Van Gogh-film zal waarheid zo dicht mogelijk benaderen Tien jaar „verbroederingswerk in de diepte" Prins Bernhard stelde nieuwe Maascentrale in werking Franse rechtervleugel poogt nieuwe koers te torpederen Kardinaal De Jong's houding in oorlog sterkte het hele volk Drie kwartier te laat door vergissing van De Bilt M.G.M.-filmteam in ons land Faure lijkt met de Marokkaanse crisis steeds verder in het slop te raken Zoon van Ameland werd Prins der Kerk en groot geleerde Palestijnse kwestie in de Veiligheidsraad Bergens Volkshogeschool jubileert Een maand hechtenis voor militaire chauffeur Felle brand in houthandel te Doetinchem; schade 2 ton Gehavende „Tabian" naar Amsterdam Beperking defensieuitgaven in Washington overwogen Von Balluseck biedt te Moskou geloofsbrieven aan Havenstaking in New York Fotograferend Nederland Burns stelt scheiding voor met mijnenveld en prikkeldraad DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 (Van een verslaggever DE VOLKSHOGESCHOOL in Bergen, die vandaag juist tien jaar bestaat, heeft Woensdagmiddag in een van haar drie conferentieoorden, ,,'t Oude Hof", fees telijk het drieduizendste V.H.-lid in Noordholland verwelkomd: een jonge Bergense kleuteronderwijzeres, die zich deze onverwachte huldiging ten over staan van vele journalisten blozend liet welgevallen. Drieduizend leden in tien jaar het lijkt misschien een wat magere aanleiding tot hoera roepen, maar er zijn ook impo santer cijfers te noemen: Sinds 8 Septem ber 1945 de oprichtingsdatum heeft de Bergense Volkshogeschool bijna 30.000 cur sisten geherbergd in haar drie conferentie oorden, 't Oude Hof, De Zandhoeve en Kinhem welk laatste fraaie gebouw voor twee jaar bij het werk werd ingeschakeld. De duur der cursussen varieert van enkele dagen tot vele weken, het aantal daarin be handelde onderwerpen en vraagstukken loopt in de honderden. Alleen rond Kerst mis wordt dit V.Ii.-werk voor veertien dagen stilgezet; de rest van het jaar zijn alle drie de gebouwen (de cursisten zijn er intern) volledig bezet. De beroepen der cursisten variëren van ongeschoold arbei der tot academicus en van huishoudschool leerlingen tot directeuren van grote bedrij ven en niet zelden vindt men zulke uitersten op de maatschappelijke ladder broederlijk naast elkaar aan de conferen tietafel, bordenwassend in de keuken en hollend achter een bal op speelwei of sport veld. BROEDERLIJKHEID of beter ver broedering is dan ook het kenmerk die de hele sfeer van het volkshogeschoolwerk in Bergen, maar ook elders in Nederland en ver daarbuiten, beheerst: een sfeer die vooral in deze tijd van locale, landelijke en internationale tegenstellingen, een ware verademing is. Natuurlijk komt die verbroedering ook in Bergen niet zomaar aanwaaien: er moet ijverig en doelbewust „naar toe gewerkt worden" en dat doen leiders en cursis ten van de V.H. dan ook met alle hun ten dienste staande middelen: door het kweken van teamgeest en het aanmoedigen van „vrije expressie" in velerlei opzicht, door het gezamenlijk beoefenen van sport, spel en volksdans, door boetseren, tekenen en schilderen in groepsverband (activiteiten die deel uitmaken van alle VH-cursusseni. Maar ook om de conferentietafel, waar iedereen wordt gestimuleerd, vrijelijk zijn mening te geven over allerlei sociale, maatschappelijke en culturele vraagstuk ken. Doel van dit alles is steeds: „elkaar beter te leren kennen, kennis te nemen van elkanders geestelijk klimaat, levensomstan digheden en problemen, teneinde zo tot meer onderling begrip, verantwoordelijk heidsbesef en samenwerking te komen." Natuurlijk liggen niet alle cursussen op hetzelfde geestelijke peil. Vandaag zitten er rond de tafel een aantal eenvoudige