B. en W. streven thans krachtig naar verkeerslichten op Rijksstraatweg BOSCH Conflict Haarlems Avondlyceum in volgende raadsvergadering Haarlemse raad zendt opnieuw telegrafische motie aan minister en Kamers dt Haarlemse raad weigert wederom enkelvoudige voordracht Drie millioen voor woningbouw in Zuidelijk Delftwijk HOG 5 NACHTJES SLAPEN Spoedig begin van reorganisatie Funest tekort aan leraren bij Middelbaar Onderwijs Uitbreiding kunstbezit Frans Halsmuseum SCHOOLBOEKEN Boekhandel VEKO B. en W. kozen weg van de meeste weerstand" K.V.P. critiseert woningdifferentiatie 'brieven aan de redactie DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Het getreuzel moe NA VERWARD DEBAT Vijftien k.m. per uur Telefoon 11706 Nog geen directeur Openbare Werken Organisatie en leidin Spanningen Financieel facet Reprise zonder succes Het gemeentebestuur van Haarlem blijft onverminderd streven naar de overdracht van „Dodenweg nr. 1", de Rijks straatweg van Haarlem naar Alkmaar voor zover die door Haarlem-Noord en Oud-Schoten loopt, in gemeentelijk be heer. Bij de beantwoording van een aantal vragen welke door het raadslid de heer J. Prikkel (Arbeid) waren ge steld naar aanleiding van de weigering van de minister van Verkeer en Waterstaat om deze weg thans reeds aan de ge meente in beheer te geven, heeft de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, geen twijfel omtrent dat punt laten be staan. Reeds heeft men de plaatsing van verkeerslichten - het geen door Rijkswaterstaat steeds werd geweigerd - in studie genomen, terwijl men in afwachting daarvan van plan is een „mobiel" verkeerslicht -• een verkeersagent met een bord - op het gevaarlijke kruispunt met de Zaanenstraat/Zaanen- laan te plaatsen. Bovendien zal binnenkort aan de gemeen teraad een crediet worden gevraagd voor de verbetering van de situatie op het Soendaplein en de Schoterweg. Op voorstel van de heer Prikkel zond de raad wederom telegrafisch een motie naar de minister van Verkeer en Wa terstaat en de Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Gene- raal, waarin ernstige teleurstelling wordt uitgesproken over de afwijzende beslissing van de minister en deze wordt ver zocht zijn besluit te herzien en in afwachting daarvan B. en W. toestemming te geven alle maatregelen te nemen die zij voor de veiligheid op de Rijksstraatweg nodig achten. De burgemeester zei bij de discussie, dat de brief van de minister het College bitter had teleurgesteld, omdat voordien in be sprekingen met Rijkswaterstaat de indruk was gewekt „dat het wel in orde zou ko men". In het ministeriële antwoord wordt wel gezegd, dat na de totstandkoming van de nieuwe rijksweg Velsen-Den Haag „eventueel de overdracht van de Rijks straatweg overwogen kan worden", maar zo zeide mr. Cremers, „deze vergulde pil hebben wij spoedig doorzien: de totstand- ADVERTENTIE Reeds meer dan 50 jaar Bougie voor iedere motor Imp. N. V. Willem van Rijn HAARLEMMERWEG 475 - AMSTERDAM-W - TEL 86211 (7 LIJNEN) koming van die weg duurt zeker nog tien jaar". Burgemeester Cremers wees erop, dat het protesttelegram van B. en W. aan de minister een nieuw element bevatte: het College wil niet langer wachten met de voorbereiding tot het aanbrengen der ver keerslichten. Tot nu toe was men bereid geweest daarmee te wachten, omdat de overdracht van de weg binnen afzienbare tijd in uitzicht was gesteld en het aan brengen van de lichten technisch moeilijk uitvoerbaar was, zolang de weg niet ge reorganiseerd was. Nu bij de knooppunten de nodige grond in handen der gemeente is gekomen, zou de invoering van een eenvoudig rood-groen licht, in afwachting van het definitieve sy steem, technisch mogelijk zijn. B. en W. willen wel resoluut koersen naar een ka nalisering van het verkeer, maar hebben geen enkele bevoegdheid om de lichten aan te brengen en zijn ook daarin