Nieuwe spelling op 1 September Weerbericht Fransen en Marokkanen kwamen in Aix tot een compromis Berberstam gaf zich over na offerande bij Oued Zem Opnieuw incident bij Gaza verzoeningsplan van Dulle: Nog vrijheid voor de scholen bij gebruik voornaamwoordelijke aanduidingen Nieuwe commissie voor bastaardwoorden Ben Arafa zou verhuizen naar Tanger en Grandval zou onstlag nemen Fransen zetten offensief voort tegen de vluchtelingen in de bergen Oud-nazi ontmaskerd door Joods weekblad Nederlandse Meteor bij Beesd neergestort NAVO heeft in Europa honderd divisies Het woord is aan Ultimatum aan muiters in Soedan verlengd Het blijft nog vrij warm 70e JAARGANG No 42 ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1955 299e JAARGANG No 193 Bolsjewisme volgens ambtenaar groter gevaar dan nazisme Chinees-Amerikaans gesprek in Genève uitgesteld Piloot kwam om het leven Zuidelijken vrezen overgave aan de Noordelijke troepen Weerrapport |E Gevaarlijke situatie in het Midden Oosten Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- g 1 I 1 1 B Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor l""! Ir I JJJ| 1 1^^ S Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. I JL Jl J1 1 1 1 1 I S3 J? M jt feL J I A V Jl franco p.p. 7.- Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, TeL 15295. ^^*^1 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directeur Hoofdredacteur» Robert Peereboom OPRECHTE HAARLE 1VI SCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP 1 SEPTEMBER ZAL, op grond van een Koninklijk Besluit van 23 Augustus, ter uitvoering van de Spellingwet van 14 Februari 1947, van kracht worden de regeling van het voornaamwoordelijk gebruik, het gebruik van de tweede-naamvalsvormen als der, dezer en zijner, de schrijfwijze van bastaardwoorden en tussenklanken in samenstellingen, zoals deze zijn voorgeschreven in de in Augustus 1954 uitgegeven Leidraad en de Woordenlijst der Nederlandse Taal, samengesteld door een com missie van Nederlandse en Belgische deskundigen. Terwille van een zoveel mogelijk unifor me toepassing van de woordenlijst in de gevallen waarin dubbelvormen voorkomen, heeft sedert September van het vorige jaar tussen de Belgische en de Nederlandse re gering een intensief overleg plaats gevon den, daar beide regeringen waren bezield door het verlangen de eenheid van de schrijfwijze van de Nederlandse taal in Ne derland en België na te streven en te be vorderen Dit overleg heeft ertoe geleid, dat voor wat betreft de voornaamwoorde lijke aanduiding en de schrijfwijze van de bastaardwoorden van de Belgische en de Nederlandse regering een aanbeveling van gelijke strekking zal uitgaan. Aan de scholen wordt aanbevolen dat met ingang van 1 September 1955, voor wat betreft de voornaamwoordelijke aanduiding van de met v. (m.) aangeduide zelfstan dige naamwoorden vrijheid wordt gelaten, zodat zowel het gebruik van „zij" en „haar" als van „hij" en „zijn" wordt toe gestaan. Een uitzondering hierop vormt een groep van woorden (deugd, drift, eer, enz.), waarvoor in de Leidraad een voor keur voor de „zij"-aanduiding is gegeven. Voor de dubbelvormen van bastaardwoor den, waarbij een voorkeur is aangegeven, wordt aanbevolen die voorkeurspelling te volgen. Een consequent gebruik van de an dere spelling zal niet als fout worden aan gemerkt. Aan de openbare lichamen wordt aanbe volen met ingang van 1 September 1955 in alle van de ministeriële departementen, autoriteiten, colleges en ambtenaren uit gaande stukken voor de voornaamwoorde lijke aanduiding van de met