Atoom-fusie zou voor eeuwen in energiebehoeften voorzien Twee kobaltbestralers voor de bestrijding van kanker Ontsnapte gevangenen 15 km. van Leeuwarden gegrepen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Professor Bhabha voorspelt oplossing binnen 20 jaar Weerbericht Genève biedt ongekende mogelijkheden Nieuw-Guinea weer op UNO-agenda gewenst Gespannen toestand in Zuid-Korea Chinezen en Amerikanen harrewarren in Genève Nieuwe gift van het Koningin Wilhelmina Fonds Arbeiders staken... KSG steekt Amerika en Engeland de loef af Het woord is aan Na achtervolging door de weilanden nabij Friens Bondsdag eist stem in Russisch-Duits gesprek agenten werken... 70e JAARGANG No 26 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1955 299e JAARGANG No 177 Overvloed Washington is strikt neutraal Aanval op verblijfplaats van wapenstilstandscommissie Ook maan-satelliet? Russisch rapport Washington vreest dat Peking erkenning wil afdwingen Franse industriële productie blijft bij de Duitse achter Frans-Duits overleg verwacht vóór de reizen naar Moskou Russische perscensuur voor satellieten afgeschaft Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12-ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GENèVE (ANP/UP) „Het is vrijwel onmogelijk te voorzien tot welke diep ingrijpende ontwikkeling deze conferentie kan leiden", aldus sprak dr. Homi J. Bhabha, de voorzitter van de Indiase commissie voor atoomenergie gisteren in zijn openingsrede tot de internationale conferentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie in het UNO-paleis te Genève. Behalve van president Eisenhower zijn er boodschappen ontvangen van Sir Anthony Eden, premier Faure van Frankrijk en premier Nehroe van India en behalve door Dag Hammerskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO is het woord gevoerd door de Zwitserse bondspresident Petitpierre. Henry Ford Jr. heeft besloten jaarlijks een prijs van 75.000 dollar toe te kennen aan de geleerde die de verdienstelijkste bijdrage levert tot de vreedzame toepassing van atoomenergie. Voor dit doel is een mil- lioen dollar in een fonds gestort. Admiraal Strauss, de voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie, die dit meedeelde, vertelde ook dat de Verenigde Staten atoombrandstof zullen verkopen aan bevriende naties. Parti culiere Amerikaanse en Britse firma's hebben in Genève aangekondigd, dat zij atoomreactors te koop zullen aanbieden. Zowel president Petitpierre als voorzit ter Bhabha haalden de waarschuwingen van prof. Einstein aan dat de ontketende kracht van de atoom een einde aan alle menselijk leven kan maken als wij onze methode van denken niet grondig veran deren en dat „een nieuwe denkwijze on misbaar is voor het voortbestaan van het mensdom". Prof. Bhabha zeide zich af te vragen of er, gezien het stijgende energieverbruik, de toenemende industrialisatie en de groei van de wereldbevolking, voldoende grondstoffen voor een lange periode be schikbaar zouden zijn. Er bestaat ver schil van mening omtrent de totale om vang van de economische bruikbare we reldreserves aan steenkolen, petroleum en gas, zo verklaarde hij. „maar het is moge lijk dat deze reserves bij de tegenwoordige mate van toeneming van het energie-ver bruik in minder dan een eeuw zullen zijn uitgeput", hetgeen zeer zeker het geval zou zijn als de hele wereld in de toekomst energie zou gaan verbruiken in dezelfde mate per hoofd der bevolking als thans in de Verenigde Staten het geval is. Hier uit volgt", zo ging hij voort, „dat onze be kende reserves aan steenkolen en petro leum onvoldoende zijn om de onder-ont- wikkele landen, waar een zeer groot deel van de wereldbevolking leeft, in staat t.e stellen, een levensstandaard gelijk aan die van de industrieel meest ontwikkelde lan den te bereiken en lange tijd te hand haven". De oplossing