ZE VEN DA GEN Bejaarden, tehuis Schotersingel, houden vacantie in Leusden Dr .H. Bavinckschool in Noord vierde zilveren jubileum Levinus Tollenaar door de bomen het bos zien Dagelijkse sleur voor een week doorbroken Gelijk spel tussen Haarlem en RCH Jaarvergadering H.K.B. Feestavond in Mamix van St. Aldegondelyceum Jac. Schipper copieert meesterlijk 18e eeuzvse meesters Hartman en zijn Muggen Yam mensem em diimgem omder de Damiaatjes 5 Collega s op bezoek Examens Morgen beginnen A-spelers in Bloemendaal-tournooi Nederlaagtournooi DSB: beker voor Sp. Haarlem Dahlia s Collecte Geurfleurkleur Madame Nieuwe halve serie van de Staatsloterij Burgerlijke Stand van Heemstede VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Woensdag zijn in hel gemeentelijk tehuis voor bejaarden aan de Schotersingel de namen bekend gemaakt van die bewoners van het tehuis, die door de dokter zijn uit verkoren voor een verblijf van een week in het clubhuis „Ingeborg" op het land goed „De Treek" in Leusden, provincie Utrecht. Van de ongeveer tachtig bewoners zullen 44 mannen en vrouwen van 10 tot 17 September de dagelijkse sfeer aan de Schotersingel een week kunnen onderbre ken. De thuisblijvers zijn, uit medisch oogpunt gezien, niet in staat, om mee te gaan; er bestaan evenwel plannen om vol gend jaar naar „Morgenrood" in Oister- wijk te gaan en dan zal waarschijnlijk iedereen van de partij kunnen zijn. Directrice W. M. E. de Klerk meent het goed met de haar toevertrouwde bejaar den. In de bijna vijf jaar, dat zij nu al directrice is van dit tehuis, heeft ze steeds getracht, de „inriehtingsfeer", die vrijwel onvermijdelijk aan een dergelijk instituut kleeft, zoveel mogelijk te verzachten. „In zo'n beslotenheid als hier in dit tehuis, gaat vrijwel alle contact met de buitenwe reld verloren. De bewoners moeten weer het gevoel krijgen, dat ze evenals vroeger, toen ze nog geheel op eigen benen stonden, als personen behandeld worden", is haar oordeel, en wanneer zij dat zegt, denkt zij onwillekeurig weer terug aan die opmer king, die een der bewoners eens tegenover haar gemaakt heeft: „De enige dag, dat ik me nog voel meetellen, is de dag, waarop ik stemmen moet Een van de middelen, om het leven van deze mensen „normaler" te maken, is, vol gens mejuffrouw De Klerk, een prettige vacantieweek. En met veel steun van wet houder Bakker en de commissie van bij stand uit de Haarlemse gemeenteraad is zij er dan eindelijk in geslaagd, een der gelijke week te organiseren. Zaterdagmid dag 10 September om half drie zullen twee bussen vanaf de Schotersingel hun tocht naar Leusden beginnen, twee bussen, vol bejaarden, van wie de jongste zal zijn de 67-jarige portier Bachman en de oudste de 91-jarige mevrouw Zwollo. Als kamplei ding gaan mee de directrice (kampcom mandant), de kok van het tehuis, die de keukenstaf in Leusden aanwijzingen zal geven wat betreft de diëten, de hoofdzus ter (kampdokter) en verscheidene andere zusters. Daar in Leusden staat de vacantiegan- gers heel wat te wachten: in de eerste plaats zal een ieder worden ingeschakeld bij de vele corveën, die in elk vacantie- centrum verdeeld moeten worden. Maar daarnaast zal er iedere dag iets bijzonders te doen zijn. De predikant-directeur van Meer en Bosch, dr. J. A. de Klerk, broer van de directrice, zal er die Zondag een ochtenddienst houden; de houtvester van het landgoed zal wat komen vertellen over flora en fauna aldaar, waarna men een excursie over het landgoed zal maken; wet houder Bakker zal namens het gemeente bestuur met zijn echtgenote een dagje op bezoek komen; er zullen gramofoonplaten gedraaid worden, waarbij een toelichting gegeven zal worden; er zal een causerie worden gehouden over het leven in een moderne fabriek; de wetenschappelijk