afhankelijk van Rijkswaterstaat. Intussen kondigde burgemeester Cre mers aan, dat er vandaag een bespre king zal plaats hebben tussen het College en de directeur-generaal van de Rijkswa terstaat, ir. Maris. Aan de reorganisatie van de indeling van de Rijksstraatweg wordt krachtig ge werkt. Zo zijn een makelaar en een amb tenaar van Openbare Werken intensief be zig met de aankoop der voortuinen, welke de laatste tijd succesrijk is geweest. Voor de wijziging van Schoterweg en Soendaplein wordt de raad binnenkort een crediet gevraagd. Tevens wordt voor dat plan nog een variant bestudeerd, welke niet alleen goedkoper, maar ook effectiever kan blijken te zijn. Het crediet behoeft daar echter niet op te wachten. Dit antwoordde burgemeester Cremers onder meer op de toelichting van de heer Prikkel op zijn vragen. „We zijn geen stap verder gekomen en de bewoners van Haarlem-Noord worden dit getreuzel zat", zei dit raadslid, maar hij voegde er onmiddellijk aan toe, dat het actiecomtié zich niet achter extreme agita tie zal stellen. Dat verwachtte burgemees ter Cremers trouwens ook niet. Maar de heer Prikkel vroeg zich toch wel af of men in Den Haag dan geen medeleven kan opbrengen met mensen die dood of verminkt op straat liggen. En hij herin nerde aan het Bijbelwoord, dat „de mens kostbaarder is dan het fijnste goud". Wat de verwerving der voortuinen be trof, bèpleitte hij met de heer Schip- HAARLEMS WETHOUDER van Onderwijs, de'heer D. J. A. Geluk, heeft na nauwelijks drie dagen vacantie zyn kampeertent in Luxemburg moeten verlaten om aanwezig te kunnen zijn bij een discussie over een simpel lijkend benoemings voorste!. Zoals wij in ons blad van Dinsdag al hadden voorspeld hebben een paar raads leden de voorgestelde benoeming tot leraar aan het Stedelijk gymnasium van dr. W. R. Vijverberg uit Apeldoorn door het curatorium van het Haarlems Avond lyceum onlangs tot rector daarvan benoemd aangegrepen om de bij dat Avond lyceum gerezen moeilijkheden ter sprake te brengen. Het waren de heren Voogd (Arbeid) en P r o p e r (CPN), die de benoeming wil den uitstellen, opdat in de volgende ver gadering eerst de van de zijde van de oud rector en van het curatorium van het Avondlyceum ingekomen adressen behan deld zouden kunnen worden. Uitex'aard staat de persoon van de nieuwe rector ge heel buiten deze kwestie. Burgemeester Cremers bleek er geen bezwaar tegen te hebben, dat deze adres sen door de sprekers in hun betoog betrok ken zouden worden de raad kende die immers toch wel opdat zij hun stem onbeïnvloed zouden kunnen uitbrengen. De meerderheid van de raad dacht daar echter anders over; wethouder Geluk trouwens ook. Maar er was verschil in nuance. Mevrouw Scheltema-Conradi (V VD) was ongetwijfeld het meest terzake, toen zij opmerkte, dat zij niet meer ver antwoordelijkheid wilde dragen dan haar uit de stukken bleek: was dit nu een ge wone benoeming of zat er iets achter? Een standpunt dat door mejuffrouw B o 1 s i u s (KVP) werd gedeeld en ook de heer Wen sing (CHU) vond dat de benoeming best kon doorgaan. Had wethouder Geluk de vraag van mevrouw Scheltema zonder meer be vestigend beantwoord, dan had de discus sie aanzienlijk korter kunnen zijn. Nu be trok hij door de vermelding, dat uiter aard het rectoraat van het Avondlyceum gecombineerd moest worden met een be trekking aan een dagschool een stelling die tot attaqueren uitlokte. Zijn partijgenoot Voogd droeg daartoe enige munitie aan door de tekst van de advertentie, waarin het curatorium van het Avondlyceum een nieuwe rector vroeg en waarin de combi natie met een betrekking bij het Haarlemse onderwijs werd gegarandeerd, in het ge ding te brengen. „Wij zijn niet verant woordelijk voor wat het curatorium doet", antwoordde de wethouder, waarop me vrouw Scheltema onmiddellijk vroeg of B. en W. het curatorium dan de les gelezen