Opoffering bollengrond voor Noord-Zuidweg onvermijdelijk „Aroma" Productie-centrum vraagt aandacht in schildersvak LIVORNO I Malversaties bij uitkering wegens vorstverlet berecht JAN VAN DER PIGGE Nederlandse bloemen op Moskouse tentoonstelling oogstten groot succes Het Nieuwe Comedia stelt zich in Haarlem voor SCHOOLBOEKEN Boekhandel VEKO Ministers antwoorden Kamerlid Streven naar compromis tussen uiteenlopende belangen Bespreking op jaarvergadering van Nederlandse Schilderspatroonsbond Bloemendaal Duyvis' Haarlemse rechtbank DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Tafeltennissers gaan Vrijdag vergaderen Burgerlijke Stand van Haarlem Hond uit Haarlem gevonden in tuin van minister Beyen ,,'t Voetlicht" gaat ook in Haarlem optreden B.B.-bijeenkomst Opnieuw waterorgelspel in Concertgebouw Kamerleden bestuderen de visserij Twee sierteeltspecialisten terug uit Moskou „In verre toekomst" export naar Rusland mogelijk Heemsteedse verenigingen openen toneelseizoen Oudheidkundige vereniging op excursie naar Leiden De ministers Mansholt, Algera en Donker (de laatste namens minister Beel) hebben geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer De Graaf met betrekking tot de Noord-Zuid-verbindingen nabij Haarlem. De ministers zijn van oordeel, dat de in het jaar 1957 te verwachten voltooiing van de Velsertunnel de noodzakelijkheid met zich brengt van nieuwe Noord-Zuid-verbin dingen, ter opvanging van het alsdan vermoedelijk in zeer belangrijke mate toe nemende gemotoriseerde verkeer. Binnenkort wordt een voorstel voor het tracé van een aan te leggen rijksweg ten Oosten van Haarlem tegemoet gezien. Deze weg komt niet voor op het thans nog van kracht zijnde rijkswegenplan van 1948, daar toentertijd bij de betrokken instanties de gedachte voorstond, dat aanvankelijk zou kunnen worden volstaan met de aanleg van de hieronder nader te noemen verbinding ten Westen van Haarlem, zodat de aanleg van de wegens slechte bodemgesteldheid zeer kostbare Oostelijke weg zou kun nen worden uitgesteld. Op de provinciale wegenplannen van Noordholland en Zuid-Holland komt een verbinding ten Westen van Haarlem voor, welke ongeveer evenwijdig aan de kust tot Den Haag leidt. In Noordholland is daar van het meest Noordelijke gedeelte (Delft laan) aanwezig. Over het verdere tracé is nog geen beslissing gevallen. In Zuid-Hol land zijn op verschillende gedeelten reeds werken uitgevoerd. Omtrent de aanslui ting aan het Noordhollands gedeelte is, voor zover bekend, nog geen overeenstem ming tussen de provincies tot stand geko men. Hoewel het tracé dus nog niet vaststaat, moet het inderdaad toch wel onvermijde lijk worden geacht, dat hoogwaardige bloembollencultuurgronden zowel in Zuid- als in Noordholland zullen worden doorsneden. Bij het vaststellen van het tracé zullen evenwel ook in ieder geval andere belan gen, zoals die van landschapsschoon en re creatie, worden getroffen. De verschillen de belangen zullen tegen elkander moeten worden afgewogen. Daar het hier provin ciale wegen betreft, behoort het in eerste instantie tot de taak van de provincies om in het planologisch overleg tot het af wegen van de verschillende daarbij be trokken belangen en tot het vaststellen van een tracé te komen. De noodzaak van het aanleggen van moderne wegen tengevolge van het snel toenemende motorische ver keer heeft tot onvermijdelijke consequen tie, dat bepaalde gronden moeten worden opgeofferd. Bij genoemd overleg zal er naar moeten worden gestreefd het verlies zo gering mogelijk te doen zijn. De provinciale besturen zijn er van op de hoogte, dat in het belang van het ver keer een spoedige uitvoering van de ge noemde provinciale wegen op prijs wordt gesteld. De ten Westen van Haarlem geprojec- ADVERTENTIE een 19 cent sigaar. Fantastisch goed! Verpakking: In cederkisten van 50 stuks/'9.50 In dozen van 10 stuksƒ1.90 Los uit de cederkist 19 ct. Voor iedereen VOLOP verkrijgbaar. Alléén b«: GROTE HOUTSTR. 