ad viseur van de Nederlandse federatie voor bejaardenzorg, mr. J. A. J. Meijer, zal ko men spreken over het onderwerp „Hoe be leef ik mijn latere jaren nog positief?"; er zal een bonte avond gehouden worden, waarop het gedeelte, dat door het perso neel wordt verzorgd, in het teken van Oos tenrijk zal staan en er zullen volksspelen worden gehouden, waarvan men de orga nisatie in handen wil stellen van een com missie uit de bejaarden zelf. Iets dergelijks heeft men wel eens eerder gedaan, in het tehuis, en dat bleek toen best te bevallen. Men zal ook buiten Leusden nog plezier kunnen beleven: er zal een tochtje naar Amersfoort worden ondernomen om de schoonheden van oud-Amersfoort te be zichtigen, die tevoren in een causerie met lichtbeelden worden besproken. Bovendien staat er nog een bustocht op het program ma naar de Lage Vuursche en de Loos- drechtse plassen. Al met al dus een week vol onbezorgde vrolijkheid in het vrij eentonige leven van deze mensen, van wie sommigen nog nooit buiten Haarlem zijn geweest. Wanneer deze vacantieweek ten einde is, zal één wens van mejuffrouw De Klerk in vervulling zijn gegaan. Maar zij heeft er Niet minder dan zesduizend toeschouwers zijn getuige geweest van de vriendschappe lijke wedstrijd tussen Haarlem en RCH op het verlichte Haarlem-terrein en zy hebben genoten van een aantrekkelijke party voet bal die bovendien op een technisch behoor lijk peil stond. De uitslag, eeneen, gaf de verhouding goed weer zodat de supporters ongetwijfeld tevreden huiswaarts zijn ge keerd. Beide ploegen waren niet op „oorlogs sterkte", RCH miste nog steeds Van Braam, waarvoor Koster inviel, en bij Haarlem speelden o. m. Boeree en Van Osch niet mee. Toch ontwikkelden de elftallen zeer accep tabel voetbal. Vooral in de eerste helft waar in Haarlem iets beter voor de dag kwam dan de Racing. Speciaal in technisch op zicht viel de balans in het voordeel van Haarlem uit, al mag daaruit weer niet ge concludeerd worden dat RCH veel zwakker was in het veld. Wel was de eennul voor sprong, die Haarlem zich door Brussee ver schafte verdiend, maar voor hetzelfde geld had de stand bij de rust reeds gelijk kunnen zijn. Een hard schot van De Wette was door de paal gekeerd en Biesbrouck verknoeide een opgelegde kans. Zo bleef de stand dus geruime tijd ongewijzigd. Ook tot ver in de tweede helft, omdat de meerderheid van de Racing na de pauze geen effect sorteerde. De voorhoede van de Racing bleef in de afwerking der aanvallen onder de maat en speciaal De Voogd was voor Biesbrouck, Kruyer en De Wette een vrijwel onoverkomelijke hinderpaal. Maar ook de roodblauwe voorhoede kon het tegen De Vos c.s. niet bolwerken, zodat de strijd toch beheerst werd door de respectieve ver dedigingen. De verdiende gelijkmaker ontstond op enigszins vreemde wyze. Kruyer had zich na een half uur door de Haarlemse achter hoede gewrongen, werd ongeoorloofd door de Voogd en Maas aangevallen, maar scoor de toch op fraaie wyze. Doch de scheids rechter had juist gefloten, strafschop dus en daaruit onstond, dank zij een schuiver van De Wette, de gelijkmaker. De strijd, die tot dat moment reeds het aanzien waard was geweest, hoewel het spel na de rust minder van kwaliteit was dan in de eerste helft, behield z'n boeiend karakter omdat beide ploegen gebrand bleken op de overwinning. Maar in de resterende tijd slaagden de aanvallers er niet meer in de verdedigers bepaald ongerust te maken al ontsnapte het Haarlem-doel eenmaal slechts ternauwernood aan een doorboring. XXXX»COOCOC>COOCOCCOD3CCCOOCCTODOCX>DCOC)CXXX>OOOC*X)COC<XX>C 'o Het is meestal erg stil in het tehuis voor bejaarden aan de Schotersingel, 8 maar een enkele keer wordt die dage- 8 lijkse stilte wel eens doorbroken. Zo c' ook Dinsdag, toen