Laat de ontsteking bijstellen! £sso PANDA EN DE MODE-MEESTER Genius der menselijke verantwoordelijkheid Wereldnieuws r Ie eieeioriaei Thomas Mann De radio geeft Woensdag Drukwerk wordt duurder Botsing goederentreinen Opslag meubilair F.Damiaans&Zn ^ocA ió het zo 2 Het rijden met ESSO EXTRA ben zine geeft alle motoren extra accele ratievermogen. Zorg echter dat Uw ontsteking op de optimale tijd is af gesteld. De monteur doet dit in een handomdraai. Ruim 80.000 personenauto's in Neder land kunnen het maximum vermogen en rendement niet leveren zonder Esso Extra. De motorconstructie eist dit. Vergis U niet in de keuze van benzine. Als een motor door compressiever- houding en verdere constructie be hoefte heeft aan hoogwaardige ben zine, tank dan Esso Extra. Fellere ac celeratie - economisch rijden - geen gepingel. Vertrouw op de wereldreputatie van Treinvertraging Scholieren pleegden inbraken in het Gooi Kapitein Koopmans gaat met pensioen van de „Nederland" Twee dronken mannen raakten slaags; één dode Kerkelijk Nieuws Chinees woordenboek DINSDAG 16 AUGUSTUS 1955 TELKENS OPNIEUW IN DE loop der eeuwen schijnt de tijd, deze naamloze macht, één sterveling uit te verkiezen om zijn vluchtigheid te verduurzamen en zijn ver tolker te zijn, die eens en voor al in een tot woord geworden monument samenvat, wat de gang der jaren in zijn gedurige metamorphose van ontstaan en vergaan teweeg bracht in het menselijk domein. Dante was zo'n tolk en Shakespeare, Goethe was er één en Flaubert. Voor onze tijd, voor de laatste decenniën der negentiende en de eerste helft der twintigste eeuw, is het Thomas Mann geweest, die de lust en last te dragen kreeg „der Zeit die Zunge zu lösen" klankbord te zijn van een beproefd, in zichzelf verdeeld, tastend-struikelend mensdom, verstrikt in zijn hoo- vaardige onmacht, zijn vertroebelende problematiek, zijn noodlottige miskenning van wat de mens het hoogste behoorde te zijn: waardigheid. Würde, menselijke waardigheid, eerbie dig ontzag voor de menigvuldigheid der levensverschijnselen, voor de ondoorgron delijke kosmische wet, die de volken drijft en de wateren stuwt, de aarde warmt en versteent, het leven wekt en te niet doet, de mens in een ont wikkeling van dui zenden jaren heeft doen opstaan, opdat hij zou gaan met op geheven hoofd, zijn bestemming tegemoet van jongsaf, sinds zijn eerste novellen, is het dat geweest, wat Thomas Mann aandreef tot schrij ven, tot getuigen van zijn vroomste hoop en innigste wens: dat dit zorgenkind-Mens „het alpha en omega van al ons vragen, al ons stre ven, al onze beducht heid en benardheid" zich zou bezinnen op het hoogste, zwaar ste, hachelijkste, dat hij zich als bovenper soonlijk doel, als zin geving aan ons op- aarde-zijn, kan stel len: vermenselijking, vergeestelijking, ver edeling in de opperste zin van het woord. Zijn schrijven, zijn moeizaam-onvermoeid creatief bezig-zijn, meer dan zestig jaren van het hem verleende tachtigjarige levensbestek lang, was een humaniseren, een beitelen en hakken in het zweet zijns aanschijns aan het mensengelaat, zoals hij in „Das Gesetz" Mozes op de Horeb ge tekend heeft, een mensheidsdienst, in de onwrikbare overtuiging, dat het kunste naarschap, de genade en de vloek van het „immer schöpfend sich bemühen," een farce wordt, als het niet de verzedelijking van het menselijke is, die van alle woorden het laatste woord is. „Kunst," heeft Mann eens geschreven, „is geen macht. Ze is een vertroosting." Kunst, zijn kunst, wès een troost, een ver zoening met het mensenlot dat voorshands ons deel is, met dit