Parijs geeft sultan Ben Arafa uitstel van kabinetsformatie Weerbericht Ministers comité neemt de kwestie-Marokko ter hand OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Spoedberaad in Saarland over toenemende ordeverstoringen Grandval brengt opnieuw verslag uit Arbeiders wierpen bom tussen politiemannen Singapore wint ronde voor zelfbestuur Het woord is aan India staakt post diensten op Goa Mijngang ingestort te Spekholzerheide Pro-Duitse partijleider wil niet met premier Hoffmann aan ronde tafel Sukarno door Salem tot tranen bewogen Tachtig gewonden Duitse bromfietsen langzamer Gruweldaden Britse gouverneur zal advies van premier Marshall volgen Betoging tegen Korea- bestandscommissie Bernard M. Baruch 85 jaar Stadje met atoomlicht Half jaar minder straf voor Sultan Hamid Ontvoeringen op Gelebes Watersnood aan Oostkust der Verenigde Staten Drie mannen ingesloten Onderzoek bij een aantal Indonesische ministeries Tien kostbare koffiekoppen het Egytische geschenk Amerikaans invoerrecht op rijwielen met 50 omhoog Weerrapport zzw zw 70e JAARGANG No 35 VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1955 299e JAARGANG No 186 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem* Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurt Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent te Parijs) De Franse regering heeft gisteren onder leiding van president Coty, die er zijn vacantie voor had onderbroken, in een buitengewone zitting opnieuw de situatie in Marokko onder ogen gezien, zoals die zich sedert vorige week ont wikkeld heeft. Toen de regering vorige week de bejaarde sultan Ben Arafa haar compromis-voorstel deed, op zeer korte termijn een krachtige regering op brede grondslag bijeen te brengen, hoopte een groot deel van het kabinet met resident- generaal Grandval langs die weg te kunnen aantonen dat de bijna tachtigjarige souverein niet over het gezag beschikte dat men onder de huidige gespannen omstandigheden van hem eisen kon. Parijs had blijkbaar buiten de waard ge rekend, in dit geval buiten de Franse raad gevers van de sultan, onder wie de rooms- katholieke oud-premier deorges Bidault, die in 1953 als minister van Buitenlandse Zaken de geforceerde troonsverwisseling, of beter: de staatsgreep, in Rabat niet kon voorkomen. Door zijn antwoorden op de boodschap van de Franse regering, die door Bidault opgesteld zouden zijn, heeft de sultan Parijs in een moeilijk parket gebracht. Hij stem de toe in het samenstellen van een rege ring, maar weigerde zich aan een nabije datum te binden en garandeerde evenmin dat alle partijen in het kabinet vertegen woordigd zouden worden. Maar, zo merkte sultan Ben Arafa ter nadere verklaring van zijn houding op, moet in iedere democrati sche staat het uitvoerend gezag niet altijd door een oppositie worden gecontroleerd? De Franse regering, die op haar rechter vleugel verschillende krachtige aanhangers van de huidige sultan telt, heeft het Franse staatshoofd blijkbaar niet openlijk durven tegenwerpen dat Marokko nog geen demo cratisch staatsbestel bezit en dat verder nog allerminst is uitgemaakt of de nationalis tische oppositie zulk een aanzienlijk over wicht op haar eigen aanhangers zou hebben. Op de kabinetszitting, waarop het weer uiterst roerig moet zijn toegegaan, heeft de regering-Faure haar eenheid slechts kun nen handhaven door de sultan het verlang de uitstel een week vermoedelijk voor zijn formatiepoging toe te staan. Niettemin bestaat er geen schijn van kans meer alle waarnemers zijn het daarover eens dat de sultan in zijn pogingen zou kunnen slagen. Het is onder die omstandigheden de meerderheid van de regering wel duidelijk, dat men met het experiment-Ben Arafa met vuur speelt. Daarom is een commissie van vijf minis- Nieuwe rel in Nantes NANTES (United Press) De Nationa le Garde heeft in Nantes duizenden me taalbewerkers met gummistokken en traan