veertig collega's-be- 8 jaarden uit Rotterdam, die lange tijd 8 gespaard hadden voor een vrolijk tocht- 8 je, in Haarlem arriveerden en naar de 8 Schotersingel togen. Er werden buiten 8 zitjes in gereedheid gebracht en even X later werd er druk gekeuveld over 8 wederzijdse belevenissen. De Haarlem- 8 mers toonden zich goede gastheren; zij x gingen rond met thee en koekjes en 8 trachtten het de bezoekers zo goed 8 mogelijk naar de zin te maken. Dat is X hun blijkbaar uitstekend gelukt, want X toen het uur van vertrek ivas aange broken, werden zij luide toegezongen door de Rotterdammers, die hen zojuist in vertrouwen hadden meegedeeld, dat zij het hier „helemaal niet zo'n middel eeuws gedoe" vonden als ze bij hun binnenkomst hadden verwacht. s DOOSOOOCOOCOCOOOOOOCCOOCOOCCOCOOCOOCXXXXXJCOOCCCOOCtCCCClC meer; de accommodatie van het oude huis behoeft stellig verbetering, zo het al niet vervangen moet worden door een modern gebouw. Maar haar meest dringende wens is op het ogenblik een inrichting voor be jaarde chronische zieken, waar men actie ve therapie kan toepassen, een wens, die in wezen een landelijk probleem raakt. Onder vrij grote belangstelling heeft de Haarlemse Korfbalbond onder leiding van de heer Vreeling zijn 35ste jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord wees de voorzitter in de eerste plaats op het tekort aan kader, dat zowel in de bond als in de verenigingen heerst. Daarom zal dit jaar onder leiding van KNKB-docenten op ver schillende' avonden een cursus voor vereni gingskader worden gehouden. Verder memoreerde speker de vertraagde afwerking in de competitie 1954/55 ten gevolge van de abnormaal slechte weers omstandigheden. Gelukkig daalde het aantal strafpunten t.o.v. 1953/54 met 50 percent Jammer was het dat de scheidsrechterscursus dit jaar wegens gebrek aan deelname niet kon worden gehouden. Het bestuur zal in de komende competitie trachten opnieuw een cursus te doen houden. Alle jaarverslagen werden goedgekeurd. De competitieleider J. Arends reikte vervol gens de kampioensmédailles uit. Aurora kwam in het bezit van de Stads- Editiebeker. Daar dit een wisselbeker blijft, had het bestuur dit jaar besloten om in den vervolge ook een herinneringsmédaille daarbij uit te reiken. Het bestuursvoorstel om het college van 5 tot 7 uit te breiden, moest worden terug genomen. De verenigingen hadden daarvoor geen candidaten gesteld. Tengevolge hiervan zal het bestuur van de HKB ook voor het seizoen 1955/56 bestaan uit de heren J. Vreeling, voorzitter, J. Blauw, secretaris, J. Arends, competitieleider, mevr. Denekamp, penningmeesteresse en A. Thuis, commis saris. Naar aanleiding van een verzoek van een tot de Christelijke Korfbalbond behorende vereniging om zijn jeugdploeg in de HKB op te nemen, nam de vergadering unaniem het besluit om slechts de Christelijke ver enigingen in de HKB op te nemen, indien alle leden in de HKB gaan spelen. 's Gravenhage. Voor het notarieel examen zijn geslaagd: J. M. M. Koeken, Bussum (le gedeelt); W. J. M. Schepens, Beek (L.), (2e gedeelte). Het tennistoumooi van „Bloemendaal", ge houden in het tennispark Duinwijck, is reeds ver gevorderd. Zaterdagmiddag en Zondag komen nu ook de A-spelers en speel sters op de baan. In het heren-enkelspel zullen Brouwer, Nieland, v. d. Ree, Hiddinga, Den Hoed en Van Welie voor enkele span nende en ongetwijfeld hoogstaande partijen zorgen. Aan goed tennis zal het eveneens niet ont breken bij de dames, bij wie mevrouw Koch, mej. Schouten, mevr. Hiddinga, mevr. La- genbrink, mevrouw Heereilers, mej. Van Woesik en mej. v. d. Berg. In het gemengd dubbelspel komen enkele sterke combinaties op de baan. Door een bijzonder fraaie 210 overwin ning is Sportclub Haarlem er in geslaagd ook dit jaar