van dit probleem is het ge bruik van atoom-energie, want de wereld reserves aan uranium en thorium bevatten volgens deskundige schattingen voldoen de atoomkracht om het mensdom op de basis van het huidige verbruik voor zeven tienduizend jaar van energie te voorzien. Prof. Bhabha voorspelde dat atoomkracht - centralen behalve in de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en Ca nada, in de eerstvolgende tien jaar in ver schillende delen van de wereld zullen worden gebouwd. De tegenwoordige historische periode van de eerste toepassing van atoomsplit sing kan eens worden beschouwd als „de primitieve periode van het atoomtijd perk", als zou blijken, dat naast atoom splitsing ook atoomfusie (zoals deze in de waterstofbom wordt toegepast en op de zon geschiedt) energie voor vredesdoel einden kan opleveren. Hij voorspelde, dat een methode daarvoor binnen twintig jaar zal worden gevonden en „als dat gebeurt, zullen de energie-problemen van de we reld voor alle tijden zijn opgelost, want de brandstof zal dan even overvloedig zijn als de zware waterstof in de oceanen", al dus prof. Bhabha. Het vraagstuk van de energie-behoeften in de tweede helft van de twintigste eeuw heeft ook gedurende het verdere verloop wijd behoort te worden aan een „snel- reactor," die geconcentreerd uranium of plutionium laat „branden" zonder dat er een vreemd element aan te pas komt om de reactie af te remmen. Dit maakt doeltref fendheid en energie in een kleinere reactor mogelijk, maar de beteugeling is moeilijk. Het Russische rapport eindigt met vol gende bespiegeling: „Het gebruik van hoog „veredeld" uranium of plutonium voor de productie van energie wordt op het ogen blik (bovendien) beperkt door het feit dat deze materialen ook voor militaire doel einden gebruikt kunnen worden. Hoe snel ler de rechtvaardige en redelijke hoop van de gehele mensheid dat de nieuwe mach tige natuurkracht uitsluitend voor vreed zame doeleinden gebruikt wordt, verwe zenlijkt wordt, hoe spoediger zal de uit het atoom opgewekte energie de weg van grote ontwikkeling opgaan". De Russen richten hun blik op een cen trale die een tweemaal zo groot vermogen heeft als de Britse en Amerikaanse instal laties die thans in aanbouw zijn. Die in stallatie van 100.000 kilowattuur zou wer ken volgens het principe van hun eerste atoomkrachtcentrale. NEW YORK (United Press). Het Azia- tisch-Afrikaanse blok van veertien landen in de UNO heeft besloten te streven naar plaatsing van de kwestie-Nieuw-Guinea op de agenda van de volgende zitting van de Algemene Vergadering, die op 20 Sep tember in New York begint. De politieke commissie van de Algemene Vergadering nam in de vorige zitting een Indonesische resolutie aan waarin werd aangedrongen op een Indonesisch-Nederlandse conferen tie over Nieuw-Guinea, maar de resolutie kreeg daarna in de Algemene Vergade ring niet de vereiste tweederde meerder heid. Het Aziatisch-Afrikaanse blok zal Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal, schriftelijk verzoeken de kwestie op de agenda te plaatsen. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Robertson, heeft in Washington gezegd, dat de Verenigde Sta ten „inzake het geschil tussen Indonesië en Nederland over Irian (Westelijk Nieuw- Guinea) strikte neutraliteit heeft gehand haafd en wil blijven bewaren". Robertson verklaarde dat het probleem West-Irian niet duidelijk omschreven is. De bevolking is niet van hetzelfde ras als de Indone siërs zodat men zou kunnen zeggen: welk soort kolonialisme wenst de bevolking Nederlands of Indonesisch? Robertson zei, dat het voor de Zuid-Oost Aziatische lei ders moeilijk is te beseffen, dat hun oude vijand het kolonialisme dood is. WASHINGTON (AFP) Te Washington heeft men nog geen officiële commentaar gegeven op het bericht, dat de Zuid-Ko- reaanse regering aan leden van