Ned. Jeugdgemeenschap viert tweede lustrum Gecostomeerde optocht „Frans Hals" Echte WALES Sangerknaben vom Wienerwald in het Openluchttheater Successen van de HRBD in Utrecht „De Plankeniers" in het Openluchttheater Vvegens tienjarig bestaan „De Spaarnestad" Programma Heemsteedse Kunstkring Zwanenburgse school kwestie opgelost Stijlvolle binnentuin in Haarlems Stadhuis DINSDAG 30 AUGUSTUS 1955 Jaarvergadering van „Zang en Vriendschap" Tandheelkundig centrum in Nicolaas Beetsstraat Raadscommissie stelt prijs op behoud rondvraag Bloemendalers zwommen in Utrecht Buurthuis in Stormstraat „Kasteel van Staverden" Donderdag te Haarlem ANTHRACIET ZOMERPRIJZEN VICTORIOUS" WALES SEVEN-SISTERS" WALES n Levering uit voorraad, en vanzelfsprekend gruis- en steenvrij! BR ANDSTOFFENHANDEL Beknopt jaarverslag van wijkcomité Haarlem-Oost FEDERMANN Amerikanen op bezoek bij V.G.J.G. Haarlem Jubilaris W. Parson recipieert Donderdag Planologie of bodembouw- kunde en streekplannen Hersenschudding bij tournooi Schilderspatroons komen in Haarlem congresseren GW 'J.H.MS DAGBLAD - (W :hte haarlemsche co uk ais i Sangerknaben vom Wienerwald De overgrote belangstelling voor het optreden van de Mödlinger „Sangerkna ben vom Wienerwald", ruim een week ge leden in Bloemendaals Openluchttheater, was een gerede aanleiding, dit knapen koor Zondagavond andermaal te laten concerteren in deze paradijselijke omge ving. En al zongen ze dit keer niet voor een totaal uitverkocht theater, het was toch zeer goed bezet. Dirigent Helmut Richter liet zijn goed gedisciplineerde Sangerknaben nu een enigszins gewijzigd programma uitvoeren, verdeeld in een reeks werkjes van Oosten rijkse meesters (waarin het kinderkoor uit Carmen van Bizet en een Mexicaans volkslied kwalijk pasten), een vijftal mu zikale scènes in costuum en een reeks volksliederen uit Salzburg, Tirol, Stier marken en Korinthië, alsmede een paar Weense liedjes en een wals van Strauss. De charme van de zuivere samenzang dezer knapen, die, hoe goed gedrild ook. een surplus meebrengen van aangeboren muzikaliteit, maakte de uitvoering van dit alles vrij aannemelijk. En waar zoals in twee terzetten uit Mozart's Toverfluit, een fijne muzikale distinctie in het geding kwam, of, zoals in de koorbewerking van Schubert; Duitse Dansen, de Oostenrijkse „Gemiitlichkeit" een vriendelijk woordje meesprak, kon het ook wel eens ontroe rend mooi zijn. Een bijzonder aardige attractie waren weer de muzikale scènes in costuum voor gedragen en vlot gespeeld. Alleen aan Mozart's komisch trio „Das Bandel" ver tilde men zich enigszins; dit stukje vergt vocaal-technisch maar ook qua tempo en geestig élan, meer dan deze knapen ver mochten op te brengen. Maar alleraardigst was de vertolking van de trio-scène van Schubert „Der Hochzeitsbraten", een werkje uit zijn laatste levensjaar (luimige verpozing tus sen de schepping van de tragische liederen cyclus „Die Winterreise"). En schattig vooral was het dansduetje uit Humper- dinck's „Hansel und Gretel", met zo"n fleurig en kittig Grietje, die haar onbe- Legpenning met inscriptie voor de voorzitter Onder voorzitterschap van de heer A. J. van Houten hield de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap" een druk be zochte jaarvergadering, die in het teken stond van de uitstekend geslaagde jubi leumviering ter gelegenheid van het 125- jarig bestaan. Het jaarverslag van de secretaris gaf een duidelijk beeld van het geen in het afgelopen belangrijke seizoen was gepresteerd, terwijl het financieel overzicht van de penningmeester in aanmerking genomen de kostbare evene menten van het jubileum tot tevreden heid mocht stemmen. De verslagen van Muziekfonds en Propagandacommissie mochten eveneens de goedkeuring weg dragen. Aan de voorzitter werd als erkentelijk heid voor zijn leiding tijdens het jubileum de van een inscriptie voorziene legpenning der vereniging aangeboden. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren J. P. Lewis, A. A. Ramaker, A. Raspe en D. W. K. Vring, werden herkozen. Voor het komende seizoen wordt weer nieuwe activiteit verwacht, o.m. door medewerking aan een in November te Haarlem te houden Zangersdag van het Gewest Noordholland van het Koninklijke Nederlandse Zangersverbond, waarbij ver scheidene koren uit Noordholland zullen optreden. Het eerste ledenconcert van „Zang en Vriendschap" zal plaats vinden in het Gem. Concertgebouw te Haarlem op Vrijdag 23 December. Het programma na de pauze zal een Kerstkarakter dragen. Solistische medewerking wordt verleend door de alt zangeres Aafje Heynis. Maandagmorgen zijn de deuren opengegaan van het tandheelkundig centrum van de vereniging van Haarlemse ziekenfondsen ter bevordering van tandheelkundige ver zorging in de Nicolaas Beetsstraat 2 in Haarlem-Oost. Nu dit centrum gevestigd in een van de nieuwe huizen in deze straat is opengesteld, beschikt Haarlem thans over drie tandheelkundige centra. Het hoofdcentrum is gevestigd Nieuwe Gracht 37 en Haarlem-Noord heeft zijn kliniek in het gebouw Hunzestraat 17. Het nieuwe centrum in de Nicolaas Beets straat bestaat uit twee behandelkamers (waarvan de ene geheel is ingericht met een zeer moderne apparatuur en de ander nog leeg staat, aangezien men eerst wil af wachten, hoe groot de toeloop zal worden) twee wachtkamers, een sterilisatiekamer, een kantoorruimte en een keuken. De heer C. J. Wafelbakker, chef-tandarts, heeft voorlopig de leiding van het nieuwe centrum op zich genomen. Een commissie uit de Heemsteedse ge meenteraad, bestaande uit de heren Reyn- ders, Zeelenberg en Zegwaart, die zich de heren Dijkstra en Weyers hebben geassu- meerd, heeft verslag uitgebracht over de door Burgemeester en Wethouders voorge stelde wijzigingen van het reglement van orde voor de raad. De commissie kan zich verenigen met de behandeling van de begroting in afdelingen van de raad. Mits de algemene beschou wingen bij de openbare zitting gehand haafd blijven en de nieuwe regeling als een voorlopige proef worde gezien. De commissie heeft nadrukkelijk be zwaar tegen het voorstel van B. en W., om in verband met de invoering van „schrif telijke vragen" de rondvraag in de open bare vergaderingen te laten vervallen. In artikel 40 acht de commissie een wijziging op haar plaats „in verband met de eman cipatie van de vrouw". Een reeds bestaande bepaling wil zij voortaan uitsluitend toe passelijk verklaren voor mannelijke be zoekers. Bij onderzoek blijkt ons, dat deze bepaling inhoudt dat de bezoekers met „ongedekte hoofde" de vergaderingen op de publieke tribune mogen bijwonen. Ook de dames op de tribune zouden dus ver plicht zijn hun hoedjes af te zetten. Dank zij de zorgvuldige zorgzaamheid van de commissie-Reynders zullen zij van deze verplichting verschoond blijven! houwen broer Hans eens zou leren hoe het moest. Net toen het peil van de Wiener Lieder bedenkelijk begon te worden (ik bedoel hiermee niet de uitvoering ervan) werd Johann Strauss ter hulp geroepen om het programma op pétillante wijze te beslui ten. Veel succes voor de knapen en voor hun gewiekste muzikale mentor Helmut Richter. JOS. DE KLERK De Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen heeft Zondag na afloop van de wedstrijden om de kampioenschappen van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, die in de zweminrichting „De Liesbos" in Utrecht gehouden werden, alleszins reden tot jui chen gehad. De De Keulenaar-wisselbeker werd wederom op overtuigende wijze ge wonnen mej. Do Turkenburg won we derom de A. J. Meyerink-wisselbeker en de heren Snel, Snellens en Van Bruggen zorgden er voor dat ook de Blerlee-beker in de médaillekast van de HRB geplaatst kon worden. De voornaamste uitslagen van de wed strijden waren: 125 meter gekleed school slag zwemmen, 25 meter vervoer van een drenkeling en het uitvoeren van een me dische opdracht. Dames: 1. mej. Do Tur kenburg, Haarlem, 7,5 pnt.; 2. A. E. van ReesSchussler, Utrecht 7 5/12 pnt.; 3. M. DalDe Graad, Rotterdam 6,5 pnt. Heren: 1. J. F. de Keizer Jr., Rotterdam, 7,5 pnt.; 2. D. van Zonneveld, Haarlem, 7,25 pnt., 3. C. Holthuizen, Gouda, 7 pnt. Opdrachtwedstrijd, bestaande uit het ge kleed uitvoeren van een technische en een