Gebrek aan arbeidskrachten is thans bijzonder groot Hogere geldomzetten in de detailhandel dan in Juni 1954 Drukte in bloembollenbedrijf Zandvoort Haarlemmermeer Bloemendaal Bennebroek Heemstede Lisse Landelijke gasvoorziening Zeilevenementen zit- en slaapkamer met keuken prima schoenhersteller 5 Mutaties bij het onderwijs Boten voor het corso worden opgetuigd Genodigdentribune ter hoogte van Figée Luxor's ochtendprogramma wederom attractief Hand niet uitgestoken: ernstige gevolgen Grote belangstelling voor ballonwedstrijd Muziek op Raadhuisplein Sandevoerde-tournooi Drie slachtoffers van ongeval op IJ geborgen Minister Zijlstra stelt adviescommissie in Brand in meubelopslag plaatsen in Woerden Justitiële nasleep van Genemuider relletjes Amsterdamse Beurs Scheepvaart r J FABRIEKS ARBEIDERS REMINGTON 60 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in de bloembollenstreek De bloembollenstreek is weer veroverd door de vrachtauto's die met tientallen manden bollen beladen hun weg door de veel te nauwe straten van de bollendor- pen zoeken. De chauffeurs hebben haast, want er is veel werk, meer dan andere jaren. De bloembollen zijn later gerooid en de klanten in het buitenland willen ze toch op de gebruikelijke tijd hebben. Dat be tekent, dat men op acht weken eigenlijk een week verlies heeft! De pakkerij, zoals het gehele complex export-werkzaamheden kortweg wordt genoamd, is nog niet op volle toeren, maar toch heeft men alle beschikbare krachten gerecruteerd. Tegenwoordig werken niet alleen de vrouwen van de bloembollen arbeiders in de schuren, zoals dat voor de oorlog het geval was, de leerlingen van de middelbare en hogere scholen hebben ook de weg naar de bollenschuren gevonden. Hoewel de werkgevers in het bloembol lenbedrijf zich net als ieder ander ver heugen over de hoogconjunctuur is er voor hen toch een keerzijde aan de médaille. Zij staan hierin niet alleen, want de arbeids voorziening is overal moeilijk. Bij hen is het probleem al bijzonder nijpend, omdat zij slechts ongeveer drie maanden op volle kracht kunnen laten werken en voor die tijd vele losse arbeiders moeten aantrek ken. De rest van het jaar kan men, zij het met moeite, het werk wel met de vaste arbeiders af. Er bestaat eigenlijk maar één middel om de vrij grote hoeveelheid losse arbeiders te krijgen, namelijk veel betalen. Een gedeelte van de arbeiders heeft namelijk de weg naar de fabrieken gevonden en is slechts bereid tot het oude beroep terug te keren als er een zeer hoge beloning tegen over staat. Men is dus gedwongen het loonbeleid van de regering te doorkruisen. Er is heel wat gepuzzel nodig om binnen de grenzen van de wet te blijven. Sommi gen zoeken het in zogenaamd accoord- werk en weer anderen hebben loon- en/of prestatietoeslagen ingesteld. Er wordt door de arbeiders op het ogen blik goed verdiend. Eén van hen vertelde ons, dat hij zonder al te hard te moeten zwoegen aan lonen van honderd tot hon derdtwintig gulden in de week was ge komen! Hij verzekerde ons, dat dit beslist geen uitzondering is. Zijn patroon had op gemerkt, dat hij nu eenmaal afhankelijk was van de beschikbare werkkrachten en dus moesten dergelijke grote lonen op tafel komen. Een beetje schamper voegde hij er aan toe, dat de wet vraag en aanbod in tijden van laagconjunctuur niet mag gelden, maar in deze tijd toch wel ijzer hard is. De losse arbeiders komen daar ook rond voor uit. Zij eisen en staat het In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zullen voorstellen aan de orde komen om eervol ontslag te verlenen aan dr. A. J. F. Kob ben als leraar aan het Gymnasium en aan de heer G. de Boer als onderwijzer aan de Th. M. Ketelaarschool voor MULO. B. en W. stellen voor met ingang van 1 September te benoemen aan het Gymna sium tot leraar in de wiskunde dr. W. R. Vijverberg te Apeldoorn (wij meldden reeds, dat hij zal optreden als rector van het Avondlyceum te Haarlem), tot leraar in de handenarbeid aan het Coornhert- lyceum de heer L. Postma te Haarlem, te benoemen, om werkzaam te zijn aan de Avondverzorging van oud-leerlingen van scholen voor buitengewoon lager onder- wijs mejuffrouw H. J. C. M. van Muijen, tot vakonderwijzer in de lichamelijke oefe ning bij het openbaar lager onderwijs de heer H. de Kort te Haarlem en tot vakon derwijzer in het tekenen bij het uitgebreid lager onderwijs de heer W. Hamel te Am sterdam. De vooi-drachten ter benoeming van twee