Snelverkeersweg door duinterrein heeft aantrekkelijke aspecten AVONDSTILTE Veel pleizier bij zwemfeest van Haarlemse speeltuinen Dompvloedslaan als onderdeel van directe verbinding met Zeeweg Agenda voor Haarlem Beperkte oogst, grote verkoop ontwrichten de bollenmarkt Discussie over wegenvracigstuk goed op gang Leverplichten voor volgend voorjaar liggen exporteur zwaar op de maag Greet Koeman met N.Ph.O. in Openluchttheater Programma van de vacantiespelen Bestuur in beroep bij Amsterdams hof DINSDAG 16 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Spr.: Ds. A. OSKAMP, Heemstede Weg naar Zandvoort Getuigen gevraagd Zwarte zwanen gevangen in een gracht te Willemstad EEN BRIL NODIG? FED ER MA NN Burgerlijke Stand van Haarlem Examens Motorrijder gleed uit over oliespoor Zeven halen, twee betalen Haarlemmer aangehouden in Zandvoort E. Loeb gecremeerd D ierenbescherm ingsconf liet Buitenlandse bader uit zee gered Volleybaltournooi van De Blinkert In ons blad van verleden week Woensdag schreven wij reeds, dat de discussie over het wegenvraagstuk in Zuid- Kennemerland door het besluit van Provinciale Staten van Noordholland over de Westelijke randweg en een nieuwe weg ten Noorden van Aerdenhout naar Zandvoort niet was afgesloten, maar juist op gang gebracht. Men weet immers nu pas waar men aan toe is. Als eerste resultaat publiceer den wij een ontwerp van de jonge Haarlemmer P. A. J a n- s e n voor een autosnelweg door Haarlem en Overveen naar Zandvoort. Reeds werd van officiële zijde voor dit project belangstelling getoond. Thans vragen wij aandacht voor de gedachten van een algemeen geacht en deskundig Bloemendaler, die in tussen voorshands incognito wenst te blijven. Deze Bloemen- daalse inwoner heeft een omvangrijk, maar efficiënt wegen net in kaart gebracht, waarvan de uitvoeringsstadia in over eenstemming kunnen worden gebracht met de behoefte. De grondgedachten van dit plan kunnen als volgt worden sa mengevat: aanleg van snelverkeerswegen zoveel mogelijk buiten de uit een oogpunt van natuurschoon en bebouwing kwetsbare gebieden. Daarnaast gaat dit plan uit van de overweging, dat zoveel mogelijk profijt getrokken moet wor den van de natuurlijke gesteldheid van het district, met name van het duingebied. De Zeeweg naar het Bloemen- daalse Strand en de Brouwerskolkweg in Overveen werden door de ontwerper tot voorbeeld genomen. Ten derde werd om Haarlem een goed ineensluitend stel sel van ring- en interlocale wegen ontworpen en als vierde niet te onderschatten voordeel werd een zodanige ca paciteit van de Westelijke randweg mogelijk geacht juist door de tracering in het duinterrein dat een door aanleg kostbare en grote oppervlakten cultuurgrond rovende snelver keersweg ten Oosten van Haarlem achterwege kan blijven. Wij laten hieronder, in volgorde van urgentie, de belangrijkste wegen uit dit project volgen: 1. De westelijke randweg Velsen-den Haag. Deze weg heeft in het onderhavige plan veel meer een nationale dan een regionale betekenis. Hij loopt van de Vel- sertunnel naar Driehuis parallel aan de toekomstige spoorweg naar Beverwijk om bij Driehuis, ten Zuiden van de halte Driehuis-Westerveld ter hoogte van de voormalige tankgracht via een duinvallei achter Duin en Kruidberg langs de rand van de Kennemerduinen even ten Westen van de uitmonding van de Brouwers kolkweg de Zeeweg te kruisen. Vandaar is de weg verder door het duingebied ge projecteerd naar Kraantje Lek, Bentveld (de Zandvoortseweg wordt ten Westen van de Westerduinweg gekruist) en langs de rand van het Naaldenveld naar Voge lenzang. In dit plan wordt het bos achter het Huis te Vogelenzang niet doorsneden. De weg is er namelijk ongeveer zeshonderd