Olietank te Pernis door blikseminslag in brand India kijkt naar West en Noord PANDA EN DE MODE-MEESTER TEMPO Wereldnieuws Sovjet-Unie bouwt grootste atoomreactor ter wereld Ook andere plaatsen door bliksem getroffen Engels legerdepot in Reading overvallen De radio geeft Dinsdag J Nieuwe broed-reactor in Amerika In 8 jaar 5000 Duitse mijnwerkers gedood och ió het zo J MAANDAG 15 AUGUSTUS 1955 2 Hevige onweders ontladen zich boven Nederland firn/1 jee riUKKio oefmyca mij! BARIELJO RISSTR- HAARLEM - IEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162' diarrhee ft bedorven maag .kater" TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN Echtpaar sloeg pleegkind Dodelijk ongeluk Boerderij in brand Londens burgemeester was gast van mr. d'Ailly Kerkelijk Nieuws Mijnenveger Roermond te water gelaten GAAT U VERHUIZEN? 99 99 Pro-Duitse Saarpartij me* hakenkruis gebrandmerkt Examens Wervelstorm is uitgeraasd: 42 mensen omgekomen A.J. KAAN „De Wolbaaltv r LES IN CHINEES Tijdens de hevige onweders, die Zaterdagmiddag boven vele delen van ons land hebben gewoed, zün door blikseminslag enkele branden uitgebroken. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Te Pernis ontstond brand in een olietank; te Nieuw Milligen brandden drie hooibergen uit en te Elspeet werden 5 koeien gedood toen de bliksem in een boom insloeg, waaronder de dieren beschutting hadden ge zocht. Een Spidoboot kreeg geen schade toen de bliksem in de radarantenne sloeg. ADVERTENTIE Zateragmiddag omstreeks half vijf is door blikseminslag brand ontstaan in een tank, die zich bevindt op het terrein van de Bataafse Petroleum Maatschtppij te Pernis. De brand, die met grote rookont wikkeling gepaard ging, was in Rotterdam te zien. De tank, die een inhoud heeft van twaalfduizend ton, was voor een-derde ge deelte gevuld met ruwe olie. De bedrijfs brandweer bestreed het vuur met schuim- blussers en had de brand omstreeks kwart voor zeven volledig onder controle. Men begon direct de olieinhoud van de branden de tank over te pompen in andere tanks. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. „Er zijn twee klappen geweest, een van de inslag en de andere van de ontploffing", zo zei ir. J. W. Ernste, directeur van de Shell-installaties en fabrieken. „Toen de bliksem insloeg zag ik een steekvtem, die ik een kleine honderd' meter groot schat", aldus een der personeelsleden. Er stond weinig wind en de zwarte rook kolom steeg bijna recht de lucht in. In de zwarte massa boven de tank, die nummer 1131 droeg, laaiden vuurtongen. Volgens personeelsleden zou „de hoed" van de tank gevlogen zijn. De tanks in de omgeving werden door eigen installaties nat gehou den. Rotterdam Tijdens het onweer, dat Zaterdag boven Rotterdam woedde, is niet alleen de blik sem geslagen in de tank op het Shell-ter- rein te Pernis, maar ook op de radaranten ne van een Spidoboot. Hierdoor is echter geen schade ontstaan. Na de hevige regen val zijn bij de brandweer tal van telefoon tjes binnengekomen van mensen, wier kel der onder water is gelopen. Apeldoorn Tijdens een kort doch hevig onweer dat zich boven Apeldoorn ontlastte, zijn Zater dagmiddag drie hooibergen op het erf van de weduwe Bakkenes aan de Amersfoortse- weg te Nieuw Milligen afgebrand. Er gin gen vrij grote hoeveelheden hooi, haver en rogge verloren. De Apeldoornse brandweer rukte uit om het vuur te doven. READING (Reuter) Ongeveer twin tig mannen, naar men gelooft leden van net verboden Ierse republikeinse leger, hebben een inval gedaan in een depót van het Britse leger in de buurt van Reading en zich met wapens en munitie uit de voe ten gemaakt. De uit twintig man bestaande bewaking van het depót werd door de overvallers overmeesterd en vastgebonden. Na de inval is bij Ascot een auto aange houden waarin een aantal wapens en een hoeveelheid munitie werden aangetroffen. Twee mannen zijn aangehouden. ADVERTENTIE DAMES PULLOVERS - VESTEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Platen. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Bejaar denzorg door Mr. J. A. Meyer.Eerste lezing. 11.30 Pianorecital. 12.00 Musette-orkest, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 1.25 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Metropole orkest. 12.55 Koersen. 14.00 Omroeporkest. 15.00 Voor de huis vrouw. 15.15 Orgelconcert. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 RVU: Prof. R. Broekman: Het faillissement van de wetenschap. 19.00 Platen. 19.05 Platen. 19.10 Jazzmuziek. 19.35 Militair orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Finale Nationale Rheuma-actie. 21.05 Vacantie, hoorspel. 21.30 Hammond orgel. 21.45 Disco-causerie. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Strijkorkest. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Franse muziek. 14.30 Platen. 15.00 Platen of Voor de jeugd. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Rege ringsuitzending: Rijksdelen overzee: Claude Belloni: Een halve eeuw missie in Zuid Guinea. 18.00 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Promenade-orkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 Platen. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Finale Nationale Rheuma-Actie. 22.05 Omroep-orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Zang en piano. 23.3524.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.00 Platen. 20.15 Actualiteiten en weer bericht. 20.40 Balans. 21.0022.20 Ameri kaanse detective-film. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.05, 14.45, 15.00 en 15.20 Platen. 15.30 Pianorecital. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Vo caal damestrio. 17.15 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndikale kro niek. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Orkest con cert. 21.40 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Clave- cimbelmuziek. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag, en Daar het hapert: Verouderde steden. (Op 224 en 76 m.). Tijdens een kort doch hevig onweer in de nacht van Zaterdag op Zondag boven Elspeet werden vijf koeien van de land bouwer A. Davelaar in het buurtschap Sta- verden door de bliksem gedood. De bliksem sloeg in een boom, waaronder de dieren schuilden, 's Zondagsochtend bij het gaan melken bemerkte de landbouwer het onge luk pas. „Brug der Kennis" geramd op E 55; één lichtgewonde Zaterdagmiddag heeft een dragline de „Brug der Kennis", die op de Westzeedijk de beide delen van de energiemanifestatie „E 55" verbindt, geramd. Het is aan de stevige stalen constructie te danken, dat er maar één persoon werd gewond. De aanrijding deed de brug op haar grondvesten schudden en veroorzaakte een opschudding bij de bezoekers, die er zich juist op bevonden. De Tilburgenaar M. van Laarhoven, die met een groep van de schoenfabriek Roosen-Den Bakker uit Ois- terwijk de tentoonstelling bezocht, is het enige slachtoffer. Hij kreeg een lichte her senschudding en is naar een ziekenhuis vervoerd. V» Op aanwijzing van bewoners van de Sleegstraat te Ulft, die reeds geruime tijd hulpgeroep van een kind hadden gehoord, heeft de rijkspolitiee te Ulft een onderzoek ingesteld ten huize van het echtpaar V. Het bleek dat het drieëneenhalfjarige pleegkind van dit echtpaar op ergerlijke wijze was mishandeld. Het kind was bont en blauw geslagen. De arts van het dorp, dr. Capetti heeft de rijkspolitie te Ulft een onderzoek opgenomen. De rijkspolitie heeft tegen het echtpaar proces-verbaal opgemaakt. Zaterdagmiddag is een dodelijke aanrij ding gebeurd bij het plantsoen te Woer den. Een motorrijwiel reed een voetgang ster aan die dodelijk werd gewond en in middels is overleden. Zaterdagmiddag is te Wagenborgen (ge meente Termunten) de boerderij van de heer F. Bons, die was verhuurd aan de heer P. Jansema, door brand verwoest. Het woongedeelte kon evenwel vrijwel geheel behouden