Zwemmen in het Spaarne lijkt ongevaarlijker dan het in werkelijkheid is Ml v Men kn er zeer ernstige ziekten door krijgen Echte WALES Haarlems onderwijzend personeel bracht een bezoek aan de E55 Harmoniekorps Crescendo is een waardige doch arme zestiger „De Spaarnestad" Rijsttafel en... een Spencer na. 'Brieven aan de redactie Monument gaat verdwijnen Hef stelde een jubileumfonds in - OPRECHTE HAARLEMSCHE CwURANT jpippfiBr- jMijpif' HjK mm „VICTORIOUS" WALES „SEVEN-SISTERS" WALES Gouden bruiloft H. J. v. Honschoten „De Eendracht" hield een ledenvergadering FE DER MA NN „De Spaarnebrommers" houdt puzzlerit Examens ODB KLÊINÊ GEVOEGENS DBS LEVE/V5 Burgerlijke Stand DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD In deze hitteperiode zoekt de mens koel te. En de meesten vinden die op het water. Bij duizenden trekt men naar zee, naar meren en plassen, naar zwembaden. En wie wat verder van zo'n open, natuurlijk water afwoont, een zwembad te duur of te druk vindt, neemt al gauw een duik in een breed binnenwater, een kanaal of een vaart. Wie langs de Ringvaart fietst of langs het Noordzeekanaal, ontwaart al spoedig natte hoofden boven het wateroppervlak en hoopjes kleren in de berm. Met name ook in het Zuider-, soms zelfs in het Noorder Buitenspaarne, hoewel de artikelen 261 en 262 der Algemene politie verordening der gemeente Haarlem op dat punt duidelijke taal spreker). Artikel 261 luidt: „Het is verboden buiten bad- en zwem inrichtingen, de Mooie Hel en de Binnen- liede in het openbaar te zwemmen of te baden, het nemen van lucht- en zonne baden daaronder begrepen. B. en W. zijn bevoegd in bijzondere ge vallen tijdelijk het zwemmen en baden in ADVERTENTIE ANTHRACIET TOT 31 AUGUSTUS ZOMERPRIIZEN Echte Wales Anthraciet is het voor deligst in gebruik. Weinig as, glashard en lange brandduur. Een H.L. weegt pl.m. 76 K.G. (Super kwaliteit) afm. 20/30 (III) ƒ11.50 (le soort) afm. 20/30 (III) ƒ11.— Ook alle andere soorten en afmetingen Levering uit voorraad, en vanzelfsprekend gruis- en steenvrij ALLEEN-VERKOOP BR ANDSTOFFENHANDEL Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) - Tel. 1.4.1.6.4 en 1.3.9.0.4 Vanavond zal het echtpaar H. J. van Honschoten en M. van HonschotenDe Boer in zijn woning aan het Zandvaartpad te Heemstede een serenade worden ge bracht, ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest. Er bestaat overigens alle aanleiding voor enige feestvreugde, want bruid en bruidegom (respectievelijk 74.en 76 jaar) mogen zich in een uitstekende gezondheid verheugen. De heer Van Hon schoten is vele jaren in het bloembollenbe- drijf werkzaam geweest. De Vereniging voor Pluimveehouders in Heemstede en Omstreken. „De Eendracht" heeft Maandagavond in het R.K. Vereni gingsgebouw aan de Herenweg een leden vergadering gehouden. Daar de vereniging dit jaar geen tentoonstelling zal voorberei den, werd er weinig besproken dat het ver melden waard is. De punten der agenda konden vlot worden afgehandeld, waarbij de heer C. IJff een compliment ontving voor zijn activiteit, welke bestond uit het aanwerven van twintig nieuwe donateurs. Van het gemeentebestuur van Heemstede was bericht binnengekomen dat „De Een dracht" ook dit jaar voor een subsidie in aanmerking komt. Tenslotte kon de voorzitter nog bekend maken dat een der leden een studiereis heeft gemaakt naar verschillende konijnen fokkerijen in Duitsland, over welke bevin dingen hij zich voorneemt in de komende maanden een serie lezingen te houden. bepaaldelijk aan te wijzen openbare wate ren onder