medische proef: 1. Haarlem technisch 175,5 pnt; medisch 104 pnt., totaal 279,5 pnt.; 2. Amsterdam technisch 163 pnt., medisch 94 pnt., totaal 257 pnt; 3. Utrecht technisch 132 pnt., medisch 73 pnt., totaal 210 pnt. Werpen met reddingslijn, dames: 1. Haar lem 14 pnt.; 2. Gouda 12 pnt.; 3. Rotterdam 8 pnt. Heren: 1. Gouda 24 pnt., 2. Apel doorn 20 pnt., 3. Amsterdam 12 pnt. Bloe- mendaal eveneens 12 pnt. Estafette vervoer van een drenkeling: Dames: 1. Haarlem 2 min. 18,9 sec.; 2. Am sterdam 2 min. 39,8 sec.; 3. Gouda 3 min. 12,4 sec. Heren: 1. Gouda 2 min. 12 sec.; 2. Haarlem 2 min. 14,5 sec.; 3. Amsterdam 2 min. 14,6 sec. Onder water zwemmen, Dames: 1. J. Rehorst, Gouda, 50 meter; 2. C. v. d. Brink, Nijmegen. 38 meter; 3. B. van Leest, Rot terdam, 38 meter. Heren: 1. W. v. d. Veen, Nijmegen, 48 meter; 2. D. de Lange, Bloe- mendaal, 45 meter; 3. C. Mooijenkind, Gouda, 43 meter. Popduiken, gekleed, ploeger, van 3 per sonen: Haarlem 0 strafpunten, tijd: 1 min. 23,8 sec.; 2. Bloemendaal 1 strafpunt, tijd: 1 min. 28,8 sec.; 3. Nijmegen 2 strafpunten, tijd: 2 min. 6 sec. Wisselslag estafette, dames: 1. Haarlem 3 min. 54 sec.; 2. Nijmegen 4 min. 26,3 sec.; 3. Utrecht 4 min. 44,8 sec. Heren: 1. Am sterdam 3 min. 43 sec.; 2. Apeldoorn 3 min. 44,2 sec.; 3. Haarlem 4 min. 6,2 sec. Puntentelling zwemmend redden om de „De Keulenaar-beker": 1. Haarlem 45 pnt.; 2. Amsterdam 18 pnt.; 3. Gouda 16 pnt. Puntentelling overige wedstrijden: 1. Haarlem 24 pnt.; 2. Gouda 23' pnt.; Nij megen 17 pnt. Nadat de elementen Vrijdagavond zo zeer hadden getoornd tegen het Naar- dense amateurgezelschap „De Planke niers", dat zij geen voet op het gras in het Bloemendaalse Openluchttheater konden zetten, verzoenden zij zich Zaterdag weer met de spelers uit Gooi en Ommelanden en werd dan de opvoering van „Het weder zijds huwelijksbedrog" een feit. Er is over Pieter Langendijks blijspel al genoeg ge schreven naar aanleiding van de voor stelling van ,Puck". Laat ik slechts vast stellen, dat het zich voor de amateurs in het bijzonder leent door zijn geschiktheid tot typeren waaraan echter onmiddellijk dient toegevoegd, dat dit voordeel kan ver keren in een nadeel, wanneer de excecu- tanten niet voldoende talent in hun mars hebben om er de gloed, glans en kleur aan te geven, die de dramatis personae doen twinkelen aan het toneelfirmament. Want hoe gauw vergist men zich in het type. Hoe snel gaat men over de schreef door een overdrijving in het mallotige, of anderszijds doet men het tekort en ver rijst er slechts een mager staketsel, dat niet met vlees is bekleed. Om over de geest maar te zwijgen. Die moet men er name lijk in blazen wil Langendijk's spel geen gerijmel worden zonder pit. Dat vooral is de voornaamste taak van de regisseur, in het geval der Plankeniers mr. H. M. Plan ten. En dan komt er nog als derde zwaar wegende omstandigheid bij, dat de histo rische tekening in décors en costuums aan de fantasie de nodige luister moet bijzet ten. een omstandigheid, waarvoor de voor waarden in een openluchttheater heel wat moeilijker te verwezenlijken zijn dan in de schouwburg, waar de concentratie snel ler is bewerkstelligd en gemakkelijker wordt vastgehouden. Ik kan van de opvoering door de Plan keniers zeker gunstige dingen zeggen. Aan ons vertoonde zich een goed op elkaar in gespeeld ensemble, dat in de hoofdrollen bevredigend was bezet met een arglistig duo van edelman en knecht in de perso nen van Herman Wasmoeth en Joop Kroos de laatste geestig vrijmoedig en een handig intrigerend damesdubbelspel van Lydia Heek en Ger Eshuis als de adellijke juffer en haar meid. Helemaal aan de indruk, dat hun routine de gespannenheid der vertolking verzwakte ontkwam ik niet. Er waren momenten, dat mij minder be drevenheid en meer schroom ten opzichte van de prestatie liever was, zoals in de scène met Joris, de kleermaker (Kans Flier) en Hans, de vrijen van Klaar (Pie ter Schatborn). Dit zij-n echter euvelen die als vanzelf in het spel insluipen, wanneer men het stuk wel kan dromen. Er staat tegenover dat er een behoorlijk tempo werd gehandhaafd, wat