Sublieme vertolking van Mozarts Vioolconcert in A Waterverbruik nam in 1954 met 7,02 percent toe Madame neemt afscheid 1 J. Kieft op hartelijke wijze ten afscheid gehuldigd Malversaties op vliegveld Twenthe te Almelo berecht „Lerarentekort grootste gevaar dat ooit VHMO bedreigde" Waterorgel in Concertgebouw rAxi 18000 l Twee raadsleden vragen verlaging tarieven Nieuwe uitgaven Algemene vergadering Rijkslerarenvereniging Voorzitter uit critiek op minister Willem Noske solist bij N.Ph.O. Mormonenkoor in Amsterdam Veel belangstelling voor staatsieportretten Inspecteur Raad van Arbeid te IJmuiden gaat van welverdiend pensioen genieten Haarlemse jongen over stuur door verdwijnen van zijn hond Van gas en electriciteit JAARVERSLAG GEMEENTELIJK WATERBEDRIJF Verdedigers: Eisen zijn onverwacht hoog" Orgelbespeling op Donderdagmiddag Heemsteedse ouden van dagen waren dagje uit Openluchtconcert van „Excelsior" Burgerlijke Stand WOENSDAG 31 AUGUSTUS 195:, HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT o In de raadzaal van het gebouw van de Raad van Arbeid te Haarlem heeft Dins dagmiddag de heer J. Kieft officieel af scheid genomen als inspecteur van de Raad van Arbeid in het district IJmuiden, daar hij onlangs de leeftijd van vijf en zes tig jaar bereikt heeft. De heer Kieft zal thans na 36 jaar zijn beste krachten in dienst van de Raad van Arbeid gesteld te hebben, van een welverdiend pensioen gaan genieten. In de kleine zaal hadden zich de voor zitter van de Raad van Arbeid, mr. G. A. A. M. Boot, de referendaris de heer V. de Kruijff, de chefs van de binnen- en bui tendienst, vele collega's van de buiten dienst en enkele oud-collega's verzameld. De eerste spreker die zich tot de schei dende inspecteur en diens echtgenote wend de was de voorzitter die schertsenderwijze de heer Kieft verweet reeds de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt te hebben ter wijl hij nog zo „volop vitaal" is. De heer Boot uitte zijn bewondering voor de wijze waarop de heer Kieft altijd met hart en ziel zijn werk in IJmuiden verricht heeft. „Gij zijt een groot man geworden voor de taak waarvoor gij gesteld werd. Wij moeten ons erop bezinnen dat er in ons bestaan een moment komt waarop wij moeten verdwij nen hoezeer ook onze interesse blijft uit gaan voor het werk dat wij gedaan heb ben", zei de heer Boot, die de grote inte resse welke de heer Kieft altijd voor zijn werk bezat met enkele herinneringen illu streerde. De voorzitter sprak voorts in zeer waarderende termen over de kwaliteiten van de heer Kieft: „Men wist in IJmuiden dat men bij hem steeds terecht kon en de Raad is u dankbaar voor het werk dat u verrichtte". Vervolgens richtte de spreker zich tot de echtgenote van de heer Kieft: „Wat de heer Kieft aan goed werk gedaan heeft is indirect ook door u bewerkstelligd". De referendaris, de heer V. de Kruijff, memoreerde in zijn toespraak zijn eerste kennismaking met de heer Kieft, thans veertien jaar geleden en hij betoogde dat de samenwerking altijd voortreffelijk is ge weest. Spreker prees eveneens de plichts betrachting van de scheidende inspecteur en diens doortastendheid hetgeen bijzonder was gebleken bij het vinden van een nieuw onderkomen voor de Raad van Arbeid te IJmuiden toen het oude, eertijds in de Vis- hallen, door een bombardement buiten ge bruik was gesteld. De heer De Kruijff dankte in hartelijke bewoordingen voor de goede steun welke hij altijd van hem had ondervonden. De heer S. de Zwart, chef van de buiten dienst, zei in zijn korte speech dat de reden van het zeer persoonlijke cachet aan deze huldiging-ten-afscheid lag in de persoon van de heer Kieft zelf en diens oprechte collegialiteit. „De Raad geeft u uw vrijheid, doch wij voelen ons verplicht uw vrijheid te regu