Russen openbaren massa zeer geheime gegevens in Genève Zes-en-zesti: militairen ekomen Weerbericht Westelijke experts verrast: eigen werk, geen spionnage Verkeerslichten op Rijksstraatweg door Rijkswaterstaat toegestaan OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onthullingen over besmetting in de atoomreactor te Kjeller Brits kabinet van vacantie teruggeroepen Atoomgordijn tussen Oost en West opgehaald Amerikaanse vliegtuigen in botsing Bij transportoefening in West-Duitsland Het woord is aan Peking dringt aan op Korea-conferentie Vier ministers op 27 October in Genève Looneisen dreigen actie van minister Butler tegen inflatie te doorkruisen P u 70e JAARGANG No 29 VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1955 Ziekte-be strijding Ook Amerika Dagje naar Harwell Vluchtelingengezinnen uit Oostenrijk naar Zweden Gebouw werd ontruimdradioactiefstof met stofzuigers verwijderd en betonnen vloeren herhaaldelijk met was behandeld Tsjaikofsky Na de bezoeken van Adenauer en Faure aan Moskou Burgemeester kwam niet met lege handen terug Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No ISO Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GENèVE (Reuter) Russische geleerden hebben op de atoomconferentie te Genève een massa zeer geheime gegevens over de Sovjet-proefnemingen op het gebied van het kernonderzoek aan de andere atoomdeskundigen verstrekt. Zij verrasten de andere afgevaardigden door gedetailleerde inlichtingen te geven over feilen, die totnogtoe zowel Oost als West zorgvuldig geheim hebben ge houden. Een Westelijke gedelegeerde zei: „het atoomgordijn op het terrein van de fundamentele physica tussen Oost en West is volledig opgehaald". Nooit tevoren was zulk een rijkdom aan bijzonderheden in zulke exacte bewoordingen tussen de leidende geleerden der wereld uitgewisseld. De Russische gedelegeerde dr. Kozadaev gaf een lange lijst met zeer technische gegevens en metingen, die in hoofdzaak een aanvulling vormde op wat in het Westen is gevonden. Een Westelijke afgevaardigde zei, dat de Russen onmogelijk zoveel kennis kunnen hebben verkregen door middel van inlichtingen afkomstig van spionnen. In verscheidene verhandelingen werd verder de nadruk gelegd op het belang van radio-actieve isotopen bijproducten van de kernenergie op landbouw, industrie en medische wetenschap. De Russische prof. Koersanov zei dat door het gebruik der isotopen onder meer de mogelijkheid bestaat van een economischer en doeltref fender gebruik van kunstmeststoffen, een snelle invoering van veranderingen in bodembewerking als gevolg daarvan en verbetering van zaaimachines. Hij gaf tevens te kennen, dat men wel licht spoedig achter het geheim der photo synthese zal komen. De pliotosynthese is het proces waarbij planten zonne-energie gebruiken om voor hun voeding anorgani sche stof om te zetten in organische. Dr. Silow van de landbouwafdeling van de landbouw- en voedselorganisatie van de UNO (FAO) zei, dat men uiteindelijk mis schien nog meer zal hebben aan de bij producten der kernenergie dan aan de in dustriële atoomkracht zelf. De bijproducten worden gebruikt bij het onderzoek op het gebied van het kweken van planten, de bestrijding van insectenplagen, het conser veren van levensmiddelen, de verhoudin gen tussen dieren, planten, bodem en het water, de visserij en de bosbouw. De toepassing van isotopen in de medi sche wetenschap werd door Amerikaanse en Russische deskundigen besproken. De Amerikanen beschikken over nieuwe iso topen ter bestrijding van kanker en zullen in 1957 beginnen met de productie van een nieuw belangrijk isotoop, Cesium 137 ge naamd, voor de behandeling van diepver borgen ziekten. In vele Sovjet-Russische medische centra worden radio-actieve iso topen gebruikt voor de