beslag te leggen op de fraaie wisselbeker, die voor het softbal-nederlagen- tournooi van DSB beschikbaar was gesteld. Reeds in de eerste wedstrijd behaalden de Sportclub-dames deze grote zege, doch geen enkele vereniging is er in geslaagd de orga niserende vereniging een grotere nederlaag te bezorgen. EDO liet deze week nog een punten verdeling noteren (33) en HHC kwam in de laatste ontmoeting niet verder dan een 114 overwinning, zodat de wisselbeker voor de tweede achtereenvolgende keer in het bezit van de Sportclub kwam. Zangdienst. Op verzoek van het I.K.O.R. wordt op 11 September in het gebouw van de Remonstrants Gereformeerde gemeente aan de Wilhelminastraat een avondzang- dienst van zes uur tot kwart voor zeven ge houden. De keuze van de liederen is daarbij goeddeels bepaald door het voornemen, de r ADVERTENTIE Vraag naar het MERK Kamerplantenvoedsel Woensdagavond werd in het Marnix van Sint Aldegonde-lyceum te Haarlem een herdenkingsavond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de dr. H. Bavinck school gehouden en tevens werden op deze avond het hoofd de heer G. Buist en een tweetal onderwijzeressen, mejuffrouw G. A. Kappers en mejuffrouw J. Oosterling van de Bavinckschool gehuldigd, daar deze leerkrachten van de oprichting af aan de school verbonden zijn. In de aula van het lyceum hadden zich de leden van de Ver eniging „Groen van Prinsterer" voor Lager en Meer Uitgebreid Lager Onderwijs op Gereformeerde grondslag, ouders, vele pre dikanten en vertegenwoordigers van ver scheidene protestante scholen en kerke lijke verenigingen verzameld. De eerste van de lange rij sprekers, die op deze avond de lof zongen van de jubi lerende school en leerkrachten was de heer gueuuceis uepaaiu uuur net voornemen, ae "Uoror>i luisteraars in kennis te brengen met de W" F. Jansen, voorzitter van de „Verern- kerkzang in Vrijzinnig Protestantse Ge- ging Groen van Prinsterer Tevoren had meenten. I de secretaris van deze vereniging de Bij antiquairs kan men ze aantreffen, de rijkbeschilderde panelen, weelderige bloemtafrelen, zachtgekleurde ijslandschap- pen. Deuren van antieke meubelen zijn zo beschilderd, tafelbladen, sleden, vazen en hoge lijsten. Men kan er zelfs een jaartal op aantreffen, meestal uit de achttiende eeuw. Meesterschilder Jac. Schipper op de Oude Groenmarkt heeft ze gemaakt, de meeste althans; dagelijks komen ze uit zijn atelier. Schipper wou kunstschilder worden, scheppend kun stenaar, maar hij werd commercieel schilder; weliswaar met de gedegen toets van het meesterschap, maar niet scheppend. Levinus Tollenaar wou de handel in, maar ontdekte steeds meer mogelijkheden voor zijn kunstenaarschap. Hij zei de handel vaarwel, al maakt hij nog steeds werkstukken in het randgebied van de kunst, zoals décors, versieringen, expo sitie- en stand-inrichting. Maar zijn artistiek talent wordt steeds sterker, hij weet wat hij wil en hij leeft ervoor. De een wilde dus scheppend kunstenaar zijn, maar werd handelsman; de ander wilde handelsman zijn, maar werd schep pend kunstenaar. Zij zijn twee uitersten in een tijd, waarin het maecenaat sociaal systeem geworden is. Beiden trach ten, kunstenaar zijnde, door bijbaantjes aan de kost te komen, Bij Schipper werd de baan sterker dan zijn scheppend kunstenaarschap, bij Tollenaar ging het juist andersom. Maar beiden hebben gemeen de grote zelfstandigheid en onaf hankelijkheid, die de kunstenaar eigen is. Wie op de Oude Groenmarkt de winkel van Jac. Schipper binnenkomt, staat meteen tussen een massa prachtige meubels èn rommelstukken. Veertig jaar is de nu 60-jarige Schipper al in het vak, dat hij hartstochtelijk lief heeft gekregen. Hij restau reert en beschildert fraaie antieke meubelen, die door hun mooie vorm geschikt zijn om