leren". Met deze woorden bood hij de heer Kieft een polshorloge aan. De opvolger van de heer Kieft, de heer F. Biesmeyer, hoopte op dezelfde wijze als de heer Kieft zijn werkzaamheden in IJmuiden te verrichten en hij bracht mede namens de inwoners van IJmuiden zijn dank over voor datgene wat de inspecteur in de afgelopen 36 jaar gedaan heeft. De heren F. van der Pelt, sous-chef van de buitendienst, A. van der Aart, oud-col lega en R. Steensma, oud-inspecteur, spra ken daarna op hartelijke wijze hun waar dering uit voor het werk en de persoon van de heer Kieft, met wie zij vele jaren hadden samengewerkt. Hierbij werden tevens enkele oude herinneringen opge haald. Tenslotte bracht de heer Kieft een woord van grote dank tot allen die hem deze hul de bereid hadden, waarbij hij verrast was door de wijze waarop hij, naar hij zelf zeide „in het zonnetje gezet was". „Deze 36 jaren vormen een tijd waaraan ik steeds prettige herinneringen zal heb ben", zei de heer Kieft. Hij liet zijn beste wensen uitgaan naar zijn opvolger, de heer Biesmeyer. Een familie uit Haarlem-Zuidwest was in het bezit van een Duitse herder, die kort na elkaar twee ruiten had gebroken. Men wilde het dier daarom kwijt en toen er Zaterdag een Haagse kennis, die in Haar lem werkt, op bezoek was, verzocht de vrouw des huizes hem de hond mee te ne men. Later kwam de tienjarige zoon thuis en toen hij van het weggeven van de hond vernam, raakte hij over stuur. De moeder wilde de hond terug hebben, Maar Maan dag vernam zij, dat de Duitse herder er van door was. Deze wilde, toen de Hage naar Zaterdagmiddag van het station naar zijn huis fietste, niet mee, rukte zich los en verdween in de richting van het terrein van de voetbalclub VUC. Thans stelt de Hagenaar pogingen in het werk om de hond terug te krijgen en hij heeft diverse instanties gevraagd hem bij het zoeken te helpen, ter wille van de Haarlemse jongen. De Haarlemse raadsleden mevrouw E. Smit z-P eper en de heer J. Prikkel (beiden Arbeid) hebben bij het college de volgende schriftelijke vragen ingediend: Zijn B. en W. bereid te bevorderen dat de tarieven voor het gebruik van gas en electrische energie door de kleinverbrui kers met ingang van 1 September worden verlaagd? 2. Indien dat om dringende redenen on verhoopt niet mogelijk is, zijn B. en W. dan bereid deze redenen omstandig mee te delen? Beide raadsleden hebben aanleiding tot deze vragen gevonden in de afschaffing van de omzetbelasting op aan particulieren geleverde gas en electrische energie onder meer om de per 1 September ingaande huurverhoging te compenseren. Mevrouw Smitz-Peper en de heer Prikkel zijn van mening, dat de realisering van de compen serende belastingmaatregelen zoveel mo gelijk dient te geschieden en dat de ge meentebesturen daarbij niet mogen achter blijven. Uit het pas verschenen jaarverslag over 1954 van het gemeentelijk waterbedrijf in Haarlem blijkt, dat de winst, die dit be drijf de gemeente heeft opgeleverd, de ra ming van 93.300,verre heeft over troffen. De uitkering aan de gemeente van het batig saldo bedraagt namelijk 132.294,18. In 1953 werd evenwel een bedrag van f 152.798,03 uitgekeerd. De toeneming van het watergebruik be droeg in het jaarverslag niet minder dan 7,02%. Het gemiddelde verbruik per hoofd per etmaal, berekend naar de door het pompstation afgeleverde hoeveelheid, is thans gestegen tot zeventig liter. Het wa terbedrijf beschouwt dit als een mijlpaal, gezien het lage verbruik in het verleden gedurende vele jaren. Met het oog op de toenemende water verbruik, doch vooral om de ingetreden overbelasting van de bestaande diepduin- waterwinning te kunnen tegengaan, werd bij het gemeentebestuur een uitgewerkt plan voor de bouw van een secondair pompstation Zuid en de