Speeltuin-jeugd hengelde in Oostkolkje en Leidsevaart „Oudere jeugd" in Groenendaal Kort en bondig Rioolwaterzuivering in October in gebruik „Excelsior" vierde zijn dertigjarig bestaan Rustenburgerlaan geasfalteerd Italiaanse marine kwam „Ouwerkerk" te hulp Nederlands vrachtschip na brand op eigen kracht naar Napels Duitser ging er met een zeiljacht vandoor Programma vacantiespelen Brigadier Van Pel 40 jaar overheidsdienaar Aantal werklozen in Juli gestegen DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Speeltuinverenigingen voetbalden Omzetten dit jaar meer dan ooit gestegen Burgerlijke Stand van Haarlem Examens DCO versloeg EHS in Umans beker-tournooi A utomobilisme Reorganisatie auto racesport in Amerika S«v?rt in 't kort Vrijgezellen-Olympiade Hij beweert het voor 4000 mark gekocht te hebben Eerste Kamer-commissie wenst intrekking van de beschuldigingen Boerderij afgebrand in Akersloot Haagse schoolmelk wordt duurder Grafische industrie ruimt oude machines op In het programma van de vacantiespe- len van het Haarlems Speeltuin Verbond ontbreken ook dit jaar de viswedstrijden niet en gisteren stapten dan ook in to taal ongeveer tweehonderd jongens en meisjes met de hengel over de schouder tjes en het leefnet achteloos in de hand de deur uit om onder leiding van mevrouw Gaartman van de vacantiespelen-com- missie hun geluk te beproeven in de Leid- sevaart of in het kolkje in Spaarndam. Nu lukte dat in de Leidsevaart opper best, alleen duurde het daar vrij lang voordat de 130 kinderen van acht speel tuinen eindelijk een geschikt plaatsje hadden gevonden. Ook een andere speel tuinorganisatie was namelijk op het idee gekomen om in de Leidsevaart te gaan hengelen, zodat het op die vrij drukke verkeersweg een voor de kinderen bijna onhoudbare toestand werd. De speeltuin kinderen van het Haarlems Verbond zijn toen eerst nog maar een stukje gaan wan delen en pas vlak bij Aerdenhout vonden zij een geschikt plekje. Hoe goed zij daar wel zaten werd al spoedig duidelijk, want nauwelijks hadden de jeugdige hengelaar- tjes het haakje met deeg in het water ge worpen of het eerste visje werd aan de wal getrokken. En van dat moment af konden de juryleden aan het schrijven blijven, want elk ogenblik hing er weer een klein visje aan een van de 130 haakjes. Nee, dan ging het in Spaarndam heel wat minder goed. Aanvankelijk had men het plan om de kinderen in de boezem van Spaarndam hun geluk te laten be proeven, maar toen men daar arriveerde achtten de leiders het toch maar beter om de kinderen in een rijtje op de wallekant van het Oostkolkje te laten plaatsnemen. Men had nu dus een duidelijk overzicht over de ruim zeventig kinderen van de speeltuinverenigingen in Haarlem-Noord en het wachten was dus alleen nog maar Naar wij vernemen hebben B. en W. van Heemstede besloten de nieuwe rioolwater zuiveringsinstallatie aan de Cruquiusweg omstreeks begin October officieel in ge bruik te stellen. Uiteraard wordt de ope ning van dit enorme project, waardoor on der andere de onaangename geuren in de omgeving van De Haven voor goed tot het verleden zullen behoren, van voldoende belang geacht, om aan deze gebeurtenis meer dan normale aandacht te besteden. Vandaar dat het in de bedoeling ligt voor deze opening verschillende officiële perso nen van rijk, provincie en gemeente te in viteren. Woensdag was het precies de datum, waarop het Heemsteeds Fanfarecorps „Ex celsior" dertig jaar geleden werd opge richt. Dit was voor de leden een gerede aanleiding 's avonds na afloop van de mu zikale wandeling door de gemeente waarbij loten ten bate van het instrumen tenfonds werden verkocht nog even in de tuinzaal van het Cafétaria-restaurant bij een te blijven, ten einde het jubileumfeest met een intieme samenkomst in te zetten. De heer L. ter Braake herinnerde hier als voorzitter-dirigent in de eerste plaats aan de oprichting van de vereniging, waar bij hij het een voorrecht noemde dat „Ex celsior" steeds