boerenzoons of vissers, die van gedachten wisselden over de perspectieven van hun stiel; morgen is het een uitgelezen groepje muzikale smulpapen, die zich verdiepen gaan in oude muziek en daartoe zijn eigen clavecimbels en gambas heeft meegebracht. Een andere keer treft men er personeels chefs, kunstschilders of studenten aan, ver wikkeld in felle disputen over belangrijke economische of kunstzinnige waarden, maar altijd weer worden de studiegroepen beheerst door het grondbeginsel van alle VH-werk: treedt buiten jezelf en probeer ook anderer standpunten te begrijpen! En daarbij is het tenslotte precies even be langrijk of de inzet van de discussie een regionaal probleem of een groepsbelang, dan wel een nationaal of wereldprobleem is, want op al die gebieden mankeert het tussen de mensen nog gelijkelijk aan good will en wederzijds begrip. AL DIE FACETTEN van het VH-werk zijn gisteren op een persconferentie in 't Oude Hof nog eens uitvoerig belicht en daarbij is wel gebleken dat ook het Bergense instituut in de voorbije tien jaren niet over gebrek aan sympathie en De krijgsraad heeft de 21-jarige soldaat J. G. uit Amsterdam veroordeeld tot een maand hechtenis. Hem was ten laste ge legd, dat hij zo roekeloos en onvoorzichtig met een drie tons militaire vrachtauto had gereden, dat een militair om het leven was gekomen en een andere zwaar ge wond werd. G. reed op 28 Juli met de drietonner tussen Leeuwarden en Dokkum. In de laadbak zaten dertien militairen. Hij had opdracht langs de weg posten voor een radioverbindings-oefening af te zetten. Plotseling reed hij met een vaart van veertig kilometer de grasberm in waar door de zware wagen kantelde. Een der .inzittende militairen viel in een sloot en verdronk. Een andere militair werd zeer ernstig gewond. De auditeur-militair requireerde een maand hechtenis. G. werd verdedigd door een tweede lui tenant, die zei dat even voor het ongeluk een klembeugel van de motorkap was los gegaan, waardoor G. even werd afgeleid en de berm inreed. Bovendien maakte de nog nieuwe drietonner een veel kortere draai dan de drietonners waarmee G. steeds had gereden. De verdediger vroeg voor G., die door het ongeluk zeer ge schokt is, de uiterste clementie. De krijgsraad veroordeelde G. comform de eis. In de nacht van Woensdag op Donderdag is een geheel met hout gevulde loods en een aangebouwde kantoorruimte van de timmerfabriek en houthandel van de ge broeders Agterhof te Doetinchem volledig in as gelegd. De Doetinchemse brandweer, die het vuur met zestien stralen bestreed, kon voorkomen, dat andere gebouwen en een grote partij hout op het terrein werden aangetast. Een buiten de loods staande truck met oplegger werd door het vuur vernield. De schade wordt op anderhalf a twee ton ge schat. De oorzaak van de brand is niet bekend. belangstelling te klagen had. Onderwijzers en ingenieurs, ambtenaren en kantoorbe dienden, verpleegsters en scholieren, huis vrouwen, boeren en arbeiders, allen heb ben er de geest van verbroedering leren kennen en waarderen en allen zijn zij verrijkt naar hun dagelijkse arbeid terug gekeerd rijker in kennis, maar vooral: rijker van hart, zoals een der leiders van de school het formuleerde, „want onze cursussen en samenkomsten zijn bovenal op het gemoed en pas in de tweede plaats op het verstand gericht. De jongste loot aan de Bergense stam is het voor twee jaar betrokken gebouw „Kinhem" waar in dezelfde geest van be gripsverruiming, cursussen in „Europees bewustzijn" worden gegeven onder auspi ciën van de Stichting voor Europees Volks hogeschoolwerk, welker secretariaat ook in „Kinhem" gevestigd is. „Met de veelal platonische liefdesverkla ringen op „hoog niveau" jegens