de wapen stilstandscommissie een ultimatum tot ver trek heeft gesteld. Wel wordt er de aan dacht op gevestigd, dat dit ultimatum komt juist nu het Amerikaanse opperbe vel plannen in overweging had om alle Amerikaanse troepen uit Korea terug te trekken in het kader van een algemene hergroepering der strijdkrachten in het Verre Oosten. Sommige waarnemers ach ten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat president Sygman Rhee, die zich reeds eerder tegen het vertrek der Amerikanen heeft gekant, door middel van het ultima tum deze plannen heeft willen dwarsbo men. De demonstraties van Zuid-Koreaanse betogers tegen de neutrale bestandscom missie en in het bijzonder tegen de Poolse en Tsjechische leden van die commissie zijn nog in hevigheid en omvang toegeno men. In vier grote steden in Zuid-Korea heerst vrijwel een staat van beleg in Ame rikaanse legerkampen, waar leden van de bestandscommissie zijn ondergebracht. In de grote havenstad Poesan hebben meer dan 2000 tierende betogers de ijze ren poort neergehaald, welke toegang tot het Amerikaanse legerkamp geeft. Naar het achtste Amerikaanse leger meedeelde zijn gisteren tenminste vier sol daten en vandaag zes soldaten door stenen- werpende Koreanen gewond. Het eiland Wolmi Do, bij Intsjon, waar de leden der wapenstilstandscommissie verblijven, is aangevallen. De aanvallers werden door de Amerikaanse militaire po litie teruggedrongen. Zeven leden van die politie, onder wie een kapitein, werden gewond. Terwijl ongeveer 200 personen door de poort drongen, vielen een aantal andere Koreanen via de modderbanken van Ints jon in de flank aan. De militaire politie sloeg de aanval af met behulp van traan gas en waterstralen. Zij vuurde ook boven het hoofd van de menigte. De Koreanen bliezen pas na een strijd van twee uur de aftocht. WASHINGTON (United Press) Drie Amerikaanse geleerden die werkzaam zijn aan het project voor een aarde-satelliet hebben in een interview met „U.S. News and World Report", een weekblad, ver klaard dat de volgende stap op het lance ren van een kunstmatige aarde-satelliet mogelijk zal kunnen zijn het dirigeren van een satelliet rond de maan. In Genève is de atoomconferentie „atomen voor de Vrede", geopend. Deze telefoto geeft een beeld van de eerste zitting. van de openingsdag van de conferentie het voornaamste punt van bespreking ge vormd. Verschillende sprekers bleken het bij hun schattingen van die behoeften ech ter niet eens te zijn. De Britse geleerden Robinson en Daniel, die voorzichtig waren in hun schattingen van de toekomstige wereldbehoeften aan energie, kwamen toch ook tot de slotsom, dat gebrek aan reserves tegen het eind van de twintigste eeuw kan leiden tot beper king van het gebruik van petroleum en aardgas en dat zulke beperkingen in de loop van de volgende eeuw nodig zullen zijn ten aanzien van het gebruik van steen kolen en andere gewone brandstof. Naar hun mening begint „de ontwikkeling van atoomkracht voor de productie van elec- triciteit geen ogenblik te vroeg." De Russische natuurkundigen Blokjintsjev en Nikolajev hebben vandaag rapport uit gebracht over de eerste Russische atoom installatie voor het opwekken van electri- citeit 61 pagina's met technische ge gevens zoals foto's, tabellen en blauwdruk ken. Geheimen kwamen er niet in voor, maar Westerse geleerden waren verrast over een modern systeem voor de omzetting van hitte in atoom in de uranium-„oven" voor de turbine generator van 5.000 kilo watt-uur. In het rapport werd ook een be trekkelijk kleine reactor beschreven, die op 27 Juni 1954 was begonnen te werken. Westelijke geleerden zeiden dat het bewijs materiaal voor de Russische bewering, dat Rusland 's werelds eerste atoomkrachtcen trale gebouwd heeft, geloofwaardig is. In het Russische rapport werd ook na gegaan hoe electrische kerngenerators zich