Nederland hoopt dat relaties met Indonesië beter worden Turks-Grieks geschil in NAVO-raad Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Djakarta wenst binnen zes maanden onderhandelingen Kardinaal De Jong overleden Prins Bernh'ard bezocht vanmorgen de tunnelbouw te Velsen Verklaring van Harahap gunstig ontvangen Nieuwe Gouverneur van Suriname benoemd Spionnage ontdekt op ministerie in Bonn Uitleg aan Argentijnse radicalen geweigerd Athene acht de Turkse betuiging van leedwezen onvoldoende Het woord is aan Adenauer is onderweg naar Moskou Noodtoestanden in India en Mexico 7e JAARGANG No 5 2 DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955 299e JAARGANG No 203 De heer J. van Tilburg opvolger van mr. Klaasesz Ambtenaren van de afdeling paspoorten gearresteerd V riendschappelijk Adviseurs van Rainier III van Monaco bedenken zich Prinsjesdag gebeurtenis voor de Eurovisie Vraag opgeworpen of Perón niet vervolgd moet worden Paus Pius XII zond condo- leantieboodschap naar aartsbisdom Utrecht K.R.O.-programma's gewijzigd „Ik wist niet dat er zo'n groot werk aan de gang was" Zonder hoop op hereniging van Oost- en West- Duitsland Landbouw-natuurkundigen te Wageningen bijeen Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ia Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur! Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „De Nederlandse regering heeft met grote belangstelling kennis genomen van verklaringen van officiële Indonesische zijde, dat men wil streven naar verbete ring van de betrekkingen met Nederland", aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag verklaard. „Nederland heeft steeds de nadruk gelegd op het belang van een goede verhouding tussen beide landen. Het zal Indonesië daarom gaarne tegemoet komen in een daadwerkelijke politiek van toenadering. De Nederlandse regering hoopt ernstig, dat geleidelijk een sfeer van vertrouwen zal kunnen groeien die ook al zouden niet alle ge schillen worden opgelost een zakelijke behandeling van de nog bestaande problemen mogelijk zal maken en de basis kan vormen voor een blijvende ver betering van de betrekkingen in het belang van beide landen", aldus de woord voerder. Burhanuddin Harahap, de minister-pre sident van Indonesië, heeft gisteren tegen over United Press in een exclusief inter view verklaard dat zijn regering, zonder haar neutraliteitspolitiek in de koude oor log los te laten, streeft naar vriendscliappe- lijker betrekkingen met de anti-communis tische landen en aanstuurt op hervatting van het overleg met Nederland over her ziening van financiële en economische be palingen in de Unieovereenkomst met Nederland in afwachting van de opheffing van die overeenkomst. Dergelijke onder handelingen zouden volgens Harahap een goed begin zijn van ook door hem gewenste verbetering in de betrekkingen met Neder land die thans een dieptepunt hebben bereikt. In het algemeen zullen wij er naar streven de Indonesisch-Nederlandse betrek kingen vriendschappelijker te maken. „Wij zouden het liefst met Nederland onderhan delen in de komende zes maanden, tijdens het bewind van mijn kabinet," zei hij. Harahap zei met nadruk dat zijn regering het huidige parlement niet zal verzoeken het protocol te bekrachtigen waarbij de Nederlands-Indonesische Unie komt te vervallen. Het was Harahap die als leider van de Masjumi-fractie in het parlement de rege- ring-Sastroamidjojo belette die bekrachti ging door te drijven. Dat protocol laat de financiële en economische secties van de Unieovereenkomst onaangetast krachtens Aan de heer mr. J. Klaasesz is op zijn, verzoek met ingang van 15 Februari 1956 eervol ontslag verleend uit het ambt van gouverneur van Suriname onder dankbe tuiging voor de gewichtige diensten in dat ambt bewezen. Met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt in Suriname zal aanvaarden is be noemd de heer J. van Tilburg, wethouder van de gemeente Rotterdam, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land. Jan van Tilburg is op 16 Juni 1900 te Rotterdam geboren en bezocht daar de HBS. In 1921 werd hij bij de directe be lastingen