tussenstadium op de aeonenlange tijdsweg van natuur tot geest, van drift tot moraal, van chaos tot vorm, van duister tot licht. En behalve een troost was ze een gedurig beroep op het geweten, op de menselijke verantwoordelijkheid voor dit aardse bestel, waarvan de oorsprong besloten ligt in voorhistorische, mythische tijden, onheugelijk-patriarchale tijden, die de oerimpulsen allengs beteugelden met geboden van waardig mens-zijn, opdat men zou weten van het goede en boze, het zui vere en onreine, het verhevene en laaghar tige, mens-onwaardige. Toen Mann, na in zijn zogenaamd naturalistische „Budden- ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de jeugd. 9.25 Platen. 10.00 Vijftig jaren letter kundig leven, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Promenade orkest. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 15.00 Vierhandig piano. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de ziekem 17.15 Platen. 17.30 In strumentaal kwintet. 17.50 Regeringsuitzen ding: Rijksdelen overzee: Jeugduitzending. Kiinderen in Suriname. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Orgel. 18.45 Actualiteiten. 18.55 Lichte muziek. 19.15 Nieuw Guinea, lezing. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Amsterdam bij gaslicht. 22.35 Instru mentaal trio. 23.00 Neuws en S.O.S.-berich ten. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Platen. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken 9.30 Voor de vrouw 9.35 Lichte muziek. 10.05 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Kamer orkest. 11.30 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Amu sementsmuziek. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 12.15 Metropole-orkest. 13.45 Platen. 15.00 Kamerorkest. 15.40 Interscho- lair jeugdtoumooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Surinaamse volks muziek. 18.45 Spectrum van het Chr. Orga nisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Zigeunerkwintet. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroeporkest. 21.20 Voor dracht. 21.35 Salonorkest. 22.00 Wonderlijke wetenswaardigheden. 22.15 Vocaal ensemble en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O.) 17.0017.30 Voor de kinderen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Ac cordeon. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Operettemuziek. 15.00 en 15.45 Platen. 16.15 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Zang. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Strijkorkest. 18.20 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Causerie. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse les voor beginnelingen, les 59, deel 3. (Op 224 en 76 m.). om, terzijde van alle problematiek, het ogenblik te eren, het vluchtige, het kwik- zilverig-lichte, het episodische, in het be sef van het vergankelijke, van het begin en onherroepelijk einde aller dingen, dat aanspoort tot deernis met het mensenlot, tot hoge verantwoordelijkheid, tot„Mensch- freundlichkeit", tot „Güte". Deze goedheid, deze melancholische mild heid en uiterste tegemoetkomendheid uit menselijke voornaamheid was het, die de grote mens Thomas Mann tot een groot dichter maakte - des te groter, waar hij op het duister-demonische van het geniale een zo voorbeeldige klaarheid van geest, op de chaos die van binnen is een zo hoge volmaaktheid van vorm wist te veroveren. WjU het zeggen wilde met een geniaal kunstenaarschap begiftigd te zijn, heeft hij in zijn „Lustspiel", in zijn fameuze „Lotte in Weimar", weten te omspelen met de ironie der ironie, die