81 - HAARLEM De algemene jaarlijkse ledenvergadering van de Nederlandse Tafeltennis Bond, af deling Haarlem zal Vrijdag 9 September des avonds om acht uur worden gehouden in de Prins Bernhardschool (clubgebouw Johez) aan de Vrouwenstraat in Haarlem. Het be langrijkste agendapunt is ongetwijfeld de verkiezing van het bestuur aangezien een tweetal vacatures de aandacht vragen. Voor de vacante plaats van commissaris pers en propaganda stelt het bestuur candidaat de heer T Schuyt (Rapidity), voor de vacante plaats van vice-voorzitter wordt de heer H. Netz (Togido) door het bestuur voorge dragen. Bovendien zal het voorstel worden bespro ken om tijdens competitiewedstrijden (met uitzondering van junioren) verplicht club tenue te dragen. HAARLEM, 7 September 1955 ONDERTROUWD: 7 Sept., B. D. Erkens en J. van der Erf; E. van der Kort en E. Harding; J. de Kieviet en F. A. Stiphout; B. D. A. Meijer en J. M. van Hoorik; K. P. Hakvoort en G. J. N. Sleper; J. H. Noord- bruis en II. Bowman; C. J. Westerman en E. C. de Vendt; D. I. W. Sloos en C. F. Soel- laart; B. van der Leest en M. Leis; C. F. Cassee en E. K. Visser; O. G. Schreefel en J. Berkhout; D. A. Martin en J. C. Th. Henne- man; H. R. v. Teunissen en S. P. Ree; Th. de Kort en A. W. C. Troost; J. W. J. M. Redeker en H. J. J. C. van Wees; A. Blom en W. C. Bolheem; A. J. Deen en C. Smits; J. Fioole en A. van Beekum; M. Serné en J. Kriege; G. A. Lubken en M. W. Scheffer; W. Knoop en B. J. Cornwall; M. T. Zwiers en A. Bom; G. W. Colin en C. M. Lemstra; A. I. Kub- benga en W. J. M. Bosman; R. van Rijsber- gen en W. A. van den Nouwland; R. J. Rutte en M. J. Lobrij. GEHUWD: 7 Sept., G. J. van der Linden en L. Boots; G. L. de Winter en A. van der Aar; Th. Bartels en C. M. Struk; B. J. Wes- sels en M. Eijkelboom; W. A. de Regt en C. M. H. Webbe: A. J. F. Brasser en W. M. Warmerdam; H. Th. A. van Duuren en C. A. M. Dijkzeul; F. Brückmann en J. A. Dijkshoorn; N. van der Werff en I. M. E. Koster; S. Spaan en J. Breed; F .E. Bundel en H. G. Coene; M. Uuldriks en A. C. Mol; J. J. M. Cliteur en A. Kok; G. M. van Rhijn en A. Staal; L. Arendsen en A. Vonk. BEVALLEN van een zoon: 6 Sept., C. J. Mulder—Zwaan; C. J. de Groot—Horstik. BEVALLEN van een dochter: 6 Sept., M. L. van der WijdenSchoonebeek; M. J. van der Eist—'Tjaden; L. H. ten CateHoogslag; 7 Seot. H. A. G. Schavemaker—Sap. OVERLEDEN: 4 Sept., R. van Vark, 19 j., Gasbhuisvest; 5 Sent., P. J. Kruiswijk, 50 j., Dorreboomsbraat; G. R. van Broekhuizen, 3 d„ Groot Heiligland; 6 Sept., G. Westra— Gorter, 87 j., Gasthuisvest. teerde provinciale wegen zullen hun blij vende waarde hebben in het wegenschema naast de verbinding ten Oosten van Haar lem. Die wegen zullen derhalve moeten voldoen aan hoge eisen in het belang van de veiligheid en een vlotte afwikkeling van het motorische verkeer. Aangenomen mag worden, dat de betrokken provinciale be sturen in dit opzicht een aanvaardbaar compromis met de belangen van recreatie, natuurschoon en natuurbescherming zullen kunnen vinden. Verwacht moet worden, dat in de toekomst de grootste verkeers stroom naar en van de Velsertunnel op de Oostelijke weg zal voorkomen. Dezer dagen meldden wij, dat een Duitse herder, die een familie uit Haarlem-Zuid- West aan een Hagenaar gegeven had, weg gelopen was. De Hagenaar was zeer teleur gesteld, maar achteraf ook de Haarlemse familie, omdat zij spijt had van het weg geven. Vooral de tienjarige zoon was onder de indruk. De hond is terug en vertoeft nu weer gelukkig in het Haarlemse gezin;men denkt er niet meer aan de hond weg te