Frans kabinet in beraad over sultans ontwijkend antwoord Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Opwekkingen tot gewapend verzet tegen de Fransen Uitwisseling van geheimen in Genève gaat nog steeds door Stijgende spanning in protectoraat Marokko Nieuwe troebelen in Buenos Aires Werven van Nantes gesloten Pro-Duitse rel in Saarland Indonesië herdacht onafhankelijkheidsdag Jongen verdronken bij P.E.N.-Centrale Duitser redde jongetje uit zee bij Zandvoort Havenstaking ten einde „Gelderland" officieel in dienst gesteld Het woord is aan Ondanks 60 doden nieuwe „mars naar Goa" Britse en Russische statistieken lijken op elkaar als twee druppels water 70e JAARGANG No 34 DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1955 299e JAARGANG No 185 Toebereidselen Politie sloeg twee groepen betogers uiteen V eldslag Nadat arbeiders kantoren vernield hadden Ventje dreef met hoofd omlaag bij tweede bank Zes officieren in Perzië terechtgesteld Uitbreiding verwerving van dollareffecten Inbraak te Laren „Geweldlozen" weer in actie Amerikaans lesvliegtuig in Korea neergeschoten Weer rapport 11 Oostenrijkse artsen gaan twee dagen in staking Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12-ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (Reuter/UP) In gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs is vernomen, dat de sultan van Marokko, Mohammed Ben Arafa, in zijn schrijven aan presi dent Coty heeft gezegd te trachten een regering te vormen van mannen van zijn eigen keuze. Hij zou geen enkele verantwoordelijkheid voelen voor degenen die hem steun geweigerd hebben. De Fransen zijn daarentegen van oordeel dat een representatieve regering nationalistische partijen, waaronder de Istiqlal, moet omvatten. Verder zou de sultan meer tijd hebben verzocht voor de vorming van een regering. Men neemt aan, dat de Fransen geëist hebben, dat er heden een Marokkaanse regering zou zijn gevormd. President Coty heeft zijn vacantie in de bergen onderbroken om vandaag aanwezig te kunnen zijn op de kabinets vergadering, waarop het antwoord van de sultan zal worden besproken. De Marokkaanse terroristische organisa tie „Zwarte hand en zwarte schaduw" heeft in Casablanca pamfletten doen verspreiden, waarin de Marokkanen worden uitgenodigd Zaterdag de verbanning van ex-sultan Sidi Ben Joessef te gedenken door „Fransen de keel af te snijden". De Marokkaanse com munistische partij heeft pamfletten doen verspreiden, waarin het volk wordt opge wekt „gewapenderhand" tegen de Fransen op te staan. De voornaamste Marokkaanse nationalistische partijen hebben een beroep op de bevolking gedaan Zaterdag binnens huis te blijven en zodoende mee te doen aan een „algemene rouwstaking". Op de muren van woningen in de Arabische wij ken van Casablanca zijn oproepen versche nen tot deelneming aan een algemene sta king op Zaterdag. In de Arabische wijken van Casablanca hebben zich Woensdag de gehele dag inci denten voorgedaan. Gisteravond kwam het tot bloedige opstootjes. Haastig zetten Franse troepen de Medina Arabische wijk af. Patrouilles gebruikten hand granaten om een menigte te verspreiden die een auto in brand hadi gestoken en de Europese automobilist wilde lynchen. Later bestormden oproerkraaiers het politie bureau in een dorp ten Zuid-Oosten van Casablanca. In de loop van de dag hebben Marokkanen een auto van het Rode Kruis en auto's van Europenanen met stenen be kogeld. Ook hebben zij telefoonlijnen afge sneden die van Casablanca naar naburige dorpen lopen. Onder de Marokkanen gaat het parool van mond tot mond, dat op Zaterdag de deuren van de huizen open gelaten moeten worden opdat demonstranten, die voor de politie of