door hen te stellen voorwaarden toe te staan." En artikel 262 verbiedt ook de voorbe reiding tot het baden en zwemmen: „Het is verboden zich in zwemcostuum of onwel- voegelijk gekleed op de openbare weg te bevinden of zich op een plaats zichtbaar voor het publiek van de openbare weg af te ontkleden." De zwemmers in het Spaarne begaan dus een dubbele overtreding. Dat er zelden of nooit een bekeuring valt, moet worden toegeschreven aan de zeer begrijpelijke indulgentie van de surveil lerende agenten, die in de hondsdagen een oogje toeknijpen. Te meer omdat het gaat om niet zo'n groot aantal knaapjes, afkom stig uit stadswijken die ver van een zwem bad zijn gelegen of uit gezinnen waar elk dubbeltje moet worden omgedraaid voor het uitgegeven kan worden. Gevaren van te grote toegeeflijkheid Maar een te grote toegeeflijkheid heeft toch haar kwade kanten. Het zwemverbod is tenslotte niet voor niets in de politieverordening opgenomen. Daar heeft de zorg voor de volksgezond heid een woordje in meegesproken. En het zwemmen in het Spaarne het water in de Haarlemse grachten ziet er zo afschrikwekkend uit, dat niemand op de gedachte komt daarin te springen gaat gepaard met kans op ziekte van Weil, para- typhus en typhus. De eerstgenoemden zijn zelfs beroepsziekten voor diegenen die hun werk in of bij water verrichten: riool wer- kers, vissers, militairen in een loopgraaf. Nog het vorige jaar werd in Haarlem een geval van ziekte van Weil geconstateerd bij iemand die alleen maar planken uit het Spaarne had gevist. Maar waarom kan men buiten de stad dan wel ongestraft baden en zwemmen, in de Mooie Hel en de Binnenliede bijvoor beeld, die in de politieverordening uitdruk kelijk zijn genoemd? En het antwoord luidt: Omdat daar de biologische reiniging van het water (dus langs natuurlijke weg door microben in „levend" water met wa terplanten en bermbegroeiïng). Het Spaarne echter wordt in zulk een mate verontreinigd door de daarop uit komende stadsriolering de Jan Gijzen- vaart bijvoorbeeld is in wezen één groot open riool en door de fabrieken langs de oevers, dat de biologische reiniging daar nog niet volledig is. Dan zijn er de ratten, overbrengers van de Leptospiren zweepvormige bacillen die de ziekte van Weil veroorzaken. Het Spaarne zit, bij wijze van spreken, vol met ratten en zeker de helft daarvan scheidt Leptospiren af. Weliswaar worden er tegenwoordig niet zoveel gevallen van de ziekte van Weil meer gesignaleei'd als voor de oorlog, toen in 1932 207 gevallen werden aangegeven, waarvan zestien bijna acht procent met dodelijke afloop. In 1940 was het aantal gevallen weliswaar tot 62 teruggelopen, maar daarvan waren er altijd nog twaalf met dodelijke afloop of niet minder dan ruim 19 procent. Typhus en paratyphus kunnen worden overgebracht door bacillendragers, die zeer goed gezonde personen kunnen zijn. In zwembaden en in open wateren buiten de bebouwde kom is hetzij de biologische, hetzij een kunstmatige reiniging voldoende om elke besmettingsmogelijkheid in de kiem te smoren. Daar waar de biologische reiniging ont breekt, of niet krachtig genoeg is, doet men er goed aan zich te beheersen en maar lie ver elders te gaan zwemmen. Vroeger wel Oudere Haarlemmers zullen zich herin neren, dat er vroeger wel eens zwemwed strijden in het Spaarne werden gehouden, bijvoorbeeld door de Politiesportvereniging en de Reddingsbrigade. Die wedstrijden hadden dan plaats in het Zuider Buitenspaarne, ten Zuiden van de tegenwoordige Buitenrustbrug, dus op dezelfde plaats waar ook nu nog