gas uiteengeslagen in nieuwe wanordelijk heden, een etmaal nadat de arbeiders het hoofdkantoor van een grote metaalfabriek aldaar gemolesteerd hadden. De arbeiders bombardeerden de gardis ten met stenen en flessen terwijl zij zich langzaam terugtrokken van het Place de la Cathedrale. De menigte was zo dicht dat een ziekenauto de slachtoffers niet kon be reiken. De botsing vond plaats nadat de bedrijfs leiding gistermorgen de fabriek gesloten had voor de mannen die een actieve' rol hebben gespeeld bij de vernielingen van Woensdag. Toen de arbeiders zich vanoch tend meldden, vonden zij het fabriekshek gesloten en de gebouwen bezet door de nationale Garde. Onmiddellijk dienden vak bondsleiders een klacht bij het ministerie van Arbeid in tegen deze uitsluiting en ver langden zij dat de gisteravond door de be drijfsleiding ondertekende loonovereen- komst zou worden uitgevoerd. De verte genwoordigers van de directie die giste ren tijdens urenlange onderhandelingen hadden ingestemd met een loonsverhoging van 25 procent, terwijl de arbeiders het fabriekskantoor aan het plunderen wa ren, trokken hun toezegging later weer in. Bij de botsing van gisteren zijn onge veer 80 personen gewond, van wie 14 ern stig, ongeveer gelijk verdeeld tussen de stakers en de dienaren der wet. 30 Gar disten en 22 demonstranten werden naar het ziekenhuis gebracht. De autoriteiten spraken tegen dat een demonstrant ge dood is. De nationale garde kreeg haar meeste slachtoffers toen iemand een bom tussen de soldaten gooide. Er werden 18 gardis ten door de explosie gewond en de toe stand van 5 hunner is critiek. Na de botsingen trokken de arbeiders, onder het zingen van de „internationale", opnieuw op naar het hoofdkantoor van de fabriek, waar weer vernielingen werden aangericht. De schade wordt op 100.000 gulden geschat. Vannacht werd gemeld dat ongeveer honderd man bezig waren bomen om te hakken en barricades op te richten. BONN (A.N.P.) De Duitse fabrikanten hebben zich vrijwillig verplicht voortaan geen bromfietsen meer te leveren, die meer dan veertig kilometer per uur kunnen rijden. Zij willen daardoor een bijdrage leveren aan de verhoging van de veiligheid van het verkeer. ters, waarin alle regeringspartijen verte genwoordigd zijn, Faure, Pinay, Koenig, Schuman en July gevormd, die de ont wikkeling verder van uur tot uur zal vol gen. Die commissie zal eventueel de taak van de sultan overnemen door zelf overleg met de Marokkaanse politici te voeren om zo de vorming van de gehoopte krachtige en representatieve regering voor te berei den. Intussen breekt morgen de tweede ver jaardag aan van de troonsverwisseling, die, als de voortekenen niet bedriegen, door de nationalisten zal worden aangegrepen voor grootse manifestaties ten gunste van de verbannen sultan Ben Joessef. De Fransen hebben de laatste weken aanzienlijke strijdkrachten naar de grote steden Casablanca en Rabat gedirigeerd en SINGAPORE (Reuter) De gouverneur van Singapore. Sir Robert Black, heeft ver klaard, dat hij in het vervolg bij alle grondwettelijke kwesties zal handelen op advies van de eerste minister, David Marshall. Leden van alle politieke partijen in Singapore juichen deze verklaring toe, die volgens hen een einde maakt aan de politieke crisis in de kolonie die het be staan van de eerste verkozen regering van Singapore bedreigde. „Dit betekent het einde van de eerste faze van onze strijd voor vrijheid en het begin van een nieuw tijdperk", zo ver klaarde premier Marshall nadat de verkla ring van de gouverneur was voorgelezen in de wetgevende vergadering. Marshall heeft Woensdag besprekingen gevoerd met de Britse minister van Kolo niën, Lennox-Boyd, over de crisis die was ontstaan tussen hem en de gouverneur over een uitleg van de grondwet en Marshalls eisen voor onmiddellijk zelfbestuur voor Singapore. In diplomatieke kringen is vernomen, dat op een in het voorjaar te