onderwijzers aan de Centrale School 11 (Linschotenstraat 57a) luiden: 1. R. Hooge- veen; 2. J. E. H. Bolland, beiden te Haar lem. 1. J. E. H. Bolland; 2. R. Hoogeveen. In de komende nacht en morgenochtend zullen op verschillende plaatsen, onder meer op de werf van de Koninklijke Roei en Zeilvereniging Het Spaarne, de boten getooid worden, die Zaterdagavond aan het bloemencorso te water zullen deelne men. De voorbereidingen zijn volgens een communiqué van „Haarlems Bloei" zover gevorderd, dat er „voor het slagen alleen nog maar een goed weerbericht nodig is". En als er dan inderdaad ook goed weer komt, zal men kunnen genieten van het corso, dat precies om zeven uur des avonds van het botenhuis der Koninklijke Roei en Zeilvereniging aan het Zuider Buiten Spaarne vertrekt en omstreeks half negen bij de Zaanenstraat keert. Dan wordt ge wacht tot de duisternis geheel is ingeval len, hetgeen naar men verwacht omstreeks negen uur het geval zal zijn, opdat de illu minatie van verscheidene gevels en bomen langs het Spaarne nog beter tot haar recht zal komen. Om kwart over tien, op welk tijdstip men verwacht, dat het corso de Buitenrustbrug gepasseerd zal zijn, zal het ontbonden worden. Er varen geen speciale boten met gasten mee, zoals vorig jaar het geval was, maar er wordt voor genodigden een tribune in gericht aan de Spaarndamseweg, even ten Noorden van de Paul Krugerkade, en niet zoals oorspronkelijk gedacht was, tegen over de Turfmarkt. De tribune komt dich ter bij het keerpunt, opdat de tussenpoos tussen het heen en terugvaren van het corso niet te groot wordt. Drie boten met skiërs nemen deel aan de demonstratie waterskiën. De boten vertrekken om tien voor zeven reeds van het Zuider Buiten Spaarne en houden halt voor Figée, ter hoogte van de tribune met genodigden, om demonstraties te geven, die voortduren totdat het corso nadert. Roeiboten, motorjachten of andere vaar tuigen, die niet aan het corso deelnemen, worden tijdens het voorbijtrekken van het corso uit de vaarbaan geweerd. Tijdens de „lichtvaart" van het corso, dus na het keren bij de Zaanenstraat, wor den de stadslichten langs de route zoveel mogelijk gedoofd. de werkgever niet aan dan gaan zij naar een ander. De laatste jaren hebben de studenten de zorgen wat verlicht, maar dit jaar schijnt ook het aanbod van deze zijde niet bijzon der groot te zijn. De industrieën hebben hun werkkracht ook nodig. Ook op dit gebied is dus al een „concurrentiestrijd" merkbaar. De „pakkerij" is moeilijk te mechani seren. Men doet al het mogelijke om de handenarbeid zoveel als het kan te ver vangen door machines. Men beschikt nu over sorteermachines, telmachines, lees- banden voor het uitzoeken van de bollen, maar verpakkingsmachines zijn nog een vrome wens en dat juist in een periode, dat juist een tendenz merkbaar is om steeds meer bloembollen in kleine kartonnen- doosjes te verkopen. Speciaal de export naar Amerika gaat meer en meer die kant op. De tienduizenden doosjes moeten met de hand worden gevuld en dichtgemaakt! Waren er meer bedrijven die zich hier op toelegden dan zouden dergelijke ma chines wel te construeren zijn. Het afzet gebied is echter te klein. Men kan derge lijke machines eigenlijk nooit in seriepro ductie nemen, zodat ze veel te kostbaar zouden blijven. Het bloebollenvak merkt nu wel zeer goed, dat het exclusief is. Want ook het werk op het land is moeilijk te mechani seren. Wel heeft men plant- en rooimachi- nes geconstrueerd, die aan vrij hoge eisen voldoen, maar alleen op de kleigrond. Het zand in de oude bloembollenstreek is een machtige vijand. Machines die elders wel voldoen zijn in het zand bijna niet te han teren, zodat er straks als de export nog in volle gang is en er al weer moet wor den geplant opnieuw een heftige strijd om vakkundige arbeiders zal ontstaan. Indien men geen kans ziet dit probleem op te lossen dan bestaat het gevaar, dat men het areaal niet eens zal kunnen uit breiden, zelfs al is er afzet voor, bij gebrek aan vakkundig personeel. Het eigenaardige van het gehele geval is echter, dat men slechts hoort van individuele pogingen om hierin iets te doen. Er is alleen door sa menwerking iets te bereiken. Met het wisselen der films verandert ook het programma dat Montagne's Jeugd- variété zijn jeugdige bezoekers elke och tend in het Luxor Theater biedt en in het repertoire voor deze week zijn ook weer enige sterren opgenomen die dit seizoen