GEHEÏM Agenda voor Haarlem Klucht van Pieter Langendijk in het Openluchttheater Vanavond agent op Rijksstraatweg Populaire jubileum-uitvoering Haarlemse Postfanfare Beierse muzikanten en dansers in Haarlemse Stadhuishof Dans en muziek uit Zuid-Duitsland Programma van de vacantiespelen Pianospel in het Openluchttheater Amsterdamse Bcrs Huis aan Harmenjans- straat half uitgebrand Jongetje raakte onder Maarse en Kroon-bus Jonge vrouw overreden in de Kleverlaan Populaire zangdienst in Grote Kerk Concert in Den Hout Jordaanse jolijt in Concertgebouw Programma orgelbespeling Gouden priesterjubileum A. F. C. van Noort J. F. L. Faase gehuldigd Kampweken van clubhuis „Naast d'Appelaar" Jac. van Maris zeventig Bliksem sloeg in boom Eén uit 19 ongevallen van dit weekend in Haarlem Sprong van bromfiets had dodelijk gevolg MAANDAG 15 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'l De muziekvereniging van P.T.T.-perso neel „De Haarlemse Postfanfare" her denkt zoals men weten kan, dit jaar haar 25-jarig bestaan. In Mei heeft de vereniging dit jubileum al gevierd met een concert wedstrijd. De viering werd Zaterdagavond in de gemeentelijke Concertzaal voortgezet met een populaire jubileumuitvoering, waarop de Haarlemse Postfanfare zelf mu zikale activiteit ging ontplooien. Welbe schouwd was er in het programma, dat het korps onder leiding van zijn dirigent Jan Groot tot uitvoering bracht, maar één werk dat uitstak boven het niveau van het mu zikale amusement, dat met de overige num mers gebracht werd. Dat was de „Partita piccola" van Gerard Boedijn, waarvoor de componist zich liet inspireren door il lustere voorbeelden van deze nobele muziekvorm. Het is een mooi, aantrekkelijk werk geworden en het werd, afgezien van enkele onvolkomenheden van stemming, met expressieve nuanceringen, rhythmisch verzorgd en over het algemeen technisch beheerst gespeeld. En verder bracht het korp§ de genoegelijkheid van vrolijke, on gecompliceerde muziek, waarin tal van be kende oude en nieuwe melodieën, zelfs top hits, waren opgenomen. De mannen van de post hadden er kennelijk plezier in om eens goed uit de plooi te komen en om de muzi kale pretbloemetjes buiten te zetten. Een gedurfd grapje was het al de toe hoorders met de mars „Wel thuis!" te ver welkomen, welke wenk niemand „au sé- rieux" nam natuurlijk. De vele toehoorders bleven om de partita van Boedijn te horen en de wals „Tesoro mio" van E. Becucci, die wel bijzonder geschikt bleek als over gang naar een nog lichter genre, dat met een populaire potpourri van A. Delbecq aan bod kwam. De slagwerker, die zich in derdaad al slagvaardig had geweerd, kreeg het extra druk bij de uitvoering van de Amboss-polka van Parlow en van „De smid in het woud". Hij bewerkte het klin kende aambeeld met vakkundige bedreven heid: het haast-karweitje van dé smid in het woud kwam onder luidruchtige vogel gezang en onder de roep van een wat hysterische koekoek nog vóór de Zondag klaar! Overigens geen gemakkelijk stuk met die idyllische inleiding, vol harmo- nisch-acoustische moeilijkheden! Met een vlotte uitvoering van een Marsparade van Disselink besloot de fanfare haar aandeel in de avond. De muzikale vrolijkheid werd na de pauze door de Beierse Kapel, de „Plattler groep „Edelweiss" en de dansgroep „Al- menrausch" uit de plaats Kahl aan de Main voortgezet. Het talrijke gezelschap werd door de voorzitter van de Haarlemse Post fanfare, de heer J. Regeling, hartelijk be groet. Op hun beurt toonden de Duitse mannen en vrouwen niet minder hun gene genheid voor de Haarlemse vereniging met een toespraak en met het aanbieden van een fraaie sier-bierkan en een ingelijste foto van het Kahler-ensemble. De heer Regeling gaf aan de bezoekers namens de fanfare