Fruit-Telia's PANDA EN DE MODE-MEESTER Wereldnieuws Atoomcentralen zijn niet erg gevaarlijk voor omwonenden 2 Voorzichtigheid blijft echter geboden De radio geeft Vrijdag Regering-Faure niet in acuut gevaar Crisis rommelt ondergronds Heffing van detail handel en ambacht WRIGLEY A. de Haan Azn. 75 jaar UIT ANDERE BLADEN De tariefsverhoging der Spoorwegen och ió het zo Meer over Paaseiland V Uitstel in proces tegen Nederlanders in Indonesië mc jubelen woningtextiel e> JI xtotttettGeek 250 modelkamers Proef met parkeermeters in Londense binnenstad Voor registratie en subsidie aan Economisch Instituut voor de Middenstand Kerkelijk Nieuws K«U W Vrijlating van tien Belgen uit Rusland verwacht Teil onrechte geweigerde collecten Loondorser overleden door val op hooivork Hartelijke huldiging jubilaris Van Veen DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1955 GENèVE (United Press) De laatste da gen zyn op de atoomconferentie te Ge- nève Russische, Amerikaanse en Engelse rapporten voorgelezen over atoomkracht- centralen die in die landen reeds werken en over plannen tot bouw van grotere in stallaties. Hoe staat het met het gevaar voor de bevolking als zulk een installatie de lucht in vliegt? Blijkens een Ameri kaans rapport is dat gevaar bij kleine in stallaties gering. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft een jaar geleden te Idaho Falls in de Verenigde Staten een reactor tot ontploffing gebracht om te zien wat er bij een ongeluk zou gebeuren. De reactor die werd opgeofferd was de „Borax I". Alle brandstoffragmenten vielen op de aarde terug binnen een straal van tweehonderd meter en de radio-actieve „regen" bleef beperkt tot een nauwelijks groter gebied. De explosie werd vergeleken met een die door enkele ponden T.N.T. veroorzaakt kan worden. De slotsom der geleerden was dat de bewoners van een plaats waar een atoomkrachtcentrale is gevestigd, zich niet bijster bezorgd behoeven te maken over het explosiegevaar. Voor dat Borax I de lucht in ging, waren met deze installatie al meer dan tweehonderd andere belang rijke veiligheidsproeven genomen. Risico Hoewel dit aspect van de toepassing van kernenergie dus niet zo somber lijkt, is het volgens de Amerikanen toch wel zaak op te passen in geval een grote atoomzuil op hol zou slaan. Het zou dan noodzake lijk kunnen zijn een hele stad te ontrui men, belangrijk terrein voor waterwinning op te geven en de plek waar de reactor zelf gestaan heeft misschien gedurende ja ren verboden gebied 'te laten. De keuze van het terrein van de installatie is dus wel belangrijk. Walter Binks van de radiologische be- DJAKARTA (PIA). Rechter Maeng- kom, die de zaken tegen de gearresteerde Nederlanders in de gedingen tegen Jung- schlaeger en de verdachten uit Bandjarne- gara leidt, bevindt zich op het ogenblik te Sukaboemi, waar hij woonachtig is. De bij de berechting betrokken landrechter is ziek geworden en voor 14 dagen ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. De verdere behandeling van beide zaken is daardoor uitgesteld. ADVERTENTIE n; *e /cfer JM it AsBSBSix&mSFXsa w WONINGINRICHTING BEVERWIJK C/e^e^c/vM, 8-1230 «7^13.45-18 (fbiwe/ap t)C< l3-uwf (feitofer). schermingsdienst van het Britse ministerie van Volksgezondheid, heeft de afgevaar digden op de atoomconferentie gewaar schuwd, dat welke maatregelen ook wor den uitgedacht om te voorkomen, dat ar beiders in de atoomindustrie en het pu bliek aan uitstraling bloot staan, rekening moet worden gehouden met zekere „schade", hoe gering ook. „Indien, door een ongeluk, een grote hoeveelheid radio activiteit, afkomstig van een kernenergie centrale, zou vrij komen, zou er in een ge bied rondom, van een straal van twee ki lometer, niemand in leven blijven", aldus verklaarden W. G. Marley en T. H. Fry, deskundigen van het Britse instituut voor kernsplitsingsonderzoekingen te Harwell. Zij voegden hieraan de waarschuwing toe: „Het is van groot belang de terugslag te vermijden, die een grote ramp in de be ginperiode van de ontwikkeling