verbouwing van het hoofdpompstation en de bijbehorende mechanische en electrische installatie in- ADVERTENT1E Vandaag ontvangt Madame voor het laatst 's avonds. Donderdag en Vrijdag alléén overdag. In de Paulskerk in Frankfort is aan Annette Kolb de Goetheprijs overhandigd voor de litteratuur. Na de uitreiking werd deze foto gemaakt: toe zien hier van rechts naar links dr. Albert Schweitzer, die reeds de Goetheprijs verwierf, Annette Kolb en de burgemeester van Frankfort, Walther Kolb, die de- prijs overhandigde. De Almelose arrondissementsrechtbank heeft Dinsdag byna de gehele dag besteed aan de berechting van de tussen 1953 en 1954 op de vliegbasis Twente voorgekomen malversaties. Laat in de middag hield mr. Rosingh, de officier van Justitie, zyn re quisitoir, aan het slot waarvan hy tot de eisen kwam welke volgens het oordeel van de vier r- dslieden „onverwacht hoog" waren. Tegen de 55-jarige Enschedese uit voerder A. E. werd een jaar en drie maan den met aftrek geëist, tegen de 33-jarige Enschedese opzichter bij de BABOV (Bu reau Aanleg Beheer en Onderhoud van Vliegvelden) H. van 't H. een jaar en zes maanden met aftrek, tegen de 54-jarige En schedese hulpopzichter bij de BABOV G. J. G. een jaar en drie maanden met aftrek, tegen de 32-jarige Weerselose boekhouder zaakvoerder S. A. S. acht maanden met aftrek, waarvan vier voorwaardelyk met een proeftijd van drie jaar, tegen de 51- jarige Weerselose koopman J. G. W. H. drie maanden voorwaardelyk met een proeftyd van drie jaar en een boete van 2000, tegen de 37-jarige Enschedese land bouwer A. G. K. vier maanden voorwaar delyk met een proeftyd van drie jaar en tegen de 39-jarige Enschedese rijwielher steller A. G. D. veertien dagen voorwaar delijk met een proeftyd van drie jaar en 30 of twintig dagen. „Aan mijn soldaten" (Woorden van Bonaparte, verzameld door d r. B. A. v a n D i n g e n) Uitgave Lannoo, Tielt Den Haag. In zijn proclamaties en manifesten heeft Napoleon Bonaparte zijn soldaten betrok ken in het gigantische militair-politieke gebeuren, dat zijn opkomst en regerings periode kennmerkte. De woorden van Napoleon aan zijn soldaten geven deze fanatieke, energieke, genieuze en barbaarse persoonlijkheid het relief, dat zij nodig heeft om beter begrepen te worden. Men kan er de op- en neergang van zijn macht uit aflezen, doch van meer belang is de wezenlijke inhoud ervan met betrekking tot de psychologie die hem dreef. Napoleon zal wellicht nooit ten voeten uit als mens kunnen worden geschilderd. Als veldheer is hij weinig mens. Doch in de woorden aan zijn soldaten is het vaak de mens, die de veldheer terzijde staat in het felle ge vecht om de sympathie, de eerbied en de liefde dergenen die hij regeert. J. L. De Vereniging van Leraren aan Rijks hogere Burgerscholen R.L.V. (Rijksleraren- vereniging) houdt vandaag te Baarn haar algemene vergadering. De bijeenkomst is vanochtend geopend door de voorzitter, de heer A. S. van Dam, die na enkele woorden aan de salarissen te hebben gewyd, het lerarentekort behandelde, dat hij verreweg het grootste gevaar noemde, dat het V.H. M.O. ooit heeft bedreigd. Bij het beschouwen van de toekomst dient men het volgende te bedenken, aldus de spreker: 1. Het aantal leerlingen per 1000-tal inwoners, dat het B.H.M.O. volgt, Het Vioolconcert in A van Mozart troon de koninklijk als pièce de résislance op het programma van het Zomerconcert van het N.Ph.O., dat Dinsdagavond gegeven werd onder leiding van Marinus Adam, met me dewerking van de violist Willem Noske; koninklijk om de adel van een muziek die zich openbaart door haar natuurlijke dis tinctie, maar koniklijk ook om haar heer schappij over haar eigen rijk een fan tastisch domein met zelfs een quasi Turkse kolonie een rijk dat meestelijk