blijven. Een hoeveelheid hooi, graszaad en stro, alsmede landbouw machines zijn verloren gegaan. De brand is ontstaan toen een zesjarig jongetje lucifers afstreek in de schuur, op zoek naar een oorbelletje, dat een meisje had verloren. De eigenaar was tegen brand verzekerd. GENèVE (Reuter/A.N.P.) De vice- voorzitter van de Sovjet-delegatie naar de Geneefse atoomconferentie prof. Blotsjint- sev heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie volgend jaar de grootste atomreactor ter wereld, met een capaciteit van 100.000 kilo watt, zal bezitten. Voorts bestaan er plan nen om tegen 1960 in de Sovjet-Unie ver scheidene atoomcentralen met een capaci teit van verscheidene honderdduizenden kilowatts te bouwen. Prof. Blotsjintsev acht het „moeilijk te voorspellen", wanneer de nieuwe atoomcentrale in werking zal treden. Hij wilde geen bijzonderheden geven over het type reactors van de nieuwe centralen. Twee Amerikaanse geleerden deelden mede, dat de Verenigde Staten beschikken over een nieuw type broed-reactor, die als brandstof een oplossing van uranium in water gebruikt en die goedkope electrische energie produceert. Als behalve de ura- nium-oplossing in deze reactor ook nog thorium als brandstof wordt gebruikt, kan de reactor haar eigen brandstof fabriceren. Vincent Evans, een Engelse journalist, die zich bevindt bij de missie van Morele Herbewapening in het Ver re Oosten en daarvan ver slag doet aan een aantal bladen, geeft in een zijner artikelen over India de si tuatie in dit land als volgt weer: Drie deelnemers aan de Wereldmissie voor Morele Herbewapening stonden voor een krantenkiosk in Delhi. Het straatbeeld ver toonde alle kentekenen van het moderne India. Twee jonge buffels ston den elkaar te besnuffelen voor een étalage. Een Mer cedes stoof voorbij, een rickshawjongen hield stil om hem te laten passeren. Handelaars op het trottoir wenkten met uitgestrekte handen naar mogelijke ko pers voor hun zilver, ko per en brons. De hitte tril de in de stille lucht. Op een hoek tegenover de schouwburg werd een biljet over het filmpro gramma van het vorige week heengeplakt. Op het nieuwe stond te lezen: „Première in Delhi van het bezoek van Nehroe aan Moskou". Het kondigde een filmprogramma van twee uur aan, met prach tige opnamen van de gol vende graanvelden en de grote moderne industriële ondernemingen van Sov jet-Rusland, die twee we ken daarvoor door Pandit Nehroe waren bezocht. In drommen ging de be volking van Delhi erheen. En dat gebeurde in geheel India zo. De afgelopen jaren heb ben India grote vooruit gang gebracht door het land nieuwe economische zekerheid te geven, maar zelfs de grootst denkbare ontwikkeling in de komen de vijftig jaar zal er niet in kunnen slagen materiële tevredenheid te geven aan de millioenen massa's van India's grote steden en 700.000 dorpen. In dit overgangstijdperk kijkt India naar twee kan ten. Het kijkt naar het Westen en ziet daar een levensstandaard die het onmogelijk kan evenaren, een standaard die geba seerd is op materieel bezit, dat India als een lokaas wordt voorgehouden om zijn vriendschap te win nen. Het is een levensstan daard die maar al te vaak ten koste gaat van' de men selijke waardigheid. En als de mensen van India naar het Noorden kijken, zien zij Rusland, dat ontkomen is aan de armoede, die In dia zelf zo goed kent en waar de mensen althans de indruk maken, dat zij iets ontvangen hebben om voor te leven. De vrolijke gezichten, de wuivende ko renvelden en de ontzag wekkende staalconstructies, die men in India op de film „Bezoek aan Mos kou" heeft gezien, schijnen een realiteit te zijn, een aanwijsbaar resultaat van hard werken en onver moeibare inspanning. Want in deze moderne tijd ach ten millioenen Aziaten het onbelangrijk ,dat het com munisme goddeloos is. Waar zijn de tekenen van godvruchtigheid in het Westen, zo vragen zij. Het communisme schijnt er al thans iets voor in de