Oud-leerlingen treden bij in 't krijt voor vroegere de raad rector Waterverbruik in Haarlem hoger dan ooit tevoren PWN bereikte Maandag grens van technische capaciteit Conflict Haarlems Avondlyceum Haarlemmermeer Loodgieter maakte val van twaalf meter Ernstig verkeersongeluk in Aerdenhout Leerlingen werden weer geweigerd Dag en nacht pompen Meevaller: tuinsproeien neemt af nu avonden korter worden Overmatig gebruik treft afnemers aan einden der transportleidingen Maandag a.s. een nog hogere piek verwacht Adenauer vertrekt op 8 September naar Moskou Internationaal bezoek aan Brits atoomcentrum Amsterdamse Beurs 8 Gemengde verhouding Raad komt Donderdag in vergadering bijeen Iedereen toelaten Haarlemmer verdacht van bedreiging met geweld „Draagt elkanders lasten" collecteert in Heemstede Door hijsinstallatie meegesleurd Automobilist doorgereden Zwanenburgs schoolconflict Ook Zandvoort pompt constant op topcapaciteit Zaandammer verkocht andermans auto in Parijs Heemstede en Bloemendaal Overleg tussen Hongaarse en Joegoslavische leiders Geen belastingverlaging in Australië Conferentie Kerk en Vrede Vluchtelingenstroom uit Oost- Duitsland neemt sterk toe Zes Oost-Europese landen onder 150 geleerden vertegenwoordigd DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 1 Nadat de oud-rector en het curatorium van het Haarlems Avondlyceum reeds aan de Haarlemse raad hebben geadresseerd over het conflict dat op die onderwijsin stelling is gerezen over het door de rector te voeren beleid we hebben de inhoud van beide adressen uitvoerig weergegeven in ons blad van Dinsdag 9 Augustus hebben thans ook enige oud-leerlingen van het Haarlems Avondlyceum zich tot de gemeenteraad gewend om hun visie op de kwestie kenbaar te maken. Ook dit stuk zal op de aanstaande raadsvergadering van Woensdag 31 Augustus by de „ingekomen stukken" aan de orde worden gesteld. Na allereerst enige algemene punten te hebben aangestipt, die wij reeds in vorige artikelen bespraken (samenvoeging van klassen, kwaliteiten van de ontslagen rec tor en herbenoemingsprocedure der lera ren) gaat deze groep adressanten in op de verhouding dagonderwijs-avondonderwijs: „Voorzover zij in staat zijn dit te beoor delen, komt het hun voor, dat de samen stelling van het curatorium niet in over eenstemming lijkt te zijn met de waarborg - welke deze samenstelling toch dient te zijn - dat dit college de belangen van het avondonderwijs zal voorstaan. Immers, het curatorium is uitsluitend samengesteld uit rectoren van dagscholen. Hoe licht zou geen botsing kunnen ontstaan tussen de belan gen van het dagonderwijs en die van het avondonderwijs en hoe moeilijk moet het dan zijn voor de leden van het schoolbe stuur, geroepen als zij zijn beide soorten onderwijsbelangen te behartigen, de juiste weg te vinden in het gewetensconflict, waarin zij onvermijdelijk betrokken drei gen te geraken. Voorts hebben deze recto ren zich op hun dagscholen in jarenlange ervaring opgebouwd en vertrouwd geraakt met een op het dagonderwijs afgestemde onderwijsmethode, welke men zo licht ook op het avondonderwijs dreigt te gaan toe passen. Ook zijn zulke leden van het schoolbestuur geheel gespecialiseerd in de omgang met leerlingen van dagscholen. Zou een avondlyceum - zo menen ondergete kenden zich te moeten afvragen - echter niet, in verband met de typische school bevolking, welke een avondlyceum nu een maal kenmerkt, noodzakelijk maken, dat men proefondervindelijk zoekt naar een het avondonderwijs eigen methode; zou deze methode ook niet eerst als vrucht van jarenlange ervaring kunnen ontstaan en zou deswege niet meer de voorkeur te ge ven zijn aan een schoolbestuur, dat geheel onbevangen, vrij en open staat tegenover een dergelijke, noodzakelijke ontwikkeling? Zou bijvoorbeeld met het oog op de typi sche schoolbevolking van een avondlyceum niet met name in het schoolbestuur een