zo gelukkig is geweest over een trouwe ledenkern te mogen beschikken, welke de vereniging zo nodig de moeilijk heden heeft helpen overwinnen. Speciaal richtte de voorzitter zich hierbij tot de heer H. Vogels, die van de oprichting af een voorbeeldig lid gebleven is. Wat hij in de loop dezer dertig jaar voor „Excelsior heeft gedaan noemde de spreker boven alle lof verheven, waarbij hij er aan herinnerde, dat de heer Vogels voor zijn vereniging nog onlangs en geheel belangeloos een dertig tal nieuwe muzieklessenaars heeft vervaar digd. De voorzitter betoonde zich vervol gens niet minder erkentelijk tegenover de jongere leden, die door hun enthousiasme en intensieve studie eveneens een belang rijk aandeel hebben gehad in de eervolle positie, welke „Excelsior" thans in het mu- ziek-verenigingsleven mag innemen. Ten slotte las de heer Ter Braake nog een schriftelijke gelukwens voor van ds. J. A de Klerk, predikant-directeur van „Meer en Bosch", die namens bestuur en patiën ten van deze stichting zijn grote dank be tuigde voor de manier, waarop de jubile rende vereniging steeds spontaan bereid gevonden wordt de verschillende kerke lijke hoogtijdagen met haar stemmige mu ziek te komen opluisteren. Deze gelukwens ging van een feestgave vergezeld, bestemd voor de aankoop van nieuwe muziek. Een der leden bracht vervolgens in een korte toespraak de bewondering van ge heel „Excelsior"" onder woorden voor de wijze, waarop de heer Ter Braake hun vereniging als voorzitter en dirigent naar het huidige peil heeft opgevoerd. Een in deze betrekkelijk kleine ruimte waarlijk daverend gespeeld „Lang zullen ze leven" besloot dit officiële gedeelte. Men bleef daarna nog enige tijd gezellig bijeen, waar bij de liefhebbers gelegenheid voor een dansje geboden werd. op de vis. Dat wachten duurde lang, want hoewel de kinderen bijna geen lawaai maakten en roerloos naar hun dobbertje zaten te turen bleef de vangst beperkt tot een tiental visjes, die allemaal weer in het water geworpen werden omdat er geen enkele boven de maat was. Na afloop werden in de speeltuin van Nieuw-Leven de prijsjes uitgereikt en verder wachten de kinderen maar op de resultaten van de vissertjes uit de andere tuinen. Na afloop van de laatste viswed strijd worden namelijk de vangsten van de kinderen per tuin bij elkaar opgeteld en de jongens en meisjes, die gedurende de afgelopen weken over het meeste vistalent beschikten zullen-dan een fraai geschenk in hun prijzenkast kunnen opbergen. De voetbaluitslagen van de op 9 Augus tus gespeelde wedstrijden als onderdeel van de vacantiespelen 1955 luiden: Klaren- hof-DVS 1-0; Jeugdland-Weltevreden 0-2; KlarenhofWeltevreden 0-0; Jeugdland DVS 01; KlarenhofJeugdland 0-1; DVS- Weltevreden 0-1. De bekerhouder Flora is niet opgeko men, zodat deze ploeg zonder te spelen uitgeschakeld werd. Ondanks het slechte weer gingen de wedstrijden toch door. Wel tevreden plaatste zich naast Vondelkwar tier en Buitenrust in de finalewedstrijden, die gespeeld worden op 17 Augustus, des avonds om zeven uur op het terrein van Vondelkwartier. De eindstand luidde: 1. Weltevreden 5 punten, 2. Klarenhof 3 punten, 3. DVS 2 punten, 4. Jeugdland 2 punten. T ouringcarondernetners: Naar aanleiding van een artikel, dat ruim een week geleden onder meer in ons dag blad is verschenen en waarin gesteld werd dat de vacantiegangers meer dan vorig jaar per trein reizen en dat de touringcar- reisbureaux daarover steen en been kla gen, belegden enkele bestuursleden van de Nederlandse Vereniging van Autoreisbu- reaux in café-restaurant Brinkmann een persconferentie. Daarbij werd onder meer medegedeeld, dat de omzetten van vele autobusondernemingen dit jaar meer dan ooit gestegen zijn, hetgeen vooral te danken is aan het mislukken van de vacantiesprei- ding. In talrijke gevallen kan men op het ogenblik zelfs niet aan de vele aanvragen voldoen en de bonafide touringcaronder nemers stellen dan ook alles in het werk om