behandeling van zowel kwaadaardige als niet kwaadaardige gezwellen. De isotopen kunnen in een ge zwel worden gebracht en dit vernietigen zonder de normale weefsels aan te tasten. Ook de Verenigde Staten werken sinds lange tijd aan de oplossing van het vraag stuk om de kracht van de waterstofbom aan te wenden voor vreedzame doeleinden, zo heeft de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, admiraal Strauss, meegedeeld. Strauss is van oor deel, dat het een zeer langdurig werk zal zijn om alle moeilijkheden op dit gebied op te lossen. Het onderzoek heeft echter geen dringend karakter, zo voegde hij hieraan toe. De Sovjet-delegatie gaf Donderdagavond een receptie voor de gedelegeerden der andere 71 landen, die door meer dan 500 gasten werd bezocht. Dertig geleerden uit Oost-Europa hebben een uitnodiging, op 24 Augustus het Britse instituut te Harwell voor atoomonderzoek te bezoeken, aangenomen. Reeds honderd afgevaardigden hebben de uitnodiging aan vaard, onder wie vijftien uit de Sovjet-Unie en vijftien uit Polen, Tsjechoslowakije en Roemenië. De genodigden zullen per vlieg tuig naar Harwell gebracht worden en dezelfde dag naar Genève terugvliegen. De Sovjet-Unie is toegetreden tot de internationale raad van wetenschappelijke verenigingen" de organisatie die is be last met de voorbereiding van het inter nationale geophysische jaar 1957/58 al dus is in Oslo bekend gemaakt. De Sovjet- Unie heeft reeds bekend gemaakt, dat zij aan de werkzaamheden ter gelegenheid van het geophysische jaar zal deelnemen. Ongeveer honderd geleerden uit zeventien landen zijn in Oslo voor de jaarlijkse con ferentie van de raad. GENèVE Naar het Nederlandse voor beeld om 250 gezinnen uit de Oostenrijkse vluchtelingenkampen naar Nederland te doen komen, zijn met de Zweedse regering regelingen getroffen voor de toelating van tweehonderd vluchtelingengezinnen alsme de zestig personen, die aan tbc lijden, in Zweden. Een Zweedse commissie komt de vluchtelingen in de Oostenrijkse kampen uitkiezen. Voor de valide vluchtelingen zal in Zweden werk gezocht worden. De TBC- patiënten worden in sanatoria onderge bracht en hun verwanten krijgen werk in de omgeving. In September worden de eerste vluchte lingen in Nederland verwacht. GENèVE (A.N.P.) Op de internatio nale conferentie over atoomenergie hebben geleerden uit verschillende landen gisteren en vandaag hun ervaringen met het gebruik van kern-reactors beschreven. Over de Noors-Nederlandse reactor in Kjeller bij Lilleström in Noorwegen is daarbij een ver handeling van de hand van de Nederlanse dr. T. J. Barendregt en vier van zijn Noor se collega's gepresenteerd. Tot nu toe heeft zich in Kjeller slechts een ernstig geval van zware besmetting met radio-actief mate riaal voorgedaan. Dit gebeurde, toen de aluminiumhuls, waarin zich ongeveer twee kilogram uranium bevond, na drie weken bleek te zijn gebarsten. Als gevolg van de vrij hoge temperatuur in het uranium had oxydatie plaats gehad en een tamelijk grote hoeveelheid radio-actieve stofdeeltjes had zich in de lucht verspreid. Onmiddellijk werd al het personeel uit het gebouw geëvacueerd en voordat man nen, voorzien van beschermende kleding en maskers het weer mochten betreden, werd de lucht in het gebouw nauwkeurig onder- c<xxx>ooocxxiocoooc<x>oocicooccccoocoogcccocccoocccccocooocc WASHINGTON (United Press). De politiebureaux en brandweerkazernes i van Washington kregen gisteren heel', wat telefoontjes te verwerken van on- j geruste burgers, die rapporteerden datl zij verscheidene explosies hadden ge- hoord. Na onderzoek bleek de oorzaak al heel\ onschuldig te zijn: een kapel van het', Amerikaanse leger had in een open- lucht-uitvoering de Ouverture 1812 van Tsjaikofsky gespeeld en daarbij door' een batterij 23 