doen. Het dier is gevonden in de tuin van de woning van minister Beyen aan het Plein 1813 te Den Haag. Daar verbleef het al enige dagen en dank zij de zorgen van leden van het huispersoneel van de minister was de hond liefderijk verzorgd. Dinsdag werd aan een bezoeker gevraagd of hij het dier wilde hebben. Hij meende in de hond de Duitse herder te herkennen, die vermist werd. De Haarlemse familie werd gewaarschuwd, die zich naar Den Haag begaf om de hond te halen. Vandaag was er post voor de tienjarige jongen. De afzender was niet op de hoogte van het adres, maar hij schreef op de en veloppe, dat de brief bestemd was voor de jongen, die zijn hond kwijt was. De Haar lemse postdienst heeft er voor gezorgd, dat de brief te bestemder plaatse is gekomen. De R.K. Toneelvereniging ,,'t Voetlicht", uit Lisse die op 25 September in het Pa tronaatsgebouw, ter opening van haar to neelseizoen het door enkele leden ver vaardigde cabaret „Sprookjes" zal opvoe ren, heeft een uitnodiging ontvangen van de Haarlemse toneelvereniging „V. Z. O. D." (Vreugde zij ons doel) dit cabaret op Za terdag 24 September in de Haarlemse Ke gelbond te komen opvoeren, ,,'t Voetlicht" heeft deze uitnodiging aanvaard. ADVERTENTIE Kolenc o n 13 n t In de Woensdagmiddag voortgezette ver gadering van de Bond van Nederlandse Schilderspatroons in het Concertgebouw te Haarlem heeft de heer Chr. Buytendijk, secretaris van het college van Rijksbemid delaars, afdeling bouwnijverheid een inlei ding gehouden en punten besproken, die speciaal voor het schildersvak van belang zijn. Daarbij merkte hij eerst op, dat het vak van grote betekenis is, gelet op de om zet, die per jaar op 225 millioen gulden wordt geschat. De heer Buytendijk lichtte het punt loonvorming toe en deelde mee, dat er sinds 1945 naar gestreefd wordt de pro ductiviteit te bevorderen. Indien collectieve overeenkomsten verbeterd worden dan wordt in de eerste plaats nagegaan wat het belang is voor de productiviteit. Ver schillende middelen zijn gebruikt, zoals het invoeren van tarieven en het toekennen van diploma-toelagen. Bereikt wordt, dat de vakbekwaamheid van de gezellen be loond wordt en dat persoonlijke belo ningen boven het basis-loon gegeven worden. In het schildersvak wordt thans ook aan dacht besteed aan de werkclassificatie. Wordt die toegepast dan kunnen beter ar beidsprestaties en verhoging der producti viteit verwacht worden, aldus spreker. Vervolgens gaf de heer Buytendijk een beschouwing over het verschil van nieuw werk en onderhoudswerk in het schilders bedrijf. Het probleem is nijpend geworden, maar men dient echter niet te vergeten, dat het altijd heeft bestaan. Nu de belo ningen verschillen en er een tekort aan arbeidskrachten is. wordt er meer over gesproken dan vroeger. Spreker was van mening dat de historische lijn van nieuw werk en van ondei'houdswerk niet omge bogen kan worden. Voorts zette hij uiteen, dat de werken van aax-d verschillen en dat men niet gemakkelijk van het ene naar het andere- kan overstappen. Er worden immers speciale eisen gevraagd. Als in tariefwerk gearbeid wordt dan wordt ex- onder een psychische spanning gewerkt. Bij onderhoudswerk wordt zelfstandigheid vereist en inzicht gevraagd. Bij nieuw werk worden andere eisen gesteld. De kwestie van zwarte lonen had ook de aandacht van de heer Buytendijk. Er is veel over te doen, nu er een tekort aan arbeidskrachten is. Men dient discipline te vragen niet alleen aan de werkgever, maar ook aan de werknemer. Getx-acht moet worden in opvoedende zin op te treden. Mogelijk kan er wat bereikt worden voor de belanghebbende partijen. Wat het te kort in de schildersgroep betreft herinner de spreker er aan, dat de vooruitzichten voor de schilders in 1950 niet groot waren. Er waren er te