een paar vaantjes ten geschenke. Met gezang, spel en dans brachten de afgezanten uit Kahl de sfeer van hun land streek. Gekleed in karakteristieke, kleurige costuums gaven zij in alle eenvoud hun volksdans en muziek als een uiting van een levenslustige gemoedelijkheid. Zij verleen den hierdoor mede aan deze avond, volgens de opzet, een populair karakter. Het gezelschap uit Kahl aan de Main, dat Zaterdagavond aan het concert van de Haarlemse Postfanfare meewerkte, trad Zondagavond in de gemeentelijke Concert zaal op met een geheel eigen programma. Ten dele bevatte dit dezelfde nummers, die de avond tevoren reeds waren uitgevoerd. Maar ook waren er andere marsen, dansen en gezangen in opgenomen. Een geheel nieuw element brachten deze toevoegingen overigens niet, want ook hiervoor waren dezelfde ongecompliceerde muzikale ele menten voor wat betrof melodie, harmonie en rhythmiek typerend.. ADVERTENTIE NOG MAAR ENKELE UREN en dan bekendmaking van het De allerlaatste Rheuma-couvertjes uitslui tend: Heemraadssingel 303, Rotterdam. 1/4 millioen gulden aan prijzen. Ggk. Min, v. Just. 22-ll-'54 LO 520/052 Adv. aangeboden door de AaBe Wollendekenfabrieken, Tilburg MAANDAG 15 AUGUSTUS De Waag, Spaarhe-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 10—17 en Zondags van 1317 uur. Frans Hals: „Kouwe drukte", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duel op de zeebodem", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen" 18 j., 8.15 uur. Cinema Palace: „3 rings circus", 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vera Cruz", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wonderman", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De slaap wandelaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Begijnhofkapel, 8 uur, Interkerkelijk Evangelisatie-Comité. Spaarne Langebrug: Museumschip „Klein Artis", ge opend van 10 tot 21 uur. DINSDAG 16 AUGUSTUS De Waag, Spaame-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Frans Hals: „Kouwe drukte", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Roxy: „Duel op de zeebodem", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Gullivers reizen", alle leeft., 2.30 uur en „Als de dauw hangt, komt er regen" 18 j., 8.15 uur. Cinema Palace: „Peter Pan", 10.30 uur en „3 rings circus", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 10.30 uur en „Vera Cruz", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Vacantieprogram- ma, 10.30 uur en „Wonderman", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's Jeugd- variété, 10.30 uur en „Modem Times", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De slaapwan delaar", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Spaarne Langebrug: Museumschip „Klein Artis", geopend van 10 tot 21 uur. Concertgebouw, 20 uur: Beet- hovenrecital door Willem Andriessen. Grote Kerk, 20 uur. Gratis orgelconcert door George Robert. Het ensemble uit Kahl heeft als idealen in zijn vaandel geschreven „trouw aan de zeden, trouw aan de klederdracht, trouw aan het vaderland". Wanneer er geen spra ke was van een bedreiging van de volks gewoonten, zou het niet nodig zijn geweest het streven ten aanzien van de zeden en de klederdracht zo in het bijzonder te om schrijven. Die bedreiging is echter een ver schijnsel, dat in elk land, ook in ons land, valt waar te nemen en waarvan geen be strijding mogelijk lijkt te zijn. De nivel lering van de mensheid gaat onweerstaan baar voort. Volksgebruiken, costuums, zij zijn niet zelden van meer belang voor een museum of voor het vreemdelingenverkeer dan dat zij levende factoren in een ge meenschap zijn. Men kan het verschijnsel betreuren, omdat het veel verloren doet gaan van het karakteristieke, dat in een volk