plaats gevonden te hebben. Het communisme is er tijdelijk in geslaagd men sen te bezielen tot een toewijding, die de plaats van het gebed heeft inge nomen. Tegen deze achtergrond moet men de tocht van de missie van Morele Herbe wapening door het subcon tinent van India zien. Te gen deze achtergrond ook manoeuvreren het com munisme en het Westerse materialisme o'm zich een positie te verwerven, waarbij de communisten altijd een weldoordachte ideologische stap vóór zijn. Hun beste zangers en ar- tisten doorkruisen het ene land na het andere. Hun boeken en pamfletten, die dikwijls gedrukt worden op papier dat door Wes terse dollars is betaald, staan in lange rijen op de planken in de boekwinkels. Uit het Westen stromen films binnen die de geest bederven en zakenlieden die het om de rupee en niet om het hart van hun klanten te doen is. Nieuwe beschaving- De strijd om de harten van de Oosterse volken zal gewonnen worden door hen die het snelst handelen en wier inzet het grootst is. Menselijkerwijs staat er voor Azië maar één weg open, de weg van het dia lectisch materialisme. Maar in het Goddelijke bestel kan Azië de bakermat worden van een nieuwe beschaving, en daarheen is zij reeds op weg. Een be schaving, waarin absolute maatstaven de plaats in nemen van eigenbelang, haat, hebzucht en com promis. Azië heeft nog niet de finitief besloten, welke kant het kiezen zal. Meer dan ooit ligt de toekomst in de handen van die mannen en vrouwen die hun leven ingezet hebben voor een ideologie die zo wel meer eist als meer geeft dan het communis me en het materialisme beide; de ideologie die de hebzucht en de haat in beide overwint. De burgemeester van Londen, sir Sey mour Howard, die Zaterdagavond met zijn eerste zwaarddrager William T. Boston, met een vliegtuig van de Canadian Pacific Airlines naar Vancouver is vertrokken voor een vlucht via de kort geleden geopende route over de Noordpool is Zaterdagmid dag en avond de gast geweest van zijn Am sterdamse collega. Burgemeester d'Ailly verwelkomde zijn gast op Schiphol van waar naar de ambtswoning werd gereden. Er werd een tocht door havens en grach ten gemaakt, een bezoek gebracht aan het Muiderslot en Spakenburg. Met een diner op de Hooge Vuursche, waarbij ook me vrouw d'Ailly, de Britse consul-generaal in de hoofdstad met zijn echtgenote en een vertegenwoordiger van de Canadese ambas sade aanzaten, werd dit niet officiële be zoek besloten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tholen C. Treure te Eder- veen; te Hoek, A. P. Nauta te Elkerzee- Scharendijke. Benoemd tot vic. te Almen-Harfsen mej. P. C. J. Boersma, cand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Steenwijk T. Brienen, cand. te Werkendam en J. J. Rebel, cand. te Rotterdam. Zaterdag omstreeks twaalf uur is op de werf van Wilton-Fyenoord te Schiedam te water gelaten de mijnenveger „Roer mond". De doopplechtigheid werd ver richt door mevrouw M. M. R. J. S. A. Geuljans-Van den Clooster baronesse Sloet tot Everlo. Aanwezig waren Schout bij nacht H. L. Pröpper, de secretaris generaal van het ministerie van Marine de heer J. J. van Houten en voor de Ame rikaanse marine captain Sigal. ADVERTENTIE Wij verzorgen Uw verhuizing met vakkundig personeel onder volledige garantie. ROZENSTRAAT 13, HAARLEM TEL. 20020 - 12525 MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland. SAARBRÜCKEN (Reuter). Onbeken den hebben 's nachts hakenkruisen aange bracht op propaganda-affiches van de pro- Duitse democratische partij van het Saar land en op de muren van het gebouw van deze partij in Saarbrücken. In een verklaring van de democratische partij wordt gezegd, dat „separatisten", voorstanders van het Europese Saarstatuut, verantwoordelijk zijn voor het aanbrengen van de hakenkruisen. De democratische partij verwerpt, evenals de andere pro- Duitse partijen in Saarland, het Saarsta tuut. Voor het staatsexamen HBS slaagden de volgende Candida ten van het Haarlems Avondlyceum: de heren H. v. Berkel te Heemstede, J. G. v. Berkum te Haarlem, C. Blom te Bergen (N.H.) H. v. d. Born te IJmuiden, A. v. d. Ham te Overveen en me juffrouw M. Reemeijer te Haarlem; allen voor het diploma A. Voor het diploma B slaagden: mejuffrouw C. Dobbe te Haarlem en de heren E. Hoger- vorst te Haarlem, A. J. Komen te Haarlem, W. A. P. Krom te Heemstede, J. M. van der Linden te Hillegom, N. P. Portegies te Castricum en C. G. v. d. Voort te Haarlem. De examens zijn afgelopen. 