Italiaanse première van Ciske de Rat" bevredigend Agenda voor Haarlem 10 °/o Prijsverlaging „Bloemendaal-Noord" breidt woningplan met 42 huizen uit Britse luchtvaartbeurs legt nadruk op productiezijde Hoofdrolspelertje een verrassing Eveneens voor provinciaal personeel Weinig nieuwe modellen en vele oude bekenden in verbeterde uitvoering Ongeziene zomer DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kerkelijk Nieuws Hygiënische voorzieningen in de bouwbedrijven Belangrijke wegen aanbesteed Nieuwe actie voor leniging vluchtelingenellende Finse president aanvaardt Russische uitnodiging Ster en verrassing Straalhelicopter LIDO Dl VENEZIA. Met parapluies en regenjassen gewapend trokken de festi valgangers naar het Palazzo del Cinema, toen daar op het internationaal film festival, dat een onderdeel vormt van de Biennale de Nederlandse film Ciske de Rat in vertoning kwam. Bij een pre mière in ons eigen land (die het zij tussen haakjes gezegd tot October op zich zal laten wachten) hadden de weers omstandigheden niet „Nederlandser" kun nen zijn dan zij nu waren op dit eiland, dat anders zo door zon en warmte ge koesterd pleegt te worden. De regen striemde en de wind blies fel, maar toch was er op deze avond nog een goed-bezette zaal. Zulk een belangstel ling voor een film van een land, dat op het gebied van ,de speelfilm internationaal geen enkele naam heeft, was een opmer kelijk verschijnsel. Nog opmerkelijker en even verheugend was het feit, dat deze Nederlands-sprekende film het publiek onmiskenbaar zeer sterk heeft geboeid gehouden. De bijval ontlaadde zich zowel in een tussentijds- als in een daverend slotapplaus. Deze bijval was verdiend, maar ze was opmerkelijk, omdat het werk tenslotte Nederlands-sprekend was en haar dia loog slechts zeer ten dele tot zijn recht kwam in de onderschriften, welke boven dien nog in het Frans inplaats van in het Italiaans waren gedrukt. Hoewel er veel, dikwijls zelfs tè veel dialoog is in dit werk van de Duitse regisseur Wolfgang Staudte naar de twee eerste delen van Piet Bakkers bekende trilogie, pleit die bijval voor de vele goede kwaliteiten van deze film, waarmee Nederland zich voor het eerst na verscheidene jaren aan een internationaal oordeel durfde te onder werpen. Reden tot tevredenheid Men heeft over die film, zolang zij in productie was, heel weinig uitgelaten, o.a. op grond van de overweging, dat men de verwachtingen niet hoog wilde span nen alvorens zou blijken of het inderdaad een werkstuk van enige betekenis zou zijn, dat daar in die Cinetonestudio's werd samengesteld. Dat is wellicht een ver standige politiek geweest, gezien het feit dat de Nederlandse speelfilm kwalitatief nu eenmaal nog steeds een aangelegen heid is waarbij bescheidenheid past. Nu wij, festivalgangers, Ciske de Rat hebben gezien, mag echter ook de conclusie wor den getrokken, dat in dit geval enige tamtam, uiteraard zonder zelfverheffing, toch gerechtvaardigd zou zijn geweest. Als de film in October in Nederland in roulering zal komen, zal men bemerken, dat er in vele opzichten reden tot tevre denheid is over het bereikte resultaat. De titelrol van de jeugdige Dick van der Velde is een verrassing van de eerste orde geworden. Dit dertienjarige Neder landse jochie speelde die rol zo goed, dat de Duitse co-producent, die een Duitse versie van de film zal uitbrengen, een 'voor de titelrol van zijn versie geënga geerd Duits jongetje wegzond en erop stond, dat Dick ook in de Duitse versie optrad! Er zijn verder heel knappe rollen van Kees Brusse als de onderwijzer van Ciske, Jenny van Maerlant als zijn moeder, Rob de Vries als zijn vader. Vooral Jenny van Maerlant wekte de bewondering van het publiek. De beloften, die haar filmspel in een kleine rol in Rechter Thomas inhield, heeft zij hier in een belangrijke rol ten volle ingelost. In kleinere rollen ziet men voorts voortreffelijke rollen van Johan Kaart, Cees Laseur, Paul Steenbergen en Riek Schagen. Van de overigen noemen we nog Jan Teulings, Hans Tiemeyer en een soms wat teveel toneelspelende Johan Valk. De prachtige fotografie is van Otto Baecker, de muziek van Steye van Bran denberg, die vooral als toneelspeler be kendheid verwierf. De Nederlandse con sul te Milaan woonde de festivalvoorstel ling bij. De groten aan de beurt De grote filmproducerende landen uit West-Europa, die nog niet