Splitsing in Zuid-Afrika lijkt economisch een onmogelijkheid Industrie is de smeltkroes voor blank en zwart DE BEST GEMENGDE HALF ZWARE SHAG! Uitkomst Andrews Agenda voor Haarlem Belgrado zaait in Oost-Europa twijfel aan Marx en Lenin Is volstrekte apartheidpractisch uitvoerbaar? Aantal nieuwe sociale verschijnselen kan niet voldoende verklaard worden DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1955 Vanwaar en waartoe? Hoeveel en waarheen? Brug over het Eemmeer aanbesteed Natie van opzichters Steeds meer en beter Geen beslissing in geding tussen grossier en FABO-kartel Dagproductie in Juni gedaald Landelijke BB-week van 17-24 September &.t~ Maag en ingewanden zijn dikwijls eigenwijs Canadian Pacific verkoopt „Empress of Australia" (Van onze reisredacteur PRETORIA. „Wij zullen liever economische dan raciale zelfmoord plegen". De vuist van de prominente Afrikaner journalist dreunde op tafel. „Wij zijn bereid iedere prijs voor de verwezenlijking van de apartheid te betalen". Het gesprek ging over het kernpunt, de practische maatstaf van de apartheid: is zij economisch uitvoerbaar? Kan de Unie in de toekomst haar ideaal van een uit eindelijke splitsing in „wit Zuid-Afrika" en „Bantoestan" een gezonde blanke en een even levenskrachtige zwaret staat binnen haar grenzen verwezenlijken? Of is het een wensdroom waarvan het nastreven tot economische ontwrichting van het land zou voeren? Met de eventuele uitvoerbaarheid staat of valt veel van de morele rechtvaardigheid van het huidige apartheidsbeleid. Ik heb gesprekken zonder tal gevoerd met industriëlen, mijneigenaars, landbouw deskundigen, ambtenaren, sociologen en economen over de vraag die voor de politieke toekomst van de Unie van beslissend belang is: „Wat zal het zijn: apart heid, de industriële en agrarische ontwikkeling van de reservaten dus tot een Bantoestan, dat het overgrote deel van de zwarte bevolking tot een eigen tehuis zou kunnen dienen, öf economische integratie, het door zovelen gevreesde proces van steeds hechter verweving der blanke en zwarte bevolkingsgroepen in hel economische leven van Zuid-Afrika dat uiteindelijk tot maatschappelijke gelijk stelling moet leiden?" WAT ZIJN DE FEITEN? Gedurende de afgelopen vijfentwintig, maar vooral in de laatste vijftien jaar, heeft Zuid-Afrika een verbluffend snelle industriële ontwikke ling doorgemaakt. Ik citeer premier Stry- dom: „Industrie is thans het levensbloed van de Unie. In 1953 droeg de industrie meer bij tot het nationale inkomen dan landbouw, visserij, bosbouw en mijnwezen tezamen. Waar in 1925 de industrie voor vijfentachtig millioen pond sterling produ ceerde, daar zal zij in 1955 ruim vijftien honderd millioen pond. voor haar rekening nemen." Zelfs goud, zo lang de rijkdom van Zuid- Afrika, is ruimschoots voorbijgestreefd, de industrie draagt twee keer zoveel tot het nationale inkomen bij als de mijnbouw. Waar haalt deze industrie haar arbeiders vandaan? Wel, waarin 1939 slechts 175.000 niet-blanken in de industrie werkten, zijn het er thans 700.000. Sterker nog, tijdens zeven jaar apartheidsbeleid van de natio nalistische regering is het percentage niet- blanke arbeiders in de industrie van 62 tot 72 gestegen. Industrie is het levensbloed van de Unie, het levensbloed van de in dustrie is gekleurde arbeid. WAAR KOMT DEZE ARBEID VAN DAAN? De grote trek naar de stedelijke gebieden komt uit de zwarte reservaten en van het blanke platteland. Een gedeelte van deze Bantoe-arbeiders zün „trekarbei ders," die op gezette tijden naar hun in de reservaten achtergebleven gezinnen terug keren, de steeds groeiende rest is voor goed verstedelijkt. Dat proces heet economische integratie. Is 't omkeerbaar, kan men