22. De minister van Modezaken was er vlug bij om de letter van zijn wet vast te leggen. De regeringsbanken waren bijna volledig bezet, toen hij aan de hand van enkele forse afbeeldingen duidelijk maak te, hoe men in het land voortaan gekleed diende te gaan. „Geachte collega's en ka merleden!", riep Joris. „De nieuwe mode letter zal voortaan de X zijn! Zoals u op de afbeeldingen kunt zien, vraagt de X- lijn om een smal middel, dat voor enkele figuren waarschijnlijk moeilijkheden zal opleveren. Maar ik vertrouw, dat men de wet zal weten te eerbiedigen en naarstig door middel van oefeningen en dieet de voorgeschreven modeletter in het figuur tot uitdrukking zal brengen". „Drommels, die minister van Modezaken pakt het fors aan hè?", zei een verslaggever op de pers tribune. „Maar die X-lijn is anders zo gek nog niet". „Het is een monsterachtige lijn het is een kruis!", bromde zijn dikke collega zorgelijk. De hoeveelheid brandstof waarmee aanvan kelijk wordt begonnen, kan op deze wijze in vier jaar tijds verdubbeld worden. Lof voor Nederland Na de presentatie van twee Nederlandse verhandelingen hebben Russische, Duitse en Amerikaanse afgevaardigden verschil lende vragen aan dr. Went en dr. De Bruijn gesteld. De Russische gedelegeerde, dr. Vladimirski, prees de door de Nederlanders beschreven systemen als „een zeker veel belovende wijze om de behoefte aan goed kope reactors te dekken". De heren Went en De Bruijn verklaarden na de zitting tegenover het A.N.P., zeer voldaan te zijn over de reacties der deskundigen op hun verhandelingen. De vragen zullen onge twijfeld leiden tot verdere informele be spreking met verschillende toehoorders en dit contact achten zij van grote waarde. Tegelijk met de presentatie der Neder landse verhandelingen werd in een andere zaal van het UNO-paleis een bespreking gehouden over de invloeden van uitstraling op het materiaal van kernreactors. Deze vergadering stond onder voorzitterschap van de Delftse prof. dr. J. H. de Boer. BONN (ANP). Het jongste mijnonge luk in Gelsenkirchen, waarbij 41 ar beiders het leven verloren, heeft de mijn werkers aanleiding gegeven een vergroting van de veiligheid der mijnen te verlangen. Op de jaarvergadering van de mijnwer- kersbond in Kassei werd verklaard, dat sedert 1947 meer dan een millioen onge lukken in de West-Duitse mijnen zijn ge beurd, waarbij bijna 5000 arbeiders wer den gedood en 73.000 ernstig gewond. De mijnwerkers verlangen van de organen, die met de veiligheidsvoorzieningen belast zijn, dat deze het uiterste zouden doen om in samenwerking met de vakbond maatrege len te beramen om de ongevallen te ver minderen. De afgevaardigden deden ook een beroep op de mijnwerkers het hunne bij te dragen tot vergroting der veiligheid. Het ongeluk van Gelsenkirchen werd tij dens de bijeenkomst van de vakbond nog eens uitvoerig besproken. De leiding der bijeenkomst verzette zich daarbij met kracht tegen communistische pogingen om politieke munt uit dit ongeluk te slaan. De vakbond heeft voorts een verzoek aan de regering van Noord-Rijnland Westfalen gestuurd om een instituut voor de bestrij ding der silicose in het leven te roepen ten einde alle .maatregelen tegen deze ziekte afdoende te bundelen. NEW YORK (Reuter) Een wervel storm, die intussen is verzwakt tot een ge wone storm met hevige slagregens, heeft op zijn weg over acht staten aan de Ameri kaanse Oostkust in Noordelijke richting