der kern energie-industrie zou veroorzaken". LONDEN (Reuter) Bij wijze van proef zijn op Portland Place in Londen parkeer meters geplaatst, ten behoeve van automo bilisten die er voor een korte tijd willen parkeren, aldus meldt de Londense „Ti mes". Men moet een shilling in de gleuf van de meter doen voor drie uur parkeren. In een hoofdartikel tekent de „Times" hierbij aan, dat het de bedoeling is, de automobilisten door het vragen van hoge re bedragen voor langere parkeertijden er toe te brengen elders dan op de straat par keerruimte te zoeken. Volgens een wet moet de opbrengst van de meters voor het vergroten van dergelijke accommodatie worden aangewend. Van de zijde der auto mobilisten-organisaties wordt echter aan gevoerd, dat het meterstelsel de beschik bare ruimte op straat vermindert doordat de aangegeven parkeervlakken niet vari eren met de grootte der wagens. In het artikel wordt verder de vrees ge uit, dat invoering van het meterstelsel op grote schaal en eventueel, zoals in Ameri ka, van strafbaarstelling van overschry- ding der gestelde parkeei-periode tot een „onwelkome" verzwaring van de taak der politie zal leiden. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 27.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Viool en piano. 10.40 Platen. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Amusementsmu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 15.15 Piano. 15.30 Amusementsmuziek. 16.00 Platen. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Platen. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Klaar voor het Gou den Jaar, causerie. 19.00 Platen. 19.15 Lichte muziek. 19.30 Ik herinner mij, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie. 20.00 Nieuws. Berichten en boekbespreking. 20.15 Voordracht. 20.30 Causerie over de Verenig de Naties. 20.40 Amerika, causerie. 21.00 Militair orkest. 21.25 Buitenlands weekover zicht. 21.40 Salzburgerfestival: Philharmo- nisch orkest. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Nieuws en weerbericht. 8.00 Pontificale hoogmis. 9.45 Platen. 10.00 Amusementsmuziek. 10.30 Pla ten. 11.00 Voor de zieken 11.40 Mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Instrumentaal octet. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor de vrouw. 12.40 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Platen. 18.30 Vragenbeant- woording. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelich ting waarin opgenomen het emigratiepraatje. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 Platen. 21.00 Pla ten. 21.30 Muzikale quiz. 22.00 Humor en humeur, causerie. 22.15 Zang en piano. 22.35 Platen. 22.45 Gewijde muziek. 23.00 Nieuws. 23.1.5—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Omroep orkest. 15.00 Platen, 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Zang en piano. 18.10 Voordracht. 18.20 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Die Entführung aus den Serail, opera. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Die Entfhüring aus dem Serail, opera (vervolg). 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22 0022.30 Nieuws. Feiten van de Dag. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 76 m.). (Van onze correspondent in Parijs) Behalve de Marokkaanse kwestie, die de mogelijkheid inhoudt dat de binnenlandse politiek binnenkort weer ingrijpend wordt beroerd, is er nog een andere aangelegen heid die de Franse regering nog altijd ver deelt. Zij betreft het officiële Franse stand punt tegenover Europa. Minister-president Faure heeft er vorige week in zijn balans weinig over gezegd, maar achter zijn feitelijk veelzeggend zwijgen gingen meningsverschillen, vooral tussen de Gaul listen en de Rooms Katholieken, schuil, die eveneens elk ogenblik tot nieuwe uitbar sting kunnen komen. Zonder naar volle digheid te willen streven, moet ook nog de binnenlandse economie worden genoemd, een vraagstuk, dat dezer dagen tot moei lijkheden kan leiden wanneer de land bouwprijzen moeten worden vastgesteld. Van