Geweldloos verzet van zwart nationalisme in Zuid-Afrika Wij wachten op onze Gandhi Wtfte tanden £>/&eadem met de n/eatve Cb/gatef IN DE WERELDPOLITIEK Aziatisch getij knaagt aan Goa Vijftig jaar geleden Ongeduldige jongeren wensen echter een militanter actie Apartheidslijn grens tussen twee vijandige kampen Geslaagde campagne Japanse premier acht herbewapening nodig /'Hoe is het ontstaand Communistisch besmet Afrika voor de Afrikanen Gevaarlijke gisting Verkiezingen in Indonesië worden niet uitgesteld Uit Haarlems Dagblad van 16 Augustus 1905 Londen en Parijs verheugd over Sovjet-demobilisatie Harahap stelt plan voor bezuinigingen op Telefonische filmcritieken in Amsterdam Grondwetsherziening in studie Dit woord: ROERDOMP Multilaterale handel en betaling met Brazilië Nieuwe lage prijs! DINSDAG 16 AUGUSTUS 1955 (Van onze reisredacteur) JOHANNESBURG. Een groot wiel met vier spaken stond in kalk op de muur geschilderd. En daaronder wa ren vier mannen, een Bantoe, een kleurling, een Indiër en een blanke bezig pamfletten uit te reiken: Bezoekt het „Congres van het volk" in Kliptown. Steunt het Handvest van de Vrijheid". Het was einde Juni. Enkele dagen later kwamen enige duizenden afgevaardigden van de vier or ganisaties, die gelijke rechten voor alle Zuid-Afrikanen wensen, bijeen, liet waren het (zwarte) African National Congress (ANC), het (blanke) Congres van Democraten, het Indische Congres van Zuid-Afrika en de Organisatie van Zuid-Afrikaanse kleurlingen. Zij kregen halverwege hun congres bezoek van een vijfde groep: een grote po litiemacht, op zoek naar documenten die op hoogverraad zouden wijzen. De politie trad hardhandig op, fouilleerde, fotografeerde, noteerde namen van afgevaardigden. De door forse resoluties opgewonden sfeer van het congres steeg tot een geladen spanning, er scheen een massale g vechtpartij in de lucht te hangen. Maar deze kwam niet De afgevaardigden van de organisaties, die zich tot ge weldloos verzet hebben gebonden, bleven met gekruiste armen zitten en zongen „Mayibuye Afrika" het lied van het African National Congress, dat in zijn titel „Afrika keer terug" het heimwee uitdrukt van mensen, die zich vreemdelingen in eigen land voelen. Dit Ndebele-meisje verpersoonlijkt een kleurige traditie, maar de Bantoe van vandaag wil meer, hij wil de twintigste eeuw binnengaan. 99 99 GEWELDLOOS VERZET, de president van het ANC, de Zoeloe-hoofdman „chief" Luthuli, zette mij de beginselen uiteen in zyn bescheiden huis in Natal, waar hy onder de wet tot onderdrukking van het communisme, gedwongen verblijf houdt. Luthuli zei: „Wij verwerpen een gewelddadige revolutie zowel op tactische als op morele gronden. Ten eerste hebben wy tegen over de vliegtuigen, tanks en kanonnen van de blanke overheid alleen kans op zelfmoord. Maar zelfs al zouden wij erdoor aan de macht komen, dan nog zou zo'n revolutie ons, haar kinderen, verslinden. Bloedvergieten zou het toekomstig vreedzame samen gaan van Zuid-Afrikanen van alle huidskleuren, dat wy boven alles wensen, onmogelijk maken. Daarom hebben wy ons gebonden aan Gandhi's beginselen van geweldloosheid." Het ANC en de ermee samenwerkende organisaties hebben deze tactiek inderdaad tot nu toe kunnen handhaven. Met name in hun meest geslaagde campagne in 1952, toen achtduizend vrijwilligers boeten, ge vangenisstraf en stokslagen trotseerden door de apartheidsvoorschriften van de Unie te overtreden. Bantoes traden „blan ke" ingangen van stations en postkantoren binnen en gingen op banken in parken zit ten, blanken reden in „zwarte" spoorrijtui gen. Deze campagne, die vergezeld ging van grote protestbetogingen, kon slechts door de scherpste regeringsmaatregelen worden onderdrukt. Eén ding was echter bereikt, een samenwerking op politiek terrein tus sen mensen van verschillende huidskleur, met name tussen Bantoe en Indiër, die el kaar in 1949 bij de afschuwelijke onlusten in Durban nog zo bloedig hadden belaagd. Op het „Congres van het Volk" in Klip town bleek nóg iets, namelijk dat het com munisme bezig is van het rassenconflict in de