BRYLCREEM Uitgaan in Haarlem Driedaags bezoek van Kamer leden aan visserijbedrijven N.V. P. GEERVLIET Vijftig jaar geleden Mogelijke voorzieningen ^Hoe is het ontstaand J Op 9 September komt het gezelschap in IJmuiden Eerste ballonvaart in 1785 wordt nagebootst VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1955 3 Ster uit Amerikaanse revue „Oklahoma" overleden Vooral in Uw vacantie zorgt voor Uw haar 's Werelds meest verkochte hairdressing Cadzand heeft een nieuwe zeesluis Dit woordRIDDER Agenda voor Haarlem In Olympisch Stadion te Amsterdam Amerikaan schonk „zo maar" duizend gulden Prof. Muntendam krijgt toelage Rockefeller Foundation Gestolen auto's naar Nederland gesmokkeld „Koninklijke" schonk Yz millioen voor kankerbestrijding Noodweer boven Venlo Twee zusters tijdens nood weer overreden en gedood het grote u/orvder Uit Haarlems Dagblad van 12 Augustus 1905 Samenvattend wat van verschillende zijden is geopperd en weergevend wat des kundigen op verkeersgebied als reële mo gelijkheden zien, zouden de maatregelen, die op korte termijn voor het Nederlandse wegverkeer een minder gevaarlijke situa tie zouden kunnen scheppen, als hierna volgt kunnen worden geschetst. Uiteraard is hierbij geen rekening gehouden met bizondere plaatselijke omstandigheden, die locale voorzieningen van andere aard zou den kunnen vereisen. Nu van vele zijden druk op de regering wordt uitgeoefend om ons ministerie van Verkeer en Waterstaat te activeren in de richting van algemeen geldende verbete ringen en veranderingen op het gebied van het - dagelijks meer slachtoffers eisende - wegverkeer, kan men zich van officiële zijde niet meer verschuilen achter finan ciële hinderpalen en technische complica ties. Dat deze er zijn, begrijpt iedereen. Doch dat zij minder zwaar moeten wegen dan mensenlevens, behoeft evenmin nog discussie. Wat de onmiddellijk mogelijke voorzie ningen betreft, deze moeten worden ge splitst in twee groepen, namelijk die welke de weg en die welke de vervoermiddelen betreffen. Een eis van algemene aard, die langza merhand wel onontkoombaar is gebleken, betreft de scheiding der verschillende ver- keersvormen, het snelle en het langzame verkeer. Samentreffen van deze ongelijke vormen heeft ongelukken tot gevolg. Wat sinds oudsher voor de treinen als een voor de hand liggende maatregel is beschouwd - namelijk dat de trein moest worden ge ïsoleerd op langs de flanken afgesloten rijbanen en dat bij kruisingen deze afsluiting eveneens moest gelden, hetzij door spoorbomen, hetzij door viaduc ten - is voor het overige snelverkeer op nalatige wijze veronachtzaamd. Men zal terug moeten naar het idee, dat auto's en motoren even gevaarlijk zijn als treinen en dus moeten worden „verbannen" naar eigen banen, die door geen andere wegge bruikers behoeven te worden gekruist op gelijk niveau. Oversteekplaatsen voor voet gangers In de vorm van tunnels of lucht bruggen, afgescheiden rijbanen voor fiet sers en bromfietsers en viaduct-kruisingen voor het snelverkeer zelf zijn détails van een toekomstbeeld, waarmede onze wegen bouwers nu reeds serieus rekening zullen moeten houden. Het grote gevaar van gemengd verkeer kan op deze wijze wellicht buiten de be bouwde kommen worden bezworen, doch in de bebouwde stadsdelen bestaan er in derdaad talrijke technische moeilijkheden, die een scheiding van de verschillende vormen van verkeer bezwaarlijk maken. Nu kan men betogen, dat de verre toekomst ongetwijfeld het beeld van volledig onder gronds gebrachte snelverkeerswegen zal te zien geven, omdat dit de enige methode is om steden voor te grote afbraak- en doorbraakeisen te beveiligen, doch onze tegenwoordige steden lenen zich voor een dergelijke radicale hervorming van het verkeerswezen niet. Er zijn echter andere mogelijkheden, die op korte termijn kunnen worden verwezen lijkt: maximum-snelheid in bebouwde kommen, inhaalverboden op drukke stads- verkeerswegen, beveiligde oversteekplaat sen, verscherpte controle op overtredingen en strengere straffen - ook al was geen ongeluk het gevolg -, aantekening op rij bewijs van overtredingen, inbeslagneming van voertuigen waarmede de overtreding werd begaan, en een latere selectie van de berijders van motorische vervoermiddelen. Wij zullen in een volgend artikel nader ingaan op deze voorzieningen, doch thans tot besluit de maatregelen opsommen, die ten aanzien van de gemotoriseerde fietsen onverwijld zouden moeten en kunnen wor den genomen. Men zal de bromfietsers in de toekomst zoveel mogelijk eigen rijpaden moeten ge ven, doch dit zal niet overal mogelijk zijn. Belangrijker is, dat onmiddellijk een wette lijke bepaling de maximum-snelheid van bromfietsen beperkt, met dien verstande, dat deze snelheidsbeperking mechanisch moet zijn. Een bromfiets moet geen hogere snelheid dan 30 kilometer per uur kunnen halen, wat nog aanzienlijk boven de gemid delde snelheid van een rijwiel ligt. De bromfietsen, die hogere snelheden moge lijk maken, mogen niet meer zonder rij bewijs worden bereden. Er is dan keus: niet harder dan 30 kilometer of een rijbe wijs. Bovendien dient de leeftijd van brom fietsers aan grenzen onderhevig te worden gesteld. Van 18 tot 65 jaar bijvoorbeeld lijkt een aannemelijke begrenzing. Deze maatregelen lijken wellicht rigou reus en overdreven, doch men mag niet vergeten dat zij bedoeld zouden zijn om degenen, die erdoor getroffen worden, te gen zichzelf en tegen de dood door een ongeluk te beveiligen. Over het hoofdstuk „verkeersdiscipline" is voorlopig genoeg gezegd. Het is duidelijk, dat de wettelijke dwang in dit opzicht onmisbaar is. J. L. MILAAN (United Press) De 26-jarige Jean Bradley, een der sterren van de Broadway-revue „Oklahoma", is tijdens de Europese tournée Donderdag te Bergamo aan kinderverlamming overleden. Een paar dagen geleden was zij ziek geworden, maar toch blijven doorwerken. Opneming in een ziekenhuis mocht niet meer baten. De voorstelling van „Oklahoma" is Donderdag niet doorgegaan. ADVERTENTIE Goede haarverzorging is van groot belang - ook in Uw vacantie. Daarom hoort Brylcreem in elke vacantiekoffer. Zon en zout water zijn heel gezond, maar zij kunnen Uw haar grondig bederven. Elke morgen een beetje Brylcreem houdt Uw haar „in topvorm*. Hebt U gezwommen? Daarna even wat Brylcreem en Uw haar wordt weer prachtig glanzend en fris. De zuivere, geëmulgeerde oliën in Brylcreem houden het haar en de hoofdhuid soepel en vrij van roos. Beecham (Nederland) N.V., - voor Engros: Jacq. Mot N.V., Amsterdam In Cadzand is de door de Rijkswaterstaat gebouwde nieuwe zeesluis overgedragen aan het waterschap Het Vrije van Sluis. Namens de minister van Verkeer en Wa terstaat verrichtte de hoofdingenieur-direc teur der Rijkswaterstaat in Zeeland, ir. J. H. van der Burgt, de overdracht aan de dijkgraaf van het waterschap. De vorige zeesluis dateert van 1872. In 1940 en 1944 werd de sluis gedeeltelijk ver nield, doch weer hersteld. De funderingen waren echter gescheurd, waardoor het ge vaar van doorbreken bij storm niet denk beeldig was. In 1944 verzandde de buiten geul. Tot tweemaal toe moest men deze ten koste van grote financiële offers zandvrij maken door uitgraving en het plaatsen van een stuwdam. Na de stormramp van 1 Fe bruari 1953 besloot het rijk een nieuwe sluis te bouwen. Op 22 Maart 1954 begon de bouw, die op 16 Juli van dit jaar werd voltooid. Het woord ridder is verwant met het werkwoord rijden en betekent dus: hij die te paard zit en in het bijzonder: hij die te paard krijgsdienst verricht. In de tijd van het leenstelsel krijgt ridder de betekenis: opgenomen in de ridderstand, dus: aanzienlijke. En in de Kruistoch tentijd: lid van een geestelijke orde, die het Heilige Graf verdedigde. Toen stel den de vorsten ook wereldlijke orden in en werd ridder: lid van zulk een orde. In de Nederlandse adel is ridder de laagste der edelen. Wie ridder in een orde wordt, ontvangt de laagste onder scheiding daarin. Men kent ook ridders van de pen (schrijvers), ridders van de naald (kleermakers), ridders van de zee (zeelui) benevens ridders te voet en jridders van de droevige