militairen vluchten, elk gewenst huis kunnen binnenschieten. Agitatoren zijn bezig de inheemse wijken, die met hun kronkelige straatjes toch al een waar laby rinth zijn, nog ontoegankelijker te maken door de lampen van straatlantaarns kapot te gooien, wegwijzers te verplaatsen en de bordjes met straatnamen te verwisselen. Hierdoor worden de Medina's in de steden tot ware doolhoven, waar het voor de po litie moeilijk zal zijn betogers te achter volgen. BUENOS AIRES (United Press). - Met gummistokken en brandweerspuiten heb ben politie en brandweer gisteren voor de kathedraal in de Argentijnse hoofdstad een gewelddadig eind gemaakt aan een demon stratie van tegenstanders van president Perón. Een aantal demonstranten werd ge arresteerd, Het was het jongste van een serie incidenten die ontstonden nadat de partij der peronisten Dinsdag bekend had gemaakt dat zij krachtig tegen elk verzet zou optreden na zeven weken van beperk te vrijheid en aanbiedingen van een poli tiek bestand. De rel vond plaats op de 105de verjaar dag van de sterfdag van Argentinië's be vrijder, generaal San Martin. Later maakte de politie een eind aan een net begonnen demonstratie van een hon derdtal scholieren op het Plaza San Martin. Verscheidene scholieren werden gearres teerd. Om aan de herdenkingsplechtigheden deel te nemen, verscheen Perón voor de tweede maal sedert de mislukte revolte van de 16 Juni in het publiek. Ook in de Chique Barrio - een villawijk van de hoofdstad - is het tot felle botsingen gekomen tussen groepen politieke tegen standers. Minstens vier personen werden gewond. Intussen heeft de minister van Binnen landse Zaken Oscar Albrieu bekend ge maakt dat 50 personen worden vastgehou den in verband met het „terroristische com plot". De openbare orde zal krachtig ge handhaafd worden. De minister sprak de beschuldiging uit dat de laatste twee Zon dagen vanaf preekstoelen in de hoofdstad en in sommige provincieplaatsen is aange zet tot subversieve handelingen. Zeventig kerken verwoest Kardinaal Spellman is Woensdag uit Zuid-Amerika in New York teruggekeerd. Hij deelde mede, dat de Argentijnen de aanvallen op de katholieke kerkgebouwen verwijten aan president Perón zelf. De vrachtwagens die het materiaal aanvoer den waarmee de kerken bestookt werden, iroegen de naam van de Eva Perón-stich- ting". Volgens schatting werden in Buenos Aires 15 kerkgebouwen verwoest, terwijl het aantal over het gehele land 70 bedraagt. De rel begon toen een groep Marokkanen een auto omwierp en daarna in brand stak. De snelle komst van een Franse patrouille redde de bestuurder het leven. De menigte trok vervolgens naar het politiebureau en sneed de telefoonlijn van het bureau door. Een Franse politieman die op zijn motor rijwiel ontsnapte alarmeerde de autoritei ten, die het dorp lieten omsingelen. Militairen en politie dwongen de oproer kraaiers tot de aftocht. Van tijd tot tijd werd door de militairen en politie gevuurd en waarnemers zeggen dat ook de explosie van granaten gehoord werd. Een uur na middernacht werd overal in het dorp ge vochten. Men kon de kreten van de Marok kaanse vrouwen horen, die hun mannen tot de strijd aanvuurden. Een uur later luwde de strijd, maar het dorp was nog steeds omsingeld en het stond in het helle licht van op militaire vrachtwagens ge monteerde schijnwerpers. De demonstran ten hadden alle gloeilampen van de straat verlichting gebroken. De politie in Casablanca heeft bekend gemaakt dat zij een voorraad van tien krachtige bommen ontdekt heeft in een winkel in de stad. Zij arresteerde drie man nen, die vertelden dat het plan was ge weest de bommen Zaterdag te gebruiken. NANTES (Reuter) Werfarbeiders in