maar dan tegen de politieverordening in wordt gezwommen. Het water is echter sindsdien dermate vervuild, dat geen toestemming voor der gelijke wedstrijden meer wordt gegeven. De monsters van het Spaarnewater welke daartoe door de bacteriologische dienst van de G.G.D. werden gekeurd, bleken steeds schadelijk voor de gezond heid te zijn. Van officiële zijde werd de opmerking Een beeld van de drukte in de Haarlemse gemeentelijke zwembaden: tjokvol, maar met geregeld gecontroleerd water. gemaakt, dat het toch eigenlijk verwonder lijk is, dat men een ziekte riskeert door te gaan zwemmen in verontreinigd water, ter wijl men maar een half uur behoeft te fiet sen om in zee te kunnen zwemmen. Wel licht is hier inderdaad sprake van een ze kere luiheid, maar ook van de ongerust heid van ouders die hun jonge kinderen niet graag alleen aan zee weten, waar ze temidden van de honderden baders niet meer opgemerkt worden. Naar het zwembad dan. Voor de grote massa der bevolking komen alleen de bei de gemeentelijke zwembaden aan de Hout- vaart en Delftlaan in aanmerking. De ca paciteit daarvan is echter voor een stad van 166.000 inwoners beslist onvoldoende. Weliswaar komt de bouw van een zwem bad aan de Planetenlaan in het zicht, hetgeen nog niet wil zeggen, dat het er ook binnen afzienbare tijd zal staan maar de realisering van het zwembad in het Burgemeester Reinaldapark is zulk een verre toekomstmuziek, dat de klanken er van nog niet hoorbaar zijn. Baden tjokvol Het gevolg is, dat op warme dagen de beide bestaande gemeentelijke zwem baden tjokvol zijn, dat men er vaak queue moet maken en dat het zwemmen er niet altijd een genoegen is. Daarbij komt, dat de toestand van het water van het bad aan de Delftlaan dat van het bad aan de Houtvaart is voor treffelijk de bacteriologische afdeling van de Gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst herhaaldelijk zorgen geeft. De algen en wieren, die in dit bad voor de biologische reiniging zorgen, schie ten bij warmte snel op en maken het on doorzichtig. Daardoor komt weliswaar niet de reinheid van het bad in gevaar, maar wel de veiligheid. Het water wordt te on doorzichtig, zodat men de zwemmers moeilijk meer kan onderscheiden en daar door dus ook niet kan merken wanneer zij onwel worden of op andere wijze in moei lijkheden verkeren. Op dagen als deze blijkt de noodzaak van een snelle bouw van nieuwe zwembaden in Oost en Noord. Maar het ontbreken daar van op dit ogenblik kan geen excuus vor men om zijn gezondheid in de waagschaal te leggen door in water van bedenkelijke kwaliteit te gaan zwemmen. (Verkort weergegeven) Geen waardering. Gisteren liep ik langs de Haarlemse Dreef en daar zag ik tot mijn spijt dat sommige automobilisten niet verdienen dat er voorrangswegen bestaan. Arbeiders van Hout en Plantsoenen wa ren bezig de gazons en plantsoenen te be spuiten. De slang lag over de rijweg met planken erover. Weggebruikers moeten liefst langzaam over die plaatsen rijden, wat hun door een der arbeiders met een rode doek duidelijk werd gemaakt. Aan deze wenk werd geen gehoor gegeven. Uit dagend gingen automobilisten met grote vaart over de planken heen met het ge volg dat de planken in stukken over de weg en door de lucht vlogen. Ik had gedacht dat de automobilisten het waarderen dat Haarlem mooie parken en plantsoenen langs zijn hoofdwegen heeft en ook wel een beetje medewerking zouden willen verlenen. EEN ABBONNé Verkeer en alcohol. In het Haarlems Dagblad van Zaterdag komt het bericht voor dat in 78% van de rechterlijke