Londen te houden conferentie een grondwetswijziging zal worden besproken. De crisis ontstond, doordat Marshall er op stond vier ministers van lagere rang aan zijn kabinet toe te voegen. Hij bestreed het vetorecht van de gouverneur. de avondklok is sedert Woensdag afgekon digd. Hoe gespannen de toestand geworden is, blijkt bovendien wel uit het feit dat resi dent-generaal Grandval pas vandaag in Parijs is aangekomen. Hij kan het minis teriële comité van vijf dan de verlieslijst overleggen, waarop gisteren weer vijf nieuwe doden en ettelijke ernstige gewon den moesten worden genoteerd. Volgens de laatste berichten zijn er in het protectoraat afschuwelijke wreedheden begaan. Een vrouw is levend begraven en een tabakswinkelier levend verbrand. Helaas moet men ernstig vrezen dat vol gende dagen nieuwe slachtoffers aan deze verlieslijst zullen worden toegevoegd. (Reuter/A.F.P.) De winkelier werd in de krottenwijk Derb Sjalef van Casablan ca door nationalistische landgenoten aan een paal vastgebonden. Men stapelde het rookgerei en de lucifers uit zijn winkel, benevens al het houtwerk uit zijn winkel, er omheen, en stak het in brand. Toen Franse veiligheidstroepen ter plaatse wa ren aangekomen, vonden zij slechts het verkoolde lijk van de ongelukkige. Henri Turel, secretaris-generaal van het internationale verbond van mijnwerkers, dat verbonden is met het internationaal verbond van vrije vakverenigingen, is uit Frans Marokko gewezen „wegens onder mijnende en opruiende actie". Hij bevond zich in Casablanca. Vanmorgen zijn opnieuw onlusten uitge broken. In de Medina de inheemsen- wijk van Kenifra, nabij Meknes storm den demonstraten door de straten, waar zij Europese winkels plunderden en vervolgens in brand staken. SEOEL (United Press) Ongeveer 100 Koreanen hebben vanochtend voor het aan breken van de dag driemaal de poort be stormd die toegang geeft tot de Amerikaan se luchtmachtbasis te Koensan, waar in- spectieploegen van de neutrale bestands commissie ondergebracht zijn. Amerikaanse militaire politie wist de be togers met krachtige waterstralen uit brandspuiten terug te drijven. De 100 aan vallers maakten deel uit van een groep van ongeveer 450 Koreanen, waarvan de rest om het kamp bleef zwerven of de schreeu wende betogers aanmoedigde. In Seoel zelf hebben 4500 Zuid-Koreanen een mars door de stad en langs de Ameri kaanse ambassade gehouden, waarbij zij eisten, dat de Poolse en Tsjechische leden der commissie die door Zuid-Korea als „spionnen" gedoodverfd zijn, zouden ver trekken. De UNO maakte bekend, dat Noord- Koreaans luchtafweergeschut Woensdag nabij de demarcatielijn ook een Ameri kaans vliegtuig heeft beschoten, dat naar het door de communisten neergeschoten vermiste lesvliegtuig zocht. Dit vliegtuig, een C-47 transporttoestel, keerde behouden op zijn basis terug. Een der vleugels ver toonde kogelgaten die volgens de vlieger afkomstig waren van lichtspoormunitie. NEW YORK! (AFP) Bernard M. Ba ruch, de bekende Amerikaanse financier en adviseur van verscheidene staatslieden, is 85 jaar geworden. De „New York Herald Tribune" heeft felicitaties uit de gehele wereld afgedrukt, die twee bladzijden vullen. Het stadje Arco in Idaho (V.S.) is door de Amerikaanse geleerden te Genève genoemd als de eerste plaats ter wereld, die haar kracht en licht ontvangt van atoomenergie- installaties. De foto toont de apparatuur van deze installaties te Arco: van links naar rechts ziet men de koeltoren, het turbo-generatorstation, de stoomleiding en het gebouw waarin de reactor is ondergebracht. Deze installatie levert ruim 2000 kilowatt. Het is een experimentele onderneming, waar proeven worden genomen met het oog op de toepassing der atoomenergie voor vredesdoeleinden. DJAKARTA (Un. Press) De Indonesi sche regering heeft sultan Hamid's gevan genisstraf verkort met twee maal drie maanden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de