gere geerd wordt naar wetten van eigen maak sel, die, hoe vreemd zij ook schijnen, altijd gunstige resultaten waarborgen en op de koop toe nog een charmant effect sorteren bij hun toepassing. Men beleefde het stuk als een heerlijk sprookje, fijnzinnig ver teld door een zeer begaafd kunstenaar, die, zelf gelovend in het verhaal, de sfeer om zich schiep, waarin ook het begeleidend orkest begon mee te leven. Heerlijk, zulle concerteren, waar-bij het niet gaat om vir tuoos vertoon, maar om het herscheppen van innige dingen en te boeien door een Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo kerk, op Donderdag 1 September, des middags van 3 tot 4 uur, door George Robert, luidt: 1. Fatasia G gr. t., J. S. Bach; 2. a. Bene- dictus, b. Dona, nobis pacem, F. Couperin; 3. Partita sopra: Jesu, meine Freude, J. G. Walther; 4. Pasacalles, J. Cabanilles; 5. Drie Préludes, Darius Milhaud; 6. Final uit de lste symphonie, Louis Vierne. spiritualiteit die. het virtuose slechts als middel, nooit als doel wenst te gebruiken. Voor dit alles is men bij Willem Noske aan het juiste adres; hij verenigt de capa citeiten van een virtuoos met die van een kenner en aestheet „pur sang" en beide kwaliteiten zijn gegrondvest op een oer- echte muzikaliteit. Noske's fraaie toon en levendige inter- pretatié waren opmerkelijk, maar tevens werden wij geboeid door de smaakvolle wij ze waarop hij stijlcritisch te werk ging be treffende de fiorituren. Hij speelde de ca- denzen van Joachim en bleef ook daarin de fijne stylist, die de Mozartsfeer niet losliet. Wij mochten Willem Noske en ook Adam en zijn gereduceerd orkest dankbaar zijn om deze heerlijke tractatie. Als inleiding van de avond hadden we Weber's Euryanthe-ouverture gehoord, en na het sublieme Mozart-concert werd nog de „Schotse Symphonie" van Mendelssohn ten gehore gebracht. Op deze minder vaak gespeelde symphonie (zij is glansrijk over vleugeld door de Italiaanse) was blijkbaar hard gewerkt. De uitvoering voldeed dan ook aan hoge eisen. Waar het werk een uit gesproken Schots karakter krijgt, dat is dan in het „Vivace non troppo" dat de plaats inneemt van het gebruikelijke Scher zo-deel is er aan deze muziek nog wel wat interessants te beleven, overigens is de liedachtige thematiek, die destijds haar populariteit bevorderde, vrijwel verbleekt. Als werk van een twintigjarige, die zich een eigen idioom schiep en daarin vaak veel voornaams wist te zeggen, is de „Schot se" toch een étappe in Mendelssohns car rière die in zekere zin de aandacht blijft verdienen. JOS. DE KLERK is sterk stijgende. 2. De „geboortegolf" van 1946-'47 zal over enige jaren ook het V.H. M.O. „overspoelen". 3. Het aantal studeren den voor het leraarsambt is zowel langs de universitaire weg als langs die der mid delbare aktenstudie nog steeds klein. Een gevolg van het lerarentekort is, dat iedere gezonde selectie onmogelijk wordt: op het ogenblik vindt nagenoeg iedere be voegde, geschikt of ongeschikt, een plaats bij het V.H.M.O. en over enige jaren dreigt dezelfde situatie te ontstaan ten aanzien van candidaten en bezitters van een A-akte (voorzover zij niet reeds bestaat). De raad van leraren heeft een uitgebreid complex van maatregelen voorgesteld om het lerarentekort te bestrijden. „Dat geen van deze maatregelen vóór de ingang van de nieuwe cursus werd toegepast, is voor ons in hoge mate teleurstellend," aldus de spreker, die critiek uitte op de suggestie door de minister in de Kamer geuit, dat het lerarentekort zou kunnen worden be streden door vermindering van het aantal lesuren. Een beter bestrijdingsmiddel, dat niets dan grote voordelen biedt, is voorge steld door een onderwijsautoriteit, wiens naam de spreker niet gerechtigd was te noemen, namelijk het 6-jarig maken van