van de omelette weer eieren maken? Er zijn twee hoofdpunten, die voor de beantwoor ding van deze vraag beslissend zijn: Kun nen de reservaten zo ver ontwikkeld wor den dat zij niet alleen de huidige Bantoe- bevolking maar ook haar natuurlijke aan was kunnen dragen? en zal blank Zuid- Afrika het zonder zwarte arbeidskrachten kunnen en willen stellen? Om de eerste vraag te beantwoorden heeft de Zuid-Afrikaanse regering vijf jaar geleden een socio-economische commissie ingesteld. Ik heb een lang onderhoud met de voorzitter van deze commissie, prof. Tomlinson, gehad. Hij bleek er van over tuigd dat met een stevig aangepakt pro gram de reservaten grondig ontwikkeld kunnen worden. Hoewel zij slechts dertien percent van het grondgebied van de Unie zullen beslaan, is door gunstige ligging en regenval hun agrarisch potentieel ruim het dubbele. Verbetering van de landbouw methoden zou zijns inziens ongeveer vier millioen Bantoes daarin een agrarisch be staan kunnen geven, de rest zou moeten worden geïndustrialiseerd. Prof. Tomlinson voorziet te dien einde openlegging van deze achterlijke gebieden door wegen en spoor wegen, ontwikkeling van energie-bronnen en ontginning van delfstoffen. Hij acht grootscheepse uitbreiding van lager, mid delbaar, technisch en hoger onderwijs noodzakelijk. Hij meent dat op staatskos ten aangelegde en gebouwde industrie terreinen en gebouwen op aantrekkelijke voorwaarden beschikbaar moeten worden gesteld en is van gevoelen dat deze indus trie in Bantoe-handen moet komen. Het is inmiddels algemeen bekend dat de minis ter van Naturellenzaken, dr. Verwoerd, voor industrieën in de reservaten hoege naamd niets voelt. 1-Iij geeft de voorkeur aan blanke industrieën op de randen der reservaten, door trek-arbeid te voeden. Op twee punten wilde prof. Tomlinson mij hangende de publicatie van zijn rapport nog geen uitsluitsel geven: de geschatte staatsinvesteringen voor dit pro gram en de minimum-bestaansbasis voor de Bantoe in Bantoestan. Wel zei hij, dat decentralisatie van de Zuid-Afrikaanse in dustrie in ieder geval noodzakelijk zal blijken, dat de reservaten om allerlei redenen daarvoor het meest geschikt zijn en dat wanneer zijn aanbevelingen zouden worden aanvaard, dit plan ruwweg tegen het einde van deze eeuw uitgevoerd kan zijn. Hoeveel Bantoes zouden deze gebieden dan kunnen dragen? Het huidige aantal van achtenhalf millioen. Hoeveel nieuwe Bantoes zullen er tegen die tijd bijgekomen De dienst der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed het bouwen van een brug over het Eemmeer bij Harderwijk. Van de elf inschrijvingen was de laagste die van de firma J. de Boer te Bussum, met f 904.000, en de hoogste die van de firma Christiani en Nielsen te 's Gravenhage, met f 920.700. andere drie gevallen groept de industrie om de havens. zijn? Vermoedelijk nogmaals acht millioen. En waar zouden die dan heen moeten? „Ja, zei prof. Tomlinson en hief de handen, „naór de protectoraten misschien." Hij doelde daarbij op Basoetoland, Beetsjoeana- land en Zwaziland, de drie grote (en vrij achterlijke) Britse protectoraten, die ge deeltelijk binnen het gebied van de Unie liggen en te zijner tijd aan de Unie over gedragen behoren te worden. Tezijnertijd. Voorlopig voelt de Britse regering, die elders in Zwart-Afrika nog zoveel goedgezindheid te winnen heeft, er bijzonder weinig voor deze „beschermde gebieden" aan de impopulaire regering van de Unie „uit te leveren." Welbeschouwd zou dus, zelfs als het plan-Tomlinson wordt uitgevoerd, ja als het uitvoerbaar zou blijken en als de blanke bevolking de grote offers er voor zou willen dragen, Zuid-Afrika onder al deze „alzen" in het jaar tweeduizend nog met een copie van