een acuut gevaar voor de regering is, alles bijeen, nog geen sprake, maar de crisis blijft ondergronds rommelen. Faure heeft zich in de maanden dat hij zijn hoge post bekleedt, een intelligent diplomaat getoond, die met vaardigheid vele klippen omzeilde. Bijzonder voortvarend was zijn politiek in tegenstelling met het beleid van zijn voorganger Mendès-France ze ker niet en verschillende resultaten, vooral op het gebied van de alcoholbestrijding die vóór hem werden bereikt, zijn door de hui dige coalitie zelfs weer ongedaan gemaakt. Niettemin kon worden gezegd, dat Frank rijk voor en na Genève zijn internationale aanzien heeft verbeterd en vruchteloos is het bewind van Faure's ploeg niet geweest. Meer echter dan op deze positieve resul taten zal Faure voor zijn ministerieel voortbestaan op een andere factor kunnen rekenen. Die factor is de vrees, dat Mendès- France bij een volgende crisis terug zou kunnen keren. In betrekkelijke stilte bereid P. M. F. de algemene verkiezingen van de komende zomer voor, waarbij hij een be slissende overwinning hoopt te halen. In tussen fungeert hij nog steeds als de boze boeman voor alle politici van de oude stem pel, die het publiek een eensgezindheid trachten voor te spiegelen die niet bestaat en waarin ze zelf geloven Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend ter verlening aan de So ciaal-Economische Raad van de tijdelijke bevoegdheid aan ondernemers op het ge bied van detailhandel en ambacht een hef fing op te leggen ten behoeve van een registratie van de ondernemingen op dit gebied en van subsidiëring van het Econo misch Instituut voor de Middenstand. In de toelichting wordt onder meer gezegd, dat indien de middelen tot het voortzetten der registratie en de vroeger door de Hoofdgroep Ambacht en de Bedrijfsgroep Detailhandel verleende bijdragen in de kosten van het Economisch Instituut voor de Middenstand komen te ontbreken, de gewichtige belangen, die door de instand houding der registratie en door de werk zaamheid van het instituut gediend wor den, ernstig zouden worden geschaad. Op grond hiervan hebben de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken nagegaan, welke mogelijkheden er bestaan om het bedrijfsleven de middelen te doen verschaffen tot voortzetting van de regi stratie en van de subsidiëring van het Economisch Instituut voor de Midden stand tot een tijdstip, waarop alsdan in gestelde bedrijfslichamen de zorg hiervoor kunnen overnemen. Zij kwamen daarbij tot het voorlopig inzicht, dat de Sociaal- Economische Raad het aangewezen orgaan is om deze maatregelen te treffen. Daar naast zal de tot dusverre verleende rijks bijdrage gehandhaafd blijven. Als grondslag voor de te treffen maat regelen is een wettelijke voorziening no dig, waarbij de SER voor beperkte tijd wordt gemachtigd aan de betrokken onder nemingen voor het beoogde doel een hef fing op te leggen. Het totaal benodigde bedrag wordt ge schat op f 800.000 a f 900.000 's jaars. Het te heffen bedrag dient voor alle be trokken ondernemingen gelijk te zijn, om dat hierdoor per onderneming per jaar een betrekkelijk gering bedrag zal worden ge heven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kolderveen L. Lingen, cand'. te Rotterdam; te Opheusden C. Treure te Ederveen. Aangenomen naar Nuenen G. Griffioen, vic. te Markelo. Aangenomen de benoeming tot vic. te Zwolle C. Groot, cand. te Wormer. Bedankt voor de benoeming tot vic. te Almen J. Schellingerhout cand. te Alphen aan de Rijn. Geref. Kerken Beroepen te Fijnaart en te Minnertsga A. Trapman, cand. te Ottoland. ADVERTENTIE heerlijk - verfrissend CHt' !j zuivert de adem - verhoogt uw energie en levenslust ©en 3 ge zon de gewoonte MOSKOU (Reuter). Uit gewoonlijk be trouwbare bron is vernomen, dat minister Molotov tijdens een onderhoud met de Bel gische ambassadeur Wauters, heeft be loofd. dat tien Belgische burgers die sedert de oorlog in de Sovjet-Unie gevangen aifc- ten, zullen worden vrijgelaten. Dé ambas sadeur bracht een afscheidsbezoek aan