de H.B.S., zonder vermeerdering van de totale omvang van de leerstof en dus zon der vermeerdering van het totale aantal lesuren, dat iedere leerling bij het door lopen van de school geniet. In iedere klasse wordt dus het aantal lessen 5/6 maal het tegenwoordige aantal .hetgeen een bespa ring betekent van vijf of zes uur per klasse. Het koor van de Mormoonse tempel Ta bernakel (hoofdtempel) in Salt Lake City (Utah, VS) is gisteren in Amsterdam aan gekomen. Het koor, dat uit bijna 400 stem men bestaat, maakt een Europese tournee, die een maand duurt. Het heeft in Enge land concerten gegeven in Glasgow, Man chester en Londen. Vanavond zal het zo als wij reeds meldden, optreden in het Amsterdamse Concertgebouw, Donderdag geeft het een concert in het Kurhaus te Scheveningen. De Mormonenkerk, of de kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Da gen, heeft een ledental van 1.250.000. Het koor van de kerk bestaat al bijna een eeuw. De hoofdorganist van het Taber nakelkoor, Alexander Schreiner, heeft o.m. in Parijs gestudeerd, bij Louis Vierne en Charles Widor. Het orgel, dat hij in Salt Lake City tot zijn beschikking heeft telt 188 stemmen. Het is een der grootste orgels van de Verenigde Staten. Schreiner zelf, die doctor in de philosophie is, staat be kend als orgelvirtuoos zonder weerga. Van avond zal hij in het Amsterdamse concert gebouw de „Westminster Carillon" van Louis Vierne spelen. Het Salt Lake City Tabernakel Koor zal op zijn tournee verder nog Kopenhagen, Berlijn, Bern en Parijs bezoeken. Mr. Rosingh begon zijn requisitoir met te memoreren, dat hij op 22 Maart in de zaak tegen A. E. reeds had opgemerkt, dat een diepgaand onderzoek op de vliegbasis ge wenst was. Het resultaat hiervan lag heden in de vorm van dikke processen-verbaal op de groene tafels van de rechtbank. Het onderzoek heeft ook tot resultaat gehad, aldus de officier, dat A. E. nu een volledige bekentenis heeft afgelegd, ook van feiten, welke hij in Maart ontkende, maar welke de rechtbank door de getuigenverklaringen toen toch bewezen achtte. De officier gaf een kort verslag van de onregelmatigheden op de vliegbasis. In de eerste plaats is er geknoeid met de inrich ting van het sportveld. Hij memoreerde dat zodanig tegen de voorwaarden is „gezon digd", dat er voor de firma E., waarvan A. E. uitvoerder is, een besparing van 1800 ontstond. Het sportveld is zo on deugdelijk gemaakt dat volgens uitge brachte rapporten alsnog ongeveer 16.000 nodig zal zijn. Een andere fraude is ge pleegd bij het object, dat verbetering van sloten en een beplanting met 30.000 dennen inhield. Voor dit werk waren door de BABOV 5000 werkuren geraamd, maar de firma deed het zeer ondeugdelijk in slechts 401 uur. Het gevolg was, dat onge veer 40 percent van de dennen is gestor ven. Weer een ander punt is, aldus de officier in zijn requisitoir, dat er in een bepaalde week, vrij willekeurig door de maréchaus- sée genomen ter controle, 288 K werkuren teveel in rekening zijn gebracht. Men heeft bij gebrek aan tijd geen andere perioden onderzocht, maar mr. Rosingh meende, dat er nog meer knoeierijen met werkuren te voorschijn zouden zijn gekomen. De zitting gold meer in het bijzonder de grasverpachting, de malversaties met de werkuren, maar vooral de levering van kunstmest. A. E.., G. A. S., J. G. W. H. en A. G. K. werden ervan verdacht met valse nota's te hebben gewerkt met als resul taat dat veel meer kunstmest bij de over heid in rekening werd gebracht dan in werkelijkheid op de vliegbasis was ge bruikt. Alle verdedigers, mr. Van der Sijs, mr. Lepping, mr. Brummelhuis en mr. Barnas- coni pleitten clementie. Uitspraken worden over 14 dagen gedaan. De jaarlijkse autotocht voor de leden van de afdeling Heemstede en Bennebroek van de