v. (m.) aange duide zelfstandige naamwoorden de „zij"- aanduiding te volgen, evenals voor de groep van de v. (m.) woorden (deugd, drift, eer, enz.), waarvoor in de Leidraad een voorkeur voor de zij-aanduiding is ge geven, en dat voor de dubbelvormen van bastaardwoorden, waarbij een voorkeur is aangegeven, die voorkeurspelling wordt gevolgd. Er zal een beperkte gemengde Neder lands-Belgische commissie worden inge steld, waarin vertegenwoordigers van het lager-, het voorbereidend hoger- en het middelbaar onderwijs zitting zullen heb ben. Aan deze commissie zal worden op gedragen vóór 1 Juli 1956 na te gaan, welke bastaardwoorden in aanmerking komen om op de scholen, zowel in België als in Ne derland, uitsluitend in de progressieve spelling te worden geschreven. De Nederlandse en de Belgische regering zijn voornemens aan het Belgisch-Neder lands cultureel accoord de bepaling toe te voegen dat beide verdragsluitende partijen er zich toe verbinden overleg te plegen om trent alle regelingen inzake de schrijfwijze van de Nederlandse taal en alles in het werk zullen stellen om eenvormigheid van de schrijfwijze der Nederlandse taal te be vorderen. Soepelheid by examens Aan de scholen heeft de minister van Onderwijs, Kuristen en Wetenschappen een circulaire gezonden met richtlijnen. Om een geleidelijk aanleren van de nieuwe voorschriften mogelijk te ma ken, zal de minister er op aandrin gen, dat bij het afnemen van de eerstkomende examens tot en met de examens, die het schooljaar 1956-1957 af sluiten, bij de beoordeling van het in het Nederlands gestelde schriftelijke werk van de candidaten soepelheid wordt betracht. De invoering van de nieuwe regeling be hoort volgens de minister vooralsnog geen aanleiding te zijn thans in gebruik zijnde en nog niet versleten boeken door nieuwe te vervangen. Van onze correspondent in Parijs) DE RONDE TAFELCONFERENTIE van Aix-les-Bains tussen het Franse comité van vyf ministers en een Marokkaanse afvaardiging is om twaalf uur vannacht besloten. Premier Faure heeft na afloop verklaard dat er een compromis is bereikt en dat de besprekingen vruchtbaar zijn geweest. Morgen moeten de resultaten van Aix door de ministerraad bekrachtigd worden en daarom kon de premier er niet veel over zeggen. Algemeen wordt aangenomen, dat het compromis uit drie of vier belangrijke punten bestaat. De huidige sultan Ben Arafa, sinds 1953 na een staatsgreep onder de regering-Laniel op de troon, zal van Rabat naar Tanger verhuizen. Hy heeft daar een prachtig paleis gekocht, dat de laatste week aanzienlijk verfraaid moet zijn. Officieel zou hij geen afstand doen van de troon. Hij trekt zich terug. Een nieuwe sultan zal voorlopig niet gekozen worden. Er komt een troonraad van drie leden, van wie er een als officieuse vertegenwoordiger zal worden beschouwd van de verbannen sultan Ben Joessef, die de meeste Marokkanen voor hun wettige souve- rein houden. Doorkijkje op het Delftse Prinsenhof, waar de Vereniging van Handelaren in Oude Kunst tot half September weer haar jaarlijkse Antiekbeurs houdt. Zij had voor die reeds internationaal befaamde expositie moeilijk een geschikter plaats kunnen vinden dan dit sfeerrijke historische bouwwerk, dat immers zelf reeds een treffend staalje van „oude kunst" is. BONN (ANP) Een beruchte oud-nazi heeft het veld moeten ruimen na vele jaren een eerste viool te hebben gespeeld in de officiële anti-communistische propa ganda der bondsregering. Dr. Eberhard Taubert heeft zich teruggetrokken als vice- voorzitter van de door de bondsregering gesteunde „Volksbond voor vrede en vrij heid", nadat het Joodse weekblad in Duits land een boekje over zijn nazi-verleden had open gedaan. Taubert was onder meer lid van het be ruchte volksgerechtshof der nazi-regering. In het officiële bulletin van de bonds regering is een briefwisseling gepubliceerd, waaruit blijkt, dat een ambtenaar van het ministerie voor de Duitse eenheid de uit gever van het Joodse blad had gewaar schuwd het verleden van Taubert niet aan het licht te brengen. In dit geval zou de uitgever worden geklasseerd „in de groep van journalisten, die de strijd tegen het Bolsjewisme tegenwerken". In dezelfde groep diende volgens de ambtenaren de hoofdredacteur van het grootste West- Duitse dagblad, „Die Welt", te worden ge plaatst. De hoofdredacteur van „Die Welt" heeft van minister Kaiser geëist, dat deze verdachtmaking zou worden teruggenomen, hetgeen prompt geschied is. LONDEN (Reuter). Het Egyptische legerhoofdkwartier deelt mede, dat bij een treffen in het gebied van Gaza twaalf Is raëliërs het leven hebben verloren. „Egyp tische troepen traden op tegen twee Is raëlische patrouilles, die ten Oosten van Gaza de bestandslijn overschreden en joe gen hen terug naar door Israël bezet ge bied van Palestina", aldus een Egyptisch communiqué. Zij werden op de vlucht door Egyptische troepen achtervolgd met het gevolg, dat twaalf Israëliërs het leven lieten. Aan Egyptische kant zijn geen do den gevallen. Het Egyptische communiqué vermeldt verder, dat ook gisteren de bestandslijn tweemaal door Israëliërs is overschreden. Van Israëlische zijde is meegedeeld, dat de Egyptenaren in 12 uur tijd het bestand drie maal hadden geschonden. I Egypte heeft Woensdag driemaal de be sprekingen met Israel over een vermin dering van de spanning afgebroken. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft meegedeeld dat Israëlische troepen Vrijdagmorgen een heuvel in het gebied van Gaza hebben bestormd en in genomen, die in de afgelopen nacht door de Egyptenaren was bezet. De Egyptische troepen trokken zich daarna op Egyptisch grondgebied terug. TEL AVIV (Reuter). Volgens het Is raëlische leger hebben gewapende Egyp tenaren in het gebied van Gaza een Is raëlische kolonist in een jeep in een hin derlaag gelokt en gedood. Een tweede in zittende van de jeep slaagde er in te ont komen. De woordvoerder verklaarde verder dat gewapende Egyptenaren eveneens een Is raëlische bron in het gebied van Mafalssim hebben opgeblazen. De flesvormige strook van Gaza zelf, die 25 mijl lang en 7 mijl breed is, is misschien strategisch gezien onvex-dedigbaar, maar een groot deel van het Egyptische leger en de Egyptische luchtmacht is geconcentreerd ■n hel gebied van Rafah el Arisch in Mettertijd zal er een nieuwe sultan wor den aangewezen of gekozen, wiens macht zal worden teruggebracht tot de bevoegd heden van een constitutioneel vorst. De nieuwe sultan moet passen in het demo cratische bestel, waarmede Parijs Marokko gelukkig hoopt te maken. Hoe dat bestel cr uit zal zien, moet de nieuwe Marok kaanse regering met Frankrijk bespreken en beslissen. De nieuwe regering schijnt op papier al vast te staan. Alle drie grote partijen de onafhankelijken, de traditio nalisten of aanhangers van El Glawi en Ben Arafa en tenslotte de nationalisten van de Istiqlal partij zullen er zitting in krijgen. Wanneer deze regeling tot stand is ge komen, dank zij niet onbelangrijke conces- cies van de rechtse ministers als Pinay en 9 Noord-Oost Egypte, dicht bij de grens strook van Gaza. Premier Nasser heeft nog onlangs ge zegd, dat