nog niet eerder in het ochtendprogramma van het Luxortheater optraden. Daar zijn allereerst „De Drie Doppelini's", muzikale clowns, met enkele bonte en attractieve lachnummers. Voorts zullen „Doppie en Co" met hun baby-tank de kleine vacan- tiegangers eveneens op bijzondere wijze weten te vermaken.' Montagne's Poppen theater is ook present, geleid door John Pims die tevens met de meisjes en jongens op gezellige wijze enkele korte wedstrijden houdt en voorts de conferences verzorgt. Voor het bijpassende muzikale gedeelte zorgt de accordeonist John Davids met een aantal marsen, walsen en potpourri's. Donderdagmiddag omstreeks half drie kwam de 25-jarige wielrijdster mejuf frouw G. C. v. d. Z. uit Haarlem op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord in aan rijding met de 48-jarige bromfietser J. D. uit Castricum, tengevolge waarvan zij met een lichte hersenschudding in het St. Eli zabeth's Gasthuis moest worden opgeno men. Beiden reden op de Rijksstraatweg in Noordelijke richting toen de wielrijdster plotseling linksaf sloeg om de Overtonweg in te rijden, waarbij volgens mededelingen van de politie zij met geen enkel teken haar richtingsverandering aangaf en het meerijdend verkeer op het rijwielpad geen gelegenheid gaf haar te ontwijken. Het ge volg was dat de bromfietser J. D. met haar in botsing kwam, waardoor beiden kwa men te vallen. De bromfietser kreeg een wonde boven het linkeroog en heeft na enige tijd zijn weg per bus vervolgd, daar de bromfiets beschadigd was. Moest Woensdag wegens regen en on gunstige wind de jaarlijkse ballonwed strijd voor Zand'\>oorfcs Jjeugd, voorbereid door stichting „Touring Zandvoort" Woens dag uitgesteld worden tot Donderdag, dit heeft zeker de jeugd, die thans in Zand voort vertoeft van badgast en inwoner niet afgescrikt, want niet minder dan ruim 800 ballonnen werden onder luid gejuich van de aanwezigen, onder wie vele oude ren, op de Rotonde losgelaten. De heer J. Th. Hugenholtz, directeur van stichting „Touring Zandvoort" loste om een uur het startschot. Gedreven door de vrij krachtige wind werden de balonnen landinwaarts gevoerd. Het was een kleurig en fleurig schouwspel, waarvan de vele strandbezoekers genoten. Op elke ballon stond gedruis: „Zandvoort, parel aan de Noordzeekust." En nu is het afwachten, welke balon het verst zal ko men. Het zal nog wel enige tijd duren voor de eerste kaartjes, die aan de ballon nen bevestigd waren, met het verzoek deze aan stichting „Touring Zandvoort" terug te zenden met vermelding van naam, woonplaats en huisadres van de vinder, weer in Zandvoolt arriveren. Klaterend applaus van de honderden toe hoorders, die rond de muziektent op het Raadhuisplein stonden geschaard, beloonde Donderdag het derde zomeravondconcert on der auspiciën van de stichting „Touring Zandvoort" door de Tyroler Kapel uit Haar lem. Ook de talrijke buitenlanders bleken bij zonder bekoord door de voortreffelijk uitge voerde pretentieloze muziek. Speciaal het op treden als boerenkapel, dat een echt Hollands karakter droeg, vond veel bijval. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: E. T. Johansen en A. M. Rosielle. Ch. G. P. M. Janssen en M. J. van Gerven. Gehuwd: H. M. W. Weber en R. de Jong. C. M. K. van Vugt en M. Remmers. Overleden: H. B. Kitz, 74 jr., gehuwd geweest met A. C. Houtman. M. K. de Boer, 87 jr., gehuwd geweest met P. M. Gravesteijn. Zondag 14 Augustus van negen tot half- zes zullen op het terrein van Zandvoort- meeuwen handbalwedstrijden worden ge houden, voorbereid door de handbal-afde ling van Zandvoortmeeuwen onder de titel „Sandevoerde-tournooi". Er wordt zowel door de dames als door de heren gespeeld in vier poules, in elke poule zes wedstrijden. Handbalclubs uit vele plaatsen in ons land nemen aan het tournooi deel. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN, 5/8. Aanvoer: stieren 20, melkkoeien 75, vette koeien 425, vare koeien 126, graskalveren 3, vette kalveren 49, nuchtere kalveren 43, vette schapen 300, weideschapen 1133, vette lammeren 600, varkens (zeugen) 33, schrammen 459, biggen 681, paarden 1, veulens 1, geiten 22. Totaal 3971. Notering, stieren (slacht) 2.202.45 per kg schoon, melkkoeien 7401050, vet te koeien (schoon) 2.152.70 per kg, vare koeien 525740', vaarsen 600880, pin ken 380510, vette kalveren (levend') 1.802.30, nuchtere kalveren (slacht) 46 55, nuchtere kalveren (levend) 110130, vette schapen 100110, vette lammeren 85107, weidelammeren 6580, zeugen (drachtig) 220340, schrammen 555100, biggen 3048, geiten 1530. Handel: voor rundvee alles willig. Voor vette kalveren slepend. Voor nuchtere kalveren vlet. Voor schapen en lammeren kalm. Voor varkens redelijk. Voor geiten matig. Grote aanvoer van runderen en varkens. Tbc-vrije afdeling gewone aan voer: 65. BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER Geboren: Leendert, z. v. G. T. Kiep en A. I. Bras; Petronella Martina Maria, d. v. J. C. Koek en G. Klerks; Christoffel Johannes Maria, z. v. J. P. Suidgeest en P. M. Mes man; Rein, z. v. J. Lieuwerink en G. van der Linden; Dirk, z. v. P. Gortzak en J. Schalk; Mereke, d. v. W. H. Klootwijk en B. Langhout; Margot, d. v. B. J. Dreijer en E. Maarsen; Jocab, z. v. C. Lanser en C. Vroegop; Jacobus Cornells, z. v. J. A. T. van den Broek en J. T. Huiberts; Dinge- man, z. v. D. Schutte en H. G. Degenaars; Martinus Johannes, z. v. H. M. Smorenburg en J. M. Zwirs; Sebastiaan, z. v. S. van Os en C. Jagtman; Peter, z. v. A. E. C. Stüt- terheim en I. van der Meer; Ellen Marian ne, d. v. J. Buijs en L. E. P. Boskemper. Ondertrouwd: P. Klaassen en G. E. Nijs- sen; J. J. Broxterman en M. M. M. van der Hoofd; M. C. H. van Dijk en G. J. Brouwer; W. C. van Dijke en M. N. Pellicaan; B. Weening en M. E. Scheurwater; J. A. Rik- kers en H. G. Schoorl; F. v. Wijgerden en E. Rooker. Getrouwd: J. Stolwijk en C. van Geile- kom. Overleden: Gerardus Petrus Goossens, 75 j., ongehuwd; Gijsbertus van Diemen, 73 j., echtg. van M. Mostert. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: M. van Soerenvan der Zouwen, d.; J. van Schievan Roode, d.; E. J. Hartogvan der Hoff, d.; J. M. Blee- kerList, d.; Chx\ M. Th. I. v. d. Laan Robat, z. ONDERTROUWD: W. F. Meijer en M. C. C. van Vreeswijk; W. A. Statius Muller en J. E. W. Nederveen Pieterse. GEHUWD: A. W. de Wild en L. M. v. d. Veen Zeppenfeldt; R. W. Zwanenburg en H. M. Th. Postma; Y. A. J. M. Mare- schal en L. M. E. Franssen; G. Tor en J. G. Lodewijk. OVERLEDEN: Wed. A. Bouwman— Nouwens, 77 j.Wed. C. J. ClousOort- huijzen, 75 j. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes Theodorus Nicolaas, zoon van A. J. de Winter en G. J. Lam- mers. Getrouwd: A. v. d. Wijngaard en J. M. Lagerweij BURGERLIJKE STAND GETROUWD: H. van Wijk en A. van der Werff; J. H. Grimbergen en J. H. M. A. Sassen; J. P. Schoenmaker en P. J. Jansen; W. de Vries en C. C. van Ton geren. ONDERTROUWD: L. J. de Haan en H van Deventer; W. F. J. Hana en T. E. Weis- senborn; J. G. I. Jansen en L. C. Margry. GEBOREN: Johanna, a. van J. J. Vogel en P. Meijer; Virginie Frederika, d. van IJ. Schaafsma en F. M. van der Schee; Astrid Anna Maria, d. van H. G. Kokkel koren en A. M. Eken; Helena Antonia Adriana, d. van J. G. Huurman en G. C. Broekhof; Lydia Andrea, d. van P. N. Olthoff en C. A. A. Doorman; Andreas Hendricus Willibrordus, z. van W. Luiten en J. M. Coppens. OVERLEDEN: Mej. M. G. G. van Sab- ben, 21 j., Achterweg 5; Wed. J. E. van GelderStuffers, 78 j., Kruisstraat 44 B. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Catharina Cornelia Maria d.v. F. J. van Kesteren en Th. N. Langeveld; Franciscus Eugene z.v. H. M. de Lange en E. Marcus; Joannes Petrus z.v. L. G. Zethof en W. M. F. M. G. van Haaster; Maria Anna Geertruida d. v. P. J. Grimbergen en G. A. Boukaert. ONDERTROUWD: F. J. Roest en I. J. Schaly; N. Aardenburg en T. Borst. GEHUWD: P. J. Artern en M. van Rijssel. GESLAAGD VOOR EXAMENS De heer Bert Marseille slaagde te Amster dam voor het examen vakbekwaamheid schildersgezel; voor het examen Duitse han delscorrespondentie slaagden de heren A. Helmus en J. Rothweiler. BEëDIGD ALS MAKELAAR De heer Reng Segers is door de arrondis- sements rechtbank te Haarlem beëdigt als makelaar in bloembollen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. In ons blad van Donderdag werd ge meld dat twee van de drie slachtoffers van de ramp van Maandag in het Noordzee kanaal geborgen zijn. Alle slachtoffers zijn echter geborgen; het stoffelijk overschot van de 11-jarige Frits de Jong bevond zich namelijk in de kajuit van het inmiddels boven water gebrachte jacht. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft een commissie geïnstalleerd, die de oprichting van een organisatie voor de landelijke gasvoorzie ning moet bestuderen. In een toespraak heeft de minister gezegd, dat de ontwikke ling op het gebied van de afstandsgasvoor- ziening in Nederland heeft aangetoond, dat de aanleg van verbindingsleidingen tussen de bestaande gasvoorzieningsgebieden en de daardoor mogelijke gasuitwisseling technisch en economisch mogelijk en ge wenst is en voorts, dat het voor de ver wezenlijking van een dergelijke gasuitwis seling noodzakelijk is, dat op korte termijn een overkoepelend orgaan voor de lande lijke gasvoorziening wordt opgericht. De commissie heeft tot taak een advies uit te brengen omtrent de taak en de sta tuten van een organisatie voor de lande lijke gasvoorziening en de wenselijkheid van wettelijke maatregelen op het gebied van de landelijke gasvoorziening. Tot voorzitter van de commissie is be noemd dr. E. L. Kramer, Directeur-gene raal voor de Industrialisatie en Energie voorziening. Plaatsvervangend voorzitter is de heer H. E. van Brule, wethouder van Rotterdam en voorzitter van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven. Leden zijn mr. J. van Aartsen, wethou der van 's-Gravenhage; J. Bronkhorst, wet houder van Arnhem; H. Ploeg Jr.; wet houder van Utrecht; L. Rasterhof, burge meester van Sneek; W. Thomassen, burge meester van Zaandam; mr. F. H. C. van Wijck, wethouder van Amsterdam; ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, Commis saris der Koningin in de provincie Over- ijsel; ir. D. G. Nijman, ingenieur bij de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te Velsen; ir. J. P. M. van Waes, chef der chemische bedrijven van de staatsmijnen in Limburg; ir. Ch. A. Hofman, directeur van de Rijksdienst Gas voorziening; N. A. Nap, hoofd' van de af deling Financiën bij het ministerie van Binnenlandse Zaken; J. Ph. Elzerman, in specteur der rijksfinanciën; C. A. Verkade, administrateur bij het ministerie van Eco nomische Zaken en J. H. Steinkamp, secre taris van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven. Secretaris is mr. H. K. Mani, admini strateur bij het ministerie van Econo mische Zaken. Donderdagmiddag heeft een korte maar hevige brand gewoed in de opslagplaatsen van de N.V. Nederland in Woerden. De brand is ontstaan op de bovenverdieping van het pand in de Voorstraat, aan de zijde van de Oude Rijn. Aanvankelijk liet de brand zich zeer ernstig aanzien. Men vreesde voor uit breiding zodat in de omliggende, aange bouwde percelen, met de ontruiming werd begonnen. De Woerdense brandweer, geassisteerd door die van Kamerik, slaagde er echter in het gevaar te bezweren en de vuurhaard in de bovenverdieping te localiseren. Deze brandd echter geheel uit. Het bedrijf liep op de overige verdiepingen en de begane grond ernstige waterschade op. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Het bedrijf was tegen brand ver- zeekrd. De relletjes, die in Genemuiden ongeveer twee maanden geleden uitbraken als ge volg van de verwikkelingen rond het 17- jarige meisje Wilhelmina V., dat van haar ouders geen omgang mocht hebben met haar iets oudere geliefde, hebben voor een zestienjarige jongen in Genemuiden ver velende gevolgen gehad. Deze jongen, zoon van de postcommandant van de rijkspolitie B. had overigens niets met de hele zaak te maken. Hij is het slachtoffer geworden van de woede, die enkele mannelijke inwoners van Genemuiden koesterden tegen het wet tig gezag, dat de relletjes de kop indrukte. De 27-jarige klossenaanzetter A. B. was zo verbolgen over het optreden van de rijkspolitie, dat hij samen met enige vrien den de zoon van de postcommandant een flink pak slaag gaf. Vandaag werd hij door de politierechter te Zwolle voor dat feit veroordeeld tot 60 gulden boete. Deze maand houdt de Koninklijke Ne derlandse Zeil- en Roei-vereniging zeil wedstrijden, waaraan ruim 60 buitenlandse jachten zullen deelnemen. Het belangrijk ste wordt de strijd om de International Dragon Cup. de „Dragon Gold Cup" ge noemd. Voor deze wedstrijden, die voor de in ternationaal zo verspreide Drakenklasse als een kampioenschap kan worden be schouwd zijn 30 buitenlandse inschrij vingen binnengekomen uit 10 verschillen de landen. Daarbij voegen zich nog 19 Ne derlandse jachten, zodat een vloot van tegen de 50 Draken zal starten. De deel nemende landen zijn behalve Nederland: België, Canada, Denemarken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Portugal, Ver enigde Staten van Noord Amerika en Zweden. Al deze zeilers behoren tot de sterksten van de wereld, zodat deze wedstrijden in het jaar voor de Olympische