beschilderd te worden. Toen Schipper achttien jaar was ging hij in de ieer bij de kunstschilder Jan Diebeis in wiens atelier in de Guldenbergse Poort een groepje schilders studeerde. Maar Schipper verdiende er geen droog brood mee en op twintigjarige leeftijd begon hij als huisschilder; daar viel wèl mee te verdienen. In zijn vrije tijd bewerkte hij oude meubels, die hij beschilderde met biesjes en later met rijkgekleurde bloemtafrelen en copieën van oude meesters. Schipper is een soort Van Meegeren, die van welgestelde particulieren en antiekhandels de vreemdste opdrachten uit te voeren krijgt. Soms willen mensen hun landgoed op hun meubelen geschilderd hebben, maar dan gezien door een achttiende-eeuwse bril. Schip per kan dat, die draait er zijn hand niet voor om. Hij heeft zelfs wel eens mensen gehad, die hem copiën wilden laten vervaardigen van grote mees ters, om die als echt te tonen. Maar nooit signeert Schipper met een naam. „Ik doe het werk graag; de bloemstuk ken zijn steeds van mezelf, soms ook de taferelen; ik maak er de meubels mooi mee in de stijl van hun tijd." Hij komt graag voor zijn werk op en bekent ronduit, dat hij wel beseft, dat velen het misbrui ken om er anderen mee te „verlakken," maar dat is zijn zaak niet. Hij beschildert alle soorten antiek. In zijn kamer staat een pracht-exemplaar van een zware ijzeren bóeren-geldkist; één bij een halve meter is de deksel, de kist is een halve meter hoog. Het sluitmecha- nisme bedekt de gehele onder kant van de deksel: het is een kostbaar meesterstuk. Schipper heeft de kist geheel beschilderd met prachtige voorstellingen. Hij kan geheel uit de geest der achttiende eeuw eigen schilderijen ma ken; hij zet de tijd terug in zijn werk. „Het is ook iedere keer anders, wat ik maak, behalve natuurlijk de co pieën." Hij heeft iandschappen van Van Goyen, Netscher en De Heem feilloos gecopiëerd. Zijn werk kan men overal vinden. „Voorzover ik weet ben ik de enige in het land, die dit doet," zegt Schipper. Hij is een hartelijke oprechte man, innemend en gastvrij. Zijn werk is te vinden in vil la's in Het Gooi, Aerdenhout, de Zaanstreek, Hengelo, Til burg, Breda, Nijmegen, en nog vele andere plaatsen. Bij Schipper, die een vol ledig schildersbedrijf heeft, zijn zes knechten in dienst. „Het werk neemt me zo in be slag en ik houd er zo van, dat ik nooit weemoedig ben dat ik geen creatief schilder ben," zegt hij. En voorzover werk van Schipper in antiekwinkels is verzeild geraakt: als er een mooi beschilderd paneel is, een fraai versierde vaas, een plateau met bloemen weet dan dat het vermoedelijk werk is van Jac. Schipper die hartstochtelijke ambachtsman, de „Haarlemse Van Meege ren"; de achttiende-eeuwer van de Oude Groenmarkt. Met Levinus Tollenaar is hei goed mis-gegaan. De nu 37- jarige kunstenaar, wiens werk onder andere in vele kerken en scholen te bewonderen is, mislukte als handelsinan, toen hij in een ijzerwarenbedrijf een plaats vond op de teken afdeling en het jonge bloed weer ging kruipen waar het in een handelsbedrijf niet gaan mag. Hij kreeg zijn kans toen hij mei Frans Balendong een bedrijfje opzette van gegoten beeldjes, waarvoor Levinus de originele boetseerde. Daarvoor had hij het al geprobeerd met reclameplaten, letterwerk en al die half-artistieke bezig heden, die een kunstenaar schijnbaar meer opleveren dan het „grote werk". Bij Balen- dong kreeg hij zijn kans en een regelmatig inkomen. Hij ging hard studeren en daar naast snuisterijen bakken, zo als asbakjes en dergelijke, voor kunsthandels. In de bakkerij kreeg hij de gelegenheid zijn eigen beelden te bakken. Zijn veelzijdige aanleg deed hem opdrachten krijgen op een zeer ruim gebied: hij maakte beel den, glas-in-lood-ramen, muur schilderingen, illustratie-ont