kanonschoten laten af vuren, zoals de partituur voorschrijft. DOOCOOa>OOOC>r>30CXXX»OCOOOOOCOCXXXXX)OOC)OOCCOOOOOC>CXXXXXXXI STUTTGART (Reuter) Zesenzestig personen zijn Donderdag om het leven gekomen by een botsing van twee Ameri kaanse troepentransportvliegtuigen in West-Duitsland, aldus heeft het Ameri kaanse hoofdkwartier in Wiesbaden be kend gemaakt. De twee vliegtuigen zoge naamde „vliegende verhuiswagens" kwamen volgens ooggetuigen met elkaar in botsing terwyi zij, tydens oefeningen in het luchtvervoer van troepen, met een derde vliegtuig in formatie vlogen. Beide toestellen stortten brandend neer. Van de vliegbasis te Stuttgart stegen on middellijk na de ontvangst van het bericht van het ongeluk verscheidene Amerikaan se hefschroefvliegtuigen op, die naar de plaats van de ramp vlogen. Uit de plaatsen in de omgeving rukten onmiddellijk de brandweren uit. Het bos, waarin de twee- motorige toestellen neerstortten, was ook in brand geraakt. Volgens een bekendmaking van het Ame rikaanse hoofdkwartier in Wiesbaden kreeg één van de verongelukte toestellen kort na de start, toen het een hoogte van 1300 me ter had bereikt, motorpech, waardoor het hoogte verloor en het tweede vliegtuig ramde. Het eerste toestel stortte direct brandend omlaag, het tweede toestel vloog nog even door, doch de vlieger kon het kennelijk niet in zijn macht krijgen en ook dit toestel stortte neer en vloog op de grond in brand. Het eerste toestel had 41 soldaten, een bemanning van vier en een ladingmeester aan boord, in het tweede toestel zaten 14 soldaten, vijf bemannings leden en een ladingmeester. Alle inzitten den zijn om het leven gekomen. De vliegtuigen waren opgestegen van het vliegveld Echterdingen bij Stuttgart. Het ongeluk gebeurde een kwartier na de start. Politiemannen, brandweerlieden, bos wachters en boeren, die in auto's, op fiet sen of te voet naar de neergekomen vlieg tuigen waren gesneld, vonden van het eer ste toestel slechts brandende en smeulende wrakstukken, verspreid over een groot ge bied. Het tweede toestel kwam intact neer, ploegde een diepe voor in een stuk bos en vloog in brand. De toegesnelde helpers trachtten nog mensen uit het brandende wrak te trekken, doch zij werden door de grote hitte teruggedreven. (Reuter) Deze ramp is op drie na de ergste in de geschiedenis van de lucht vaart. De grootste ramp voltrok zich op 18 Juni 1953, toen een Amerikaanse „Glo- bemaster" met militaire verlofgangers neerstortte ten Noorden van Tokio en alle 129 inzittenden om het leven kwamen. Een half jaar tevoren waren bij een ongeluk met een andere „Globemaster" 87 perso nen om het leven gekomen. In November 1950 kwamen 80 mensen om het leven bij een vliegtuigongeluk in Wales. zocht. Nadat de gebarsten huls met behulp van een lange tang verwijderd was en in olie was ondergedompeld om het ontsnap pen van nog meer stof te verhinderen, werd de rest van het stof met stofzuigers opge nomen. Deze stofzuigers waren hierna zo radio-actief, dat zij in betonnen vaten moesten worden gesloten. Vervolgens werd, om de laatste sporen van radio-actieve stof te verwijderen, het gehele gebouw vier dagen en nachten lang met water afge- boend. Zelfs daarna bleken zich nog wat ongevaarlijke radio-actieve stofdeeltjes in de groeven van de betonnen vloer te bevin den. Voor de bestrijding daarvan werd ge bruik gemaakt van een eenvoudig huis- houdmiddel: herhaalde inwrijvingen met vloerwas. Deze reactor, waarvan de bouw in 1948 is begonnen, was eind Juli 1951 klaar om in werking te worden gesteld, maar kort nadat dit was geschied werd hij voor de tijd van ongeveer zes maanden gesloten, omdat het gewenst bleek, veranderingen in de afscherming aan te brengen. De effectie ve productie van isotopen begon pas in Ja nuari 1953 en sedertdien