de Euro pese gedachte komen wij er niet", zo meent de leider van deze werkgroep, „en daarom is het nodig, dat de integratie idee „in de diepte" gepropageerd wordt: door gewone mensen vóór gewone mensen. Pas als de volken er rijp voor zijn, zal Europa één kunnen worden en bij het rijpingsproces kunnen en moeten de Volks hogescholen een belangrijke taak vervullen. In „Kinhem" is daar vorig jaar een begin mee gemaakt en ook dat werk groeit naar wens: behalve Nederlanders uit alle lagen der bevolking, trekken de Europese cursussen en leergangen in Bergen ook reeds tal van Denen, Fransen, Engelsen en andere buitenlandse deelnemers. Bergens internationale contacten zijn trouwens al sinds jaren talrijk en solide: men bezit bijvoorbeeld, samen met de an dere Nederlandse VETs, in Frankrijk een eigen conferentie-oord het fraaie kasteel Méridon in Chevreuse waar Nederlanders en Fransen zich tezamen verdiepen in de diepste roerselen van eikaars cultuur en levensgewoonten. Vele studiereizen van VH-cursisten van en naar het buitenland dienen hetzelfde streven naar internatio nale verbroedering „in de diepte" en het is verheffend te zien, aldus onze zegslieden, hoe voortreffelijk gasten en gastheren het na zo'n buitenlandse cursus of studiereis met elkaar kunnen vinden. PLANNEN VOOR de komende tien jaar? Bergen heeft er talloze. De bestaande cur sussen op ieder gebied zullen uitgebreid en verdiept worden, de accommodatie voor de cursisten verbeterd. De Zandhoeve, waar tien jaar geleden het werk begon, krijgt er een vleugel bij, 't Oude Hof wordt inwendig verfraaid, de slaapzalen krijgen meer comfort. Vele belangrijke cursussen en samenkomsten staan voor de deur en in het komende „ledenweekeind" zal men, bij wijze van jubileumviering, gezamenlijk een studie maken van het thema „Welke taken wachten Nederland in de naaste toe komst?", waarop minister Mansholt zelf een der eerste Volkshogeschool-discipelen in ons land een der inleidingen zal houden. Het is al weer bijna drie en een hailive maand geleden, dat een ieder opnieuw werd herinnerd aan de botsing tussen de passagiersschepen „Willem Ruys" en „Oran je", waarbij de laatste de neus verloor. Op 19 Mei van dit jaar volgde de „Tabian" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" dit voorbeeld door een tanker in de Perzi sche Golf te rammen en tot zinken te bren gen. De sleepboot „Loire" moest er aan te pas komen om de ernstig gehavende „Ta bian" in Bahrein binnen te slepen. De ex perts van de „Nederland" zijn daar toen aan boord gekomen, hebben noodrepara- ties laten uitvoeren en nadien heeft de „Ta bian" drie en een halve maand rustig ver der gevaren Thans gaat het schip echter in reparatie. Gisteren kwam het van vele lan ge reizen in IJmuiden aan. Het schip ver liet omstreeks zeven uur de Noordersluis en zette koers naar Amsterdam. Woensdagmiddag om half een bliezen de muzikanten van de fanfare „Philomena" uit Haelen het Wilhelmus toen door de in rijpoort van de nieuwe Maascentrale te Buggenum bij Roermond een groot aantal auto's binnenreed, voorop die van Prins Bernhard, echter met omhulde standaard. De Prins zat er namelijk niet in, hoewel hij om twaalf uur zou arriveren en de cen trale officieel in gebruik stellen. Woensdag is in ons land het filmteam van de Metro Goldwyn Mayer gearriveerd, dat de verfilming op zich heeft genomen van het leven van Vincent van Gogh naar Irving Stone's roman „Lust for life". In het Amstelhotel heeft de Nederlandse pers kennis kunnen maken met regisseur, productieleider en hoofdrolspelers, die om beurten ver zekerden, dat men de waarheid zo dicht mogelijk zal benaderen en geen geromanti seerd beeld van de Nederlandse schilder zal ophangen. In. de