Spelen als krachtmeting uiterst belangrijk zijn. De wedstrijden worden op het IJsel- meer gehouden van 17 tot en met 21 Au gustus. Ze worden voorafgegaan door een Ladies-race op de 15de en door de gewone Holland-week. Van 9 tot en met 14 Augustus zijn de wedstrijden om het internationale kam pioenschap van de Flying Dutchman- klasse. De Koninklijke heeft daarvan ge bruik gemaakt, om dezelfde dagen inter nationale wedstrijden om belangrijke hoofdprijzen uit te schrijven voor de 12 m2 Sharpies, Finn jollen en Olympia jollen. In de Flying Dutchman-klasse zijn ca 30 boten ingeschreven uit zeven landen nl.: Duitsland, Engeland, Italië, Nederland, Oostenrijk, Verenigde Staten van Noord- Amerika en Zwitserland. Bij de Sharpies zijn de inschrijvingen van Engeland, Italië, Nederland en Portugal, in totaal ca 20. De Nederlandse Finnjollen-zeilers zullen strijd moeten leveren tegen zeilers uit België, daai-bij de Europese kampioen. André Nelis, Engeland en Italië in een vloot van ruim 15 boten. Tenslotte zal in de Olympiajollen een viertal Duitse boten meezeilen, waardoor Blankenburg, 2 v. Bizerta te Duinkerken. Cistula, 3 v. Piraeus n. Amsterdam. Caltex Delft, pass. 4 Pantellaria n. Rotterdam. Charts, 3 v. Ft. Liberte n. Philadelphia. Camphuys, 4 te Tj. Priok. Cleopatra, pass. 4 Lacadiven n. Bahrein. Cottica, 4 v. Madeira n. Barbados. Coda, 5 te Rotterdam. Cycloop, 2 v. IJmuiden te Rotterdam. Dalerdijk, 4 te Antwerpen. Duivendrecht, 5 te Philadelphia. Dongedijk, 5 v. Londen n. Bermuda-eil. Etrema. pass. 4 Trinidad n. Curasao. Esso Rotterdam, pass. 4 Algiers n. Rotterdam. Eemdijk. 3 v. New Orleans n. Le Havre. Elizabeth B, pass. 5 Aden n. Bombay. Gaasterland, 4 te Rio de Janeiro. Gabonkust, 4 te Conakry. Gordias, pass. 4 Kp. Matapan n. Piraeus. Grootekerk, 4 800 m. O. Socotra n. Penang. Guineekust, 3 v. Amsterdam n. Dakar. Groote Beer, 5 v. Le Havre te Rotterdam. Hector, 4 v. Hamburg te Bremen verw. Haarlem, 4 te Balbao. Hersilia, pass. 4 Monapassage n. Morrisville. Holland, 4 te Zanzibar. Hydra, 4 v. Trinidad n. Rotterdam. Humber, 2 v. Savona n. Maassluis. Inger Skou, 4 v. Curasao n. Aruba. Indrapoera, 5 te Singapore. Jupiter, 4 te Rotterdam v. Amsterdam n. Sevilla. Karimum, 3 v. Newport News n. Rotterdam. Kieldrecht, 4 te Antwerpen. Korenia, 4 te Curasao. Karimata, 5 te Genua. Kellia, 4 bij Kreta verw. n. Singapore. Kota Baroe, 4 te Singapore. Kabylia, 5 te Mombassa. Luna, 4 te Rotterdam v. Ceuta. Leto, 4 v. R'dam, pass. 4 Dungeness n. Wabana. Luna, 4 te Rotterdam. Lekhaven, 4 v. St. Vincent Kv. n. Rio de Janeiro. Limburg, 4 te Mobile. Lutterkerk, 4 v. Suez n. Ummsaid. Lekkerkerk, pass. 4 Ouessant n. Antwerpen. Lemsterkerk. pass. 4 Aden n. Suez. Molenkerk, 4 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Merwede, verm. 4 v. Le Havre n. Amsterdam. Midas, 4 te Rotterdam v. A'dam n. Barcelona. Mapia, pass. 5 Kp. Guardafui n. Amsterdam. Nias, 4 v. Marseille n. Genua. Neliskerk, 4 v. Amsterdam n. Marseille. Nero, 3 v. Haifa n. Famagusta. Nestor, 4 v. Maracaibo n. Pta. Cardon. Noordzee, 2 v. Rotterdam n. Belem. Orestes, 4 te Amsterdam. Ouwerkerk, pass. 4 Pt. Sudan n. Suez. Oranjestad, 4 v. Curasao n. Laguaira. Ondina, 4 te Surabaja. Oceaan, 3 40 m. Z.W. Wight n. Antwerpen. Plancius, 4 te Semarang. Prins Casimir, pass. 4 Belle Isle n. Le Havre. Peperkust, 4 te Pointenoire-Matadi. Phrontis, 4 v. Amsterdam te Hamburg. Prins Frederik Willem, 5 te Rotterdam. Roebiah, 4 v. Djibouti n. Pt. Sudan. Stad Maassluis, 3 v. Narvik n. Bremen. Sliedrecht, 5 te Mena al Ahmadi. Stad Vlaardingen, 4 te Narvik. Stentor, 4 te Amsterdam. Straat Banka, 4 te Tj. Priok. Stad Dordrecht, 3 v. Rotterdam n. Napels. Schie. 4 te Cristobal verw. Straat Bali, 4 v. Santos n. Buenos Aires. Salla nd, 4 500 m. N.O. St. Paulsrock n. Rio de Janeiro. Schie, 4 te Cristobal. Stad Arnhem, 4 v. Dar es Salaam n. Zanzibar. Scherpendreeht, 2 v. Philadelphia n. Trinidad. Sunetta, 4 v. Rotterdam n. Bergen. Tomori, pass. 4 Finisterre n. Rotterdam. Tarakan, 4 te Beyrouth. Tamo. verm. 8 v. Hamburg n. Antwerpen. Taria, 4 te Falmouth. Tiba. 4 v. Rio de Janeiro te Santos verw. Teiresias, 4 te Bintan. Trajanus, 4 te Amsterdam. Tara, 4 v. Corpus Christi n. Antwerpen. Ternate, pass. 4 Gibraltar n. Marseille. Tjitjalengka, 3 v. Singapore n. Mauritius. Tyne, 3 35 m. N.W. Kp. Bon n. Pt. Said. Van Linschoten, 4 te Lagos. Van Cloon 5 te Rotterdam. Willem Ruys, 4 te Port Said. Wonorato, pass. 