veel en gewaarschuwd werd tegen speciale scholing. Nu is de toestand geheel anders en er wordt gevochten om de laatste man. Men gaat er toe over men sen op korte termijn te scholen en hier en daar worden px-emies e. d. gegeven, die ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11704 BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: H. C. Pijpers—Clemens, z.; S. BoonTollenaar, z.; M. Witsenburg Vroom, d.; C. F. JansenBoogaard, z.; M. Vethaakvan der Klis, d. ONDERTROUWD: A. C. Strumphler en C. E. M. Dekker; A. C. Fris en E. M. van Dijk. GEHUWD: M. H. Kluit en J. E. Dalman; U. Schlegel en J. L. Driessen; J. Loosveld en A. Stegeman; J. J. van Heijst en E. M. Wahmeijer; J. A. Faber en M. C. Eikelhof; A. Salvatox-e en E. A. Sandifort. OVERLEDEN: R. J. Kalkman, 73 j. zeer aanlokkelijk zijn voor de werknemers. Gezamenlijk dient men de vx-aagstukken op te lossen. Van belang achtte spreker een goede samenwerking en verwacht wordt, dat het te vormen productiecentrum in de toe komst wat bereiken zal. Werkzaamheden zullen worden verricht, die kunnen leiden tot verbetering van het bedrijf. Getracht zal worden een bedrijfsvergelijking te ver krijgen. Dit noemde de heer Buytendijk geen gering vraagstuk; boeken dienen te worden opqn gelegd en dat wil niet, ieder een. Dan kan er aan de bedrijfsorganisatie" nog veel gedaan worden. Door de interne werkzaamheden in een bedrijf te verbe teren kan de productiviteit verhoogd wor den. Methodes dienen toegepast te worden om het doel te bereiken. Tenslotte wordt door het productiecentrum samenspraak aanbevolen. Organisaties hebben reeds ka dercursussen en dergelijke gehouden en het succes was niet altijd even groot. Toch is het van belang door te gaan om met el kander de problemen van het vak te be spreken. Na afloop van het eerste deel van de vergadering verenigden de leden zich met hun dames aan een maaltijd. Daarna volg de een cabaretavond waarop Rens van Dorth en zijn medewerkenden de revue „Voor u" opvoerden. ADVERTENTIE Giet over koude gekookte bloemkool wat Livorno en leg daar omheen plakjes tomaat. Een lekkere en fleurige groentenschotel. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in een zestal zaken, die verband hielden met malversaties ten nadele van het Bureau Sociaal fonds bouw nijverheid, waardoor bedragen tot in totaal van 28.000 zijn uitgekeerd wegens ver meend vorstverlet. De voornaamste ver dachte werd beschouwd de Beverwijkse onder-aannemer J. A. V., die beschuldigd werd van uitlokking van valsheid in ge schrifte, meermalen gepleegd, waardoor hij het grootste deel van het totaal in zijn be zit gekregen zou hebben. Hij ontkende en zeide niets met de zaak uitstaande te heb ben. Het vonnis luidde een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest; veertien dagen geleden was eén straf van vier jaar geëist. Tegenover de ontkenning van J. A. V. stonden de bekentenissen van de vijf an dere verdachten, aan wie heling en of vals heid in geschrifte ten laste was gelegd. De chauffeur H. L. A. B. te Beverwijk, die ver klaard had in opdracht van J. A. V. te Zie- rikzee met zelf ingevulde valse declaratie- staten, verband houdend met uitkering we gens vorstverlet, bedragen van 5200 en 5.000 te hebben geïnd, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden (eis twee jaar en zes maanden); de bedragen had hij aan V. gegeven en als beloning had hij ruim 1.000 ontvangen. De los arbeider P. J. B. te IJmuiden, die de rechtbank meedeelde op verzoek van V. formulieren, om in het bezit te komen van uitkeringen wegens vorstverlet, gehaald te hebben en die vals te hebben ingevuld, werd veroox-deeld tot een straf van een jaar en drie maanden (eis twee jaar). Aan H. K., van beroep perser en wonend te IJmuiden en tegen