Herindeling katholieke parochies in Haarlem-Noord I Prins Bernhardlaan belangrijke, maar gevaarlijke verbinding In de toekomst snelverkeersweg ten Oosten van Parkwijk Duyvis' LIVORNO ven aan de redactie Ook Haarlem-Oost heeft verkeersproblemen STADION NIEUWTJES „Bijzondere bemiddeling" met goed resultaat Gouden bruidspaar aan Rijnstraat in Heemstede Burgerlijke Stand van Haarlem Wellicht voorrangsweg met natriumlicht Regisseur L. Beek erelid van „Nut en Genoegen" Bacchus reed mee Examen-zwemmen voor instructeurs-diploma Vernhout en Van Sluijters naar de Houtmarkt Expositie Ina Rahusen Kaas bij de borrel en... een Spencer. c* lé- j. Weller veertig jaar bij de brandweer Veelbloemig Mejuffrouw S. Houer consultatiebureau-arts Haarlemse imkers houden receptie Kamerleden hadden auto-ongeval in Zweden NSDAG 6 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAUB LAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'l SEDERT DE PRINS BERNHARDLAAN, de Noord-Zuid-verbinding in Haarlem-Oost tussen de Schipholweg en de Amsterdamsevaart, op 16 Augustus voor het verkeer is opengesteld, heeft zij reeds op overduidelijke wijze haar bestaansrecht bewezen. Het aantal voertuigen, dat van deze verbindingsweg gebruik maakt, wordt nog dagelijks groter en dat is ook begrijpelijk, want de ANWB-wegwijzer op de Amster damsevaart is voor de automobilist, die daar rijdt, te verleidelijk om haar volkomen te negeren. Bij dit wegenknooppunt met die rustige weg naar links en recht vooruit de contouren van de Grote Kerk, die onweerstaanbaar associaties oproepen met druk binnenstad-verkeer, wint de „landelijke" weg het vrijwel steeds. En wanneer Zandvoort zijn seizoendrukte beleeft, is de Prins Bernhardlaan stellig een onmis bare schakel in een voor de Amsterdammers snelle route naar de badplaats. Evenzo is het gesteld met de Haarlemse automobilisten, die naar Amsterdam rijden: vanaf het Houtplein hebben zij via de 12 meter brede geasfalteerde Rustenburger laan, de 7 meter brede Schipholweg en de 10 meter brede Prins Bernhardlaan een uitstekende verbinding met de Amster damsevaart. Geen wonder dus, dat dage lijks veel gemotoriseerd verkeer over deze verbindingsweg trekt. En juist dit uitermate frequente ver keer heeft de bewoners van de Prins Bern hardlaan en naaste omgeving langzamer hand met grote zorg vervuld. Op zich be schouwd is die drukte wel gezellig: vrij wel iedereen woont nu eenmaal liever in een straat „waar wat gebeurt" dan in een stille; maar, een dergelijke verkeersdrukte is gevaarlijk voor hen, die daarmee niet erg vertrouwd zijn, in 't bijzonder kleine kinderen. En die treft men daar nu juist in zeer grote getale aan. Een enkel ritje over de Prins Bernhardlaan levert daar- ADVERTENT1E «fier azen en zeventien „honneurs"! Dit niet alledaags verschijnsel kunt ge Woensdagavond zien in het Olym pisch Stadion. Op die avond, aanvang half 8, worden de revanches gehouden van de wereldkampioenschappen wiel rennen in Italië. Vier azen, vier wereldkampioenen: Maspes (sprint), Timoner (stayer), Messina (achtervolging profs) en Shell (achtervolging amateurs). Sprint: Maspes, Arie van Vliet, Platt- ner en Sacchi. (Match a deux plus 1 match quatre). Stayers: Timoner, Verschueren, Bü- cher, Martino, Queugnet, Le Strat, Wagtmans, Pronk, Koch (1 uur). Achtervolging amateurs: Sheilvan Heusden. Wereld-omnium: Schultevan Est Derksen tegen MessinaStrehler Bellenger. Deze laatste wieleravond van het sei zoen, die de „top" in