zich tot ultieme ernst verdichtte in de mythe van het genie, de mythe van de mens in zijn hoogste poten tie, van de menselijke taal. van de roman vorm tevens: Goethe's genie, dit afgronde lijke zienerschap, dat zich in een „All- Sympathie" één wist met al het voorbije, al het zijnde en wordende, zowel de kaars was die de vlinder ten offer lokt als de vlam die zichzelf verteren moest, opdat het licht schijne - Goethe, met wie Mann zich meer en meer vereenzelvigde en als hij, alle vereenzaming, scepsis en demonie ten spijt, een mensenvriend, een mensenhelper was, van wie een eenvoudig man enkele maanden voor de dood van de onsterfelijke Faustdichter de hoogste lof sprak, toen hij verklaarde: „hij was de liefde zelve". De liefde-zelve - daaraan heb ik, niet vermoedend hem nimmer te zullen weer zien, moeten denken, toen ik kort voor zijn dood afscheid nam van Thomas Mann: de liefde die hèm groot, zijn wérk groots en het één voor het ander, het één door het ander, onsterfelijk maakte. De liefde, waaraan wij wederliefde verschuldigd zijn. C. J. E. DINAUX. Dit was de schrijftafel in de werkkamer van het huis in Kilchberg (aan het Meer van Zürichvan de grote schrijver Thomas Mann, die Vrijdagavond overleed. Vandaag heeft na een eenvoudige rouwdienst, geleid door een der beide plaatselijke predikanten, waarin Richard Schweizer een korte toe spraak hield, Victor Schlatter het orgel bespeelde en het Stierli-kwartet composi ties van Brahms en Beethoven ten gehore bracht, de begrafenis plaats gehad. brooks" het burgerdom-in-verval te hebben uitgeluid met de muzikale weemoed van het voorbije, na voorts in „Der Zauber- berg" een machtig compendium te hebben gecreëerd van de noodlottig-dualistische problematiek ener verdoolde twintigste- eeuwse mensheid aan de vooravond van het martiale satansspel des doods, zijn dieplood dieper en dieper deed dalen in de afgrond der tijden en het mythische peilde, het aanvankelijke,'om aan 's mensen oer beeld de zin af te lezen van hetgeen des mensen was en wérd toen hij zijd groot se, onvergelijkelijke Bijbelse tetralogie com poneerde als een symphonie der mensheid, was zijn thema geen ander dan hij bespeeld had in het novellistische en essayistische, het polemische en beschouwelijke, in het vele dat zijn grote werken als variaties be geleidde. Voor en na was het de mens op zijn netelige tocht door de eeuwen de mens als oermelodie der schepping, van cultuur tot cultuur zijn motief modulerend en transponerend tot hetgeen orchestraal zijn weerklank vond in de magistrale toon zetting, waartoe Manns oeuvre zich met de jaren monumentaal-episch ontplooide. Epiek - het is Tolstoi geweest, die van zijn „Oorlog en Vrede" meende dat „er iets van de Ilias in was". Dat was niet zonder ijdelheid gezegd, maar daarom niet minder waar. Thomas Mann, groot ook in zijn be scheidenheid en in dat opzicht groter dan „de Russische halfgod op zijn essenhouten troon", heeft deze vergelijking nooit ge waagd. Maar Homerisch is de brede golf slag van zijn breed-uitdeinende volzinnen - epiek van een perspectivische wijdheid, een psychologische dieptegang, een muzi kale gevleugeldheid en compositorische perfectie, die in de moderne wereldlittera tuur nauwelijks zijn weerga heeft, een her metische epiek. Hermes, de god die de zielen der afgestorvenen naar de onder wereld vergezelt, de god der dieven en avonturiers, de gevleugelde, de menselijk ste van alle goden, lichtvoetig de ernst met ironie omspelend, liefderijk de verschei dende mens op zijn laatste aardetocht be geleidend - hij was de