meter achter geprojecteerd. Op Zuidhol lands gebied wordt tenslotte aansluiting verkregen op de nieuwe provinciale weg naar den Haag. Het tracé van deze weg komt voor een groot deel overeen met dat van de water transportleiding in aanleg voor het Lek- water naar het provinciaal waterleiding bedrijf bij Castricum. Voor de aanleg van die watertransportleiding moet ook een tijdelijke hulpweg worden aangelegd, zo dat het tracé reeds thans in de duinen duidelijk te volgen is. Verder maakte de ontwerper met vrucht gebruik van het heuvelachtige terrein om met de minste kosten ongelijkvloerse kruisingen te projecteren, bijvoorbeeld met Zeeweg, Zandvoorterweg en spoorlijn Haarlem-Zandvoort. Andere voordelen van dit tracé zijn gelegen in de omstan digheid, dat men nergens behoeft op te hogen. De bodem is vast en er behoeft ten hoogste geëgaliseerd te worden, waarbij men in aanmerking moet nemen, dat het vrijkomende duinzand tegenwoordig geld opbrengt, omdat het voor de woningbouw in de steden nodig is. Wanneer deze weg deskundig wordt aangelegd volgens de opvattingen welke ook de uiteindelijke vorm van de Zeeweg bepaalden zal ongetwijfeld gesproken kunnen worden van een van de fraaiste ADVERTENTIE GROTE KERK GROTE MARKT Woensdagavond 8.008.45 uur Organist H. Lasschuit - Fluitist Guus Spaans DINSDAG 16 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Frans Hals: „Kouwe drukte", alle leeftijden, 8 uur. Roxy: „Duel op de zeebodem", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 j., 8.15 uur. Cinema Palace: „3 rings cir cus", 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vera Cruz", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wonderman", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De slaapwandelaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Spaarne Langebrug: Museumschip „Klein Artis", geopend van 10 tot 21 uur. Concertgebouw, 20 uur: Beet- hovenrecital door Willem Andriessen. Grote Kerk, 20 uur. Gratis orgelconcert door George Robert. WOENSDAG 17 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags- van 1317 uur. Frans Hals: „Kouwe drukte", a. 1., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duel op de zeebodem", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Gullivers reizen", alle leeft., 2.30 uur en „Als de dauw hangt komt er regen", 18 j., 8.15 uur. Cinema Palace: „Peter Pan", 10.30 uur en „3 rings circus", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 10.30 uur en „Vera Cruz", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Vacantieprogram- ma, 10.30 uur en „Wonderman", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's Jeugd- variété, 10.30 uur en „Modern Times", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De slaapwan delaar", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Spaarne Langebrug: Museumschip „Klein Artis", geopend van 10 tot 21 uur. Grote Kerk, 8 uur. Zomeravondstilte door Comité Bijzonder Kerkewerk; ds. A. Oskamp; Guus Spaans, fluit en Henk Lasschuit, orgel. Natuurbad Velscrend, 15 uur, „Zingende en dansende kameel". en veiligste wegen welke ons land kent. De aantasting van het natuurschoon kan beperkt blijven tot die delen waar dat strikt onvermijdelijk is, terwijl niet voor bij mag worden gezien aan het feit, dat deze weg zelf natuurschoon ontsluitende, daartoe bijdraagt. 