijn twee uitersten in de meningen over de Haarlemmers; men zegt „die dooie stijve Haarlemmers" of „Alle Haarlem mers zijn een beetje getikt". Een dooie stijve Haarlemmer zal misschien beweren, dat de waarheid in het midden ligt; maar een echte Haarlemmer zal met diepe voorliefde de getiktheid voor zich opeisen, daardoor bewijzend dat hij nog zo gék niet is. Het is overigens in elke stad hetzelfde wat in dit geval voor Haarlem geldt: door de burgerij kan men de Haarlemmer niet zien; door de bomen Den Hout niet; door de huizen Haarlem niet. Maar elke stad heeft haar brandpunten waarin het typisch stedelijke zich duidelijk toont en in Haarlem is H.F.C.de Haarlemsche Football Club, een daarvan. En in H.F.C. zijn twee opvallende uitersten: de „doctor" en „Ome Jan"; dr. C. Spoelder, die 18 jaar voorzitter was, en Jan Heesterbeek, die 23 jaar terreinknecht was. De eerste is een geboren, de tweede een getogen Haarlemmer. De eerste is krachtens een geringe overdrijving rond als een voetbal, de tweede schriel als een wicketpaaltje. En H.F.C. is de grootste gemene deler, waar Ome Jan helemaal in opgaat en de doctor helemaal niet. Want op dr. Spoelder een etiket plaklcen staat gelijk met Haarlem de Grote Markt te noemenMaar allebei behoren ze letterlijk en figuurlijk tot „The Good Old". 99 99 99 99 Overmorgen hoopt dr. Spoelder 70 jaar te worden. In 1885 is hy geboren en in 1898 was hy lid van H.F.C. In 1901 speelde hy in „het derde", in 1902 in „het tweede" en tot zijn 51ste jaar heeft hy gespeeld, tenslotte als listig veteraan. Van 1925 tot 1943 was hy voorzitter; nu is hij ere-lid. Wat hij voor H.F.C. betekent is meer dan deze opsomming doet vermoeden, maar Spoelder is nu eenmaal stééds meer dan hij doet vermoeden. Hij geeft niemand de tijd zich op hem te bezinnen en zichzelf het minst. Hy heeft geen geduld, „mijn rust is dat ik bezig ben", en hij is geen specialist in die zin, dat men zyn activitei ten onder een noemer zou kunnen vangen. Hij is Spoelder, en daarin ligt vervat de sportman (H.F.C., een kwart eeuw voorzitter van de Commissie van Beroep van de K.N.V.B.), de onderwijsman (rector van het stedelijk gym nasium, gecommitteerde, de man die met J. C. Bruyn Homerus' werk van leestekens voorzag, enz.!), de man van de brandweer, de man actief in het kerkelijk leven, de oudheidkundige (voor zitter van „Haerlem"). Hij is erg „mens" en daarom geen spe cialist. Hij is vitaal, „ik zit graag in al die nieuwe dingen"; maar ook „ik hou van model". Hem te beschrijven is gelijk aan het noemen van paradoxen. Hij is geen specialist. Als hij zich met details bemoeit, zegt hij steeds dingen „waar in ge hapt wordt, maar ik bedoel het goed". Wie Spoelders op merkingen detailliek wil ver staan, verstaat Spoelder ver keerd. En hijzelf is de laatste om steeds maar duidelijk te maken, op welke overtuiging, op welk inzicht, zijn opmer kingen gegrond zijn. „Als ik heb gezien wat er in zit, wat er te koop is, heb ik geen zin om dieper te delven". Hij is artist van het leven, niet de doorvorser ervan. Zo ervaart hij Homerus en Herodotus, hij kent ze van buiten, niet om er verhandelingen over te schrijven maar om ervan te genieten. „Ik ben geen schrij ver, ik praat graag". Daarom gaf hij graag les. „Overdragen is altijd een ide aal van me geweest". Hij praat niet over wat hij heeft geleerd of doorvorst, hij draagt over wat hij is. Een onper soonlijk contact met „de doc tor" is onmogelijk. Overmorgen is hij 70 jaar Spoelder. Na 70 jaren komt een leven meestal tot rust. Bij dr. Spoelder? „De tijd gaat steeds sneller; de dagen vlie gen om voor me". Hij is met de tijd meegegaan, hij is mo dern, „behalve wat enkele ouderwetse denkbeelden be treft, maar enkele ouderwetse denkbeelden zijn ook van en voor alle tijden". Bijvoorbeeld „Lust in arbeid gaat vóór al les". Dr. Spoelder is een ras- Haarlemmer en hij kent Haar lem als geen ander. Hij is „dol" op zijn „Hoofdwacht"... „La ten we over de Hoofdwacht maar niet praten", zegt hij. En wij herinneren ons, wat hij vertelde over zijn rectoraat: „Ik ben een verduiveld goeie vent als ze m'n zin maar doen; zogenaamd een verlicht des poot", en daarbij glinsterden zijn oogjes van het lachen. Hij lacht om zichzelf en om iedereen; het talent van de sterke. Als mevrouw Spoelder thee binnen brengt zegt hij: „We zijn 43 jaar getrouwd". Even is de spotvogel uit zijn ogen verscholen achter een zachte blik: „En ik ben een lastpost". Men spreekt wel eens van „duivenmelkers" om daarmee de totale toewijding van de postduivenhouders aan hun gevogelte weer te geven. Maar dat zulk een belangstelling zeker niet exclusief behoeft te zijn toont de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Bond van Postduivenhouders, die zich zeker niet alleen met de organisatie van wedvluch ten bezighoudt. We herinneren nog maar eens aan haar col lecte ten bate van een Rönt- genapparaat voor de Lighal- len van Brederodeduin, dat 20.000 gulden kost. Morgen is de laatste dag van deze col lecte en daarvoor kan men nog best een aantal collectanten Recht tegenover het HFC- terrein, aan de overkant van de Wagenweg loopt een klein zandpaadje het weiland in, aan het eind waarvan het Coornhert-lyceum oprijst. Een meter of tachtig van de weg ligt daar een wit idyllisch huisje, een oude boerderij met ruime kamers, weelderig van grootte. Daar woont Jan Heesterbeek, de oud-terreinknecht van H.F.C. Het is een heerlijke enclave van vredige rust en Jan Heesterbeek houdt tegen woordig van rust. Drie-en- twintig jaar heeft hij straat jeugd van de H.F.C.-terrei- nen gejaagd, roepend „Alle gaar d'r af", langs zijn pruim. Ome Jan heeft eigenlijk niet veel over H.F.C. te ver tellen. „Vroeger waren d'r meer heren", zegt hij. En daar bedoelt hij de sóórt mee, want over de heren persoonlijk spreekt hij als „Spoelder" en „Van Lennep", „Wamsteker" en „Van Haaren". „Allemaal zware, meneer", zegt ome Jan, „niet van dat lichte goed van tegenwoordig". „Vind je H.F.C. erg ver anderd, ome Jan?" „En of, d'r zijn twee velden bijgekomen", zegt de bijna 77-jarige, die nog steeds „in velden" denkt. Dr. Spoelder vond H.F.C. niets veranderd; die zei: „Net als vroeger, sport is bijzaak en zo komen ze vast weer in de eerste klas". Zo ziet men dat de denkmethodes van H.F.C.-ers een grillige elasticiteit heb ben De oude garde kent Ome Jan nog; hij is nog bij de H. F. C.-wedstrijden om de di ploma's te controleren. Ome Jan woont nu al 31 jaar in zijn heerlijke woning. „De ge meente heeft 't nu onteigend", zegt hij en zijn snor trilt even, en vervolgt: „Dat cricket is niet goed voor de velden; ze krijgen geen rust; vroeger stonden er koeien op, dat was goed. Zoals nu hou je geen mooie mat meer, helegaar niet". Hij is ook tegen die training met lampen. „Ze zit ten steeds op hetzelfde plek- kie, hou 't zo maar eens goed". Hij hoeft het niet meer goed te houden, in 1947 hield Ome Jan ermee op, maar toch is hij er nog geheel bij betrok ken. „Als je hier weg moet, Ome Jan, waar ga je dan naar toe?" „Naar de Rollands- buurt, huisje voor ouden van dagen", zegt hij, „ik ga niet graag". Het echtpaar Heester beek heeft 12 kinderen, 4 zoons, 8 dochters; er is een verpleegster bij, een priester, één dochter is in Nieuw Zee land, twee zoons en twee dochters in Zuid-Afrika. „Ik wil er wel naar toe, ze heb ben me gevraagd, maar mijn vrouw wil niet". „Ik ga lie ver gewoon dood", zegt vrouw Heesterbeek. „En alleen gaan is niet zo goed", zegt Ome Jan. Elke dag staan ze om 6 uur op en dan gaan ze naar de kerk. „Als ik vroeg naar de kerk ga ben ik eerder thuis", zegt Jan, en