lievelingsgod van deze aristocratische burgerzoon Thomas Mann, die tot zijn „lust en last" een kun stenaarsziel meekreeg; hij was zijn mytho logische genius, die hem de meest grootse fragmenten van zijn Joseph-cyclus influis terde, hem tot „Lotte in Weimar" inspi- reede en hem zijn sinds jaren onderbroken „Felix Krull" weer ter hand deed nemen Als laatste van de organisaties, die partij zijn by de Collectieve Arbeids Overeen komst voor het grafisch bedrijf, hebben thans ook de drie werkgeversbonden de wyzigingen in de C.A.O. aanvaard. Het hoofdbestuur van de Federatie van Werkgeversorganisaties in het boekdruk- kersbedryf heeft besloten met ingang van 15 Augustus 1955 de minimumtarieven te verhogen. De nieuwe C.A.O. voor het gra fisch bedryf brengt een vrij aanzienlijke wyziging in de lonen met zich mede. Het algemeen hoofdbestuur van de federatie heeft nagegaan welke invloed deze wijzi gingen op de kosten hebben. Gebleken is, dat de kosten aanmerkelijk zyn gestegen en dat het noodzakelyk is de minimum tarieven aan te passen. Na langdurige besprekingen is besloten, niet tot volledige doox-berekening van alle uit de loonwijzigingen voortvloeiende kos ten over te gaan. De toeslag die op het handelsdrukwerktarief moest worden be rekend, bedroeg tot nu toe 4 percent. Deze toeslag wordt met ingang van 15 Augustus gebracht op 7 percent. De toeslag op het calculatieschema voor boekwei-k is van 24 percent gebracht op 28 percent. Op de prijslijst voor klein handels drukwerk moest tot op heden 12 percent verhoging worden berekend. Deze verho ging is nu gebracht op 15 percent. Op het calculatieschema voor de bex-ekening van loonzetsel moet nu 21 percent worden be- ï-ekend, voorheen bedi-oeg deze toeslag 17 Va percent. Vannacht omstreeks kwart voor twee is een goederentrein uit de richting Zwolle even voor Amersfoort gebotst op de laat ste wagen van een voox-gaande goederen trein, die voor een stopsein stond te wach ten. De laatste wagen van deze voox-gaande trein werd een eind omhoog geduwd en van achteren beschadigd. Ook de locomo tief uit de richting Zwolle liep beschadi gingen op. Om vijf uur waren de herstel lingswerkzaamheden beëindigd. Het trein verkeer ondervond geen vertraging. ADVERTENTIE op droge bergzolders. Vraag eens px-ijsopgave ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 ADVERTENTIE ESSO NEDERLAND N.V. „ESSO-GEBOUW" - DEN HAAG Maandagavond om tien uur is op het stationsemplacement te Amersfoort een wissel defect geraakt, juist toen een trein passeerde. Het spoor, waarin deze wissel ligt, moest tijdelijk buiten dienst gesteld worden, tengevolge waarvan tussen Utrecht exr Amersfoort over enkel spoor moest worden gereden. Uiteraard bracht dit ver traging met zich mee. Vannacht om twaalf uur duurden de herstelwerkzaamheden nog voort. De Naardense politie heeft een aantal inbraken in het Gooi tot klaarheid ge bracht. De diefstallen die de laatste maan den in winkelstraten van Bussum en Naar- den zijn gepleegd, waarbij in het nachtelijk uur ruiten werden ingeslagen en kasregis ters werden meegenomen, blijken te zijn gepleegd door vier leerlingen van een mid delbare school, wier ouders in de Naarden se villawijk wonen. De jongens hebben reeds toegegeven schuldig te zijn aan een inbraak te Naar- den, waarbij zij een winkelruit stuk sloegen en een leeg kasregister achter op de fiets meenamen, en aan een inbraak te Bussum, waar zij, na van een fotozaak met een ha mer de winkeldeur te hebben ingeslagen, het kasregister met f 700 meenamen. Voorts hebben zij bekend diefstallen te hebben gepleegd