2. Het alternatief dat deze Bloemen daler stelt voor de door de provincie voor gestane „weg op palen" door Aerdenhout is gebaseerd op de overweging, dat voors hands wel volstaan kan worden met een rechtstreekse verbinding tussen Haarlem en het begin van de Zeeweg. Ook hier heeft de ontwerper profijt willen trekken van een aantal gegeven situaties, welke de aanleg van de gewenste verbinding vergemakkelijken. Deze gegevens zijn: de hoogte van de spoorbaan bij de Korte Verspronckweg, de aanwezigheid van de Dompvloedslaan en de ligging daarvan onder het niveau van de Bloemendaalse weg en de terreingesteldheid in het alge meen tussen Bloemendaalseweg en Zee weg. Ontworpen is dan ook een weg welke begint bij de Korte Verspronckweg in Haarlem, met een viaduct onder de spoor lijn Haarlem-Velsen, vervolgens over gaat in de bestaande, echter te verbreden, Dompvloedslaan deze weg is op een totale breedte van vijftig meter gedacht, met gescheiden dsbbele rijbanen en fiets paden welke vervolgens door een tun nel onder de Bloemendaalse weg duikt en zich voortzet langs Lindenheuvel en Kweekduin naar de Zeeweg, die ongeveer ter hoogte van de Haarlemse watertoren en de Brouwerskolkweg wordt bereikt. Op deze wijze is een schakel ontstaan tussen het verkeer van Amsterdam, dat in de toekomst via de Prinsenbrug Haar lem kan binnenkomen, Haarlem-Oost, -Centrum en -Noord naar de Zeeweg en Zandvoort. Is men in de toekomst van oordeel, dat het verkeer naar Zandvoort fijner ver deeld moet worden, dan kan de genoemde verbinding van de Brouwerskolkweg af worden doorgetrokken naar Kraantje Lek tracé evenwijdig aan de spoorlijn naar Zandvoort en in een nog later stadium vandaar rechtstreeks door de duinen naar het circuit in Zandvoort, dat wigvormig omsloten wordt, waardoor zeer gunstige aan- en afvoerwegen bij grote drukte voor en na de wedstrijden worden ver kregen. Het knooppunt bij Kraantje Lek, zeer belangrijk als aansluitingspunt op de in dit plan gedachte Westelijke randweg Vel- sen-Den Haag, kan nog meer betekenis verkrijgen door de aansluiting op dat punt van een weg welke de verbinding vormt met de Zandvoorter Allee in Heemstede. Laatstgenoemde mogelijkheid kan men als een variant zien van de zo omstreden weg ten Noorden van Aerdenhout welke door de provincie wordt voorgestaan; maar dan toch een variant welke oneindig veel gun stiger is gelegen. De bestaande bebouwing van Aerdenhout immers behoeft er niet onder te lijden en ook het uitbreidingsplan Bovenweg-Van Haemstedelaan wordt er veel minder door aangetast. De ontwerper heeft zijn uitvoerig ge documenteerd plan nog gecompleteerd met een aantal verbindingswegen ten Zuiden van Aerdenhout en Heemstede en ten Oosten van de Haarlemse bebouwing. Die ten Zuiden van Aerdenhout en Heem stede verzekeren weer de verbinding tus sen de onder 1 genoemde Westelijke rand weg en de Herenweg, alsmede in een later stadium met de Cruquiusweg en Kruisweg naar Haarlemmermeer en verder. Deze weg komt oyereen met die welke in het plan van ir. De Ranitz, de stedebouw- kundige adviseur van Bloemendaal, wordt genoemd. Wij menen er goed aan te doen echter niet verder in détails te treden omdat de materiq al ingewikkeld genoeg is. Het gaat tenslotte in de eerste plaats om de twee hoofdverbindingen Velser tunnel-Den Haag en Zandvoort-Haarlem-Amsterdam. Wanneer in die relaties eenmaal afdoende wegverbindingen zijn aangelegd komen de ontbrekende verbindingsschakels ook wel. Dodelijk ongeval Kleverlaan De Haarlemse politie verzoekt getuigen van het verkeersongeval op de Kleverlaan op Maandagmorgen, waarbij een 29-jarige vrouw van de bagagedrager van een bromfiets sprong en door een juist passe- sende zandauto werd overreden, zich met haar in verbinding te willen stellen. r*i De beide zwarte zwanen, die uit de „een denpias" te Gorinchem waren weggevlo gen, zijn na vele dagen vrijheid te hebben genoten „op hun basis teruggekeerd". Voor beide dieren is de vrijheid in de stads gracht van Willemstad geëindigd. Nadat in de pers het bericht was ver spreid, dat de twee kostbare