Woedende Portugese menigten vielen consulaten aan Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Groot-Brittannië beperkt uit nood zijn steenkolenuitvoer President Eisenhower wenst een tweede atoomconferentie Hoop is gevestigd op de atoomenergie Betoging in de Soedan tegen unie met Egypte Golf van onlusten in India Stakingen en betogingen in verband met de kwestie-Goa Onderzoekingen naar de gevolgen van radio-actieve stralen voor de mens Franse versterkingen naar Marokko Politieke godsvrede in Argentinië verbroken Sukarno doet scherpe aanval op Nederland Compromis over de spelling? Het woord is aan Scotland Yard vond in Londen wapens terug Meer bewolking Britse en Egyptische troepen binnen negentig dagen weg Grandval voor overleg in Parijs Rust in Buenos Aires na 55 arrestaties Beruchte brug bij Neuwied krijgt tweede rijbaan Alle twistpunten opgerakeld in reeks rhetorische vragen Belgisch antwoord wordt spoedig verwacht Ontslagen havenarbeiders kunnen zich weer melden Nachtwacht bij verlaten winkel was tevergeefs Inkrimping van de Britse strijdkrachten overwogen Weerrapport 70e JAARGANG No 33 WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1955 299e JAARGANG No 184 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur! Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct, Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De schapenmarkt te Ede (Gld). gaf Dinsdag nog wat anders dan schapen te zien. Er was een wedstrijd in het spinnen geor ganiseerd. Lustig draaiden de wielen, in beweging gebracht door nijvere Veluwse vrouwen. De foto geeft een gezicht op het strijdperk. (Van onze correspondent in Londen) Ook Nederland zal getroffen worden door de gedeeltelijke stopzetting van de Britse steenkolen-uitvoer. Denemarken en de Ier se republiek zijn de enige landen, die hun normale hoeveelheid zullen ontvangen. Het zijn Groot-Brittannië's grootste steenkolen- afnemers. Denemarken, dat zelf geen mij nen bezit, staat bovenaan met 3,4 millioen ton. Nederland staat naar belangrijkheid op de zevende plaats van de Britse steen- kolen-exportlijst met 832.000 ton. Voor een belangrijk deel is dit anthraeiet uit Wales van een kwaliteit, die de Britse verbruiker niet meer ontvangt. Nu de exportsoorten in bet land blijven, kan dit echter veranderen. De stopzetting van de kolen-export gaat op 1 Januari in. Lopende contracten, die op die datum nog niet vervuld zijn, wor den nog gedurende 1956 afgewikkeld. Het is echter de bedoeling, de gebruike lijke export enigermate te handhaven. Ne derland zou in de naaste toekomst op ge ringe hoeveelheden anthraeiet kunnen re kenen. De beperking van de export heeft ten doel de kostbare import van steenkolen, vooral uit de Verenigde Staten, onnodig te maken. De export van Britse kwaliteits kolen was nodig, omdat deze tegen be paalde producten uit het buitenland, voor namelijk voedingsmiddelen, geruild wer den. Op het ogenblik moest Groot-Brittan- nië vooral de dollar-invoer inkrimpen om de betalingsbalans in evenwicht te bren gen. De dollarcrisis zal, naar men hoopt, slechts van tijdelijke aard zijn, omdat KHARTOEM (Reuter) Een menigte van 50.000 Soedanezen, die luidkeels riepen „wij willen onafhankelijkheid" en „geen eenheid met Egypte", heeft Dinsdag het Kitchener-plein te Khartoem bezet, nadat het parlement eenstemmig een resolutie had aangenomen, houdende dat „regelingen voor zelfbeschikking onmiddellijk ten uit voer moeten worden gelegd". Er werd geen enkele stem uitgebracht voor eenheid met Egypte en de menigte reageerde op de ver schijning van de vooraanstaande Egyptisch- gezinde Mohamed Noer el Din, door de rui ten van zijn nieuwe auto in te slaan en met uitroepen als „Weg met de vijand van het volk". Bij de indiening van de motie, die het begin inluidt van een periode van negentig dagen waarin alle