kijkt onderzoe kend onder zijn pet vandaan, om te zien hoe het „opgeno men" wordt. „Maar wat doe je dan de hele dag?" „Ik loop wat. Vroeger zat ik in mijn tuin, maar die moet ik nou al drie jaar van de gemeente braak laten liggen, kijk eens wat een onkruid". „Ik ga wel eens naar Van Schie, daar kom ik nou ook net vandaan". „Wat doe je daar?" „Daar heb ik eh...., daar heb ik zitten eh....". „Wat?" „Zitte kles- se", en weer kijkt hij van onder zijn pet onderzoekend op. „Maar ik ga niet graag weg", zegt hij nog eens, „ik zit hier zo fijn aan en van de weg". Als Ome Jan eenmaal ver huisd is zal H.F.C. hem moe ten missen. Ome Jan, „ground- man" bij uitstek, levend lid maat van „The Good Old". gebruiken. Dit kan toch in de vacantietijd' geen onredelijk verlangen genoemd worden. Men kan zich opgeven bij het Consultatiebureau voor de tu berculose aan de Gedempte Oude Gracht 41, bij C. Jan sen, Sterrebosstraat 32 en A. C. Pieke, Roemer Visserstraat 193 te Haarlem. Dus gx-aag wat meer vrijwilligers om de col lectebussen te hanteren en dan natuurlijk graag een onafzien bare menigte om er wat in te doen. De duiven hebben bij ons een dierbare symbolische functie voor grote idealen, maar laten we er ook zelf naar streven die idealen in klinken de munt om te zetten anders vliegen ze misschien op een kwade dag allemaal weg naar een land dat haar beter ligt, bijvoorbeeld Koerrrdistan Het verleden jaar zo succes rijke bloemencorso door het Spaarne zal aanstaande Zater dagavond op grootse wijze worden herhaald: om zeven uur 's avonds zullen zeventig vaartuigen, variërend van ran ke kano's tot flinke motor jachten vanaf de jachthaven der Koninklijke Roei- en Zeil vereniging „Het Spaarne" aan het Zuider Buiten Spaarne koers zetten naar het Noorder Buiten Spaarne, waar zij ter hoogte van de Zaanenstraat zullen omkeren. Zij zullen overdekt zijn met ongeveer twaalfduizend gladiolen en dahlia's en acht- tot tiendui zend anjers en rozen uit Aals meer. Tijdens hun terugtocht zullen de scheepjes feëeriek verlicht zijn, zodat dan deze varende combinatie van bloe men en licht een wel zeer fraai schouwspel zal opleveren. De Haarlemmei-s, die zich nabij de Paul Krugerkade zullen opstellen, zullen bovendien vóór de met een snelheid van vijf kilometer per uur varen de stoet daar zal zijn aange komen, kunnen genieten van waterski-demonstraties, die in dit gedeelte van het Spaarne- water zullen worden gehouden door drie heren en een dame, bijgestaan door drie „speed- boaten". Ook dit waterfestijn begint om zeven uur. In het watercorso, dat in on geveer een half uur voorbij zal trekken, varen ook sommige van de motorjachten mee, die deelnemen aan een motorbo- tenralley, georganiseerd door Nu de Balaenoptera Phy- salus toch in Haarlem is, is het aardig om te weten, dat men van hem margarine, bezems en schuiers, hak blokken, zeep en ski's kan maken. Niet van de Balae noptera die nu in Haarlem is, want die is door 7000 liter formaline een succes vol expositiemiddel gewor den. Maar ook dat is al weer interessant en laten we ons maar een keer min der wassen, wat minder margarine op het brood doen en ons een schuier ontzeggenwie de Balae noptera wil zien moet er maar wat voor over hebben ook. Hij verleent zelf zijn medewerking ook niet voor de lol. De Balaenoptera op de Botermarkt, nee niet in het haringkarretje, heet Jonas, een naam die veelvuldig voorkomt bij de gewone vinwalvis. Jonas in de wal vis wordt in dit opzicht een vreemd verschijnsel, hoewel kenners beweren dat Jonas in de vinwalvis niets an ders betekent, dan dat de vinwalvis Jonas een beetje in zichzelf gekeerd is. Een onschadelijke bezigheid, die echter een flinke soepelheid vergt, die Jonas van de Botermarkt niet meer heeft door die 7000 liter forma line. Hij is eigenlijk