grote plaats ingeruimd moeten worden voor vooraanstaande personen uit het be drijfsleven?" In alle bescheidenheid menen deze leer lingen zich te moeten afvragen hoe men zich de positie moet voorstellen van een rector van het avondlyceum, die in zijn hoofdbetrekking als leraar verbonden is Donderdagmiddag 1 September komt de gemeenteraad van Haarlemmermeer in het raadhuis te Hoofddorp in openbare verga dering bijeen ter behandeling van een agen da van zes en twintig punten. B. en W. stellen voor te benoemen tot onderwijzeres in vaste dienst aan de Julia- naschooi te Zwanenburg mejuffrouw M. C. Scheffer; zij is sedert 1 Maart j.l. in tijde lijke dienst werkzaam. Het bestuur van de Vereniging tot het stichten en instandhouden van scholen met de Bijbel te Hoofddorp heeft de gemeente raad verzocht medewerking te verlenen voor het bouwen van een houten noodlo- kaal voor de Willem de Zwijgerschool (ulo) en het aanschaffen van meubilair voor dit lokaal, het bouwen van een houten noodlokaal voor de Juliana van Stolberg- school (g.l.o.) en het aanschaffen van meu bilair voor dit lokaal en het aanschaffen van honderd tafeltjes en stoeltjes voor de Juliana van Stolbergschool ter vervanging van 50 afgekeurde schoolbanken. B. en W. stellen de raad voor medewerking te ver lenen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan de woningbouwvereniging „Patrimo nium" voor onderhoud, herstel en verbete ring van haar woningen een voorschot te verlenen ten bedrage van f 125.000 tegen een rente van 372 percent. Schilderijen voor het raadhuis Mevrouw de weduwe C. Scheer-Eggink te Haarlem dochter van wijlen de heer J. Eggink, in leven ambtenaar ter gemeente secretarie, heeft aan de gemeente twee olieverfschilderijen geschonken, het ene voorstellende de Ringvaart bij Schalkwijk, het andere enige vissersschepen aan het strand bij Zandvoort. Zij hoopt te kunnen bijdragen in de versiering van het gerestau reerde raadhuis, waarin haar vader drie enveertig jaar met genoegen heeft gewerkt. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het geschenk te aanvaarden en mevrouw Scheer de grote erkentelijkheid voor de royale gift te betuigen. Plantsoen te Zwanenburg In het begin van het jaar heeft de ge meenteraad besloten tot het aanleggen van een plantsoen te Zwanenburg: het plan zou uitgevoerd worden overeenkomstig een ontwerp van het tuinarchitectenbureau Buys-Meijers-Warnau te 's Hertogenbosch in D.A.C.W.-verband (voorheen D.U.W.). Ten laste der gemeente zou een bedrag van ongeveer f 26.000 komen. Inmiddels is ge bleken, dat het niet mogelijk is personeel voor dit werk aan te trekken en daarom hebben B. en W. zich gewend tot de N.V. Grontmij - onder wier leiding het werk zou worden uitgevoerd - en verzocht prijs opgave te verstrekken in de vorm van vrij werk. De kosten worden geraamd op f 60.000. Het college stelt de raad voor het plantsoen als vrij werk te doen aanleggen en het werk op te dragen aan de N.V. Grontmij te Zwolle. De N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeen ten heeft het plan opgevat in de omgeving van het kerkgebouw der Gereformeerde gemeente langs een nog aan te leggen ver bindingsweg van de Kruislaan naar de Raadhuislaan elf eengezinswoningen te bouwen in twee blokken van vier aaneen en een blokje van drie. Het is noodzakelijk het uitbreidingsplan in onderdelen Hoofd dorp-West te wijzigen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor daartoe te besluiten. aan een school, waarvan het rectoraat wordt bekleed door de president-curator van het avondlyceum. Zij menen te weten, dat ten tijde van de benoeming van de heer Vijverberg tot leraar wiskunde aan de school van de pre sident-curator, in Haarlem gelijktijdig nog enkele vacatures van leraar wiskunde te vervullen waren. Naar hun gevoelen moet het daarom bevreemding wekken, dat de heer Vijverberg niettemin juist voorge dragen moest