de Franse stad Nantes hebben Woensdag een inval gedaan in de kantoren van hun werkgevers en daar de boel kort en klein geslagen. Zij vertrokken pas, nadat hun een loonsverhoging van veertig francs per uur was toegezegd. De werkgevers, die slechts vijftien francs meer loon hadden willen geven, begaven zich later echter naar het stadsbestuur om mee te delen, dat de arbeidsovereenkomst welke hun met geweld was afgedwongen nul en van gener waarde was. Werkgevers in de haven van het naburige St. Nazaire hebben de lopende loononder handelingen met hun arbeiders afgebroken toen zij van het gebeurde te Nantes hoor den. De werven zijn thans tot nader order gesloten. In Saarland hebben zich Woensdagavond ongeregeldheden voorgedaan, toen premier Hoffmann zich in Neunkirchen uitsprak voor het Europese statuut voor het Saar- gebied. Verscheidene honderden betogers, voor het grootste deel aanhangers van de pro- Duitse partijen, waren voor het vergader lokaal samengestroomd. Toen zij de politie met stenen begonnen te bekogelen ontston den gevechten, die dank zij traangasbom- men en sterke waterstralen, in het voor deel van de politie eindigden. De demon stranten riepen leuzen als „de Saar is Duits." Ook werd het Duitse volkslied ge zongen. Er werden vier politiemannen en een burger gewond. De toestand van een der politiemannen en van de burger is ernstig. Na de bijeenkomst zongen duizenden in de straten „Der Dicke muss weg," waar mede premier Hoffmann wordt bedoeld. DJAKARTA (PIA) Het hoogtepunt van de herdenking van de tiende verjaardag van de proclamatie van de Indonesische onafhankelijkheid was Woensdag een bij eenkomst in het presidentiële paleis in Djakarta, die door vele binnenlandse en buitenlandse autoriteiten werd bijge woond. Onder hen was de Egyptische vice-premier Gamal Salem. Na een rede van Soekarno begaven de autoriteiten zich naar het gebouw, waar in 1945 de onafhankelijkheid werd uitgeroepen. Daar volgde een korte plechtigheid bij het in de tuin geplaatste gedenkteken. Dinsdagavond is de traditionele her denkingsavond in het Indonesische parle ment gehouden. Hier kondigde Soekarno aan dat de re gering heeft besloten, aan alle vrijheids helden een onderscheiding uit te reiken. Dit zal ook posthuum geschieden. Er waren gelukwensen van de minister president van de Chinese Volksrepubliek, Tsjoe En Lai, president Mao Tse Toeng, de Amerikaanse vice-president Nixon, de president van India. Rajendra Prasad en minister-president Nehrpe en president Worosjilov van de Sovjet-Unie. In de afgelopen nacht zijn bij aanslagen in de nieuwe Arabische wijk van Casa blanca vier personen gedood en zeven ge wond. Onder hen bevindt zich de blanke, die werd gewond toen stenen naar zijn auto werden geworpen. Woensdagmiddag omstreeks half één is in het Noordzeekanaal waar bij de Velsense PEN-centrale de Staalhaven in het Kanaal uitmondt de 10-jarige Julius M. v. d. Aar uit de Beverwijkse Tulpenlaan door ver drinking om het leven gekomen. Een bin nenschipper heeft het lijkje na een uur dreggen opgehaald, waarna nog vergeefse pogingen in het werk zijn gesteld om de levensgeesten op te wekken. Tot 's avonds verkeerde de politie in het onzekere om trent de identiteit van het slachtoffertje, maar toen meldden zich de ouders, die hun zoontje misten, aan het Beverwijkse bu reau. De jongen, die met enige andere zwern- mertjes in het kanaal speelde, moet op een gegeven moment in het water zijn ge sprongen en is daarna niet meer boven ge komen. Het kind kon niet zwemmen en de anderen, die het knaapje niet kenden, heb ben alarm geslagen bij de Hoogoven terrein bewaking. Onmiddellijk is toen in samen werking met de Velsense politie, een