uit automaten en kioS;en in Bus sum en Naarden alsmede twee bromfietsen in Loosdrecht gestolen te hebben. Kasre gisters en bromfietsen konden in beslag genomen worden. In de nacht van 13 op 14 Augustus liep het m.s. „Karimata" van de N.V. Stoom vaart Maatschappij „Nederland" de haven van Amsterdam binnen. Deze thuisreis betekende voor de gezagvoerder van dit schip een afscheid, want kapitein R. Koopmans gaat de N.V. Stoomvaart Maat schappij „Nederland" met pensioen ver laten. Kapitein Koopmans trad op 1 Septem ber 1916 in dienst en vertrok 12 Septem ber daaropvolgend als stuurmansleerling met het s.s. „Timor" voor zijn eerste reis. In December 1937 werd hij bevorderd tot le stuurman. Als zodanig heeft hij de Tweede Wereldoorlog buitengaats meege maakt. In 1947 volgde de definitieve be noeming tot gezagvoerder. De 32-jarige fabrieksarbeider P. S. uit Oud Gastel is in de nacht van Zondag op Maandag tijdens een vechtpartij zo ernstig gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk aan de gevolgen is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Zondagmiddag werden in een café in Oud Gastel schietwedsrijden gehouden. Tijdens deze wedstrijden ontstond tussen S. en een zekere A. A. uit Oud Gastel on enigheid. De x-uzie werd niet uitgevochten, doch toen het tweetal elkaar omstreeks middernacht nabij de Driesprong in het dorp ontmoette, kwam het tot een woor denwisseling, die in een" vechtpartij ont aardde. A. trok een mes en raakte in het gevecht de halsslagader van zijn tegenstan der. S. kon nog op zijn rijwiel stappen om te trachten een dokter te bereiken, doch enkele tientallen meters verder viel hij neer en overleed vrijwel onmiddellijk. De rijkspolitie heeft het stoffelijk overschot in beslag genomen. A. werd gearresteerd op verdenking van doodslag of zware mishan deling de dood tengevolge hebbende. Ge bleken is, dat beiden .onder invloed van sterke drank verkeerden, toen de vecht partij ontstond. Ned. Herv. kerk Bex-oepen te Obdam c.a. L. J. v. d. Kam, te Arkel-Kedichem. Benoemd tot geestelijk verzorger in sana torium Julianaoord te Laren J. M. S. Bal- jon te Oosterzee; tot geestelijk verzorger in sanatorium Hoog-Laren te Laren C. A. Wijc-Jurriaanse, em. pred. der prot. kerk van Indonesië, wonende te Baarn. Beroepen te Nieuwerkerk a. d. IJsel J. Vermaas te Bodegraven. Geref. Kerken Beroepen te Oostereind J. H. Heinen, cand. te Hilversum. Bedankt voor Middelstum-Kantens H. Will ems te Augustinesga. Bedankt voor Berkel-Rodenrijs W. Baas te Urk. Rust. De heer Thomas Suggs viert van daag in een rusthuis te St. Johns op Newfoundland zijn 110e verjaardag. Hij is 87 jaar visser geweest en ongehuwd gebleven. Suggs zou de oudste blanke uit het Bx-itse Gemenebest zijn. Broadway. De subcommissie inzake on Amerikaanse activiteit uit het Huis van afgevaardigden is begonnen met een onderzoek naar beweerde communis tische activiteit op Broadway. De eerste van de 27 getuigen, die door de sub commissie zijn opgeroepen, de acteur George Tyne, weigerde evenwel mee te delen of hij in 1944 lid was geweest van een communistische cel te Holly wood. Tyne acht de hem gestelde vra gen in strijd met zijn grondwettelijke rechten. Vluchteling. Tag Tser, een oudere broer van de Dalai Lama, de geestelijke heerser over het door de Chinese com munisten bezette Tibet, heeft als poli tiek vluchteling een verblijfsvergun ning voor de Verenigde Staten gekre gen. Kruistocht. Maandag is het twee honderd millioenste anti-communistische pam flet per ballon naar het communisti sche Oost-Europa verzonden, aldus heeft