misschien zullen ontwikkelen. Er wordt in gezegd dat een belangrijk deel van het ontwikkelingsprogram der kernenergie ge- GENEVE, (Reuter/AFP) De ambas sadeurs van de Verenigde Staten en com munistisch China zijn Maandag in Genève voor de vierde maal bijeen geweest ter bespreking van de kwestie van terugkeer van Amerikanen en Chinezen naar hun vaderland. In een communiqué werd ver klaard, dat de besprekingen Woensdag voortgezet zullen worden. Volgens berichten uit goede bron zou de Chinese ambassadeur antwoord ge vraagd hebben op het Chinese voorstel om een derde mogendheid te belasten met de behartiging van de Chinese belangen in de Verenigde Staten. In kringen van de Ame rikaanse delegatie verklaarde men, dat dit voorstel waarschijnlijk niet aanvaard zal worden, aangezien dit zou neerkomen op een zekere erkenning van Peking en de rechten van communistisch-China in de Verenigde Staten Twee centra voor de kankerbestrijding in Nederland zullen binnenkort over nieuwe speciaal ontworpen en geconstrueerde apparaten beschikken voor de bestraling van kankerpatiënten. Het Koningin Wilhelmina Fonds heeft besloten om voor het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam en voor het Rotterdams Radio-therapeutsch Instituut een kobalt-straler te kopen, waarmede een bedrag van naar schatting f 700.000 is gemoeid. De kobalt-bestralers zijn doeltreffender dan de tot nu toe in ons land gebruikelijke Röntgen-bestralingsapparaten. Met de nieuwe apparaten zal men bovendien gemakkelijker door de lichamelijke weefsels en zelfs door beenderen heen de dieper gelegen kankergezwellen kun nen bestralen. De nieuwe apparaten zullen echter niet voor iedere kankerpatiënt gebruikt kunnen worden. Zij werpen alleen hun nut af bij het bestralen van diepliggende gezwellen en dan slechts wanneer die gezwellen een bepaalde grootte niet overschrijden. Voor alle andere gezwellen en aantastingen van de huid blijven de Röntgen-apparaten de aangewezen bestrijdingsmiddelen. De kobaltstrailer is voor ons land geen primeur. Het Academisch Ziekenhuis te Leiden beschikt reeds van 1952 af over een kobaltstraler. Ook het gemeenteziekenhuis in Den Haag heeft een dergelijk apparaat. Vorig jaar werd f 1.3 millioen uitgekeerd Ten behoeve van de kankerbestrijding heeft het Koningin Wilhelmina Fonds in 1954 f 1.314.900 uitgekeerd, waarvan bijna f800.000 aan het Nedei'lands Kankerinsti tuut in Amsterdam en ruim f 150.000 aan het Rottei-dams Radio-therapeutisch Insti tuut. Het fonds heeft het vorig jaar echter een minder groot bedrag ontvangen van de vereniging, die voor dit fonds de gelden verzamelt, de Nederlandse Vereniging tot steun aan het K.W.F. Die vereniging kon in 1954 een bedi'ag van f 1.200.000 aan het fonds uitkeren. Het fonds heeft dus zijn reserves moeten aanspreken om de f 1.314.900 aan de kankerbestrijding te kun nen uitgeven. Die reserves bestaan voor een groot deel uit de baten van de „Haak- in"-actie. Ongeveer 1 'A millioen gulden zal jaarlijks nodig zijn om de opbouw verder uit te breiden. Een veel groter bedrag wordt jaarlijks aan de behandeling van kankerpatiënten besteed. Registratie Voor de bestrijding van kanker is regi stratie van alle ziektegevallen van groot belang. In Amsterdam is gevestigd de Cen trale Kankerregistratie, die onder leiding staat van dr. L. Meinsma. Dit registratie centrum krijgt reeds gegevens van alle 12 kankercentra. Gehoopt wordt, dat te zijner tijd gegevens van alle artsen en ziekenhui zen kunnen worden verwerkt. Men weet wel hoeveel patiënten aan kanker overlij den, maar niet hoeveel mensen aan kanker lijden. Daardoor wordt de aandacht van het publiek vooral op de sterfte ten gevolge van kanker gevestigd en niet op de genees lijke gevallen. LUXEMBURG/PARIJS (AFP/Reuter) De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft in een overzicht van haar