H. H. M., betonwer ker te Beverwijk, werden straffen van res pectievelijk veertien dagen en drie maan den opgelegd (eis tegen ieder een jaar en zes maanden. Op verzoek van K. had M. geld geïnd op vertoon van vals ingevulde formulieren en beiden hadden een beloning ontvangen. De Haarlemse opperman C. J., die op verzoek van J. A. V. geld geïnd had en een beloning had aangenomen werd vrijgespro ken (eis acht maanden). De officier van justitie had in totaal twaalf jaar en twee maanden geëist en de rechtbank heeft straffen opgelegd, in totaal van zes jaar en veertien dagen. Verduistering auto De Zaandamse vertegenwoordiger J. W. P., die begin Maart van een garagehouder uit Zaandam een auto gehuurd had en deze in Parijs verkocht had, werd wegens ver duistering veroordeeld tot een gevangenis straf van negen maanden waarvan drie voorwaardelijk (eis acht maanden). Hij verklaarde, dat hij plannen had gehad naar Midden-Afrika te vertrekken en dat hij daarvoor in Parijs moest solliciteren. Hij had geldgebrek en verkocht de auto. Kort daax'op volgde zijn aanhouding in Parijs op verzoek van de Haarlemse justitie. Na drie maanden aldaar gedetineerd te zijn geweest volgde zijn overbrenging naar het Huis van Bewaring te Haarlem. Diefstal en bedreiging Wegens diefstal van een aantal anemo nen van een veld te Santpoort en bedrei ging (toen hij op heterdaad betrapt werd dreigde hij met een groot geopend mes; heeft de Haarlemse rechtbank de negen enveertigjarige bouwvakarbeider C. B. te Haarlem veroordeeld tot een gevangenis straf van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Voorts bepaalde de rechtbank, dat het in beslag genomen mes vernietigd zal worden. De B.B. in Heemstede heeft voor Woens dag 14 September een vergadering uitge schreven, welke in de tuinzaal van het Cafétaria-restaurant aan de Binnenweg ge houden wordt en die is bestemd voor de blokhoofden en waarnemend blokhoofden. Ter gelegenheid hiervan zal het woord worden gevoerd door het Heemsteeds ge meenteraadslid de heer O. A. Brink, die daarbij een uiteenzetting geeft van zijn be vindingen tijdens de provinciale en lande lijke B.B.-kampioenswedstrijden te Hilver sum en Rotterdam. Het waterox-gel, dat vijf dagen in het Concertgebouw door zijn sprankelende schoonheid van klank en kleur, van dan sende water kristallen het talrijke publiek in verrukking heeft gebracht, mocht zich in een steeds toenemende belangstelling verheugen en de laatste dagen kwamen zelfs duizenden ervan genieten. Het was ook jammer, dat door de bezetting der zaal voor andere doeleinden de voorstellingen nog niet een paar dagen konden worden voortgezet. Maar Zondag en Maandagmiddag- en avond zal er nóg een serie voorstellingen met het orgel, wederom in het Concert gebouw, worden gegeven. Twintig leden van de Eex-ste en Tweede Kamer maken op het ogenblik een reis langs visserijplaatsen. Deze tocht, die ge- 'orgatxiseèrd is door de Stichting van de Nederlandse Vissex-ij, begon Woensdag in Scheveningen, vanwaar het gezelschap met het hospitaal-kerkschip „De Hoop" naar Vlaardingen voer. Deskundigen gaven aan boord een overzicht van de huidige proble men der Nederlandse visserij. In Vlaax'dingen en Overschie werden vis- meelfabx-ieken bezocht. Vandaar ging het parlementaire gezelschap naar Zeeland, waar het de gast was van de Vereniging tot bevordering der Zeeuwse Visserijbelan- gen. In de Statenzaal te Middelburg werd een uiteenzetting gegeven van de speciale problemen der Zeeuwse vissers. De burge meester van Ierseke, de heer A. C. Willem- sen, zette uiteen dat als de afsluiting der zeegaten doox-gaat welvarende dorpen als Ierseke, Bruinisse en Tholen een donkere toekomst tegemoet gaan. Vol lof over de Russische gastvrijheid is Woensdagavond dr. A. J. Verhage uit