Unie gebruik te maken. Terminolo gie en organisatorische opzet maakten dat vrij duidelijk. Die indruk wordt nog ver sterkt door de aanplakbiljetten van jeugü- congressen in communistische landen, van Picasso's vredesduif en portretten van Mao Tse Toeng, die men veelal in de kantoren van deze organisatie aantreft. Vooral een plaat van een jonge blonde Fin, die vrien delijk met een zwart meisje staat te praten, valt bijzonder in de smaak. Nu mag het zijn dat men zich niet zozeer verdiept in de verzamelde werken van Marx en Engels, maar het feit dat de Sovjet-Unie en haar satellieten in de UNO Zuid-Afrika voort durend op zijn rassen beleid aanvallen, dat het communisme rassendiscriminatie zelfs bij de wet doet verbieden en dat Mao Tse Toengs China de opkomst van een niet-blanke grote mogendheid symboli seert, schept een bij uitstek geschikt werk terrein voor communistische agitatoren ijverig en geschoold in ondergrondse tech niek. En men moet niet vergeten dat in de Unie een industriële revolutie aan de gang is, gelijksoortig aan die welke in Europa aan het communisme geboorte gaf. Van de vier eerder genoemde organisa ties zijn vooral die der blanken en Indiërs zwaar met het communisme besmet. In de kleurlingen-groep verliest de commu nistische „eenheid"-groep tijdelijk terrein. In het African National Congress zijn de communisten aantalsgewijs ver in de min derheid. Nog geen zeven procent van het bestuursorgaan van het ANC bestaat uit leden van de voormalige (thans verboden) communistische partij. Ik vroeg „chief" Luthuli's mening hierover. Hij zei: „Ik ben geen zelf geen communist. Trouwens de rechter die mij verbande, zei dat hij geen verschijnselen van werkelijk commu nisme bij mij kon ontdekken. Hij veroor deelde mij wegens „statutair communisme", volgens de merkwaardige definitie dus, die de Zuid-Afrikaanse wet van het com munisme geeft. Ik zou mijzelf Christen socialist willen noemen. Maar één ding: het ANC is geen politieke partij, het is een bevrijdingsorganisatie, die open staat voor mensen van alle politieke schakeringen. En wij gaan onze bondgenoten heus niet in het gezicht spuwen. Evenmin als de be vrijdingsbewegingen in West-Europa of zelfs de Westelijke geallieerden in de tweede wereldoorlog dat hebben gedaan". Hoe sterk is het African National Con gress? Zijn kracht ligt in de stedelijke industrie gebieden, zijn actieterrein trouwens ook. Op het land en in de reservaten, bij de veel primitievere bevolking dus, heeft het organisatorisch nog weinig vorderingen gemaakt, hoewel het ook daar zeker op veel goede gezindheid kan bogen. Zijn innerlijke eensgezindheid is echter aan enige twijfel onderhevig. „Chief' Luthuli, voorzitter van het African National Congress. Tot nu toe hebben gematigde mannen als Luthuli, prof. Matthews en de secretaris generaal mr. O. Tambo, een advocaat uit Johannesburg, de leiding kunnen behou den. Maar de jongere generatie begint zich te roeren en wordt ongeduldig. Zij verwijt de leiding ie grote omzichtigheid en wenst militanter actie. Het aanzien van de leiding is ernstig geschokt door de volkomen mis lukking van de twee jongste verzetscam- pagnes tegen de uitruiming van Sofiatown en de Bantoe-onderwijswet. De gebrekkige organisatie van het ANC liet zich volkomen verrassen door snel en doelbewust hande len van de regering. Het lydt geen twijfel of de jongere ge lederen wensen thans een program van protest-acties, van stakingen en desnoods sabotage onder energieke leiders, die be reid zijn het voorbeeld te geven en vrijheid of leven ervoor op het spel te zetten. Gekoppeld aan deze drang naar actie treft men een nieuw verschijnsel aan, zeker even zorgwekkend als de communistische invloeden, namelijk een bij uitsluiting zwart nationalisme, een „Afrika voor de Afrikanen". Het geduld van de jongeren raakt uit geput, velen zijn niet meer bereid in min nelijke schikkingen te denken, zij willen alles of niets. Wanneer men hen vraagt of zij tevreden zouden zijn met een erken ning van het beginsel van algemeen kies recht, echter met geleidelijke verwezen