het Stadion ziet, kent ondanks harde strijd tóch een ge voelig moment: het afscheid van de oude Albert Kaser en het zilveren wielerjubileum van Gerrit Schulte. wier azen, vier wereldkampioenen en v zeventien „honneurs", zeventien renners, die in Italië niet de hoogste eer behaalden', maar Woensdagavond zullen proberen „de azen af te troeven" in de REVANCHES WIELERKAMPIOENSCHAPPEN 1955 In een onlangs in ons blad verschenen artikel over het werk van de sectie Bij zondere Bemiddeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, hebben wij de aandacht gevestigd op 'n blind meisje, voor wie vergeefs 'n werkkring werd gezocht. Zij is thans, mede als gevolg van de algemene bekendheid welke haar geval kreeg, ge plaatst bij het Sociaal Fonds voor de Bouw nijverheid. Dit negentienjarige meisje haal de aan het Blindeninstituut te Bussum haar diploma's Mulo-A, typen, Nederlands-, Frans- en Engels-steno en Nederlandse en Engelse Handelscorrespondentie. Vandaag is het vijftig jaar geleden dat het huwelijk werd voltrokken tussen de heer J. A. A. van der Veldt en mejuffrouw C. Rooyakker, wonende aan de Rijnstraat 48 te Heemstede. De bruidegom is een ervaren tuinder, die bijna veertig jaar op een stuk land aan het Manpad zijn groenten heeft geteeld. Hij denkt voorlopig niet aan rusten, want het werk heeft zijn hart en toewijding en nog assisteert hij geregeld zijn drie zoons,, die de voetsporen van hun vader volgden. Ook mevrouw Van der Veldt mag zich nog in een uitstekende gezondheid verheugen, waardoor zij in staat is met behulp van een harer dochters de huishouding waar te nemen. Het echtpaar heeft vijf zoons en vijf dochters en zevenenveertig kleinkin deren. HAARLEM, 5 September 1955 ONDERTROUWD: 5 Sept.. J. Kampen en G. Boschma; C. Smit en G. Maier. GEHUWD: 5 Sept., E. C. Meijer en H. M. Dedding; W. G. Langenberg en G. M. Scopas. BEVALLEN van een zoon: 3 Sept., J. M. van DijkFuncke; H. RabelinkBoontje; L. J. van der TasEinthoven; 4 Sept., H. Wijk huizenSpoor; M. J. BoonClavaux; M. A. Fabius—van der Mersch; A. J. A. Th. du MaineLammers; G. TolenBruijn; M. G. van Rielvan der Ham; W. C. Th. van der Kroft—Zijlstra; L. M. Koningsvan der Ploeg. BEVALLEN van een dochter: 3 Sept.. M. MeijerVlug: J. D. J. van EschBaas; C. G. van der Schuitvan Meurs; 4 Sept., P. Vee ring—van den Brand; J. DiependaalTim merman. 5 Sept., A. C. van der Woude Hardijzer. OVERLEDEN: 2 Sept., G. J. J. Spoelstra— Lesger, 59 j., Gasthuisvest; A. van der Lans, 79 j„ M. v. Heemskerkstraat; 3 Sept., J. J. van Dansik, 78 j„ Eendrachtstraat; P. Ven- nik, 76 j., Reitzstraat; F. J. Beukers, 59 j., Kleverparkweg. voor het overtuigend bewijs: met groepen van tien en twintig spelen de kleine kin deren er op de trottoirs. Maar niet alleen daar, ook op de rijweg, want een bal, een tol en een stel knikkers zijn vaak moeilijk te temmen. Herhaaldelijk steken vooral de allerkleinsten onder de buitenspelenden op de meest onverwachte ogenblikken de straat over en dat heeft bijna altijd een luid getoeter van passerende automobilis ten en een strenge vermaning van de door de claxon opgeschrikte moeders ten ge volge. Die vermaningen, hoe streng en tal rijk ook, hebben lang niet altijd tot resul taat, dat de kinderen gehoorzaam op de stoep blijven. Kort geleden nog immers konden zij ongestoord over de gehele, toen nog doodlopende, Prins Bernhardlaan ren nen, zonder enig verkeer van betekenis tegen te komen. En dat wennen aan het veelvuldig langs