Algemene Bond voor Ouden van Dagen, die Dinsdag onder uitstekende weersomstandigheden werd gehouden, mag ook ditmaal weer bijzonder geslaagd wor den genoemd. De ongeveer honderdvijfen twintig deelnemers vertrokken des mor gens om negen uur uit Heemstede, waarbij eerst nog enkele verder afwonende leden van huis werden afgehaald. Daarna ging het via de Haarlemmermeer en langs de bochtige weg langs de Vecht naar Utrecht, waar het eerste kopje koffie met gebak werd aangeboden. In deze stad werd de colonne reeds opgewacht door de Utrechtse motorpolitie, die het gezelschap veilig door het drukke stadsverkeer voerde. Omstreeks half twaalf vertrok men naar de tweede pleisterplaats, waarvoor de or ganisatoren de Westerbouwing hadden be stemd. Hier werd de lunch gebruikt, waar na ook de speeltuin nog voldoende aan trekkingskracht op de leden bleek te kun nen uitoefenen. Óm half drie werden de plaatsen in de autobussen weer bezet, waarna nog een interessante rondrit door de fraaie omgeving van Arnhem op het programma stond. Deze tour eindigde in restaurant „Eemland" bij Soestdijk, waar de deelnemers nogmaals werden versterkt met thee en belegde broodjes. Doch hier na werd de terugreis toch definitief aan vaard, zodat het gezelschap omstreeks zeven uur in de beste stemming weer in Heemstede arriveerde. Als onderdeel van de jubileumfeesten van het Heemsteeds Fanfarecorps „Ex celsior", ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan, wordt Zaterdag 3 September, des avonds van acht tot tien uur een open luchtconcert gegeven in de muziektent op het Raadhuisplein te Heemstede. Onder leiding van voorzitter-dirigent L. ter Braa- ke wordt hierbij het volgende programma ten gehore gebracht: 1. Die alte Garde, Th. Fürter; 2. Antigone, Fern. Rousseau; 3. Doornroosjes Bruidstocht, arrangement A. Dreissen; 4. Luna wals, Paul Lincke; 5. Houdt moed, J. Beekhoven. Pauze. 6. Sambre er Meuse, mars, Rauski; 7. Cosmea, J. Beekhoven; 8. Maloja, F. Schori; 9. Ver smade liefde, wals, arrangement S. P. van Leeuwen; 10. Colonel Bogeymars, J. Belford. „Water fascineert de mensen", zo zegt de geluidstechnicus Dick Signer uit Hilver sum en die stelling lijkt wel juist, gezien het enorme succes, dat deze ondernemende Nederlander met zijn waterorgel heeft. Of ook de Haarlemmers sterk geïmponeerd zullen worden door deze muzikale water massa, zal dezer dagen kunnen blijken, want het orgel zal van hedenmiddag tot en met Maandag 5 September onderdak vinden in het Haarlemse Concertgebouw. Binnen vier uur kan dit machtige bouw werk worden opgetrokken. Het bevat een rubber reservoir van veertien bij vijf me ter, waarin vijftienduizend liters water sa menvloeien. Deze liters worden door twee duizend fonteinen omhoog gespoten en dan belicht door 58 schijnwerpers, die het wa ter de meest fraaie kleuren kunnen geven. De waterstralen, die, naar gelang de mu ziek, fier rechtop staan, majestueus bui gen of vrolijk rondtollen, worden in bewe ging gehouden door twee pompen van 30 pk. Volgens de heer Signer is dit orgel zijn orgel, want 't is gebouwd in een ge luidstechnisch bedrijf in Hilversum, waarvan hij mede-eigenaar is, het meest volmaakte van het continent. Er is dan ook heel wat werk verzet, daar in Hilversum, voor het orgel klaar was: in 1950 werden er de grondslagen voor gelegd en in April van dit jaar was het pas volledig gereed. De heer Signer heeft het kolossale appa raat samen gebouwd met de heer A. Struijk, een Rotterdams uitvoerder, bou wer onder meer van oud-Rotterdam op de Ahoy-tentoonstelling in Rotterdam. Beiden hebben zij grote plannen voor de toe komst: voor hun waterorgel staat een tochtje naar Londen op het programma en bovendien lopen zij al weer met fantasti sche ideeën rond, die zij in het RAI-ge- bouw