de toeristen te bewegen de vacanties in het voor- en na seizoen op te nemen. Zij staan daarbij echter voor een bijzonder moeilijke taak, aangezien het comité voor vacantiespreiding zijn pogingen reeds heeft opgegeven. Uit alle delen van het land komen, aldus de bestuursleden van de vereniging, berich ten binnen, dat de Nederlandse autobus ondernemers vrijwel allen meer dan te vreden zijn hoewel men op dit moment midden in het seizoen, nog geen definitieve cijfers kon verstrekken. Voorts wilde men er beslist de nadruk op leggen, dat er tussen de trein en de touringcar geen vergelijking mogelijk is omdat men daarbij te maken heeft met twee volkomen verschillende grootheden Immers, de vacantiegangers, die direct op de plaats van hun bestemming willen zijn zullen er niet over denken om de reis per touringcar te gaan maken, terwijl zij die een comfortabele busrit boven de lange tocht met de trein verkiezen zeer zeker niet zullen aarzelen om een tocht bij een van de autoreisbureaux te bespreken. HAARLEM, 10 Augustus 1955 ONDERTROUWD: 10 Aug., P. C. Stolwijk en E. W. van Dijke; J. J. Bais en S. Kunst F. J. van Elten en J. Zweiphennig; Tj. van der Veen en A. Eikelenboom; W. Heiliegers en A. M. van Roon; G. van Hoven en H. L M. Peeters; L. Arendsen en A. Vonk; W Gisius en E. Alderts; J. van Slooten en E Hoogerwerf; A. Chr. Zijdeveld en E. van Egmond; R. G. Clarenburg en O. Verzijlberg P. A. Kok en J. van Veen; W. Visser en E. G Groen; J. J. Heijerman en A. P. Kollaart; J. Eerhart en A. M. van Dongen; J. Erdtsieck en A. Berger; H. A. Ruijgrok en G. Meijer P. C. André de la Porte en C. A. Saslow. GEHUWD: 10 Aug., S. Dreves en H. J. Th Stevens; W. A. van Elk en R. Roels; H. J. van Impelen en P. C. Lolkema; C. P. Hageman en Th. J. M. Viehoff; P. J. de Mik en E. E. M Franken; C. G. M. van Vugt en M. M. Hoog kamer; J. Veldt en C. W. Remmé; F. J. van Tongeren en M. C. van Emmerik; P. D. C. van Leeuwen en T. M. van Uden; J. J. Bijster en T. van der Beek; K. Fidom en W. M. Visser E. A. Hoeboer en C. M. Spook; W. W. Ineke en P. P. Janus; R. S. Schweitzer en E. van der Lingen; J. B. Koning en J. Jongejan; A Groenendijk en P. van Woerkom. BEVALLEN van een z o o n: 9 Aug., J. J. W WillemseMooijman; A. A. KuikKotten 10 Aug., A. M. J. BeerenVerduin. BEVALLEN van een dochter: 9 Aug M. J. van ZonPrins; E. VerweyLaten stein; M. Th. A. BruijnzeelsBerger; 10 Aug. A. H. van der KortFijen; M. van Bodegom van der Pligt. OVERLEDEN: 8 Aug., C. J. J. Meuwese— Naar wij vernemen komt de asfaltering van de Rustenburgerlaan in Haarlem van daag gereed slechts de aansluitende be stratingen der zijstraten moeten nog afge werkt worden en kan het verkeer mor gen van deze verbeterde en gemoderni seerde verkeersader tussen Schipholweg, Amsterdamse buurt en het centrum van Haarlem gebruik maken. De machines en ploegen van de Utrechtse wegenbouwmaat schappij in totaal een tachtig tot hon derd man blijven voorlopig nog in Haar lem, waar immers door Openbare Werken volop gewerkt wordt aan de verbetering van het stratenplan: Staten Bolwerk, Prin sen Bolwerk, Kennemerplein, Brederode- straat, Kleverparkweg en Delftlaan zijn reeds onder handen of zullen binnenkort volgen. De volgende week zal Openbare Werken ook de laatste hand hebben gelegd aan de aansluiting van de Prins Bernhardlaan op de Schipholweg, welke door gebrek aan straatklinkers zolang gestagneerd is ge weest. Daardoor zal Haarlem-Oost een directe aansluiting krijgen op de Schiphol weg, hetgeen onder meer betekent, dat de bussen van Maarse en Kroon geen rondjes meer behoeven te rijden in Slachthuis- en Amsterdamsebuurt. Utrecht. Geslaagd voor het examen Frans M.O.-A: de dames C. M. van de Griend, Rot terdam; E. J. Hajer, Leiden; F. A. de Gelder, Leiden, R. G. de Groot, Haarlem en de heer L. Soeters, Leiden. Haarlem. Frans M.O.