lijking daarvan, bijvoorbeeld door quali- tatieve beperkingen, dan zeggen zij: „Nee. Wij willen algemeen kiesrecht. Nu". Het is deze geest, die geleidelijk terrein wint en leidt tot een merkwaardige afkeer van liberaal-denkende blanken. Men heeft geen vertrouwen meer in deze tussenper sonen, meent dat hun compromissen de zwarte onafhankelijkheid zullen vertragen. Men wil dat zij onvoorwaardelijk partij kiezen. Men zegt zelfs: „Wij geven de voor keur aan mannen als Malan en Strydom. Die zijn tenminste eerlijk. In hen zien wij duidelijk onze vijanden. Wij weten waar wij met hen aan toe zijn". Dit is de keerzijde van de apartheids- médaille. In plaats van het gestadig op klimmen langs de ladder van de bescha ving naar een nieuwe samenwerking tussen blank en zwart, komt de gisting van strijd en felle vijandschap. De apart heidslijn wordt de grens tussen twee vijan dige kampen. Men heeft genoeg van het langzame proces van opvoeding, onderhan deling en tijdelijke schikkingen. Men gaat geloven dat de blanke alleen zal toegeven, wanneer hij daartoe gedwongen zal worden. Men wordt anti-blank. Zonder te willen zeggen, dat deze ge- dachtengang reeds algemeen is, is zij al zover gevorderd dat zelfs de gematigde leiders gedwongen worden zich niet teveel met blanken in te laten om het contact met eigen volgelingen niet in gevaar te brengen. Zelfs de vooruitstrevende liberale blan ken lyden daaronder. Men begint de brug gen te verbranden. De rassengevoelens worden wederzijds! Het is een gevaarlijke ontwikkeling, te meer daar zij zich voordoet bij een bevol king, die grotendeels primitief is of in een wankel overgangstijdperk verkeert en weinig sociale en geestelijke houvast heeft. En reeds proberen communistische agita toren de „tsotsi's", de benden van jeugdige misdadigers te organiseren. Politieke on tevredenheid en wijd-verspreide misdadig heid vormen een grimmige combinatie. „Wij wachten op onze Gandhi", zei een Bantoen mij. En hij had gelijk. Want het zwarte nationalisme staat op de drempel van de periode van strijd en leed, die voor ieder volk de prijs zijn, die het voor zyn verlangens moet betalen. En in die periode zal het een leider van groot formaat nodig hebben. DJAKARTA, (PIA/UP) De nieuwe Indonesische minister van Binnenlandse Zaken, Sunarjo (van de Nahdatul Ulama), heeft aan het Chinese blad „Sin Po" ver klaard, dat het huidige kabinet in geen geval de verkiezingen zal uitstellen. De technische voorbereidingen zijn zover ge vorderd, dat ze op het vastgestelde tijd stip kunnen worden gehouden. De opdracht van zijn partij is ook de verkiezingen te doen doorgaan, zo zei hij. (De verkiezingen voor het parlement zullen worden gehou den op 29 September, die voor de grond wetgevende vergadering op 15 December. DEN HAAG. De oorzaak van de ge heimzinnige bevingen, welke zich den laatsten tijd in verscheidene huizen te Scheveningen voordoen, schijnt gevonden te zijn. De ingenieur der gemeente heeft een grondig onderzoek ingesteld en blij kens zijn bevindingen ligt de oorzaak van de bevingen in de electrische centrale. In eenige huizen, waar zich de beving bijzonder duidelijk voordeed, constateer de men dat drie maal per minuut de tril ling zeer hevig was. Vastgesteld kon wor den dat in de electrische centrale de drie gasmachines, die de electrische dynamo's aandrijven, drie malen per minuut gelijk loopen en dus bijna hetzelfde aantal sla gen maken. De trilling hierdoor teweeg gebracht, plant zich door den bodem voort naar de huizen in de omgeving. De ingenieur adviseert deze toestand tot het volgende jaar zoo te laten, daar dan de centrale veel minder zwaar belast zal zijn, aangezien zij dan geen stroom meer voor de electrische trams behoeft te leveren. LONDEN (Reuter/AFP/UP) Het be sluit van de Sovjet-regering om de omvang van haar strijdkrachten in de komende vier maanden met 640.000 man te verminderen, is door woordvoerders van de Britse en de Franse ministeries van Buitenlandse Zaken met instemming begroet. Het be sluit wordt des te verheugender genoemd, omdat de Sovjet-Unie als enige