Molotov, na drie jaar in 'Moskou ambassa deur te zijn geweest. In diplomatieke krin gen meent men, dat wel de meeste, doch niet alle Belgen die nog gevangen zijn in de Sovjet-Unie, vrijgelaten zullen worden. De tien Belgen die aan de Belgische mili taire autoriteiten te Berlijn zullen worden overgedragen dienden bij de Duitse strijd krachten aan het Russische front of waren leden van het door de Duitsers gerecruteer- de Belgische legioen- Do Kroon heeft een besluit vernietigd van B. en W. der gemeente Deurne, waar bij een verzoek was afgewezen van het Verbond van Algemene Instellingen voor Kinderbescherming te Utrecht tot het hou den van een collecte. De Kroon heeft overwogen, dat de collecte deel uitmaakte van het collccteplan van het Centraal Ar chief en inlichtingenbureau in zake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Neder land te Amsterdam. Dit collecteplan is geenszins bindend, maar heeft slechts de betekenis van een advies. Dit neemt ech ter niet weg aldus het besluit van de Kroon dat het van belang is, dat de ge meenten zich zoveel mogelijk houden aan het plan en hiervan slechts afwijken, in dien hiervoor gewichtige redenen aanwe zig zijn. In dit geval is daar echter niets van gebleken. B. en W. hebben overwo gen, dat in Deurne uitsluitend Katho lieke verenigingen voor kinderbescher ming werkzaam zijn. Nu door de bij het verbond aangesloten instellingen kinderen uit alle provincies verpleegd worden, le vert dit bezwaar niet voldoende grond op om van het collecteplan af te wijken. De Kroon heeft dergelijke besluiten genomen ook ten aanzien van enige ge meenten in Uti-echt, waar collecten van het verbond waren geweigerd. De heer A. de Haan Azn. te Bussum, een vooral onder de cricketers en voetballers zeer bekende persoonlijkheid, hoopt op Za terdag 20 Augustus zijn 75ste verjaardag te vieren. v. De heer .De -Haan vervulde vele jaren tal van belangrijke functies en hij deed dat jine.izoveel. „en ambitie,, dat.men,hem lid van verdienste of erelid maakte van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, de Amsterdamse Voetbalbond en de Utrechtse Provinciale Voetbalbond (vroegere UPVB), ere-voorzitter van de Amsterdamse Cricket bond en ere-lid van de Nederlandse Cricket bond. Voor de NCB maakt hij thans nog deel uit van de redactiecommissie en ad ministratie van het officieel orgaan. De heer De Haan had tal van jaren zit ting in het bestuur van de KNVB, voor welke bond hij een vurig propagandist was. Hij hield lezingen over de spelregels en vertoonde lichtbeelden in alle delen van het land. Hij zat in vele commissies, o.a. in de schoolvoetbal- en in de examencommis sie voor scheidsrechters en verder was hij zowel voorzitter van de oude Amsterdamse Voetbalbond als van de nieuwe, waarin hij op verzoek van de KNVB alle Amsterdam se bonden onderbracht. Jarenlang kende men in Utrecht de heer De Haan ook als praeses van de vroegere UPVB. Wat de cricket betreft, hij was voorzitter van „Olympia", secretaris en later voor zitter van de Amsterdamse Cricketbond en bestuurslid van de Nederlandse Cricket bond. De verdiensten van de heer De Haan voor de Nederlandse sport werden erkend door een Koninklijke onderscheiding, als ridder in de Orde van Oranje Nassau. De loondorser G. van Ginkel uit Weke- rom is van een stromijt gevallen op een met de tanden omhoog staande houten hooivork. De man liep inwendige kneuzin gen op en is in het Stads en Academisch ziekenhuis te Utrecht overleden. 