Britse en Egyptische strijdkrachten moeten zijn teruggetrokken, studenten door de stad. De demonstranten NEW DELHI, (Reuter en United Press) In geheel India is het onrustig en de betogingen in verband met de grensincidenten te Goa krijgen een algemeen anti- Westers karakter. Westerlingen worden gemolesteerd en buitenlandse consulaten aangevallen. De Indiasche politie heeft nu ook zelf van vuurwapens gebruik moeten maken om enorme menigten in bedwang te houden. Een menigte is Dinsdag het Portugese consulaat te Calcutta binnengedrongen. De indringers sleepten het meu bilair naar buiten, staken het in brand, en trokken de gordijnen van de ramen. De aanval volgde op een mars van 5000 lcendgemaakt dat bij de Indische demon- verklaarde premier Ismail El Azjari, wiens afzetting onlangs ten onrechte is gemeld, dat de Soedanezen hun vrijheid zonder bloedvergieten verkrijgen. Hij voegde er aan toe, een plebisciet te verkiezen over de volgende stap, die van volledige onaf hankelijkheid of een band met Egypte, in plaats van deze kwestie aan een grondwet gevende vergadering over te laten. De ver kiezing van een dergelijke vergadering is bepaald in een Brits-Egyptische overeen komst, die ook voorziet in de terugtrekking van troepen en het overnemen van alle ad ministratieve en politie-functies door de Soedanezen. Groot-Brittannië en Egypte hebben de Soedan 56 jaar lang gemeen schappelijk bestuurd. Egyptische politici hebben krachtig geijverd voor „eenheid van het Nijldal": een nauwe verbonden heid van Egypte met de Soedan, voorna melijk in economisch opzicht. eisten krachtige regeringsmaatregelen te gen Portugal. In Bombay opende de politie Dinsdag het vuur op een aantal demonstranten, die zich hadden verzameld voor het gebouw van het bestuur van de provincie Bombay. Twee personen werden gewond. De de monstranten eisten dat de Indiase vlag halfstok zou worden gehesen in verband met de doden, die Maandag bij Goa zijn gevallen. Na de demonstratie werden in Bombay alle bijeenkomsten en optochten verboden. In de stad is een algemene sta king uitgeroepen in verband met de slacht offers onder de „geweldlozen". De commissie van „vreedzame bevrijders van Goa" heeft thans medegedeeld, dat 29 demonstranten door Portugese kogels do delijk werden getroffen bij de demonstra ties tegen de Portugese enclave Goa. De Portugese autoriteiten hebben be- GENèVE (Reuter-ANP) Admiraal Styauss, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft te Genève bekendgemaakt dat president Eisenhower een tweede internationale atoomconferentie wenst. Strauss verklaar de gemachtigd te zyn dit mee te delen. Eisenhower stelt voor de volgende confe rentie over twee of drie jaar te houden, teneinde het verzamelen van meer weten schappelijke gegevens mogelyk te maken. De juiste maniet zou zijn zulk een voorstel te doen in de UNO, aldus Strauss. De Britse raad voor medisch onderzoek heeft een internationale conferentie belegd ter bespreking van de mogelijkheid op grote schaal naspeuringen te doen met be trekking tot de gevolgen van atoomstraling voor de mens. Een woordvoerder van de Britse delegatie te Genève verklaarde dat de conferentie op 19 en 20 September zal worden gehouden in het Britse atoomcen trum Harwell. De Britse medische raad is van plan proeven te nemen in een gebied, waar natuurlijke straling voorkomt waarschijnlijk in een land waar zich in graniet grote uraniumlagen bevinden. Niet bezorgd De Britse atoomgeleerde Sir Christopher Hinton, heeft op de conferentie verklaard, dat hij er niet in het minst bezorgd over is dat radioactieve producten van atoom energie ten dienste van de industrie gevaar opleveren voor de mens. Enkele genetici hebben Maandag gewaarschuwd voor de mogelijke gevolgen van een algemeen ge bruik van atoomenergie. De afvalstoffen van het splijtingsproces