het huidige probleem van acht millioen Bantoe in de blanke ge bieden zitten. NU DE ANDERE VRAAG: Zal wit Zuid- Afrika het zonder zwarte arbeidskrachten kunnen en willen stellen? Mogelijk, hoewel niet waarschijnlijk, zullen blanke gezinnen afstand doen van hun zwarte huisbedienden. Maar de land bouw schreeuwt om zwarte arbeid en de mijnen eveneens. Men moet daarbij niet vergeten dat volgens veler mening de Zuid-Afrikanen een „natie van opzichters" zijn geworden. En zouden land- en mijn bouw het nog met trek-arbeidérs afkunnen, de industrie, die razend snel groeiende industrie, kan het niet. Mechanisatie en immigratie zouden uitkomst kunnen bren gen, zeggen de apartheidstheoretici, maar mechanisatie schept meer arbeidsgelegen heid en de behoeften van iedere geschoolde immigrant doen hetzelfde. Bovendien wil het ras-bewuste Zuid- Afrika liefst alleen immigranten uit Noord- West—Europa, maar die worden steeds minder happig omdat het thuis zo goed gaat en omdat er andere aantrekkelijker afzetgebieden voor hen zijn. Verschuiving van bestaande industrieën naar de grenzen van de reservaten dan? Wel, de huidige industrie zetelt niet voor de pret om Johannesburg, Durban, Kaap stad en Port Elizabeth. In Johannesburg, veruit het grootste in dustriegebied, wordt zij vastgehouden door de magneet van de goudmijnen, die steeds weer opgeladen wordt door millioenen- investeringen, rijke buit voor de secondaire nijverheid: energie, kleding, transport, machines, voedsel, bouwnijverhied. In de De industrie heeft niet alleen steeds meer, maar ook steeds betere arbeiders nodig. Aan het verkwistende stelsel van de trek- arbeid dat rampzalige snelle wisseling van werkkring en derhalve voortdurende her nieuwde en on-economische scholing met zich brengt, zal een einde moeten komen. Evenzo aan het verbod op geschoolde arbeid door niet-blanken. Aan de slechte sociale toestanden, aan het miserabel ver voerssysteem over verre afstanden. Een moderne efficiente industrie, die moet con curreren op een wereldmarkt en die tijd breekt aan voor Zuid-Arika kan niet werken met een mokkende, onontwikkelde, ongeschoolde man, die slecht gevoed, slecht behuisd en zonder maatschappelijke zeker heid is. Zij heeft een tevreden bekwame werker nodig, die zijn vak verstaat en bij dat vak blijft, die deel heeft aan gezonde ontspanning, wiens toekomst verklonken is aan het bedrijf dat het partijtje levensgeluk van hem en zijn gezin verzekert. Die industrie heeft nóg iets nodig: een binnenlandse markt, waarop zij in moei lijker tijden terug kan vallen. Aan de thans op een bestaansminimum levende ander half millioen Bantoes heeft zij weinig of niets. Pas wanneer het levenspeil en de productitviteit van de Bantoe omhoog ge trokken worden, zal Zuid-Afrika de rijk dommen kunnen ontginnen, aan de opper vlakte waarvan het nu slechts krast. Om al deze redenen wijzen de economische tendenzen en het zijn sterke en vrijwel onomkeerbare in de richting van die gevreesde economische integratie. Met alle maatschappelijke en politieke gevolgen van dien! De president van de rechtbank te Am sterdam heeft geen termen aanwezig ge acht te beslissen in het kort geding, dat een grossier in tabaksartikelen, de heer K. H. Bok uit Schagen, aanhangig had gemaakt tegen de zes grootste fabrikan ten in tabak, verenigd in het FABO- kartel. De grossier had de president schorsing gevraagd van de uitspraak van de com missie voor rechtspraak van dit kartel, waarbij de grossier wegens overtreding van de contractsbepalingen een boete van f2000 was opgelegd, alsmede een korting vermindering van 2 pet. gedurende een half jaar. Hij was aldus gestraft door het kartel omdat hij extra kortingen zou heb ben verleend