Was senaar, voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten en voorzitter van de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", per vliegtuig uit Moskou op Schiphol te ruggekeerd. Samen met de heer A. J. Ste- merding uit Den Haag, was hij met een Russisch toestel naar Praag en vandaar per KLM doorgereisd. Deze twee Nederlandse specialisten uit de bloemenwereld hebben in Moskou een bloemeninzending verzorgd op een grote Russische bloemententoonstelling, die in een onderaardse hal van een niet meer ge bruikt ondergrondsstation werd gehouden. De heer Stemerding trad op als arrangeur van de gesneden bloemen, 300 kg. in totaal, die per vliegtuig naar Moskou waren gezoiv- den en evenals de passagiers in Praag van toestel moesten verwisselen. Deze inzending (de enige uit het buiten land) is tot stand gekomen als gevolg van een speciale uitnodiging, afkomstig van de voorzitter der Botanische Tuinen in Moskou die het vorig jaar als lid van een Russische delegatie ons land bezocht. „Wij hebben er met onze inzending, be staande uit gesneden bloemen, zoals rozen, anjers, chrysanten, Gerbia's en orchideeën, een enorm succes gehad, geloof ik", zei de heer Verhage op Schiphol. „De kranten stonden er vol van, ze publiceerden ook foto's. In het Russische bioscoop-joux-naal was een aparte kleurenfilm opgenomen van onze bloemen. De bloemententoonstelling zou slechts 41/2 dag duren, maar werd 3 dagen verlengd en men vertelde ons, dat dit alleen gedaan werd, omdat de belang stelling voor de Nederlandse bloemen zo groot was. Inderdaad stonden de mensen uren in de rij, ook in de expositie, omdat men eenvoudig niet bij onze afdeling kon komen, zo druk was het". Onze landgenoten zijn 14 dagen lang de gasten geweest van de stad Moskou en hadden gedurende die tijd een auto met chauffeur en een vrouwelijke tolk, een gehuwde 22-jarige Russische studente, die behoorlijk Engels sprak, tot hun beschik king gekregen. De heer Vei'hage heeft een zakelijke be spreking gevoerd met de vice-px-esident van het Russische ministerie van Buitenlandse Handel over een mogelijke bloemen-import in de Sovjet Unie, zij Ixet dan in een ver verwijderde toekomst. Het is 35 jaar ge leden, dat de laatste bloemen naar Rusland werden geëxporteerd. Maar mocht het al gemene klimaat voor dit soox-t handel wat gunstiger worden (en de hoge Russische vertegenwoordiger van het ministerie van Handel zeide dit vurig te hopen) dan zou hij in de eerste plaats zijn oog op Neder land laten vallen. De toneelgroep „Het Nieuwe Comedia" maakt Zaterdag 10 September haar offi ciële debuut met een opvoering van het blijspel „Humpie heeft een bok geschoten" (All for Mary) door Harold Brooke en Kay Bannerman in de vertaling van Til ly Péi-in-Bouwmeester ter opening van het nieuwe seizoen in de Haarlemse Schouw burg, waarna op Zondag 11 September nog een herhaling volgt. Tijdens een pi'oefvoorstelling „in de provincie" werd bovenstaande foto gemaakt, waarop men de beide directeuren, Guus Hermus en John Gobau, tezamen met Bep Dekker ziet in één der talrijke komische scènes. Het ensemble beschouwt zich als een voortzetting van het direct na de bevrij ding door Cor Hermus opgerichte en aan vankelijk zo succesrijke Comedia, dat vaste bespeler te Haarlem was. Vandaar dat deze stad voor de eerste avond gekozen werd, mede dus ter aanhaling van oude banden. Gevraagd naar de bedoelingen bij de stichting, antwoordden de leiders: „Wij willen zó toneelspelen, dat het pu bliek na afloop tevreden en vergenoegd het theater verlaat". Aanleiding tot de vorming was mede het besluit van de grote gecoördineerde gezel schappen om het aantal zogenaamde „uit- verkoop"-voorstellingen te verminderen, daar het vele reizen een te zware belasting voor de spelers