hadden. Overigens was de „garan tie" van het curatorium nogal begrijpelijk, zoals ook wethouder Bakker betoogde, omdat bij de huidige schaarste aan leer krachten er inderdaad altijd wel een vaca ture bij het dagonderwijs is. „We hebben er wel drie", zei wethouder Geluk, die voorts onthulde, dat bij verscheidene scho len in het afgelopen jaar wiskunde niet onderwezen had kunnen worden, zoals het had moeten zijn, en dat met name het lerarenbestand aan het Gymnasium lijdt onder het dalende aantal leerlingen van die school, hetgeen invloed heeft op het aantal lesuren. Bovendien gaan binnen twee jaar zowel de hoofdleraar voor wis kunde als natuurkunde met pensioen. Daarom kon men er zich slechts om ver heugen thans een bekwaam man als dr. Vijverberg te hebben aangetrokken. De heer Proper vond echter, dat een behandeling van de Avondlyceum-kwestie, nadat de benoeming van dr. Vijverberg een feit zou zijn geworden, slechts als na kaarten beschouwd zou kunnen worden. En de heer Voogd bleef het gewenst vinden de benoeming uit te stellen tot een zuiverder inzicht in de rechtspositie van het personeel van het Avondlyceum zou zijn verkregen. Een daartoe strekkende door hem inge diende motie werd met 2113 stemmen verworpen. Zij verkreeg alleen de stem men van de Partij van de Arbeid (minus de heer DeLeeuwende wethouders) en van de CPN, alsmede die van de heer K n a p e (KVP). Een zestal opposanten heeft bij de benoeming blanco gestemd. Dr. Vijverberg verkreeg 27 stemmen. pers een soepele regeling van de praeca- riorechten; wethouder H a p p voelde niet zoveel voor vrijstellingen voor de be lastingen behoort elke burger gelijk te zijn maar zegde wel toe een suggestie van de heer De Landmeter (CHU) te overwegen, namelijk dat de bewoners hun voortuinen in voortdurend gebruik aan de gemeente afstaan. De heer De Landmeter kwam nog met een door de heer Stoffels (VVD) als revolutionair" gekwalificeerde gedachte: het maken van een gemeentelijke verorde ning, waarbij de maximumsnelheid op de Rijksstraatweg op vijftien kilometer per uur zou worden bepaald. Hij verwachtte van dat gebaar voldoende effect om Rijks waterstaat tot wat meer soepelheid te be wegen. De heer Stoffels besloot het debat met de opmerking, dat onverminderd moet worden vastgehouden aan het beginsel, dat de Rijksstraatweg een gemeentelijke weg behoort te zijn. Hetgeen door burgemees ter Cremers werd beaamd: „Het is een onmogelijke toestand, dat de weg in beheer blijft bij hoge heren in Den Haag, die in feite niet benaderbaar zijn". De Haarlemse raad heeft een crediet van 25.000 gulden beschikbaar gesteld voor de aankoop van twee schilderyen en een zogenaamde fopkan ter uitbreiding van het bezit van het Frans Halsmuseum. De schilderyen, een voorstelling van een vrolyk gezelschap voor een herberg en een voorstelling van een doktersbezoek, res pectievelijk van de hand van Cornelis Du- sart en Quiring Gerritsz Brekelcnkam, hebben een zodanige kwaliteit, dat hier van uitzonderlijke aanwinsten gesproken kan worden. De fopkan, een zeldzaam exemplaar van vroeg-Haarlems aardewerk, is vervaardigd in het atelier van de schil der Hendrick Cornelisz. Vroom. Juichte de heer Van Velsen (K.V.P.) deze aankoop zonder terughouding toe, de heer Wensing (C.H.U.) wilde toch wel weten welke lijn het college bij dergelijke kunstaankopen volgt. „Er is geen vaste lijn", zo antwoordde wethouder Geluk, „daarvoor is men te veel afhankelijk van wat er aan de max-kt komt. De vijftien mille die thans jaarlijks in het Fonds voor Kunsten en Wetenschap pen worden gestort zijn mede door de op gelopen pxijzen al lang niet meer toerei kend. Een voorstel om het aankoopbedrag belangrijk te verhogen is dan ook niet on mogelijk, terwijl tevens altijd gerekend moet wordeix met de mogelijkheid, dat zich plotseling zeer bijzondere aankopen voor doen. De voox-gestelde garantie van 150 gulden voor eexx in September in de Vleeshal te houden architectuurtentoonstelling ontlok te eveneens waai'dex-ende wooi'den aan de heer Van Velsen, zelf dienaar van de „moeder van alle kunsten", door burge meester Cremers tot „kunstmoeder" vervormd. Om nog even bij de kunst te blijven: de raad voteerde zonder dissonanten tien mille voor een nieuwe muziektent. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 98 99 DE HAARLEMSE RAAD heeft voor de tweede kéer dé enkelvoudige voordracht afgewezen, welke B. en W. hadden opgesteld ter benoeming van een directeur van het bedryf van Openbare Werken en het Gerneentelyk grondbedrijf. De meerder heid van de raad bleek ongevoelig voor het argument, dat B. en W. ook reeds op de vergadering van drie weken geleden hadden aangevoerd, dat zich onder de solli citanten slechts één candidaat de huidige directeur van Openbare Werken in Velsen, ir. D. N. Dammers zou bevinden, die aan alle eisen welke aan het direc teurschap van Openbare Werken door B. en W. worden gesteld, voldoet en dat een hernieuwde oproeping van sollicitanten wel vertraging, maar zeer weinig kans op meer geschikte gegadigden tot gevolg zou hebben. Door de uitspraak van de raad zullen B. en W. nu tot het plaatsen van een nieuwe oproep overgaan, maar wethouder H a p p gaf te verstaan, dat men niet moest verwachten, dat de volgende voordracht nu automatisch wel uit meer dan één candidaat zal bestaan: dat zal geheel van de kwaliteit der sollicitanten afhangen. De spi-ekers van alle fracties keerden zich opnieuw tegen de enkelvoudige voor dracht, omdat daardoor, zoals de heer Schippers (K.V.P.) het uitdi-ukte, het benoemingsrecht van de raad illusoir wordt. Hij noemde de redenen daartoe in de vertrouwelijke nota van B. en W. aan een besloten vex-gadering had overi gens niemand behoefte, nu het nog slechts om de, formele kant van de aanbeveling ging volkomen onvoldoende. „In Ne derland zijn tegen deze honorering zeker even bekwame of nog bekwamer mannen te vinden dan deze voorgedragene", zo zei hij. Wethouder H a p p stelde daartegen over, dat B. en W., bij de voorbereiding der benoeming hun eigen verantwoorde lijkheid hadden. Zij hebben de daarbij ge bruikelijke methoden, nu het om zo'n be langrijke post gaat, met bijzondere inten siteit toegepast. Aan de raad is door mid del van de nota geen enkel aspect daarvan onthouden. Dat slechts één candidaat door het col lege benoembaar wordt geacht behoeft nog geen diskwalificatie der overigen te betekenen; ook bij een meervoudige voor dracht worden een aantal candidaten niet genoemd. Vele candidaten hebben onge twijfeld goede kwaliteiten, maar het tota le beeld werd door het College niet vol doende geacht. De heer Schippers had gezegd, dat B. en W. de technische kwaliteiten der sollicitanten niet zwaar genoeg hadden la ten wegen, maar wethouder Happé wierp tegen, dat die zeker wel de aandacht had den gekregen welke ze verdienden, maar dat het college voor deze functie andere kwaliteiten nog belangrijker had gevonden, namelijk organisatietalent en het leiding kunnen geven. Dat B. en W. met hun verantwoordelijk heid niet licht hebben willen omspringen, blijkt wel uit het feit, dat zij de weg van de meeste weerstand, namelijk die van de enkelvoudige voordracht, hebben gekozen. Maar maakt dat in de praktijk zoveel verschil xtit? Het moeten toch wel zeer dringende redenen zijn, tvanneer de raad niet de eerste candidaat van een voordracht zou stemmen! Zo betoogde de wethouder, die de raad met klem verzocht niet onge wild van een principe- een prestigekwes tie te maken. Wethouder Happé toonde zich be vreesd, dat een nieuwe oproep langdurig uitstel zal betekenen, hetgeen van nadelige invloed op de geest bij de dienst zal blij ken te zijn. Hij koesterde niet de verwachting, dat er nieuwe perspectieven