het gebied van New York getroffen. In de stad zelf kwamen tien mensen om het leven, waardoor het totaal aantal slachtoffers van de wervelstorm tot 42 steeg. Tengevolge van het noodweer kwamen ongeveer 100.000 mensen zonder electrici- teit te zitten en duizenden kelders liepen onder water. Het treinverkeer in de stad werd een uur onderbroken, doordat er kortsluiting in een schakelstation was ont staan. In 36 uur viel 225 millimeter regen. Het luchtverkeer van en naar de vliegvel den „La Guardia" en „Idlewild" onder vond veel vertraging. Volgens een voorlo pige officiële schatting is in de staat Noord- Carolina voor een waarde van 3.500.000 dollar schade aangericht. Intussen nadert de vierde tropische storm van het seizoen via de Britse Bermuda eilanden, de kust van Noord-Carolina. Bij spel gedood. Zaterdagmiddag waren enige kinderen van de familie Spekenbrink te Enter aan het spelen achter de bak van een kar. Deze bak was opgesteld tegen de muur van de boerderij der familie en hei schijnt, dat de bak is omgevallen en terecht is gekomen op het achtjarig zoontje, dat daardoor werd gedood. Begrafenis. Meer dan 30.000 mensen heb ben Zaterdag in Rio de Janeiro de be grafenis bijgewoond van de Braziliaan se filmactrice Carmen Miranda. Toestemming. De Sovjet-Unie heeft toe passing verleend voor het weiden van 100.000 schapen uit de Perzische grens provincie Khorassan, waar droogte heerst, in Sovjet-Turkestan. De Per zische regering had om deze toestem ming gevraagd, op grond van zeer oude overeenkomsten tussen de stammen in het grensgebied. Verstrooid. De as van kapitein Dan Par ker, de gezagvoerder van de sleepboot Turmoil, die enkele dagen geleden stierf na een ongelukkige val aan boord van zijn schip, is bij Southampton verstrooid in Het Kanaal in aanwezigheid van zijn weduwe, die volgens de wens van haar man geen rouwkleding droeg. Me vrouw Parker zei dat zij uit Japan een condoleantie-telegram had ontvan gen van Kurt Carlsen, de gezagvoer der van de Flying Enterprise. Vooroorlogs. De rantsoenering van kran tenpapier in Groot-Brittannië zal in Maart 1956 eindigen. Men verwacht dat de Britse kranten dan weer hun vooroorlogse dikte zullen krijgen. Dag bladen van normaal formaat tellen thans negen en dagbladen van klein for maat achttien pagina's per dag. In 1940 hadden zij er vier en acht en voor de oorlog tweemaal zoveel als thans. Afgezet. Premier Ismail El Azjari van de Soedan, en vier van zijn ministers zijn afgezet. De premier is tevens ontheven van zijn functie als voorzitter van de Soedaanse Nationale Eenheidspartij. Het besluit hiertoe is genomen door de algemene vergadering van de partij, die zich uitsprak voor „een Soedaanse democratische, souvereine en onaf hankelijke republiek, in een unie ver enigd met Egypte". Ernstig. Een autobus, waarmee een groep Fransen en Belgen van Chamonix uit een uitstapje naar de grote St. Bern- hard maakten, is nabij Bourg St. Pierre in het Zwitserse kanton Wallis in een ravijn gereden. Van de 31 inzittenden kwamen er 17 om het leven. Zeven ge wonden werden naar het ziekenhuis gebracht. De toestand van twee der gewonden is ernstig. Vlot. Sleepboten van de Britse marine zijn er bij hoog water in geslaagd het 35.000 ton metende Britse slagschip „King George V" vlot te trekken, dat was gestrand bij het binnenvaren van de Loch Gare. Het schip was, toen het strandde getrokken door vier sleepbo ten, op weg om bij de reservevloot te worden opgelegd. Hyde Park. Polen heeft nog niet het sta dium bereikt dat het kan luisteren naar redevoeringen, zoals die in het Lon- dense Hyde Park worden gehouden, aldus heeft premier Cyrankiewicz van Polen verklaard, toen hem werd ge vraagd of het juist was, dat de enige jaren geleden afgezette primaat van Polen, kardinaal Wyszinski zal worden vrijgelaten en weer in het openbaar zal mogen optreden. Verworpen. De Griekse regering heeft een Albanese nota waarin wordt voorge steld