elke Israëlische aanval op de strook bij Gaza een totale oorlog tussen Egypte en Israel tengevolge zou hebben. Neutrale waarnemers vrezen dat, wan neer beide landen niet de grootste beheer sing tonen de omstreden strook bij Gaza aanleiding kan worden voor een oorlog, welke het hele Midden-Oosten in bewe ging zou kunnen brengen. Dulles-flan Mnister Dulles heeft Vrijdag uit naam van president Eisenhower een plan bekend gemaakt voor normalisering van de be trekkingen tussen Israel en de Arabische landen. Dit voorstel omvat drie punten: Een internationale lening aan Israel om dit land te helpen bij het schadeloosstellen van 900.000 Arabische vluchtelingen uit Palestina; de deelneming van de V.S. aan een verdrag waarbij de grenzen tussen Israel en zijn Arabische buurstaten tegen aggressie van welke zijde ook worden be schermd; het definitief vaststellen van de grenzen tussen Israel en de Arabische lan den. De minister ontvouwde dit plan in een grote rede over de buitenlandse politiek voor de raad voor de buitenlandse betrek kingen. Wat het eerste punt betreft zeide Dulles, dat president Eisenhower zal aanbevelen, dat de V.S. in belangrijke mate aan deze lening zullen deelnemen, die de levensom standigheden der vluchtelingen moet ver beteren en de uitvoering van projecten mogelijk moet maken, waardoor hun her vestiging wordt vergemakkelijkt. Aangaande het tweede punt verklaarde de minister, dat president Eisenhower hem had gemachtigd te verklaren dat hij, „ge geven een oplossing van andere aanver wante problemen", zou aanbevelen, dat de V.S. toetreden tot een dergelijk garantie verdrag. Koenig, die aanvankelijk Ben Arafa met alle geweld wilden handhaven, dan heeft premier Faure van zijn kant het zware offer moeten brengen door resident-gene raal Grandval te laten vallen. Grandval zal vermoedelijk tegelijk met Ben Arafa Marokko verlaten. Zoenoffer Men moet nog afwachten hoe de natio nalisten in het protectoraat zyn vertrek zullen opnemen. Nieuwe wanordelijkheden zyn niet uit- gesloten. Grandval had het vertrouwen van de tegenpartij gewonnen, zoals Men- dès-France indertijd in Tunesië. Grand- vals inzichten en plannen hebben de weg tot de regeling van de dynastieke kwestie geopend. Grandval is zo het zoenoffer aan de rechtse partijen en de militairen in Ma rokko, die zyn gezag niet dan met grote moeite hebben willen aanvaarden. Hoe moeilijk de besprekingen tot op het laatst zyn geweest, blijkt uit een bekend making van Ben Arafa, waarin hij ont kent dat er sprake van zijn aftreden en vertrek zou zijn. Naderhand lijken de me ningsverschillen over de interpretatie van de overeenkomst weer te zijn opgeheven. De oornaamste winst van Aix is dat hoewel ten koste van stromen bloeds en tweeduizend doden een aantal Franse ministers door een rechtstreeks contact met de tegenstanders eindelijk een zuiver der inzicht in de ware politieke verhou dingen in xYtarokko heeft kunnen krijgen. Men mag hopen dat Parijs zich in Marok ko door het voorbeeld van Tunesië zal la ten inspireren en dat na verdere bespre kingen, die zeker nog van lange duur zul len zijn, de mogelijkheid van een interne autonomie voor Marokko kan worden ge opend. (Reuter/AFP) Grandval is uit Rabat in Parijs aangekomen voor overleg met regeringsleiders. Hij verklaarde op het vliegveld van Rabat, Zondag terug te zul len zijn. Volgens sommige berichten was het onwaarschijnlijk, dat hij nog naar Ra bat zou terugkeren. Het secretariaat van de Franse socialis tische partij heeft bekendgemaakt, dat een telegram van de Marokkaanse socialis