zijn er meer dan duizend zendingen isotopen naar afnemers buiten het instituut gegaan. Het aantal zen dingen isotopen kon van jaar tot jaar wor den verdubbeld. De voorzitter van de discussie over kern reactors, dr. C. N. Watson-Munro uit Australië, verklaarde na de zitting, dat de verhandeling over de Noors-Nederlandse reactor „duidelijk had aangetoond, dat klei ne landen, die over reactors voor onderzoe kingsdoeleinden beschikken, een zeer nut tige bijdrage tot de algemene kennis om trent atoomenergie kunnen leveren". Tot de andere onderwerpen, die gisteren zijn besproken hoorde de kwestie van het wegwerken van radio-actieve overblijfsels uit reactors hetgeen volgens sommige spre kers misschien zou kunnen gebeuren door langzame oplossing in oceanen of door in metseling in omhulsels van aardewerk, die daarna zouden moeten worden begraven. Anderzijds werd er op gewezen, dat ver schillende giftige, radio-actieve, overblijf sels, op waardevolle wijze voor vreedzame doeleinden zouden kunnen worden ge bruikt. Vandaag is de discussie over reactors voortgezet onder voorzitterschap van dr. J. J. Went van de „Kema" uit Arnhem, die Zaterdag het Nederlandse „suspop-project" zal bespreken. Daarop aansluitend zal prof. A. de Bruyn van de Nederlandse staats mijnen een verhandeling houden over „Energie-reactors met droge suspensie van uranium-oxyde als brandstof". Het zijn al vriendelijke geluiden, die ons sinds de conferentie van Genève uit Rusland bereiken. En vriendelijke gezichten, maar ditmaal niet van Boelganin of Kroesjtsjev of zelfs van Gromyko. Een gezicht op het blauwe meer in de bergengte van Cherek is het, een voor de aanstaande toerist naar Rusland attractiefste en in letterlijke zin schilderachtigste plekjes van de Sovjet-Unie. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Gerhard Hauptmann: Macht is een tweesnijdend zwaard; de meester is zijn eigen knecht. LONDEN (United Press) Het minis terie van Buitenlandse Zaken van commu nistisch China heeft een oproep gedaan om een conferentie over het Verre Oosten te houden teneinde „een vreedzame oplos sing te vinden voor de Koreaanse kwestie". De neutrale bestandscommissie in Korea heeft het ultimatum van de Zuid-Koreaan- se regering verworpen waarin voor Zater dag te middernacht de terugtrekking uit Korea wordt geëist van de leden van de bestandscommissie. De militaire bestandscommissie is Vrij dag bijeengekomen ter bespreking van een verzoek van de neutrale commissie om verdere bescherming tegen Zuid-Koreaan- se demonstraties. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van communistisch China heeft Donderdag de pogingen van de Zuid-Koreaanse rege ring om de leden van de neutrale commis sie van toezicht op de naleving van het bestand uit Zuid-Korea te verwijderen, openlijk veroordeeld. In een verklaring, welke door radio-Peking werd omgeroe pen, wordt gezegd, dat communistisch China de Verenigde Staten en de andere landen onder de vlag der UNO in Korea hebben gestreden, er verantwoordelijk voor stelt dat „onmiddellijk doeltreffende maat regelen worden getroffen om aan de drei gende actie van de kliek van Syngman Rhee een halt toe te roepen". „De Verenigde Staten, die namens het opperbevel van de UNO de standsovereen komst hebben getekend, dragen op grond van de bepalingen van dit accoord de on ontkoombare verantwoordelijkheid om aan alle organen en het gehele personeel van de neutrale commissie van toezicht in Zuid- Korea voldoende bescherming te verlenen", aldus de verklaring van Peking. Vervolgens drong het Chinese ministerie er bij alle betrokken regeringen op aan, een conferentie te beleggen ten einde „met een ruime deelneming van Aziatische lan den een vreedzame regeling van het Ko reaanse vraagstuk te zoeken". PARIJS (Reuter/A.F.P.) Te Parijs is officieel medegedeeld, dat de overeengeko men besprekingen der ministers van Bui tenlandse Zaken van de „Grote Vier" op 27 October te Genève zullen beginnen. Bonds kanselier Adenauer van West-Duitsland en premier Faure van Frankrijk zullen Mos kou dan bezocht hebben. De ministers hebben de opdracht gekre gen te spreken over de hereniging van Duitsland en de vestiging van een veilig heidsstelsel voor geheel of een deel van Europa. Ook is het hun taak deskundigen te laten onderzoeken op welke wijze betere verbindingen en vlottere handelsbetrekkin gen tussen de volken tot stand gebracht kunnen worden. De datum voor de conferentie is door het Westen voorgesteld. Er zal een gemeen schappelijk secretariaat voor de conferen tie worden ingesteld. Volgens een korte of ficiële bekendmaking is de bijeenkomst ge regeld „na overleg via diplomatieke kana len". Uit Washington wordt gemeld, dat de ministers in dezelfde zaal van het UNO- paleis zullen vergaderen als de regerings leiders van de Grote Vier enige tijd ge leden. „De bewering, dat het Duitse vraagstuk een sta-in-de-weg zou zijn bij het zoeken naar een oplossing van het vraagstuk der Europese veiligheid, houdt geen steek", zo schrijft de Pravda, hët officiële orgaan der Russische communistische partij. „Integendeel, elke vordering, die wordt gemaakt bij het streven tot verzekering dezer veiligheid, brengt de Duitse hereni ging dichterbij". HENK BYVANCK NAAR WENEN? Aan de Nederlandse pianist en compo nist Henk Byvanck, thans wonende te Heemstede, is verzocht de functie van solo repetitor aan de Weense Staatsopera op zich te nemen. RIJKSWATERSTAAT IS OVERSTAG gegaan: het heeft alsnog erin toegestemd, dat op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord verkeerslichten zullen mogen worden aan gebracht. Daarmee is men in principe accoord gegaan met de door het Haarlemse gemeentebestuur voorgestane kanalisatie van het verkeer op deze gevaarlyke weg. Zo spoedig mogelijk zal overgegaan worden tot de stationnering van een verkeers agent op het kruispunt van de Rijksstraatweg met de Zaanenstraat en de Zaanen- laan. Deze agent zal toegerust worden met een stopbord of een verplaatsbaar verkeerslicht. Het is mogelijk, dat voordat het definitieve verkeerssignalensysteem wordt aan gebracht een voorlopig eenvoudig stelsel wordt ingevoerd. Dit hangt af van de tech nische mogelijkheid de nieuwe indeling van de Rijksstraatweg op dat kruispunt al of niet op korte termijn te realiseren. Van belang is voorts, dat bij de directie van de Rijkswaterstaat de bereidheid is gebleken de discussie over het in gemeentelijk beheer en onderhoud overdragen van de Rijksstraatweg te heropenen. gezonden, waarin de raad zich unaniem „Wij zijn goed uit de slag gekomen", heeft Haarlems burgemeester vanmorgen met voldoening verklaard over hierboven in het kort weergegeven resultaten van het bezoek dat mr. O. P. F. M. Cremers en Haarlems wethouder van Openbare Wer ken, de heer W. F. Happé, Donderdag aan de directie van Rijkswaterstaat brachten. De bespreking had plaats „op het hoog ste niveau", namelijk met de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, de directeur van het Bureau Wegen van Rijkswaterstaat, "ir. Ie Cosquino de Busy, de hoofdingenieur-directeur in de directie Noordholland, ir. Th. Heijboom, en ir. W. C. Richter, hoofdingenieur in het arrondissement Haarlem. Het overleg sloot aan op het door B. en W. gezonden telegram waarin geprotesteerd werd tegen de afwijzing door de minister van Verkeer en Waterstaat van de ge vraagde overdracht van de weg in gemeen telijk beheer en waarin met klem de eis van het aanbrengen van verkeerslichten werd gesteld. Het had plaats op de dag nadat door de Haarlemse raad nog tele grafisch een