uit spraken over verkeersongevallen in 1953 alcoholgebruik als oorzaak werd vast gesteld. Een ontstellend hoog percentage doch verklaarbaar als men nog wel eens in de gelegenheid is te constateren hoe op ont vangsten, recepties, e.d. het schijnbaar tot de „bon ton" behoort alcoholhoudende dranken te gebruiken, ook als men straks weer achter het stuur van een auto zit. Uiteraard kan dit voor een deel worden toegeschreven aan het feit dat men een voudig geen andere dranken ter beschik king heeft of alleen maar limonade in- plaats van goede vruchtendranken of most. Toch, indien de Overheid hierin het voorbeeld van India volgde en geen alco holhoudende dranken liet schenken op hun ontvangsten diners, recepties, zou er dan al niet veel ten goede veranderen? N. Vandaag of morgen zullen Houtplein en Dreef weer hun oude vertrouwde aanblik hebben teruggekregen, want het monu ment op de rotonde, het symbool van licht en lente, ontworpen door de Haarlemse architect Nico Andriessen, gaat verdwij nen. Maandag is men begonnen met de de montage van het achttien meter hoge bouwwerk en de eerste partijen, die moes ten sneuvelen, waren een aantal boardpla ten aan de top, die daardoor opeens zijn doorzichtig staketsel te zien gaf. Dat dit in de korte loop van zijn bestaan zo veelomstreden monument nu zal ver dwijnen, zal vele Haarlemmers verheugen. Deed het in het begin vooral 's avonds als lichtmonument zeer goed, al spoedig bleek, dat het de tand des tijds maar matig kon trotseren, dat regen en storm de naden tus sen de boardplaten sterk accentueerden. En dat was overdag, vooral bij felle zon, een verre van fraai gezicht. Er is een treffende verschil in de manier, waarop het monument in gebruik werd ge nomen en de wijze, waarop Haarlem er van afscheid neemt. De inwijding ging gepaard met vriendelijke woorden van de burge meester, de medewerking van drie mu ziekcorpsen, schallende padvinders-trom petten, tamboergeroffel en een mild schijn sel van schijnwerpers. En nu, nu wordt het bouwwerk, bijna ongemerkt, met vaardige hand gesloopt. Men zal daar pas erg in krijgen, wanneer het uitzicht op het Hout plein naar alle kanten weer volkomen vrij is. Het is overigens wel goed, dat de af braak niet gepaard gaat met enig officieel vertoon, want dat zou er nog maar eens extra de nadruk op leggen, dat ook aan deze heerlijke zomer een einde komt. Im mers, het (tijdelijke) monument was be doeld voor de bollentijd en de rest van het toeristenseizoen. Het einde van dit seizoen nadert nu onbarmhartig snel, het monu ment verdwijnt en het enige, wat ons nog overschiet is de verlichting van belangrij ke gebouwen, met de vlaggen op het Sta tionsplein, het plantsoentje op de Grote Markt en de bloembakken bij de bruggen. Maar ook dat alles zal binnenkort ver dwijnen. De verlichting bijvoorbeeld zal Zaterdag 3 September voor het laatst in dit seizoen branden. ADVERTENTIE EEN BRIL NODIG? Sinds GROTE HOUTSTRAAT 37 1850 RIJKSSTRAATWEG 246 B De Harmonie „Crescendo", die thans reeds gezamenlijk repeteert met de Mu ziekvereniging „Apollo", doch met de offi ciële fusie wacht tot na haar 60-jarig be staan in October, gaat dit jubileum niet zonder zorgen tegemoet. Het korps heeft van zijn oprichting in 1895 af goed gemar cheerd en zijn financiën ook, dank zij de donaties, waaronder zeer aanzienlijke. Daardoor kon het bij alle feestelijkheden present zijn van het uur van de réveille tot dat van de serenade toe en het kon het op de vele concoursen opnemen tegen de bes ten, zoals bijvoorbeeld de Diemer