aan winkeliers, hetgeen in strijd is met de bepalingen van het con tract tussen het FABO-kartel en de gros siers. De president heeft de gevraagde schor sing van de uitspraak der commissie tot de gewone rechter in een uitgebreide ci viele procedure uitspraak zou hebben ge daan, geweigerd, omdat de commissie reeds had toegezegd het innen van de boe te op te schorten totdat deze uitspraak zou zijn verkregen. De grossier werd veroordeeld in de kos ten van het geding. Volgens een berekening van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bedroeg op basis 1949 is 100 de algemene productie-index in Juni (24 werkdagen) 159 tegen 147 in Mei (21 werkdagen). De gemiddelde dagproductie daalde hierdoor van 164 tot 156. Enkele indexcijfers per bedrijfsklasse luiden: bouwmaterialen en aardewerk 160 in Juni (144 in Mei), chemische nijver heid 154 (138), leder en rubber 131 (116), mijnbouw 109 (100), metaalnijverheid 206 (183), papierindustrie 181 (144) en gas, electriciteit en water 143 (151). ADVERTENTIE Van onze correspondent in Parijs) In Parijse diplomatieke kringen wordt grote betekenis gehecht aan het artikel in het Joegoslavische tijdschrift „Communist" over de toekomstige samenwerking der verschillende socialistische en communis tische partijen in en buiten het Sovjet blok, waarvan onze correspondent te We nen reeds melding heeft gemaakt. Aangezien deze beschouwing van de hand is van Vlahovitsj, lid van het cen trale comité van de communistische partij, waarvan hij een vooraanstaand theoreticus is, neemt men aan dat hij de gezichts punten van president Tito en zijn naaste omgeving tot uiting heeft gebracht. Er wordt gezinspeeld op de oprichting van wat men een nieuwe „socialistische inter nationale" zou kunnen noemen. De schrij ver kant zich tegen de „voogdij van een enkel land over de arbeidersbewegingen in de wereld". Volgens het artikel zijn de Marxistisch- Leninistische leerstellingen niet meer vol doende om een verklaring te geven van een aantal nieuwe verschijnselen in de huidige sociale ontwikkeling. Anderzijds „hebben de ontwikkeling van de atoom energie en de snelle toeneming van pro ductiemethoden tengevolge daarvan het ontwikkelingsproces van de sociale pro ductieve krachten en de socialistische krachten ondersteboven geworpen". Vla hovitsj meent, dat het beginsel, volgens hetwelk de wereld in twee blokken (het kapitalistische en het socialistische) is ver deeld, terzijde gesteld moet worden. Vlahovitsj verdedigt de stelling dat het socialisme zich niet overal volgens dezelf de lijnen behoeft te ontwikkelen en dat ieder land naar nationale aard de eigen vormen voor een toekomstige socialistische staatsinrichting moet kunnen vinden. Daar uit volgt dat straf-gedirigeerde centrale bureaux als de Cominform uit de boze zijn en dus moeten worden opgeheven. Van ouds ligt hier de voornaamste tegenstelling tussen de leiding in Joegoslavië en de De industrie heeft vakmensen nodig, zoals deze zwarte textielarbeider De Stichting Bescherming Bevolking houdt ter inleiding en ter ondersteuning van de najaarsactiviteiten van 17 tot en met 24 September voor het gehele land een BB-week. Deze zal door Prins Bernhard met een radiorede worden ingeluid. Tijdens deze week bieden congressen in Den Haag, Utrecht, Arnhem en Rotterdam de gele genheid de diverse facetten van de BB- organisatie nader te belichten. Op deze bij eenkomsten zal onder meer worden ge sproken over de bouw van schuilplaatsen, de bedrijfszelfbescherming en de taak van de vrouw in de BB. De Nederlandse vereniging van brand weercommandanten houdt als onderdeel van deze week haar tiende jaarvergade ring in 's Hertogenbosch, waar de brand weer haar 250-jarig bestaan