leeft. Wat dit kan zijn, heeft men Zondagavond gezien, toen de gezelschappen uit Kahl hun opgewekte volksdansen uit voerden, hun Plattler, hun polka's, hun humoristische dansen als de „Kuhtanz". En dit alles met de begeleiding van een echte Beierse Kapel met de overwegende bezetting van koperen instrumenten. Een cither mocht hierbij niet ontbreken en evenmin de „Jodlerin" met haar bewege lijke stem. De snaarinstrumenten werden mede vertegenwoordigd door een mando linekwartet, dat onder andere met veel gevoel een melodie over het Zillertal speel de. Al deze uitvoeringen van zang en mu ziek brachten de stemming en de sfeer, die zo typerend voor de bewoners van Zuid- Duitsland is. En de aanwezige Haarlem mers hebben er blijkens hun hoorbaar enthousiasme veel genoegen aan beleefd. P. ZWAANSWIJK. De diensten op Woensdagavonden in de Grote Kerk, deel uitmakend van het Bijzon der Kerkewerk van de Nederlands Hervorm de Kerk, worden op 24 Augustus afgesloten met een populaire zangcLenst, mede met het oog op de verjaardag van Prinses Wilhelmi- na. Een organist, 'n sopraan en een trompet tist zullen medewerking vexienen. De toe gang is vx-ij. Het muziekkorps van de N. Z. H. V. M., de „Harmonie N. Z. H.", zal op Vrijdagavond 19 Augustus een concei't geven in de mu ziektent achter café-restaurant „Dreefzicht" in Den Hout. De drumband van de N. Z. H. zal eveneens optreden. Van acht tot tien uur zal men hier een programma van po- pulaix-e muziek kunnen beluisteren. Het Gemeentelijk Concertgebouw brengt Zondag 21 Augustus een programma uit met Johnny Jox-daan, de door de gramofoonpla- tenfabriek N.V. Bovema te Heemstede ont dekte en landelijk bekend gemaakte café zanger. Aan het programma werken voorts meer Rens van Dorth met zijn i'evueshow „Hinkie, Dinkie Doe", Max-ia Zamora, Ted Valerio en Cas Oosthoek. ocoooooooooooocoococooocooooooc XXXXXXX>COOOCOOOOOOO(X Het vacantiespelen-programma van het Haarlems Speeltuin Verbond voor 16 p Augustus voor alle tuinen luidt: Sport 6 en spel op het E.D.O.-terrein, 10 uur. X xcococxxxxxxxoccc DCOCOOXXXCOXJCCOOCOOOOOCO Zaterdagmiddag werden de dansgroep „Almenrausch" en de kapel „Edelweiss" uit Beieren op uitnodiging van de jubilerende Haarlemse Postfanfare enige dagen in Haarlem, door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers welkom geheten. De kapel „Edelweiss" tijdens haar muzikale groet aan Haarlems burgemeester. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twaalf wandelde een groep in kleurrijke Tiroler costuums gestoken vreemdelingen over de Groote Markt op weg naar het stadhuis. Het waren de 67 leden van de muziekkapel „Edelweiss" en de dansgroep „Almenrausch", allen afkomstig uit het Beierse plaatsje Kahl am Main, die als gasten van de jubilerende Haarlemse Postfanfare een bezoek van enkele dagen aan Haarlem brengen. In de oude kloostex-tuin stelden de dames en heren van de „Gebii-gstrachtengruppe Almenrausch" zich in een halve cirkel op, terwijl de zestien mannen van de kapel „Edelweiss" hun instrumenten en mu ziekstandaarden in gereedheid brachten. Weldra weerklonk op de intieme binnen plaats de fors gespeelde mars „In treue fest", op de maat waarvan de lange witte pluimen op de groene hoeden sierlijk mee dansten. Hierna heette de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de bui tenlandse bezoekers van harte welkom en hij sprak onder meer de hoop uit dat zij aan Haarlem veel zouden overbrengen van de gi-ote muzikaliteit van hun volk. De heer W. Hofmann, de reisgeleider van het gezelschap en tevens muzikant, In het openluchttheater te Bloemendaal is Zondagmiddag een nieuw muzikaal experiment ondernomen. Na de koren, symphonische oi-kesten en fanfarekorpsen heeft nu ook de piano haar intrede in de