$T$TE («PRESS PANDA EN DE MODE-MEESTER AKKERTJES Wereldnieuws Subsidies voor „De Hoop" en voor radio-Bloemendaal De radio geeft Vrijdag J. G. MARTIN ZONEN DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Zuivelcommissie betreurt gedwongen instelling van productschap Commandeur S. den Boefi met pensioen mwvjmo tefwm m! Een sigaret van wereldvermaardheid In prijs verlaagd van fl25 tot per 20 st. Generale Synode der Gereformeerde Kerken Geen correspondentie met protestanten op Aruba Arbeider door trein gedood Inbraak in warenhuis te Amersfoortschade 6000 Dodelijk overweg-ongeval DANS-AC ADEM I E l Londen overweegt duur der dienstplicht te beperken Electronische Composities van Badings en anderen Twee blanke Amerikanen in staat van beschuldiging Mr. Michael zou op vrije voeten zijn in Djakarta Nederlander aangevallen en gewond in Djambi Dierenbescherming kreeg duizend gulden helpen direct F ^ccU ió het zo Horens van de koe Inschakeling verbruikers-element wordt „zeer ongelukkig genoemd De Centrale Zuivelcommissie, optreden de namens de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond, de Vereniging voor Zuivel industrie en Melkhygiëne en de Bond van Kaasproducenten, heeft de Tweede Kamer een adres gezonden over het wetsontwerp tot instelling van een Productschap voor Zuivel. De in de wet op de bedrijfsorganisatie belichaamde gedachte samenwerking tussen werknemers en werkgevers in be drijfsorganen wordt door de in de com missie samenwerkende organisaties in principe aanvaard, zo wordt in het adres gezegd. Verwezenlijking van deze ontwik keling kan echter slechts langs lijnen van geleidelijkheid en niet sprongsgewijze wor den bereikt. Nu alle gewetensvolle pogingen om tot instelling van een productschap voor zui vel op basis van vrijwilligheid te komen geen resultaat hebben opgeleverd en adres santen de indruk hebben dat de oorzaak daarvan mede moet worden gezocht in be ïnvloeding van bovenaf, willen zij hun ernstige bezorgdheid over deze gang van zaken onder de aandacht van de Kamer brengen. Zij vrezen dat het opleggen van een productschap in de zuivelsector een ernstige slag zal toebrengen aan de juist in deze sector zo hoopgevende groei in de richting van natuurlijke verwezenlijking van de geest der publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. In het adres wordt voorts onder meer bezwaar gemaakt tegen het voorschrift in het regeringsvoorstel tot in stelling en raadpleging van een commissie voor aangelegenheden, welke de voorzie ning van de consument met melk en melk producten raken. Deze onverwachte inschakeling van het verbruikerselement in een over wegende positie en met de verplichting om dit in door de overheid aan te wij zen gevallen te raadplegen komt de adressanten, gezien de sterke ver wevenheid van de consumptiemelk met alle overige zuivelproducten, zeer on gelukkig voor. Het accent komt daar door zeer sterk op het prijselement te vallen, hetgeen de mogelijkheid voor allerlei wrijving en verwikkelingen in. zich houdt. Verder is naar de mening van adressanten de consument nauwelijks behoorlijk ge organiseerd. Adressanten hebben de stel lige indruk dat niet slechts de werkgevers in de zuivelindustrie, doch alle bedrijfs- genoten tegen een dergelijke inschakeling gekant zijn. In toenemende mate aldus het adres, is het streven naar een rustige ontwikkeling in de consumptiemelkbranche verstoord door allerlei vormen van publiciteit, welke sterk in het teken stonden van al dan niet vermeende behartiging van de belangen van de consument. De consumptiemelk is op deze wijze gebracht in de sfeer van het sensationele nieuws en heeft daarvan meermalen de terugslag moeten onder vinden. Deze ongunstige ontwikkeling zou eer der worden bevorderd dan geremd, indien men, volgens adressanten, op de wijze als door de regering voorgesteld, de consu ment in een verticaal orgaan op de voor grond schuift. Commandeur S. den Boeft is met ingang van 1 October op zijn verzoek op non-acti viteit gesteld. Commandeur Den Boeft zal op 2 Februari 1956 de Koninklijke Marine met pensioen verlaten wegens langdurige dienst. Hij is als commandant van het oefensmaldeel afgelost door kapitein ter zee L. J. Goslings. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM-TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. 7171.62 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Pianorecital. 10.40 Orgel en solist. 11.10 Voordracht. 11.30 Platen. 12.00 Amusements muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amusementsmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Finse en Skandinavische volksliederen. 14.25 Voordracht. 14.45 Orgel en clavecimbel. 15.15 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Platen. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Hoe komt de arbeider aan zijn trek, causerie. 19.00 Lichte muziek. 19.30 Ik herinner mij, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Be richten en boekbespreking. 20.10 Voordracht. 20.30 De Verenigde Naties, causerie. 20.40 Wij en deze tijd, causerie. 21.00 Deense volkliedjes. 21.30 Plat. -.. 21.45 Buitenlands weekoverzicht. 22.00 Radio Philharmonisch orkest en solist. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws en S.O.S.-be- richten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen 12.33 Voor de plattelandsvrouwen. 12.40 Franse liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dans muziek. 14.00 Omroep-orkest; 14.40 Piano voordracht. 15.05 Platen. 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Koersen. 17.45 Lichte muziek. 18.05 Dansmuziek. 18.30 Amuse mentsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting, waar in opgenomen: 1. Noodwachter uit vrije wil, 2. Emigratiepraatje. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Verzoekprogram ma voor de militairen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Kamerorkest en solist. 21.45 Wedstrijd. 22.15 Gehuwde ziel zorgers, causerie. 22.30 Platen, 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 14.30 en 15.30 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Strijkkwartet. 20.20 Die Valküre, opera (2e acte). 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 49 m.). ADVERTENTIE h Ook in doosjes van 10 stuks 50 ct. lighter and milder n cellophaan Op de generale synode van de Gerefor meerde Kerken is uit een rapport over de geestelijke verzorging van zeevarenden bij koopvaardij en kustvaart gebleken, dat er bij de overvloed van werk in het buiten land te weinig werkkrachten voorhanden zijn. Aan de vereniging „Bethsaida" (zee kerken) zal een subsidie van 4500. worden uitgekeerd en aan die voor het Caraïbisch gebied 6.000.Thans zijn predikanten werkzaam te Londen, Cura sao en te New-Orleans. De uitzending van een predikant naar Makassar zal geschie den mede op verzoek van de rederijen. Het aan „Bethsaida" uit te keren subsidie van 4500.is ten bate van de arbeid dezer vereniging op het hospitaal-kerkschip „De Hoop". Aan een verzoek van de Protestantse Ge meente van Aruba om in correspondentie te treden wordt voorlopig niet voldaan, ge zien de onzekere en onoverzichtelijke toe stand van het kerkelijk leven op Aruba. Bij de kerkeraad van Curasao zal een drang worden uitgeoefend er toe mede te werken, dat de Gereformeerden, die op Aruba wo nen, lid blijven van de Gereformeerde kerken. De attestaties gaan naar de kerk van Curagao, maar tussen dit eiland en Aruba zijn wrijvingen en die werken ook op kerkelijk terrein door. Aruba is op be voogding van de zijde van Curasao niet ge steld. De tegenstelling is zo sterk, dat de Gereformeerden daarom ook bezwaar heb ben tegen het lidmaatschap van de kerk van Curasao. De pogingen om op Aruba een zelfstandige kerk te institueren zijn niet geslaagd en