-A: Mej. K. G. de Groot uit Haarlem slaagde voor het in Utrecht gehouden examen M.O. Frans-A. RIJKSKWEEKSCHOOL HAARLEM Uitslag examen voor hoofdakte, afdeling B: de heren K. Duijf te Overveen; A. C. Meijssen te Katwoude; KI. van Nienes te Noord Scharwoude en H. C. Th. Zoeden te Hillegom. Voor de afdeling A de heren H. F. de Ziel te Amsterdam en C. Ouwerling te Den Helder. Geslaagd voor examen akte: de heren H. A. J. Frank te Leiden en H. G. Scheerder te Den Helder. In de verliezersronde van het Umans- beker-tournooi van DCO heeft de organi serende vereniging Woensdagavond met drie-een van EHS gewonnen. Voor de rust had EHS door v. d. Ham de leiding geno men, maar in de tweede helft brachten Dreyer, Perukel en Kuppers de stand op drie-een voor DCO. Hedenavond om kwart voor zeven wordt de finale der winnaars gespeeld tussen Bloemendaal en RCH 2. De vertegenwoordigers van zeven groepen, die belang hebben by autoraces, hebben een voorlopig comité gevormd met het doel te komen tot een nieuwe organisatie welke de autosport in de Ver. Staten zal leiden. Deze maatregel is genomen na het besluit van de American Automobile Association om zich met ingang van 1 Januari 1956 niet meer bezig te houden met autoraces. Redenen voor dit besluit waren de ramp van Le Mans en de dood van Bill Vukovich tijdens een wedstrijd op de baan van Indiapolis. Het voorlopig comité, dat zes leden telt, zal fondsen inzamelen, reglementen ontwerpen die aan alle automobieiclubs zullen worden voorgelegd, veiligheidsmaatregelen in studie nemen en de kalender voor 1956 samen stellen. STIRLING MOSS GEWOND. In de af gelopen nacht is de coureur Stirling Moss bij een auto-ongeluk licht gewond. Zijn wa gen kwam in botsing met een tegenligger en zowel Moss, een inzittende van zijn wagen als de chauffeur van de andere auto werden naar een ziekenhuis vervoerd waar vast gesteld werd dat zij slechts lichte verwon dingen hadden oogelooen. AMSTERDAM VERLIEST IN VALENCIEN NES. In een vriendschappelijke voetabl- wedstrijd heeft Valenciennes met 54 van de FC Amsterdam gewonnen. Na de eerste helft leidden de gastheren met 32. INDIA WINT TOURNOOI. In de finale van een hockeytoumooi in Warschau, heeft India met 4—0 van Polen gewonnen. Op initiatief van de leider van het Inter nationale Vrijgezellencongres te Greven- bicht, de heer G. Greyn, heeft zich onder diens leiding een comité gevormd dat de mogelijkheden wil onderzoeken om te ko men tot een vrijgezellenolympiade met in ternationaal karakter. Deze olympiade wil diverse takken van sport in haar program opnemen, dat ook tentoonstellingen en ac ties op het gebied van beeldende kunst, muziek en literatuur omvat. Het ligt in de bedoeling deze olympiade eventueel af gescheiden te doen zijn van het vrijgezel lencongres dat in de komende jaren nor maal zal blijven doorgaan te Grevenbicht. De vrijgezellenolympiade zal dan echter niet in Grevenbicht worden gehouden, ook al om het feit dat deze plaats de noodzake lijke accommodatie voor een dergelijk ge beuren onmogelijk zou kunnen opbrengen. NAPELS (United Press) Drijvende brandspuiten van de Italiaanse marine hebben Donderdagmorgen meegeholpen een grote brand te blussen aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Ouwerkerk" (7000 ton) dat op weg was naar Java via de Middellandse Zee en het Suezkanaal. De „Ouwerkerk" zond een S.O.S.-sein uit: „brand aan boord." Dit noodsein werd opgevangen door de havendienst van Napels, die in allerijl blusboten naar de opgegeven positie, even buiten de Italiaan se kust, zond. Nadat de brand geblust was, heeft de „Ouwerkerk", die geladen is met aardap pelmeel, op eigen kracht de haven van Napels bereikt. Daar zullen de nodige repa raties worden verricht. De 27-jarige Duitse monteur S. F. von K. uit Viersen (Duitsland), die er, zoals bericht is, in Schiedam gisternacht met het Nederlandse jacht „Aldebaran" van door is gegaan, ontkent het jacht te heb ben gestolen. Hij beweert het van iemand voor vierduizend Duitse Marken te heb ben gekocht. Deze verklaring is onder zocht door de politie, die meent dat zij niet