dieren uit Gorinchem waren verdwenen, is vele ma len gemeld dat men de dieren had gezien. Op enkele plaatsen is men op de zwanen- jacht getogen, doch zonder resultaat, totdat de dieren in de stadsgracht van Willem stad werden gesignaleerd. Direct werden pogingen in het werk gesteld de zwanen te vangen en zelfs werd hun brood met een verdovingsmiddel toegediend. De slagers knecht Willem Nouwen wist het vrouwtje te vangen. Het werd direct naar Gorinchem teruggebracht, nadat het voor alle zeker heid was gekortwiekt. Het mannetje heeft nog enige tijd zijn vrijheid weten te behouden. Het bleek niet mee te vallen dit dier te vangen, ondanks de medewerking van de burgerij van Wil lemstad. Zelfs had de burgemeester van deze gemeente reeds het plan geopperd een grote kooi te doen vervaardigen, doch zover behoefde het niet te komen. De gemeente-tuinman De Vos uit Wil lemstad heeft geheel alleen het dier met korstjes brood weten te lokken en toen de zwaan binnen zijn bereik was gekomen, verloor die prompt zijn vrijheid. Ook de mannetjeszwaan werd gekortwiekt en is in Gorinchem teruggekeerd. Daarmede heeft de „eendenpias" haar vertrouwde stoffering terug gekregen. ADVERTENTIE Sinds GROTE HOUTSTRAAT 37 1850 RIJKSSTRAATWEG 246 B HAARLEM, 15 Augustus 1955 ONDERTROUWD: 15 Aug., Chr. D. Kouse maker en H. de Koning. BEVALLEN van een zoon: 12 Aug., J. H. VroomCorver; 13 Aug.. M. J. Seijlhouwer van Zanten; M. van KouterenFransen; E. M. ElfersHorsman; 14 Aug., T. Chr. SmitMöhringer; C. E. van VughtDelissen; M. J. van der ValkZegwaart; A. M. van LoonNelis; 15 Aug., S. W. Quaakde Rooij; E. Th. Schuitde Vrijer. BEVALLEN van een dochter: 13 Aug., C. BauerHiemenz; G. M. Stroosnijdervan Bakkum; A. JanssenVrenegoor; F. A. KropmanZegwaart; A. van der Mije— Fluijter; 14 Aug., E. G. Goes—Rutte; A. F. Vos—Tromp; F. P. Bakker—van de Werff; A. G. StreefkerkEsmeijer; G. DrenthPost. OVERLEDEN: 12 Aug., H. J. Schutte, 73 j., Kleine Houtweg; J. C. J. van Rijn, 55 j., Jos Cuypersstraat; 13 Aug., Chr. D. Lohman, 77 j., Jansstraat; 14 Aug., J. C. W. F. Dit- marsch, 55 j., Muiderslolweg. Ruim driehonderd personen hebben Maandagochtend in 't gemeentelijk open luchtzwembad aan de Houtvaart genoten van het zwemfeest dat het Haarlems Speeltuin Verbond in het kader van zijn vacantiespelen daar georganiseerd had. Van veertien Haar lemse speeltuinen na men ongeveer twee honderd meisjes cn jongens tussen dc acht en veertien jaar aan dit zwemfeest deel. Het weer liet helaas wel wat te wensen over en hc^ zonnetje ontbrak ge heel en al, maar de temperatuur van hei. water was goed en het enthousiasme der deelnemertjes niet minder. De heer P. van Lies hout, voorzitter van de „Watervrienden", die van dit waterfes tijn de leiding had, wist het zo te regelen dat de zwemmertje- flink in de weer bic ven. Individuele wed strijden werden er dan ook niet gehou den, daar deze voor de kleumende kijker tjes op de kant te lang zouden duren. De wedstrijden be gonnen met wat wa- tergymnastiek en nadat met deze oefening de „eerste frisheid" overwonnen was, volg de in het „pierebad" voor de kleinen het spelletje „Olifantskrijgertje" dat met veel gespat, geproest en gejuich gepaard ging. De wedstrijden begonnen eerst goed met de schoolslagestafetten, waarvan alle tuin- ploegen niet zonder inspanning bij elkaar gebracht werden. Het was een druk heen en weer gedraaf met het kletsend geluid van natte voeten op de betonvloer en aan luidruchtige opgewondenheid ontbrak het niet. Het forse geluid van de luidsprekers behield natuurlijk de boventoon en in vlot tempo werden de verscheidene wedstrijden en groepsspelen afgezwommen. Het hoogtepunt van alles was wel de door enkele jongens en