prachtige duinkom gedaan. Het snaren instrument bleef in tegenstelling tot de hiervoor genoemde ensembles geen zicht bare, maar een onzichtbare gast. Het was opgesteld in een van de door boomgroen verborgen gebouwtjes van het thater. En dank zij de modex-ne geluidstechniek kon het zijn stem met machtig volume laten klinken voor de toehoorderstribunes. De bespeelstex-, de pianiste Emmy van Eden, bleef even mysterieus verborgen als het instrument. Als bij de radio was er dus geen contact met de executante. Maar des te meer aanraking was er met de muziek, die daar opklonk te midden van de weel derige, zomerse plantengroei, bij de stille vijver met rustig voortzwemmende of dar tel springende vissen, onder het brede uit spansel met de voortzwevende zware on weerswolken. Niet steeds klonk de muziek even gaaf uit de luidspreker. Bij gx-ote sterkte kwam er dikwijls vervorming van de klank. Maar bij bescheidener volume was er wel een aanvaardbare klank te horen en dank zij het bezielde spel van Emmy van Eden, die in een zakelijke tijd toch haar hart niet het zwijgen oplegt, werden de toehoorders gegrepen door mu ziek, die tot luisteren dwong. Emmy van Eden speelde werken van Schubert, Chopin, Sinding, Mendelssohn, Mac Dowell, Chaminade en anderen. En in deze schoonheid der natuur begon „het al een tale te spreken" en kon men deze taal verstaan als in een droom. P. ZWAANSWIJK dankte de bui-gemeester voor het zeer hartelijke welkom dat de groep in Haaxdem ten deel was gevallen en overhandigde mr. Cremei-s een grote, fraaie, ingelijste foto die een overzicht geeft van de stadskern van Kahl am Main. Fi-its Detzner, de lange donkere dirigent, hief andermaal zijn dirigentenstokje in de hoogte en als laatste muzikale groet werd op deze fleurige openlucht-receptie „Aan de oever van de Donau" ten gehore ge bracht. De Beiex-se gasten waren Vrijdagoch tend omstreeks vier uur in een tweetal bussen vertrokken en des avonds na een vermoeiende maar fraaie tocht in Haarlem geari-iveerd. Zij waren uitgenodigd ter ge legenheid van het vijfentwintigjarig be staan van de Haarlemse Postfanfare. Dxt zilveren jubileumfeest is onder meer ge voerd met een tweetal uitvoeringen in het Concex-tgebouw op Zaterdag- en Zondag avond, waarbij het optreden van Beierse muzikanten en volksdansparen wel het hoogtepunt vox-mden. De bezoekers die bij leden van de Postfanfax-e logeren, zullen Dinsdagmorgen omstreeks negen uur weer vertx-ekken. Het programma van de orgelbespeling in de Grote Kerk te Haarlem op Dinsdag 16 Augustus 1955, door Geoi'ge Robert, des avonds van acht tot negen uur, luidt: Pre ludium en Fuga C gr. t., J. S. Bach; Suite du deuxième ton, L. N. Clerambault; Pre ludium. Zoltan Kodaly; Sonate II P. Hinde- mith; Consolation, Max Reger; Final, César Fx-anck. 3-3Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calve Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nedei-1. Ford N. Kabelfabx'iek gew. Philips Gloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Vei-g. Deli Mijen. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Vrijdag 100% 101»/io 356% 315 326 343'/; 508 325 452'/; 222 468 V\ 275'/! 675 638 149'/. 236 y> 208'/; 261 161 166% 280 243'/; 250 256% 74 14914 105'/; 131 60"/in 30% Openings koersen 100% 101»/,6 358'/; 315 325 343'/; 507 326 455 222 470 276'/; 676 640 148 237 208'/; 261 162 166% 280 243'/; 250 256% 73 Vi 147 105 130 61 30'/» Zaterdagavond heeft Het Nieuw Jeugd toneel, onder artistieke leiding van Cruys Voorbergh staande, in Bloemendaals Open luchttheater een voor-stelling van „Don Quichot op de Bruiloft van Kamacho" door Pieter Langendijk gegeven. Er bestaan plannen om deze dichter, die een groot deel van zijn leven (1685-1756), in Haarlem doorbracht, het