figuur. MUZIEK Zaterdag 13 Augustus, Concertgebouw, 14 en 20 uur: Concert door de Haarlemse Post- fanfare, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Als gasten werken hieraan mede de Beierse kapel „Edelweiss" en de dans groep „Almenrausch" uit Kahl am Main. Zondag 14 Augustus, Openluchttheater Bloemendaal, 15 uur: Emmy van Eden, piano, speelt onder meer werken van Beethoven, Schubert, Rubinstein en Chopin. Zondag 14 Augustus, Concertgebouw, 20 uur: Concert door de Haarlemse Postfanfare, ter gelegenheid van haar 25 jarig bestaan. Als gasten werken hieraan mede de dans groep „Almenrausch" en de kapel „Edel weiss" uit Beieren. Maandag 15 Augustus, Grote Markt, 16 uur: Gedurende een half uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door Romke de Waard. Dinsdag 16 Augustus, Concertgebouw, 20 uur: Beethoven-recital door Willem An- driessen. Programma van onder meer Bagatellen, Sonate Pathétique, Appas- sionate. Dinsdag 16 Augustus, Grote Kerk, 20 uur: De organist George Robert speelt werken van Bach, Cleramhault, Zoltam Kclaly, Hindemith, Reger en César Franck. Donderdag 18 Augustus, Grote Markt, 20 uu:r Gedurende een uur bespeling van het ca rillon in de Grote Kerk door Romke de Waard. Donderdag 18 Augustus, Grote Kerk, 15 uur: De organist George Robeii; speelt werken van Böhm, Muffat, Martini, César Franck en Guilmant. Vrijdag 19 Augustus, Openluchttheater, Bloe mendaal, 20 uur: Operaconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest met medewerking van de sopraan Greet Koe man, eerste soliste bij de Nederlandse Opera. Het programma staat onder leiding van Marinus Adam: OP WOENSDAG 7 SEPTEMBER, des morgens om kwart voor acht, zullen dertig leden van de Eerste en Tweede Kamer, tezamen met een aantal deskundigen van het Nederlandse visserijbedrijf zich in Scheveningen inschepen op het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop" voor een tocht over de Noordzee naar Vlaardingen. Het vertrek uit Scheveningen is het begin van een driedaags bezoek dat deze Kamerleden op uitnodiging van de Nederlandse visserij zullen brengen aan het visserijbedrijf. Deze reis, welke de Kamerleden zal voeren naar Scheveningen, Vlaardingen, Overschie, Middelburg, Veere, Katwijk aan Zee, IJmuiden, Lelystad en Vaassen, heeft ten doel hun verschillende facetten van het visserijbedrijf te tonen. Onderweg van Scheveningen naar Vlaar dingen zullen in de kerkzaal van het hospitaal-kerkschip inleidingen worden gehouden door de heren R. Brands, vice- voorzitter van de Stichting de Nederlandse Visserij; M. C. van Hall, voorzitter van de Nederlandse Vereniging Hospitaal-kerk schip „De Hoop'" en dr. H. A. H. Kranen burg, secretaris van de Stichting De Ne derlandse Visserij. Na aaankomst te Vlaardingen gaat het gezelschap der autobus naar Overschie, waar een vismeelfabriek en een destructie bedrijf zullen worden bezichtigd. In Vlaar- dingen-Oost zal een bezoek worden ge bracht aan een olieraffinaderij. Voorts zal een boetzolder van een rederij bedrijf wor- VRIJDAG 12 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stilleven. Dagelijks van 1017 en Zondags van 13—17 uur. Frans Hals: „Kouwe drukte", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duel op de zeebodem", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The great adventure", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „3 rings circus", 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vera Cruz", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wonderman", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modem Times", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De slaapwande laar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Spaarne Langebrug: Mu seumschip „Klein Artis", geopend van 10 tot 21 uur. ZATERDAG 13 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stilleven. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Frans Hals: „Kouwe drukte", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duel op de zeebodem", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The great adventure", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Peter Pan" 10.30 uur en „3 rings circus", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 10.30 uur en „Vera Cruz", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Sneeuwwitje", 10.30 uur 'en „Wonderman", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montague's Jeugd- variété, 10.30 uur en „Modem Times", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De slaap wandelaar", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Spaarne Langebrug: Museumschip „Klein Artis", ge opend van 10 tot 21 uur. den bezichtigd. In het Delta-hotel te Vlaar dingen wordt 's avonds een diner aange boden door de Redersvereniging Vlaar dingen en de combinatie van vismeelfabri- kanten. Na afloop van het diner reizen de Kamerleden per speciale trein door naar Middelburg. In de vergaderzaal van de Provinciale Staten van Zeeland in de Zeeuwse hoofd stad zullen zij de volgende dag met ver tegenwoordigers van de Zeeuwse visserij van gedachten wisselen, onder meer over de toekomst van de Zeeuwse visserij we gens de afsluiting van de zeegaten. Inlei dingen zullen worden gehouden door de heren A. L. S. Lockefeer, voorzitter van de Vereniging tot Bevordering der Zeeuw se Visserijbelangen, burgemeester A. C. Willemsen, voorzitter van de „Commissie van Dertien" en drs. R. Cambier, secre taris van de Vereniging tot Bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangen. Na af loop van deze gedachtenwisseling vertrekt het gezelschap per autobus naar Veere, waar in de Campveerse Toren een koffie maaltijd wordt aangeboden door de Ver eniging tot Bevordering der Zeeuwse Vis serijbelangen. Via Middelburg en Leiden gaan de Ka merleden naar Katwijk aan Zee, waar een bezoek zal worden gebracht aan een in- leggerij en aan de nieuwe visserij school, 's Avonds wordt een diner aangeboden door de redersvereniging „Vuurbaak", de Vereniging van Schippers-eigenaren te Katwijk en de Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen te IJmuiden. Op Vrijdag 9 September zal een bezoek worden gebracht aan het staatsvissers- havenbedrijf te IJmuiden en een tweetal visconservenfabrieken. Daarna vertrekt het gezelschap per speciale trein naar Am sterdam, waar het zich inscheept aan boord van het m.s. „Dr. Lely" voor een bezoek aan de Zuiderzeewerken. Na aan komst in Le,lystad reizen de Kamerleden per autobus naar Vaassen, waar de forel- lenkwekerij van de Nederlandse Heide Maatschappij zal worden bezocht. In ka steel „De Cannenburch" zal burgemeester J. Voetelink, voorzitter van de hoofd afdeling Zoetwatervisserij van de Neder landse Heide Maatschappij, een inleiding houden. In „De Cannenburch" zal het slotdiner worden gehouden, aangeboden door de Redersvereniging voor de Nederlandse Ha ringvisserij, de Nederlandse Vissersbond, de combinatie van IJselmeervissers en de hoofdafdeling Zoetwater visserij. Morgenmiddag zullen duizenden kinde ren uit Amsterdam als slot van het vacan- tiekinderfeest in het Olympisch Stadion getuigen zijn van de traditionele ballon opstijging, die ditmaal een zo natuurge trouw mogelijke historische nabootsing zal zijn van de eerste opstijging in ons land in het jaar 1785, toen de befaamde ballon vaarder Blanchard ondanks de vernielzucht van slepers en schippers, die concurrentie vreesden, in de tuin van het paleis Noord einde in Den Haag opsteeg en landde in Zevenhuizen, waar de ballonvaarders wer den ontvangen „door een menigte boeren, gewapend met stokken en hooyvorken. Deezen vielen als verwoed aan op het schuitje, dat zij in stukken hakten, steelen de openlijk het gouden gaas, welke om het zelve hing en scheurden het zeildoek. De boer in wiens land dit voorviel, ging met grote stoutheid naar den bol en eiste tien ducaten voor de voorgewende schade aan zijn land". Dit alles gebeurde 170 jaar geleden, toen Blanchard op uitnodiging van stad houder Willem V de eerste ballontocht bo ven ons land maakte. Zaterdagmiddag zullen de heer en me vrouw Boesman en twee passagiers, ge kleed