in Amsterdam hopen te kunnen ver wezenlijken. Experimenteren Dit waterorgel, dat van Woensdag tot en met Zaterdag en Maandag telkens van 14 18 en van 2023 uur zal worden bespeeld door de Dokkumse Hammond-organist Geert Sipkema hij geeft concerten van een half uur is niet het eerste water orgel, dat in Hilversum werd gebouwd. Reeds in 1946 experimenteerde de heer Signer met een dergelijk instrument, doch na een tijdje moest hij zijn arbeid op dit gebied staken, omdat het project te veel geld kostte. Drie jaar geleden lukte het evenwel beter. Het tweemanschap Signer- Struijk moest toen in België een sprookjes- tuin aanleggen iets wat deze heren ook in ons land al verscheidene malen met suc ces hebben gedaan en in die sprookjes- tuin verscheen een klein, bescheiden or geltje. De Belgen zagen er wel iets in, er kwam geldelijke steun en niet lang daar na kwam het eerste echte waterorgel tot stand. Ongeveer een half jaar later deed een Duitse firma een dergelijk apparaat het licht aanschouwen. „We hebben kennelijk lang met hetzelfde idee gelopen", was het commentaar van de heer Signer. „We beschikken nu al over drie waler- orgels, want er staat er ook een in Brus sel", zo vertelde Dick Signer ons Dinsdag middag, toen de apparatuur in Haarlem was aangekomen. „Maar dit is wel het meest geperfectionneerde orgel, dat men zich denken kan. Op de meeste waterorgels moet men namelijk langzame muziek spe len, omdat de waterstralen bij snelle mu ziek te langzaam reageren. Maar Geert Sipkema hoeft zich aan geen rhythme te storen: hij speelt een passo doble, een tango, een Engelse en een Wiener wals. Eigen composities en ze doen het zó goed, dat we er misschien binnenkort een plaat van laten maken". HAARLEM, 30 Augustus 1955 ONDERTROUWD: 30 Aug., J. van Kuijk en J. M. M. Schreur; J. P. de Haan en H. den Hartog; P. W. Bothello en D. J. Ponder; P. J. van den Nieuwenhoff en M. van den Nieuwen hoven. GEHUWD: 30 Aug., Th. H. Adelink en J. A. W. Emmer. BEVALLEN van een zoon: 28 Aug., R. C. van PuttenBrussen (z. en d.); 29 Aug., P. A. TreffersRam; J. M. W. de Molvan Musscher. BEVALLEN van een dochter: 28 Aug., R. C. van PuttenBrussen (z. en d.); 29 Aug., L. Klein—Tiggelman; 30 Aug., M. W. Sijts- mavan der Smissen. OVERLEDEN: 27 Aug., R. Hakhoff, 56 j„ Kleine Houtstraat; J. Veen, 72 j., 2e Theems- straat; 28 Aug., J. M. Toornend, 83 j., Wes terhoutstraat; II. J. Schaefer, 86 j„ van Eedenstraat; J. K. Verboom, 62 j., Molijn- straat; 29 Aug., E. Sanders, 78 j., van Ho- gendorpstraat. gediend. De totale kosten hiervan werden geraamd op 620.000,te verdelen over de jaren 1954, 1955 en 1956. Het ontworpen secondaire pompstation, dat in de winplaats op een afstand van 1500 meter ten Noor den van de Zeeweg wordt gebouwd, om vat een grote waterdichte pompkelder voor de opstelling van vier verticale pompaggi-e- gaten en twee vacuumketels; voor het op stellen van de electromotoren, het scha kelbord, twee grote en twee kleine va- cuumpompen, alsmede een derde vacuum- ketel is ruimte geprojecteerd op de begane grondvloer. De bestaande winningsmiddelen zullen in 1955 met drie diepe pompputten worden uitgebreid waarmee het totaal op zestien wordt gebracht. Later worden alsnog drie putten geboord, waarna deze diepduin- waterwinning zal zijn voltooid. Personeel Het personeel bestond op 31 December, naast de directeur, uit 76 ambtenaren, waarvan dertig op jaar- en 46 op weekloon. Van deze beide categorieën war-en er res pectievelijk zeven en acht in tijdelijke of losse dienst. Neerslag De totale neerslag in 1954 bedroeg 846,1 mm tegen 570,5 mm in 1953. De grootste maandneerslag werd waargenomen in Juli met 154,4 mm over negentien regendagen en de kleinste in April met 12,4 mm over negen regendagen. Wateronderzoek