toegevoegd; in 1926 als inspec teur te Hoorn. Twee jaar later werd hij hoofd van de inspectie te Lobith en na korte tijd in Oldenzaal werkzaam te zijn geweest, keerde hij in 1935 naar Rotterdam terug, waar hij leider werd van de verifi cateursopleiding. In 1945 volgde zijn be noeming tot hoofdinspecteur. Van de op richting af was hij docent aan de rijks belastingacademie. In de bezettingstijd speelde de heer Van Tilburg een belang rijke rol in de illegaliteit. Sinds 1945 is de heer Van Tilburg lid van de gemeenteraad van Rotterdam en wethouder van Financiën; van 1946 tot 1951 lid van de Provinciale Staten (Partij van de Arbeid). De wethouder van Finan ciën heeft tevens zorg voor de havenaan gelegenheden en was dan ook als voorzitter van de raad van beheer de ziel van de ten toonstelling Rotterdam-Ahoy, welke een groot succes is geworden. Sedert Juli 1951 maakt de heer Van Til burg deel uit van de Eerste Kamer. Hij bedankte toen als lid van de Provinciale Staten. (Va?i onze correspondent in Bonn) Vlak voor Adenauers vertrek naar Mos kou is in het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn een geval van hoogverraad en spionnage ontdekt op de paspoortenafdeling. De bondskanselier heeft op een vergadering van de commissie voor buitenlandse zaken van de Bondsdag onthuld, dat arrestaties in dat ministerie noodzakelijk waren geworden. Aanvanke lijk had men van officiële zijde getracht het te doen voorkomen dat het om een ambtenaar in een ondergeschikte positie ging, die niet meer in functie was, maar het is gebleken dat deze man, Sauer, een leidende figuur is die Dinsdag nog werk zaam was. Intussen zijn nog twee of drie ambtenaren van dit ministerie gearres teerd. De belangrijkste stukken zijn ge zonden naar het staatsgerechtshof ter be scherming van de grondwet in Karlsruhe dat alleen in ernstige aangelegenheden wordt lastig gevallen. welke Indonesië de financiële verplichtin gen van het voormalige Nederlands-Oost- Indië moet overnemen. Harahap verklaarde nog eens dat Indo nesië zal blijven aandringen op overdracht van West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) maar hij voegde daaraan toe dat naar hij meent Nederland en Indonesië vele ge schillen langs de weg van vriendschappe lijke onderhandelingen uit de weg kunnen ruimen. „De Masjumi gelooft dat alle moei lijkheden op vriendschappelijke wijze op gelost kunnen worden," zei hij. „Het zal het beste zijn dat wij het op die manier proberen." Hij liet duidelijk blijken dat de vorige Indonesische regering volgens hem te veel het oog op Peking gericht had gehouden en eigenlijk in het geheel niet neutraal was. Zij was beleefder jegens de communistische landen dan nodig was. Indonesië zou best meer economische en technische hulp uit de Verenigde Staten kunnen gebruiken, zei hij. Daarom zal de regering indien enigszins mogelijk een ontwerp-wet op buitenlandse investeringen bij het parlement indienen. De desbetref fende wetsontwerpen van de twee voor- MONTE CARLO (United Press) De twee financiële adviseurs van prins Rai nier, die weer in het zadel gezet zijn, zijn weer afgestapt, zo delen ingelichte kringen mede. De adviseurs, Crovetto en Solamita, waren door de prins in eer hersteld een handeling die op vijf na alle leden van de nationale raad van Monaco (parlement) deed aftreden. Naar vernomen wordt heb ben Crovetto en Solamita de prins schrif telijk meegedeeld dat zij geschillen willen vermijden die gevaarlijk kunnen zijn voor hogere belangen van het prinsdom. gaande regeringen zijn nooit aangenomen. „Indonesië heeft buitenlands kapitaal nodig," zei Harahap. „Wij zullen prijs- stellen op buitenlandse investeringen op voorwaarden die zowel voor ons als voor de investeerders gunstig zijn." Veel zal volgens hem afhangen van de tijd die zijn kabinet is toegemeten. Sprekend over de huidige acties tegen corruptie in het Indonesische overheids apparaat zei hij dat de Justitie niet zal aarzelen op te treden tegen de hoogsten in den lande, zelfs zijn eigen ministers, zo op hen verdenking mocht vallen. Harahap deelde mede dat zodra Bambang Utoyo