snellende verkeer valt heus niet mee; vooral de kleintjes zien nog geen gevaar in al die voertuigen. Een oplossing voor dit probleem van de spelende kinderen is nog niet gevonden. Door de aanwezigheid van enkele zand bakken in de buurt en een zandvlakte kunnen sommige van hen tijdelijk „onder dak" worden gebracht, maar de grootste uitkomst in dit verband zal moeten bren gen de voltooiing van het Burgemeester Reinaldapark. Van de zijde van de Verkeerspolitie vernamen wij, dat de situatie op de Prins Bernhardlaan op dit moment niet tot het treffen van bijzondere maatregelen en voorzieningen noopt. Natuurlijk is de Prins Bernhardlaan drukker geworden doch dit is tenslotte het normale beeld van een verbinding welke nu eenmaal als be langrijke wijkweg is geprojecteerd. Welis waar vervult deze weg thans tevens de functie van randweg tussen twee voor rangswezen, de Amsterdamse vaart en de Schipholweg. Mede met het oog daarop, zo vernamen wij, overwegen B. en W. de Prins Bernhardlaan tot voorrangsweg te verklaren. Voorts vernamen wij dat in de komende maanden de verlichting op de Prins Bern hardlaan door natriumlicht wordt ver vangen. Binnenkort wordt begonnen met de plaatsing van een zevental masten met natriumarmaturen daarna volgt geleide lijke uitbreiding wellicht met toepassing van een paar tijdelijke voorzieningen van de natriumverlichting. In de toekomst zal de Prins Bernhard laan haar karakter van randweg weer verliezen. Ten Oosten van Parkwijk dat is de wijk welke binnen enige jaren Oos telijk van de Prins Bernhardlaan tot aan de Israëlitische begraafplaats zal worden gebouwd is namelijk een zeer belang rijke snelverkeersverbinding geprojec teerd. Aanvankelijk zou deze verbinding een onderdeel vormen van de door Rijkswa terstaat aan te leggen rijksweg ten Oosten van Haarlem van Velsen naar Den Haag, waarbij een tracée door de Waardcrpol- der zou worden gekozen. Nu het twijfel achtig is geworden of de weg volgens dat tracé tot stand zal komen wij deelden al eerder mede, dat thans in Den Haag een voorkeur voor een Oostelijker gelegen tracé bestaat zal het desondanks nodig zijn, dat op Haarlems gebied ter plaatse een belangrijke weg wordt aangelegd. De toekomstige stadsuitbreiding in Schalkwijk ten Zuiden van de Schiphol weg kan het immers niet zonder recht streekse verbinding met het industriege bied in de Waarderpolder stellen De Prins Bernhardlaan kan daax-toe niet dienen, om dat haar uitmonding op de Amsterdamse vaart te dicht bij de centrale werklaats van de Nederlandse Spoorwegen ligt en bovendien zou stuiten op de in de Veer- polder te bouwen emplacementen voor het goederenstation en de groenten- en fruitmarkt. Het spreekt wel vanzelf, dat een dergelijke belangrijke weg met onge lijkvloerse kruisingen van Schipholweg en Amsterdamsevaart behoort te worden uit gevoerd. Maandagavond heeft de Heemsteedse Toneelvereniging „Nut en Genoegen" de jaarvergadering gehouden. Dat men op een goed verenigingsjaar kon terug zien bleek uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer L. Beck, die behalve een vooruit gang met ruim veertig donateurs, ook een behoorlijk batig saldo kon vermelden. Voorts maakte hij bekend dat „Nut en „Ge noegen" momenteel over een enthousiaste kern van zestien werkende leden beschikt. Ook de secretaris, de heer H. Booms, kon in het jaarverslag niet anders dan optimis tische geluiden laten horen. Vervolgens richtte de voorzitter, de heer M. J. Beek zich tot de heer