Harmo nie, die altijd de grote rivaal van de har monie Crescendois geweest. Het korps heeft zijn grote gloriedagen gekend en vele ouderen weten zich nog best te herinneren hoeveel muziek er niet alleen in zat maar er óók uitkwam, zoals op die huldigingsavond bij het 35-jarig be staan in de schouwburg aan de Jansweg. Daar stonden dan toch maar vijf vaandel dragers, ruim twintig tamboer-hoornblazers en niet minder dan 68 muzikanten. Maar vooral in de na-oorlogse jaren is de Har monie sterk ingekrompen en zij telt nu samen met „Apollo" nog zeventig leden. Ook financiëel staat de zaak er lang niet florissant voor: het instrumentale poten- tiëel is voor een deel verouderd en kost veel aan reparaties. Verder is daar uiter aard de uniform-kwestie, die de Harmonie „Crescendo" met alle zelfstandige muziek verenigingen in Haarlem gemeen heeft. Jubileumfonds Daarom heeft „Crescendo" een jubileum fonds ingesteld, waarvoor het giften in wacht op het adres van de heer E. J. Zwaanswijk, Trompstraat 131 en H. Boer- strae Gierstraat 10. Met de baten ervan zullen ten eerste allerlei achterstallige kos ten worden voldaan. Er bestaan plannen om drie keer per maand een mars te maken door de binnenstad en een keer door de uit het centrum gelegen stadsdelen. Onder de mee-marcherenden bevindt zich nog al tijd de heer J. Kievit, thans eerste pen ningmeester, die reeds vijftig jaar deel uit maakt van de harmonie en dan ook wel in belangrijke mate in de huldiging op de achtste October in „De Leeuwerik" zal de len. Verder bevindt zich onder de oudere leden de heer P. de Jong, die reeds 49 jaar meeloopt. In de eerste jaren van haar bestaan, toen zij nog repeteerde onder de kap van het station en haar eerste uitvoering gaf op het eilandje in de Kloppersingel, was de heer Weckesser directeur, een gepensionneerd kapellid van het toenmalig K.N.I.L. Hij werd in 1899 opgevolgd door de heer Bern- hard, oud-kapelmeester der huzaren, die op zijn beurt in 1901 werd opgevolgd door de heer H. W. Hofmeester, die tot 1947 het korps leidde. Van 1947 tot 1950 was het de heer Jac. Zwaan en van 1951 tot heden de heer Jac. J. Bijster, de zoon van een van de bassisten van de harmonie. Naam blijft na fusie bestaan De Harmonie „Crescendo" een naam, die naar alle waarschijnlijkheid, na de fu sie bewaard zal blijven heeft achtereen volgens gerepeteerd in het oude gebouw „De Korenbeurs" aan het Spaarne, aan het gemeentegebouw aan de Hagestraat, in de dansschool Fortgens aan de Grote Hout straat en thans in het bovenzaaltje van Café Bruggink aan de Koningstraat. Het orkest heeft in de voorbije jaren veel uitvoeringen gegeven in het toenma lige Brongebouw en zijn tamboer-hoorn- blazers hebben op feestdagen hoog van de toren geblazen (van de Grote Kerk en van de Amsterdamse Poort). En nog altijd marcheert het korps mee als Haarlem feest viert en hele dagen achtereen spannen zijn leden zich in om met de vrolijke klanken van hun instrumenten de stemming erin te brengen. Alleen dat reeds is een reden om de waardering voor deze weldra jubi lerende harmonie in klinkende munt om te zetten en deze in het jubileumfonds te storten. De Haarlemse Bromfiets Club „De Spaar nebrommers" houdt op Zondag 28 Augus tus een puzzlerit voor bromfietsers. De start vindt plaats om 2 uur van café-restau rant „Dreefzicht" aan de Dreef in Haar lem. De afstand bedraagt ongeveer 40 km. Gemiddelde snelheid 20 km per uur. 