der grote mogendheden niet aan het einde van de tweede wereldoorlog is "gaan demobiliseren, doch ongeveer 275 divisies op de been heeft gehouden. In NAVO-kringen wordt de aan kondiging evenwel van weinig practische waarde genoemd, aangezien men de totale sterkte van de Sovjet-strijdkrachten op ongeveer vier millioen man schat. Na de oorlog werd de omvang van de Britse strijdkrachten teruggebracht van vijf millioen tot onder een millioen. De om vang van de Westelijke strijdkrachten is algemeen bekend en onderworpen aan goedkeuring door het parlement. Publiciteit is een van de waarborgen van de vrede, aldus de Britse woordvoerder. Intussen geloven deskundigen dat de Russische stap is ingegeven door de tegen woordige noden van de Russische economie. Landbouw en industrie zitten om werk krachten verlegen en de defensiekosten zijn een zware last. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken in Washington zei dat het nieuws „bemoedi gend zou kunnen zijn." Amerikaanse func- tionnarissen wezen er op, dat, tenzij de Sovjet-Unie volledige cijfers over haar strijdkrachten bekendmaakt, zoals ook de Verenigde Staten doen, het moeilijk is de vermindering op haar juiste waarde te schatten. In diplomatieke kringen acht men de vermindering een goed voorteken voor de komende bijeenkomst van de UNO-subcom- missie voor ontwapening in New York op 29 Augustus. DJAKARTA (PIA) Minister-presi dent Harahap heeft een plan opgesteld voor bezuinigingen. Hij wil beginnen met de uit gaven voor het autopark te verminderen. Een aantal ministers heeft hem steun toe gezegd bij zijn voornemen de grote auto's van de regeringsdiensten te verkopen en te vervangen door kleine auto's, die goed koper in het gebruik zijn. De minister van staat Sutomo heeft de premier verzocht hem de kleinste auto toe te wijzen, die in Indonesië te koop is. Er zijn echter ook functionarissen die het onjuist achten, dat ministers in kleinere auto's rijden dan hun ondergeschikten. Premier Harahap zei, dat de nieuwe regering slechts voor beperkte tijd kan werken. In deze korte tijd zal worden ge tracht alle vraagstukken rondom het leger af te wikkelen, hoewel het daarin niet mogelijk zal zijn alle kwesties op te lossen, aldus Harahap. Behalve de tijdmelding en het weerbe richt zal men met ingang van 5 September op 't telefoonnet Amsterdam ook een criti- sche beschouwing van de in de hoofdstad draaiende films kunnen beluisteren. Na het draaien van nummer 123123 zal men een mannenstem horen, die filmcri tieken voorleest, samengesteld door daartoe speciaal aangezochte (Amsterdamse be roeps) critici. TOKIO (Reuter-AFP) Premier Hato- jama van Japan heeft ter gelegenheid van het feit, dat het tien jaar geleden is, dat Japan capituleerde, een verklaring uitge geven, waarin de nadruk wordt gelegd op de noodzakelijkheid de Japanse strijd krachten opnieuw op te bouwen. Hij zeide te werken aan de voorbereiding van een grondwetswijziging, die herbewapening mogelijk zal maken. Krachtens de huidige grondwet mag Japan niet over oorlogspotentieel beschik ken. Hatojama, wiens democratische partij de algemene verkiezingen van Februari van dit jaar won, zeide nieuwe verkie zingen te wensen met het oog op de grond wetswijziging. Japans leger zal binnenkort tot 160.000 man worden uitgebreid, later tot 180.000. Toen in December 1941 de oorlog tussen Japan en de geallieerden begon, beschikte het Japanse leger over 1.900.000 man, aldus Hatojama's verklaring. Vervalst Oud-premier Josjida heeft in zijn ge denkschriften, welke verschijnen in het blad „Asahi", onthuld, dat de laatste Ame rikaanse nota aan Japan vóór de aanval op Pearl Harbor bekend onder de naam „nota-Huil" „op misdadige wijze door de Japanse militaire leiders was vervalst", voordat het stuk aan de kroonraad werd voorgelegd. De nota van de toenmalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cordell Hull, was duidelijk geen „ultimatum" (in het postscriptum was zelfs het woord „niet-definitief" gebezigd). Bo vendien behelsde het stuk slechts een „sug gestie" voor een „basis voor onderhande