de ontwikkeling der handeling alleen maar ten goede kwam. De techniek geeft het spel dan de stoot die het nodig heeft en poetst de matte plekken op. De voorstelling was dan ook levendig en kleurig genoeg om te boeien en de situaties van een weldoende komische kracht, waaraan mr. Planten's nauwgezette regie niet vreemd is. Dat de tonelen binnenskamers veel aan effect in boetten door een opvoering buitenshuis was een risico, dat men moest nemen. Het vormde een handicap, die ik niet kan weg cijferen, maar de waardering voor wat er aan echt toneelspel toch nog werd gele verd, vormde een niet uit te vlakken tegenwicht. P. W. FRANSE De speeltuinvereniging „Frans Hals" aan de Schotersingel bestaat tien jaar en aan gezien men een dergelijk jubileum niet ongemerkt voorbij kan laten gaan, heeft de leiding van de vereniging dan ook een feestprogramma van enkele dagen vastge steld, dat voor Zaterdagmiddag een ge- costumeerde optocht vermeldde. Het is die middag wel weer duidelijk gebleken, dat een dergelijke stunt door kinderen bij zonder wordt gewaardeerd. Meer dan honderdzestig kinderen van vier tot veer tien jaar hebben in voor hen niet alledaag se costuums aan de optocht deelgenomen en dat betekent, dat dagen lang honder den ouders en andere familieleden in touw zijn geweest, om een zo fraai en origineel mogelijke kledij te ontwerpgn. Het was voor de jury onder leiding van de voorzitter van het Haarlems Speeltuin Verbond, de heer Van Dijk, een verre van gemakkelijke taak om te midden van die vrolijke, kleurige wirwar van kinderen prijswinnaars te zoeken. Want er waren zoveel verschillende uitbeeldingen: In dianen, boertjes en boerinnetjes één boertje liep zelfs met een geitje, dat al die rumoerige drukte met een wat waterige blik opnam zigeunerinnetjes, elfjes, on beweeglijke en grimassentrekkende clown- Z elfs dit fraai clownskopje was de schilder Frans Hals nog niet mooi genoeg. tjes, heksen met en zonder bezemsteel, een rechter, een nonnetje, een neger, een kok en een schoorsteenveger en bovendien verscheidene groepen, zoals Sneeuwwit je met een aantal dwergen en een tot schip verbouwd houten wagentje met ma trozen. Het is ons niet mogelijk, alle prijswin naars bekend te maken, daarom volstaan wij met te vermelden, dat de ereprijs werd toegekend aan de dertienjarige Robbie Zorn, die als de schilder Frans Hals aller bewondering oogstte. Na de prijsuitreiking er waren onder meer tekendozen, tasjes en ballen te ver dienen namen de kinderen in hun feestkleedij bezit van schommels en wip pen, maar lang duurde deze ongewone vertoning niet, want al spoedig werd alle aandacht opgeëist door ijs en koeken, die, ook al in verband met de lange tocht, die de kinderen tevoren door een deel van Haarlem-Noord hadden gemaakt, best smaakten. Woensdag zal de jubilerende vereni ging een feestmiddag houden in gebouw St. Bavo in de Smedestraat. Een team van drie leden van de Bloe mendaalse Reddingsbrigade, onder leiding van de heer H. R. Vos, secretaris van de technische commissie van de B.R.B., heeft Zondag deelgenomen aan de in Utrecht ge houden bondswedstrijden van de Konink lijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen De ploeg bestond uit de heren J. P. van Dam, Th. Hollander en D. N. de Lange. Bij het gekleed popduiken bereikte de Bloemendaalse ploeg de tweede plaats. Op het nummer werpen met een reddingsklos naar een punt op tien meter afstand, werd evenals vorig jaar een derde prijs behaald. Bij de individuele nummers werd De Lange bij het onderwater zwem men tweede met vijfentwintig meter. B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor ten behoeve van het geschikt maken van de percelen Stormstraat 2 en 4 tot tijdelijk buurthuis aan de stichting „Bijzondere sociale zorg en maatschappe lijk buurtwerk Haarlem" een bijdrage fonds perdu te verlenen tot een bedrag van 6000. De stichting heeft dringend be hoefte aan ruimte, van waaruit zij haar maatschappelijk opbouwwerk in het Thor- beckekwartier kan verrichten. Het ligt daarom in de bedoeling te zijner tijd in deze omgeving een buurtcentrum te