de meeste Gereformeerden zijn nu aangesloten bij de Protestantse Ge meente op Aruba. Prof. W. J. Snijman sprak de synode toe namens „die Gereformeerde kerk van Suid- Afrika". Namens de synode heeft prof. dr. K. Dijk de gevoelens van medeleven van de Gereformeerde Kerken in Nederland ver tolkt en daarbij de kerken in Zuid-Afrika wijsheid toegebeden, opdat zij ook bij de behandeling van het rassenvraagstuk zul len handelen overeenkomstig het Woord van God. Beroepbaarheid De synode zal er ernstig bij de kerken op aandringen haar beroepingswerk zo te re gelen dat, behoudens gewichtige uitzonde ringen, een beroepen Dienaar des Woords uit de gemeente, die hij dient, vertrekt, om dat een kortere arbeidsperiode in het alge meen noch voor de gemeente noch voor de dienaar profijtelijk is. Een klacht uit Dordrecht, dat in een door de radio uitgezonden dienst uit „een bun del" gezongen was, gaf de synode geen aan leiding tot stappen. Vijf deputaten moeten De 28-jarige hulpwegwerker van de Ne derlandse Spoorwegen A Schipper uit de Stoutstraat te Rotterdam, is, toen hij met enige anderen werkzaamheden verrichtte op de^ spoorbaan tussen station Rotterdam- Blaak' en station Rotterdam-Zuid door een uit Dordrecht komende electrische trein aangereden. De man was op slag dood. jegens de televisie de meeste omzichtigheid betrachten; bij de keuze van de predikan ten rekening houden met de evangeliseren de betekenis van deze kerkdiensten, het overleg met andere, niet bij het I.K.O.R. aangesloten kerken bestendigen en aan de kerk van Bloemendaal een jaarlijkse sub sidie van 250.verstrekken. Twee depu taten met een secundus, van wie tenminste een met de toestanden in Indonesië bekend is, worden gemachtigd zitting te nemen in het „deputaten-college" van de Wereld omroep. Aan de kerk van Bloemendaal zal uit de kas van evangelisatie-deputaten jaarlijks een subsidie van 2.000.gege ven worden. Aan de andere kerken zal Bloemendaal met aanbeveling van de sy node voor haar werk financiële steun vragen. In de afgelopen nacht is een grote in braak gepleegd in de magazijnen van de fa. Vroom en Dreesmann aan de Utrecht sestraat te Amersfoort. Voorzover men tot nu toe heeft kunnen nagaan is voor ruim 6.000,ontvreemd. De dieven zijn 's nachts via brandtrappen langs het gebouw naar boven geklauterd, waar zij enkele ramen gebroken hebben en naar binnen drongen. Horloges, wekkerklokjes, acte- tassen, portefeuilles, portmonnaies en een grote partij nylon kousen (ter waarde van 1.500,worden vermist. De dieven heb ben bovendien twee koffers genomen, waarin de buit werd gestopt en meege nomen. Op een onbewaakte overweg te Wezep is de 63-jarige wielrijder G. Wessels uit We zep door de sneltrein Amersfoort-Zwolle aangereden. Hij werd op slag gedood. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 15 October Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 11—12 uur 1417 uur 19—2 -21 uur Dans-Aeademie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 LONDEN Reuter/AFP) Men neemt aan, dat de Britse regering besprekingen voert over de mogelijkheid om de duur van de militaire dienst te beperken. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de resulta ten niet bekend worden gemaakt voor het begin van de nieuwe zitting van het par lement, tegen eind October. De dienstplichtigen, vormen een derde van de Britse strijdkrachten, die uit 825.000 man bestaan. Aan de besprekingen namen de ministers voor de drie wapens deel alsmede de stafchefs. De samenwerking tussen de stichting Gaudeamus en de Nederlandse Radio Unie ter bevordering van de technische vernieu wing der muziek, heeft tot resultaat gehad het ontstaan van electronische composities \an de hand van Henk Badings en een drietal onder zijn leiding werkende bij Gaudeamus aangesloten componisten, Hans Kox, Elbert Vermaak en Peter Schat. De technische leiding bij deze voor