19. Enkele dagen na de opzienbarende televisie-uitzending van modekonina Dio- rus XIV, alias Joris Goedbloed, kwam Pan- ia opgewonden binnenrennen met eer krant in de hand. „Je hebt je zin gekre gen!", riep hij geërgerd, „de modewet is aangenomen en jij bent tot minister van Mode benoemd!" „Zijne Excellentie Joris Goedbloed murmelde Joris. „Welaan, dat klinkt goed, niet waar? Maarver volgde hij, „waarom fronst ge zo, manne ke? Grieft u iets? Zeg het de Minister maar, spreek ronduit". „Ik vind het onzin, dat jij voortaan iedereen kunt voorschrij ven, hoe hij zich kleden moet", zei Panda. „En IK trek me er ook niets van aan". „Ei, ei, welk een opstandige taal", zei Joris, terwijl hij Panda speels in krant en hoed kleedde, „indien de wet u voorschrijft, wat ge aan moet trekken, zult ge er u iets van aan moeten trekken, ventje. Wet is wet". „En welke mode schrijf je nu voor?", vroeg Panda, nijdig de krant van zich afschud dend. „Ik voer de X-lijn in", antwoordde Joris. „Waarbij een smal middel wettelijk voorgeschreven is. Ronde vormen, de zgn. 0-lijnen, worden niet meer geduld. Zij moe ten worden afgeplat". En bij zichzelf voeg de hij hieraan toe: „vooral bij de zakken elke dikzak zal weldra platzak zijn Over dit onderwerp schrijft de Volks krant: De voortdurend dalende netto-winst van de Nederlandsche Spoorwegen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat enige dagen geleden doen besluiten toestemming te geven tot het verhogen van de tarieven voor het reizigersverkeer per 1 Septem ber. Aannemende, dat het aantal reizigers gelijk blijft aan het aantal, dat in 1954 van spoorwegvervoer gebruik maakte de afgelopen jaren is het aantal voortdu rend gestegen zullen de voorgenomen tariefsverhogingen de NS een extra bate brengen van ongeveer 13 millioen gulden per jaar. De minister zal ongetwijfeld nauwkeu rig hebben onderzocht, of een tariefsver hoging al dan niet billijk is. De argumen tering, die tegenover het reizende publiek is gebruikt om de tariefsverhoging te rechtvaardigen, is nochtans onvoldoende om dat publiek van de onontkoombaarheid der verhoging te overtuigen. Toch zijn zij het, die de lasten van de beslissing moe ten dragen. Zowel de minister als de Nederlandsche Spoorwegen hadden de tariefsverhoging wat minder harteloos kunnen opdienen en daardoor wat minder onsympathiek kun nen maken. Er zijn nu bijna acht maan den van 1955 achter de rug. Was het niet mogelijk geweest om de uitkomsten van bijvoorbeeld de eerste zes maanden van 't lopende jaar weer te geven en daardoor aan te tonen hoe noodzakelijk de verho ging is? Dan zou kunnen worden afgele zen, of 't vervoer, zoals dat in de afgelo pen jaren het geval was, opnieuw is toe genomen, waardoor eventuele kostenstij gingen door hogere inkomsten betaald worden. Dan zou ook kunnen worden ge constateerd, of de verhoging van de tarie ven voor de stukgoederen van 1 October 1954, van gunstige invloed is geweest. Dan zou ook wellich de invloed kunnen wor den bespeurd van enkele andere tariefs wijzigingen, die reeds eerder werden aan gebracht. Kortom dan zou een waardeer bare poging zijn ondernomen om de voor genomen tariefsverhoging aanvaardbaar te maken. Nu wekt zij slechts ontstem ming. Ontstemming bijvoorbeeld over de dub bele verhoging die maandtrajectkaarten en weekkaarten moeten ondergaan, om dat zij bij een vorige verhoging „ge spaard" bleven. De reizigers op een maand-trajectkaart brachten vorig jaar 12.6 millioen gulden voor de spoorwegen op. Vanaf 1 September zullen ze 13 per cent meer moeten gaan betalen of onge veer l'/a millioen gulden. De arbeiders, die op weekkaarten reizen, die vorig jaar 10.7 millioen gulden in het spoorweg- laad je brachten, zien hun bijdragen ver hoogd met 12 percent of tezamen even eens ongeveer l'/s millioen gulden. Beide categorieën zullen dus straks de luxe of meer nog wellicht de noodzaak van het buiten de woonplaats werken bestraft zien met een niet onbelangrijke ingreep in hun inkomen. Het moeten dus wel zeer ernsti ge redenen zijn, die de minister er toe ge bracht hebben, deze categorie extra zwaar te treffen, om er nog een paar millioen uit te halen. Die. ernstige redenen zijn tot op heden de slachtoffers nog niet bekend, want het slinken van de netto-winst kan daartoe niet dienen. De Nederlandsche Spoorwegen dreigen de V. van „Voordelig" te verliezen maar verzuimen die van „Voorlichting" te win nen. tiet is vandaag vijfentwintig jaar geleden dat de heer B. J. T. van Veen uit Velsen- Noord, in dienst trad van het Provinciaal Electriciteits Bedrijf van Noordholland, waarbij