aftreedt, vermoedelijk halverwege deze maand, een nieuwe legerstafchef zal benoemd worden. Naar wij vernemen zal de opening van het nieuwe zittingsjaar van de Staten- Generaal door Koningin Juliana op 20 September niet alleen worden uitgezon den door de Nederlandse Televisiestich ting, maar ook door de beeldomroep van Frankrijk, België, Zwitserland en Duits land in het kader van de geregelde Euro visie-uitzendingen. BUENOS AIRES (Reuter/AFP) De Argentynse Kamer van Afgevaardigden heeft een verzoek van de radicale minder heid verworpen om president Perón uit te nodigen in het parlement een uiteenzetting te geven van de beweegredenen van zijn rede van 31 Augustus, waarin hij zijn aan bod om af te treden introk en verklaarde dat voor elke aanhanger van de Perónis- tische partij die gedood zou worden vijf tegenstanders het leven zouden laten. Een radicale afgevaardigde verklaarde ter on dersteuning van dit verzoek, dat „het tijd wordt dat het Huis overweegt of de presi dent in staat van beschuldiging gesteld moet worden". Het bestuur van het Argentijnse alge mene vakverbond en de secretarissen- generaal van aangesloten vakverenigingen hebben een voorstel aan het leger om ar beidersmilitie te vormen „ter verdediging van de sociale rechten die onder het regiem van Perón zijn bereikt" goedgekeurd. Pre sident Perón heeft tegenover arbeiders delegaties verklaard dat, nu de oppositie partijen haar medewerking geweigerd heb ben, alle wegen naar een politieke over eenkomst zijn afgesneden. „Ons rest nu nog ons voor te bereiden op de strijd", al dus Perón. „Ik ben van mening dat men verdraagzaam en voorzichtig moet zijn, maar ook, dat zo nodig drastische maat regelen moeten worden genomen." Vandaag bestaat de Bergense Volkshogeschool tien jaar, ter gelegenheid waarvan wij elders in deze editie een beschouwing wijden aan het doel, de arbeid en de plannen van dit internationale „verbroed,erings-ïnstituut" Op de foto: het fraaie Huis Kinhem, nieuwste aanwinst van de Volkshogeschool, waar sinds twee jaar cursussen in „Europees bewustzijn" worden gegeven en waar ook de Stichting voor Europees Volkshogeschoolwerk haar zetel heeft. Hedennacht om 5 uur is kardinaal De Jong overleden in het moederhuis van de Zusters van Onze Lieve Vrouw te Amersfoort, waar hij sinds 1951 woonde. De kardinaal zou aanstaande Zaterdag 70 jaar geworden zijn. Het overlijden is zeer onverwacht gekomen. De toestand van de kardinaal baarde de laatste da gen geen zorgen. Zuster Anastasia, die met de verpleging van de kardinaal was belast, wilde hem vanochtend om vijf uur zoals gewoonlijk wekken voor het toedienen van medicijnen. De kar dinaal was toen reeds overleden. Direct werd de rector van het moeder huis, dr. A. W. Hoegen, gewaarschuwd, die de kardinaal het Heilig Oliesel toediende. Later arriveerde ook de particuliere arts van de kardinaal dr. T. Deelen, geneesheer directeur van het St. Elisabeth Ziekenhuis in Amersfoort. Hij stelde de dood officieel vast. De aartsbisschop-coadjutor, mgr. B. J. Alfrink, vertoefde buitenslands, doch werd direct gewaarschuwd. Hij is vanmorgen op het aartsbisschoppelijk paleis aan de Maliebaan te Utrecht gearriveerd. Naar alle waarschijnlijkheid zal de pontificale uitvaart aanstaande Dinsdag in de kathe drale kerk te Utrecht zijn, waarna het stof felijk overschot op de R.K. Begraafplaats te Utrecht zal worden bijgezet. Direct na de nieuwsdienstuitzending van 7 uur wijzigde de KRO zijn programma. In het aartsbisschoppelijk paleis aan de Malie baan te Utrecht zal een chapelle ardente worden ingericht. De pauselijke internuntius mgr. Paolo Giobbe heeft vanmorgen een bezoek ge bracht aan het moederhuis van de zusters van Onze Lieve Vrouw te Amersfoort, waar de kardinaal ligt opgebaard. Voor de verjaardag van kardinaal De Jong- op Zaterdag 10 September waren reeds tal van voorbereidingen getroffen. In de kapel van het moederhuis zou Zater dagmorgen door de aartsbisschop coadjutor, mgr. dr. B. J. Alfrink, een pontificale hoog mis worden opgedragen. Door een speciale voorziening van de KRO-televisie zou kar dinaal De Jong op zijn kamer