werpen, reliefs-in-beton, ge zandstraalde ramen enz. Toen hij bevriend raakte met Herman Moerkerk kreeg hij zijn eerste artistiek con tact. Moerkerk was een ge weldige steun voor hem, zoals later na de oorlog de kunsthandelaar Pieter Leffe- laar, die de jonge kunstenaar aanzette tot geconcentreerde arbeid. In 1947 was eigenlijk zijn eerste Haarlemse optreden: hij voerde in de Anegang het ver- sieringsontwerp van Herman Moerkerk uit. Hij kreeg veel opdrachten, die hij als studie beschouwde; hij bleef door de bomen het bos zien. Al wer kend ontwikkelde hij zich tot vrij kunstenaar, steeds minder verward wordend door „de buitenkant van het vak, de bijbaantjes en opdrachten". In 1952 werd hij leraar aan de Kennemerstreekschool voor boetseer- en tekenonderwijs. In dit werk heeft hij een twee de bestemming gevonden, „dit is geen baan alleen voor het geld, maar een creatie". In 1947 werd hij medewerker voor beeldende kunsten aan de Nieuwe Haarlemse Cou rant. Levinus Tollenaar is een ty pisch Haarlemse kunstenaar in die zin, dat hij uitsluitend in Haarlem en de omstreken er van opdrachten krijgt. Er is werk van hem in de Domini- cus Savioschool, in de kerk van Overveen, de Spaarnekerk, in de school aan de Richard Hol- kade, in het Bavogebouw en in eetzaal en tuinzaal van Brinkmann aan de Grote Markt. Hij werkt vooral voor partiuliere opdrachtgevers. Maar al heeft de kunstenaar Tollenaar het pleit gewonnen van de handige artiest, toch betekent dat niet dat hij nu uitsluitend zich wijdt aan kunst met de grote K. Niet al leen om zijn gezin met vijf kinderen, maar ook om de „sport" voelt hij zich nooit te goed om een gezellige op dracht te aanvaarden. Hij ver zorgt bijvoorbeeld de luifels bij Vleeshal-tentoonstellingen. Enhet bord van Haarlems Bloei is zelfs „Tollenaars", evenals de heraldische wapens in de B. en W.-kamer in het stadhuis. Momenteel is de kunstenaar bezig aan een muurschildering in Velsen, in de Openbare Kleuterschool; dezelfde Tolle naar, die eens tinnen soldaat jes modelleerde voor een speelgoedzaak in Amsterdam. Een maand geleden was dc Haarlemse Muggenron- de in volle gang. En nau welijks nog is iedereen er van overtuigd, dat deze wielertocht voor de Haar lemse jongetjes zo'n groot succes is geworden of bij hoofdagent Hartman stro men de aanvragen voor deelneming aan de tweede ronde al weer binnen. Her haaldelijk stappen er jon getjes naar de heer Hart man toe, die enthousiast over de nieuwe tocht spre ken alsof men over enkele weken al weer zal starten. Ook de schenkers van de diverse prijzen willen beslist niet te laat komen, want reeds nu zijn er al weer een paar horloges be schikbaar gesteld, er is al i weer geld binnengekomen en bij deze prijzen bevindt j zich zelfs een bed. Enkele j vriendelijke Haarlemmers hebben aangeboden om de volgende keer al het druk werk en alle bloemen te verzorgen. De heer Hart man lacht een beetje om j dit enthousiasme, ,,'t Duurt nog lang voordat het zover I is", zegt hij, maar even la- ter vertelt hij ons toch dat hij het volgend jaar evenals enkele maanden geleden j een selectie gaat maken uit alle Haarlemse jongens, die in dat jaar niet met de po litie in aanraking gekomen zijn. Alle fabeltjes, dat er alleen MULO-scholieren of jongens, die in het bezit zijn van een lange straflijst zouden mogen meefietsen, zijn dus volkomen uit de lucht gegrepen. Voorlopig bemoeit de heer Hartman zich echter meer met het voetballen dan met het wielrennen, want over enkele weken begint deze competitie op de Woens dagmiddagen. Alle jongens, die daar iets voor voelen kunnen zich met hem in verbinding stellen, waarna de elftallen samengesteld zullen worden. De Volkstuindersvereniging Zonder Werken Niets houdt morgenmiddag een tentoonstel