worden voor benoeming tot leraar wiskunde aan de school, waarvan de president-curator rector is. De positie van rector van een avondlyceum komt hun voor van dien aard te zijn, dat zijn gezag tegenover leraren en leerlingen meer er kend kan worden naarmate hij een grotere mate van zelfstandigheid en van onafhan kelijkheid van het curatorium bezit. Verder betreuren deze oud-leerlingen het, dat voor de rector en de leraren de rechtspositie niet geregeld is, waaraan zij toevoegen: „Wellicht laten zij zich hierbij sterk drij ven door hun waardering en erkentelijk heid voor rector Van Dijck en de staf van leraren, maar hoe het ook zij, het heeft in hoge mate hun rechtsgevoel geschokt te moeten ervaren, dat gedurende het ach terliggende cursusjaar door bepaalde oor zaken de mogelijkheid bleek te bestaan de rector en de leraren zonder enige vorm van proces van de school te kunnen zien verdwijnen. Temeer betreuren zij dit, waar rector Van Dijck en de leraren zich zo bij voortduring ingezet hebben - velen zelfs nog belangeloos in hun vrije tijd - voor de instandhouding van de school en de be langen der leerlingen". Over de selectie van nieuwe leerlingen, wordt opgemerkt, dat deze oud-leerlingen het zeer zouden betreuren, indien een nieuw principe van selectie van nieuwe leerlingen zou worden toegepast, dat, naar hun gevoelen, zou leiden tot willekeur. Zij zouden het zeer op prijs stellen, in dien elke nieuwe leerling zoals dit ook met hen geschied is de gelegenheid krijgt te bewijzen wat hij waard is en niet eventueel zonder meer maar reeds bü de aanmelding wordt afgewezen. Naar hun gevoelen moet het onmogelijk zijn hoe bekwaam en ervaren een rec tor overigens ook moge zijn bij eerste oogopslag reeds te kunnen constateren of een leerling al dan niet in staat zal zijn het onderwas op het avondlyceum met vrucht te doorlopen. Zij menen tijdens het doorlopen van het Haarlems Avondlyceum geen schade te hebben ondervonden van leerlingen, die helaas om de een of andere reden niet mee konden komen. Huns inziens kunnen „zwakke broeders" geen invloed op het tempo van het onderwijs uitoefenen, aan gezien dit tempo op het Haarlems Avond lyceum nu eenmaal niet rekbaar kan zijn. Gesteld, dat zij dit wel konden, dan nog zal dit huns inziens toch maar zeer kort kunnen duren, aangezien deze leerlingen al spoedig achter raken en van school ver dwijnen. Zij menen te moeten betreuren, dat het curatorium gedurende het achterliggende cursusjaar - voorzover hun bekend - geen enkele maal persoonlijk de lessen van do centen heeft bijgewoond om zich op de hoogte te stellen van de kwaliteiten en het tempo van het onderwijs. Ware dit wel geschied, dan zou het curatorium wellicht het bovenstaande m,eer kunnen onder schrijven dan mogelijk thans het geval kan zijn. Voorts is het naar hun gevoelen onrede lijk, dat men het verval van leerlingen aan het nog slechts enkele jaren bestaande Haarlems Avondlyceum gaat vergelijken met dat van avondlycea, die reeds meer dan 20 jaar bestaan. Een en ander is dan ook oorzaak, dat deze oud-leerlingen menen de nieuwe gang van zaken aan de hun zo dierbare school met bezorgdheid tegemoet te moeten zien; ook onder de leerlingen, die binnenkort de Na diefstal van anemonen: Een vijftigjarige los arbeider uit Haar lem, die zich Donderdagmorgen voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden had, was tenlaste gelegd diefstal van een hoeveelheid anemonen te Santpoort, ge volgd door bedreiging met geweld. De Haarlemmer was op 17 Juli naar IJmuiden getrokken, had daar enkele glazen bier gedronken en via Santpoort begaf hij zich in de richting van zijn woonplaats. In een tuin langs het Kerkpad zag hij anemonen staan; toen hij bezig was een aantal uit de grond te halen, werd dit opgemerkt door een zevenentwintigjarige zoon van de eigenaar. Deze begaf zich naar de Haar lemmer, die een mes uit zijn achterzak