stich ten. Met de realisering zal echter nog wel enige tijd gemoeid zijn. Daarom dient naar een tijdelijke oplossing te worden uitge zien. Men hoopt die te bereiken door de woningen Stormstraat 2 en 4 te verbouwen. De kosten worden geraamd op 6500. In het nieuwe centrum worden ook de dag verblijven van de sociale werksters onder gebracht. In het bericht over het bezoek van de „Kasteel van Staverden" met patiënten aan boord op Donderdag 1 September te Haarlem, is meegedeeld, dat er een ont vangst zou zijn op het Stadhuis. De ont vangst is echter des avonds op de „Kasteel Staverden" en gaat uit van het bestuur der afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis. Voor de ontvangst zijn o.a. uitgenodigd de burgemeesters uit Haarlem en omgeving. Voor de passagiers zullen enige verras singen worden bereid. De heer L. A. Op- huijsen heeft als particulier het initiatief genomen de patiënten een herinnering aan te bieden en indien er geld over mocht blijven dit te bestemmen voor een eigen schip van het Rode Kruis. Bedragen kun nen worden overgeschreven op giro-num mer 8 4 2 8 9 ten name van de afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis of worden bezorgd op het secretariaat: Paviljoenslaan 3 te Haarlem. ADVERTENTIE TOT 31 AUGUSTUS Echte Wales Anthraciet is het voor deligst in gebruik. Weinig as, glashard en lange brandduur. Een H.L. weegt pl.m. 76 K.G. (Super kwaliteit) afm. 20/30 (III) ƒ11.50 11 (le soort) afm. 20/30 (III) ƒ11— Ook alle andere soorten en afmetingen ALLEEN-VERKOOP Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne bjj Viaduct) - Tel. 1.4.1.6.4 en 1.3.9.0.4 De Heemsteedse Kunstkring heeft voor het seizoen 1955-56 het volgende program ma samengesteld. Op Vrijdag 30 September concerteert het Noordhollands Philharmonisch Orkest met als soliste Erna Spoorenberg, sopraan. Dinsdag 29 November volgt de opvoering van „De Kroongetuige", een thriller van Agatha Christie, door de Toneelvereniging. Jenny van Maerlant, Tom Kuyl, Lo van Hensbergen vervullen de belangrijkste rollen. De regie voert Louis Saalborn. Dinsdag 11 Januari 1956 geeft Hollands Strijkkwartet, bestaande uit Nap de Klijn, Jaap Schroder, Paul Godwin en Carel van Leeuwen Boomkamp, concert. De uit te voeren wérken worden nader bekend ge maakt. Maandag 13 Februari treden Georgette Hagendoorn en Pierre Verdonck in een voor Heemstede nieuw programma op. Maandag 19 Maart geeft Hans Henke- mans een piano-recital Vrijdag 13 April voert Het nieuwe Come- dia een nog nader bekend te maken toneel stuk op. Medewerkenden zijn Magda Jans- sens, Bep Dekker, Marion Gobau, Lucas Wensing enz. Al deze manifestaties hebben plaats in de grote zaal van het Minerva-Theater. In de kleine zaal worden weer avonden gegeven, n.l. door Godfried Bomans „Van de hak op de tak" (24 October); Frans Vester, fluit en Miep v. Luin, piano (9 De cember); dr. J. B. de la Faille (lezing over Joegoslavië met lichtbeelden, op 20 Januari 1956) en Herman Schey, bas en Coby Rie- mersma, piano, op 27 April. Voorts zal het Trio Hesmerg in de loop van het seizoen nog een concert vor de Kunstkring geven, waarvan de datum nog niet vaststaat. Spreekuren over het gehele jaar trokken slechts één bezoeker Het nog jonge Wijkcomité Haarlem-Oost heeft zijn eerste jaarverslag uitgegeven, dat opvalt door zijn beknopte vorm en prettig-zakelijke toon. Uit dit verslag vermelden wij het volgende: „Na de installatie door de Burgemeester op 12 Maart 1954, bleef een enthousiast comité achter met een hoeveelheid vragen en problemen die zich, naarmate het jaar verstreek, slechts verdiepten en vermenig vuldigden. Het eerste werk van het comité was het instellen van spreekuren, op vier plaatsen in de wijk, waar dan de bewoners zouden kunnen komen met hun wensen of klachten. Hoewel iedere maand opnieuw door middel van de kranten bekendheid is gegeven aan die spreekuren is het resultaat uiterst gering geweest. Er is in feite slechts één bewoner op het spreekuur gekomen, de andere klachten bereikten ons omdat die klagers toevallig ter plaatse waren en toen van de gelegenheid