ling van door de leden ge kweekte dahlia's in het club gebouw aan de Slaperdijk. De ervaring heeft geleerd dat de door deze actieve vereniging gekweekte bloemen de moeite van het bezichtigen waard zijn. Morgen wordt er een straat collecte gehouden ten bate van het fonds tot bestrijding van de tuberculose en ter bevorde ring van de volksgezondheid „Draagt Elkanders Lasten" van het Christelijk Nationaal Vak verbond. Wie aan de straatcol lecte wil deelnemen kan zich opgeven aan het wijkgebouw van de Nederlands Hervormde Kerk aan de Gedempte Oude Gracht 104, en aan de koster van de Kloppersingelkerk. Wanneer het een stad goed gaat, is dat aan het straat beeld te zien. Florissante tij den uiten zich in winkelstra ten door steeds wisselende puien. Daarom verheugt het ons weer eens een nieuwe fa- gade in de Grote Houtstraat te kunnen signaleren. De wel bekende Zandvoortse parfu merie van de Gebroeders Hil- dering een grote naam ook in het amateurtoneel sloeg de vleugels uit en opende op nummer 128 van Haarlems mooiste winkelstraat een fi liaal. De jonge Zandvoortse architect Gies Sterrenburg maakte een ontwerp, dat alle recht doet wedervaren aan de geurige, fleurige en kleurige aard van het bedrijf. De firma B. Jonckbloedt, die al heel wat heeft gemoderniseerd in de Haarlemse winkelstand, ver wezenlijkte het ontwerp. Vanmiddag om vijf uur sluit de tentoonstelling Madame. Al is het duidelijk dat Madame last van de warmte heeft ge had, toch is het aantal van on geveer 7500 bezoekers zeer tot tevredenheid van de organisa toren. Vooral het bezoek in de avonduren, als het wat koeler werd, was zeer bevredigend. Vanmiddag om vijf uur is de zomertentoonstelling afgelopen, maar het resultaat ervan is zo, dat de organisatoren zich nu al beraden op het karakter van de tentoonstelling in 1956. Er schijnt al een plannetje te zijn, maar daarover konden wij nog niets aan de weet komen. schriftelijke gelukwens van B. en W. van Haarlem voorgelezen. De heer Jansen me moreerde uitvoerig de geschiedenis van de Bavinckschool en hij beschreef de moei lijkheden welke men ondervond tijdens de oorlogsjaren toen het gebouw veelvuldig door militairen in gebruik was genomen. Voorts hield hij een beschouwing over de vraag wat het Christelijk onderwijs eigenlijk wil zeggen en hij meende, dat de kinderen moesten kunnen ondervinden, dat de waarheid van het Christelijk geloof ook het schoolleven beheerste. „Dat was juist een uitgangspunt van de heer Buist", al dus de spreker. De heer Jansen wenste de school en het jubilerend personeel van harte geluk. Nadat enkele leerlingen onder leiding van de heer J. Dijkstra enige melodieën op de blokfluit ten gehore hadden ge bracht, betrad de heer W. Schoenmaker, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, het podium. Hij uitte zijn bewondering voor de vooruitziende blik van het bestuur der vereniging toen het destijds besloot kort na elkaar twee scho len in Haarlem-Noord (de Mackayschool en de dr. Bavinckschool) te doen verrijzen. Voorts sprak hij zeer waarderende woor den tot de heer Buist, die, naar hij zeide, de afgelopen 25 jaar op voortreffelijke wijze zijn school heeft geleid en die zich altijd als een bescheiden en prettige per soonlijkheid heeft doen kennen. Ook de beide jubilerende dames bracht hij zijn gelukwens over. Ds. P. de Ruig, die namens de gezamen lijke predikanten het woord voerde, sprak over de band tussen de school en de kerk. Hij noemde deze band onlosmakelijk en betoogde dat de betrekking van de kerke- raad tot de school functioneel gering was, doch dat de geest van beide één behoort te zijn in het uitdragen van het Christelijk geloof. „In deze zin heeft de Christelijke kerk alles met de Christelijke school te maken", zei de spreker, die