haalde en de tuinderszoon hiermee bedreig de. Hij zou o.a. gezegd hebben: „ik wil met je afrekenen, ik steek met dit mes". De Haarlemmer verklaarde voor de recht bank, dat het wel mogelijk kon zijn, dat hij de woorden gebruikt had, maar dat hij het zich niet meer kon herinneren. Het was de bedoeling van de tuinderszoon ge weest om de fiets van de Haarlemmer af te nemen en hiermee naar de politie te gaan. Toen hij met het mes bedreigd werd, heeft hij er van afgezien. De los arbeider is later op de fiets verdwenen, maar kort daarna is hij aangehouden. De officier van justitie noemde de ten- laste gelegde feiten ernstig en eiste een gevangenisstraf van zeven maanden, waar van vier maanden voorwaardelijk. De verdediger mr. B. de Boer vroeg op juridische gronden vrijspraak en beval voorts een voorwaardelijke straf aan. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 8 September. school weer gaan bevolken, heerst veel be roering. Zonder zich in staat en bevoegd te achten het bovenstaande in zijn werkelijke ach tergronden te doorzien, hebben zij het volle vertrouwen niet tevergeefs op de raad een vurig beroep te hebben gedaan om alle nodige maatregelen te nemen, opdat rector Van Dijck en de leraren recht worde ge daan, hun rechtspositie met de nodige waarborgen worde omringd, en de toela ting van nieuwe leerlingen, nu en in de toekomst, veilig worde gesteld. Het adres werd ondertekend door mejuf frouw R. Reemeijer en de heren C. Blom, F. Eichenberger, E. Broekman en J. F. G. van Berkum. De plaatselijke commissie te Heemstede van „Draagt elkanders lasten" instelling van het Christelijk Nationaal Vakverbond houdt een lijstcollecte voor de t.b.c.-be strijding van 29 Augustus tot en met 2 Sep tember en een straatcollecte op 3 Septem ber. Dames en heren die willen medewer ken aan het welslagen van deze inzameling kunnen zich opgeven bij G. van Berneveld, Berkenlaan 10 in Heemstede. Woensdagochtend omstreeks 10 uur heeft de 52-jarige Haarlemse loodgieter J. H., die op het dak van een huis aan de Bilder- dykstraat aan het werk was, een val van twaalf meter diepte gemaakt toen een op het dak bevestigde hysinstallatie naar be neden stortte en hem meesleurde. De loodgieter en zijn 25-jarige knecht bedienden zich bij hun werkzaamheden op het platte dak van het huis op nummer 32 in deze straat van een hijsinrichting ge plaatst aan de rand van het dak. Teneinde het voorovervallen van deze installatie te beletten, werd een zak grint als tegenwicht aan het geheel bevestigd. De patroon gaf na enige tijd opdracht aan zijn knecht de zak grint te verwijderen met het oog op enige andere werkzaamheden op die plaats. Men verzuimde echter daarna de zak grint weer aan te brengen, hetgeen ernstige ge volgen had. Toen de loodgietersknecht een rol asphaltpapier ophees en de rol ongeveer dertig centimeter boven de grond zweefde, hoorde hij een vreemd geluid boven zich. Tot zijn ontsteltenis zag hij, dat de gehele hijsinrichting naar beneden kwam en de loodgieter meesleurde. Als gevolg van deze val van twaalf meter liep de loodgieter een gecompliceerde linkerpolsbreuk op en voorts klaagde hij over pijn in de borst en rug. Hij is opgenomen in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo. iv 'r •- «if De Bloemendaalse politie verzoekt de automobilist die Woensdagmiddag betrok ken was by een verkeersongeluk op de Zandvoorterweg ter hoogte van de Merel laan in Aerdenhout en de getuigen van dit ongeval zich by haar te vervoegen. Het ongeluk gebeurde omstreeks tien minuten voor half vier. Een crèmekleurige personenauto, die in de richting Zandvoort reed, sloeg bij de Merellaan links af, waar door een uit de tegenovergestelde richting 'komende motorfietser plotseling krachtig moest remmen om een aanrijding te voor komen. Daarbij is hij geslipt en gevallen. De motorfietser, een inwoner van Krimpen aan de Lek, kwam er redelijk