nacht van Donderdag op Vrij dag hoopt men met de opnamen van de film in Amsterdam te beginnen. Naast de opnamen in de Ne derlandse hoofdstad zal ook een gedeelte van deze rolprent in Nuenen (Brabant) worden opgenomen. Productieleider John Houseman en regis seur Minelli wezen er op, dat in Europa een niet mis te ver staan sceptisme tegen de culturele waarde van de Amerikaanse film bestaat. „Ik be loof u", aldus Hou seman, „dat na het aanschouwen van deze film er geen angst meer zal be staan, dat wij Ame rikanen de culturele waarden zullen ver moorden". Sprekende over de weigering van ir. Van Gogh om zijn verzameling voor deze film beschik baar te stellen, zeide de heer Houseman deze weigering te kunnen begrijpen en respecteren. Andex-s was het met de wei- (Van onze correspondent in Parijs) Franse regeringskringen zijn tamelijk optimistisch gestemd over de drie ontmoe tingen die generaal Catroux en de kabi netchef van de minister van Buitenlandse Zaken, Vrissou, op Madagascar met de af gezette sultan Ben Joessef voeren. De rapporten van Catroux die als voormalig minister van Koloniën in het eerste kabi net van De Gaulle Ben Joessef goed kent, worden streng geheim gehouden. Men neemt aan dat Ben Joessef de eis heeft gesteld via Frankrijk, waar hij enige maan den zou blijven, naar Rabat terug te mo gen keren. Na verloop van tijd zou hij dan, ten gunste van een zijner zonen, vrijwillig afstand van de troon doen. Faure zou zich niet hebben voorgesteld dat Ben Joessef een lagere prijs voor zijn medewerking aan zijn plannen zou bedingen. Het kernprobleem blijft of de rechtse meerderheid, waarop Faure steunt, deze prijs zal willen betalen. De tweede hoofd vraag is of sultan Ben Arafa aanstalten tot vertrek wil maken. Een derde moeilijk heid is dat de nationalistische extremisten van de Istiqlal-partij, die zich op Ben Joessef beroept, uit Cairo en Rome op nieuw felle aanvallen op Parijs hebben ge richt. In regeringskringen neemt men deze aanvallen niet te zwaar. Men gelooft dat, zodra Ben Joessef zijn woord gegeven heeft, ook de weerstanden van zijn aan hangers, die zich „plus royaliste que le roi" willen tonen, overwonnen kunnen worden. Hardnekkige geimchten willen dat de nieuwe resident-generaal Boyer de la Tour du Moulin gisteren opnieuw door Ben Ara- fa werd ontvangen, voor zijn benoeming de voorwaarde had gesteld, dat hij onder geen beding Ben Arafa zou dwingen afstand van zijn troon te doen. Stijven Het gevaar van Ben Arafa's tegen stand, waarop de regering-Faure kennelijk niet had gerekend, wordt voor de premier nog verhoogd doordat de ultra-rechtse ele menten van zijn meerderheid de neiging blijven tonen de huidige sultan in zijn ver zet te stijven. De Gaullistische ex-minister Schmittlein heeft in een artikel opzienba rende onthullingen gedaan over pogingen Ben Arafa tijdens de ronde tafelconferen tie van Aix-les-Bains te schaken. De verklaringen van Schmittlein, die al eerder verdachte bronnen had aangebooi'd om stemming tegen de vroegere sultan te maken, worden in regeringskringen niet al te ernstig genomen. Niettemin bewijzen deze manoeuvres dat de rechter-vleugel geen middel opbeproefd wil laten om de plannen van Faure te doorkruisen, al heb ben de onafhankelijken dan ook officieel hun vertrouwen in hun leider minister Pi- nay, vernieuwd. Faure bevindt zich in een situatie, die met dag ingewikkelder lijkt te worden. Eisen Vandaag komt de Gaullistische kamer fractie, waarvan Schmittlein de leider is, in buitengewone zitting bijeen. Men vreest dat van deze kant geëist zal worden het parlement in bijzondere zitting bijeen te roepen om de Marokkaanse politiek aan een uitvoerig debat te onderwerpen. Ook in andere, en