gebruik maakten. Thans iets over de activiteit ten aan zien van de twee lelijkste pleinen van Haarlem-Oost: het Teylerplein en het Drilsmaplein. De wethouder van Openbare Werken zegde toe deze zaak met spoed ter hand te zullen nemen en de ver fraaiing te bewerkstelligen. Dat bij het gereedkomen van dit verslag de toestand nog ongewijzigd is, zal zeker een gewich tige reden hebben. De NZH heeft op ons verzoek een wacht huisje geplaatst op het Van Zeggelen plein; de PTT bracht een brievenbus aan. Verder zijn er in woningen aan de Wicherstraat nog brievenbussen aangebracht en daar mede is de blijvend zichtbare activiteit naar buiten wel weergegeven." „Er is onder voorzitterschap van de heer H. J. Loppersum drie maal in het open baar en vier maal besloten vergaderd, waarbij duidelijk tot uitdrukking kwam dat de interne verhouding uitstekend is. Op de openbare vergaderingen spraken onder andere de heren ir. D. N. de Lange en L. Adriaanse. Een opsomming van de wensen van het comité zou het jaarverslag een brochure vorm geven, vooral wat betreft de oude Amsterdamsebuurt. Wij volstaan derhalve met de hier en daar erbarmelijke woon toestanden aan te stippen." Nadat in Juli 1945 in Utrecht de Ne derlandse Jeugd Gemeenschap was ge sticht volgde in September de vorming van de districtsraad voor Haarlem, Heem stede en Bloemendaal. De raad bestaat dus tien jaar en het tweede lustrum zal ge vierd worden met enkele voorstellingen. In het district Haarlem zijn zestien jeugd organisaties aangesloten; daarbij zijn ook de „koepels" Hervormde, Katholieke en moderne jeugdraad, waaronder ook weer vele jeugdorganisaties ressorteren. „Er is in de situatie van de jeugdbe weging in de loop der jaren en ook na de oorlog wel een en ander veranderd, maar het blijft toch gaan om de belangrijke morele, geestelijke, zedelijke, lichamelijke en culturele vorming van de jeugd, waar bij de gehele maatschappij betrokken is", aldus deelde de heer H. Stapel, bestuurslid, ons mee. „De samenwerking vraagt steeds veel aandacht, omdat gezamenlijk naar nieuwe wegen moet worden gezocht bij het werken in nieuwe sociale culturele verhoudingen in de groeiende en veran derde wereld. Ook is het dienstbetoon aan de jeugdorganisaties van veel betekenis en het jeugdwerk moet efficiënt en verant woord gedaan worden". In Haarlem zijn bij de districtsraad van het N.J.G. aangesloten 11.165 leden, in Heemstede 1439 en in Bloemendaal 1251. In de raad hebben twee vertegen woordigers van ieder aangesloten vereni ging zitting. Daaruit wordt een bestuur van vijf personen gekozen. Het huidige bestuur bestaat uit: W. Veenstra, voorzit ter (Haarlemse Hervormde Jeugdraad); mejuffrouw O. Kraetzer, secretaresse (Gidsen); H. Stapel, penningmeester (Mo derne Jeugdraad) en dr. G. de Vos, lid (Nederlandse Padvinders)de vijfde plaats is vacant. De heer J. A. Smit trad na bijna tienjarige dienst af en wordt opge volgd door een vertegenwoordiger van het Katholieke manlijke jeugdwerk. In de loop der jaren zijn vele activitei ten ontwikkeld en cultureel en kaderscho- lingswerk is verricht. De zangleidersbij- eenkomsten worden bezocht door tachtig tot honderdtwintig leiders (sters). Aan dacht wordt besteed aan sport- en spel leiderscursussen; aan lekenspel, handen arbeid, aan het vertonen van films (op cultureel en technisch gebied), aan toneel, aan muziek, enz. Voorts vermelden wij het spel van Wim Povel in 1948 ter gele genheid van het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina en het Haarlemse jeugdcongres in hetzelfde jaar. Ontwerper^ van het decorum voor beide laatste mani festaties was Huib de Ru. Ook nam de NJG op 5 Mei verscheidene malen deel aan jeugdappèls. Viering jubileum Het tweede lustrum zal gevierd worden in de Stadsschouwburg met enkele voor stellingen voor drie leeftijdsgroepen. Woensdagavond 14 September is de groep van 14 tot 18 jaar aan de beurt; dan zal het toneelgezelschap „Puck" het nieuwe stuk van Cas Baas „Wie is wie" ten tonele brengen. Op een nog nader te bepalen ADVERTENTIE EEN BRIL NODIG? Sinds GROTE HOUTSTRAAT 37 1850 RIJKSSTRAATWEG 