worden in Groot-Brittannië in chemische fabrieken bewerkt en opgeslagen. Dit ge schiedt onder toezicht van het gezagsor gaan voor de atoomenergie en niet in de omgeving van de atoomkrachtcentralen. Voor deze zeer radio-actieve splijtingspro ducten worden steeds meer gebruiksmoge lijkheden in industrie en de medische we tenschap gevonden. Altijd gevaar De Amerikaanse scheikundige Jack Schubert verklaarde dat bij het werk aan atoomprojecten zelfs bij het bestaan van strikte voorzorgsmaatregelen ongelukken voorkomen, die radio-actieve vergiftiging van het lichaam veroorzaken. Dit kan bo vendien ook door niet-radio-actief mate riaal geschieden, dat bij het kernsplijtings proces wordt gebruikt. Personen, die aan dergelijke ongelukken blootstaan, zijn: bewerkers van uranium en andere, radio-actieve ertsen, arbeiders in kernsplitsingsbedrijven, inwoners van ge bieden, waar radio-actief materiaal wordt geloosd en personen, die in geneeskundige en industriële inrichtingen met radio-actie ve isotopen werken. De Russische geleerde Letavet verklaar de vandaag dat een kortere werkdag en langere, betaalde vacanties de beste metho den zijn om te waken voor de gezondheid van hen, die werkzaam zijn aan atoompro jecten. Zij hebben in de Sovjet-Unie een zesurige werkdag en jaarlijks 24 tot 30 dagen vacantie, alles met behoud van loon. Er bestaan scherp omlijnde voorschriften, waaraan strikt de hand wordt gehouden. straties twaalf demonstranten werden ge dood toen zij weigerden gehoor te geven aan het bevel der politie om naar Indisch gebied terug te gaan. Een persoon werd ge dood in de enclave Damao, toen de politie daar het vuur opende op demonstranten. Volgens de Portugese autoriteiten kwa men ruim 6600 demonstranten de grens over. Het ernstigste incident geschiedde bij Caranzol, op Portugees gebied tegenover het Indische spoorwegstation Castle Rock gelegen. Hier werden zes mensen gedood toen de politie het vuur opende op een me nigte van ongeveer 2000 mensen die aan de bevelen der politie geen gehoor gaf. Er komen uit alle delen van India be richten binnen over proteststakingen. Intussen heeft het comité voor de bevrij ding van Goa, dat zijn zetel in Belgaum bij de grens met Goa heeft, medegedeeld, dat de actie der geweldlozen slechts „op geschort" en niet „afgelast" is. Het Portugese ministerie van Buitenland se Zaken heeft een communiqué uitgege ven, waarin geprotesteerd wordt tegen de aanvallen van Indische betogers op de Por tugese consulaten in Bombay en Calcutta. In het communiqué werd gezegd: „De Portugese regering beziet deze aanvallen op consulaire vertegenwoordigers met gro- CASABLANCA (Reuter/AFP). Franse militaire bevelhebbers uit alle delen van Marokko zijn te Rabat samengekomen om onder voorzitterschap van resident-gene raal Grandval plannen te bespreken om mogelijke ongeregeldheden te voorkomen op Zaterdag als het twee jaar geleden is. dat de vorige sultan Ben Joessef, door de Fransen werd verbannen. Te Casablanca en andere belangrijke steden zijn verster kingen uit Frankrijk aangekomen voor de Franse garnizoenen. In de Arabische wijken van de belang rijkste steden zijn dezer dagen vlugschrif ten verspreid, waarin een organisatie die zich „De Zwarte halve maan" noemt, op roept tot een 24-uurstaking op Zaterdag. Grandval, die Zondag uit Parijs te Casa blanca was teruggekeerd, vertrekt van daag weer naar Frankrijk, om premier Faure mede te delen of de huidige sultan Ben Arafa instemt met de Franse plan nen voor een regeling van de Marok kaanse moeillijkheden. Het plan is reeds door de Marokkaanse nationalistische be wegingen de Istiqlal en de Marokkaan se onafhankelijkheidspartij verwor pen. De sultan heeft geantwoord op eeu brief die Grandval hem Zondag ter hand stelde van president Coty. In de afgelopen 24 uur werden in Casa blanca een