in historische costuums, de grasmat in het Olympisch Stadion verlaten met een eerste ballon, naar het model van Mont- golfier met een inhoud van 3/4 millioen liter en met 5000 meter speciaal hiervoor vervaardigd touw om de ballon. Het matrozenorkest van Joop Amman, dat voortdurend over de Unifesti het internationale pretstadje op de „E 55" ronddoolt om stemming te maken, bracht ook een bezoek aan het Chalet Suisse. Een Amerikaan, die daar zat te dineren, was zo enthousiast over de serenade, dat hij naar buiten holde en de dirigent een bank biljet in de hand frommelde. Blijkbaar was de man slordig omgegaan met zijn bank papier, want toen Amman het papiertje ontvouwde, bleek het een briefje van f 1000 te zijn. Hij stapte daarom op de Amerikaan toe en informeerde, of deze zich misschien vergist had. Dit was inderdaad het geval. De man schrok, toen hij zijn vergissing be merkte, nam dankbaar het biljet terug, maar gaf een ander wel niet zo'n „duur" maar toch wel „duur genoeg" biljet voor in de plaats. En het orkest speelde „Ein prosit". De Rockefeller Foundation heeft Don derdag de uitkeringen bekend gemaakt, die zij in het tweede kwartaal van 1955 heeft vastgesteld. Op de lange lijst van toelagen komt een bedrag van 2625 dollar voor, toegekend aan de Nederlander professor Pieter Mun tendam, om deze in staat te stellen medi sche scholen en instellingen voor de volks gezondheid in Engeland en de Verenigde Staten te bestuderen. Inwoner van Dedemsvaart gearresteerd Een inwoner van Dedemsvaart is, na een onderzoek door de douanerecherche te En schedé, in arrest gesteld. Hij wordt ervan verdacht de hand -te' hebben, gehad in de verkoop van een Duitse en Belgische auto, welke beide waren gestolen. De Duitse auto, een nieuwe Volkswagen, die door de eigenaar, een chemicus uit Keulen, was afgehaald aan de fabriek in Wolfsburg, stond geparkeerd voor de woning van de chemicus. De auto is door de dief recht streeks naar Dedemsvaart gereden, waar de wagen, verstopt onder hooi, werd aan getroffen. De aangehoudene wordt ervan verdacht ook een wagen te hebben ver handeld welke in België was gestolen. De douanerecherche te Enschedé heeft in de laatste tijd dertien auto's achterhaald, die uit België en Duitsland naar Nederland waren gesmokkeld. De meeste auto's waren gestolen in de grote plaatsen van het Ruhr- gebied en in Luik, Antwerpen en Brussel. In Winschoten zijn vijf auto's, die in België waren gestolen, opgespoord. Men houdt rekening met de mogelijk heid dat hier een bende aan het werk is. In Essen in Duitsland heeft men een groot aantal nummerborden aangetroffen, alsmede bontmantels, tassen en andere ar tikelen, welke uit gestolen wagens afkom stig waren. Het bestuur van de stichting Koningin Wilhelmina Fonds heeft thans beslist welke bestemming zal worden gegeven aan het bedrag van een half millioen gulden, dat de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij tot haar beschikking heeft gesteld bij het zestigjarig bestaan van deze maatschappij. Het stichtingsbestuur heeft voorgesteld deze bijdrage te gebruiken voor verbouwing en uitbreiding van het laboratorium van het Antoni van Leeu wenhoekhuis en de bouw en inrichting van een isotopenlaboratorium. De directie van de Koninklijke Neder landse Petroleum Maatschappij heeft de stichting medegedeeld, dat zij zich met dit voorstel geheel kan verenigen. Bij een hevig onweer dat zich Donder dagmiddag boven Venlo en omgeving ont lastte, is op vele plaatsen regenwater de kelders binnengestroomd. In ongeveer 50 gevallen werd de hulp van de brandweer ingeroepen om de kelders leeg te pompen. Enkele wegen kwamen blank te staan. Men vreest dat de te velde staande gewassen, vooral de augurken, zeer van de stortre gens en zware hagelbuien te lijden hebben gehad. Tijdens een noodweer dat Donderdag middag boven Venlo woedde zijn twee zus ters om het leven gekomen door een ver keersongeluk. Twee Venlose dames stapten uit een autobus nabij het kerkhof aan de Te- gelse weg. In de slagregen zijn zij vlug en blijkbaar zonder voldoende op het ver keer te letten overgestoken, met het ge volg dat zij overreden werden door een vrachtauto die naderde uit de richting Tegelen. De 57-jarige mevrouw A. K.