vormde en het artistieke peil dreigde te ondermijnen. De aange kondigde maatregelen zijn lang niet zo in grijpend in de practijk gebracht als aan vankelijk was aangekondigd, mede tenge volge van allerlei protestacties, maar toch is er een belangrijke markt vrij gekomen. Het Nieuwe Comedia wil de leemte trach ten te vullen, die door het verdwijnen van het oude Comedia en Het Vrije Toneel van Cor en Anton Ruys is ontstaan. „Humpie heeft een bok geschoten" is een probleemloos situatiespel. Ook Magda Janssens treedt er in op. Als tweede stuk voor dit seizoen is „Serious Charge" van Philip King gekozen. Het wordt door Al- Woensdagmorgen om negen uur werd een ruim acht ton zware metalen gaskap geplaatst op de rioolwaterzuiveringsinstallatie nabij Heemstede. Men heeft bijna een week lang op ivindstil weer moeten wachten, voor het hijskarwei volbracht kon worden. fred Pleiter vertaald en door John Gobau geregisseerd. Daarna volgt half December „Ombre Chère" van Jacques Deval, die vooral door „Vorstelijke Emigranten" be kend werd, een spirituele comedie, het vo rige seizoen met groot succes door Robert Lamoureux te Parijs vertoond. Alle dé cors worden door Lucas Wensing ontwor pen. Behalve de R.K. toneelgroep „Berken rode", die nog niet heeft kunnen besluiten met welk stuk het nieuwe seizoen geopend zal worden, hebben de vier plaatselijke toneelverenigingen titel en opvoeringsda tum voor de eerste voorstellingen reeds vastgesteld. Deze serie wordt geopend door de R.K. toneelvereniging „Heemsteeds Amateur toneel" met een opvoering van de klucht „De Huistyran", door Godfried Bomans, op Woensdag 28 September in het Minerva Theater, door de heer J. J. Schelvis gere gisseerd. Deze avond krijgt een enigszins feestelijk tintje, doordat een viertal jubi larissen gehuldigd wordt. Het zijn Jan Swinkels, die dan vijfendertig jaar lid van „H.A.T." zal zijn en Corrie Meyboom, me vrouw Ton van Wees-Weyers en Jan van der Veldt, die twintig jaar aan het vere nigingsleven deelnemen. Als speciale at tractie werd voor deze avond een vocaal ensemble geëngageerd. „Nut en Genoegen" opent het seizoen op Zaterdag 5 en Zatex-dag 12 November in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein met opvoeringen van „Om wille van de smeer" door Ed. Ter- lingen onder regie van de heer L. Beek, met bal na. Daarvoor heeft „Nut en Genoe gen" dan op Zondag 25 September in Am sterdam reeds een reprise van „Een stuur man kwam terug" door Herman van der Veer gegeven. De baten van deze avond zijn bestemd voor het Fonds voor Blinden geleidehonden. De toneelvereniging „Heemstede-West" geeft Zaterdag 12 November in het ge bouw van de H.K.B. te Haarlem een op voering van „Narcose" door Will, van der Berg, onder regie van de heer Carl Veer- hoff, eveneens met bal tot besluit. De Oudheidkundige Vereniging „Oud- Heemstede-Bennebroek" heeft als laatste uitstapje in dit seizoen een excursie naar Leiden georganiseerd, waarvoor de deelne mers Zaterdag 17 September om half twee xnet twee autobussen uit Heemstede zullen vertrekken. Hiervoor is een interessant pro gramma samengesteld, hetgeen uiteraard voornamelijk uit het bezoeken van ver schillende historische punten bestaat. Zo zal in de eerste plaats de Leidse Uni versiteit worden bezocht, waar het gezel schap wordt rondgeleid door de custos van de academie. Vervolgens wandelt men naar de oude Sint Pieterskerk, waarbij de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat het orgel speciaal voor de Heemsteedse gasten door Leo Mens zal worden bespeeld. Het laatste bezoek van deze dag geldt dan De Burcht, waarvan de bijzonderheden vex-klaard zul len worden door de heer N. Hennes, secre taris van de vereniging „Oud Leiden".

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13