meisjes opgevoer de pantomime. Zonder moeite was het iedereen duidelijk dat er enige kinderen aan het voetballen waren, zulks tot groot misnoegen van een uiteraard fictieve politieagent. De kinderen doken daarop met bal en al het water in. De agent die er zelfs zijn hoogste chef, de burgemeester, bijhaalde, kwam natuurlijk met deze onder luid gejuich van de toeschouwertjes, even eens in het water terecht. Gedurende de sleepestafetten,waarbij een „drenkeling" in de „kopgreep" vervoerd moest worden, hielpen de drenkelingen hier en daar een beentje mee, maar wie daarop lette was een kniesoor. Ook de appeljacht was een succes. Een grote kluwen spartelende zwemmertjes, die allen probeerden de groene appels te be machtigen die vanuit enkele emmers op de bodem naar boven kwamen drijven. Na een grappige estafette met opgesto ken parapluies en een pushbalwedstrijd eindigde deze voor de glundere, natte kin deren gezellige ochtend vol watervermaak. De heer I. Jansen, penningmeester van Haarlems Speeltuin Verbond, bracht na af loop dank aan de heer Van Lieshout voor diens voortreffelijke leiding van deze och tend en hij reikte voorts aan een vijftal tuinploegen de prijzen uit. Deze prijzen waren bepaald naar snelheidsprestaties van de ploegen in hun geheel. De speeltuin Klarenhof behaalde de eerste prijs, be staande uit een prachtige-volleybal; „Door Vriendschap Saamgebracht" werd tweede Haarlem. Voor het hoofdakte-examen, ge deelte B slaagden A. A. Broer, Stompetoren; A. Woestenburg, Purmerend; K. Mandema- ker. Amsterdam; A. Dalman, Amsterdam; J. M. H. Carpay, Haarlem en D. H. Crum, Haar lem. Onder de bewonderende blikken van hun vriendjes verlaten twee spelers in de pantomime het water. met als prijs een tafeltennisspel; de ploegen van „Flora" en „Frans Hals" kregen elk een tennis-batje en enkele ping-pong-bal- letjes, voor respectievelijk de derde en vierde prijs, terwijl twee gummiballen waren bestemd voor de tuinploeg die de langste tijden had gemaakt, hetgeen naar de jury oordeelde het „Oosterkwartier" is geweest. t Maandag is een olievat gesprongen, dat op een auto door Haarlem werd ver voerd. De ongeveer tweehonderd liter olie, die er langzaam uitdruppelde, liet een spoor na van de Delftlaan tot de Kinder huissingel. Omstreeks half zes is een motor rijder op de Delftlaan over het gladde spoor uitgegleden. Het was een 51-jarige inwoner van Gouda, die door de val een ontwrich ting en een breuk in zijn rechterarm op liep. Zijn echtgenote, die zich achterop de motor bevond, liep enige ontvellingen op. Na in het Grote Gasthuis te zijn behandeld, zijn beiden per trein naar Gouda terugge keerd. De motor werd niet beschadigd. De gemeentereiniging heeft zand ge strooid over het gevaarlijke spoor. Er was politie aanwezig om het verkeer te waar schuwen. Maandagmiddag kocht een 69-jarige vrouw aan een marktkraam in Haarlem twee kinderkleertjes. Een andere klant zag, dat zij behalve de twee betaalde bovendien vijf andere kledingstukken in haar tas liet glijden. Daarvan werd de marktvrouw in kennis gesteld, die de oneerlijke klant is gevolgd, tot zij een agent tegenkwam, aan wie zij de vrouw kon overgeven. Na opge maakt proces-verbaal is de vrouw naar huis gestuurd. De weggenomen waar heeft een waarde van 3.45. Door de Zandvoortse recherche is aange houden de 18-jarige winkelbediende F. A. B. uit Haarlem, die tijdens verhoor bekend heeft zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een fototoestel uit een auto. Daar hij door de Haarlemse recherche ge zocht werd, verdacht van diefstal van ma terialen ten nadele van zijn patroon in Haarlem, werd hij, na opmaking van pro ces-verbaal, overgegeven aan de recherche aldaar. (Van onze