volgend jaar mé't artistieke evenementen te herdenken. De organisa toren zullen ter motivering daarvan weinig steun in de handboeken der Nederlandse letterkunde vinden. De uitspraak van Prin sen, die Langendijk „tout simplement een klungel" noemde, is bijna een gevleugeld woord geworden. Hij schreef ook: „De naam van Langendijk leeft alleen nog on der de mensen, die bij enig examen wat Nederlandse litteratuurgeschiedenis heb ben moeten opzeggen". Walch stelde hem ver ten achter bij Breero wat pittigheid van rhythme en natuurlijkheid van taal aangaat en oneindig bij Molière wat de psychologie betreft. En over het thans ver toonde spel heeft Jonckbloet gezegd: „Waardoor deze klucht zich zolang op het toneel gehouden heeft, zou een raadsel zijn, als men niet wist, met hoe weinig geest het grote Hollandse publiek tevreden was en is". Intussen hebben ondanks dit alles zijn blijspelen zich gehandhaafd. Vooral „Het Wedei-zijds Huwelijksbedrog" mag zich nog steeds in de gunst van het publiek ver heugen. En ik zou niet graag willen vex-- klaren, dat de Zaterdagavond in Bloemen daal ontketende bijval van de slechte smaak van de toeschouwers getuigde. Het merkwaardige is, dat het reeds vroeg blij kende succes van dit „kluchtspel vol gees tigheden en boerterijen" Langendijk zelf ergerde, omdat hij de voorkeur gaf aan zijn latere werken van oorspronkelijker vinding en met diepere karaktertekening. Achteraf kunnij wij er ons alleen maar over verwonderen, hoe het mogelijk is geweest, dat een jongeman van zestien of zeventien jaar een stuk kon voortbrengen, dat qua levendigheid alle producten van zijn tijd genoten royaal overtrof en dat nog steeds amuseert. Compositorisch is het allerminst een mees terwerk. Langendijk vond de stof in het negende boek van Cervantes' kroniek van leven en avonturen van de dolende ridder van de droevige figuur. Met de eigenlijke (op Franse leest geschoeide) intrigue heeft Don Quichot - trouwens als bespottelijk zonder meer voorgesteld - hoegenaamd niets te maken. En het verhaaltje over de mooie dochter, die door haar vader aan een lompe boer wordt uitgehuwelijkt, zodat haar minnaar een list moet bedenken om haar toch volgens de regelen der wet de zijne te mogen noemen, is niet bijster in- tei-essant. Maar even onmiskenbaar zijn de talrijke bewijzen van wezenlijk komisch talent, ook blijkend uit enkele aardige rijmvondsten en de vex-haspeling van de naam Don Quichot tot „dronken zot". Het optreden van de koeterwalende kokin, het gevecht tegen de met pollepels gewapende knechten, het gesol met Sanche Pance in de deken, het zijn allemaal oude trucs zon der verdere zin, maar toch niet onverma kelijk. Het leukste is wel de parodie op de modedichter, waarbij het niet ondienstig is te bedenken, dat Langendijk zelf als ma ker van dergelijke bruilofsverzen al vroeg de kost moest zien te vex-dienen. In het programma, dat uitmuntte door onvolledigheid, stond niet vermeld dat Luc Lutz (van de Haagse Comedie) de regie heeft gevoerd. Erg overtuigend vond ik zijn eerste proeve van bekwaamheid met een beroepsgezelschap op dit gebied niet. Nu moet erbij gezegd worden, dat het geen sterk ensemble is. Niettemin moeten de Kamacho van Piet Eelvelt. de struise vet- lasoepe van Roosje Kohier, de lieve Qui- teria van Willy Zuidema, de dolende rid der van Albert van Vegten en de rijme lende schoolmeester van Kees Waterbeek met enige waardering worden genoemd. Cruys Voorbergh zelf zou als spelleider de mogelijkheden tot dwaze typeringen echter heel wat steviger hebben uitgebuit. Joop van der Donk leek inderdaad geen ant woord te kunnen vinden op zijn verzuch ting als Bazilius: „Waar loop ik heen, waar vliegen mijn gedachten?" - hij wist niet waar hij gaan of staan