ooggetuige zijn van deze plechtigheid. Het college van kardinalen, dat in 1953 voltallig was (het bestaat uit ten hoogste 70 prelaten) telt thans, na het overlijden van kardinaal De Jong, nog 63 leden. (Voor levensbeschrijving zie pagina 7). De paus was diep geschokt toen hij van morgen vernam dat Johannes kardinaal De Jong de aartsbisschop van Utrecht, was ovenleden. Hij begaf zich naar de kleine kapel in zijn zomerverblijf om voor de overledene te bidden Hij vernam het nieuws over het overlij den van de Nederlandse kardinaal van mgr. Domenico Tardini de prosecretaris van Staat voor Buitengewone Aangelegenhe den. De paus gaf hem een condoleantie- boodschap voor het aartsbisdom Utrecht. PARIJS (Reuter) De raad van de Noord-Atlantisch Verdragsorganisatie is voor heden in een besloten vergadering bijeengeroepen, teneinde de Griekse en Turkse afgevaardigden in staat te stellen hun collega's in de NAVO op de hoogte te brengen van de toestand, die uit het con flict over Cyprus is ontstaan. De secretaris generaal van de NAVO, Lord Ismay, heeft de vergadering bijeengeroepen zonder daartoe van Griekenland of Turkije een of ficieel verzoek te hebben ontvangen. Grie kenland heeft telegrafisch bij de NAVO geprotesteerd tegen de „barbaarse behan deling" van de by het hoofdkwartier van de NAVO in Izmir (Smyrna) gedetacheerde Griekse officieren. Hun huizen zijn volgens het protest in brand gestoken. In Istanbul zijn 54 personen aangehou den in verband met de anti-Griekse relle tjes na de aanslag op het Turkse consulaat in Saloniki. Tweeduizend personen zijn door de politie ondervraagd. Het Turkse kabinet heeft maatregelen besproken om nieuwe ongeregeldheden te voorkomen. Volgens de jongste berichten zijn Dinsdag branden gesticht in 54 gebouwen, waaron der negentien Grieks-orthodoxe kerken. In Izmir zouden 57 personen gewond zijn. Woensdagmiddag trad de politie in deze stad op tegen een nieuwe groep betogers. Er zijn 168 arrestaties verricht. Staat van beleg In Istanbul en Izmir was Dinsdagavond reeds de staat van beleg afgekondigd, doch Woensdag weer ingetrokken. Op de kabi netsvergadering werd besloten, de staat van beleg voor deze twee steden en de hoofdstad Ankara weer af te kondigen, om dat zich opnieuw ongeregeldheden hadden voorgedaan. De Turkse grote Nationale Vergadering, die op het ogenblik op reces is, is voor Maandag bijeengeroepen. De Turkse radio heeft met „leedwezen" melding gemaakt van de incidenten. Veel betogers waren door communisten opge stookt, aldus de bekendmaking. De Griekse regering heeft de sluiting van theaters, bioscopen en renbanen gelast als onderdeel van maatregelen om anti- Turkse demonstraties te verhinderen. Naar Thracië in Noord-Griekenland, waar veel Turken wonen, zijn legereenheden gezon den om de orde te handhaven. Griekse vliegtuigen hebben uit Izmir de gezinnen van Griekse officieren, die functies bij het NAVO-hoofdkwartier in Zuid-Oost-Europa bekleden, geëvacueerd. Een woordvoerder van het Griekse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de Griekse regering het Turkse communiqué over de ongeregeldheden on voldoende acht. In Athene is officieel be kendgemaakt, dat geen Griekse afgevaar digden zullen deelnemen aan de conventie van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank, die op 12 September in Istanbul begint. Geen accoord LONDEN (Reuter) De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Zorloe heeft te Londen tegenover journalisten verklaard, dat de Grieks-Turks-Britse conferentie over Cyprus geleid heeft tot „de officiële overeenstemming, dat men geen overeen stemming heeft bereikt". Zorloe zei dat het van Britse zijde is toegegeven, dat de on derhandelingen zijn mislukt Wegens het overlijden van Kardinaal De Jong zendt de KRO-televisie hedenavond omstreeks 21.50, aansluitend op het NCRV- programma, een verfilmde levensbeschrij ving van de kardinaal uit onder de titel „Dominus mihi adjutor." In het KRO-radioprogramma van mor genavond zal een klankbeeld, gewijd aan de kardinaal, worden opgenomen. De populaire muziekprogramma's zijn ver vangen door ernstige