246 B Op het ogenblik verblijven in Haarlem een aantal leden van de „Liberal Religious Youth inc.", de Amerikaanse zustervereni ging van de VCJC. Deze Amerikanen maken een rondreis door een gedeelte van Europa en zijn Vrijdag in Den Haag aan gekomen na een bezoek aan Zwitserland. In ons land werden uitstapjes gemaakt naar Rotterdam, Delft, Leiden en Amster dam; de laatste drie dagen van hun ver blijf in Holland zullen zij de gasten zijn van de VCJC Haarlem. Het contact met deze Amerikaanse groep is gelegd op de conferentie van het verbond van alle Vrijzinnig Christelijke Jeugdver enigingen: International Religious Fellow ship, die van 16 tot 23 Juli in Engeland ge houden is. Behalve de bezichtiging van onze Spaar nestad staan een Internationale bonte avond en een bezoek aan de Bloemenveiling in Aalsmeer op het programma. Op 2 September vertrekt de groep naar Parijs om de laatste dagen van haar trip door Europa door te brengen. De moeilijkheden, die de overplaatsing van een aantal leerlingen van de openbare lagere Prins Bernhardschool te Zwanen burg naar de openbare lagere Juliana- school aldaar met zich meebracht, zijn thans opgelost. De grond voor deze over plaatsing, namelijk dat de Julianaschool anders niet het aantal leerlingen houdt, dat voor zeven leerkrachten vereist is, is thans weggenomen. De wethouder van Onderwijs der ge meente Haarlemmermeer heeft een onder houd gehad op het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, dat hierin resulteerde, dat de Julianaschool haar zevende leerkracht zal behouden, zonder de noodzakelijke overplaatsing van een aantal leerlingen, die zich voor de Prins Bernhardschool hadden aangemeld. De Prins Bernhardschool behoudt voorlo pig zijn vier onderwijzers en zodra het aantal aanmeldingen dit rechtvaardigt zal een vijfde leerkracht worden aangevraagd. Zoals reeds bericht is hebben de ouders van twaalf overgeplaatste kinderen dit niet genomen; zij zijn in verzet gekomen bij het gemeentebestuur en zonden hun kinderen morgen aan morgen naar de Prins Bern hardschool, waar zij geweigerd werden terwijl zij tegelijkertijd als absenten wer den genoteerd op de Julianaschool. Zoals wij reeds in onze rubriek „Zeven Dagen Haarlem" berichtten, zal het op Donderdag 1 September veertig jaar ge leden zijn dat de heer W. Parson als kellner zijn intrede deed in Frankens lunchroom aan de Grote Houstraat. Na de officiële huldiging in de ochtend uren recipiëert de jubilaris in de lunchroom van tien tot vijf uur. Woensdagmiddag zal door „Puck" voor de leeftijdsgroep van 8 tot 14 jaar „Jacht op een ponnie" vertoond worden. Voor de voorstelling voor de leeftijds groep van 18 jaar en ouder, alsmede de kaderleden van de aangesloten organi saties is de keuze gevallen op de opera voorstelling „Figaro's Hochzeit" van Mo zart, uit te voeren door het gezelschap Forum, onder leiding van Paul Peile. De voorstelling is bepaald op Woensdag 21 September in de Stadsschouwburg. Na afloop volgt een gezellig samenzijn voor bestuursleden, kaderleden en genodigden. Verder ligt het in de bedoeling om met een stadsspel een nog groter aantal jeugdi gen te laten meedelen in de viering van het tweede lustrum. In de tot nu gemaakte plannen tot ver bouwing van het stadhuis, waren alleen begrepen de noodzakelijkste inwendige voorzieningen, welke verband houden met de huisvesting van de gemeentelijke admi nistratie. Nu één en ander haar voltooiing nadert, blijkt het hoogst gewenst om ook de gevel van de gang naar de afdeling Pen sioenen een meer aantrekkelijk aanzien en een meer open karakter te geven. Aan het ontwerp ligt ten grondslag de gedachte om een passende afsluiting te verkrijgen van de binnentuin en voorts om aan deze laat ste het karakter te geven van een binnen hof, waarbij in een later stadium ook de tuinaanleg moet worden aangepast. Er is gestreefd naar een grote openheid, opdat een onbelemmerd doorzicht mogelijk wordt op de tuin en op de binnengevel van de vleugel aan de Zijlstraat. Met deze open heid en door het plaatsen van enkele een voudige houten zuiltjes vóór de doorgaande