herdenkt. Aan deze algemene vergadering is een ex positie verbonden. Demonstraties en wedstrijden in het ge hele land zullen de BB-week completeren. Deze zullen gericht zijn op de werving voor en de consolidatie van de organisatie. De Amerikaanse poppen- fabrikanten zijn indertijd in een geprikkelde stemming ge raakt en ze hadden er reden voor ook. Hun president, te gelijk president van alle Ame rikanen, was in Genève na het bezweren van politiek wereldgevaar de stad inge- dwaald en daarbij bekoord geraakt door een charmant product van de Zwitserse in dustrie, namelijk de poppen. De Zwitserse poppen hebben een wijdverbreide faam. Zij zijn naar nationale zede kleu rig en overvloedig in de kleren gestoken en met grote zorg als echte kleine Zwitsersjes uitgedost. Met de kaas, de bergen en de koekoeksklokken vormen zij om zo te zeggen de Zwitserse nationale trots. De Amerikaanse president heeft zich de weelde van een zwak ogenblik veroorloofd en als een gewone tourist aan zijn familieleden thuis een aardige verrassing willen bereiden. Hij heeft Zwitserse poppen gekocht voor zijn kleinkinde ren, niet beseffend dat hij daarmee gevoelig op de Ame rikaanse poppenfabrikanten- tenen trapte. Men kan er over redeneren of niet ieder mens presi dent dan wel grossier in grutterswaren het recht heeft waar ter wereld ook wat ter wereld ook te kopen voor zijn eigen geld, doch men moet zich daarbij de omstandigheden voorstellen, waarin de Amerikaanse pop- penmakers verkeren. Het is namelijk een merk waardig geval met die Ame rikaanse industrie. Zij is al tijd, op welk gebied ook, juist één stapje voor bij alle an dere industrieën, wat reden tot een compliment zou moeten heten. Als een Franse fabriek een automatische eierklopper maakt en daarmee trots als een hond met zeven staarten ter exposition tijgt, blijkt al tijd dat een Amerikaanse firma reeds met een automatische eierklopper op de markt is die ook de eieren vooraf nog auto matisch pelt. In Europa is men al zeer verheugd, wanneer men een goede, degelijke gras- maaimachine weet te maken, doch in Amerika rust men niet vooraleer men zulk een machi ne heeft toegerust met een electronisch oog, dat wel de onkruidstengels afsnijdt, doch vergeetmijnietjes spaart en in het voorbijgaan snel een scheutje water geeft. Zo is het ook met de pop pen gegaan. In Zwitserland maakt men al van oudsher poppen en men ging daarbij met meer liefde voor het uiterlijk schoon dan met vernuft te werk. In Amerika hebben de fabrikanten er een eer in ge steld, niet voortdurend met een gewone pop op de markt te komen, doch haar naarge lang de ontwikkeling der me chanische mogelijkheden te vervolmaken. Zij hebben met hun scherpe psychologische kijk op de mensheid beseft, dat aan een poppenmoedertje van omtrent zeven niet de eis tot grote verbeeldingskracht mag worden gesteld1. Zo'n kind staat in het ouderwetse en ge- zapige Europa voor de onmen selijke taak, dagelijks zijn fan tasie tehulp te roepen om in een samenstel van lappen en ijzerdraad een levend en zor- genbehoevend schepsel te zien. Dat samenstel ligt in een wieg je en doet verder niets dan lig gen. De kleine moed'er moet zich opwerken tot een verbeel dingskracht, die het geval doet leven, huilen, eten, slapen, lachen en alles wat een zuige ling gewend is te doen. De Amerikaanse vernufte- lingen zetten zich tot de ge heimzinnige werkzaamheden, die men daar „research" noemt en waarvoor wij het armzalige woord „onderzoek" hebben ge vonden. Zij „ontwikkelden" een pop, die niets meer aan de fantasie overliet. Een pop van plastic, dat het menselijke vlees voortreffelijk nabijkomt, een pop die de dekens van haar wiegje schopt, een fles leegtuttert, haar luiers nat