muziek. De KRO is voornemens Dinsdag de Requiemmis en de begrafenisplechtigheden uit te zenden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Albert Schweitzer: Er is veel koelheid onder de mensen, omdat wij het niet wa gen ons zó hartelijk te geven, als we in werkelijkheid zijn. Vanmorgen om tien uur heeft Prins Bernhard in zijn kwaliteit van Inspecteur- generaal der Koninklijke Marine een bezoek gebracht aan de tunnelbouw te Velsen. In zijn gevolg bevond zich de vrij wel voltallige Aamiraliteitsraad met minister ir. C .Staf, minister van Marine, de staatssecretaris, de heer H. C. W. Moor man, en de secretaris-generaal van de Aamiraliteitsraad, de heer J. J. van Houten. De Prins die langs de hoofdingang van de tunnelbouw binnenkwam, is op het directiekantoor van de Rijkswaterstaat ontvangen door ir. H. Wieringa, eerstaan wezend ingenieur van de tunnelbouw, en heeft daarna in een snel tempo het werk aan de Zuidzijde van het Noordzeekanaal bezichtigd. Daarbij wandelde het gezel- BONN (ANP) Bondskanselier Aden auer is vanmorgen van het vliegveld Wahn bij Keulen vertrokken voor zijn non-stop- vlucht naar Moskou. Minister Von Bren- tano en de hoge ambtenaren van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken stegen met een andere Constellation op. Een Duit se trein met 65 man technisch en admini stratief personeel, zware Mercedes-auto's en Rijnwijn, forellen en Westfaalse ham, is reeds in Moskou aangekomen. Het station was met bloemen versierd. De besprekin gen tussen de Russische en West-Duitse delegaties zullen vijf dagen duren. Inmiddels is de plaatsvervangende op perbevelhebber van de strijdkrachten van de Noord Atlantische Verdrags Organisa tie in Europa, veldmaarschalk Montgomery in Bonn aangekomen, om besprekingen te voeren met minister Blank en de leiden de militaire deskundigen van diens minis terie van Defensie. Alhoewel dit samenval len een toevalligheid is, kenmerkt het vol gens politici in Bonn de Duitse houding ten aanzien van de Moskouse besprekingen. Adenauer wil in geen geval de West-Duit se verbindingen met de atlantische ge meenschap opofferen. De bondskanselier is blijkens officieuse uitingen, niet voorne mens terstond verdragen te sluiten. Van Duitse zijde wil men de Moskouse vijf da gen zien als het begin van een langer du rende gedachtenwisseling, die in commis sies zou kunnen worden voortgezet. In elk geval heeft Adenauer alles in het werk ge steld om eventuele illusies uit de weg te ruimen, die ten aanzien van de conferen tie gekoesterd zouden kunnen worden. Hij heeft de West-Duitse bevolking er op voorbereid, dat ondanks het eerste con tact met Moskou de weg naar een hereni ging van het land nog veel geduld zal ver gen. De toeleg der Duitse delegatie zal zijn de vraagstukken, die bij een toekomstig vredesverdrag geregeld moeten worden, open te houden. Dat hier en daar ernstige vrees bestaat, dat een normalisatie der be trekkingen feiten zou kunnen scheppen, die op een vredesverdrag vooruitlopen, blijkt wel uit de bedrijvigheid waarmee de organisaties der vroegere Oost-Duitsers de voorbereidingen voor Adenauers reis in Bonn hebben begeleid. Nog gisteren heeft minister Von Brentano delegaties moeten ontvangen, die de regering op het hart kwamen drukken niets van de aanspraken op het door de oorlog verloren Oost-Duit se gebied, prijs te geven. „Ik vlieg naar Mc-kou met het vaste be sluit alles te doen wat in onze macht ligt om de zaak van de wereldvrede te dienen", aldus zei Adenauer voor zijn vertrek. „Het is mijn bedoeling de eenheid van ons vaderland te herstellen en de terugkeer van onze krijgsgevangenen te bewerkstelli gen. Ik herhaal dat het mijn doel is de vrede te dienen, niet alleen in Europa maar in de gehele wereld", aldus Adenauer. Het vrijwel voltallige West-Duitse kabinet en zeer veel leden van het corps diploma tique van Bonn deden de bondskanselier op het vliegveld uitgeleide. De president-curator van de landbouw hogeschool te Wageningen, de heer J. M. van Bommel van Vloten, heeft Woensdag middag in de collegezaal van het laborato rium voor natuur- en weerkunde een