tische partij, waarin gepleit wordt voor handhaving van Grandval aan premier Faure is gezonden. Het secretariaat maak te voorts bekend, dat besloten is de re gering te interpelleren over de Noord- Afrikaanse kwestie. Premier Nasser van Egypte heeft de Amerikaanse ambassadeur in Cairo By- roade verzocht zijn regering er van in ken nis te stellen, dat Egypte het gebruik van Franse troepen in Noord-Afrika als een „vijandige daad" van de zijde der Noord- Atlantische Verdrags Organisatie (NAVO) tegen alle Arabieren beschouwt. GENèVE (Reuter) Op verzoek van ambassadeur Johnson, het hoofd van de Amerikaanse delegatie voor de Chinees- Amerikaanse besprekingen te Genève is een voor heden vastgestelde bijeenkomst tot Woensdag uitgesteld. CASABLANCA (Reuter) Het Franse leger heeft aan de Smaala-stam, die heeft deelgenomen aan de bloedige opstand van het afgelopen weekeinde in Marokko, „Aman" (vergiffenis) aangeboden, die op de traditionele vvyze van de Berbers is aan vaard. Het hoofd van elke stam legde de wapens neer in het bloed van een os die op de plaats van de overgave is geslacht. De Smaala-stam telt onder meer 4000 rui ters. De stamleden hebben Zaterdag deel genomen aan het vermoorden van 77 Fran sen mannen, vrouwen en kinderen in Oued Zem. De operaties in het bergachtige gebied in Midden-Marokko tegen duizen den leden van de Smaala-stam, die zich nog niet hebben overgegeven, zijn voort gezet. Deze stamleden hebben nog acht dagen de tijd om gebruik te maken van de „aman", die Vrijdag door ongeveer 8000 Smaala's, onder wie veel vrouwen en kin deren, te Oued Zem werd aanvaard. Franse militairen stonden opgesteld in een hoek van negentig graden. In de hoek stapelden de stamleden hun wapenen, zoals messen, jachtgeweren en oude musketten op, nadat eerst de stamhoofden, vergezeld van hun vrouwen en kinderen, zich met witte vlaggen naar generaal Franchi had den begeven. Toen de stamleden hun wa pens hadden ingelevex-d, stelden zij zich ook in een hoek op, waardoor een vierkant ontstond. Generaal Franchi, die zich met de stamhoofden binnen het vierkant be vond, hield een toespraak tot de stamleden, waarin hij in krachtige termen hun op treden verweet. Daarop werden zeven os sen in het vierkant geleid. Eerst werden de hakpezen van de dieren doorgesneden; ver volgens werden de ossen door een steek met het offex-mes gedood. Het Franse leger heeft bij Kenifra de overgave van enige duizenden Zaian-stamleden aanvaard. Deze stamleden hebben gevechten geleverd met Franse parachutisten, nadat zij getracht hadden Kenifra, waar door Mai-okkaanse betogers branden waren gesticht, te plun deren. Tienduizend légionnaires, Marokkaanse scherpschutters en Senegalese parachutis ten, gesteund door tanks en vliegtuigen, hebben een ring gelegd om het gebied van Vrijdagavond om kwart voor acht is tij dens een hevig onweer een Meteor van de Nederlandse Luchtmacht neergestort by Acquoy (gemeente Beesd). De piloot ser geant-majoor Van Baaien kwam om het leven. De Meteor was van de basis Leeuw arden en vloog in een formatie-van-vier voordat hij in de onweersbui van de koers afweek. Volgens ooggetuigen werd het toestel tweemaal door de bliksem getroffen, waar na het explodeerde en in stukken neer stortte. De wrakstukken kwamen niet ver van het slot Asperen neer aan de Lingedijk. Het toestel had een hoogte van naar oogge tuige-schatting honderd meter. Oued Zem en Kenifra in een poging om de stamleden te dwingen het bergachtige ge bied te verlaten en af te dalen naar de vlakte. Onrust Hoewel op het platteland de