hij thans als technisch opzichter B bij de centrale werkzaam is. Ter gelegen heid van dit zilveren jubileum werd de heer Van Veen hedenochtend hartelijk toe gesproken door de directeur van het PEN, ir. J. den Boesterd, die hem tevens een ge schenk onder couvert overhandigde. Van middag houdt de jubilaris te zijnen huize een receptie, waar ongetwijfeld vele vrien den en kennissen van hun belangstelling blijk zullen geven. Namens de collega's bood de heer C. Weller, lid van de jubi leumcommissie, een geschenk aan. Evacuatie. Te Tripoli in Libye is een vriendschapsverdrag getekend tussen Libye en Frankrijk. Het verdrag voor ziet in de evacuatie van de Franse strijdkrachten in de provincie Fezzan. Uitstel. De inenting van Deense kinderen tussen negen maanden en zeven jaar tegen kinderverlamming, is twee maan den uitgesteld vanwege een fout bij de entstof-productie. Enkele partijen ent stof bleken niet zuiver te zijn. Tegenspraak. De Hoge Commissie van In dia in Londen heeft een Portugees be richt tegengesproken, volgens hetwelk India vijftien tanks heeft overgebracht naar de Noordgrens van Goa, de Por tugese kolonie aan de kust van India. In Goa is Woensdag opnieuw een groep Indiërs, die de kolonie waren binnen gekomen, aangehouden en naar de grens teruggeleid. Alleen de leider, die verklaarde tot de Indiase Congrespartij te behoren, wordt vastgehouden. Kleine. De Verenigde Staten zijn van plan kleine onderzeeboten met atoomaan drijving te bouwen, John von Neu mann, tijdelijk voorzitter van de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie nu almiraal Strauss in Genève is, ver klaarde dat met een particuliere firma reeds een contract is getekend voor de bouw van een reactor geschikt om in kleine onderzeeboten te worden ge plaatst. Discrediet. Er zal een commissie gevormd worden uit het Argentijnse congres om een onderzoek in te stellen naar het verbranden van een Argentijnse vlag en andere incidenten op het congres plein te Buenos Aires. Een dergelijk onderzoek is geëist door de radicale oppositie, die te kennen heeft gegeven dat de incidenten door regeringsfunc tionarissen geënsceneerd waren om de Rooms-Katholieken in discrediet te brengen. Messerschmitt. Het eerste Spaanse straal vliegtuig is door de „Hispano Aviacion" te Sevilla vervaardigd. Het toestel, dat de naam „Saeta" draagt, is gebouwd volgens plannen van de Duitse inge nieur en constructeur Willy Messer schmitt. Proefvluchten met het toestel zijn nog niet gemaakt. Geen grap. Naar aanleiding van een kran tenbericht, dat president Eisenhower door de Russen te Genève zou zijn beet genomen, toen hij huwelijkscadeaux zond aan de dochter van maarschalk Zjoekov, heeft een woordvoerder van het Witte Huis verklaard, dat het niet juist is, zoals in het'bericht was gezegd, dat de maarschalk geen dochter heeft. „Maarschalk Zjoekov heeft zeker twee dochters en enige kleinkinderen", aldus de woordvoerder. Krupp. Alfried Krupp von Bohlen und Haïbach en de Griekse industrieel Atha- nassiades, hebben een verdrag geslo ten inzake de ontsluiting van de bruin- kolenvelden van Ptolemais in Grieken land en de bouw van een brikettenfa briek en een electriciteitsbedrijf. Het verdrag schept een basis voor aan zienlijke uitbreiding van de Griekse energievoorziening en daarmede voor de Griekse industrialisatie. Wij niet. De Sovjet-Unie heeft Zweden la ten weten dat de Russische autoriteiten naar aanleiding van persberichten vol gens welke .buitenlandse onderzeeboten op 14 Juli en 2 Augustus voor de Zweedse kust zijn waargenomen, een onderzoek hebben ingesteld. Dit heeft uitgewezen, dat geen enkele Russische onderzeeboot zich op genoemde dagen in de Zweedse territoriale wateren heeft bevonden, aldus een Russische nota. In de afgelopen maand werden vijf vreemde duikboten opgemerkt in Zweedse wateren. Rampok. Vierhonderd woedende boeren, gewapend met schoffels en schoppen, hebben Woensdagavond het gemeente huis van het dorp Apollosa nabij Bene- vento in Zuid-Italië bestormd, omdat geen voortgang