goed af met een wondje aan een been, gescheurde kle ren en een beschadigd voertuig, maar zijn duopassagier, de 51-jarige heer B. Klein uit Oud-Alblasserdam, bleef met een bloeden de hoofdwonde bewusteloos op het wegdek liggen. Hij werd naar het Marinehospitaal in Overveen overgebracht. Vanmorgen kon men meedelen, dat zijn toestand aanzienlijk gunstiger was geworden dan men verwacht had. Waarschijnlijk is er geen sprake van een schedelbasisfractuur, zoals men aan vankelijk vreesde, maar alleen van een ernstige hersenschudding. De automobilist schijnt van het ongeluk niets gemerkt te hebben en is doorgereden. ADVERTENTIE Kolen» 'Contant Naar wij vernemen is er nog weinig verandering in het „schoolconflict" te Zwanenburg. Vanmorgen hebben zich twaalf (gisteren waren het er dertien) leerlingen gemeld aan de Prins Bernard- school, waar zij door het hoofd werden geweigerd omdat deze leerlingen door de afdeling onderwijs van de gemeentesecre tarie in Haarlemmermeer opgegeven zijn als leerlingen van de Julianaschool. Zoals wij reeds hebben meegedeeld ge ven de ouders echter de voorkeur aan plaatsing van hun kinderen op de Prins Bernhardschool. De wethouder van On derwijs van Haarlemmermeer had de kin deren op de Julianaschool ingedeeld, om dat anders een leerkracht „boventallig" zou worden. Men kon ons nog met mee delen tot welke maatregelen het gemeen tebestuur of de inspecteur voor het lager onderwijs zullen overgaan. HET WATERVERBRUIK in Haarlem is hoger dan ooit tevoren, zo vernamen wy hedenmorgen van de directeur van het Haarlemse waterbedryf, ir. H. Hollaar. Men kan het in Haarlem nog aan door dag en nacht door te pompen. De continuïteit in de grote behoefte maakt enige voorraadvorming onmogelyk, zodat men geheel bij de dag levert. Toch heeft men het tot dusver nog zonder moeilykheden aangekund. Het verbruik gedurende Juli was tien percent hoger, dan het hoogste voorgaande maandverbruik en vermoedelyk zal dit in Augustus nog stygen. Het verbruik per etmaal varieerde van ruim 16.000 m3 tot 17.000 m3 en het normale etmaalverbruik ligt tussen de 11.000 en 12.000 m3. Het maximum-uurverbruik gedurende deze maanden brak ook alle records: 1230 m3 tegen 800 m3 als normaal uurverbruik. Het Haarlems waterleidingbedrijf heeft een uitbreiding van de capaciteit voor de boeg, de werkzaamheden daartoe zijn in volle gang, maar dit jaar heeft men het ook nog kunnen redden, zelfs nog met een redelijke marge tussen top-verbruik en totale capaciteit. Indien deze droge periode echter vroeger was gekomen, in de tijd van allerlei jonge wasdom en dienover eenkomstig tuintje-sproeien tot diep in de avond, dan zouden moeilijkheden in de voorziening zeker niet uitgesloten zijn ge weest. Het Provinciaal Walerleidingbedryf van Noordholland, de grootste strcekwaterlei- ding in ons land, die meer dan 140.000 af nemers telt, heeft Maandag op top-capaci- teit gewerkt om aan de behoefte te vol doen. Of dit overigens geheel als een be hoefte moest worden beschouwd, valt nog te bezien in zeer veel gevallen is er nog sprake van een achteloos verbruik van water, waartoe de verleiding in het voor- zieningsgebied van het P.W.N. nu eenmaal groter is, dan bijvoorbeeld by bedryven met een bemeterd waterverbruik, door een tarifiëring onafhankelijk van het gebruik tegen een vast bedrag. Vooral ook met het oog daarop voert het P.W.N. een intensieve anti-verspillings actie: zij die meer water verbruiken dan zij nodig hebben, kunnen daarmee anderen in hetzelfde verzorgingsgebied duperen, zo als bijvoorbeeld de verbruikers aan de uit einden der transportleidingen, waar de druk als gevolg daarvan afneemt. De actie tegen de verspilling van water wordt voorts gevoerd met het oog op de beperkte capaciteit van de technische installaties en van het wingebied. Om de juiste tijd der actie met de meeste trefkans te kunnen bepalen baseert het P.W.N. zich mede