moest, een bewege lijkheid zonder reden demonstrerend. Geen erg imponerende minnaar in ieder geval. Jan Korevaar maakte aanvankelijk als de dikke schildknaap een wat matte indruk, doch herstelde veel met zijn kostelijke Pastoor A. F. C. van Noox-t, te Heemstede, die x-uim eenentwintig jaar de geestelijke herder van de parochie Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart aan het Valkenburgerplein is geweest en op 27 September 1953 als eme ritus-pastoor op indrukwekkende wijze van zijn parochianen afscheid nam, heeft Zon dag niet minder plechtig zijn gouden pries terfeest gevierd. Dit jubileum wex-d 's mor gens ingezet met een solemnele Mis in zijn vroegere parochiekerk, opgedragen door pastoor H. A. J. Dx-ost, met assistentie van de kapelaans Bakker en jhr. Von Fisenne. Kapelaan C. Bakker hield hierbij de feest- predicatie, waarin hij onder meer wees op de verschillende grote werken, die de ju bilerende pastoor in zijn Heemsteedse pa rochie tot stand heeft gebx-acht. Deze plechtigheid werd gevolgd door een gemeenschappelijk ontbijt, waarbij pastoor Van Noort de feestgave van zijn parochianen werd overhandigd, namelijk een bedrag van duizend gulden, dat door de jubilaris ge heel naar eigen inzicht kan worden aan gewend. In het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg vond daarop 's middags de re ceptie plaats, van welke gelegenheid hon derden bezoekers gebruik hebben gemaakt de jubilai-is te komen complimenteren. Pastoor H. A. J. Drost sprak hierbij een kort inleidend woord, waarbij hij er onder andere aan herinnerde, dat pastoor Van Noort van zijn parochie een levende ge meenschap in Christus heeft gemaakt. Bij dit alles is hij de stimulerende figuur ge weest, als persoon onvergetelijk met on sterfelijke verdiensten, die daarom in aller harten een belangrijke plaats zal blijven in nemen. Spreker besloot met het uitspreken van de wens, dat God deze goede, zorg zame, meelevende en belangstellende pas toor Van Noort het voorrecht zou schenken de bloei van zijn oude parochie nog lange lijd gade te slaan; zij het dan ook van een afstand Na een kort dankwoord van pastoor Van Nooi't, kon een aanvang worden gemaakt met de eigenlijke receptie, waarbij de jubilaris door hondex-den bezoekers werd gefeliciteerd. Hieronder bevonden zich onder meer de heer L. Bouman, Lid van Gedeputeerde Staten, de heer E. J. van Lent, loco-burge meester van Heemstede; mr. A. Diepen- bx-ock, secretaris van de Landelijke Katho lieke Actie en de heer A. Berentsen en G. J. A. Dobben, hoofdinspecteur en inspec teur van politie te Heemstede. openbaring van spijsbegeerte na de pauze. De naam Dulcinea werd voortdurend met een verkeerde klemtoon uitgesproken, het geen wel niet opzettelijk zal zijn gebeurd. In plaats van de voorgeschreven balletten zag men een paar dansjes, door Jaap Flier ingestudeerd, die niet eenvoudiger konden, in plaats van Ronsinnant en Graeuwtje een hobbelpaard en dito ezel, door Henri Pieck ontworpen. Ik heb de indruk, dat deze vertoning op een klein toneel veel beter tot haar recht zal komen. Maar hoe dan ook, het publiek had een plezierige avond en was welge moed. Een fikse regenbui kon de stemming niet schaden - en de décors evenmin, want die waren er niet. Dat laatste is geenszins als aanmerking bedoeld, integendeel: ze zijn hier ook niet nodig. DAVID KONING. De N.V. Technische maatschappij Heringa en Wuthrich te Haarlem hield Zaterdag middag een feestelijke bijeenkomst,waarop de heer J. F. L. Faase werd gehuldigd, die vijfentwintig jaar geleden als opzichter van de afdeling oliebranders bij haar in dienst trad. Verscheidene leden van direc tie en personeel van de onderneming voer den op dit intieme feestje het woord om de kwaliteiten van de