aantal binnenschippers en enkele andere zwem mers een speurtocht naar het verdwenen kind op touw gezet, waarbij gebruik werd gemaakt van dreggen en de schippers zich uitermate verdienstelijk maakten door met roeibootjes het ter plaatse zeer diepe en gevaarlijke kanaal af te dreggen. Na vijf kwartier werd het lichaampje gevonden. De 33-jarige Duitser W. S., afkomstig uit Oberhausen zwom Woensdagmiddag om streeks 2 uur tussen de tweede en derde bank, ongeveer 70 a 80 meter uit de kust en 200 meter benoorden paviljoen Kief er. Plotseling ontwaarde hij op enige afstand een zwart voorwerp, dat telkens boven water uitstak. Hij zwom erheen en het bleek het zwembroekje van een jongetje te zijn, dat met zijn hoofd naar beneden in het water dreef, schijnbaar reeds leven loos. De hevig geschrokken zwemmer bracht het ventje direct aan wal, waarna politie en reddingsbrigade werden gealar meerd. Deze verscheen onmiddellijk en na men het toepassen van kunstmatige adem haling van enkele strandbezoekers over, onder leiding van dr. B. Entzinger, waarna mede door het toedienen van zuurstof, weer zwakke tekenen van leven werden waar genomen. Met de inmiddels gearriveerde ziekenauto werd het kereltje in sneltrein vaart naar het Grote Gasthuis in Haarlem vervoerd. Onderweg werd zuurstof toege diend. Telefonisch was men daar reeds van het geval op de hoogte gebracht en toen men in het ziekenhuis arriveerde, stond alles reeds klaar om de kleine verder te helpen. Het gelukte na enige tijd de levens geesten geheel te doen terugkeren. Om zes uur kon aan de dodelijk ongeruste ouders worden gemeld, dat het levensgevaar was geweken. Men was in het ziekenhuis zeer te spre ken over de zeer snelle hulp van het Zand- voortse reddings-apparaat en dit laatste was op zijn beurt vól lof over dezelfde voortvarendheid in het ziekenhuis. Het jon getje bleek te zijn de 8-jarige R. v. d. V. uit Tilburg, die met zijn ouders een maand in Zandvoort logeert. De Rotterdamse havenarbeiders z(jn van ochtend allen weer aan het werk gegaan, zodat de haven zijn normale aanzien heeft herkregen. Hieruit blijkt, dat de op of na 13 Augustus ontslagenen de „uitgestoken hand" van de Scheepvaart Vereeniging Zuid hebben aangenomen. TEHERAN (AFP/Reuter) In Teheran zijn zes officieren terechtgesteld, die ver leden jaar November ter dood veroordeeld werden wegens deelneming aan een samen zwering van de (communistische) Toedeh- partij tegen de regering. In totaal zijn in verband met deze samenzwering reeds 27 officieren doodgeschoten. De doodstraf, waartoe nog 44 officieren waren veroor deeld, is gewijzigd in levenslange gevange nisstraf Krachtens een vroegere vergunning mogen ingezetenen uit een tegoed op „effectendollarrekening" onder meer die dollareffecten verwerven, welke op de New York Stock Exchange of de American Stock Exchange, dan wel op de effecten beurzen te Montreal of Toronto officieel zijn genoteerd of waarvoor een verzoek tot opneming in de officiële notering van één dezer beurzen is ingediend. Met ingang van heden is, zo deelt de Nederlandse Bank mede, het ingezetenen toegestaan uit bedoeld tegoed ook dollar- effecten te verwerven, die op enige andere effectenbeurs in de Verenigde Staten van Am- -f in Canada officieel zijn geno- tc waarvoor een verzoek tot op- neiinng in de officiële notering van een zodanige beurs is ingediend. Terwijl de vrouw des huizes even naar de slager was, is ingebroken in de woning van J. A. G. aan het Raboes te Laren. Voor een waarde van f 4000 aan sieraden werd ontvreemd. De dief is langs de bliksemaf leider op het rieten dak geklommen en is toen via een openstaand raam de woning binnengedrongen. Woensdag is de onderzeebootjager „Gelder land" op de werf „Fijenoord" te Rotterdam officieel in dienst gesteld. Men ziet hier de bemanning aangetreden voor de plech tigheid van de in gebruik neming. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S De G i t a Mens, gij vreest de dood en knielt voor de tijd - doch gij zult beiden moeten overwinnen om uzelf te worden. BOMBAY (United Press) Het „Comité ter bevrijding van Goa" heeft gisteren be kend gemaakt, dat een nieuwe groep onge wapende vrijwilligers morgen de grens met Goa zal overschrijden. Oorspronkelijk was medegedeeld dat voorlopig geen verdere marsen naar Goa meer zouden plaats vinden. Het is nog niet bekend hoeveel Saty- aglahis „geweldlozen" ditmaal hun leven zullen wagen, maar gisteren kwamen 1000 mensen aan de grens van de enclave aan. De felle protestbetogingen, die gisteren in tal van grote Indische steden werden gehouden tegen het door de Portugese politie neerschieten van Satyaglahis, heb ben 224 gewonden geëist; 27 mensen wer den door politiekogels gewond. PORTUGESE BE- ZfTTINGEN IM INDIA O Portugese bezittingen in India Vierenveertig personen zijn tijdens de demonstraties aan de grenzen met de Por tugese enclave Goa om het leven gekomen. Nabij Casterlock werden eveneens 15 demonstranten gedood, toen zij een tunnel op de grens binnentrokken en door Por tugese soldaten werden neergemaaid. „Geen overdracht van Goa" Generaal Paulo Benard Guedes, gouver neur-generaal van Goa, heeft Woensdag verklaard, het te betreuren, dat Indische betogers in Goa zijn doodgeschoten. De politie had evenwel de uiterste zelfbeheer sing betracht en slechts hier en daar ge schoten toen er geen andere keus meer was. Volgens Guedes heeft de bevolking van Goa zich overal tegen de betogers gekeerd en samengewerkt met de autoriteiten om hen te verdrijven. Portugal denkt er niet aan te spreken over de overdracht van zijn gebieden, aldus de generaal. (Reuter) De president van India heeft daarentegen op een ontvangst gezegd, dat, wat er ook geschieden moge, de Portu gezen niet lang in Goa kunnen blijven. De Portugese regering zou niet in staat zijn te verhinderen, dat het volk van Goa „de ver vulling van zijn gerechtvaardige wensen bewerkstelligt." TOKIO (AFP/Reuter) Generaal Dem- nitzer, de Amerikaanse UNO-opperbevel- hebber in Korea heeft een krachtig protest ingediend bij de militaire bestandscommis sie tegen het neerschieten van een onge wapend, twee-persoons lesvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat volgens Zuid- Koreaanse waarnemers Woensdag door Noord-Koreaans afweervuur werd getrof fen boven de gedemilitariseerde zóne en neerstortte in Noord-Korea. GENèVE (Reuter) Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten heb ben op de atoomconferentie te Genève ge gevens over neutronenmetingen uitgewis seld ,die tot dusver strikt geheim waren. De Amerikaan Hughes, die de vergadering leidde, zeide, dat de resultaten van de Amerikaanse, Britse en Russische geleer den op dit punt in zeer sterke mate met elkaar overeenkomen. „De toestand was zeer ongewoon, zo niet enig, op het gebied van de wetenschap", aldus Hughes. De Britse en Russische statistieken lijken zo veel op elkaar, dat men zou denken, dat zij in hetzelfde laboratorium z(jn samenge steld. Deze metingen z\jn van groot belang voor het ontwerpen van atoomreactors. De Franse Hoge Commissaris voor atoomenergie prof. Perrin, bepleitte een samenwerking van de Europese landen op het gebied van de kernenergie. Hij zeide dat de Franse delegatie Russische, Ameri kaanse, Britse en West-Duitse geleerden heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Franse atoominstallaties en dat de periode van