steekhoudend is. Een ander zeiljacht, dat in de jachtha ven te Willemsdorp lag, is in de nacht van 6 op 7 Augustus verdwenen. Het werd geheel opgetuigd teruggevonden te Klundert, waar het vast zat op een zand plaat. De politie heeft aanwijzingen dat Von K. ook hierin de hand moet hebben gehad. Zaak-baron Van Breugel Douglas De commissie voor de verzoekschriften uit de Eerste Kamer heeft thans het licht doen zien haar vervolgverslag over de brief van de minister van Buitenlandse Zaken en van de minister zonder portefeuille (van 9 Februari 1953), die een afschrift van een aan hen uitgebracht advies over de zaak baron Van Breugel Douglas begeleidde. De commissie heeft een nader onderzoek inge steld naar de argumenten, waarop de mi nister van Buitenlandse Zaken in zijn rede van 6 April 1954 het aan baron Van Breu gel Douglas destijds Nederlands ambas sadeur in Moskou verleende ontslag meent te moeten handhaven. Minister Beyen beroept zich op de be schuldiging, dat „de heer Van Breugel Douglas tegenover het departement van Buitenlandse Zaken ten aanzien van zijn financiële transacties meermalen een on juiste voorstelling van zaken heeft gege ven". De minister licht dit als volgt toe: „De brieven en telegrammen door de am- l bassadeur verzonden, konden onmogelijk een andere indruk wekken dan dat de am- bassaeur nooit met illegale roebels had ge opereerd en dat ook niet van plan was te doen in de periode toen het nog wel moge lijk was, terwijl dit, naar de ambassadeur meedeelde, door andere buitenlandse mis sies, in tegenstelling tot wat hij zelf deed, wel geschiedde. Dit alles, terwijl de am bassadeur herhaaldelijk van deze weg ge bruik had gemaakt, zodat welbewust een verkeerde voorstelling van zaken is gege ven omtrent een aangelegenheid, die voor het departement van grote betekenis was bij de beoordeling zowel van het gedrag als van de bedrijfsvergoeding van de ambas sadeur". De commissie voor de verzoekschriften stelt evenwel in een uitvoerig verslag vast, dat de door de ministers aangevoerde ar gumenten geen overtuigende grond opleve ren voor de daarop geadstrueerde besehul digingen, inbegrepen de beschuldiging van misleiding. De commissie stelt de Kamer voor, de ministers te doen weten dat de Kamer de verwachting uitspreekt, dat de ministers hun medewerking zullen verle nen tot de verdere opruiming van de be staande misverstanden en zullen overgaan tot intrekking van de beschuldigingen, on der aanvaarding van de daaraan verbonden consequenties. De commissie vestigt er in een voetnoot de aandacht op, dat zij van het begin af heeft aangedrongen op het in trekken van de beschuldigingen. In de boerderij van de heer J. Hogeterp aan de Middenweg in Akersloot is Don derdagmorgen brand uitgebroken. De brandweercorpsen van Akersloot en De Rijp konden niet verhinderen, dat de boer derij tot de grond toe afbrandde. Ook de stallen en een grote hoeveelheid hooi gin gen verloren. »DOCCOOO^X>OXX«X)OCX>C>OCCOMCOOOOCCCXXOOOOXpCCCOOCOGOCOCOC<XXCC«»OC<OCOCOOCOOOOCOCX)2 Het vacantiespelen-programma van het Haarlems Speeltuin Verbond voor 12 Augustus luidt: Nieuw Leven: Eigen programma. Klarenhof: Eigen programma. Vondelkwartier: Eigen programma. W.I.K.: Bezichtiging Kweektuin. Vertrek tuin 9.25 uur. Leeftijd 8-14 jaar. Spel op de tuin. 2 uur: Balspel. Buitenrust: Bezichtiging Kweektuin. Vertrek tuin 9.10 uur. Leeftijd 8-14 jaar. Spel op de tuin. Jeugdland: Bezichtiging Teylermuseum. Aanwezig 11 uur. Leeftijd 10-14 jaar. Spel op de tuin. Oosterkwartier: Eigen programma. Centrum: Bezichtiging Frans Halsmuseum. Aanwezig 10 uur. Leeftijd 10-14 jaar. Flora: Zwemmen Houtvaart: 10-11 uur. Leeftijd 6-14 jaar. Verder eigen pro gramma. Glasblazers: Bezichtiging Kweektuin. Vertrek tuin 9.30 uur. Leeftijd 8-14 jaar. Frans Hals: Bezichtiging Teylermuseum. Aanwezig 3 uur. Leeftijd 10-14 jaar. Spel op de tuin. Te Zaanen: Wandeling Bloemendaalse bos. Vertrek 10.30 uur. Leeftijd 8-14 jaar. D.V.S.: Zwemmen Kleverlaan, 10-11 uur. Leeftijd 6-14 jaar. Wandeling Burgem. Rijkenspark. Leeftijd 8-14 jaar. V.Z.O.D.: Wandeling naar het Bloemendaalse Bos. Vertrek 10.30 uur. Leeftijd 8-14 jaar. Weltevreden: Eigen programma. OC/XOOOOOOOOCOCCOC>OOCOOC>OCOCOOOCOCOC>X<XXXX>OOOOOOOOOOOOOOOCOOC De Haagse gemeenteraad heeft besloten de ouderbijdrage voor op school te ver strekken melk per 5 September te ver hogen van 20 tot 25 cent. Bij een prijs van 32 a 33 cent per liter melk liep het Haagse tekort op de school melk te zeer op. Ongeveer 53.000 kinderen drinken melk op school. Voor 1955 was een tekort geraamd van f 108.567.Zonder verhoging met 5 cent zou dat tekort oplopen tot f 224.816.Na de verhoging zal de schoolmelk Den Haag in 1955 f 74.249.meer kosten dan werd berekend. COCOOOOOOOCOCOOt In het tennispark „Groenendaal" in Heem stede worden de nationale tenniskampioen schappen gehouden voor de Oudere Jeugd. De meisjes spelen om de Kea Bouman-vaas, bij de jongens staat de Jhr. van Lennep- beker op het spel. De resultaten waren: Meisjesenkelspel, le ronde: Edith Mallée (A'dam)Lily Lomans (N. Brabant) 6—2, 86, Fredie Marinkelle (Den Haag)Eddy Kraal (R'dam) 61, 61; Anneke Jansen (R'dam)Carla Klaver (A'dam) 60, 63; Mary Ovinge (N.Holland N.)—Anneke Ten Wolthuis (Gelderland) 62, 61; Mieke Snoep (Zeeland)Willy van Houten (Drente) 62, 36, 64; Lidy van der Molen (Over- ijsel)Nolly Martens (Limburg) 63, 26, 61; Joyce Marinkelle (Den Haag)Ditta Maters (Gelderland) 61, 62, Jenny Seven (R'dam)Els Randag (Haarlem) 62, 64; Jenny Koekkoek (Utrecht)Marijke Jose- phy (N. Brabant) 63, 63; Corrie Wil mink (Den Haag)Marijke Onnes (Gronin gen) 61, 62. Iïerkansingsronde: Lily LomansEddy Kraal 62, 62; Annie ten WolthuisCarla Klaver 63, 63; Nolly MartensWilly van Houten 57, 75, 64; Els RandagDitta Maters 60, 62; Marijke OnnesMarijke Josephy 57, 61, 60. 2e ronde: Fredie Marinkelle: bye; Edith MalléeMarijke Onnes 63, 86; Nolly MartensAnneke Jansen 2—6, 6—0, 64; Mary O vin gaEls Randag 60. 26, 60; Joyce MarinkelleAnnie ten Wolthuis 60, 61: Lidy van der MolenJenny Koek koek 63. 64; Corry WilminkLilv Lo- mans 63, 57, 63; Jenny SevenMieke de Leeuw. 77 j., Herensingel; 9 Aug., E. M. Snoek 64. 26, 62. Vintges—Wildeboer, 85 j., Staten Bolwerk. Kwart-finales: Fredie MarinkelleEdith Mallée 62, 63; Nolly MartensMary Ovinge 06, 75, 62; Joyce Marinkelle Lidy van der Molen 62, 60; Corrie Wil minkJenny Seven 61, 62. Jongens-enkelspel, le ronde: Hans Bies heuvel (Den Haag)Hans Rodenburg (Fries land) 6—0, 60; Jan Verbeek (Overijsel) Peer Mulder (R'dam); 63, 36, 63; Hans van de Weg (Den Haag)—Huub Weyerman (A'dam) 63, 60; Jan Tervoort (N.Hol land N.)Leo Meyer (Gelderland) 36, 62, 61; Piet Smeets (Limburg)Geo Beyen (Haarlem) 62, 119; Gerit van Twuyver (N.Holland N.)Kees Bast (Groningen) 62, 61; Coen Boer (Gelderland)Rob Gu- rowitsch (A'dam) 63, 64; Rob Kuypers (Utrecht)Ruud Gustafsson (R'dam) 64, 62; Pim Dominicus (Den Haag)Rob Adan (N. Brabant) 6—1, 6—1; Jan Willem Frede- rikse (Utrecht)—Piet Wielinga (Drente) 6—0. 6—3. Herkansingsronde: Peer MulderHans Roodenburg 61, 64; Huub Weyerman Leo Meyer 60, 61; Geo BeyenKees Ba9t 63, 63; Rob GurowitschRuud Gustafsson w.o.; Piet WielingaRob Adan 63, 63. 2e ronde: Piet van EysdenPiet Wielinga 6—2, 64; Hans BiesheuvelCoen Boer 86, 63; Hans van de WegGeo Beyen 64, 61; Jan TervoortJan Verbeek 62, 64; Pim DominicusHuub Weyerman 46, 75, 64; Rob KuypersGerrit van Twuyver 26, 64, 62; Rob GurowitschPeer Mul der 61, 64; Jan Willem FrederiksePiet Smeets 60, 64. Kwart-finales: Hans BiesheuvelPiet van Eysden 57. 