op weerkundige gegevens. De gegevens, welke haar thans ter beschikking staan, zijn dan aanleiding tot een eventuele intensivering van de propaganda tegen waterverspilling: ook dezer dagen is weer een dergelijke waarschuwing ontvangen dat voorlopig op aanhouden van het warme droge weer moet worden gerekend. Zal het de komen de Maandag nog even warm en droog zijn als thans, dan zal de piek van het verbruik wellicht nog boven die van jongstleden Maandag uitsteken en dan zal de voorzie ning zeer zeker moeilijkheden opleveren. De afgelopen Maandag was het verbruik ten Noorden van het Noordzeekanaal 81.643 m3, hetgeen nog iets hoger is dan het hoogste etmaal-verbruik tot dusver, en wel op Maandag 11 Juli j.l., dat ongeveer 81.500 m3 bedroeg. De totale eigen productie van het P.W.N. was op Maandag 22 Augustus 92.782 m3, hetgeen eveneens een nieuw maximum betekent.dat grenst aan de totale capaciteit. Vandaar dat het bedrijf met het oog op de komende Maandag (Maandagen zyn al tijd de hoogtepunten in het verbruik en Zondagen de dieptepunten) met allerlei haar ten dienste staande middelen de actie voor de beperking van het waterverbruik tot het dringend nodige zal voeren. Zy heeft daarby thans ook de medewer king van de P.T.T. in Noordholland ver kregen voor korte uitzendingen over de radio-distributie. Het gaat het P.W.N. er helemaal niet om het waterverbruik tot in het ongeriefelijke te doen beperken. Men kan al het water gebruiken dat men nodig heeft op voorwaarde, mits men het maar niet nutteloos laat lopen en dat gebeurt nog maar al te veel. Het P.W.N. voorziet behalve Noordhol land ten Noorden van het Noordzeekanaal ook gedeeltelyk het Gooi en Noordholland ten Zuiden van het Noordzeekanaal op de gemeenten Velsen, Haarlem, Zandvoort, Heemstede, Amsterdam, Nieuwer- en Ouder-Amstel en Bloemendaal na (deze laatste gemeente „bedruipt" zichzelf met uitzondering van Vogelenzang dat by het verzorgingsgebied van het P.W.N. hoort). Haarlemse rechtbank Voor de Haarlemse rechtbank stond Donderdag terecht een vertegenwoordiger uit Zaandam, verdacht van verduistering van een auto. Begin Maart had hij zich tot een garagehouder in Zaandam gewend, met verzoek een auto te mogen huren voor het maken van een tocht van veertien da gen naar België. Afgesproken was, dat de vertegenwoordiger de auto kon kopen, als hij binnen veertien dagen de garagehouder op de hoogte zou stellen van de koop. De autohuurder trok naar Parijs, om daar te solliciteren voor een betrekking in Midden- Afrika, aldus deelde hij aan de rechtbank mee. In de Franse hoofdstad verkocht hij de auto voor ruim f400, daar hij geldge brek had. Inmiddels had de garagehouder een aanklacht ingediend wegens verduiste ring en toen bekend was, dat de vertegen woordiger in Frankrijk was werd zijn aan houding verzocht. Kort daarop volgde zijn arrestatie en hij bleef drie maanden in hechtenis in Parijs, alvorens hij naar Ne derland werd overgebracht. Ongeveer twee maanden is hij thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat verdachte een zware schuld op zich geladen heeft; de garage houder is in moeilijkheden geraakt en het gezin wordt er de dupe van. Getracht is de auto uit Parijs naar Nederland te krij gen, maar het bleek, dat zij ernstig bescha digd door een aanrijding in een garage stond. De eis luidde een gevangenisstraf van één jaar, waarvan vier maanden voor waardelijk. De verdediger mr. Tonino merkte op, dat verdachte plannen had een baantje te zoe ken in Afrika en geld over te sturen, als hij wat verdiend had. Dit werd hem on mogelijk gemaakt, omdat arrestatie volgde. Het is mogelijk, dat verdachte zelf de over tuiging had, dat hij zich niet opzettelijk aan heling schuldig maakte. Aangezien verdachte drie maanden in Parijs in hech tenis heeft gezeten, verzocht pleiter het onvoorwaardelijk deel van de straf te ver korten. Uitspraak op 8 September. Het