L. Beek, om hem uit naam van alle leden dank te zeg gen voor het vele werk, dat hij zich steeds voor de vereniging getroost. Spreker her innerde er aan, dat de heer Beek niet alleen gedurende tweeëndertig jaar een trouw lid is geweest, doch ook al ruim dertig jaar de functie van penningmeester op een voorbeeldige wijze bekleedt. Tenslotte heeft hij zich de laatste jaren nog als een bijzon der verdienstelijk regisseur leren kennen. Vandaar dat bestuur en leden besloten hebben hem het ere-lidmaatschap van de vereniging aan te bieden. Nadat besloten was zich aan te melden voor het lidmaatschap van de Nederlandse Amateur Toneel Unie, werd de rest van de avond gewijd aan een bespreking over de plannen ter viering van het vijfendertig jarig bestaan van „Nut en Genoegen" in October 1956. De prachtige avonden van de maand Juli hebben verscheidene mannetjes van ge vorderde leeftijd overmoedig gemaakt: Maandag verschenen er niet minder dan zeven achter elkaar voor de Haar lemse politierechter wegens overtreding van artikel 26 van de Wegenverkeerswet: dronkenschap op rijwielen. Er waren ge vallen bij die met boetes van f 30 werden afgedaan („naar een verjaardagje ge weest"), er was ook een man die vijftig gulden boete kreeg, omdat hij in herhaling begon te vervallen en er was ook iemand, die al zeven keer wegens dronken fietsen veroordeeld was en nu dan ook maar eens een week gevangenisstraf kreeg. „Ik weet niet eens of ik toen op een fiets heb gezeten of niet, want ik was zo ziek", vertelde laatstgenoemde. Ook in de vroe gere gevallen was hij niet zozeer dronken als wel ziek geweest volgens zijn verkla ringen. Maar vóór die ziekte had hij wel flink wat gedronken, zo gaf hij toe. In ieder geval had hij voor zijn slingeringen vier a vijf meter van de rijbaan nodig gehad en de politie had snel de diagnose van zijn ziekte gesteld: dronkenschap. De bejaarde koopman, die de rij van slingerfietsers voor de politierechter be sloot legde wel de meest opzienbarende verklaring af. „Ik was in Hoofddorp naar het feest gegaan maar alles was gesloten, want het was Zondag. Toen dronk ik daar ergens een glas limonade. Bij deze woorden gingen de officier van justitie en de politierechter verbaasd ach terover zitten. en daar hebben ze wat in gedaan toen ik even weg was" zo voltooide de koopman zijn verhaal, „daar ben ik op de terugweg zó naar van geworden". ,,0, dus ze hebben er wat in gedaan", zei de politierechter, „ze hebben natuurlijk vier borrels en twee biertjes in die limonade gedaan". „Nee, nee, nee", zei de koopman langzaam, „die had ik daarvóór al ge dronken'". Hij was echter op de terugweg pas onwel geworden en dat was dus toen hij die limonade had gedronken waar ze vast iets ingedaan hadden. ,,En ik hang al een beetje scheef op mijn fiets, dusse. „U hing nu nog veel schever", vulde de politierechter aan Hij stelde een onderzoek in naar 's mans geldmiddelen, ook al geen eenvoudige zaak, omdat deze omschrij vingen als „niet zoveel" en „dan moet dit er eens af en dan moet dat er eens af" ge bruikte. De officier van justitie eiste drie dagen gevangenisstraf. Daar keek de koopman toch van op. „U kunt tóch onmogelijk be talen", zei de politierechter. De man zag daar echter wel mogelijk- haden toe. „Zuinig wezen", zei hij lachend. En toen kreeg hij f 20, subsidiair zes dagen. In de zweminrichting aan de Kleverlaan in Haarlem werd Zondag gelegenheid gege ven tot het afleggen van het practisch ge deelte van 't