glaswand, wordt tevens een sprekend con trast verkregen met de beide belendende gevels. Aan de détaillering zal de uiterste zorg worden besteed. Boven de gang zal een met leien af te dekken zadeldakje worden gemaakt, dat met twee eindschilden zal aansluiten op de belendingen, waardoor tevens het daar achter gelegen platte dak van de te maken bodenkamer aan het oog zal worden ont trokken. Door het open karakter van de gangwand zal de gehele aanbouw lichter aandoen en zal ook de binnenhof een ruime indruk geven, aangezien de binnenwand van de gang eigenlijk het afsluitende ele ment zal worden. Aangezien zich thans een gunstige ge legenheid voordoet om bedoelde aestheti- sche verbetering te verkrijgen, achten B. en W. het gewenst, dat de raad het daar voor benodigde crediet van 16.000 te hun ner beschikking stelt. Dr. P. G. Knibbe. secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland (Leiden), heeft een brochure ge schreven onder de titel „Planologie of bodembouwkunde en streekplannen". In het voorwoord schrijft de voorzitter van de kamer de heer T. M. H. van Waveren, dat het bestuur der Kamer van Koophandel grote waardering heeft voor de studie van dr. Knibbe en dat het er daarom toe mee gewerkt heeft om de uitgave van het boek werkje mogelijk te maken. Het beseft ten volle, dat de moeilijkheden bij het geven van een bestemming aan de bodem voor ruimte, industrie, land- en tuinbouw of recreatie, in het bijzonder in een zo dicht bevolkt land als Nederland, zeer groot zijn. In de slotbeschouwingen merkt dr. Knib be op, dat geconstateerd kan worden, dat streekplannen spoedig zeer ontwrichtend kunnen werken ten aanzien van een met zorg opgebouwde wetgeving; dat zij spoe dig de rechten van anderen aantasten; dat starheid aan streekplannen inhaerent is; dat ondanks de sterke aandrang om met het maken van streekplannen haast te maken, het aantal goedgekeurde streekplannen nog maar tot enkele beperkt is gebleven; dat facetstreekplannen-waterwingebieden be ter landelijk geregeld kunnen worden; dat streekplannen, evenzeer als gemeentelijke uitbreidingsplannen, schadevergoeding voor rechtmatige overheidsdaad nodig maken; dat van soepelheid in de toepassing weinig te verwachten is; dat vrees voor onver wachte ontwikkelingen mede een oorzaak is, dat streekplannen, die in voorbereiding zijn, in voorbereiding blijven; dat de na delen van streekplannen in dicht-bevolkte gebieden en in tijden van crisis zich het scherpst zullen doen gevoelen en dat richt lijnen, voorbereid als hier aangegeven, ten deze alles bieden wat men nodig heeft. Uit dit alles volgt aldus dr. Knibbe dat streekplannen onnodig en schadelijk zijn. Alle streekplannen dienen daarom door richtlijnen te worden vervangen, wel ke ontwikkeling reeds gaande is. Tijdens een Zondagmiddag op het EDO- terrein in Haarlem gehouden voetbaltour- nooi heeft de 18-jarige speler L. K. van „De Kennemers" een bal zo ongelukkig te gen het hoofd gekregen, dat hij een lichte hersenschudding en een neusfractuur op liep. Na in het ziekenhuis St. Joannes de Deo behandeld te zijn is hij naar zijn wo ning vervoerd. De Bond van Nederlandse schilderspa troons houdt op 6, 7 en 8 September in Haarlem zijn jaarvergadering. Op Dinsdag 6 September heeft 's mid dags de begroetingsbijeenkomst plaats in de kroonzaal van Brinkmann, om zes uur gevolgd door de officiële ontvangst door Burgemeester en Wethouders van hoofd bestuur en afgevaardigden ten Stadhuize. 's Avonds begint de huishoudelijke verga dering welke met een filmvoorstelling wordt besloten. De volgende dag wordt de Bondsverga dering gehouden in de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, onderbroken door een koffietafel. Na het diner in de Vleeshal wordt de dag met een cabaret programma in het Concertgebouw besloten. On Donderdagmorgen wordt de Bondsver gadering voortgezet tot twaalf uur, waarna het congres eindigt met een koffietafel en een gezamelijke autotocht. Voor de dames staan er excursies, onder meer naar het Frans Halsmuseum, op het programma.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9