werkzaamheden in de afgelopen drie jaar gezegd, dat de ge meenschap voor kolen en staal in de alge mene expansie der economische bedrijvig heid in de Westelijke wereld een bijzonder gunstige positie inneemt. In de gemeen schap was de industriële productie in de eerste helft van het lopende jaar twaalf percent groter dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar, vergeleken met een stijging van slechts zes percent in Groot-Brittannië en een stijging van negen percent in de Verenigde Staten. De grootste stijging heeft zich voorgedaan in West- Duitsland. Hierna volgen Frankrijk, het Saargebied en Luxemburg. Mendès-France waarschuwt De voormalige Franse premier Mendès- France, heeft in een brief aan zijn opvolger DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Charivarius: Het leven lijkt een boek; de eerste 40 jaar verschaffen ons den tekst, de rest den commentaar. Faure, er de aandacht opgevestigd, dat de stijging der Franse industriële productie in de jaren 1952 tot en met 1954 aanzienlijk ten achter is gebleven bij die in de ver scheidene andere landen, vooral in West- Duitsland. De stijging der lonen is volgens hem hiervan de oorzaak. Mendès-France verklaarde dit in zijn hoedanigheid van voorzitter van de „Com mission des Comptes," een onafhankelijk instituut van financiële adviseurs inzake de staatsuitgaven. In een rapport deelt deze commissie mee, dat de Franse productie in de jaren 1952 tot en met 1954 met negen percent is gestegen, terwijl de stijging van het loonpeil ruim twaalf percent bedroeg. De toeneming van de Duitse productie be- droeg zestien percent. Frankrijk voert te veel natuurlijke producten en te weinig bewerkte goederen uit, aldus het rapport. Na een achtervolging door weilanden in de omgeving van het Friese dorpje Friens, ongeveer 15 kilometer ten Zuiden van Leeuwarden, heeft de rijkspolitie de beide misdadigers, die Zondagavond uit de gevangenis te Leeuwai-den wisten te ontvluch ten, gepakt. Een bewoonster van een huis tussen Irnsum en Roordahuizum had twee mannen in een weiland zien lopen. Zij vermoedde dat het wel eens de ontsnapte gevangenen zouden kunnen zijn en waarschuwde een wachtmeester van de rijks politie, die terstond de mannen achterna ging. Samen met een landarbeider wist hij weldra de 30-jarige H. Houben te grijpen. De andere man, die de 29-jarige Cl. Blanken uit Bodegraven bleek te zijn, wist echter te ontkomen door een brede vaart over te zwemmen. De inmiddels gealarmeerde politie uit omliggende dorpen 20cht de omgeving af en trof de vluchteling tussen Wartena en Grouw op een land weggetje aan. Hij gaf zich zonder verzet over. Het is gebleken dat de beide mannen de nacht in boerenschuren onder Goutum bij Leeuwarden, hebben doorgebracht. In de morgen zijn ze weer op pad gegaan in de richting Heerenveen. Het tweetal had het BONN (A.N.P.) Ook in leidende krin gen der West-Duitse Christelijk-Democra- tische partij wordt er op aangedrongen, dat dr. Adenauer zich op zijn aanstaande reis naar Moskou zal laten vergezellen door de beide voorzitters van de buitenlandse com missies van het parlement. Dit zijn de CDU-afgevaardigde Kiesinger en de socia list professor Carlo Schmid. Ook van socialistische zijde is de wens uitgesproken, dat de parlementaire oppositie een plaats in de delegatie zou krijgen. Over de samen stelling van de delegatie is officieel nog niets bekend geworden. Volgens de „Frankfurter Rundschau" zouden de Franse premier Faure en zijn minister van Buitenlandse Zaken Pinay graag nog een onderhoud hebben met dr. Adenauer voor het bezoek, dat zij alle drie (de bondskanselier in September, de Fran sen in October) aan Moskou zullen bren gen. PARIJS (United Press). Naar Franse diplomatieke bronnen mededelen heeft de Sovjet-Unie de censuur afgeschaft op de berichtgeving van alle correspondenten, die