examen tot het behalen van het instructeursdiploma van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Dren kelingen. Het theoretisch gedeelte van dit examen was reeds eerder afgenomen. De examencommissie bestond uit: de heer J. W. van Gemen, Amsterdam, voorzitter en mej. G. A. van Uitert, Den Haag, H. D. E. Hietberg, Zaandam, J. E. J. Blankwater, Haarlem, en H. Vos, Haarlem. Als gecom mitteerde van het departement voor Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen was bij het afnemen van het examen aanwezig de in specteur lichamelijke opvoeding de heer W. C. Graamans. Na afloop van het examen kon de voorzitter van de examencommissie alle candidaten gelukwensen en werd het diploma uitgereikt aan: mej. N. Dijkman, IJmuiden, mej. H. Schager, IJmuiden, mej. M. J. v. d. Veldt, IJmuiden en de heren J. de Wit, Amsterdam en J. Wester, Castricum. De heer N. de Haan, Haarlem, slaagde geheel voor 't theoretisch en praktisch; aan hem kon het instructeursdiploma worden uit gereikt na het behalen van het eenheids diploma voor eerste hulp bij ongelukken. Zaterdagochtend had in een van de bo venzalen van de nieuwe bedrijfsruimte van de N.V. Drukkerijen Vernhout en Van Sluijters aan de Houtmarkt een bijeen komst plaats ter gelegenheid van het feit, dat een groot gedeelte van het bedrijf thans is overgebracht van de Bakenesser- gracht naar dit geheel vernieuwde pand, waarin vroeger een kaaspakhuis gevestigd was. De zeventigjarige voorzitter van het personeelsfonds, de heer P. van Amerongen ex-bedrijfschef heette in zijn ope ningswoord de directie, alle genodigden en het voltallige personeel welkom en gaf vervolgens een overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van het bedrijf. Nadat ook nog enkele gepensionneerden het woord hadden gevoerd, begaf men zich naar de directiekamer, waar de heer Van Amerongen met een kort toespraakje het geschenk van het personeel, een grote elec- trische klok, aanbood. De directeur, de heer W. Meyer, die zo als hij zei het een bijzonder prettige ge waarwording vond, dat hij de gast was van zijn eigen personeel, dankte uitvoerig voor het geschenk en wekte zijn werk nemers op om ook in de toekomst hun beste krachten aan het bedrijf te geven. Voorts deelde hij nog mede, dat de direc tie van het kantoorpersoneel een schilderij van het oude bedrijf aan de Bakenesser- gracht, vervaardigd door Anton Pieck, had ontvangen. Als dank voor deze geschenken verklaarde de heer Meyer, dat de directie heeft besloten op Vrijdag 2 December, wanneer alle machines naar de Houtmarkt zullen zijn overgebracht, een feestavond aan te bieden, welk plan uiteraard met grote instemming door het personeel werd begroet. ADVERTENTIE EEN BRIL NODIG? FEDERMANN Sinds GROTE HOUTSTRAAT 37 1850 RIJKSSTRAATWEG 246 B Kunsthandel Leffelaar In aanwezigheid van een groot aantal vriendinnen, vrienden en bewonderaars van de schilderes mej. Ina Rahusen werd Zaterdagmiddag in de Tuinzaal van Kunst handel Leffelaar te Haarlem een over zichtstentoonstelling van het werk der zestigjarige kunstenares geopend. Jkvr. G. J. bsse. van Tuyll van Serooskerken sprak de jubilaresse hartelijk toe en gaf een aantal détails over haar leven en werk. Zo vernam men, dat de kunstenares te Amsterdam geboren was, maar een voor naam deel van haar jeugd in Haarlem doorbracht. Haar eerste lessen ontving mej. Rahusen van mevrouw Deyselhoff, die haar in de eerste plaats bijbracht de natuur lang en met aandacht te bezien en