lingen". De roerdomp is een schuwe nacht vogel, die op eenzame, naargeestige plaatsen leeft en in de broedtijd een somber, laag geluid voortbrengt. Het tweede lid van het woord geeft dit ge luid weer, maar langzamerhand is men er een vorm van het werkwoord dom pelen in gaan zien, daarbij geleid door de bekende gewoonte van deze steltloper om zijn bek onder water te dompelen of in het slijk te steken, wanneer hij zijn triest geluid laat horen. Het woord roer, Duits: Rohr, betekent rietstengel en vandaar in het algemeen: pijp, buis. Het wordt ook gebruikt voor: geweer met korte loop. Een roerdomp is dus: een in het riet levende vogel die ^een dof geluid maakt. j Het Engelse ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt, dat het stelsel van multilaterale handel en betalingen tussen Brazilië en Engeland, West-Duitsland en Nederland vermoedelijk vandaag in wer king zal treden. Als gevolg daarvan zal het handels- en betalingsverkeer met Brazilië soepeler wor den. Volgens het ministerie zullen ook an dere Europese landen tot de „club" kunnen toetreden. ..Klimop" gesnapt. De rijkspolitie en ambtenaren van de PTT-opsporingsdienst hebben te Oude Pekela de clandestiene zender „Klimop" opgespoord, welke zender aanvankelijk opereerde onder de naam „Nooitgedacht". De apperatuur werd in be slag genomen. Tegen de exploitant, T. de W., werd proces-verbaal opgemaakt. ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper- muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! Ïl Het zuivere, werkzame f5schuim houdt Uwmond fris en gezond. Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate - de meest verkochte tandpasta ter wereld Het overblijfsel van het vroegere Portugese vice-koninkrijk in Indië, Goa met Dioe en Damao, is op het ogenblik toneel van ernstige wrijving. Reeds jaren met name sinds de Indiase onafhankelijkheid was de terugkeer van het Portugese generaal-gouvernement naar de eenheid van India voor de Indiërs een kwestie van tijd, niet van discussie. Die tijd is echter ver streken en het herhaalde aanbod van India om met de Portugese regering Dver de voorwaarden van vestiging ener Indiase heerschappij over Goa te on derhandelen, is telkens afgewezen. Portugal wenst met koppige vastberaden heid de resten van zijn koloniaal bezit te behouden en India heeft de eis tot liquidatie van deze koloniale status met evenveel vastberadenheid gehandhaafd. Thans heeft een volksbeweging de situatie trachten te for ceren, waarbij de Portugese grenspolitie het vuur op de betogers, die over de grens wilden trekken, heeft geopend. Het aantal doden staat niet vast, doch dat er bloed gevloeid heeft is wel zeker. Ook hier dus doden bij de ontbinding ener oude en de vestiging ener nieuwe Aziatische orde zoals vrijwel overal elders, waar deze orde zich trachtte baan te breken. In 1603 heeft een Hollandse vloot ge tracht, Goa te veroveren op de Portugezen. Dat is niet gelukt, zodat thans de Portu gese en niet de Nederlandse regering ge confronteerd wordt met de moeilijkheid om de eisen der Aziaten te verstaan en zich daartegen te verweren op de meest effi ciënte, redelijke en progressieve manier. Want dat er iets zal moeten gebeuren en iets zal moeten veranderen met betrekking tot Goa, staat wel vast. De ganse problema tiek der koloniën is hier in enigszins ge comprimeerde vorm weer aan het daglicht getreden en de ervaring vaak zeer bitter! heeft geleerd dat men in zulk geval met botte afwijzingen en handhaving van gezag door geweld niet tot een goede oplossing komt. Dat geweld is door de Portugese politie thans tegenover de geweldloosheid der Indiase betogers gesteld, waardoor niets is bereikt en veel is verloren. De situatie is nu immers tot hoge graad van gespannenheid gekomen, waarvan onlusten, bloedige botsingen en netelige verwikkelin gen op regeringsniveau het gevolg zouden kunnen zijn. Ongewapende aanhangers der „geweld loosheid", die in India tot een religieus zo wel als politiek geïnspireerd actiemiddel is geworden, hebben ondervonden dat hun principe de tegenstander niet behoeft