geopend zouden worden, daar het aantal functionarissen dat voor deze post in aanmerking komt, bepex-kt is. De heer Schippers bleek niet zwaar te tillen aan de gevolgen van het uitstel: de dierxst werkt immers al jaren zonder actieve dii-ecteur. En wanneer nu de voor dracht van B. en W. gevolgd wordt komen er ook spanningen. Burgemeester Cremers: „Bij een be noeming over een paar maanden ook!" De heer Schippers nodigde het Col lege tenslotte uit deze voordracht in te trekken, een nieuwe oproep te plaatsen, de volgende voordracht uit meer dan één candidaat te laten bestaan en bij de sa menstelling daarvan rekening te houden zowel met de oude als de nieuwe candi daten. Twintig van de 33 aanwezige raadsleden volgden de heer Schippers. De dertien ovex-igen bestonden uit de leden van de Partij van de Arbeid en het College. De heer Voogd had verklaard, dat zijn fractie weliswaar de bezwaren tegen de enkelvoudige voordracht deelde, maar an derzijds weinig heil van verder uitstel ver wachtte, te meer daar de voorgedragen candidaat haar vertrouwen geniet. De heer Proper (C.P.N.) had nog de mogelijkheid van buiten de aanbeveling van het College stemmen geopperd, maar sloot zich bij nader inzien liever bij het uitstel aan. De heer J a n s s e n (Arbeid) had bij de discussie nog aandacht gevraagd voor een bijzonder aspect van deze benoeming, na melijk dat van de bezoldiging. Hij ver wachtte, dat de persoonlijke toelage van de aspirant-directeur Openbare Werken niet zonder répercussies zou blijven bij andere functionarissen die in dezelfde sa larisschaal zijn ingedeeld. Men krijgt dan opnieuw te doen met een „ontknikking". De heer Janssen wilde de noodzaak van de toelage accepteren, al vond hij het salaris-technisch minder fraai. Maar hij vond, dat er wel aanleiding was de „lijn" in de salarisschalen nog eens te bekijken, inzonderheid met het oog op de salarissen beneden de „knik". Wethouder Bakker antwoordde, dat een ambtelijke commissie de schaal- indeling reeds bestudeert en het resultaat daarvan zal ook in het Georganiseerd Over leg komen. De wethouder, die toegaf dat men soms functionai'issen moet „kopen", zette ten behoeve van de heer W e n s i n g (C.H.U.) uiteen, hoe het kwam dat het aanvangssalaris van de toekomstige direc teur O.W. tussen de eerste en de tweede voordracht met nog bijna vijfhonderd gul den was opgelopen; een gevolg van de aanpassing in de vigerende salarisschaal; het maximum blijft hetzelfde. Twee en een half jaar heeft de heer C. J. Ruder uit Bennebroek gewerkt aan het model van een rondvaartboot, die, radiografisch bestuurd, echt kan varen. Woensdag morgen gebeurde dat op de Amsterdamse Bosbaan. De jeugd vond het prachtig! De Haarlemse raad heeft Woensdagmid dag ook een flink stuk werk verricht voor de volkshuisvesting. Van de door B. en W. ingediende voorstellen was dat om over te gaan tot de bouw van 225 arbeiders woningen in het Zuidelijk deel van „Delft- wyk" het belangrijkste, op de voet gevolgd door het voorstel om weer een twintigtal krotten onbewoonbaar te verklaren, waar onder het „Bullenhofje" by de Zomer- vaart. Intussen greep de volkshuisvestings- expert van de KVP, de heer J a c. van Velsen, het voox-stel om drie millioen beschikbaar te stellen voor de door „Eigen Haard" te bouwen 225 huizen aan om cri- tiek uit te oefenen op de in Haarlem gel dende woningdifferentiatie, waarbij hij van oordeel bleek, dat het percentage wo ningen met geen of één kinderslaapkamer een te groot aandeel vormt in de nieuw bouw, vooral in vergelijking met het aan tal woningen voor grotere gezinnen. De heer Van Velsen betoogde, dat de woning differentiatie per wijk moest worden be paald naar de gemiddelde behoefte in de gehele gemeente; op die manier immers wordt door de nieuwbouw eventuele af wijkingen tussen woningbehoefte, woning voorraad en