republiek Indonesië. Hij zal nu over ongeveer vier jaar vrijkomen. Vijf jaar geleden ging sultan Hamid voor tien jaar de gevangenis in, nadat hij schuldig was bevonden aan samenzwering tegen de staat. MAKASSAR (PIA) Naar uit Makassar wordt gemeld, zijn afgelopen Zaterdag dr. Uhrmann, hoofd van de gezondheidsdienst in Dengala en pastoor Jotten, leger-aal- moezenier voor het vicariaat Menado ont voerd. Zij waren op weg van Palu naar Dengala in Midden-Celebes. Nabij Watu- sampu werden zij door een bende aange vallen, die hun jeep in brand stak en hen wegvoerde. Pastoor Jotten woonde pas een week in Palu. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Lin Yutang: Men moet niet achter de waar heid jagen; treedt ootmoedig ter zijde om haar voortgang niet te belemmeren. „Nu ben je er geweest", schreeuwen de toeschouwers aan de kant als de „Witte Ridder" met een fikse stoot zijn lans midden in de muil van de angstaanjagende draak plant. Het is een van de oudste tradities van Beieren, dat elk jaar in het plaatsje Furth im Wald „de draak" wordt gedood volgens de legende van St. George en de draak. De binnenkant van deze gigantische draak bestaat uit het oude chassis van een auto met een motor. Er zijn drie man nodig om de draak te bedienen. Een om als chauffeur op te treden, een tweede om de vleugels van het monster te laten wapperen 'en de derde om zorg te dragen, dat er voldoende rook uit de neusgaten van het ondier blijft komen. NEW DELHI (United Press) De Didi- sche regering heeft met onmiddellijke in gang de postdiensten van en naar de drie Portugese enclaves op het Indische conti nent opgeheven. De verzending van post wissels, chèques en pakketten is reeds stop gezet. Dit zou de eerste zijn van een reeks maatregelen tegen de enclaves Goa. Diu en Daman. Later werd gemeld, dat India in een nota aan de Portugese autoriteiten in Goa de terugtrekking van de Indiase consul-gene raal in Goa per 1 September heeft aange kondigd en dat tevens de sluiting der Por tugese consulaten in Bombay, Calcutta en Madras met ingang van die datum wordt geëist. Het uit vertegenwoordigers van alle In dische partijen bestaande comité voor de „bevrijding" van Goa heeft meegedeeld, dat heden 300 ongewapende vrijwilligers zullen trachten de Portugese kolonie bin nen te dringen. Negen doden PHILADELPHIA (Reuter/UP.) In het Oosten van de Amerikaanse staat Penn sylvania zijn negen personen om het leven gekomen als gevolg van zware overstro mingen die zijn veroorzaakt door de zware regenval die gepaard ging met het passe ren van een orkaan. De schade wordt ge raamd op verscheidene millioenen dollars. De stad Tamaqua, die 12.000 inwoners telt, is van de buitenwereld afgesloten door overstroming van de Schuylkill, een zijrivier van de Delaware. In verscheide ne straten staat het water meer dan twee meter hoog. De Potomac dreigt de histori sche monumenten van Washington langs de oevers in Virginia blank te zet ten. Door de zware regens en een bijzon der hoge vloed werden verscheidene lage punten van Columbia en Virginia over stroomd. Namen De republikeinse senator Thomas Ku- chel heeft op aandringen van vrouwelijke kiezers een brief aan de meteorologische dienst gezonden, waarin hij protesteert tegen het gebruik van vrouwennamen voor wervelstormen. „Vrouwen zijn te allen tijde het symbool geweest van teder heid, rust en liefde". Hij stelt voor namen uit de mythologie te gebruiken" of namen van Indianenstammen. Namen als Apollo, Diana, Eros en Venus dienen echter ver meden te worden. Luchtbeschermingsploegen zijn opge roepen om te helpen bij de evacuatie van vier plaatsen in de omgeving van het stuwmeer van Otis omdat de stuwdam dreigt te bezwijken. Het stuwmeer ligt in de Zuid-Westhoek van de staat Mas sachusetts. In de steenkolenmijn Willem Sophia te Spekholzerheide is Donderdagavond om streeks half negen een instorting gescmea op de