4 Ceylon n. Belawan. Wonosari, 5 te Manilla verw. Willemstad, 4 v. Amsterdam n. Cristobal. Westertoren, 5 te Durban. Zuiderkruis, 4 v. Walvisbaai n. Las Palmas. KLEINE VAART Aardenburgh, 4 v. Oscarshamn te Rotterdam. Ary Scheffer, verm. 5 v. Liverpool n. Rotterdam. het aantal insehriivinoen nn 19 is pekn- 1 AIbert Willem, pass. 4 eil. Juist n. Guersney. net aantal inscnrijvin„en op iz is geKO Arnaudspolder, 4 v. Rotterdam n. Lissabon. men, zodat onze zeilers in deze klasse, die Annie, 4 v. Boston te Maasssiuis. niet naar de nieuwe Finn-klasse zijn over- gezwaaid. ook een zware strijd zullen krij gen. Het totaal van de buitenlandse in schrijvingen in deze vier klassen bedraagt ruim 30, een ongekend aantal. Al deze midzwaardboot-wedstrijden zullen worden gezeild op driehoeksbanen, die bewesten en bezuidwesten van fort Pampus worden uitgelegd. De lengte van een ronde is 3,3 mijl, zodat drie ronden te zeilen een baanlengte van bijna 10 zeemij len. Uit de cijfers, die door het Economisch omzetten van Juni 1954 overtroffen met 7 Instituut voor de Middenstand zijn gepu bliceerd over het omzetverloop in het mid den- en kleinbedrijf in Juni 1955, kan wor den afgeleid, dat in vrijwel alle branches hogere geldomzetten werden behaald dan in Juni 1954, niettegenstaande dat de om zet in Juni 1954 in verscheidene branches gunstig werd beïnvloed door de in die maand vallende Pinksterdagen. In de voedingsmiddelensector werd de grootste toenerhing van de geldomzet be haald in de détailhandel in aardappelen, groenten en fruit (12 pet.), hetgeen voor een belangrijk deel moet worden -toege schreven aan het oplopen van de prijzen op de veilingen, hetgeen een gevolg was van de schaarse aanvoer wegens de on gunstige weersomstandigheden in het voorjaar. Ook in het bakkersbedrijf was de omzetvermeerdering belangrijk, name lijk 10 pet. De omzetten in het kruideniers- bedrijf, de détailhandel in melk en zuivel producten en het slagersbedrijf namen in geringere mate toe, namelijk met 6, 5 en 4 pet. In de boek- en in de kantoorboekhandel vertoonde de omzet een stijging met 18 en 21 pet. Daarna volgden de détailhandel in glas, aardewerk en huishoudelijke ar tikelen en die in textiel, voor welke een stijging is waargenomen van 11 pet. In de détailhandel in schoeisel en die in meube len en aanverwante artikelen werden de 3-314 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calve Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen. Amsterd. Bank Ned, Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 10015/iu 101% 354 320 330 349% 522 325 452'/2 211 472V2 280Vz 679% 642'/2 145 236 212V2 267 157 169% 289% 248 250'/2 259% 70% 151 105% 136 59 31% Openings koersen 100% lOl'/io 351 320 330 349 520 325 448% 211 469% 281 6773 636% 4 145% 234 209% 267% 156% 169% 289 247 250% 259% 69 147% 104 136 59% 31 pet. In de genotmiddelensector constateerde men een toeneming van de geldomzet voor de détailhandel in alcoholhoudende en al coholvrije dranken van 11 pet. en voor de détailhandel in tabaksfabrikaten van 5 pet. Daarentegen gaf de omzet in het banket bakkersbedrijf een teruggang te zien van 2 pet. In het drogistenbedrijf, het kappersbe- drijf en het opticiensbedrijf werd ten op zichte van Juni 1954 een omzetstijging behaald van respectievelijk 18, 10 en 21 pet. Vergelijkt men de cijfers van Juni met die van Mei, dan blijkt in tal van branches omzetdaling te zijn ingetreden. Voor de levens-en genotmiddelenbranches moet dit worden verklaard door de omstandig heid, dat de omzetten in Mei gunstig wer den beïnvloed door Moederdag en Pinkste ren. Ook voor de verkoop van duurzame consumptiegoederen is Mei een goede ver koopmaand wegens de voorjaarsaankopen van het publiek. De daling in Juni kan dus als een normaal seizoen verschijnsel wor den beschouwd. Aagtedijk, 3 v. New Orleans n. Newport News. Alkaid, 3 v. Las Palmas n. Recife. Andijk, 3 v. Bremen n. New Orleans. Arkeldijk, pass. 4 Scillys n. New York. Alhena, 4 v.eRotterdam n. Bremen. Alchiba, pass. 4 Madeira n. Antwerpen. Almkerk, pass. 4 Gibraltar n. Genua. Alwaki, 4 v. Chalna n. Colombo. Amstelpark, 3 te Rotterdam. Alphard, 4 te Buenos Aires. Arendskerk, 4 te Hongkong. Amstelstad, 4 730 m. Z.O. Brisbane, 6 verw. Artemis, 4 te Pto. Ordaz. Abbekerk, pass. 4 Gibraltar n. Antwerpen. Alphacca, 2 v. New York n. Curacao. Altair, 4 nog te R'dam (niet 4 v. R'dam n. Antw.). Beninkust, 4 te Dakar. Baud, 4 te