Marokkaan en een jongen ver moord. Te Oujda schoot een politieman, die uit zelfverediging een uurwapen trok, een passagier in een passerende trein dood. te verontwaardiging. De Portugese regering acht de Indische Unie verantwoordelijk voor deze nieuwe en buitengewone metho de om internationale problemen op te los sen". Premier Nehroe van India heeft heden in het parlement in Nieuw Delhi zijn ver ontschuldiging aangeboden voor de aan vallen die betogers Dinsdag hebben gedaan op Portugese en Britse consulaten in Bom bay en Calcutta. Hij beloofde, dat de aan gerichte schade vergoed zal worden. Voorts gaf de premier de volgende cijfers over de incidenten in Goa en Damao op Maandag: Veertien betogers werden ge dood, zes of zeven zijn vermoedelijk om het leven gekomen, er zijn dertien ernstig gewonden en 24 betogers worden nog ver mist. Naar Goa trokken 1.711 betogers, naar Damao 1.244. BUENOS AIRES (Reuter) Bladen in Buenos Aires hebben een manifest van de Perónistische partij gepubliceerd, waarin de beëindiging van het politieke bestand, dat de vorige maand werd aangeboden door president Perón, wordt afgekondigd. De enige manier waarop de Perónistische partij kan „reageren op de misdadige aan slagen van de oppositie" is „terug te keren tot de strijd, gesteund door de kracht van de meerderheid en de macht van recht en rede", zo heet het in het manifest waarin nog de vraag wordt gesteld, of de oppositie soms verwacht, dat de partij haar „het hoofd van de president zal aanbieden om vrede te verkrijgen?". BUENOS AIRES (Reuter/AFP) Vol gens berichten uit Buenos Aires heeft de Argentijnse politie 55 personen, onder wie studenten, gepensionneerde officieren en een vrouw, gearresteerd wegens een sa menzwering tegen het leven van president Perón. De toestand in de Argentijnse hoofdstad leek weer zo goed als normaal. De voormalige dagbladeigenaar Torino, die volgens eerdere berichten werd aange houden, heeft tot verslaggevers gezegd, dat hij niets te maken heeft met een samen zwering en dat hij niet is gearresteerd en niet door de politie is ondervraagd. Van officieuze zijde werd vernomen, dat schout-bij-nacht Caldéron, leider van de anti-Perónistische opstand van 16 Juni, is gedegradeerd. In de stad Eva Perón, het voormalige La Plata, hebben talrijke studenten een anti-Perónistische betoging gehouden, waaraan de politie met behulp van traan gas een einde maakte. Er werden 41 beto gers aangehouden. BONN, (ANP) In November zal het beruchtste traject van de WestDuitse auto stradas, de brug over het dal van de Wied- bach bij Neuwied, eindelijk beveiligd wor den. De tweede rijweg van de brug zal dan in gebruik genomen worden, tien jaren na dat het vijftig meter hoge viaduct vernield werd. Sedert in 1950 het verkeer over een enkele rijbaan werd hervat hebben 37 men sen op de brug het leven gelaten en werden 135 anderen gewond. Vrijwel alle 462 on gelukken gebeurden op dezelfde manier als dat van de Nederlandse chauffeur de Baat op 24 October 1953: de overschakeling in lage versnelling mislukte en de remmen konden de wagen, die de steile helling af- raasde, niet meer houden. De Baat's on- geluksrit kostte zes mensen het leven. Groot-Brittannië aan het begin staat van een nieuwe industriële revolutie, waarbij een reeks nieuwe producten zoals atoom reactors, straalmotoren, bio-chemische ar tikelen, kunstweefsels en vele andere tech nische vindingen uiteindelijk de plaats zul len innemen van de traditionele export artikelen. Lichtpunt Van de steenkolenindustrie zullen in de verre toekomst nog slechts chemische bij producten van belang zijn. Atoomenergie en automatisering van de industrie, samen gaand met het groeiende Europese markt- stelsel, zullen het economische gezicht van Groot-Brittannië op den duur volslagen veranderen. Dit is bij alle moeilijkheden van