motie naar Den Haag werd (Van onze correspondent in Londen) De leden van het Britse kabinet zyn on verwacht naar Londen teruggeroepen voor een spoedbyeenkomst op aanstaande Maandag. Een tweede kabinetsvergadering is voor later in de, maand uitgeschreven. Maandag zullen de economische situatie en de jongste internationale ontwikkeling be sproken worden. Dit is de eerste ministerraad sinds het parlement twee weken geleden voor drie maanden op zomerreces ging. In regerings kringen heerst bezorgdheid over de econo mische toestand. De maatregelen van mi nister Butler, tegen inflatie, voornamelyk door beperking van de credietfaciliteiten dreigen te worden doorkruist door de actie i kortere werktijden over de eerste resul- loonsverhoging eisen. Butler zal taten van zijn maatregelen rapport uit brengen. De Londense beurs reageerde met koersdalingen op dit nieuws. De metaalbewerkers en de arbeiders in de scheepsbouw stellen eisen die bij in williging de technische industrie op een milliard gulden zullen komen te staan. In de komende maanden kunnen behalve bij de spoorwegen ook loonacties in andere be drijven worden verwacht, met name in die welke op toenemende weerstand in de ex portmarkten stuiten. De ernstige kloof tus sen in- en export is de kern van de tegen woordige Britse economische moeilijk heden. De regering heeft dezer dagen de rijks ambtenaren een verhoging van vijf per cent toegestaan volgens de uitspraak van van grote groepen arbeiders, die nieuwe het loontribunaal. Dit kwam misschien on gelegen doch de ambtenaren hadden een aanzienlijke achterstand bij de rest der gesalarieerden. Butler heeft de regerings departementen opnieuw gewaarschuwd dat zij hun uitgaven zoveel mogelijk dienen te beperken. Storm op til Gezien de stemming in vele vakbonden, kan gezegd worden dat er storm op til is. Indien de toestand slechter wordt kan Butler niet aan verdere impopulaire maat regelen ontkomen. Het is nog altijd moge lijk dat hij in de herfst een tweede be groting zal indienen de officiële be grotingstijd is April ter correctie van de eerste, die, volgens de Labour-oppositie, uit verkiezingsoverwegingen juist inflatie in de hand heeft gewerkt. Ook kon Butler opnieuw het bankdisconto verhogen. (UP) Intussen tonen de voorlopige cijfers, welke vrijgegeven zijn door het ministerie van Handel aan, dat ook over de maand Juli de importen de exporten overtroffen hebben. achter Burgemeester en Wethouders schaarde. (Men zie ook pag. 6). (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 00 i •O-w U ■ó-s c a BJ2 Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca licht bew. N zwaar bew. NO half bew. NO onbewolkt O licht bew. ONO zwaar bew. NO 2 mist N 2 mist ZW 1 geheel bew. windstil geheel bew. WNW 2 regenbui ONO 5 regen NO 2 geheel bew. windstil 26 NNO 4 25 oS ZS 0 0 0 0 2 0 0,1 0 2 0 21 14 22 0,1 .j ft 2 27 4 28 2 27 6 24 4 22 NO 4 windstil W 4 windstil licht bew. licht bew. mist onbewolkt mist zwaar bew. windstil zwaar bew. Z 1 geheel bew. windstil Neerslag laatste 24 uur. CCOOCOOCOOOCCCX* rx". rx'tx xYX/yrt/XCCOXC TOENEMENDE KANS OP ONWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Meer bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien; dezelfde of iets lagere temperaturen. Overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. 13 Augustus Zon op 5.21 uur. onder 20.12 uur. Maan op onder 17.05 uur. Maanstanden 17 Aug. 20.58 uur: Nieuwe maan 25 Aug. 9.51 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 12 Augustus Hoog water: 9.31 en 22.05 uur. Laag water: 4.58 en 17.21 uur. Zaterdag 13 Augustus Hoog water: 10.48 en 23.27 uur. Laag water: 6.06 en 18.43 uur. 5(XXXXXXXXXXXXXXXXX)OOOOOOOOOOCCOOCXXXlOCOOOOCnor*-inocOCOCO

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1