inter nationale bijeenkomst van natuurkundigen, die in de landbouw werkzaam zijn, officieel geopend. Aan deze bijeenkomst nemen vijftig spe cialisten uit veertien landen deel; uit Australië, Canada, Israel, Rhodesia en Nya- saland, Joegoslavië, Oost-Duitsland en de West-Europese landen. De bijeenkomst werd georganiseerd door dr. Schofield en dr. Penman uit Rothamsted (Engeland) en professor Van Wijk uit Wageningen. De conferentie duurt -tot en met 13 September. schap door de spoorwegtunnel en door de autotunnel. Toen men bovenkwam '/er- klaarde de Prins niet geweten te hebben, dat er zo'n groot werk aan de clivers van het Noordzeekanaal uitgevoerd werd. Hij bieek uitermate geïmponeerd te zijn en was verbaasd over het feit, dat hij even tevoren twintig meter onder de kanaal- oppervlakte had gewandeld. De Prins, die samen met ir. Eggink, directeur van Sluizen en Stuwen van de Rijkswaterstaat, onder welke dienst de tunnelbouw ressorteert, werd rondgeleid, heeft na afloop van de rondgang in de directiekeet de koffie gebruikt. Aan de excursie ging een korte uitleg aan de hand van kaarten en tekeningen van de bouw vooraf. Omstreeks kwart voor twaalf vertrok het gezelschap per auto naar Den Haag. Een bezoek aan werken aan de Noord zijde van het kanaal moest wegens tijd gebrek vervallen. Leger en luchtmacht van India nemen deel aan het reddingswerk van 300.000 slachtoffers van de overstromingen in de Indische staat Orissa. Men zoekt met ge motoriseerde vaartuigen naar mensen die zich in bomen, op daken en andere hoge punten in veiligheid hebben gebracht. Vliegtuigen werpen medicamenten en voed sel af. Zware slagregens hebben de reeds ern stige toestand in het door overstromingen geteisterde Zuidelijke gedeelte van de Pa kistaanse provincie sinds nog verergerd. De steden in de omgeving van Hyderabad zijn door water omgeven. De meeste inwo ners zijn weggevoerd. In Oost-Pakistan wordt op grote schaal ingeënt tegen cholera en pokken. (Reuter) De Pakistaanse regering heeft anderhalf millioen ropijen beschik baar gesteld voor de hulpverlening. In Mexico valt nog steeds een ijskoude regen en het peil in de rivieren stijgt nog. De autoriteiten vrezen dan ook, dat de ha venstad Tampico een ramp te wachten staat. Door de overstromingen, die Zondag begonnen, zijn in de stad 662.000 mensen dakloos geworden. Men heeft vrijwel alle mensen uit de overstroomde stadsdelen naar veiliger, hoger gelegen oorden kunnen evacueren. Eenheden van de politie en het leger hebben de wacht in de overstroomde wijken betrokken. Zij hebben opdracht ge kregen onmiddellijk met scherp op plunde raars te schieten. Lange rijen mensen ziet men met bun dels waarin hun schamele bezittingen ge knoopt zijn langzaam tegen de koude regen in de heuvels intrekken naar de nood-on derkomens, welke door leger en Rode Kruis zijn opgericht. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toe stand ,S •Ot» -O e3 c-5 c <s SB SJ2 Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca mist zwaar bew. onbewolkt mist half bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt geheel bew. geheel bew. zwaar bew. mist half bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. half bew. zwaar bew. WZW 2 ONO 1 O 6 windstil windstil NO 2 windstil WZW 1 windstil NW 3 windstil NW NNW O ONO ZZO Z windstil windstil NO 2 windstil S3 ZS 23 0 23 0 24 0 22 0,1 23 0 19 1 22 0 26 0 23 0 25 1 21 0 21 0 21 24 0 19 1 16 0,2 25 0 29 0 26 3 29 0 Neerslag laatste 24 uur. OCHTENDMIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Opklaringen maar aanvankelijk ook hier en daar enkele buien. Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. 9 September Zon op 6.05 uur, onder 19.13 uur. Maan op 22.53 uur. onder 14.57 uur. Maanstanden 9 Sept. 8.59 uur: Laatste kwartier 16 Sept. 7.19 uur: Nieuwe maan 24 Sept. 4.40 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 8 September Hoog water: 7.19 en 19.43 uur. Laag water: 3.04 en 15.17 uur. Vrijdag 9 September Hoog water: 8.12 en 20.42 uur. Laag water: 3.45 en 16.02 uur. XXJOOOOOOOOOCnr

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1