Ne derland geheel nieuwe experimenten be rustte bij de heer Kallee. De resultaten van het werk zijn echter beïnvloed door de apparatuur, omdat delen hiervan, welke voor dit doel gebruikt zijn, normaal een gehe,el andere functie hebben en terwillie van 't experiment werden ingeschakeld. Zo dra de werkbasis wat breder wordt kan hierin zeker verbetering komen. SUMNER (United Press) Een „grand jury" in de Amerikaanse staat Mississippi heeft twee blanke halfbroers in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op Emmett Till, een 14-jarige negerjongen uit Chicago. De twee mannen hebben be kend dat zij de jongen ontvoerd hebben, maar zij houden vol dat zij hem ongedeerd hebben losgelaten, nadat zij tot de overtui ging waren gekomen dat hij niet de per soon was die de jonge vrouw van een hun ner zou hebben beledigd door haar in een winkel te fluiten. De uit achttien personen bestaande jury heeft twee dagen beraadslaagd over de vraag of zij in staat van beschuldiging ge steld moesten worden wegens moord, het is nog niet bekend wanneer de zaak voor zal komen. De gevangenis, waarin de twee blanken zijn opgesloten, wordt door militairen be waakt, omdat men gedreigd heeft hen op hun beurt te lynchen. DJAKARTA (PIA) Mr. A. L. S. Mi chael, de Djakartase advocaat, die begin 1954 werd gearresteerd, is volgens gewoon lijk betrouwbare bron vorige week vrij gelaten. Het Nedex'landse Hoge Commis sariaat en het hoofdparket wensten geen bevestiging te geven. Mr. Michael, die ver dacht werd van medeplichtigheid aan ondermijnende activiteit, is nog steeds ver plicht zich te melden. 43. Joris zat in zijn Ministeriële zetel en keek fronsend de krant door. „Vele pro testen tegen de hoeden-belastinglas hij. „Verontwaardigde dikzakken betogen tegen de X-lijn. Verzet tegen de nieuwe maatregelen van het ministerie van Mo dezaken Hoofdschuddend las hij deze berichten, die alle van een groeiend ver zet tegen de mode-wet getuigden. „Foei", zei hij, de as van zijn 'Sigaret tippend, „er begint een oproerige geest in het land te komen. Maar zolang ik ervoor zorg, dat het vrouwelijk deel van de bevolking op mijn hand blijft, behoef ik mij nog niet ongerust te maken. Laat ik mijn lieve aan hangsters daarom eens een verrassing be reiden". Hij nam de telefoon van de haak en belde de televisie-studio op Een kwartiertje later werd het televisie-pro gramma onderbroken voor een speciale aankondiging. Hier volgt een verrassing voor de dames", zei de omroeper, „heden avond om vijf uur zullen wij overschake len naar het atelier van minister Joris, waar Zijne Excellentie zijn nieuwste mo dellen dameshoedjes zal vertonen". Ook Panda hoorde deze aankondiging en meteen kwam er een plannetje in hem op. „DIT is mijn kans, om een einde aan de macht van Joris te maken!", riep hij. DJAMBI (PIA). Volgens een ver traagd bericht uit Djambi, is in Augustus een Nederlands geoloog, in dienst van de Nederlands-Indonesische Aardolie Maat schappij, drs. J. van Deventer, tijdens een exploratietocht in Talang Kabung door een groep ingezetenen aangevallen. Hij werd zwaar gewond in een ziekenhuis op genomen, waar hij nog verpleegd wordt. De aanslag werd gepleegd, omdat perso neel van de groep van Van Deventer ging vissen in een meer, dat volgens de plaatse lijke bevolking aan de ingezetenen toebe hoort. Na dit voorval is een eenheid van de mobiele brigade ter bescherming aan de exploratiegroep toegevoegd. Voor de uitgave van „Kerk en Dierenwereld De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft van een onbe kende duizend gulden ontvangen voor de uitgave van een tweede deel documentatie materiaal, betrekking hebbend op de ver houding tussen kerk en dierenbescher ming. Het eerste deel, getiteld „Kerk en Die renbescherming" dat een oplage van 2000 exemplaren had, was in vier maanden uitverkocht. Het werd samengesteld door de directeur van