heer Faase te roemen, aan wiens werkkracht het mede te danken is, dat kort geleden de 3100ste oliebrander de deur uitging. Tal van geschenken en bloemstukken begeleidden de hartelijke toespraken. Zaterdagmoi-gen is de laatste groep kin deren van het clubhuis „Naast d' Appelaar" in de Damstraat te Haarlem aangekomen, tex-ug van een prachtige vacantie in een kampeerboerderij te Bilthoven. Gedurende een week waren deze kinderen van huis weg geweest en evenals de twee vorige groepen waren zij bijzonder enthou siast over de vacantie. die zij tezamen had den doorgebracht. Deze kampen worden be schouwd als de afsluiting van het seizoen en de leiding was van de mening uitgegaan, dat een dergelijk evenement terdege dient te worden voorbereid, waarbij alles op rolletjes moet verlopen. Daai'in is men op voortreffelijke wijze ge slaagd en de kampcommandant de heer C. Wijnberger, die tezamen met zijn assistente mej. G. van Heijkoop, en met een staf van niet minder dan dertig leidsters en leiders deze kampen heeft geleid zijn allen zonder uitzondering enthousiast in de Spaarnestad teruggekeerd. Nu is dat leiden van een kamp geen klei nigheid, want voor elke dag had men weel een ander programma opgesteld, dat dankzij het prachtige weer geheel kon worden uit gevoerd. Zo stonden er bijvoorbeeld tochtjes naar het natuux-bad in Bilthoven en de Py- ramide van Austerlitz op het programma en de jongens speelden bovendien nog een voet balwedstrijd tegen de jeugd uit Den Dolder. De hoogtepunten uit deze kampen werden gevox-md door de wedstrijden om het sport- diploma, waarvan de prijzen tijdens het kampvuur werden uitgereikt. Dat deze kampweken bij de jeugd van het clubhuis „Naast d' Appelaar" en ook bij de ouders een gretig onthaal hebben gevonden bewijzen de tientallen dankbetuigingen wel. zodat de leiding ook in dit opzicht meer dan tevreden is. Tot 12 September ligt het werk van dit clubhuis thans stil en dan begint men weer met frisse moed aan het wintei-seizoen. Vrijdag viert de heer Jac. van Maris, penningmeester van het Centrum Comité „Koninginnedag" en van het Fonds „Het Schemerlampje", voorzitter (sedert ruim 25 jaax-) van de Haarlemse Kegelbond en ex-voorzitter van de thans opgeheven Ver eniging „Jacob van Lennep", te Haarlem zijn zeventigste verjaardag. Verschillende personen die Zaterdag avond omstreeks half zes op het kruispunt SchipholwegSloterweg bij een benzine station stonden te schuilen voor een zich boven de Haarlemmermeer ontlastend onweer, beleefden de schrik van hun leven toen aan de overzijde van de weg met een daverende knal de bliksem, in een boom sloeg. Van de op enkele meters van de boom, die geheel gespleten werd, staande boerderij werden enkele ruiten van de stal door rondvliegende spaanders hout ver nield. Hoewel er zich bij deze bliksem inslag geen pex-soonlijke ongelukken voor deden, werd hiermede weer eens duidelijk gedemonstreerd dat het uiterst riskant is om bij onweer onder een boom te gaan schuilen. Zaterdagmiddag om kwart voor vier ont stond er brand in de keuken van een wo ning aan de Harmen Jansstraat, waarvan de bewoner het dak van zijnschuur a1an het herstellen was en dit met teer wilde bedekken. Om de teer door verhitting vloeibaar te maken, zette hij haar in een gasvlam in de keuken, waarna hij het dak van zijn schuurtje weer beklom om er in de tijd van de verhitting van de teer nog een paar spijkers in te slaan. Hij werd daarbij echter gestoord door de angstkre ten van zijn juist thuiskomende vrouw, die bij haar thuiskomen de keuken in brand zag staan. De brandweer werd gealarmeerd, die er in slaagde het vuur te bedwingen, doch niet nadat de keuken, de achterkamer geheel waren uitgebrand en de voorkamer gedeeltelijk. De schade bedraagt