voornamelijk socialistische kring, wordt dit verlangen geuit. Faure heeft de Nationale Vergadering indertijd beloofd, dat zij bij alle besluiten inzake Marokko het laatste woord zou houden. Met die belofte is zijn toezegging voor 12 September de Marokkaanse crisis te be zweren echter in strijd. In parlementaire kringen, zowel links als rechts, komt de vrees tot uiting door Faure voor voldon gen feiten te worden geplaatst. Wanneer Faure niet tijdig met zijn plannen slaagt, willen de nationalisten en de vakbonden in Marokko het sein geven voor een algemene staking, die onder de huidige omstandigheden gemakkelijk tot nieuwe botsingen met de Fransen kan lei den. Al met al lijkt Faure met de Mai'ok- kaanse crisis steeds verder in het slop te geraken. (Reuter) De leidei-s van de Partij voor Democratische Onafhankelijkheid voor Ma rokko (P.D.I.) zijn Woensdagavond door Faure ontvangen. Voor de bespreking met Faure verklaarde één der delegatieleden tegenover Reuter: „De onderhandelingen zijn op de vooi-naamste punten vastgelo pen". Pessimisten voorspellen, dat de re gering-Faure begin October ten val zal wox-den gebracht. De leiders van de PDI hebben volgens een communiqué in hun gesprek met Faure uitdrukking gegeven aan hun verba zing, dat „bepaalde punten waarop met de Franse ondei'handelaars overeenstemming was bereikt, bij de verdere besprekingen steeds weer ter sprake worden gebracht". Vandaag zullen zij opnieuw met Faure spreken. Het vertrek van de delegatie der pax'ij naar Madagascar voor besprekingen met Ben Joessef is uitgesteld. Senator verontrust WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse democratische senator Douglas heeft in een vraaggesprek verklaard, dat de regering-Eisenhower de nationale vei ligheid zou opofferen als zij plannen ter vermindering van de militaire uitgaven, waarvan op het ogenblik op het departe ment van Defensie sprake is, zou uitvoeren. Deze vermindering van militaire credieten voor leger, luchtmacht en marine, is be doeld om de begroting sluitend te maken en een gevolg van de verbetering der be trekkingen met de Sovjet-Unie. Douglas voegde hier echter aan toe, dat de Ver enigde Staten een ernstige vergissing zou den begaan, als zij „zich laten verblinden door de vriendschap tussen president en maarschalk Zjoekov of door de goede wen sen van premier Boelganin voor herkiezing van Eisenhower". Met een speciaal vliegtuig arriveerde Woensdagmiddag op de Amsterdamse luchthaven Schiphol de filmspeler Kirk Douglas, die de hoofdrol zal spelen in de Vincent van Gogh-film „Lust for Life". gering van het Kröller-Müller-museum, dat zijn verzameling niet open wilde stel len voor de verfilming. Dit museum is tenslotte een openbare instelling en het had ook in dit opzicht een taak gehad. Men heeft van een groot aantal musea buiten ons land zelfs uit de Sovjet-Unie de beschikking gekregen over werken van Van Gogh en zal anders reproducties gebruiken. De hoofdrolspeler Kirk Douglas vertelde dat de gelijkenis van uiterlijk met Van Gogh er weinig toe deed. Dat was slechts toeval en natuurlijk erg aardig, maar het is veel moeilijker om de ware geest van Vincent van Gogh te pakken te krijgen, want het is deze geest, dit zieleleven dat ik als acteur heb uit te beelden, aldus Douglas. Bij de voorbereidingen van de film heeft hij u'-'-lang in allerlei musea de werken van "V an Gogh bestudeerd en zijn brieven en levensbeschrijvingen gelezen. De nieuwe Nedei-landse ambassadeur in de Sovjet-Unie, de heer D. J. von Ballu seck, heeft Woensdag zijn geloofsbrieven aangeboden aan de vice-voorzitter van het presidium van de opperste Sovjet, Sarjef, aldus meldt radio-Moskou. De ambassadeur zei, dat hij er naar