63, 63; Hans van de Weg Jan Tervoort 61, 6—4; Pim Dominicus Rob Kuypers 63, 75; Rob Gurowitsch Jan Willem Frederikse 62, 62. Zaterdag 20 Augustus hoopt de heer E. M. van Pel te Heemstede het feit te her denken, dat hij veertig jaar geleden via de militaire dienst zijn loopbaan bij de po litie begon. Hij werd namelijk in 1915 als landstormer ingedeeld bij het 21ste regi ment infanterie, dat toen in Den Helder gelegerd was, waar hij zich in 1917 tot ser geant bevorderd zag. De heer Van Pel, die later de oprichter van het thans eveneens jubilerende Heemsteeeds Fanfarecorps „Excelsior" zou worden, van welke ver eniging hij enige tientallen jaren voorzit ter en de stuwende kracht is geweest, heeft ook tijdens de militaire dienst zijn voor liefde voor de muziek reeds tot uitdruk king gebracht, door gedurende twee jaar deel uit te maken van het bataljonsmu ziekcorps. Na het einde van de mobilisatie is de heer Van Pel tenslotte nog tot Mei 1919 als hulpcommies gestationneerd ge weest bij de douane te 's Heerenberg. Ver volgens solliciteerde de aanstaande jubi laris naar de functie van plantsoenwach ter, tevens belast met politiedienst in het wandelbos „Groenendaal" te Heemstede, waarop hij direct als zodanig werd be noemd. Kort daarop 16 December van hetzelfde jaar volgde zijn aanstelling bij het Heemsteedse politiecorps. Dit was nog in de tijd dat het politiebureau in het raadhuis was ondergebracht; met de ka mers voor de recherche en de inspecteur op de plaats waar nu het huisvestingsbu reau gevestigd is en met drie arrestanten lokalen in de gang naar de huidige rijwiel- bergplaats. Het was ook in de jaren voor de annexatie, zodat de heer Van Pel nog vele diensturen heeft doorgebracht op het hulp bureau van politie in de Boekenrode straat. Rustige gemeente Heemstede is altijd een rustige gemeen te geweest, waardoor de politiële loopbaan van de heer Van Pel voor geruchtmakende criminele zaken gespaard gebleven is. Of het moest dan de grote inbraak in het „Glazen Paleis" zijn geweest; een villa, die ongeveer dertig jaar geleden op de hoek van de Manpadslaan en Herenweg gelegen was, waar een achttal inbrekers een waar lijk ontstellende ravage had aangericht. Daarnaast heeft de heer Van Pel een ster ke vermindering van de jeugdbaldadigheid mogen constateren, zodat de acties met de gummistok tegen jeugdige onverlaten bij het Wilhelmina- en Res Novaplein en de IJzeren Brug, waar zij voorbijgangers mo lesteerden, donderbussen afstaken en lan taarnpalen vernielden, gelukkig reeds lang tot hét verleden behoren. De heer Van Pel staat bij zijn superieu ren bekend als een ijverig en plichtsge trouw politieman met een groot gevoel voor rechtvaardigheid, welke waardering door diverse bevorderingen tot uitdrukking gekomen is. Zo werd hij in 1927 bevorderd tot agent van politie eerste klasse, om daarna in de loop der jaren als hoofd agent in zijn tegenwoordige functie van brigadier te worden benoemd. De jubile rende politieman zal ongetwijfeld bij het publiek voornamelijk bekend geworden zijn door de drukke post aan de Zandvoort- selaan, waar hij vele jaren met grote toe wijding, tact en enthousiasme het steeds intensiever wordend verkeer geregeld heeft. Brigadier Van Pel, die zijn opleiding nog ontving van brigadier Silvis en daarna ge durende achttien jaar onder inspecteur C. H. Kemper heeft gediend, zal dit jubileum onder meer herdenken met een receptie, welke Zaterdag 20 Augustus van 3 tot 6 uur gehouden wordt aan zijn woning, Ti- morstraat 5 te Heemstede. BINNENLAND Strop. Een winkel in sportartikelen in Rotterdam heeft weinig prettige herinnerin gen aan het bezoek van een viertal Belgen, twee dames en twee heren. Een van de dames kocht een badpak en een rokje, waarop een van de heren betaalde met een biljet van duizend Belgische francs. Het was zeer druk in de winkel en de winkeljuffrouw vergiste zich. Zij gaf terug van 1000 gulden, hetgeen een strop betekende van f 924. De Belgen hebben zich niet meer laten zien. Aanbesteed. De Provinciale Waterstaat in Gelderland heeft aanbesteed het aanleg gen van een aardebaan voor de provinciale weg no. 34, van Dreumel tot Heerewaarden. Er waren 9 inschrijvingen. De hoogste in- schrijfster was de N.V. Cultuurtechnische Maatschapij te 'sGravenhage met f 1.000.000; de laagste was de firma P. M. Grebe te Sneek met