verbruik in Zandvoort is ook ongekend hoog: bijvoorbeeld in de week van 15 tot 21 Augustus bedroeg het 3200 m3, hetgeen wel vlak bij het leveringsmaximum is, want dat be draagt 3300 m3! Het normale week- verbruik in Augustus is 2280 m3, dus ruim 1000 m3 lager. Het Zand voorts waterleidingbedrijf pompt ook dag en nacht door en in de vroege ochtend worden de filters, gespoeld om de volle capaciteit te kunnen uitbuiten. Er zijn vier nieuwe bronnen geprojecteerd, doch daarvan zal Zandvoort pas het vol gend jaar profiteren. Het grootste verbruik geschiedt bij de bouwprojecten en vooral ook bij de douches op het strand. Zout water lokt nu eenmaal sterk het gebruik van zoet water uit. In Heemstede is het verbruik sinds Juli niet toegenomen, mede doordat het be sproeien der tuinen sterk is afgenomen. Vrijdag 15 Juli was een topdag met een verbruik van 4020 m3 tegen 2600 m3 als daggemiddelde. Deze dag is tot dusver niet geëvenaard of overtroffen. De inkoop in Juli van dit jaar verschilt wel aanzienlijk van die in dezelfde maand der voorgaande jaren: in Juli 1953: 76.245 m3; in Juli 1954: 67.895 m3 en in Juli 1955: 91.685 m3! Ook in Bloemendaal is het leverings maximum niet bereikt al is het verbruik in het algemeen wel 20 percent hoger, dat is een daggemiddelde van 3800 m3 tegen een gemiddeld dagverbruik, berekend over een geheel jaar, van ongeveer 2000 m3. De topdag was hier 15 Juli met een dagver bruik van 4577 m3 in Bloemendaal. BELGRADO (Reuter). De Joegosla vische vice-president Voekmanovitsj, heeft besprekingen gevoerd met Rakosi, secre taris van de Hongaarse communistische partij, en premier Hegedues van Hongarije. Dit is het eerste onderhoud tussen leiders der twee landen sedert de breuk tussen Joegoslavië en de Cominform in 1948. Vol gens het officiële Joegoslavische pers bureau Tan joeg werd het overleg Zondag te Boedapest gehouden. De Joegoslavische vice-president is op weg naar de Sovjet- Unie voor het voeren van economische be sprekingen. „Bepaalde belangrijke kwesties over de betrekkingen tussen beide landen werden besproken", aldus Tanjoeg. President Tito heeft de Hongaarse lei ders onlangs verweten, dat zij niet oprecht waren in het door hen geuite verlangen om de vriendschappelijke betrekkingen met Joegoslavië te herstellen. CANBERRA (Reuter) Bij het indienen van de begroting voor 1955/56 heeft Sir Arthur Fadden de Australische minister van Financiën medegedeeld, dat voor het komende begrotingsjaar geen belasting verlaging kan worden verwacht. De minis ter wees er op, dat de grote concurrentie voor arbeidskrachten en materialen een gevaar betekent voor de stabiliteit van het bedrijfsleven. By de indiening van de begroting is er van uitgegaan dat er geen verhoging in de koopkracht mag komen. Eventuele belas tingverlagingen zouden de koopkracht der bevolking nog doen toenemen en aange zien het algemene peil der uitgaven reeds hoog is zou de vraag naar arbeidskrachten en materialen nog toenemen. De minister voegde hieraan toe dat er steeds meer te kenen zijn welke wijzen op een gespannen situatie in de economische toestand van dat land. De inflatie heeft nog slechts een milde vorm Kerk en Vrede houdt haar jaarlijkse landelijke conferentie op Zaterdag 24 en Zondag 25 September a.s. in Amsterdam, onder leiding van haar voorzitter prof. dr. J. de Graaf uit Utrecht. Op het programma staan inleidingen van ds. J. J. Buskes „Rassenprobleem in Afrika", ds. J. B. Th. Hugenholtz „Inter nationaal hulpwerk", prof. dr. J. de Graaf „Rusland", ds. W. Knoppers „Jongeren werk", dr. M. van der Voet „Blijvende op dracht". Op Zaterdag is er een openbare bijeen komst, waar dr. Martin Niemöller spreekt over „Duitsland tussen Oost en West". Deze openbare bijeenkomst vindt plaats in het gebouw der Vrije Gemeente om 8 uur. De overige zittingen vinden plaats in het Instituut voor de Tropen. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer zal op 8 Sep tember met een gecharterde Constellation van de West-Duitse Lufthansa rechtstreeks van Keulen naar Moskou vliegen. Dit is tijdens de voorbesprekingen van gezant- schapsraad Von Tschirschky, die te Moskou de protocolaire aangelegenheden van de reis regelt,met de Russen overeengekomen. Op het vliegveld Wahn zal een Sovjet navigator aan boord gaan. Het verblijf van dr. Adenauer in de Sovjet-Russische hoofd stad zal ongeveer een week duren. De bondskanselier vertrekt Zaterdag uit zijn Zwitserse vacantieoord Mürren naar Bonn. Adenauer neemt zijn eigen Mercedes Benz limousine mee naar Moskou. Volgende week begint het overleg tussen Adenauer en de Bondsdagfracties met inbegrip van de sociaal-democratische oppositie, over de politiek die in Moskou zal worden gevoerd. Intussen is het aantal Oost-Duitsers, dat om politieke redenen asyl in de bondsrepu bliek vraagt, de laatste twee weken sterk gestegen. Lag het gemiddelde tevoren bij tweehonderd vluchtelingen per dag, thans bedraagt het vijfhonderd. Zondag meldden zich in West-Berlijn bijna 1100 Oost-Duit sers. In West-Duitse kringen leidt men hieruit af, dat zich van de bevolking van Oost-Duitsland een grote moedeloosheid meester heeft gemaakt. Zij heeft blijkbaar evenmin als de mensen in de bondsrepu bliek weinig vertrouwen dat de reis van Adenauer tot herstel van de staatkundige eenheid van Duitsland zal leiden. Zij is er kennelijk van overtuigd, dat de scheiding nog jaren zal duren en misschien wel blij vend zal zijn. Echte politieke vluchtelingen zijn de Oost- Duitsers, die in West-Berlijn asyl vragen, niet. Hun leven is niet in gevaar. Zij „emi greren" naar de bondsrepubliek omdat zij geen hoop meer hebben. Zij kunnen de ge dachte van een politieke stabilisatie van de Oost-Duitse volksrepubliek niet meer ver dragen, noch meer jaren van distributie, arbeidsnormen, arrestaties en deportaties. HARWELL (Reuter/UP) De Britse autoriteiten hebben Woensdag de zwaar bewaakte hekken van het atoomcentrum te Harwell in het graafschap Berkshire ge opend voor 1500 atoomgeleerden uit meer dan dertig landen, waaronder de Sovjet- Unie, Tsjechoslowakije, Hongarije, Bulga rije, Roemenië en Polen. Het was de eer ste maal dat geleerden uit andere landen dan het Britse Gemenebest en de Verenig de Staten het Britse atoomcentrum moch ten bezoeken. De Sovjet-delegatie van vijftien man stond onder leiding van prof. Blokjintsjev, wetenschappelijk directeur van de eerste Russische atoom-krachtcentrale bij Mos kou. De geleerden waren per vliegtuig overgekomen uit Genève, waar zij de con ferentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie hadden bijgewoond. Zij wer den bij aankomst in Harwell begroet door Sir John Cockcroft, de directeur van het atoomcentrum. In groepen werden de geleerden, die hun fototoestellen aan de ingang hadden moe ten afgeven, door gidsen en tolken langs speciaal ingerichte tentoonstellingen ge leid. Zij konden van nabij vier reactors be kijken. Atoomschool ZÜRICH de 43-jarige Zwitserse za kenman Fritz Meill is van plan de eerste Europese atoomschool te openen aan de oever van het meer van Constance. Het les geld zal ongeveer negentig gulden per dag bedragen. Men zal kunnen kiezen uit een verscheidenheid van cursussen die gegeven zullen worden door mannen van naam wier salarissen zullen variëren van 2500 tot 5000 Zwitserse francs per maand. 3-3Nederl.'47 3 Nedl 1962/64 A.K.U Calve Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union fidewater Slotkoers gisteren 100 10U/2 358 320 335 344V2 515 331 474% 230 477% 28272 672% 639% 149% 231 207 256 164% 174l5/ia 279% 245% 250 253% 78 14972 107% 13U7i6 61% 31 Openings koersen 100% 101% 362 322 336 345 513 333 490 230 483% 282 678 64272 150 230% 205 256 169 178% 279% 2457s 250 253% 78% 151 109 129% 61% 31

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10