maakt, midden in de nacht een uur lang huilt, koorts krijgt en kan worden ingeënt. Het is allemaal niet in een handomdraai in orde gekomen. Er is heel wat research voor nodig geweest en er zijn tal loze uitvindinkjes voor gedaan moeten worden. Maar het re sultaat is schitterend geweest en de Amerikaanse pop staat thans op een niveau, dat in sommige gevallen door gewo ne stervelingen nog niet eens is bereikt. Men kan zich de voldoening der kinderen voorstellen, die thans geen houten koppen meer behoeven te wassen en geen ellenlange spiraaldraden meer uit het lichaam van hun lievelingetjes zien tevoorschijn krullen. De ontgoocheling der houtwol heeft afgedaan. De pop leeft méé. En daar koopt die president Zwitserse poppen. Na al dat dure research en het inge spannen werk, na al de uitvin dingen en verbeteringen, na het duurgekochte succes van het Amerikaanse kunnen, moeten de eerste kleinkinde ren van het land opnieuw hun in ruste zijnde fantasie in wer king stellen om achter het aangeklede Zwitserse gedrocht tenminste de gestalte van een mensenkind te zien schemeren. Zij moeten met hun pop weer doen alsóf. Alsof zij huilt, alsof zij slaapt, alsof zij eet. Dat is geen doen. Zo is het protest van de Amerikaanse fabrikanten te begrijpen. Dat bij ons in Euro pa de meeste kinderen nog spelen met levenloze primitie ven, stempelt hen als de ver schoppelingen van een achter gebleven gebied, doch daar om behoeft een presidentieel kleinkind nog niet terug te da len naar het spel der oertijden en zich vermaken met een stij ve, aangeklede hark van por- celein en watten. Het merkwaardige bij dit alles is echter, dat de Ameri kaanse industrie nooit stilstaat bij een verworven succes. Zij streeft zichzelf steeds in onop houdelijke ijver en vernuft voorbij, nieuwe wegen force rend naar volmaakter produc ten. Nadat de Amerikaanse poppenmoedertjes reeds ette lijke jaren hun handen vol hebben gehad aan hun lastige poppen, die vele zorgen ver eisten en nooit helemaal tevre den waren, aangezien zij alles wat zij konden ook ijverig deden, is thans een vooruit strevend Amerikaans speel goedmaker op de markt geko men met de allervolmaakste, allernieuwste, allermooiste. Hij heeft datgene gevonden, wat een ware uitkomst voor alle poppenbezitstertjes der Ver enigde Staten moet heten. Hij prijst zijn vinding ongeveer op deze wijze aan: „Poppenmoeders! Maakt uw lieveling zijn luiers nat? Moet ge hem driemaal daags een fles geven? Maakt hij u 's nachts wakker met zijn gehuil? Roept hij om de haverklap Mamma? Hebt ge hoge doktersrekenin gen vanwege de koorts en de inentingen? Dat is allemaal voorbij! Onze nieuwste pop zal u van die zorgen bevrijden! Wij hebben een pop gecon strueerd, die nooit huilt, nooit eet, nooit verschoond behoeft te worden, stokstijf blijft lig gen waar ge haar neerlegt, zich nooit beweegt en altijd zonder enig toezicht kan. Een pop waar ge geen kind aan hebt." Dat is een uitkomst. De Amerikaanse industrie heeft weer eens bewezen dat zij haar tiid vooruit bliift. Er zal wel heel wat research aan zijn voorafgegaan. Doch wie naarstig zoekt, vindt altijd wat. J. L. Sovjet-Unie, die zich beide op het Marxis me beroepen. Kremlin bekeerdV „Le Monde" oppert in een hoofdartikel de veronderstelling dat de nieuwe Sovjet leiders, die in Belgrado een ophef maken de knieval voor Tito maakten, zich tot dit standpunt hebben bekeerd. Indien deze lezing juist is, dan zal men met een in grijpende wending in de verdere inter nationale ontwikkeling rekening mogen houden. Het beginsel van de vredelievende „co-existentie" zou dan ook kunnen wor den toegepast op het gebied der internatio nale arbeidersbeweging en dat zou een eerste stap kunnen betekenen naar de