de vereniging, de heer G. Nieuwenhuysen, en bevatte talrijke cita ten van theologen over de verhouding tus sen Schepper, mens en dier. Het tweede deel, waarvoor de duizend gulden werd ontvangen, zal de titel dragen „Kerk en Dierenwereld". De heer Nieuwenhuijsen heeft het plan nog een derde deel te laten verschijnen, dat hij de naam zal geven: „Collega Schepsel" waarin hij een overzicht geeft van zijn jarenlange arbeid in dienst der dierenbescherming. ADVERTENTIE Waarom toch? Oudste. De oudste werknemer van de Zuid-Afrikaanse mijnen is Simon Ndwanbu, een 103-jarige Zoeloe te New Hanover (Natal). Hij doet geen zwaar werk meer, maar weigert ontslag te nemen. Komeet. De Poolse astronoom Vrublews- ky heeft in het sterrenbeeld Hercules een nieuwe komeet ontdekt, aldus meldt het Poolse persbureau P.A.P. De nieuwe komeet is de helderste, die van het jaar ontdekt is. Verliezen. De Mau Mau in Kenya heeft vorige maand 291 man verloren, aldus een overzicht van de Britse strijdkrach ten in Oost-Afrika. Gewezen. Majoor Salah Salem, gewezen lid van de Egyptische revolutionnaire raad en oud-minister van Voorlichting en Soedanese Zaken, zal zich binnen kort naar Zwitserland begeven om zijn zieke zoon op te zoeken. Gutenberg. Ter herdenking van het feit, dat de vermaarde bijbel van Gutenberg vijfhonderd jaar geleden werd voltooid, zijn in het Gutenberg-museum te Mainz meer bijbels verenigd dan ooit op een tentoonsetlling zijn getoond. Men vindt er nabootsingen van de oudste bekende bijbelfragmenten uit Londen en Rome, originele handschriften, evangelaria uit het tijdperk van de vijfde tot de vijf tiende eeuw, alsmede bijbels uit de eer ste jaren van de boekdrukkunst. Landmeetkundigen. Prof. R. Roelofs, hoog leraar landmeten, waterpassen en geo desie aan de Technische Hogeschool te Delft, is op het congres van de Interna tionale Federatie van Landmeetkundigen dat Woensdag in Florence is geëindigd, gekozen tot voorzitter van het perma nente comité van de federatie. Het vol gende jaar zal het congres van de fede ratie in Nederland gehouden worden. Leger. De Oostenrijkse Nationale Raad (Tweede Kamer) heeft de wet die voor ziet in een Oostenrijks leger goedge keurd. Tegen stemden de Liga van On- afhankelijken en de Volksoppositiepartij (communisten). Men verwacht, dat na goedkeuring door de Federale Raad (Eerste Kamer) het eerste bataljon van het nieuwe Oostenrijkse leger binnen drie weken intrede in Wenen zal doen. Zesde. De Hongaarse regering heeft be sloten de strijdkrachten met twintigdui zend man te verminderen „in het belang van een beter begrip tussen de landen." De militairen zullen in de industrie en landbouw te werk worden gesteld. De Sovjet-Unie heeft als eerste communis tisch land een vermindering der strijd krachten (met 640.000 man) bekend ge maakt. Daarop volgden Tsjechoslowa- kije, Polen, Roemenië en Albanië. Men verwacht, dat Bulgarije spoedig een soortgelijk besluit zal nemen. Honds. De burgemeester van Anacapri, op het Westelijke deel van het lustoord Capri heeft meer dan honderd honden van gravin Maria de Lazara Pisani, uit gewezen, omdat de honden de toeristen en de eilandbewoners des avonds en des nachts met hun gehuil en geblaf lastig vallen. De honden zullen met hun mees teres naar Bordighera vertrekken, aan de Italiaanse Rivièra. Zij hadden in Anacapri al een honden'kliniek, maar nu krijgen ze ook een zwembad. Zevende. Schout-bij-nacht Ingersoll zal binnenkort van vice-admiraal Pride, hei bevel over^ de Amerikaanse zevende vloot in de Straat van Formosa over nemen. Ingersoll is stafchef van de be velhebber der Atlantische vloot. Geheim. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft voor het eerst jour nalisten toegestaan een bezoek aan de atoombasis bij de zee van Salton, een binnenzee in het Zuidelijke deel van Californië, te brengen. Op dit terrein worden proeven genomen met onder delen van atoombommen. Bedreiging. De Verenigde Staten hebben bij de Sovjet-Unie geprotesteerd omdat het Amerikaanse republikeinse Con greslid Holt en een lid van de Ameri kaanse ambassadestaf in Moskou door een luitenant van het Rode Leger met een revolver zijn bedreigd. Het incident deed zich voor, toen Holt en de ambas sade-employé een school verlieten, waar zij geen foto's hadden mogen nemen. Initiaief. Een aantal ouders in de Ham- burgse industriewijk Harburg, ontevre den met het onderwijs dat hun spruiten op de officiële school ontvangen, hebben hun eigen school-na-schooltijd opge richt en leerkrachten in dienst genomen. De ouders van meer dan honderd kin deren zeggen dat hun kinderen steeds voor het toelatingsexamen van de mid delbare school zakken. Het enthousiasme der kinderen over het initiatief van hun ouders schijnt niet bijster groot te zijn. VOOR NAUWKEURIGE leeftijdsbepa lingen is het gewei bij herten geen ge schikte maatstaf, maar aangezien bij oude re dieren het aantal takken gedurende enige jaren volgens bepaalde regels toe neemt, kan een deskundige die van de spelregels op de hoogte is, wel ongeveer de leeftijd van het betreffende dier schat ten. De in Mei geboren reekalfjes krijgen na de zoogtijd een geweitje, dat in het midden van de win ter weer wordt afgeworpen. Daarna wordt een tweede ge wei opgezet, dat bij het begin van de volgende winter even eens wordt afgeworpen tenein de vervangen te worden door een gaffelgewei. Dit wordt na een jaar weer verwisseld voor een zes ender, waarna eventueel nog een achten der kan volgen. Hoewel voor damherten, elanden, rendieren e.d. steeds weer andere regels gelden, kunt u tijdens een ontmoe ting met een ree, voorzien van een gewei met in totaal zes punten, toch in ieder ge val vaststellen dat het dier vijf jaar, of ouder is. Voor de stadsmens heeft het er alle schijn van, dat een leeftijdsbepaling aan de hand van lcoeienhorens niet mogelijk is, aangezien dit dier twee éênpuntige ho rens heeft, waarop vaktermen als „zes- en achtenders" helaas niet van toepassing zijn. Dat is jammer; we zouden tijdens onze vacantietochtjes de boer toch ook zo graag eens laten zien dat hij kenners voor zich heeft en dat we heus wel weten welke oudbakken beestjes daar in de wei lopen. Toch is die kans niet helemaal verke ken, want de koe houdt werkelijk haar leeftijd niet zó angstvallig geheim als we wel denken. We laten hierbij natuurlijk J in het middendat in zeldzame gevallen een koe een zeer klein gewei kan dragen, want ook al zouden we in staat zijn hier uit de leeftijd af te lezen, dan zou deze kennis toch onvoldoende zijn om van de overige millioenen koeien ongeveer te zeg gen hoe oxid ze zijn. Waarschijnlijk heeft u op lcoeienhorens wel eens ringen gezien, verkleuringen, die zich op bepaalde afstanden op de horens aftekenen. Hier uit kan op oudere leeftijd ongeveer de ouderdom van het beest worden afgele zen. Het aantal ringen geeft namelijk aan welk aantal kal veren de koe ter wereld heeft gebracht, en aangezien de koe haar eerste kalf meestal op 2- of 3- jarige leeftijd krijgt, geven 2 ringen op de horens dus een leeftijd van 3 a 4 jaar aan. Nu is het natmirlijk zeer goed mogelijk dat de koe een jaar overslaat en géén kalf ter wereld brengt. In dat geval is de af stand tussen de ringen dubbel zo groot, zodat u de koe onmiddellijk op deze on regelmatigheid kunt betrappen. U kunt zich dus wel iets, maar nooit véél in de leeftijd van een koe vergissen, want het is vrijwel uitgesloten dat haar laatste ring van vele jaren geleden zou dateren. Voor een dergelijk improductief dier stelt de boer immers zijn kostbaar weiland niet beschikbaar? En waarom zou een dergelijk beest niet als trekdier gebruikt kunnen worden? Om dat de valse schaamte zich hiertegen ver zet. Althans in Nederland. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2