PANDA EN DE MODE-MEESTER Wereldnieuws Australische overheid maakte psychologische fouten Stakingsgolf na verhoging van wedden der leidende ambtenaren De radio geeft Woensdag Het papier- en carton- verbruik in Nederland TocU ió liet zo J Australië verwacht dit jaar 16000 Nederlanders Kerkelijk Nieuws ESPANA 26 ct Strafgevangenis Groningen Olieproces in Singapore Academie voor voortgezet Economisch Onderwijs In 1954: 59.6 kilo per persoon Nederlandse deskundigen tevreden over Genève Op gestolen motor woning binnen gereden Kindje uit raam gevallen Zweedse kustbewaking voor zover mogelijk verscherpt Buschauffeur aan brand wonden overleden Nieuwe loonregeling in de levensmiddelen-branche Ik had transpiratie-luchi Gobelin voor Zutphen in Haarlem gemaakt Oorlogsinvaliden maakten elfstedentocht Gaat U verhuizen F. DAMIAANS Zn Koning voor zijn geboorte DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 (Van onze correspondent in Australië) HET GAAT IN DE LAATSTE WEKEN heet toe in Australië. De ene staking volgt op de andere. De regeringen en parlementen van het Gemenebest zowel als van enkele staten afzonderlijk hebben dit echter aan zichzelf te wijten. Enige tyd geleden heeft de liberale federale regering-Menzies de salarissen voor rechters en secretarissen-generaal der departementen belangrijk verhoogd met 6000 tot 25000 gulden per jaar. Voordien had de toenmalige Labour-regering van de staat Victoria de salarissen van de kabinetsleden, voorzitter der Tweede Kamer en leiders der opposities, alsook van de departementsambtenaren verhoogd. Dat kost byna tien millioen gulden per jaar. De Labour-regering van Nieuw-Zuid-Wales verhoogde de salarissen van leidende ambtenaren van allerlei overheidsinstellingen, nadat 35.000 ambtenaren twee maanden eerder al verhogingen hadden gekregen. Ook metaal arbeiders hebben geruime tyd geleden verhogingen gekregen en wel op grond van hun vakbekwaamheid. Het verschil tussen de lonen van onge schoolde arbeiders en geschoolden was sinds 1937 niet gewijzigd. Van dat ogenblik af was het hek van de dam. Geschoolden in andere beroepen, tot ambtenaren toe, wilden ook hun deel hebben. De vakbon den sprongen er boven op. De ene na de andere diende een verzoek tot verhoging van de bekwaamheids-marge voor hun leden in, en met tussenpozen krijgen ver scheidene groepen hun zin. De behandeling van de aanvraag duurt vaak te lang naar de zin van de vakbonden. In zulke gevallen roepen zij een officiële staking uit, ofwel gaan groepen arbeiders eigenmachtig tot staking over. In dat ge val wordt de vakbond beboet met 5.000 tot 10.000 gulden. Dat veroorzaakt dan weer proteststakingen tegen de boete. Ontevredenheid De nieuwe verhogingen hebben geen tevredenheid gebracht, want mensen, die in de afgelopen maanden gezien hebben, dat hun buurman meer geld naar huis neemt, willen ook in de buit delen. Zij echter missen dikwijls vakbekwaam heid of vallen in andere groepen. De glij dende loonschaal werkt niet meer sinds September 1953, terwijl de index van de kosten van levensonderhoud in die periode met drie punten is gestegen. Dit is niet veel. Maar waarom heeft de federale rege ring dan salarisverhoging gegeven aan haar hoogste ambtenaren? En waarom heeft het parlement wel de pensioenen van zijn leden verhoogd, terwijl het de ouderdomspen sioenen van de gewone man die veel te laag zijn onveranderd heeft gelaten? Bij deze psychologische fout heeft de regering een nieuwe gevoegd: de afschaf fing van het subsidie op de boter, waar door de winkelprijs met tien centen stijgt. Er is geen betere manier om de huisvrou wen achter stakingswillige mannen te krijgen. Onredelijke maatregelen lokken onredelijke stakingen uit, zoals die van de „tonnetjes"-mannen, die 25 pond per week eisen, zeven pond meer dan hun huidige loon. Arbeiders in de bouwvakken, chemi sche industrie, gasfabrieken, abattoirs, transport, kranten, havens en andere be roepen werden ook door de stakingsziekte aangetast. Op één plaats legden de arbeiders het werk neer, omdat de voorman een zijner arbeiders met een minachtende blik had aangekeken. Er wordt waarlijk niet ge staakt alleen om hoger loon. Kwekelingen dreigden met staking als hun studietoelage niet werd verhoogd. Op een fabriek in ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 - FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES3AS3ES ƒ110.— HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Promenade orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 15.00 Pianorecital. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.35 Piano. 17.50 Regeringsuitzen ding: Nederland en de wereld: De confe rentie van West-Europese universiteiten te Cambridge. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.40 Actualiteiten. 18.50 Lichte muziek. 19.10 Bello de dappere, documen taire. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.40 Miranda, hoorspel. 21.55 Accordeonorkest en solist. 22.25 Tussen Mens en Nevelvlek, causerie. 22.40 Sopraan en piano. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Hammondorgel. 23.4024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbe richt. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Omroep-orkest en soliste. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen 12.33 Lichte muziek. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Banjo-orkest en soliste. 13.45 Platen. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Platen. 15.00 Kamerorkest. 15.45 Jodelzang. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Lichte muziek. 18.45 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Vocaal ensemble. 19.30 Buiten lands overzicht. 20.50 Platen. 21.00 Orgelcon cert. 21.15 Literaire causerie. 21.30 Samen zang. 22.00 Wonderlijke wetenswaardigheden. 22.15 Piano. 22.30 Reportage van de Taptoe Delft. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. 20.00 Pla ten. 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.35 60 jaar cinematografie, film. 21.0022.00 Musici naar,Moskou. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00, 14.30, 15.00 en 15.30 Platen. 16.05 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Omroeporkest. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Bastien und Bastienne, zangspel. 20.40 Platen. 21.15 Om roep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Klanken van heden voor mensen van vandaag. 22.45 Lich te muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engels? les voor beginnelingen, een uit- spraakles. (Op 224 en 49 m.). Sydney weigerden alle duizend arbeiders werk te verrichten, waarvoor een bonus werd uitgekeerd. Hun weigering betekent dat zij twee pond per week minder ver dienen. Hoe de ene staking de andere uit lokt, blijkt uit het geval bij vier grote kran tenondernemingen in Sydney. Eerst staakte alleen een deel van het technische perso neel om hoger loon. Later staakten ook de journalisten. Niet om hoger loon, (want ze hadden net zes tot elf pond per week meer gekregen), maar om prestige redenen. Arbitrage oppermachtig De golf van stakingen betekent een ver oordeling van het stelsel van verplichte arbitrage. De regering staat machteloos, want een uitspraak van de arbitragerechter kan geen regering herroepen. De vakbon den, die de arbitrage gewild hebben, krij gen er in de huidige vorm schoon genoeg van. Zij hebben niettemin veel meer voor delen uit die rechtspraak getrokken dan de werkgevers. Zij wilden echter nog méér, onder andere herstel van de glijdende loon schaal. Zij worden daarin gesteund door de regeringen van de staten met een Labour- regering. De vakbonden zijn niet alleen machtig, ze zijn ook rijk. De welvaartskoek van Australië is groter geworden en de arbei ders wensen daarvan hun deel, nu de fe derale regering en enkele statelijke re geringen hun deel van de koek hebben afgesneden door salarissen van belang rijke ambtenaren te verhogen. De arbi trage-rechter heeft bovendien bij de toe kenning van de verhoogde marge voor metaalarbeiders gezegd, dat de economie van Australië die verhooging