's Gravenhage. Voor het notarieel examen zijn geslaagd: E. J. Boswijk, Amstelveen (tweede gedeelte); W. A. Paasschens, Lich tenvoorde (eerste gedeelte). ADVERTENTIE <&ssêë? In de 17e eeuw haalden de Hollandse koop lieden in Batavia hun neus op voor hel eten van rijst. De lijfarts van Jan Pieterszoon Coen meende zelfs dat rijst slecht was voor de hersenen. Pas in de 19e eeuw ontstond de rijsttafel, zoals wij die nu nog waarderen een genot dat een traditie werd. Zo'n rijsttafel telt 1001 lekkernijen. Kent IJ ze allemaal? Geen noodkokki ueet wel hoe 't hoort. Als U maar niet vergeet na afloop een Spencer op te steken. Want Spencer (het hoogtepunt van Virginia's traditie de beste tabak te kweken) geeft de finishing touch aan elk genoegen. De onderwijzeressen en onderwijzers, werkzaam bij het voorbereidend, gewoon, voortgezet gewoon en buitengewoon lager onderwijs te Haarlem, zijn Maandag op uit nodiging van het gemeentebestuur naar Rotterdam geweest, waar zij de tentoonstel ling E 55 hebben bezocht. Deze excursie was voorbereid in het kader van de jaar lijkse onderwijsdagen. De tocht naar Rotterdam heeft er toe bij gedragen, dat het contact tussen het Haar lemse onderwijzend personeel, werkzaam bij het openbaar onderwijs, bevorderd is. Tijdens de reis, de ontvangst door het ge meentebestuur van Rotterdam, de lunch en de wandeling over het tentoonstellingster rein bestond er gelegenheid collega's uit andere delen van de stad te ontmoeten. Algemeen was men van mening, dat de excursie de goede verstandhouding ten goede is gekomen en een ieder was inge nomen met de tocht. De ongeveer driehonderd deelnemenden vertrokken om ongeveer acht uur in zeven autobussen van de Oude Groenmarkt naar Rotterdam. In het museum Boymans heeft de gemeentesecretaris, de heer J. Hasper, de Haarlemse gasten namens het gemeen tebestuur van Rotterdam welkom geheten, waarna de Haarlemse wethouder van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, woorden van dank sprak. Het Rotterdamse gemeentebestuur had gezorgd voor enkele leiders voor de groe pen tijdens de rondwandeling over de ten toonstelling. In een der restaurants hebben de Haarlemmers gemeenschappelijk de lunch gebruikt. Tijdens deze bijeenkomst hebben het woord gevoerd de heren D. J. A. Geluk, de voorzitter van het Schoolparle- ment, de heer J. M. Vercruijsse, en de voor zitter van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging, de heer Ph. J. Deijs. Des middags werd de wandeling over de E. 55 voortgezet. VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 334 vette varkens. Notering: zware 160162, lichte 166177, slagersvar kens 176178, zeugen 134140. Handel zeer traag. Enkele prima slagers varkens boven notering. HAARLEM, 22 Augustus 1955 BEVALLEN van een zoon: 19 Aug.. A. M. de Ruiter—Kok; 20 Aug., Th. Meijer— Oudendijk: E. J. NeeftStrobbe: C. de Roo de Vrede; J. M. BrandsmaKoppers; 21 Aug., G. B. Algra—Stulp; C. C. A. de Groot van Driest; Th. SchmidtPoelmann; 22 Aug., A. SteenkistBakker. BEVALLEN van een dochter: 20 Aug., E. C. J. DijkermanKlisters; A. C. Boerée Oud; J. N. SteevenszAal; 21 Aug., H. van VeenVeldmeijer; 22 Aug., G. H. C. Vonk Maassen; A. KleinWaldus; D. van Leeu wenvan der Willik. OVERLEDEN: 19 Aug., J. L. van Greven- broek, 78 j., Korte Annastraat; M. C. Vige van Waard, 86 j., Doelstraat; 20 Aug., L. van der Vloet, 71 j., Kamperlaan; H. A. Gieske, 87 j., Maerten van Heemskerkstraat; M. Weijers©eters, 53 j„ Amsterdamsevaart; J. A. Peperkoorn, 77 j., Kampei-laan; 21 Aug., D. Groen—Fortgens, 70 j„ Schouwtjes- laan; E. M. van der LaanJansen, 70 j., Riviervismarkt.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7