diplomatieke betrekkingen aan te gaan, verworpen, aldus meldt het Al banese nieuwsagentschap. De Griekse voorwaarden worden „onaanvaardbaar, ongegrond en kwetsend" genoemd. Ontploffing. In de machinekamer van het Noorse motorschip Tancred (6.133 ton) heeft zich ter hoogte van de California sche kust een ontploffing voorgedaan, waardoor twee opvarenden om het le ven zijn gekomen, en vier ernstig wer den gewond. Een der gewonden ver keert in levensgevaar. Het schip is met een groot gat in de romp de haven van San Francisco binnen gelopen. Sterk. Naar radio-Praag bekend gemaakt heeft zal de zware industrie in Tsjechoslowakije het komende jaar sterk opgevoerd worden. ADVERTENTIE Dinsdag en Donderdag 2—5 uur DEMONSTRATIE der bekende ï'ASSAP-breimachines Toegang vrij i Oen. Cronjéstr. 129 - Tel. 11385 - Haarl Agent voor Haarlem en Omstreken „VITEX", Bos en Vaartstraat 15R, Haarlem Tel. 18564 WE HEBBEN wel eens de verzuchting horen slaken, waarom de Chinezen toch die vreemde schrifttekens gebruiken, en waar om ze niet eenvoudig ons fonetisch schrijf systeem overnemen. De oorzaak van dit verzuim ligt minder bij de Chinezen, dan wel bij hun taal, die éénlettergrepig is. Er zijn dan ook slechts ongeveer 400 in klank verschillende woorden. Maar door de into natie van de woorden te ver anderen, wordt dit aantal ge weldig uitgebreid. De Chinese taal wordt dan ook eigenlijk niet gesproken, maar geneu ried. Zo betekent het woord „ma", in de eerste toonhoogte uitgesproken: moeder; in de tweede toonhoogte: hennep; in de derde: paard; in de vierde: uitschelden, enz. U ziet, dat een verschil in toonhoogte dus een totaal ander begrip aan hetzelfde woord geeft, welk verschijnsel het aanle ren van deze taal voor Europeanen buiten gewoon moeilijk maakt. De eenvoud die wij dachten te vinden bij het horen van het feit dat de hele taalschat uit slechts 400 verschillende woorden bestaat, wordt dus niet gehonoreerd. Evenzo gaat het bij het schrift. Omdat de toonhoogte niet met begriptekens kan worden aangegeven, behelpen de Chinezen zich nog steeds met het ideografische schrift. Dit beeldschrift, dat in de loop der tijden natuurlijk wijzigingen heeft onder gaan, is zeer oud, want er bestaan ins cripties uit de 14de eeuw v. Chr. Oorspron kelijk gaven deze figuren een afbeelding van de werkelijkheid. De zon stelde een cirkel voor met een punt in het midden, de maan was een sikkel met een streepje en een berg werd voorgesteld door een paar getekende bergtoppen. De gestyleerde vor- men die thans de zon, maan en berg voor stellen, kunnen met enige fantasie nog wel tol de oorspronkelijke tekeningen herleid worden. Dat is dus niet moeilijk, maar we dienen in het oog te houden, dat het teken voor de zon óók gebruikt werd voor het begrip „dag", en het maanteken voor de maand. Er zijn allerlei andere gemakkelijke op lossingen in 't Chinese schrift. Een eenvoudig tekentje geeft het begrip „vrouw" aan. Twee van diezelfde teken tjes betekent: ruzie, en drie van dergelijke tekens wor den gebruikt voor het be grip intrige. Een vrouw on der een dak betekent „rust"; moeder en kind: liefde; twee bomen: woud; herfst en hart: droefheid. Allemaal dingen dus, die we wel kunnen begrijpen, al zal het ons vaak moeite kosten dit te onthou den. Maar nu gaan we de moeilijkheden van de taal combineren met de moeilijkheden van het schrift. De klank „pau" kan bij voorbeeld een dozijn dingen betekenen, al naar gelang van de toonhoocVe. Dit maakt natuurlijk ook verschil bij het lezen; het teken voor „pau" en het teken voor „hand" betekenen samen „dragen", pau plus voet betekent lopen, pau plus eten is „een wel gevulde maag", pau plus vuur is een voet zoeker, enz. En dan spreken we nog niet eens van de fonetische tekens die de Chi nezen er tussen gelast hebben. Het moeilijkst van alles is natuurlijk het samenstellen van een Chinees woorden boek. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2