Het gecombineerde bacteriologisch en scheikundig onderzoek, dat door het labo ratorium van de gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst wordt ver richt, geschiedde eenmaal per week. De uitkomsten van het bacteriologisch onder zoek, zowel van het water op het pomp station als uit het leidingnet in de stad, toonden aan, dat het water voldeed aan de normen, welke aan goed drinkwater worden gesteld. Het scheikundig onderzoek gaf steeds gunstige resultaten. In October werd het jaarlijks onderzoek naar de goe de werking van de filterinstallaties uitge voerd door het Kiwa-laboratorium Lei duin. Hoeveelheden De totale wateropvoer in 1954 be rekend uit het aantal omwentelingen van de reinwaterpompstoommachines naar 78 liter per omwenteling bedroeg 4.315.451 kubieke meter tegen 4.027.858 kubieke meter in 1953. De oppomping per etmaal bedroeg gemiddeld 11.823 kubieke meter, in 1953 11.035 kubieke meter. Vorstervaringen De periode van 26 Januari tot en met 13 Februari kenmerkte zich door strenge vorst, waardoor op tamelijk uitgebreide schaal schade ontstond aan hoofd- en dienstleidingen, alsmede aan de hierin ge plaatste toestellen. Met 29 werklieden van Openbare Werken werd gedurende ver scheidene dagen gewerkt aan het vorst- vrij houden van ongeveer 3300 onder- brandkranen door in de uitlaat pekelzout te strooien, hetgeen eveneens geschiedt op het deksel van de straatpot teneinde bij sneeuwval de brandkraan sneeuwvrij te houden. Ondanks deze maatregelen bleken in totaal ongeveer 500 a 600 ondergrondse brandkranen bevroren te zijn. Aan de bovengrondse brandkranen ontstond geen schade. De bevroren brandkranen werden met behulp van een stoom-ontdooi-instal- latie weer bedrijfsklaar gemaakt. Tijdens de vorstperiode werd nog een soortgelijke installatie aangeschaft. In verband met ontstane schade aan dienstleidingen en watermeters kwamen 1970 klachten binnen. Wat het waterverbruik betreft, in het voorzieningsgebied werd verbruikt 4.306.609 kubieke meter water, in 1953 4.024 kubieke meter water. ADVERTENTIE Vantnorgen reeds driehonderd bezoekers in Frans Halsmuseum Reeds meer dan driehonderd bezoekers stroomden vandaag in de ochtenduren het Frans Halsmuseum binnen om daar een bezoek te brengen aan de unieke ééndags- expositie van twee portretten van Koningin Juliana, vervaardigd door de Haarlemse schilders Otto de Kat en Kees Verwey. Om tien uur gingen de deuren van het museum open en bij het eerste bezoek behoorden de meisjes van twee klassen van de R.K. Huishoudschool te Haarlem. Vanmiddag komen nogmaals twee klas sen meisjes. Zij worden reeds goede be kenden van het museumpersoneel, daar, zoals de portier vertelde, deze huishoud school altijd prompt present is telkenmale wanneer het Frans Halsmuseum een bij zondere expositie binnen zijn muren heeft. Het aantal bezoekende buitenlanders is - in tegenstelling met andere dagen - hedenochtend gering. De man achter het loket die reeds drie honderd kaartjes gescheurd heeft, ver moedt dat het aantal bezoekers wel tot ongeveer duizend zal oplopen, en als deze voorspelling juist is, kan men dus zeggen dat vele Haarlemmers zich het buiten kansje deze interessante expositie te zien niet hebben laten ontgaan. De beide staat sieportretten staan opgesteld in de Regen tenkamers. In de achterste kamer staat het portret geschilderd door Otto de Kat, terwijl men via de openstaande verbin dingsdeur van de beide kamers een prach tige doorkijk heeft op het portret geschil derd door Kees Verwey dat in de voorste Regentenkamer staat opgesteld, zodat men beide portretten naast elkaar kan zien. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening JAC. VAN MARIS Barrcvoctcstraat 19 Tel. 15051

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8