woningtype gecorrigeerd. Voor sommige categorieën van huis houdingen leek het spreker toch wel ge wenst voorlopig geen woningen te bouwen. In een stad zonder woningnood kan men een vrij groot aantal alleenstaande per sonen vinden die een eigen woning be wonen. Voor deze categorie van woning- behoevenden zal in het algemeen niet ge bouwd worden, tenzij bij uitzondering een complexje woningen van werkende vrou wen. Twee procent van het totaal is daar voor voldoende. De gezinnen bestaande uit twee personen vormen in Haax-lem 23 °/o van het totaal. Hiervoor zou b.v. 5 °/o voor ouden van dagen en 5 °/o voor de andere categorieën redelijk zijn. Dat hier nu twaalf woninkjes voor jonggehuwden zijn gedacht is op die dx-ieduizend sinds de oorlog gebouwde wo ningen van geen belang. Bovendien vond de heer Van Velsen een woning voor jong gehuwden zónder kinderslaapkamer een maar moeilijk te aanvaarden, zo niet on aanvaardbare oplossing. De gezinnen met één kind vormen in Haarlem 21 °/o van het totaal. Volgens de statistische gegevens zal 8% nooit meer dan één kind krijgen en 4 nooit meer dan twee kinderen van hetzelfde geslacht. Deze kunnen dus in theorie allen nog in een woning met één kinderslaapkamer. In de practijk is echter de keus tussen hen die wel, en hen die nooit meer dan één kind zullen krijgen tevoren moeilijk uit te maken, zodat met het oog op de uitgroei mogelijkheden van het gezin, én het feit dat het hebben van één kind niet altijd ADVERTENTIE en dan verdeling van millioen gulden aan prijzen. RHEUMA-VERRASSINGSACTIE Ggk. Min, v. Just. 22-ll-'54 LO 520/052 Adv. aangeboden door de AaBe Wollendekenfabrieken, Tilburg. Verkort weergegeven) Verkeer. Naar aanleiding van ver schillende ingezonden stukjes betreffende het verkeer zou ik willen antwoox-den: Als automobilist moet ik elke dag weer constateren dat de meeste ongelukken ge maakt worden door de onoplettendheid van de aangeredene. Neemt u allen eens de moeite om op een werkdag tussen 5 en 6 uur naar de beruchte Rijksstraatweg te gaan kijken, dan zult u zeggen: dat hier niet meer ongelukken gebeuren is mij een raadsel. Als u ziet hoe de wielrijder door het verkeer krioelt, vooral ook niet te ver geten de bromfietsen, dan is men als be stuurder van een auto blij als je dat ge vaar goed bent ontlopen. Als twee wielrij ders naast elkaar rijden, worden ze dik wijls nog door twee achteropkomende fiet sers ingehaald, daarnaast nog een brom fiets die met een snelheid rijdt die zeer ze ker niet is verantwoord. Ik weet dat in het verkeer altijd de man, die in een auto zit, degene is die door het publiek wordt aan gekeken als de schuldige, zodat ook de meesten de maximum snelheid willen te rug zien. Als iedereen zich in het vex-keer beheerst, is dit probleem wel op te lossen zonder dit. Th. J. B. recht geeft op een woning, het gewenst lijkt op niet meer dan 8 °/o van het totaal aantal woningen voor deze categorie te x-ekenen, aldus spreker. Gezinnen met twee kinderen zijn er in Haarlem 24% van het totaal. Volgens de kansberekening is de helft hiervan van hetzelfde geslacht en de andere helft van verschillend geslacht. Twaalf procent zou dus in theorie in een woning kunnen met één kinderslaapkamer, maar in de practijk mag op niet meer dan 6 van het totaal aantal met één kinderslaapkamer voor deze categorie worden gerekend. De heer Van Velsen kwam tot de volgende verdeling: woningen voor alleenstaanden 2 °/o; woningen voor ouden van dagen 5 woningen met één slaapkamer 5 wo ningen met twee slaapkamers (3-4 per sonen) 14 woningen met drie slaap- kamei-s (5 personen) 40 woningen met drie slaapkamers (6 personen) 18 wo ningen met vier slaapkamers 6 personen 7 °/o; woningen met vier slaapkamers (7 personen) 4%;woningen voor grote ge zinnen 5 °/o. De woninggrootte mag nooit afhankelijk zijn van de huurprijs, maar in eerste in