zou streven „de nuttige betrekkingen, die ge- dui-ende eeuwen tussen onze landen be stonden, opnieuw te vestigen". In zijn antwoord wenste Sax-jef de am bassadeur succes en sprak zijn beste wen sen uit voor het welzijn van Koningin Ju liana, aldus radio-Moskou. Millioen per dag NEW YORK (AFP/Reuter) In het New Yorkse havengebied hebben elfduizend ar- beidex-s het werk neergelegd naar aanlei ding van een geschil tussen de onafhanke lijke vakbond „International Longshore men's Association" (ILA) en de commissie van arbitrage, die twee jaar geleden is in gesteld om arbeidsgeschillen in de haven te regelen. Volgens de ILA zijn haar leden door de commissie achtergesteld bij de leden van andere vakbonden hetgeen de commissie ontkent. Leiders van de ILA hebben verklaard, dat de actie, die zij overigens niet met de naam „staking" willen betitelen, zich mo gelijk tegen Maandag over de gehele Oost kust zal uitbreiden. In Philadelphia zouden zesduizend en in Boston viei-duizend ha venarbeiders het werk neerleggen om een sympathiebetoging met hun New Yorkse collega's bij te wonen. Havenarbeiders in Quebec, Montreal, Halifax drie Canadese havens en St. Johns (Newfoundland) zul len zich volgens de ILA waarschijnlijk bij de staking aansluiten. De scheepvaartvereniging van New York de vereniging van werkgevers noemt de verkapte staking een flagrante contract breuk. Zij zal een eis tot schadevergoeding indienen. Volgens ramingen veroorzaken de stakingen in de New Yorkse haven een schade van een millioen dollar per dag. Prins Bernhard was van plan geweest op het vliegveld Beek te landen en van daar per auto naar Roermond te rijden. De Bilt had evenwel de Prins in de steek ge laten: in plaats van het voorspelde goed weer was het vliegveld potdicht door de mist en kon er niet worden geland. Prins Bernhard is daarop teruggevlogen naar een vliegveld in de Peel nabij Venray en is daar geland. De Prins was in gezelschap van zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaf; het vliegtuig werd gevlogen door luitenant-kolonel-vlieger Gei-ben Sonder- man. Op het vliegveld was uiteraard nie mand ter verwelkoming aanwezig. Een particulier stelde direct zijn auto ter be schikking van de Prins. Deze nam zelf plaats achter het stuur en reed via Deui-ne naar Roermond, waar hij drie kwartier later dan ver-wacht was aankwam. De mu ziek zette nogmaals het Wilhelmus in en daarna kon de officiële ingebruikneming van de centrale volgens het programma geschieden. De Prins drukte op een zilveren knop, waardoor de centrale in werking werd gesteld. In de cantine had de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. Houben, tevens president-commissaris van de Provinciale Limburgse Electrici- teits Maatschappij, de Prins en de ongeveer vijfhonderd andere gasten begroet, waarbij vele Kamerleden, leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten, burgemeesters en industriëlen waren. De directeur van de P.L.E.M., prof. dr. ir. H. Gelissen, zei dat het energieverbruik in Limburg het hoogst is van alle provin cies in Nederland en dat in 1959 respectie velijk 1961 de eerste en tweede uitbreiding van de centrale gereed zullen moeten zijn. De hoofdingenieur van de P.L.E.M., ir J. Kets, gaf een uiteenzetting over de nieuwe centrale en de nieuwste vindingen die hier in zijn toegepast. Namens minister Zijlstra bracht ir. dr. L. Kramer, directeur-generaal voor de industrialisatie en energievoorzie ning in ons land, gelukwensen over. Vervolgens boden tal van sprekers ge schenken aan. De burgemeester van Haelen offreerde een paar fraaie bronzen lampen voor de hoofdingang van de centrale, de burgemeester van Sittard bood namens de Vei-eniging van Nedei-landse