rust uun net terugkeren is, stijgt de spanning opnieuw in de overbevolkte Arabische wijken van Casablanca en andere steden, waar het betrekkelijk rustig gebleven is. Bei-ichten dat resident-generaal Grandval zal worden „opgeofferd" om het vertrek van sultan Ben Arafa en de samenstelling van een Marokkaanse regering te verkrijgen, zijn in de Arabische wijken en in liberale Franse kringen met verontwaardiging ontvangen. In Franse kringen te Casablanca is ver klaard, dat er bewijzen zijn dat ook com munisten hebben aangestookt tot de onge regeldheden. In deze kringen gelooft men voorts, dat ongeveer vierduizend Marok kanen uit de steden zich hebben gevoegd bij de Bei'bei's in het heuvelgebied. Met het oog op de stijgende spanning zijn de vei ligheidsmaatregelen in Casablanca, waar reeds de staat van beleg en een uitgaans verbod van kracht zijn, nog versterkt. Machtsvertoon In Algerije is bekendgemaakt, dat de 100.000 man tellende Franse strijdkrachten de opstand meester zijn. Tenminste 1200 opstandelingen zouden zijn gesneuveld. (Het juiste cijfer zal wellicht nooit bekend woi-den, zo tekent Reuter hierbij aan.) Er zijn honderden gevangenen binnengebracht en grote voorraden wapens in beslag geno men. In Algiers hebben troepen, met tanks en pantserwagens, Vrijdag oefeningen ge houden om de paraatheid van de troepen te beproeven. Duizenden Europeanen en Arabieren waren getuige van dit machts vertoon dat het grootste was dat de stad in lange tijd heeft gezien. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower zegt in het halfjaarlijkse rap port aan het Congres over de werkzaam heden krachtens het program voor weder zijdse hulp, dat de Verenigde Staten hun bondgenoten hebben geholpen bij het op de been brengen van een strijdmacht be staande uit 180 divisies, ongeveer 280 es kaders vliegtuigen en ruim 550 gevechts schepen. De NAVO-landen beschikken in Europa over ongeveer honderd divisies en zesduizend vliegtuigen. Tot Juni van dit jaar verscheepten de Verenigde Staten krachtens het verdedi gingsprogram militaire uitrusting ter waar de van 11.400 millioen dollar ter verster king van de verdediging van ruim 35 be vriende landen. Deze verschepingen om vatten onder meer: 7.575 vliegtuigen, 38.400 tanks en andere gevechtswagens en 1.079 vaartuigen van elk type en verder stukken geschut, munitie en andere militaire uit rustingsstukken. Volgens generaal Twining stafchef van de Amerikaanse luchtmacht is de Sovjet- Unie de Verenigde Staten vooruit met de ontwikkeling van de nieuwste typen mili taire vliegtuigen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Anton van Duinkerken: Wat de mens onder meer van het dier onderscheidt is, dat hij in staat is welbewust zijn_ eigen ge luk te vernietigen. KHARTOEM (United Press). De Britse gouverneur-generaal van de Soe dan, Sir Knox Helm, heeft het ultimatum aan de muitende Zuid-Soedanese troepen om zich over te geven verlengd. Toen hij het ultimatum tot vanmiddag 12 uur ver lengde, waarschuwde de gouverneur-ge neraal, de muiters, dat zij de „volledige gevolgen" moeten dragen indien zij het ultimatum afwijzen. De muiters hadden op het oorspronke lijke ultimatum geantwoord, dat zij zich niet durfden overgeven aan de Noord- Soedanese troepen, die naar het Zuiden ge stuurd zijn om de muiterij te onderdruk ken. Sir Knox Helm heeft hen echter ver zekerd, dat zij niets te vrezen hadden. De muiters hebben verzocht de Noord-Soe- danese troepen uit Joeba, de hoofdstad van de provincie Equatoria, terug te trek ken. Tevens verzochten zij de gouver