voorts hoopte dat de onderwijzers erin mochten blijven slagen de Christelijke tradities te bewaren en door te geven. Uit naam van de Vereniging tot steun en instandhouding van de school met de Bijbel, de Christelijke VGLO-scholen en de Christelijke ULO-scholen te Haarlem, bood ds. G. Blauw respectievelijk een twee tal boekwerken en een grote bos bloemen aan. Hij liet deze geschenken vergezeld gaan van de wens dat ook de Hervormde collega's dit onderwijs een even warm hart toedroegen als hij het zelf deed. Hij meen de dat de toekomst van het Christelijk onderwijs er niet bijster rooskleurig uit zag, daar er naar hij zeide, „tegenwerking is van vele kanten, zelfs van die zijden waarvan men het het minst verwacht". Ds. Blauw eindigde zijn rede met de wens, dat in de toekomst het Christelijk onderwijs één zou mogen zijn en niet lan ger verdeeld in delen van de verscheidene groeperingen. Mr Th. A. Versteeg, afgevaardigde van het Gereformeerd Schoolverband, sloot zich gaarne aan bij de beschouwingen van de verscheidene sprekers over het Christelijk onderwijs en ook hij bracht warme hulde aan het jubilerende personeel. Dr. A. La Fleur, rector van het Marnix van Sint Aldegondelyceum wees er in zijn toespraak op dat er tussen de Christelijke scholen zeker meer samenwerking zou kun nen bestaan. Hij uitte zijn volle waardering voor het werk van de heer Buist en bracht in herinnering, dat de man wiens naam?de jubilerende school draagt, dr. Bavinck, als een zeer ootmoedig mens bekend stond. Spreker hoopte, dat allen bij het horen van deze naam zich deze ootmoed zouden rea liseren. Na de pauze bracht een koor van leer lingen een reeks geestelijke liederen ten gehore en met het koor samen zongen de aanwezigen het Wilhelmus. Daarna reikte de heer Jansen aan mejuf frouw Kappers en mejuffrouw Oosterling elk een bos bloemen over, vergezeld van gelukwensen. De heer Buist ontving bij de bloemenhulde een polshorloge, waarbij nogmaals een persoonlijk woord van hulde tot hem werd gesproken. Tevens kreeg het jubilerend hoofd namens de collega's een boekenbon aangeboden en van een afge vaardigde van de oudercommissie ontving hij een fraai bloemstuk. De oudercommissie bood bij deze gelegenheid de vereniging „Groen van Prinsterer" een getekend por tret van professor dr. Bavinck als jubi leumgeschenk aan. De heer Buist dankte, mede namens de beide onderwijzeressen, met enige welgekozen woorden. Als op 10 October aanstaande de ver koop van loten van de Staatsloterij begint, zal er een halve serie meer uitgegeven worden. Het betreft hier de serie E. De minister van Financiën heeft de mogelijkheid om van zes series gebruik te maken, maar voorlopig heeft hij bepaald dat er nu vier- en-een-halve serie in totaal verkocht zul len worden. Blijft de enorme vraag naar staatsloten aanhouden, dan zou serie E met nog een halve gecompleteerd kunnen worden. Van een nummer van deze nieuwe halve serie kan ten hoogste een half lot tegelijk gekocht worden. Het gevolg hiervan is dat de bruto opbrengst van de hoofdprijs van 100.000 gulden, maar half kan worden uit betaald. ONDERTROUWD: B. Griekspoor en J. H. van der Linden; A. J. van Brugge en E. M. van der Fem; J .de Vries en W. Fortuin-; A. Schipper en A. T. Bos. GETROUWD: A. Koopman en E. M. Raad- sen; H. Vermeulen en L. Stijger; J. D. van der Veen en C. van der Blom. GEBOREN: Johannes Jacobus, zn. v. C. Kabel en G. A. M. Webbers; Gerard Willem, zn. v. C. J. Doets en A. Kaemingk; Theo- dorus Maria, zn. v. A. Selhorst en E. Melein. OVERLEDEN: J. Nierse, 80 jr., Wipper plein 14; K. Heeren, 78 jr., H. Peeperkorn- straat 7; P. Harkmans, 75 jr.. Vijf herenstraat 6; Mevr. T. van Bilderbeek-Pel, 65 jr., Wipperplein 14.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9