correspondent in de bollenstreek) Het exportseizoen is dit jaar voor de bloembollenexporteurs een ware kwelling, want ieder kampt met moeilijkheden bfj 't nakomen van de in het voorjaar aange gane leveringsverplichtingen. De bloem- bollenhandel is namelijk het slachtoffer geworden van een ongelukkige samenloop van omstandigheden, waardoor de markt volkomen ontwricht is. Niemand heeft na melijk kunnen vermoeden, dat de gewone handelssoorten tot zulke ongewone hoog ten zouden stijgen. Integendeel, ze zijn van de winter er in gedrukt om de orders wat aantrekkelijker voor de afnemers te ma ken. De meest gevraagde variëteit is onge twijfeld Rose Copland. Deze tulp is, in te genstelling tot andere, over bijna het ge hele afzetgebied te verkopen. Zij wordt ook in enorme hoeveelheden geteeld en is in normale jaren dus het goedkoopst. De exporteurs zijn er dit jaar wat zorgeloos mee omgesprongen, hebben deze variëteit en enkele andere gebruikt als „verzach tende omstandigheden" tegenover de niet geringe prijzen, die ze voor vele andere variëteiten moesten vragen. De broeiers hebben ook een inkoopbudget, waar voor ze zoveel mogelijk bollen willen heb ben. Door de hoge prijzen zouden ze veel minder bollen ontvangen en dus werd hen geadviseerd er wat goedkopere bollen bij te nemen. Velen hebben dit ge daan. Ze lieten wat duurdere variëteiten van hun verlanglijstje schrappen, om toch maar hun kwantum te krijgen. Wachten werd fataal De ingewijde, die nu de prijzenlijsten van de veilingen ziet, staat zeer ver baasd, want de in het voorjaar dure soorten zijn nu goedkoper dan de toen goedkope! Nu gaan er heel wat brieven naar de afnemers en soms ook reizi gers, met voorstellen tot vervangen van de eerst aangeprezen variëteiten door die, welke de broeier eigenlijk graag had gekocht! De verliezen op een artikel als Rose Copland zijn niet gering. Want ze zijn op het ogenblik niet onder de acht tot acht en een halve gulden te krijgen. Ze zijn ech ter verkocht voor zes tot zeven gulden. Op millioenen bollen betekent een tot anderhalve gulden op de honderd ver lies heel wat. Men mag dan zeggen, dat er in het voorjaar goedkoper is ingekocht dan nu, maar geen éxpor- teur zal het wagen om in het voor jaar al zijn verkopen al te dekken. De kans bestaat altijd op een lagere prijs in de veilingtijd. En het wachten daarop is dit jaar door de grote ver koop en een oogst, die tegenviel een misrekening geworden. Dit is ook zo met enkele narcissenvarië- teiten. De belangrijkste hiervan is Carlton. Deze wordt ook dikwijls afgezet op de manier van Rose Copland. Maar ook hier van is de oogst tegen gevallen en het ge volg is een prijs van f 16 per honderd op de veiling. Ook een prijs, die niemand heeft kunnen voorzien. Trouwens alle narcissen zijn duurder dan men heeft kunnen ver moeden; zij begonnen de vorige week over de gehele linie te stijgen. De meevallers zijn alleen ontstaan, door dat men niet verkocht heeft. De hoeveel heden van de variëteiten die een stuk goed koper zijn dan verleden jaar zijn dus klei ner. Een bijzonder sprekend voorbeeld hiervan de botanische tulp Mme. Lefeber. Verleden jaar kostte dit tulpje op de veiling ongeveer 12 cent. Datzelfde tulpje kost nu 7.5. Maar de dubbele vroege tulp Witte Valk kostte verleden jaar maar 8.6 cent per stuk en nu 13.6 cent! Een zeer veel ge vraagde is ook La Reine Ma.sc, de prijs was verleden jaar 8.5 cent en nu 12! Raden Het aantal keren dat men goed geraden heeft is dit jaar niet bijzonder groot. Men gaat nu weer aan het raden, want men wil de dure variëteiten dus vervangen door minder dure. Het vermoedelijke gevolg hiervan zal zijn, dat er een soort van nivel lering ontstaat. Maar o wee, als