geheimhouding op het gebied van het fundamenteel onderzoek definitief is afge sloten. Ongelukken Amerikaanse, Russische, Engelse en Zweedse afgevaardigden spraken over de gevaren van radio-activiteit, waarbij zij melding maakten van ongelukken in atoomstations, het risico van laboratorium- employé's die regelmatig aan straling bloot staan en het mogelijke gevaar dat koeien die besmet gras eten, misschien besmette melk geven welke schadelijk is voor kin deren. Het hoofd van het Zweedse instituut voor radiophysica, prof. Sievert, drong aan op het instellen van een internationale or ganisatie, die toezicht moet houden op de hoeveelheid atoomstraling in alle delen der wereld. De internationale arbeidsorganisatie (I. L. O.) diende een rapport in, waarin ge wezen werd op het gevaar voor longkan ker, dat voor arbeiders in uraniummijnen bestaat. De I.L.O. deed een beroep op alle landen om gezamenlijk dit probleem op te lossen. Risico's De directeur van de biologische en medi sche afdeling der Amerikaanse commissie voor atoomenergie, dr. Bugher, wees op het gevaar, dat door het lozen van afval producten van kernsplijting in de zee mo gelijk het plankton radio-actief besmet wordt. Aangezien planton door vissen wordt gegeten, zouden risico's voor de mens kunnen ontstaan. Er werden verschil lende suggesties gedaan met betrekking tot het lozen van genoemde afvalproducten. Zo werd voorgesteld hiervoor diepgelegen olie- en gaslagen, die niet worden ontgon nen, te gebruiken. De Sovjet-geleerden Tsoeproen en Tary- tina hebben mededelingen gedaan over bij zonderheden van het onderzoek naar warmte-isolatiemateriaal bij het gebruik van atoomenergie voor het opwekken van electriciteit. Reuter tekent hierbij aan, dat hiervoor van Westelijke zijde grote belang stelling bestaat, aangezien men wel in staat is vrijwel onbeperkte hoeveelheden atoom energie vrij te maken, doch nog zoekt naar wegen om deze energie het best voor in dustriële doelen te gebruiken. Een van de problemen die zich voordoen, is dat bij de grote hitte de verschillende stoffen elkaar beïnvloeden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 5 u y i rS g! E Z5 WENEN (Reuter) Het Oostenrijkse genootschap van dokters zal voor het einde van deze maand een staking van twee dagen uitroepen uit protest tegen een voor gestelde ziekenfondswet. De datum van de staking zal niet tevoren bekendgemaakt worden om tegenmaatregelen te verhin deren. De dokters zullen tijdens de staking wel beschikbaar zijn voor noodgevallen. De dokters verklaren, dat de ziekenfonds wet geen vrije dokterskeuze door patiënten zal toestaan. Ook zijn zij niet tevreden met de voorgestelde salariëring. Het ontwerp voor een ziekenfondswet zal begin September in het parlement be handeld worden. Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca nevel Z nevel ZO nevel ZO geheel bew. WZW regen nevel licht bew. mist licht bew. onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt zwaar bew. nevel onbewolkt onbewolkt licht bew. ZZW ZW W windstil windstil NW 3 OZO 1 windstil windstil WNW 1 windstil NO 4 ONO 3 N 3 28 0 25 0 23 0 26 0 27 0,1 23 0 29 0 25 0 30 0 27 0 25 0 25 0 23 0 24 0 26 0 30 0 27 0 29 0 Neerslag laatste 24 uur ZUID-WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, nu en dan vrij krachtige Zuid-Weste lijke wind. Vrij warm. 19 Augustus Zon op 5.30 uur, onder 20.00 uur. Maan op 7.43 uur. onder 20.06 uur. Maanstanden 25 Aug. 9.51 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 Augustus Hoog water: 3.44 en 16.13 uur. Laag water: 11.52 en uur. Vrijdag 19 Augustus Hoog water: 4.24 en 16.55 uur. Laag water: 0.15 en 12.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1