radio „Vrij Europa" gemeld. Deze propaganda-actie wordt gevoerd door de Amerikaanse organisatie „Kruis tocht voor de vrijheid". Scheiding. De Amerikaanse vlieger Daniel Schmidt heeft besloten zich van zijn vrouw Una te laten scheiden. Deze is in de tijd dat Schmidt zich in Chi nese gevangenschap bevond, hertrouwd. Schmidt is na een verblijf van 32 maanden in China in de Verenigde Staten teruggekeerd. Hij heeft nog niet besloten of hij de voogdij over zijn twee en een halfjarig zoontje Daniel, dat hij Vrijdag voor het eerst heeft gezien, zal opeisen. Una is na haar ontmoeting met Schmidt verdwenen. Ballingschap. De Britse hoofdredacteur Van het New Yorkse linkse weekblad National Guardian", Cedx-ic Belfrage, is met de Nieuw Amsterdam naar Groot- Bx-ittannië vertrokken ingevolge een de portatiebevel wegens zijn lidmaatschap van de communistisclie partij in de Verenigde Staten in de jaren dertig. Belfrage heeft gezegd dat hij als hoofdredacteur-in-ballingschap" de Na tional Guardian" redactioneel zal blij ven leiden. Hotelbrand. Zeven personen hebben 't le ven verloren bij een brand die in het hotel Vogue te Rio de Janeiro. Messteken. Algerijnse vogelvrijverklaar- den hebben bij overvallen op boer derijen in het Aurèsgebergte twee mannen, 270 schapen en elf muilezels door messteken gedood. Eis. De negerbas Paul Robeson zal het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken voor het tribunaal van Washington dagen, nu het hem een pas poort voor de Sovjet-Unie heeft gewei gerd. De advocaat van het departe ment heeft meegedeeld, dat hij zijn verdediging zal baseren op het feit, dat Robeson geweigerd heeft onder ede te verklaren, dat hij geen commu nist is. In het proces zal worden uitge maakt of het ministerie een dergelijkee eed kan eisen. Verandering. Het niemandsland tussen Beieren en Tsjechoslowakije is bezig te verdwijnen. In de omgeving van Ho- henberg aan de Eger zijn Tsjechoslo- waakse militairen begonnen met het opgraven van mijnen. Verder bliezen zij de versperringen langs de grens op. De velden langs de grens die jarenlang braak hebben gelegen, worden bewerkt. De Tsjechoslowaakse grenspolitie toont zich thans correct en zelfs vriendschap pelijk jegens de Duitsers. Boete. Dr. Helmuth Stellrecht, een oud- generaal bij de SS en voormalig mede werker van Alfred Rosenberg, is door een denazificatie-hof te West-Berlijn verooi'deeld tot een boete van 22.000 mark en verlies van burgerrechten voor de duur van dx-ie jaar. Stellrecht was indertijd belast met de controle op het ideologisch onderwijs in de nazi partij. Sinds 1945 had hij zich in Oost- Duitsland schuil gehouden. Pythagoras. Aan de Atheense universiteit is Maandag een week van plechtighe den ter herdenking van de 2500ste sterf dag van de Griekse filosoof Pythagoras geopend. 23. Met behulp van twee modellen ver toonde Joris aan ministers en kamerleden, hoe de wettelijk vastgestelde mode er uit zag. „U ziet het, geachte collega's en ka merleden!", riep hij. „De X-lijn inspireert tot slanke, sierlijke modellen. Speciale aan dacht verdient het smalle middel, waar van de omvang wettelijk is vastgesteld op maximaal 60 centimeter. Ieder, wiens om vang boven deze middelmaat uitgaat, be gaat een overtreding van de modewet en is derhalve strafbaar". Van deze krachtige taal schrokken ministers en kamerleden wakker. „Ik protesteer!", riep een der ka merleden, naar voren komend. „Dat is al te krap! Hoe kan iemand van mijn postuur ooit aan de X-lijn meedoen?" „Ge zult het toch wel moeten, kamerlid", antwoordde Joris. „Neem een sterke