daarna zorg vuldig te tekenen een les, die Ina Ra husen haar gehele leven onthouden heeft. Zij bezocht de Kunstnijverheidschool te Haarlem en ontving later lessen van Wil lem van Konijnenburg in Den Haag. waarna een periode van lange en verre reizen aanbrak. Ina Rahusen bezocht Java en China, Noorwegen, Italië en de Balkan- landen. In Holland weergekeerd leerde zij litho graferen. Haar eerste tentoonstelling heeft zij in 1936 in de kunsthandel Santée Land weer te Amsterdam gehouden. Met deze expositie oogstte de schilderes veel succes. Verscheidene musea en het Rijksprenten kabinet kochten werken van haar. De tekenares vestigde zich daarna in het be kende Zeeuwse schildersstadje Veere, later in Wassenaar. Nu is zij in Haarlem teruggekeerd. Spreekster verwachtte niet anders of Ina Rahusen zal in de Spaarnestad en omge ving wederom veel schone werken maken. ADVERTENTIE ©Vfifl. DB KLEINE G&VOEGEN3 DBS tEVENS; Iedereen iceet dat er u>el eens met spek wordt geschoten. Wist V dat er ook wel eens met kaas is geschoten Bij een gevecht tussen een Vruguees en een Bra ziliaans oorlogsschip raakte de munitie van de Vruguees op. De kapitein liet de kanonnen laden met Edammer kaasjes en de Braziliaan nam de benenbang voor een geheim wapen. Wij weten wel beter dan onze kaas te verschieten. Kaas bij de borrel bijvoor beeld is een genot dat een traditie werd. En - alle goede dingen in drieën! steek daar nu eens een Spencer bij op, de sigaret die het beste de Virginia- traditie vertegenwoordigt. In Turn'Top Etui Dit merk op elk doosje Spencer waarborgt U de onveranderlijke kwaliteit 'OtACCO COMPANY N.V. KM Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de heer J. Weller, wonende Kleine Hout straat, aangesteld werd als vrijwilliger bij de Haarlemse brandweer. Hij is thans brandmeester en vervult het voorzitter schap van het college van brandmeesters. Het jubileum wordt intieme kring gevierd. Vanmiddag worden vele collega's vrienden verwacht. Binnenkort zal een huldiging volgen in de kring van de brand weerlieden. >CODOC<X»:CCCOCOCOCC<XX'DCOCCCCCCCOICCCOCCOCCOCCCCCOCCCCC( In de tuin van tnr. P. H. F. Bijl de o Vroe aan de Crayenestersingel 55 te 8 Heemstede staat een zonnebloem, waar- aan thans niet minder dan 16 bloemen pronken. Vooral een dergelijk groot aantal is een zeer bijzonder verschijn sel, vermoedelijk veroorzaakt door het uitvallen of uitwaaien van de hoofd- knop, zodat zich zijknoppen zijn gaan ontwikkelen. De grote veelbloemigheid# kan voorts tot stand zijn gekomen on- 'i der invloed van het zeer goede zomer- 8 weer. 2 x)c«x>cocoodoccccc*xx>^x>occcococoocc<x»cocxx3ocxxio30oooco ADVERTENTIE HEERLIJK OP TOMATEN 'n Paar plakjes tomaat met wat Dnyvls' Livorno is steeds een lekker-., frisse boterhambelegging;. Prüs 98 cent p. fles. Er is een nieuwe indeling bekend ge maakt van de katholieke parochies in Haarlem-Noord, waarin ten dele ook is be trokken het werkterrein, dat de nieuwe parochie, toegewijd aan de H.H. Petrus en Paulus, in Haarlem-Noord zal bestrijken. Wij geven hier in extenso deze herindeling, die thans van kracht is. De grenslijn tussen de parochies van de H.H. Petrus en Paulus en O.L. Vrouw van Zeven Smarten en de H. Bavo wordt als volgt gewijzigd: De nieuwe grens begint bij het snijpunt van de assen van de Vondelweg en Ekster- straat en gaat in Westelijke richting via de as van de Eksterstraat tot aan het snijpunt van de assen van Eksterstraat en Rijks straatweg. Uitgaande van dit