van de loon- verschillen best kan lijden, ook voor an dere vakbekwame arbeiders. De Australiër is bang, dat hij zijn vrij heden en zijn rechten zal verliezen, in dien hij de regering niet van tijd tot tijd laat weten, dat hij meetelt bij de verde ling van de welvaartskoek. Auto's overvloedig De industrialisatie van Australië gaat met versnelde schreden voort. Bij de grote rijkdommen van de schapenfokkerij (er zijn thans 127 millioen schapen) waarvan de wol in het afgelopen seizoen meer dan drie milliard gulden heeft opgeleverd, heeft zich de sterke uitbreiding van de industrie gevoegd. Vooral de Amerikaanse investeringen nemen aanzienlijk toe. Er is thans in Australië een auto op elke vier tot vijf inwoners. Binnen afzienbare tijd zal het een auto op elke drie inwoners zijn. Grondspeculatie winstgevend Sydney breidt zich in een angstwek kend tempo uit. Grondspeculanten maken fantastische winsten. Een gemeente ingenieur, die inmiddels ontslag heeft ge nomen, kocht kort geleden grond voor duizend pond en deed deze weer van de hand voor 23000 pond. Een ander stuk grond, gekocht voor 7000 pond, werd aan derden verkocht voor 40.000 pond. Australië is een land van avontuur. De Australische minister voor immigratie, heeft verklaard dat dit jaar ongeveer 16.000 Nederlandse emigranten in Australië wor den verwacht. Van de 15.650 emigranten, die in de eer ste zes maanden ,van dit jaar Nederland verlieten, gingen er 6.700 naar Australië en 4000 naar Canada. Tot dusverre had Canada de meeste Nederlandse emigranten aange trokken. In de tweede helft van dit jaar worden nog ongeveer 9000 Nederlandse emigranten in Australië verwacht. Geref. Kerken Beroepen te Wolvega: H. Moll te Midwol- da (Texel); te Nijkerk (Gld.): H. Tien te Bunde (Oost-Friesland); te Ferwerd (Fr.): H. Dijkstra te Hendrik-Ido-Ambacht. Aan genomen naar O. en Nw. Bildtzijl: H. J. Heinen, cand. te Hilversum, die bedankte voor Oosterend (Texel). ADVERTENTIE .y v. >v. •".•"iiU a gentleman's cigar Een copie van deze tekening 10 x 25 cm (zonder reclame) ont vangt U na verzending van één gulden in postzegels aan Velasques, Meerveldhoven Het ligt in het voornemen in de gevan genis te Groningen in de toekomst psy chisch gestoorde veroordeelden op te ne men. Uiteraard zal het gebouw aan deze nieuwe bestemming moeten worden aan gepast. Uitvoering van het plan zal enige tijd vorderen, onder andere ook wegens diverse personeelvraagstukken. Op het ogenblik is er voor de veroor deelden, die geen psychopathen zijn, maar gevangenisstraf slecht verdragen om psy chische redenen, geen voldoende opne mingsmogelijkheid. Voor het gerechtshof te Singapore is de zaak voortgezet die drie Nederlandse olie maatschappijen aanhangig hebben gemaakt tegen de regering van Singapore wegens inbeslagneming van olie door de Engelsen in 1945. De gemachtigde van de regering van Singapore verklaarde dat de drie Ne derlandse ondernemingen geen bewijzen hebben overgelegd waaruit' blijkt dat zij recht hebben op de olie. Wel was hij van mening dat de maatschappijen recht had den op vergoeding van de Japanners, die zich oorspronkelijk van de olie hadden meester gemaakt. De gemachtigde was van mening dat zelfs als de eisers recht hadden op de ruwe olie, aan de Japanners het recht kon worden toegekend deze als oorlogsma teriaal in beslag te nemen. De Britse troe pen hebben daarna juist gehandeld door de olie 'als oorlogsbuit in beslag te nemen en te gebruiken voor de bevrijding van Malakka, zonder vergoeding uit te keren aan de eisers. Tevens stelde hij echter dat de eisers als concessiehouders recht hadden op compensatie voor hetgeen zij hadden verloren. De eis daartoe dient dan echter tot Japan te worden gericht. De Nederlan ders hadden zijns inziens vergoeding moe ten vragen toen de Nederlandse regering een vredesverdrag met Japan sloot. ADVERTENTIE te Haarlem DRIEJARIGE AVONDOPLEIDIXG Aanvang 13 September Studievakken: Sociale economie, Bedrijfseco nomie, Recht van het maat schappelijk verkeer. Economische