nieuwe, in aanleg zijnde 217 meter verdieping. Drie arbeiders bevinden zich achter de instorting. Met hen wordt contact onder houden via een buis, waardoor ook voed sel aan hen wordt verstrekt. Alle pogingen worden in het werk gesteld hen zo spoe dig mogelijk te bevrijden, aldus werd van de zijde van de directie van de mijn mede gedeeld. Deze voegde hieraan nog toe, dat er geen reden tot enige ongerustheid behoeft te bestaan. Van de zijde der. bedrijfsleiding van de steenkolenmijn Willem Sophia werd he denmorgen vernomen, dat de redding werkzaamheden voor de drie ingesloten mijnwerkers geheel volgens de verwach tingen verlopen. Zij zullen echter gerui me tijd in beslag nemen. Van de plaats voor de instorting wordt een nieuwe klei ne steengang gedreven naar de plek waar de drie ingesloten mijnwerkers zich be vinden. Dit werk neemt zeer veel tijd in beslag. Van een lager gelegen verdieping wordt bovendien een boorgat gemaakt naar de 217 meter-verdieping; eveneens naar dezelfde plek, waar zich de drie in gesloten arbeiders bevinden. Men tracht dus van twee kanten de mijnwerkers te bereiken. Langs de intact gebleven buis in de ingestorte ingang heeft men regel matig contact met de drie ingeslotenen. Zij worden geregeld voorzien van voedsel en drinken, en op de hoogte gehouden van de vorderingen der reddingswerk zaamheden. DJAKARTA (PIA) Het blad „Indo nesia Raya" verneemt, dat de Indonesische minister van Financiën, dr. Sumitro, de al gemene rekenkamer heeft opgedragen een onderzoek in te stellen naar het geldelijke beheer van een aantal ministeries en dien sten en onverwijld maatregelen te nemen, indien onregelmatigheden aan de dag zou den treden. Deze maatregel vloeit voort uit een van de programmapunten van het nieu we kabinet ter bestrijding van de corruptie. De accountantsdienst van de overheid zal aan de rekenkamer worden toegevoegd om het onderzoek te bevorderen. SAARBRÜCKEN Reuter/AFP/DPA) Fernand Dehousse, de Belgische voorzitter van de West-Europese commissie voor de komende Saarlandse volksstemming, heeft tegenover journalisten verklaard dat in het vervolg commissieleden de openbare bij eenkomsten van alle Saarlandse politieke partijen als waarnemers zullen bijwonen. Dehousse heeft voor het weekeinde een voltallige zitting te Saarbrücken van de volksstemmingscommissie uitgeschreven, ter bespreking van de jongste ontwikkeling in de campagne vóór het plebisciet. Dehousse heeft voor heden de leiders van alle politieke partijen bijeengeroepen om te trachten de steeds meer verhit wordende gemoederen te sussen. Dehousse heeft gistermiddag een onder houd gehad met premier Hoffmann, die hem meedeelde welke maatregelen de Saarlandse regering denkt te nemen tot waarborg van de eerbiediging van de vrij heid van het woord. De Saarlandse regering heeft verklaard, dat de betogers Woensdag avond te Neunkirchen eerder met traan- gasbommen wierpen dan de politie. „Indien de huidige opwinding voortduurt zal dit een geestelijk klimaat doen ontstaan, waarin een normaal verloop van de volks stemming onmogelijk wordt," aldus heeft premier Hoffmann in een toespraak te Sankt-Ingbert verklaard. Tijdens de ver gadering deden zich ordeverstoringen voor, waarbij een politieman en verscheidene betogers onder wie zich volgens de politie communisten en leden van Duitsge zinde Saarlandse partijen bevonden werden gewond. Ruiten van de zaal werden met flessen ingegooid. Andere betogers poogden het politiecordon rondom het ge bouw te doorbreken. Nadat enige toehoor ders, die interrumpeerden uit de zaal waren gezet, kon Hoffmann zijn toespraak afmaken. De politie hield acht personen aan voor een onderzoek van hun identi teitsbewijzen. Tegenspraak Heinrich Schneider, voorzitter der Saar landse democratische partij, heeft met ver ontwaardiging de mededeling van de poli tie, dat zich onder de betogers leden van zijn partij en der Christen-Democratische