Menado. Bali, 4 te Sandakan. Anna B, 4 v. Rotterdam te Plymouth. Admiraal Courbet, 4 te Waterford verw. Agarve, verm. 4 v. Swansea n. Amsterdam. Antje, 4 v. Huil te Vlissingen. Att S, verm. 5 v. Ipswich n. Sunderland. Bergsingel, verm. 4 v. Barry n. Bordeaux. Beekbergen, 4 v. Sornaes n. Zaandam. Bernisse, verm. 8 v. Civita Vecchia n. Fleetwood. Betty Anne S, verm. 4 v. Antw. n. Liverpool. Bad T, 2 te Stocka v. Ostrand. Bianca, pass. 4 Geitungen n. Huil. Casana, 4 v. Gothenburg te Halmstad. Donau, pass. 4 Vlissingen v. Ipswich n. Antw. Dora, 4 v. Antwerpen te Vlissingen. Dollard. verm. 4 v. Rotterdam n. Antwerpen. Duiveland, 4 te Leith verw. Ellewoutsdijk, 4 v. Nantes te Frederikshavn. Eibergen, 4 v. Skogby te Tayport. Flevoland, 4 v. Goole te Rotterdam verw. Flevoland, 4 v. Goole te Rotterdam verw. Fedala, 4 v. Massawah n. Suez. Frema, 4 v. Amsterdam n. Umea. Fratemite, 4 v. Aarhus te Fredericla. Gerry S, 4 te Swansea. Hondsrug, pass. 4 Vliss. v. Harl. n. Hansweert. Haaksbergen, 5 v. Aberdeen te Middlesboro verw. Haskerland, 4 606 m N.W. Texel n. Harlingen. Hoe Vinces, verm. 4 v. Scheveningen n. Londen. Irene, 4 v. Skutskar te Rotterdam, liberte, pass. 4 eil. Juist n. Stockholm. Jaba, 3 v. Malmoe, 4 te Hirsthals. Jan Kreumer, 4 v. Londen te Rotterdam. Joost, 3 v. Dordrecht n. Domsjo. Kemphaan, 5 verm. v. Gdynia te Huil verw. Kaap Falga, 2 v. Rundvik n. Zaandam. Kaap St. Vincent, 2 te Zaandam v. Vastervik. Kaap St. Vincent, 2 te Zaandam v. Vastervik. Larix, 31 Kiel gepass. n. Karlsborg. Pavo, 28 te Walkom v. Kotka. Leuvehaven, verm. 6 v. Kopenhagen n. R'dam. Lukas Bols 1, 4 v. Munksund te Amsterdam. Lies. 4 v. Goole n. Kjoge. Lidia, 4 v. Londen te Rotterdam. Margaretha, 4 v. Londen te Rotterdam. Midas, 4 v. Amsterdam te Rotterdam. Mutua Fides. 4 v. Amsterdam te Rotterdam. Marcella, verm. 4 v. Brake n. Rotterdam. Martje, pass. 4 Vlissingen, v. Antw. n. Vasteras. Matthew, pass. 4 Vliss., v. Selzaete n. Londen. Monica, 4 v. Belfast te Ardrossan. Mulan. 4 v Boston te Maassluis. Nieuwehaven, 4 v.e Gothenburg te Rotterdam. Nassauhaven, 4 v. Malmoe te Gothenburg. Neeltje B, 4 v. Rotterdam te Elsfleth. Nottingham, 4 170 m. N.W. Waterweg n. R'dam Oranjepolder, verm. 4 v. Londen n. Rotterdam. Oleum, 4 v. Varberg te Holmsund. Olwe, pass. 4 Vlissingen, v. Gent n. Londen. Poortvliet, 5 v. Terneuzen te Lulea verw. PaschoJl, 4 v. Antwerpen n. Haderslev. Ponza, 3 te Oscarshamn v. Kalmar. Reality, 4 165 m. O.N.O. Sunderland. Rema, verm. 5 v. Rotterdam n. Liverpool. Rose Marie, verm. 6 v Rotterdam n. Malmoe. Swallow, 4 v. Aalborg n. Karlshamn. Sonsbeek, verm. 4 v. Rotterdam n. Liverpool. Surte, 4 v. Huil n. Amsterdam. Strijpe, 5 v. Bordeaux te Cardiff verw. Sporota. 4 v. Fowey te Amsterdam verw. Strabo, 4 v. Bari te Catania verw. Trito, 4 v. Amsterdam te Rotterdam. Theano, 4 v. Dublin te Belfast. Ton S, 3 v. Cork, 5 te Swansea verw. Tilly, 1 te Zaandam v. Walkom. Violette Erica, pass 4 Vliss., v. A'dam n. Antw. vrijburgh. pass. 4 Ouessant n. Casablanca. Wickenburgh, pass. 4 Kp. St. Vincent n. Londen. Westerdok, 4 v. Londen te Amsterdam verw. Westpolder, 4 v. Antwerpen n. Rotterdam. IJstroom, 4 v. Amsterdam n. Bristol. Zevenbergen, 6 v. Casablanca te Tunis verw. Zwaantiena, verm. 4 v. Uddevalla n. Zaandam. Zeehaan, verm. 5 v. Gdynia n. Antwerpen. SLEEPVAART Witte Zee, 3 v. Dakar n. Conakry. Zwarte Zee, 3 te Hikari. Tracteer eens op iets „hartigs" in Uw vacantie Vleessalade en Paté's in rijke variaties. Ook voor uw binnen- ol buitenl. reisje kunt U uit onze enorme voorraad putten. Blikjes diverse VLEES WAREN PLATS DU JOUR, Specialité's in handig en vernuftig verpakte levensmiddelen. DE SPECIALIST VOOR LEKKERE HAPJES Grote Houtstraat 89 TELEFOON 11456. Dame zoekt zonnige (gest.) Brieven no. 188. Chemische Industrie Rids te Haarlem, Waarderweg 25, vraagt ter opleiding: Pers. aanmelden tot 17.30 a. d. fabriek, na 8 uur 's avonds bij C. Muis, Kleverparkweg 103, Haarlem. De nieuwe f 1.45 per week, zonder vooruitbetaling f 20 terug voor een oud electr. scheerapparaat. Op verzoek demonstr. bij U aan huis. DE BLOCK, v. Nesstraat 14 H'lem (gesl. huis) tel. 21974. De grootste onderne mingen zijn geregelde adverteerders. Zij vragen voortdurend aandacht en krijgen die ook. Daardoor zijn zij groot geworden. Wegens uitbreiding gevraagd JOH. UITTENB O GAARDDe Clecqstraat 83/87, Tel. 15170, Haarlem (W.).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3