Gemeenten een klok aan, ir. F. Roodenburg van de Vereniging van Directeuren van Electrici- teitsbedrijven in Nedei-land offreerde twee schilderijen, de hoofdingenieur van de Staatsmijnen bood eveneens een schilderij aan. De Katholieke Werkgeversvereniging in Limburg gaf een raam van Joep Nicolas voor de grote hal ten geschenke. De voor naamste leveranciers van de centrale ver rasten directeur Gelissen met een tweetal bronzen reliefs voor de turbo-hal. Het per soneel van de P.L.E.M. bood een koperen windroos aan. ADVERTENTIE BELICHTINGSMETER - PROJECTOREN - FILMS 5 0 3 6 De Regering en Agfa reiken U de handl Een gouden tijd breekt aan. Een. goede tijd voor alle fotoliefhebbers! De regering erkent de opvoedkun dige waarde van fotograferen. Daar om is de wijziging in de omzetbe lasting ook van toepassing op foto materiaal, waardoor verschillende Agfa-artikelen in prijs konden wor den verlaagd. z Hier zijn enkele 3 prijsverlagingen: u 6x9 rolfilms Isochrom 18/10 DIN0: f 1.60. Isopan F17/10 DIN0, Isopan ISS 21/10 DIN° en Isopan Ultra 23/10 DIN0: f 1.75 Kleinbeeldfilmpatroon, 36 opnamen. Isochrom F 17/10 DIN9: f3.35. Isopan FF 13/10 DIN0, Isopan F 17/10 DIN0, Isopan ISS 21/10 DIN0 en Isopan Ultra 23/10 DIN0: f3.60. De prijsverlagingen van alle andere formaten zw/w films, smalfilms en Agfacolor-films zijn Uw fotohande laar bekend. jtDONKERE KAMER APPARATUUR - PAPIEREN Johannes de Jong is 10 September 1885 te Nes op Ameland geboren. Na aan het klein-seminarie te Culemborg en aan het groot-seminarie te Rijsenburg te zijn opge leid, ontving Johannes de Jong op 15 Augustus 1908 de priesterwijding en kort nadien 19 Augustus droeg hy als eer ste priester van het eiland sinds de refor matie zyn eerste plechtige mis op in de St. Clemenskerk. Te Rome zette hij zyn stu dies voort. In 1910 promoveerde hij er tot doctor in de wijsbegeerte en in 1911 tot doctor in de godgeleerdheid. In 1911 keerde dr. De Jong naar Neder land terug. Op 16 November 1914 werd dr. De Jong benoemd tot professor in de kerk geschiedenis aan het groot-seminarie Rij senburg te Driebergen en op 10 Augustus werd hij geroepen tot de functie van presi dent van dit seminarie, als opvolger van mgr. dr. H. C. M. Schaepman. Bij bulle van 3 Augustus 1935 werd mgr. dr. De Jong benoemd tot coadjutor, met recht van opvolging, van mgr. J. H. G. Jansen, de toenmalige aartsbisschop van Utrecht, die door ziekte niet meer in staat was de vele werkzaamheden aan zijn func- NEW YORK (AFP/Reuter) Op verzoek van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk komt de Veiligheidsraad van daag bijeen om de Israelisch-Egyptische betrekkingen te bespreken. Men verwacht dat de raad zal pogen de bepalingen van het bestaande bestand te versterken in het gebied van Gaza, dat in de afgelopen we ken het toneel is geweest van een toene mende spanning en van hevige militaire botsingen. De Westelijke „Grote Drie" hebben een ontwerp-resolutie opgesteld, die beoogt generaal Burns te machtigen, aanvullende maatregelen te treffen ter vooi-koming van nieuwe incidenten. Vol gens Burns zijn tussen 22 Augustus en 1 September 43 Egyptenaren en dertien Is raëliërs gedood. Een Israëlische woordvoerder heeft me degedeeld, dat Israel het voorstel van Bui-ns voor een baxrière langs de grens in het gebied van Gaza, aanvaardt. Israel heeft reeds voorgesteld langs de gehele grens een mijnenveld, afgezet met prikkel - draadversperi'ingen, aan te leggen, ten einde infiltratie te verhinderen en een scheiding van Israëlische en Egyptische strijdkrachten te verzekeren. Israel aan vaardt echter niet het onderdeel van het voorstel volgens hetwelk stellingen en ge motoriseerde patrouilles tenminste vijf honderd