vrede tussen de liberale (socialistische) en orthodoxe (communistische) Marxistische „broeder-vijanden" en wellicht naar een herstel van de „eenheid aller proletariërs". Ook de nationale verhoudingen, in het bij zonder in landen met sterke communis tische partijen zoals Frankrijk en Italië, zouden op kortere of langere termijn de weerslag van deze proletarische „new- look" kunnen ondervinden. Een volksfront-regering in Frankrijk en Italië zou tot de mógelijkheden gaan be horen. Als veelzeggend teken is het artikel in het Joegoslavische wetenschappelijke tijd schrift van groot belang. Het kan een aanwijzing vormen van de bereidheid van het Kremlin om de lijnen van Genève veel verder door te trekken en de opperheer schappij over de communistische partijen in het buitenland op te heffen. ADVERTENTIE Uw maag is maar erg klein, in ledige toe stand niet langer dan uw hand en niet breder dan twee vingers. Dag in dag uit wordt daar 3 kilo vocht en voedsel verwerkt. Als u dit gevoelige orgaan overbelast of als hei in de knel zit, bij zittend werk of door nauwe kleding, kan het zijn taak niet meer behoor lijk vervullen. Onverteerde voedselresten hopen zich op in maag en ingewanden. Een nare smaak en beslagen tong, hoofdpijn, een loom en landerig gevoel - het zijn in 9 van de 10 gevallen noodsignalen van uw spijsver tering. Neem direct Andrews bruisend Ge- zondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden een handje te helpen. Want Andrews bevat - in smake lijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stof fen die u nodig hebt om storingen in de spijs vertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. MONTREAL (United Press) Een woord voerder van de Canadian "Pacific Lines heeft verklaard dat de „Empress of Aus tralia", de kleinste van de drie Transat lantische lijnschepen van de Canadian Pa cific 19.379 ton waarschijnlijk zal worden verkocht wanneer de „Empress of Britain" in dienst wordt gebracht. De „Empress of Australia" is ruim twee jaar geleden van de „French Line" overgeno men en kwam in de plaats voor de „Em press of Canada". DONDERDAG 11 AUGUSTUS De Waag, Spaanie-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stilleven. Dagelijks van 10—17 en Zondags van 1317 uur. Lido: ,,A en C en de Mum mie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zeebonken", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Houdini", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jody en het Hertenjong", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Suzanne sliep hier", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Op de Reeperbaan", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Studio: „V/onderman", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. LuxOr: „Khyber Patrol", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. VRIJDAG 12 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stilleven. Dagelijks van 10—17 en Zondags van 1317 uur. Frans Hals: „Kouwe drukte", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duel op de zeebodem", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The great adventure", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace, „Peter Pan" 10.30 uur en „3 rings circus", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 10.30 uur en „Vera Cruz", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Vacantieprogram- ma, 10.30 uur en „Wonderman", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's Jeugd- variété, 10.30 uur én „Modern Times", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lïdo: „De slaapwan delaar", 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Grote Markt. Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5