wordt gemaakt met het aanleggen van een weg, die het dorp met hun boerderijen moet verbinden. Zij sloegen de voordeuren, alle ruiten en kantoormeubelen stuk en verscheur den alle documenten, die zij vonden. De opstand werd bedwongen door carabi nieri, die tevens een stormloop op de villa van de burgemeester verijdelden. De boeren hebben al zeven jaar lang protesten laten horen. De gemeente raad wordt door de monarchisten be heerst. VOOR MENSEN met een romantische verbeelding biedt het Paaseiland, dat op 4000 km. afstand van de Chileense kust ligt, aantrekkelijke mogelijkheden. Het ei land ontleent zijn naam aan het feit dat onze zeevaarder Roggeveen het op Paasdag 5 April 1722 ontdekte; sinds 18S8 behoort het echter tot Chili. Het Paaseiland en zijn 300 koppen tel lende inlandse bevolking heeft voorname lijk bekendheid gekregen door de grote platte stenen die op het eiland tot gewel dige muren zijn opgestapeld, door de ahoe's (stenen platvor men met een religieuze functie, vaak tevens als graf dienend), door de overblijfselen van gro te stenen huizen, door de me ters hoge stenen beelden, en tenslotte ook door een soort beeldschrift dat gelijkenis ver toont niet alleen met de praehistorische tekens die in de Indusvallei zijn aangetrof fen, maar eveneens met die in Noord- China. De beroemde stenen beelden, waarvan op het eiland nog ruim 150 stuks worden aangetroffen, verkeren in alle stadia van bewerking en variëren van 20 m. lengte tot 4 a 5 meter. Het gewicht van de beel den wordt gemiddeld op 4 a 5 ton geschat, met uitzondering van het 20 m. lange beeld dat wel 30 ton weegt. Deze kampioen ligt dan ook nog bij de groeve op de vulkaan en werd nooit getransporteerd. De beelden stellen een menselijk heupbeeld voor, met een groot (en van boven vlak) hoofd, laag voorhoofd, diepe oogholten die door lage wenkbrouwen worden overschaduwd, gro te, enigszins opwippende neus met wijd ge opende neusvleugels en dunne samenge knepen lippen, die er een minachtende uit drukking aan geven. Vroeger droegen de beelden nog een cylindervormige, 2 m. hoge, hoed van tufsteen, maar aangezien de beelden tijdens stamveten werden om geworpen, zal het niemand verbazen dat geen der stenen reuzen tijdens de val de hoed op het hoofd heeft kunnen houden. N Over de zin van deze beelden is niets met zekerheid bekend; zij stellen wellicht vergoddelijkte voorouders voor, maar de romantische verbeelding, waarop we bij de aanvang van dit praatje zinspeelden, heeft er een geslacht van reuzen van gemaakt, die in voorhistorische tijden dit eiland zou den hebben bewoond. De meeste onderzoe kers zijn echter tot de conclusie gekomen dat de eerste bewoners omstreeks de 12de of 13de eeuw het eiland hebben bevolkt. (Dit maakt contact of verwantschap met de volken die 5000 jaar ge leden in Indië of China woon den onmogelijk). Desondanks blijft het een belangwekken de vraag, welk volk deze reusachtige beelden en bouw werken op Paaseiland heb ben vervaardigd. Wat de schrifttekens betreft, dit zijn waarschijnlijk een soort „geheugen-steu nen" geweest bij de voordrachten van de tangata-rongo-rongo, d.w.z. van een spe ciale klasse van mensen die dit rongo-rongo schrift kenden, dus de geheugensteunen wisten te vertalen. Aangezien de vorst van Paaseiland en zijn gehele omgeving echter in 1862 door Chileense slavenhalers werd weggevoerd, en in handen van de heersen de klasse de kennis van de rongo-rongo tekens was geconcentreerd, verdween daarmee ook het levende archief van het eiland. Dank zij de overleveringen, die bij de rest van de bevolking bleven bestaan, is echter bekend dat sommige tabletten met inscripties betrekking hebben op ceremo niën, andere op oorlogshandelingen, weer andere op gebeden, enz. Maar het zgn. schrift zelf is nog niet ontcijferd kunnen worden. Nu we toch weer in de schrijfsystemen zijn beland, zullen we u wat spreekwoorden van de Ewe stam laten zien, die veel een voudiger zijn neer te schrijven dan wij dit doen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2