uit landen achter het ijzeren gordijn of uit Joegoslavië komen. De Westelijke correspondenten in Mos kou hebben tegen deze maatregelen ge protesteerd, aangezien zij haar als discri minatie beschouwen. De Sovjet-autoriteiten hebben hier vol gens bovengenoemde bronnen op geant- woord, dat „verdere maatregelen" over wogen werden. Terwijl in Amsterdam de havenarbeiders staakten, werkten in Bussum de agenten Om hun looneisen kracht bij te zetten en te protesteren tegen de nieuwe C.A.O legden in Amsterdam de havenarbeiders het werk neer en trokken naar de Stad houderskade om voor het kantoor van de Centrale Bond Transportarbeiders te be togen. Ze raakten daarbij slaags met de politie. Men ziet hen hier naar de betoging optrekken. Een drietal agenten houdt hen op het trottoir. Straks zullen er klappen vallen. De klappen vallen al in Bussum, maar het gaat er heel wat gemoedelijker en met meer nuttig effect toe dan in Amsterdam. Een viertal Bussumse agenten heeft zich na melijk in overalls gestoken, trog en troffel gepakt en is aan het huizen bouwen gegaan. Het viertal bouwt voor zichzelf een woning. voornemen naar Frankrijk uit te wijken en dienst te nemen in het Vreemdelingen legioen. Het onvluchtingsplan was ont worpen door Houben. Blanken nam zijn arrestatie nogal spor tief op. „Jullie hebben gewonnen", zei hij tegen de agent en liet zich toen wegvoe ren. De mannen zijn weer naar Leeuwar den overgebracht, zo meldt de Volks krant. De misdadigers zijn bij hun ontvluch ting zo is gebleken geraffineerd te werk gegaan. Zij zaten Zondagavond met andere gevangenen in een grote kamer, waar het appèl van tien uur zou worden afgenomen. Met een smoesje kwamen zij buiten de kamer, en gingen naar het kle dingmagazijn op de bovenverdieping. Daar vond Houben zijn burgex-pak en Blanken trok het custuum aan van een andei'e ge detineerde. Het tweetal maakte een ope ning in het dak. Ze wierpen een dreg met een lang touw, dat zij in de gevangenis bemachtigd moeten hebben, van het dak over de gracht, aan de andere kant van net water bleef de dreg achter een hek haken. Op het dak bevestigden zij het touw aan de tralies van een dakraam. Langs het strak gespannen touw lieten de mannen zich daarop naar de straat zak ken. Door het zeer slechte weer was de omgeving van de gevangenis verlaten en konden ze hun korte vrijheid voorlopig ongehinderd tegemoet gaan. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestanö ■o c c re a c ÏE z5 Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München VV enen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca geheel bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew mist onbewolkt onbewolkt half bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew regen regen regen zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt NNO 3 O 2 ONO 4 windstil NNW 1 W 5 windstil NNO 1 windstil NW 4 windstil windstil O 2 windstil ZW 6 W 2 NNW 6 windstil NO 6 ONO 2 windstil 21 0 22 0,6 17 0 16 8 22 0 14 2 20 0 23 0 19 0 26 0 19 0 16 0 24 0 17 0,3 17 5 14 0,2 16 13 17 0 28 0 26 0 30 0 Neerslag laatste 24 uur. ocoooccccccoooccoco wrxxxx» *xxxxxxxxx)c<>c<vrx>ryy-<xcooccc BIJNA GEEN BUIEN MEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselende bewolking en een enkele vei-spreide bui. In de komende nacht hier en daar mist. Zwakke, later ma tige wind tussen Noord-West en Noord- Oost. Weinig verandering in tempera tuur. 10 Augustus Zon op 5.16 uur, onder 20.18 uur. Maan op 22.27 uur, onder 13.32 uur. Maanstanden 11 Aug. 3.33 uur: Laatste kwartier 17 Aug. 20.58 uur: Nieuwe maan 25 Aug. 9.51 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 9 Augustus Hoog water: 6.54 en 19.19 uur. Laag water: 2.44 en 14.57 uur. Woensdag 10 Augustus Hoog water: 7.38 en 20.04 uur Laag water: 3.22 en 15.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1