een zieligaard; een zieligaard van 50.000 kilo, 20 meter lang, die vroeger een snel heid van 25 a 30 kilometer in zijn vinwalvisvinnen had; hij haalt nu grotere snelheden op een 24 meter lange trailer, maar dat is z ij n werk niet. Hij ligt nu op de Boter markt, vermoedelijk uit kiese overwegingen. Want op de margarinemarkt of de schuiermarkt of stel u eens voor de zeepmarkt kun je hem niet leggen. Hij zou zich in de haven ge strand voelen. Het had maar een haar gescheeld of hij was margarine gewor den; het werd formaline. In Jonas' opengespalkte bek valt het de kijker on middellijk op, dat de baar den aan de linkerkant heel donker zijn. „Bij de gewone vinwalvis is dit nu een een kenmerk van deze spe ciale soort", zegt Jonas' be schrijving. Het is dus ge heel anders bij de speciale vinwalvissen, ook wel ge heten viswanvil, vinwasvil, valwisvin en vilwinvas. Het is goed, dat Jonas tijdens de feestweek even in Haarlem is geweest. Het is een goede tegenhanger te gen al dat luchtige feestge druis in deze stad. Wij kun nen ons er nu eens op be zinnen, wat er zou gebeu ren als Haarlem net als Jonas van binnen ver steende. Geloof maar, dat de Amsterdammers kwa men kijken, gniffelend. We hebben trouwens al een hoop gemeen met Jonas, want in zijn beschrijving staat, dat Jonas in de beide borstvinnen dezelfde ge- raamtedelen heeft als wij in onze arm. Dat zal dan vermoedelijk onze linker arm zijn, want daar zijn wij van nature het vinnigst mee. Toch is het een gek idee. We zullen er eens op gaan letten. Dat hebben we tenminste meegenomen van de Haarlemse feestweek. de afdeling Haarlem en om streken van de Unie van Wa tersporttoeristen, en die Zater dagmiddag uiterlijk zes uur aan de Spaarnewal moeten zijn gemeerd. Men verwacht, dat het corso tegen half negen het keerpunt zal bereiken; op dat tijdstip zullen dus de lichtjes worden ontstoken. Om geen concurrentie te bezorgen aan de in September te houden Haarlemse ten toonstelling „Jacobus van Looy en zijn tijd genoten" is er geen aandacht aan het litte raire werk besteed. Op deze regel is slechts één uitzondering gemaakt: in een vitrine vindt men in hondschrift de tekst van een doer Bernard Zweers getoonzet gedicht van Van Looy, dat tijdens een fakkeloptocht als onderdeel van de Rembrandtherdenking in de hoofdstad door „Apollo" onder leiding van Fred. Roeske werd gezongen. Dit is de eerste keer, dat er zo'n omvang rijke en vrijwel complete tentoonstelling van Van Looy's werken in Amsterdam wordt gehouden. Weliswaar heeft hij één keer, in 1901, een expositie in „Arti" gehad, doch deze omvatte uiteraard alleen werken uit zijn eerste perioden. Hiervoor verkreeg hij overigens de gouden médaille van H.M. de Koningin, nadat hem reeds soortgelijke onderscheidingen door de gemeenten Am sterdam (in 1892) en Antwerpen (1894) waren toegekend. Helaas ontbreekt het grote schilderij met de blauwe bloemen uit het bezit van het Stedelijke Museum, dat reeds was toegezegd aan de organisatoren van de komende tentoonstelling in Dord recht, waar werken van Witsen, Breitner, Israëls, Verster en andere generaties van Van Looy te zien zullen zijn. Men vindt een omvangrijke keuze uit zijn oeuvre bijeengebracht, beginnend met zijn eerste schilderijtje uit 1874, een her innering aan het weeshuis, waar hij werd opgevoed en waar thans het Frans Halsmu seum is gevestigd. Hiertoe zijn werken in bruikleen afgestaan door het Rijksmeuseum te Amsterdam, het Huis van Looy te Haar lem, het Gemeentemuseum te 's-Graven- hage, het Stedelijk Museum te Amsterdam en door tal van particulieren. Zo hangt aan én der wanden het prachtige „Veld met Oost-Indische kers". Er zijn voorts twee za len van tekeningen, schetsen en voorstudies. Het is bepaald opvallend hoeveel beter dan de andere de schilderijen uit