snijpunt gaat de grens via de as van het Marsmanplein en de as van de Generaal Spoorlaan tot aan het snijpunt van de assen van de Ge neraal Spoorlaan en de Jan Prinslaan. Ver volgens gaat zij via de as van de Jan Prins- laan en de as van de verbindingsweg tus sen de Jan Prinslaan en Arthur van Schen- delkade, gaande langs het Top Naeffplant- soen, tot waar deze de Arthur van Schen- delkade snijdt. Via de as van laatstgenoemde kade gaat zij tot in de vaart, genaamd de Delft en door de as van deze vaart in Noordelijke richting waarna zij weer de oude grens volgt. Bij het gebied van de parocie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en de H. Bavo wordt gevoegd: Het gedeelte van de toekomstige bebou wing in Sinnevelt, dat omgrensd wordt door de hierna beschreven lijn: uitgaande van het snijpunt van de assen van de Mr. Jan Gerritszlaan en de Planetenlaan, via de as van laatstgenoemde laan tot waar deze as de Karei Doormanlaan snijdt. Vervol gens via de as van de Karei Doormanlaan en de as van de Albert Verweylaan tot in de vaart genaamd de Delft. Door de as van de Delft in Noordelijke richting tot aan het snijpunt met de as van de Mr. Jan Gerritsz laan en via deze as tot aan het punt van uitgang. Bij het gebied van de parochie van de H. Liduina wordt gevoegd: Het gedeelte van de toekomstige bebou wing in Sinnevelt, dat omgrensd wordt door de hierna beschreven lijn: beginnende bij het snijpunt van de assen van de Karei Doormanlaan en de Planetenlaan, via de as van laatstgenoemde laan tot aan het snij punt met de as van de Orionweg, via de as van de Orionweg tot aan het snijpunt met de as van de Delft. Via de As van de Delft tot het snijpunt van de assen van laatstge noemde vaart met de Albert Verweylaan. Via de assen van de Albert Verweylaan en de Karei Doormanlaan tot het punt van uitgang bereikt wordt. De grenslijn tussen de parochies van de H. Liduina en van het Allerheiligst Hart wordt als volgt gewijzigd: Komende vanuit de Delft loopt de grens langs de achterzijde van de huizen, staande aan de Noordzijde van de Stuyvesantstraat en het Stuyvesantplein tot aan de Marnix- straat, daarbij buigt zij om in Zuidelijke richting en loopt via de achterzijde van de huizen, staande aan de Oostzijde van de Marnixstraat, tot waar zij de oude grens snijdt en deze verder volgt. Het bestuur van de Noordhollandse vereniging tot bestrijding der tuberculose heeft benoemd tot consultatiebureau-arts te Haarlem, mejuffrouw S. Houer, tot dusverre consultaitebureau-arts in Lei den. Wij herinneren eraan, dat enige maan den geleden dr. J. Stoffelsma werd be noemd tot districtsarts-consultatiebureau directeur. Afdeling veertig jaar De afdeling Haarlem van de Vereniging tot bevordering der bijenteelt in Neder land, die 40 jaar geleden werd opgerich., zal dit jubileum op Zaterdag 17 September vieren met een receptie van drie uur tot half zes des middags en een daarop vol gende feestavond, beide te houden in de Haarlemse Kegelbond. Drie Tweede Kamerleden, jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen, en de heren Weiter en Cornelisse zijn in het Zuiden van Zweden betrokken geweest bij een onge luk, waarbij hun auto die bestuurd werd door de heer Cornelisse kantelde. De Ka merleden waren op terugreis van Helsinki, waar zij een conferentie hadden bijge woond van de Interparlementaire Unie. Hun wagen werd, naar de Volkskrant meldt, in het nauw gebracht door een te genligger die met grote snelheid