meter van de demarcatielijn ver wijderd moeten blijven. Men maakt hier uit op, dat Israel het patrouilleren van ver kenners langs de grenslijn wil laten door gaan. Israel heeft de Verenigde Staten la ten weten dat het minister Dulles' plan ter regeling van de geschillen tussen de Ara bische landen en Israel als „constructief" beschouwt doch dat nog enige ophelderin gen noodzakelijk zijn. tie verbonden alleen te verrichten. Op 12 September 1935 ontving mgr. dr. De Jong in de kathedraal te Uti-echt de bisschops wijding uit handen van mgr. P. Hopmans, toen bisschop van Breda. Op 8 Februari 1936, na het overlijden van mgr. Jansen, trad mgr. dr. De Jong in al diens rechten en plichten en op 14 Februari 1936 nam hij tijdens een korte plechtigheid in tegen woordigheid van het metropolitaan kapittel bezit van de aai-tsbisschoppelijke troon. Tydens zyn aartsbisschoppelijk bestuur is de tweede wereldoorlog uitgebroken. In de donkere tijden der bezetting is mgr. De Jong met grote vastberadenheid tegen de vijand en zyn helpers opgetreden. De hou ding van de aartsbisschop is van grote be tekenis geweest voor het verzet, niet slechts voor dat van het Katholieke volksdeel, maar voor dat van het gehele Nederlandse volk. In het consistorie van 18 Februari 1946 is mrg. dr. De Jong kardinaal gecreëerd. Zijn gezondheidstoestand liet niet toe dat hij aan dit consistorie deelnam. De pauselijke internuntius mgr. Paolo Giobbe overhan digde hem op 28 Februari 1946 de rode baret. In het consistorie van 12 October daaraanvolgend heeft Paus Pius XII hem de kardinaalshoed opgezet.Hij ontving toen de benoeming tot kardinaal-priester onder de titel van St. Clemens en de volgende dag nam hij bezit van zijn titelkerk. Na deze kerkelijke onderscheiding heeft de academische senaat van de rijksuniver siteit te Utrecht kardinaal De Jong in 1946 benoemd tot doctor honoris causa in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte. Dat was op 26 Maart, toen de leiding van het verzet der kerken tijdens de Duitse onder drukking op luisterrijke wijze werd geëerd. Prof., dr. P. Geijl, die als promotor van de kardinaal optrad, zeide, na te hebben herinnerd aan de jaren van onderdrukking, waarin het geestelijk verzet vaardig werd: „Gij zijt geroepen geweest om leiding te geven en gij hebt u nobel van die taak ge kweten. Gij hebt ronduit durven zeggen, dat onrecht als onrecht gewraakt moest worden. Gij hebt niet geschroomd voor geestelijke vrijheid en voor menselijkheid op te komen. Uw woord werd gesproken tot de bezetter uit naam van uw eigen volksdeel, ofwel het werd hiertoe gericht. En wel gelukkig waren zij in het bezit van zulk een voorman. Maar buiten dat volks deel is uw invloed gegaan tot de natie." De kardinaal ontving op 12 October 1947 het ere-doctoraat in de theologie van de universiteit van Leuven. Hij was protector der Congregatie der Zusters van Liefde van Tilburg en sinds 1 Januari 1948 leger-bis- schop van alle Nederlandse strijdkrachten. In 1951 moest kardinaal De Jong om gezondheidsredenen het grootste deel van zijn werkzaamheden overdragen. De Paus benoemde mgx\ dr. B. J. Alfrink tot coad jutor met het recht van opvolging. Kardi naal De Jong vestigde zich toen in het moederhuis van de Zusters van Onze Lieve Vrouw „het huis met de blauwe ruitjes" aan de Zuidsingel te Amersfoort. Kardinaal De Jong was onder andere officier in de orde van Oranje Nassau, grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw, grootkruis in de Souvereine Orde van Malta. Hij was een kerkhistoricus van naam. Zijn naam als geleerde werd vooral gevestigd door zijn „Handboek der Kerk geschiedenis" in vier delen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11