het Haag se gemeentebezit (de portretten van Jacob Batavier en diens echtgenote) zijn verzorgd. Ze verkeren in prima staat en zijn overge bracht in door eenvoud uitmuntende lijsten. Op talrijke doeken merkt men duidelijk de funeste invloed van de ook bij de meesters van Barbizon in zwang geweest zijnde en door Van Looy nagevolgde methode om verf met bitumen te mengen, waardoor aan vankelijk mooi-doorzichtige bruinen en zwarten werden verkregen, doch die gaan deweg verdonkeringen en barsten teweeg bracht. ADVERTENTIE IS DE RHEUMA-ACTIE Bekendmaking van het geheim via beide zenders. 1/4 millioen gulden aan prijzen in vrije besteding. Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54 LO 520/052. BINNENLAND Twee zwarte zwanen uit een vijver in Gorinchem zijn verdwenen. De vogels werden later tussen Woerden en Bode graven gesignaleerd. Daarna kwam iut Oude Tonge bericht, dat de zwanen daar waren waargenomen. De politie te 's Gravenhage heeft ter hoogte van Kijkduin een ongeever 9 maanden oude zeehond uit zee gehaald. Het dier, dat maar met een oog kon zien, kwam telkens tegen een strekdam aan gedreven. De zeehond is overgebracht naar het dierenpark Wassenaar. De Provinciale Staten van Zeeland hebben besloten de uitgave van het Zeeuws woordenboek, dat tot stand kwam op initiatief van de Zeeuwse Vereniging voor Dialect-onderzoek, jaarlijks te subsi diëren met f 2380 voor vijf jaar. Met de uitgave is een bedrag van f 28.800 ge moeid. De Provinicale Staten van Zuid- Holland zullen gedurende vijf jaar f 500 per jaar bijdragen. Volgens de Oostenrijkse Socialisti sche Persdienst is een Oostenrijks-Neder landse overeenkomst inzake levering van Oostenrijkse leveranties van electrische stroom aan Nederland verlengd tot 't mid den van Augustus. De overeenkomst voor ziet in de levering van 40.000 kilowatt in de maanden Juni en Juli. De levering van de stroom aan industriële centra in Neder land geschiedt via het West-Duitse net. In Zwartsluis is het woonhuis van de familie K. ter Haar uitgebrand. De inboe del ging geheel verloren. Een belendend huis werd zo ernstig door het vuur be schadigd dat het vrijwel onbewoonbaar is geworden. De familie Ter Haar was af wezig. Na het tot stand komen van de moge lijkheid tot telexverkeer langs automa tische weg met Duitsland en België kun nen de telexabonnés met ingang van 8 Augustus ook lang automatische weg ver binding krijgen met telexabonné's in Oostenrijk. De besprekingen tussen Delft en het Westland over de bouw van een slachthuis hebben thans tot overeenstemming geleid. Aanvankelijk had ook de gemeente Naald wijk het voornemen een abattoir te bou wen. Dit plan is nu van de baan. Overeen gekomen is dat in Delft een slachthuis zal worden gebouwd dat tevens dienst zal doen voor het gehele Westland. HAARLEM EN OMGEVING Afwijzing. B. en W. stellen de raad voor het verzoek van de N.V. Rath en Doodeheefver af te wijzen, om ontheffing van de voor de omgeving van de Park straat geldende bebouwingsvoorschriften. Het is deze N.V. daardoor onmogelijk om terreinen en erven aldaar voor bedrijfs doeleinden te gebruiken. De afwijzing van B. en W. berust op het woonkarakter van deze omgeving. Naar wereldkampioenschappen. Na selectiewedstrijden voor de samenstelling van de Nederlandse ploegen, die worden uitgezonden naar de wereldkampioenschap pen voor modelvliegtuigen van 2 tot 6 September te Wiesbaden, is de Haarlem mer R. Das aangewezen voor de afdeling zuigermotormodellen. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Huisvesting en Sociale Zaken, mr. J. C. C. W. Hijszelen, zal op 9 en 16 Augustus geen spreekuur houden. Examens. Voor het examen Frans M.O. zijn geslaagd P. L. Valter te IJmui- den en Th. H. Gerritsen te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11