een an dere wagen aan het inhalen was. De heer Cornelisse stuurde zijn wagen de berm in, waarna de auto in het veld bezijden de weg kantelde. De Kamerleden zagen kans door een raampje uit de wagen te kruipen. Het bleek, dat zij geen van drieën ernstig let sel hadden opgelopen. Ook de wagen was er goed afgekomen, zodat de Nederlanders na enig oponthoud de reis konden voort zetten. Men legt de laatste hand aan de „opmaak" der vliegtuigen, die deel zullen nemen aan de demonstraties te Farnborough (Engeland). Wel beschouwd is de Folland Gnat straaljager een dwerg vergeleken bij de reusachtige Avro Conwoy Ashton. (Verkort weergegeven) Geen standbeeld. Het zal voor velen wel een tot wrevel stemmend raadsel zijn hoe men ertoe is kunnen komen om de 2200 meter lange Rijksstraatweg ruim 25 krui singen en T-verbindingen te geven. Dat is nota bene binnenelke honderd meter een punt van gevaar, ook op het nieuwere ge deelte van de weg. Nu het er naar uit ziet dat spoedig maatregelen zullen volgen om het gevaar te verminderen lijkt het mij nuttig om ernstig te overwegen het aan tal kruispunten en T-verbindingen dras tisch te verminderen. Dat kan door som mige uitmondingen eenvoudig op te heffen door het (liefst verhoogde) trottoir van de Rijksstraatweg door te laten lopen, waar bij het eind van de zijstraat in de stoep opgenomen wordt. Weliswaar kan die straat dan nog slechts van de Middenweg, Timorstraat af bereikt worden, maar de meeste van de hiervoor in aanmerking ko mende straten zouden geen echte dood lopende straten worden. En waar dat wél het geval is geldt het slechts zeer korte straatgedeelten. Bijvoorbeeld zouden de Fuhropstraat, de Van Egmondstraat, de Diezestraat e.a. helemaal trottoir kunnen worden. Dat maakt het verkeer in de druk ker wordende Timorstraat bovendien iets vrijer en tevens schept het rustige straat jes om te winkelen. Als Raadhuisstraat, Raadhuisplein, Fuh ropstraat, Overtonweg, Van Egmondstraat, Spaarnrijkstraat, Preangerstraat, Ambacht straat, Borskistraat, Schotervlielandstraat, Sillemstraat, Korteweg, Minahassastraat, Diezestraat, Maasstraat, Bavostraat, Waal straat afgesloten worden, dan blijven er nog tien kruisingen en T-verbindingen over. Verder kan men zich ook nog verwon deren over het verschijnsel dat er bij de uitbreiding van Haarlem-Noord zo weinig aandacht is besteed aan de parallel-ver bindingen. Was er twintig of veertig jaar geleden een bijzonder vooruitziende blik voor nodig om te verwachten dat de be- volkings- en verkeerstoename in 1955 ze kere eisen aan de stedenbouw zou stellen? Nee, zij verdienen geen standbeeld, de ste denbouwers van Haarlem. Zie hoe buslijn 4 (en daarbij veel ver keer tussen de sterrenbuurt en de stad) zich door deze buurt wringt. Waarom heeft men de bestaande parallelverbinding die de Middenweg vormde, niet gehandhaafd? Waarom eindigt de Planetenlaan na 900 meter, in plaats van met de Marnixstraat enz. een verbinding met het centrum te vormen? Nu we met deze onbevredigende situatie zitten zal er ernstig naar gestreefd moeten worden om de bestaande parallellen te ver beteren en aantrekkelijker te maken. Al leen dan is het mogelijk om de Rijksstraat weg voldoende te ontlasten, zowel van snelverkeer als van fietsers. De belangen van enkele winkeliers kunnen niet preva leren boven de veiligheid van ons en onze kinderen! De Rijksstraatweg is een ver keersweg en geen winkelstraat. F. W.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9