Unie bevonden, tegengesproken. „Wij hebben onze aanhangers juist ver zocht zich verre te houden van bijeenkom sten, waarop Hoffmann spreekt," verklaar de hij, hieraan toevoegend dat de zaak der DJAKARTA (United Press) In een rede, uitgesproken ter gelegenheid van het bezoek van de vice-premier Gamal Salem van Egypte heeft president Sukarno Indo nesië en Egypte de „twee polen" van de Aziatisch-Afrikaanse revolutie tegen het kolonialisme en het imperialisme ge noemd. „Zeg de Egyptenaren dat wij huu vrienden en broeders, wapenbroeders zijn", aldus Sukarno die het woord voerde nadat Salem voor twee duizend Indone sische studenten in het paleis van de pre sident in Djakarta een voordracht had ge houden. Soekarno bleek tot tranen ge roerd door de op hartstochtelijke .wijze uitgesproken rede van Salem, die zei dat zijn land dooi- oneerlijkheid en zelfzuch tigheid van politici bijna in de afgrond was gestort en waarschuwde dat men in Indonesië niet dezelfde fouten moest maken. Salem bood Sukarno tien met paarlen en smaragden ingelegde gouden koffie koppen aan als geschenk van premier Nasser en het Egyptische volk. „Deze koppen zijn zoals Indonesië moet zijn", aldus Salem, „blinkend en schittex-end van buiten, puur van binnen. Een kop voor ieder jaar sedert de Indonesische onaf hankelijkheidsverklaring". Salem is via Bogor op West-Java een rondx-eis van ne gen dagen door Java en Bali begorxnen. Duits-gezinde Saarlandse partijen zo sterk staat, dat het niet nodig is demonstraties tegen de premier te organiseren. Schneider zal het pax-tijberaad niet bijwonen, daar hij „niet met Hoffmann aan één tafel wenst te zitten." Belofte Hij verklaarde zich overigens wel bereid tot medewerking, om de campagne voor de volksstemming zo vreedzaam en orde lijk mogelijk te doen verlopen. De Saax-landse Christen-Democratische Unie heeft er bij de bevolking op aange drongen de verkiezingscampagne rustig en ordelijk te voeren. Wij willen ons het ver trouwen van de publieke opin e in de wereld waardig tonen. Daarom wijzen wij iedere gewelddaad af. In eerste aanleg is het premier Hoffmann zelf geweest, die aanleiding heeft gegeven tot ordeverstorin gen. Het wax'en zijn aanhangers, die haken kruisen hebben aangebracht op de aan plakbiljetten der Saarlandse pro-Duitse partijen, aldus de oproep. De twee andere Duitsgezinde partijen, de vrije democraten en de socialisten, hebben het beroep van de Christen-Democratische partij onder schreven. FRASER (Reuter) De Verenigde Staten hebben het invoerrecht op rijwielen met vijftig percent verhoogd als tegen maatregel tegen de sterk toegenomen in voer van rijwielen uit Groot-Brittannië en uit andere landen. President Eisenhower heeft uit zijn vacantieverblijf te Fraser toestemming tot deze onmiddellijk ingaande verhoging gegeven, teneinde de Ameri kaanse producten tegen ernstige schade te beschermen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand C *-■ -Óü C CD ■o *2 BZ a ÈtAi B. Sé to C ZB Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Rome Ajaccio Mallorca nevel nevel mist zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. nevel mist onbewolkt onbewolkt nevel mist zwaar bew. nevel nevel zwaar bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt Z N W windstil windstil N 1 windstil WNW 3 windstil windstil windstil NW 2 windstil WZW 1 ONO 4 ONO 2 windstil 27 0 20 7 22 0 22 0,2 24 0 22 0 27 0 27 0 28 0 27 0 26 0 25 0 28 0 26 25 25 30 27 31 Neerslag laatste U uur. ZUID-WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 20 Augustus Zon op 5.32 uur, onder 19.58 uur. Maan op 9.00 uur, onder 20.25 uur. Maanstanden 25 Aug. 9.51 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 19 Augustus Hoog water: 4.24 en 16.55 uur. Laag water: 0.15 en 12.34 uur. Zaterdag 20 Augustus Hoog water: 5.06 en 17.33 uur. Laag water: 0.58 en 13.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1