statistiek, Economische geschie denis, Sociologie van het econo mische leven, Sociale wijsbe geerte. Prospectus en inlichtingen bij: Dr. S. Elzinga, Westerhoutpark 28, Haarlem, tel. 12879; J. C. Adam, Stuy- vesantstraat 93, Haarlem, tel. 25505; "W. B. Reynen, Dr. P. Cuyperslaan 2, Heemstede, tel. 38489. Volgens de pulp- en papierstatistiek van de OEES bedroeg het papier- en car ton verbruik in 1954 in Nederland 59.6 kilo per hoofd, waarvan 9.8 kilo kranten papier. Het verbruik van krantenpapier per hoofd in Nederland is niet bijzonder groot in vergelijking tot de andere OEES- landen. Zweden staat aan de spits met 21.2 kilo krantenpapierverbruik per hoofd. Daarna volgt het Verenigd Ko ninkrijk met 16.3 kilo, Denemarken met 14.3, Zwitserland met 11.6, Noorwegen met 10.7, Ierland met 10.6, België en Luxem burg met 10 en daarna komt Nederland met 9.8 kilo, gevolgd door Frankrijk, Tur kije, Portugal en Griekenland. Het gemiddelde verbruik van de 17 le den-landen bedraagt 8.4 kilo krantenpa pier, hetgeen juist een vierde deel is van het verbruik in de Verenigde Staten, dat 33V2 kilo krantenpapier per hoofd be draagt. Wat betreft het totaalverbruik van car- ton- en krantenpapier stijgt Nederland twee plaatsen op de ranglijst. Het gemid delde totaalverbruik van carton- en kran tenpapier in de OEES-landen bedraagt 41.5 kilo. In Amerika bedraagt het 174 kilo. Het verbruik in Nederland van kran tenpapier en carton is in 1954 ten opzich te van 1953 17 percent toegenomen; het verbruik van krantenpapier zelfs met 21 percent en het verbruik van verpak kingspapier en carton met 22 percent. De De totale Nederlandse productie is slechts met 12 percent toegenomen. Nederland verbruikte in 1954 in totaal ongeveer 0.6 millioen ton papier en car ton, exporteerde 0.3 millioen ton, samen dus 0.9 millioen ton. Hiervan kwam be schikbaar door binnenlandse productie erica 0.75 millioen ton en door import on geveer 0.15 millioen ton. De Nederlandse deskundigen, die aan de Zaterdag geëindigde atoomconferentie te Genève hebben deelgenomen, zijn het er allen over eens, dat die conferentie histo rische betekenis heeft doordat het inter nationale wetenschappelijke contact is her steld en zeer belangrijk studiemateriaal al gemeen toegankelijk is geworden. Het zal lang duren, voordat al dit studie materiaal zal zijn verwerkt. Wat Nederland betreft zal dit verwerken op tweeërlei manier geschieden: enerzijds zal het gron dig worden geanalyseerd door de weten schappelijke leden van de delegatie en an derzijds zal het zeker nog wel geruime tijd een bron van studie vormen in het Reactor centrum Nederland. Het bestuderen van de hoeveelheid gegevens van zeer uiteenlopen de aard zal aanzienlijk worden vergemak kelijkt door het achtdelige Amerikaanse documentatiewerk over de atoomweten schap, een geschenk van de Amerikaanse delegatie. Volgens de Nederlandse deskundigen is één van de treffendste aspecten van de conferentie: de gelijkvormigheid van de oplossingen, die in verschillende landen zijn gevonden in alle gevallen, waarin een zelfde probleem van de atoomwetenschap was bestudeerd. „Niemand heeft iets geheel nieuws be dacht of een geheel nieuw resultaat be reikt, dat niet ook is gevonden door onder zoekers in andere landen, zelfs al werkte men soms met verschillende methoden," zo werd in dit opzicht opgemerkt. De Nederlandse deskundigen erkenden, dat de toepassing op steeds grotere schaal van de atoomenergie, het nemen van een aantal beveiligings- en controlemaatrege len noodzakelijk zal maken, welke in een internationale conventie kunnen worden vastgelegd. Zondagnacht is de 18-jarige W. L. uit Doetinchem in Ulft op een gestolen motor een woning binnengereden en ernstig ge wond. L. reed met een vriend achterop op een motor, die hij in Doetinchem uit een garage had weggenomen, in de richting van zijn woonplaats. In de gevaarlijke bocht bij de Bontebrug in Ulft verloor hij de macht over het stuur. Hij raakte de muur van een huis, bewoond door de familie Du P. en reed vervolgens door