neur-generaal onmiddellijk Britse troepen naar het Zuiden te zenden teneinde de Zuidelijke troepen, die zich aan de Noor delijken overgegeven hadden, te bescher men. Dit heeft Sir Knox Helm geweigerd. Zuid-Soedanese parlementsleden hebben sir Knox Helm verzocht de noodtoestand ln het opi-oerige Zuiden op te heffen en alle Noord-Soedanese troepen in dat ge bied te vervangen door Britse of Egyp tische troepen. De muiterij wordt gezien als een gevolg van de haat, die de minder ontwikkelde negerbevolking in het Zuiden koestert te gen de vrij welvarende Noord-Soedanezen, Arabieren, die de Mohammedaanse gods dienst aanhangen. Het weer is de afgelopen dagen wat min der stabiel geworden. Oorzaak hiervan was een storing, die vooral in de hogere luchtlagen zetelde en die van Duitsland naar onze omgeving trok. In het gebied, dat deze stoi-ing omvat, is de atmosfeer onstabiel, zodat zich buien kunnen ont wikkelen. Gisteren kwamen deze vooral in het Zuiden en Westen van het land voor. Op het vliegveld Zuid-Limburg viel uit buien 27 mm. neerslag, in Vlissingen 14 mm. Vannacht concentreerde de buien activiteit zich rond de Duitse Bocht. In de algemene luchtdrukverdeling kwa men intussen geen grote veranderingen voor. Ons land bevond zich vandaag in een ondiepe strook van lage druk, die zich uit strekte tussen twee gebieden van hoge luchtdruk. Het ene trekt langzaam naar Zuid-Rusland, het andere breidt zich van de Oceaan over de Britse eilanden uit in de richting van Scandinavië. Het ziet er naar uit, dat het weer in ons land morgen geleidelijk meer onder invloed van dit hogedrukgebied zal komen. Dit betekent echter nog niet, dat de kans op buien ge heel verdwijnt, maar deze wordt wel klei ner. Het blijft daarbij vrij warm weer. In de kustprovincies kan wat koelere lucht van zee binnenstromen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- Dl) ,S ■o« -O o -■£ c ra •5! toestand tï 7- i- Bè z5 Stockholm onbewolkt Z 2 26 0 Oslo half bew. windstil 26 0 Kopenhagen half bew. O 8 27 0 Amsterdam half bew. windstil 23 2 Londen zwaar bew. NNW 1 26 0 Luxemburg mist windstil 23 4 Parijs nevel windstil 26 0 Bordeaux nevel ONO 1 31 0 Grenoble half bew. windstil 25 2 Nice zwaar bew. NW 4 26 0 Genève zwaar bew. windstil 26 0 Zürich onweer windstil 24 0,1 Locarno licht bew. windstil 22 0 Berlijn licht bew. O 2 26 0 Frankfort nevel windstil 26 0 München regen windstil 22 0,1 Wenen nevel ZO 1 24 0 Innsbruck licht bew. windstil 22 0 Rome onbewolkt NO 2 30 0 Ajaccio licht bew. ONO 3 26 0 Mallorca licht bew NNW 3 Neerslag laatste 24 uur. ccccocccccc«x»^xy»cccoorc<r)cooc<rx-ooccococcooccoocicocr NOORDELIJKE WIND 3 Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- 3 dagavond tot Zondagavond, opgemaakt 5 om 10 uur: i Veranderlijke bewolking met hier en 1 daar een regen- of onweersbui. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. De- 3 zelfde of iets lagere temperaturen. Zwakke tot matige wind, morgen over- i dag uit Noordelijke richtingen. 28 Augustus i Zon op 5.45 uur, onder 19.41 uur. Maan op 17.06 uur, onder 0.20 uur. i 29 Augustus 3 Zon op 5.47 uur, onder 19.38 uur. 5 Maan op 17.37 uur, onder 1.22 uur. 3 Hoog en laag water ln IJmuiden Zaterdag 27 Augustus c s Hoog water: 10.35 en 23.15 uur. S 3 Laag water: 5.43 en 18.15 uur. Zondag 28 Augustus 3 Hoog water: 12.02 en uur. c 3 Laag water: 7.07 en 19.42 uur. 3 Maandag 29 Augustus Hoog water: 0.38 en 13.17 uur. Laag water: 8.27 en 20.55 uur. CCOOCOOCC^^OOOCOCCCCXX»KvvX-;oCXXXX>Xxy .-ywiofV

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1