riem en snoer uw figuur in tot een wetmatige vorm". „Als ik dat doe, deel ik mezelf in tweeën", zei de ander, angstig over zijn gevoelige buik strijkend. Maar minister Joris bleef onver biddelijk. „Wet is wet, kamerlid", zei hij gestreng. „En of het u nu onverdeeld ge noegen schenkt of niet, ge dient u er aan te houden. De modewet laat geen uitzon deringen toe. De mode non est disputan- dum, zoals wij latinisten zeggen", HET IS eigenlijk een merkwaardig idee dat het Chinese schrift de Chinese taal weergeeft van een paar duizend jaar ge leden. Immers, het beeldschrift waarmee allerlei woorden in lang vervlogen tijden werden aangeduid, heeft zich niet, of nau welijks, gewijzigd, maar de taal heeft naturlijk allerlei veranderingen ondergaan. Laten we ons nog wat voorzichtiger uit drukken, en zeggen dat de taal grotere ver anderingen heeft ondergaan dan het schrift, want we mogen uit het voorgaande niet conclu deren dat iedere Chinees de oudste Chinese geschriften zou kunnen lezen. Zó is het nu ook weer niet. Maar goed, doordat het Chi- V nese schrift een beeldschrift is, houdt het geen enkel verband met de uit spraak der woorden. Voor iemand, die het teken voor „zon" kent, maakt het geen enkel verschil of dit teken als dji, of als lo wordt uitgesproken. Hóe de uitspraak ook moge klinken, altijd geeft dat bepaalde teken het begrip voor „zon" aan. Daarom kunnen de Chinezen uit Noord- en Zuid- China wél eikaars brieven lezen en begrij pen, hoewel ze elkaar niet kunnen ver staan, omdat de dialecten te grote verschil len vertonen. Laten we echter niet afdwalen. U moet zich eens indenken, hoe een Chinees woor denboek zou moeten worden samengesteld. Het alphabetische systeem is hiervoor niet mogelijk, want de Chinezen bezitten geen alphabet. Toch zijn er al vroeg Chinese woordenboeken verschenen, omdat de enorme hoeveelheid schriftekens toch op de een of andere wijze geordend moest worden. Zij gebruikten hiervoor een klas- sificatie-systeem dat fonetisch en naar toonhoogte was ingedeeld. Om het teken voor een bepaald woord of begrip te vin den, maakten zij bepaalde sleutelsystemen, die uitgroeiden tot ware puzzle-werken. De eerste catalogus van schrifttekens, schijnt reeds in de 11de eeuw v. Chr. te hebben bestaan. Zij bestond uit een collectie van termen en uitdrukkingen (door schriftte kens weergegeven), ondergebracht in 19 catagoriën. Twee eeuwen later verscheen een catalogus van synoniemen, en op het eind van de 3de eeuw v. Chr. verscheen een woorden boek met 3.300 tekens. Vier eeuwen later kwam een standaardwerk uit, waarin 10.516 tekens waren gerang schikt in 540 verschillende y klassen. U ziet, dat het al aar dig moeilijk begin te worden, niet alleen voor een buitenlander, maar ook voor de Chinezen zelf. Hun symbolen- schrift is dan ook oorzaak geweest van een permanent analphabetisme. We kunnen de geschiedenis van het Chinese woordenboek niet verder vervol gen, want dat is hoogst vermoeiend. We mogen volstaan met de vermelding dat na vele wijzigingen en herziene uitgaven, in de 17de eeuw tenslotte het befaamde woor denboek verscheen dat 44.449 tekens be vatte, ondergebracht in 214 sleutelsyste men! Geen sterveling kent deze symbolen allemaal, maar dat is ook niet nodig. Stelt u zich echter eens voor, dat een dergelijke hoeveelheid tekens moet worden ingedeeld in de letterkast van een zetterij. Om nacht merries van te krijgen! Overigens, de Chinezen zijn altijd mees ters geweest in verzamelwerken. Daarin overtreffen ze ieder volk ter wereld. Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2