f469.000. HAARLEM EN OMGEVING Waag het er op. Door een zetfout is in de recensie van de door „Kunst zij ons Doel" gehouden expositie sprake geweest van een der deelnemers als Van der Stolk, maar men zal hebben begrepen dat hier Van der Colk moest staan. In de loop van Juli nam het aantal werk loze mannen toe van 23.297 tot 26.598, ter wijl de bezetting van de aanvullende wer ken daalde van 10.744 tot 9581, zodat het aanbod van arbeidskrachten in totaal met 2138 steeg. Deze toeneming moet, naar het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid mededeelt, in de eerste plaats worden toegeschreven aan inschrijving van scholieren, die de onderwijsinstellin gen verlaten. Het aantal ingeschrevenen beneden 19 jaar liep dan ook met 2314 op, voornamelijk voor de metaalvakken (1415), de bouwvakken (328) en de kantoren (158). Verder waren de plaatsingsmogelijkheden, met name ook in de bouwnijverheid, enigs zins beperkt als gevolg van de bedrijfs- vacanties. Tenslotte liep de productiecam pagne in de veenderijen af en waren de weersomstandigheden voor de landbouw zo gunstig, dat op grote schaal met machines kon worden gewerkt. Het aanbod van bouwvakarbeiders steeg van 3843 tot 4436, veenarbeiders van 1067 tot 1386. metaalarbeiders van 1628 tot 2951, landarbeiders van 7904 tot 8530 en kan toorpersoneel van 2749 tot 2843. Een daling deed zich voor bij het handelspersoneel (van 1695 tot 1531), het hotelpersoneel (van 501 tot 454), het transportpersoneel (van 1651 tot 1512) en de losse arbeiders (van 7708 tot 7495). Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijk personeel steeg van 63.556 tot 70.023, waarbij 3714 aanvragen werden ge noteerd voor personeel beneden 19 jaar. De werkloosheid was eind Juli het hoogst in Drente met 24 werklozen per 1000 man nelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 5. Het rijksgemiddelde be droeg 8. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 3053 tot 3525, eveneens in hoofdzaak als gevolg van de afloop van het schooljaar. De geregistreerde vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 34.953 tot 35.763. Kortgeleden is vanwege de Stichting Machinefonds voor het Grafisch Bedrijf de duizendste verouderde machine vernietigd. Dit betekent, dat sinds de oprichting van de stichting 1 Januari 1950 per drie werkdagen twee verouderde machines uit de productie zijn genomen. De stichting werd opgericht met het doel de grafische bedrijfstak technisch te saneren. Mede ten gevolge van de oorlog, waardoor vervanging onmogelijk was, werd nog in vele grafische ondernemingen gewerkt met machines, die noch technisch, noch economisch langer 'n voldoende resultaat konden opleveren. Door haar streven naar modernisering van onderaf heeft de stichting niet alleen de individuele bedrijven, doch de gehele be drijfstak op een gemiddeld hoger econo misch en technisch niveau gebracht. De werkzaamheden van de Stichting Machinefonds worden gesteund door de machinehandel, die een bepaald percentage van de verkoopprijs van nieuwe machines aan de stichting afdraagt. De gelden wor den in een fonds gestort, waaruit de onder nemers, die voornemens zijn een oude machine te vernietigen en een nieuwe aan te schaffen, een bijdrage ontvangen. Deze bijdrage is voor velen een prikkel om de machine niet tweede, derde of vierde hands te verkopen. Nieuwe CAO voor chefs In de afgelopen weken zijn tussen de vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties in de grafische in dustrie besprekingen gevoerd over de ver nieuwing van Collectieve Arbeidsovereen komst voor de chefs in de grafische be drijven. Deze CAO expireerde op 30 Juli. De onderhandelingen hebben tot overeen stemming geleid. Het resultaat van de be sprekingen is ter goedkeuring aan het Col lege van Rijksbemiddelaars voorgelegd. Het is de bedoeling de overeengekomen wijzi gingen in de CAO op 1 Augustus 1955 van kracht te doen worden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11