de voordeur naar binnen. In de gang bleef hij bewus teloos liggen. Zijn vriend voorzag wat er ging gebeuren en sprong in de bocht van de duo. Hij kwam goed terecht, liet zijn vriend in de steek en begaf zich te voet naar Doetinchem, waar hij enkele uren la ter aankwam. Bij onderzoek bleek L. geen i-ijbewijs te hebben, en bleek de motor te zijn gestolen. De politie heeft proces-ver- baal opgemaakt. Zaterdag was het 8-jarige meisje J. L. B. uit de Terwestenstraat in Den Haag met een vriendinnetje aan het spelen bij het raamkozijn van de eerste verdieping. Plot seling tuimelde het kind uit het raam naar beneden. Het werd opgenomen met een schedelbasisfractuur en is 's avonds in het ziekenhuis overleden. 29. Het bevel van minister Joris, om alle O-figuren in den lande te arresteren, gaf een grote drukte op de politiebureaux. Op het hoofdbureau was het een geweldig ge drang van verontwaardigde dikzakken, die luid hun verbittering over de nieuwe wet telijke maatregel te kennen gaven. De commissaris belde zenuwachtig het minis terie van Modezaken op. „Halio!", riep hij, (Van onze correspondent te Stockholm) Ongewenste bezoeken van buitenlandse onderzeeboten hebbben tot een verscher ping van de waakzaamheid aan de Zweedse kust geleid. Zaterdag zijn voor de zesde keer in de afgelopen zes weken onbekende onderzeeboten aan de Oostzeekust waarge nomen. Zij bevonden zich in internationale wateren, doch in andere berichten van de vorige weken is melding gemaakt van on bekende onderzeeboten binnen de Zweedse territoriale wateren. Tijdens een radio-interview over de Zweedse vloot is onthuld dat er van de vijftien torpedobootjagers maar vijf en van de zes fregatten maar één gevechtsklaar is, enzovoorts. „Is dat waar?" zo werd kapi tein Engdahl, de perschef van de Marine gevraagd. „Ja", gaf hij toe. „Het is toch vrede Men weet nog steeds de herkomst van de onderzeeboten niet. Het is slechts opgeval len dat het Kremlin ongevraagd heeft ver klaard dat het geen Russische geweest kunnen zijn. En Polen beschikt niet over dergelijke moderne vaartuigen. Maandagavond is in het Wilhelminagast- huis te Amsterdam de 48-jarige buschauf feur J. H. K., die vorige week Zaterdag door kokend radiateurwater werd getrof fen, aan zijn verwondingen bezweken. De chauffeur verkeerde in de veronder stelling dat het motorrijtuig zonder water koeling was en opende de dop van de ra- diateur met het gevolg dat het daarin aan wezige kokende water omhoog spoot. Tussen het Sociaal Comité voor de Groot handel in Levensmiddelen en de Bonden van Werkgevers in het Transportbedrijf is overeenstemming bereikt over de inhoud van een nieuwe regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor het ex peditie- en pakhuispersoneel werkzaam in de groothandel in levensmiddelen. De re geling is aan het College van Rijksbemid delaars voorgelegd met het verzoek om verbindend verklaring. ADVERTENTIE alles geprobeerd tegen Mej. An. Bosch, Pr. Hendriklaan, Bloemendanl, schrijft: ...„Hot wai vreiolljk vervelend voor ledereen op kantoor en thuli en vooral all Ik uitging. Maar nu ge bruik Ik Arrld crème en met reuie resultaat. Nooit meer last van transpiratie en geen spoor van gour meer te bekennen. Fantastlschl" Een beetie Arrid in de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principehet bevat Trnnstop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt. Daarom is het 7.0 afdoende - al is het nog zo warm, Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs f. 1.65, Het gemeentebestuur van Zutphen heeft opdracht gegeven aan het Instituut tot her stel van antieke textiel, gevestigd te Haar lem, voor het maken van een groot gobe lin, voorstellende de stad Zutphen aan de IJsel. Het gobelin zal in de toekomst een plaats krijgen in een der zalen vam het ge restaureerde stadhuis. Oorlogsinvaliden, militaire oorlogsslacht offers en tal van oorlogsweduwen hebben Maandag per auto een tocht langs de Frie se elf steden gemaakt, die was georgani seerd door de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers en de stichting „Meer Ontspanning voor Ernstige Oorlogs invaliden". In 46 auto's hebben deze men sen, afkomstig uit Friesland, Groningen, Gelderland en Haarlem, een rit door de Friese steden en het Friese land gemaakt. Na de lunch in Sneek vertolkte de kolonel b.d. W. van Wijk de gevoelens van dank baarheid, die de invaliden vervulden. De dag werd in de Friese hoofdstad, in de Prinsentuin, besloten. Vernieuwing. De Pakistaanse regering is voornemens een nieuwe hoofdstad te bouwen in Gadap, ongeveer veertig kilometer ten Noord-Oosten van Ka- ratsji, de hudige federale hoofdstad. Het klimaat is er minder vochtig dan in het overbevolkte Karatsji, dat zich reeds in de richting van Gadap uit breidt. Aftakking. Iemand heeft in een bos in de buurt van Spiessbach (Paltz) een af takking gemaakt op de buisleiding van de NAVO, waardoor vloeibare brandstof naar het vliegveld te Bitburg wordt gevoerd. Bij een controle van de druk op de leiding werd de aftak king ontdekt. De Amerikaanse en West-Duitsche politie zoekt de clan destiene verbruiker. YMCA. Charles D. Sherman, economisch raadsman van de regering van Liberia, is op de slotbijeenkomst van het YMCA-congres tot voorzitter van de YMCA gekozen. De 37-jarige Sherman, die Liberia vertegenwoordigd heeft in de UNO en op de conferentie van Bandoeng, is voorzitter van de YMCA. van zijn land. In zijn slotverklaring drong het YMCA-congres er op aan te ijveren tegen alle discriminatie en economisch en sociaal onrecht en de in dividuele vrijheid te beschermen en te ontwikkelen. Vrij. De Sovjet-Unie zal 23 Franse bur gers, die wegens oorlogsmisdaden wa ren veroordeeld, voor het einde van hun straftijd vrij laten. De Fransen zullen binnenkort aan de Franse auto riteiten in Berlijn overgeleverd wor den. Onbewaakt. Een goederentrein is op een onbewaakte overweg op een volle bus gereden waar veertig schoolkinderen in zaten. Tien kinderen kwamen hierbij om het leven. De anderen liepen verwondingen op. De chauffeur, die slechts licht gewond werd, is waar schijnlijk door een rood flikkerlicht heengereden. Vakblad. De Russische journalisttieke vakpers zal binnenkort volgens radio Moskou worden uitgebreid met een maandelijks tijdschrift, Sovjetskaja Petjat geheten, waarin artikelen zul len worden gepubliceerd over de bui tenlandse pers en uiteenzettingen over de werkzaamheden van buitenlandse journalisten en de internationale bon den van journalisten. Spion. De Duitse spion Erich Gimpel is na elf jaar in de Verenigde Staten te hebben gevangen gezeten in zijn va derland teruggekeerd. Gimpel kwam in 1942 in Duitsland uit Peru aan en bezocht een spionnageschool. Twee jaar later werd hij gearresteerd door Amerikaanse agenten nadat hij door een Duitsë onderzeeboot aan de Ame rikaanse Oostkust was afgzet. Vondst. Een Peruviaanse expeditie heeft een stad ontdekt, die dateert uit de tijd van voor de Inca's. De stad, „Q'ero" genaamd, is goed bewaard gebleven, waardoor belangrijke gegevens kun nen worden verkregen over de geschie denis van de mensen, die voor de Inca's leefden. Misdaad. In Genève is het eerste UNO- congres over het voorkomen van mis daden en de behandeling van misdadi gers, dat zich voornamelijk zal bezig houden met jeugdcriminaliteit, ge opend. Er nemen ongeveer vijfhonderd afgevaardigden uit zestig (niet-com- munistische) landen aan deel; De Sovjet-Unie meent, dat de kwesties die het congres bespreken zal, van zuiver binnenlandse aard zijn en buiten het werk van de UNO vallen. Publicatie. In Rusland zijn 55 Millioen exemplaren van werken van Ameri kaanse geleerden, economen en poli tieke leiders gepubliceerd, aldus meldt radio Moskou. De boeken zijn in ver schillende Russische talen vertaald. Geboorte. Een vlieger-officier van de Amerikaanse marine heeft te Honoloe- loe medegedeeld, dat hij en zijn beman ning op een afstand van achthonderd kilometer van Honoloeloe tijdens een onderzeese vulkanische uitbarsting het ontstaan van een eilandje in de Stille Oceaan hebben zien gebeuren. ADVERTENTIE Loop geen risico en neem een goede verhuizer met vast en vakkundig personeel. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 „met Zijne Excellentie minister Goedbloed? Uw bevel is opgevolgd, Excellentie, maar wij hebben thans te kampen met een ont stellend ruimte-gebrek. Alle cellen zijn vol. Niet alleen zijn wij niet berekend op zo'n groot aantal arrestanten, doch ook de om vang van de gevangenen schept problemen. Elk van hen neemt evenveel plaats in als twee gevangenen van normaal postuur". „Ja, ja", antwoordde minister Joris, „hier uit blijkt dus weer, hoe a-sociaal een grote omvang is. Het bedroeft Mijne Excellentie, dat er nog zoveel ontduikers van de Mode wet zijn. Zend ze allen maar hierheen, ze zullen hervormd worden". „Wat?!", riep Panda, „moeten ze allemaal hier lichaams oefeningen komen doen?!" DE PERZISCHE koning Sjapoer II heeft bij de Christenen geen al te goede pers wegens de bloedige vervolgingen die hij tegen de aanhangers van dit geloof instel de. Dit kan ons echter niet beletten van deze man het allermerkwaardigste feit te vermelden, dat hij op 69-jarige leeftijd stierf (in 379) na een regering van 70 jaar! Niet alleen deze lange regeringsperiode is vermeldenswaard, maar vooral v« l/bCèUCIto U/UUI 11 CU.U. 1 UJUI tic het feit dat de man langer ge- f regeerd, dan geleefd heeft! Se rieuze lieden - en die zijn er nu eenmaal altijd - zullen direct voor Sjapoer in de bres sprin gen met de uitroep dat dit niet kan. Misschien is het daarom beter hen zelf te laten oorde len, dan snijden wij ons tenminste niet in de kostbare vingers. De periode in de Perzische geschiedenis die we zojuist hebben aangestipt was, zoals gebruikelijk, nogal roerig, en in de tijd van ruim een kwart eeuw tellen we dan ook niet minder dan 6 heersers die vol goede moed de Perzische troon hebben beklom- m.en, met geen ander resultaat dan dat zij na luttele jaren er het leven bij inschoten. Het was in die dagen inderdaad een hache lijke geschiedenis zich op die plaats te nes telen! De laatste koning van ons 6-tallige rijtje was Hormisdas II, die in 309 stierf. Om nu een al te geestdriftige rush naar de Perzi sche troon te voorkomen, werden na 's ko- nings dood alle rechtmatige zoons onmid dellijk gedood of in de gevangenis gewor pen door Perzische edellieden, die mis schien meenden daardoor een groter bloed bad te kunnen voorkomen. Wat de opzet verder ook geweest moge zijn, kan ons koud laten, want er bleef van alle recht- N matige nakomelingen van Hormisdas II toch nog één gegadigde over. Deze preten dent had echter het nadeel dat hij wel op komst, maar nog niet geboren was. Voor de Perzen uit die dagen was dit echter geen enkel bezwaar de ongeborene formeel reeds als koning Sjapoer II uit te roepen. Het land had nu een koning die niet bestond. Maar in 310 werd de erfgenaam van Hor misdas II inderdaad geboren, na reeds enkele maanden aan de regering te zijn geweest. Overigens heeft Perzië van de regering van Sjapoer II vrij veel plezier beleefd - wanneer we in die tijden daarvan mogen spreken want het land herstelde zich krachtig tegen zijn buitenlandse vijan den en wist de opvolger van de Romeinse keizer Julianus tot een vernederende vrede te dwingen, waardoor het land ten O. van de Eufraat en Armenië aan Perzië moest worden afgestaan. Vandaar dat Sjapoer II ook als Sjapoer de Grote in de Perzische geschiedenis bekend staat. De historie vermeldt echter niet, wat er gebeurd zou zijn wanneer de in 309 tot koning uitgeroepen, maar nog niet geboren troonpretendent, nu eens geen jongen maar een meisje was geweest. We mogen u ge ruststellen met de opmerking, dat men op dergelijke verwikkelingen in die tijd heus wel raad wist. Denk maar eens aan een mogelijke verwisseling in een kraamvrou wenkliniek. O ja, gelet op het feit dat zo weinig koningen destijds van ouderdom stierven, wilden we er u op wijzen dat dit ook met bomen het geval is. Daarover morgen. (Nadruk verboden) TL PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2