men met elkaar te veel het oog op een bepaalde variëteit heeft gehad. Het kan zijn, dat men zichzelf dan weer een strop op de hals haalt. Het voor de toeschouwer onbegrijpelijke en toch ook wel grappige van het geval is, I dat men in bloembollenkringen altijd wel weet, dat er iets fout gaat, maar nooit wan neer. De crocussen zijn hiervan het spre kende voorbeeld. Allang werd er geroepen, dat deze nog eens een keer „in de goot" zouden komen te liggen. Dit jaar was het dan zo ver. In de eerste maanden van het jaar waren de eerste symptomen hiervan te ontdekken. Maar dat de gele crocussen 4,10 gulden per honderd zouden gaan kos ten tegen f 8.50 in 1954 had men niet dur ven vermoeden. Enfin men zit dus voor grote moeilijk heden om de balans in evenwicht te hou den. Iedereen in de streek vraagt zich af, wanneer er slachtoffers gaan vallen, want de laatste jaren waren voor de export niet bijster gelukkig. De gladiolenhandel van verleden jaar schijnt helemaal geen winst te hebben opgeleverd. Om het geheel nog een beetje ingewikkelder te maken hebben de kwekers en een aantal nieuwelingen de (vrije) gladiolenteelt met maar liefst 200 hectaren uitgebreid. Het gewas staat er best voor en de oogst belooft dus overvloe dig te worden. Moeten de exporteurs nu tegen een lage prijs gaan verkopen met de kans, dat er zóveel orders op komen, dat de binnenlandse prijs toch stijgt of moet men behoorlijke prijzen gaan vragen met de kans dat de concurrenten in het buitenland, waaronder Israel, de Neder landse gladiool van de markt vegen? Nie mand weet het antwoord en ieder hoopt er maar het beste van. Op Vrijdagavond 19 Augustus zal het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam in het Openluchttheater in Bloemendaal een con cert geven met als experiment het op treden van de aan de Nederlandse Opera verbonden sopraan Greet Koeman. De soliste zal zingen de aria „Ritorna vin- citor uit „Aida" van Verdi en Geschich- ten aus dem Wienerwald" van Johann Strauss. Verder vermeldt het programma onder meer de Suite Algérienne van Ca- mille Saint Saëns, ouverture en ballet muziek uit „Rosamunde" van Franz Schu bert en werken van Rossini, Dvorak en Von Suppé. Weense klanken Op Zaterdag 20 Augustus zal in dit zelfde theater optreden het jongenskoor „Sangerknaben vom Wienerwald" opgeleid in het Instituut St. Gabriel, waarvan de internationaal bekende koordirigent en zangpaedagoog P. Stanislaus Marusczyk de muzikale directeur is. Het koor zal uit voeren een serie liederen van Schubert, Haydn, Mozart, Kienzl, Bruckner, Lech- taler en anderen, een aantal humoristische scènes, gespeeld en gezongen in costuums van de tijd, onder meer een duet uit „Hans en Grietje" van Humperdinck en een terzet van Franz Schubert en een reeks volksliederen uit Tirol, Salzburg, Duitse dansen van Schubert en walsen van Johann Strauss. Maandagmiddag om half drie heeft in Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van de heer Ernst Loeb, die 11 Augustus op 64-jarige leeftijd onverwacht in het Juliana-Ziekenhuis te Apeldoorn is overleden. Op verzoek van de nabestaanden waren alleen familieleden en enige vrienden en medewerkers van de thans overledene aanwezig in de aula, waar ds. G. A. Barger voorging in gebed en een korte toespraak ter vertroosting hield naar aanleiding van enkele verzen uit de hoofdstukken 21 en 22 van de Openba ringen van Johannes. De heer Loeb, een zeer geziene figuur in het zakenleven en ook daarbuiten door zijn onbaatzuchtige trouw en sterk gevoel voor rechtvaardigheid, was voor de tweede we reldoorlog gedurende zes jaren de actieve hoofdredacteur van het maandblad „Volks welvaart" van de Nieuwe Economische Groep en na de bevrijding