-B. overleed ter plaatse. De 59-jarige mevrouw C. C.-B. is met zware verwondingen naar het ziekenhuis gebracht waar zij enige tijd later is overleden. Ter plaatse is nog me dische en geestelijke hulp geboden. TONEEL EN DANS Zaterdag 13 Augustus, Openluchttheater, Bloemendaal, 20 uur: Het nieuwe Jeugd toneel onder leiding van Cruys Voorbergh geeft een opvoering van „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho" van Pieter Langendijk. Regie: Luc Lutz. Onder de medewerkenden zijn Roosje Kohier, Wilma van Klaveren, Willy Zuidema, Bep Wes terduin, Piet Elevelt, Joop van der Donk, Albert van Vegten, Jan Korevaar en Kees Waterbeek. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, Ex positie van popenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 10—17 uur, des Zondags van 1317 uur. Zaterdagavond geopend van 20.15 tot 22.30 uur. Kaarsverlichting en met bloemen versierde binnenhof. Vleeshal: Madame, tentoonstelling van costums, waaiers preciosa uit de acht tiende en negentiende eeuw. Dagelijks, ook 's Zondags, geopend van 10—17.30 uur. Woensdag- en Zaterdagavond van 19 tot 22 uur. Kunsthandel Leffelaar: Reproducties naar oude en moderne meesters. Geopend van 10 tot 17 uur. Zondags gesloten. De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" exposeren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloemstillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Musuem Het Huis Van Looy. Werken van de Haarlemse schilder Kees Verwey, „30x1". Op werkdagen geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur. Teyler's museum. Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer Rembrandt, Michel Angelo, Claude Lorrain; Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1117 uur en de eerete Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 13—16 uur. Schotersingel 17 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend van 9.3012.30 en van 1417 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over- zicht'overstromingsramp Februari 1953. Kathedrale Basiliek St. Bavo: Rondleidin gen door de basiliek tot 27 Augustus. Op werkdagen om 11 uur en 15 uur en des Zondagsmiddags om 15 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 >t 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. ADVERTENTIE in de nieuwe ^H-HOORTOESTELLEN-H^ Koningstraat 11 - Tel. 16171 HAARLEM Vraagt uitgebreide brochures HAARLEM. Hier ter stede is het volgende gebeurd: mejuffrouw X doet examen, slaagt, krijgt een diploma, maar verliest op weg naar huis dit kostbare document. Zij verzoekt schriftelijk den voorzitter der examencommissie haar een nieuw diploma te geven en ontvangt een mededeeling terug, dat de voorzitter daartoe eerst de machtiging van den minister van Binnenlandse he Zaken be hoeft. Mej. X schrijft in een brief aan den minister met het verzoek den voorzitter te machtigen haar een nieuw diploma te verschaffen. De minister vraagt den in specteur om advies en deze verzoekt den voorzitter om inlichtingen. De voorzitter schrijft den inspecteur dat mej. X wer kelijk geslaagd is en de inspecteur zendt den minister het advies, den voorzitter te machtigen, een nieuw diploma uit te reiken. De minister stuurt den voorzitter de gewenschte machtiging, waarop deze den minister vraagt, of mej. X het dupli caat-diploma in tegenwoordigheid van alle leden der examencommisie moet onderteekenen. De minister schrijft terug, dat zulks inderdaad behoort te geschie den. De voorzitter verzoekt de commis sieleden op een bepaalden dag bijeen te komen om als getuigen bij de ondertee- kening aanwezig te zijn. Tevens ver zendt hij een aanschrijven aan mej. X, op dien dag het duplicaat in ontvangst te komen nemen, Hij ontvangt een brief terug, waarin zij mededeelt, tot haar genoegen het verloren gewaande diploma inmiddels terug gevonden te hebben

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5