te dwingen tot even vreedzame tegenactie. Niettemin is dit actiemiddel voor geen wijziging vatbaar. Wel zou Nehroe, de In diase minister-president, hebben kunnen besluiten tot een militaire wraakoefening of een gewapende ondersteuning van de actie der geweldlozen, doch deze heeft zeer nadrukkelijk verklaard dat dit niet het ge val zal zijn. Er is een opmerkelijke factor in het spel bij dit en andere verschijnselen van poli tieke agitatie in het Verre Oosten. Zoals onlangs ook in Korea is gebeurd, zijn poli tieke aspiraties in bepaalde richting onmid dellijk voedingsbodem voor uitgebreide, fanatieke volksacties, die vaak door de regering niet eens kunnen worden beteu- PORTUGEES GEBIED IN INDIA geld als zij dat zou willen. Hoe is het moge lijk, dat volksmenigten zich zonder voor behoud inzetten om een politiek doel te helpen bereiken, dat niet eens direct hun welvaart of voordeel raakt? Er moet een soort van intense wisselwerking bestaan tussen het politieke bestuursapparaat en de belangstelling van de man in de straat een wisselwerking die men heden ten dage in Westerse landen tevergeefs zoekt. Wij hebben enige tijd geleden op deze plaats eens gewezen op de klaarblijkelijke „breuk in de rails" in het Westen, het ont breken van contact en inspirerend begrip tussen regering en volk ten aanzien van politieke streefdoelen. Dit defect in „mee leven" heeft zich hier wel zeer duidelijk gedemonstreerd in de herbewapenings procedure, die nergens enthousiasme ont moette, of schoon de aangevoerde argu menten verstandelijk soms wel acceptabel waren. Men mag daarom veronderstellen, dat de massale belangstelling van een volk veel meer op gevoelsimpulsen is gebaseerd, wat zeer zeker ook in de Aziatische kwes ties het geval is. Daaruit zou men in het Westen moeten leren, dat de beweegkracht van de Aziatische zelfstandigheidsbewegin gen van onder op naar de oppervlakte van het politieke niveau zijn gekomen, en dat de autochthone regeringskringen veel meer richtinggevend dan direct inventief werken ten aanzien van het anti-kolonialisme. De Aziatische massa heeft uit zichzelf een on afhankelijkheidshartstocht en daardoor een levenskrachtig ideaal gekregen, dat door haar regeringen in goede banen dient te worden geleid en zelfs moet worden inge toomd. Het anti-kolonialisme is daardoor wel zeer moeilijk bestrijdbaar geworden, vooral ook omdat de bestrijders de Wes telijke mogendheden tegelijk de perso nificatie van het door de Aziaten gehate stelsel zijn. Portugal zal daarom in Goa op een of andere wijze het onderspit delven, ook al zou het met vuurwapens een tijde lijke zege kunnen bereiken. Dat de inwo ners van Goa zelf het inlijven van hun woongebied bij India niet in meerderheid ambiëren, schijnt voor India geen beletsel te zijn. Wel heeft Nehroe als onverander lijk standpunt de geweldloosheid gekozen en deze als voorwaarde tot het niet-belet- ten der volksbetogingen gesteld. Dat zou er op kunnen wijzen dat hij ook de vrije keuze van de mensen in Goa wenst te eerbiedigen en tenslotte met Portugal tot accoord zou willen komen, bijvoorbeeld over een volks stemming. De Portugese regering denkt er voorlopig niet aan, daarop in te gaan, doch staat daarbij voor de moeilijkheid dat tegen een dergelijke oplossing geen aan vaardbare bezwaren kunnen worden inge bracht, tenzij het in de moderne tijd niet meer afdoende argument van de koloniale status, die zelfbeslissing niet toestaat. Het is waarschijnlijk dat Nehroe stappen zal doen de UNO voor het geval te interes seren en dat Portgugal zich daartegen zal verzetten. Wat intussen de volksbeweging der geweldloosheid nog meer op haar pro gramma heeft, moet worden afgewacht, doch dat zij niet zal rusten, is wel zeker. Het is moeilijk, tegenstand te bieden aan een horde vreedzamen, die met lege handen doch onverzettelijke wil en fanatieke be zieling opmarcheert. Het is een Oosters wapen, waartegen het Westen slechts de overtuiging-misssende en armelijke argu menten der kogels blijkt te kunnen stellen. J. L.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5