enige dui zenden guldens. In Haarlem hebben zich in het afgelopen weekeinde niet minder dan negentien ver keersongevallen voorgedaan, dat is althans het aantal, dat door de politie werd gere gistreerd. Het ernstigste ervan gebeurde Zaterdagavond in de Rustenburgerlaan, waar om half acht de elfjarige Jan van de Reep uit de Bakkerstraat met zijn fietsje vlak voor een autobus van de N.V. Maarse en Kroon naar de linkerkant van de rijbaan zwenkte. Het jongetje werd tegen het weg dek geslingerd en kreeg het linkervoorwiel van de bus over zich heen. Ernstig gewond aan zijn linkerarm en zijn linkerbeen is hij in het Grote Gasthuis opgenomen. Zijn fiets werd volkomen vernield. Onder de reeks ongelukken waren er óók weer twee op de Rijksstraatweg en Schoterweg: Zaterdagmorgen om kwart over elf werd de 47-jarige wielrijdster J. C. B.B. aangereden door een personenauto, toen zij links de Dr. Leijdsstraat wilde in- zwenken. De aanrijding werd naar de po litie mededeelde veroorzaakt doordat de dame te laat haar rich ting verandering aan gaf. Zij kreeg een hersenschudding en is in het Grote Gasthuis opgenomen. Zater dagmiddag om twee uur rende de negen jarige Corry van Voort uit de Eemstraat de Rijksstraatweg op met het gevolg, dat zij door een bestelauto werd aangereden en een gescheurde lip, een paar gebroken tanden en een lichte shock kreeg. Zij werd in het Grote Gasthuis opgenomen. Op de Delftlaan reed een auto die onge veer tachtig kilometer per uur snelheid had bij de Orionweg een boompje van de scheiding met de ventweg ondersteboven, waarna de wagen door een paar flinke rukken aan het stuur aan het kantelen ging tot zij weer op de wielen stond. Er zat een 23-jarige fotografe uit^Leeuwarden in, die geschrokken zelde te zijn van een tegen ligger en daardoor de macht over het stuur was kwijtgeraakt. De buiteling van de auto bezorgde twee jongetjes, die met haar in de auto zaten, respectievelijk van elf en van 7 jaar enige lichte hoofdwonden en haarzelf inwendige pijn in haar linker bovenbeen. Na behan deld te zijn in het Grote Gasthuis kon het drietal weer naar zijn vacantie-adres in Zandvoort terugkeren. De overige ongelukken waren alle van minder betekenende aard. Een 29-jarige dame uit de Saenredam- straat die hedenmorgen om tien uur in de Kleverlaan vermoedelijk uit nervositeit van de bagagedrager van een bromfiets sprong, raakte onder de achterwielen van een pas serende zandauto en kwam om het leven. De bromfiets werd bestuurd door de 33-jarige W. J. G., die uit de Judith Leys- terstraat rechtsaf de Kleverlaan was in- gezwenkt in de richting van de Schoter weg. Een zandauto was op het punt de bromfiets in te halen, toen de jonge vrouw die met haar beide benen aan de linker kant van de bromfiets zat, er af sprong en voox-over onder de achterwielen viel. Zij werd overreden en was onmiddellijk dood. De bromfietser kreeg een shock en moest in de Mariastichting worden opge nomen. Op het kruispunt van de Rijksstraatweg met de Zaanenlaan en Zaanenstraat zal vanmiddag tussen half vijf en half zeven voor het eerst een verkeersagent gepos- teei-d staan. Het ligt in de bedoeling, dat hij daar voortaan als een heraut van de verkeerslichten welke daar in de toekomst aangebracht zullen worden, op de spits uren het verkeer zal regelen. Vanmorgen was personeel van Openbare Werken druk bezig de tekens op het weg dek te schilderen welke de weggebruiker bij dit gevaarlijke kruispunt wegwijs zullen maken. Op de foto die dit in beeld brengt, ontwaart men links de remsporen van een zware trailer met dubbele banden, die zich kennelijk niet met een kalm, bij het drukke verkeer op de Rijksstraatweg passend gan getje heeft gereden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3