stantie van de behoefte. In de tweede plaats vond de heer Van Velsen, dat de gepx-ojecteerde woningen qua kubieke in houd heus niet zo klein zijn en dat het heel goed mogelijk is in dezelfde totaal ruimte een slaapkamer meer te projec teren zonder aan de andere vertrekken te kort te doen. De heer Van Velsen besloot zijn uit voerige beschouwing met te verstaan te geven, dat hij tegen het voorstel zou stem men. Zover wilde de heer Silvis (A.R.) niet gaan, ook al onderschreef hij veel van wat de heer Van Velsen had betoogd. De daardoor te verwachten stagnatie achtte hij niet vex-antwoox'd. En zover kwam het ook niet, omdat de heer Van Velsen tenslotte genoegen nam met de toezegging van wethouder Happé, dat voordat het volgende woning bouwplan in de raad zal komen, de raad eerst een rapport van de sociograaf over de verhouding tussen woningdifferentiatie en bevolkingsopbouw zal kunnen behandelen. Intussen meende hij de heer Van Velsen te kunnen verzekeren, dat de laatste jaren eerder een tendenz is waar te nemen naar de bouw van meer woningen voor gx'otere gezinnen dan omgekeerd. En hij betwistte, dat er op dezefde totale oppervlakte „best" meer ingedeeld zou kunnen worden. Gezien de hoogte der huren voor nieuw bouw zou de wethouder als de oplossing voor gi'ote gezinnen het vrijmaken van vooroorlogse woningen ten bate van die groep woningzoekenden willen aanbevelen. Tenslotte merkte de wethouder op, dat er niet alleen naar meer slaapkamers moet worden gestreefd, maar ook naar een tweede woonvertrek, studeer- of werk kamer. De heer Hennevelt (CPN) betoogde zoals gewoonlijk, dat de loonverhoudingen geen grote uitgaven voor meer woongerief toelaten. Daarom wilde hij de gasgeysers facultatief stellen. „Dan moet u ook voor stellen de douchecellen af te schaffen," al dus de wethouder, die dat maar een „x-eactionnair" voorstel voixd. De heer Hennevelt werd daarop meteen zeer progressief door te zeggen, dat hij dan ook een huurtoeslag voorstond, een stelsel dat de wethouder slechts toepasselijk vond op economisch- of sociaal-zwakken. Dezelfden traden op in de ook al meer malen gehoox-de dialoog over de schuur- vergroting bij een aantal woningcomplexen, welke gepaard gaat met een vrijwillige bij drage van die bewoners die zulk een ver groting op prijs stellen. Dezelfde argumen ten over en weer, zij het met variaties en natuurlijk de tegenstem van de CPN- fractie. De onbewoonbaarverklaring van het „Bullenhofje" en andere krotten deed de heer B 1 o k d ij k (Arbeid) wel zijn instem ming daarmee betuigen, maar die zou groter geweest zijn als de vervangende woningvoorraad groter was. Ook bepleitte hij financiële hulp aan de straks tot naar duui'dere woningen genoopte minder- draagkrachtigen. Tenslotte moest wethouder Happé het nog afleggen tegen een flinke, over alle fracties verdeelde meerderheid, welke geen bezwaar zag in het verlenen van onthef fing van de bouwvoorschriften aan een kantoor aan de Parklaan. De heer Van Velsen betoogde, dat het onvermijdelijk is, dat woonwijken kantoorwijken worden; de heer B 1 o k d ij k meende, dat het Haarlems belang als cen trumgemeente is, dat aan het bedrijfsleven de gelegenheid wox-dt gegeven zich te ont plooien en ook de heer Stoffels (VVD) dacht er zo over. Wethouder H a p p é';s argument was, dat men, bij gebrek aan een structuurplan, er tegen moet waken, dat een groot aantal wijken „half" ontwikkeld zouden worden en noch volledig kantoor-, noch volledig woonwijk zouden zijn. De overige voorstellen en benoemingen leverden geen moeilijkheden op. Dr. A. J. F. Kobben kreeg op zijn verzoek eervol ontslag als leraar aan het gymnasium; de heer G. de Boer als onderwijzer aan de Th. M. Ketelaarschool voor mulo, onder dank betuiging voor de vele aan het Haarlemse onderwijs bewezen diensten.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8