het ogenblik het grote lichtpunt. Er zijn tekenen die er op wijzen, dat de nieuwe generatie van industriële en vak bondsleiders zich ten volle bewust is van de nieuwe mogelijkheden en deze met bei de handen aangrijpen. DJAKARTA (United Press) Presi dent Sukarno heeft in een rede op het balkon van zijn paleis voor een geweldige menigte ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de afkondiging van de onafhankelijkheid van Indonesië verklaard dat de eerste algemene verkiezing in In donesië op 29 September zal worden ge houden. Ieder die de verkiezingen wil uitstellen is volgens hem een verrader. Sukarno drong er bij Nederland op aan onderhandelingen te beginnen over de toekomst van Westelijk Nieuw-Guinea en kondigde aan dat Indonesië zijn aanspra ken op dit gebied volgende maand weer aan de UNO zal voorleggen. Sukarno veroordeelde het optreden van de fanatieke mohammedaanse terroristen die het land onveilig maken scherp. Hij spoorde de bevolking aan deze bandieten in het rechte spoor terug te brengen oi ze uit te roeien. De bitterste woorden reserveerde Su karno echter voor de Nederlandse wei gering met Indonesië te onderhandelen over Westelijk Nieuw-Guinea. Indien de Nederlanders nog steeds goede betrek kingen tussen Indonesië en Nederland wensen als de term „goede betrek kingen" tenminste nog inhoud heeft voor de Nederlanders laat hen dan onder handelingen beginnen. Wat is hun be doeling met hun witboek dat ze iedereen onder de neus houden? Willen ze Indo nesië zwart maken? Wat zijn hun verbor gen bedoelingen als ze mensen in hun land toestaan de beweging voor een repu bliek in de Zuid-Molukken die klaarblij kelijk de veiligheid in Indonesië wil ver nietigen te steunen? Hoe kan een man als Westerling nog steeds worden toege staan plannen te smeden en ze bijna ten uitvoer te leggen om naar Indonesië te rug te keren en zijn vreselijke daden her halen? Waardoor worden de Nederlan ders gedreven als ze overal speuren naar iemand om de weinige Nederlandse ge vangenen te verdedigen die beschuldigd zijn van misdadige activiteiten in Indo nesië? Geen dezer handelwijzen laat be- bevroeden dat de Nederlanders ernst maken met de wens goede betrekkingen met ons te onderhouden, zo betoogde Su karno. President Vorosjilov van de Sovjet- Unie heeft gelukwensen gezonden aan Sukarno evenals president Gronchi van Italië. Binnen enkele dagen kan een mededeling worden verwacht over de nog steeds sle pende spellingkwestie. Zoals bekend is moet de nieuwe woordenlijst, die in overleg met België tot stand is. gekomen, in ons land op 1 September - het begin van het nieuwe schooljaar - worden ingevoerd. Het overleg met België over de nieuwe spelling is niet zo vlot gegaan als men wel had ge wenst. Vooral over de voornaamwoorde lijke aanduiding en de schrijfwijze van de bastaardwoorden bestond verschil van in zicht. De gewijzigde nota van minister Cals hield mogelijkheden in voor een compromis met de Belgen. Het Belgische antwoord wordt dezer dagen verwacht, waarna het Koninklijk Besluit met de voorschriften over de toepassing van de woordenlijst zal verschijnen. Rotterdamse staking loopt ten einde Verwacht wordt, dat de haven van Rot terdam Donderdag zijn normale aanzien zal hebben herkregen en dat alle haven arbeiders het werk zullen hervatten. In gebouw „Odeon" hebben zij vanoch tend van acht tot tien uur weer vergaderd naar aanleiding van de Dinsdag door de Scheepvaart Vereeniging Zuid gedane me dedeling, dat de havenarbeiders, die op of na 13 Augustus hun dienstverband zagen beëindigd, op de thans geldende voorwaar den weer een dienstverband kunnen aan gaan en zich daaraan houden. Zij kunnen zich morgenochtend bij hun werkgever weer aanmelden. Dit geldt ook voor de ar- arbeiders van de Centrale voor Arbeids voorziening. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Anonymus: Hoe hoger de mens klimt op de ladder der beschaving, hoe zwaar der hem de last van het onrecht zal vallen. LONDEN (Reuter) De Britse politie heeft alle wapens die Zaterdag door Ierse nationalisten bij een overval op een ka zerne nabij Reading werden ontvreemd, teruggevonden in een verlaten winkel in Londen. De wapens lichte mitrailleurs, machinepistolen en geweren waarvan een deel reeds voor verzending gereed gemaakt was, werden aangetroffen in een verwaarloosd souterrain. Twaalf mannen van de afdeling van „Scotland Yard" die de politieke misda den behandelt, wachtten een gehele nacht tevergeefs met hun inval in de hoop dat leden van de Ierse geheime organisatie zouden komen opdagen. Het Ierse repu blikeinse leger had bij de winkel een wachtpost geplaatst. Deze „schildwacht", een Ier die welbekend is bij Scotland Yard, kon evenwel niet worden aange houden, omdat men geen bewijzen tegen hem had. Het Ierse republikeinse leger heeft te Dublin een communique uitgegeven, waarin het erkend, verantwoordelijk te zijn voor de overval op het Britse mili taire kamp bij Reading. De verboden or ganisatie zegt in haar bekendmaking, on dertekend door „adjudant-generaal van de IRA" D. MacDiarmada, dat de actie geslaagd is en dat alle tien vrijwilligers die er aan hebben deelgenomen, „zich bij de IRA hebben gemeld." LONDEN (AFP) Volgens over het al gemeen goed ingelichte Londense politieke kringen overweegt de Britse regering ver mindering der bewapeningsuitgaven en mogelijk zelfs een inkrimping der sterkte van de weermacht. Het K.N.M.I. deelt mede: Het fraaie zo merse weer van de laatste dagen, waarbij de temperaturen 's middags opliepen tot ongeveer 25 graden, was te danken aan de invloed van een krachtig hogedrukgebied, dat Dinsdag boven de Golf van Biscaye lag en zich over Midden-Europa uitbreidde en daar in contact kwam met een ander hoge drukgebied boven West-Rusland. Er was in het algemeen weinig wind, zodat 's nachts op vele plaatsen mist kon ontstaan, die 's morgens vroeg weer oploste, waarna het overal zonnig weer werd. Intussen neemt het hogedrukgebied langzaam in betekenis af en nadert over de Britse eilanden een frontale storing, die vanmorgen boven de Ierse Zee lag. Het is niet uitgesloten, dat in de komende 24 uur geleidelijk van het Westen uit bewolking komt opzetten en plaatselijk wat regen kan vallen. Na de frontpassage ruimt de wind naar West en komen weer opklaringen voor. de tempera turen zullen overdag enkele graden lager zijn dan de afgelopen dagen. (van hedenmorgen 7 uur) w eers toestand Ui 5 •O-w E -G O 'C E 2 E Ié ZE Stockholm onbewolkt W 2 29 0 Oslo nevel OZO 3 26 0 Kopenhagen nevel W 1 23 0 Amsterdam nevel ZO 3 24 0 Londen half bew. Z 2 26 0 Luxemburg onbewolkt NO 2 21 0 Parijs licht bew. O 1 32 0 Bordeaux licht bew. windstil 29 0 Grenoble onbewolkt windstil 26 0 Nice onbewolkt NW 5 27 0 Zürich mist windstil 22 0 Locarno onbewolkt O 1 27 0 Berlijn nevel windstil 23 0 Frankfort mist windstil 23 0 München nevel windstil 21 0 Wenen regen W 4 23 24 Innsbruck mist windstil 22 0 Rome onbewolkt ONO 2 30 0 Ajaccio onbewolkt ONO 2 26 0 Mallorca onbewolkt windstil 25 0 Neerslag laatste 24 uur. MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Toenemende bewolking en plaatselijk wat lichte regen, gevolgd door opkla ringen. Matige, morgen overdag nu en dan vrij krachtige, wind tussen Zuid en West. Lagere middagtemperaturen. 18 Augustus Zon op 5.29 uur, onder 20.02 uur. Maan op 6.24 uur. onder 19.47 uur. Maanstanden 17 Aug. 20.58 uur: Nieuwe maan 25 Aug. 9.51 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 17 Augustus Hoog water: 2.58 en 15.28 uur. Laag water: 11.03 en 23.28 uur. Donderdag 18 Augustus Hoog water: 3.44 en 16.13 uur. Laag water: 11.52 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1