gedurende eni ge maanden van het in 1945 te Haarlem verschenen dagblad De Patriot, nadat hij tevoren deel van de redactieraad daarvan had uitgemaakt. Hij woonde te Heemstede. OXCXXD<X»OC)OOCCOOOOCOCaX»C*>XCCCCOLXXCCCC«OOOCCOOOCOO« Het vacantiespelen-programma van het Haarlems Speeltuin Verbond voor 17 Augustus voor alle tuinen luidt: Dansspelen en volksdansen op het EDO-terein, 10.30 uur. Voetbalfinale, terrein Vondelkwartier, 18.30 uur. MOCraOCXOQOOCCOCOCCOOOODODKXXJCXXXXXXXXJOOOSOCJCOOOOKXXXO Mr. W. Boers deelde ons hedenmorgen namens het bestuur van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren in Haar lem en Omstreken mede, dat het bestuur in beroep gaat bij het Amsterdams ge rechtshof tegen de uitspraak van de presi dent van de Haarlemse rechtbank, waarbij tien leden in hun eis jagens het bestuur ontvankelijk werden verklaard. De uitspraak in dit kort geding verplicht het bestuur voor 30 October een vergadering te houden, waartoe een reglementair ver zoek door tien leden was ingediend. Voorts is het bestuur bij die uitspraak verplicht, binnen veertien dagen inzage aan de eisers te verstrekken van de ledenlijst. Zandvoorts strand in rep en roer Het Zandvoortse strand is vanmorgen weer in rep en roer geweest, omdat een vreemdeling in de dichte mist in zee was gaan zwemmen en daarbij zover van de kust was afgedwaald, dat hij in nood kwam te verkeren. Door het onvermoeide werk van politie en reddingsbrigade kon de on voorzichtige zwemmer weer op het droge worden gebracht. Omstreeks acht uur vanmorgen hoorde een bewoonster van de Zuidboulevard in Zandvoort hulpgeroep uit zee. Zij belde on middellijk de politie op, waarna het gehele reddingsapparaat prompt in actie kwam. Door de mist kon men de plaats waar de zwemmer zich bevond slechts bepalen door schreeuwen en roepen met behulp van toeters. Na ingespannen speurwerk had men succes en kon men de man met een reddingsstok aan land trekken. Het bleek een Duitse journalist uit Recklinghausen te zijn. Naar aanleiding van dit voorval beraamt men in Zandvoort maatregelen om de vreemdelingen nog intensiever te waar schuwen tegen de hen uiteraard onbeken de gevaren van de zee. Zo overweegt men om het volgende jaar in hotels en pensions in vreemde talen gestelde vouwbladen te verspreiden waarin de regels zullen wor den uiteengezet waaraan baders en zwem mers in zee z^ch hebben te houden. De Bloemendaalse sportvereniging De Blinkert hield op de hockeyvelden van BMHC in Bloemendaal een volleybaltour nooi, waaraan door vijfentwintig teams werd deelgenomen. De clubs konden dit toumooi als een aanloop voor het komende seizoen beschouwen, niettemin waren nog vele teams niet op volle kracht. Bij de dames toonde Rapiditas zich over tuigend de 9terkste, nadat de Rapidianen in de poule het Alkmaarse Catapult, Kenne- mers en Sportbond uit IJmuiden hadden ge klopt. VCR werd dat door een beter gemid delde in de andere poule. De dames van Rapiditas wonnen het derde achtereenvolgen de tournooi. De Blinkert eindigde door een overwinning op De Kennemers als derde. Bij de heren werd HVS als favoriet be schouwd. Toch kwam de Haar.lemse kam pioen maar met de hakken over de sloot, want zowel tegen PSVH als tegen KVA moesten de HVS'ers met een gelijkspel ge noegen nemen. KVA had echter een slech ter gemiddelde waardoor HVS in de finale kwam. In poule B bracht De Kennemers uit Beverwijk het tot de finale. HVS klopte de Beverwijkers met duidelijke cijfers: 158 en 1511. De derde prijs ging naar KVA. De Amsterdammers zegevierden over VCR. Bij de B-teams wonnen de reserves van HVS bij de dames. Sportbond toonde zich bij de heren het sterkste.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7