aan de beurt waren gekomen, hebben nu ook hun eer ste films vertoond. Van Italië was er Gli Sbandati (De afgedwaalden) over een groep jongemensen in de oorlogsjaren Geref. Kerken Aangenomen naar Scharendijke T. Kam per, cand. te Wierden, die bedankte voor Jutrijp-Hommerts en voor Vlagtwedde. Beroepen te Zijldijk, J. Koen, cand. te Groningen. Chr. Gref. Kerken Tweetal te Biezelinge: C. J. Ph. Sobe ring te Assen en M. Vlietstra te Eemdijk. DONDERDAG 8 SEPTEMBER Cinema Palace: „Ongetemd", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Alle hens aan dek", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „De Afval lige", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versail les, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 8 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The world in lus arms", 18 jaar,, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The Red-head and the Cowboy", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De witte droom", alle leeft., 8.15 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15: ds. J. Visser, 8 uur. Gebouw Immanuël, Nieuwe Kruisstraat 14 c: Peter van Woer den, Hammondorgel, 8 uur. Nutsgebouw, Lange Veerstraat: Psychometrische avond, vereniging „Hoger Leven", 8 uur. Brink- mann: Spreken in het openbaar, 8 uur. VRIJDAG 9 SEPTEMBER Minerva: „De man met een millioen", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „De afvallige", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vors ten en vrouwen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „Meisjes zonder beroep", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hebzucht", 14 jaar, 2,30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met een kwartje de wereld rond", alle leeft., 2,30, 7 en 9.15 uur. Brinkmann: Spreken in het openabar, 8 uur. Wilhelminastraat 22: Ver eniging van spir. „Het Licht", psychometrie, 8.15 uur ook al met een overvloed van dialoog, maar bovendien weinig opmerkelijk van regie. Engeland toonde John and Julie, een charmante geschiedenis van twee kin deren, die van huis lopen om de kroning van Koningin Elisabeth te zien. Frank rijk hield zich aan een genre, dat daar tegenwoordig sterk wordt beoefend: de politiefilm, met Nauvaises Rencontres (Slechte Ontmoetingen) van regisseur Alexandre Astruc, wiens eersteling, Le Rideau Cramoisi (Het karmozijnrode gor dijn) enkele jaren geleden zeer de aan dacht trok. De Sovjet-Unie, zo goed be gonnen met De Krekel, stelde daarna diep teleur door een onwaarachtige film over Letland. Voor Oost-Europa werd de eer weer wat gered door de Poolse film „De Mannen van het Blauwe Kruis", die eer lijk en overtuigend een in de bergen spe lend verhaal uit de oorlogsjaren vertelt. Japan toonde weer een knappe film, Yang Kwei Fei, opnieuw een greep in de historie, in prachtige kleuren. De bekwa me regisseur Kenji Mizoguchi, wiens naam langzamerhand ook de Europese filmliefhebbers iets zegt, voerde de regie. De hoofdrollen worden gespeeld door mensen, die men reeds -in Rashomon heeft leren bewonderen. JAN KOOMEN Riek Schagen als „Tante Jans" in gesprek met Ciske. Onder auspiciën van de Werkgevers- en Werknemersorganisaties in het Bouwbedrijf is een commissie „Hygiënische Voorzie ningen" ingesteld. Deze commissie heeft op korte termijn voorschriften opgesteld, die bij alle belanghebbende organisaties met instemming zijn ontvangen. „Het bouwbedrijf", aldus de heer J. Dura Dzn., voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf tijdens een persconferentie, „beschikt thans over minimumnormen ten aanzien van schaftlokalen en schaftwagens en hun inrichting, rijwielberging, privaten en urinoirs, wasgelegenheden en drinkwa tervoorziening. Naar doelmatigheid en comfort is gestreefd, zodat een behoorlijke verzorging van de bouwvakarbeider bij de uitvoering der jaarlijkse werken tot een bedrag van 2 milliard gulden, verzekerd is. Dergelijke voorzieningen bij de wegen bouw, die nog veel mobieler is dan de utili teitsbouw, zijn in voorbereiding". De heer Dura zeide, dat deze maatregelen mede bedoeld zijn om een thans bestaande zekere weerstand tegen het beroep van bouwvakarbeider weg te nemen. Men heeft daarbij niet gewacht op de uitkomsten van een studiecommissie, die het totaal der oorzaken dezer weerstand aan het licht poogt te brengen. Ir. H. Thunnissen, voorzitter van de bond van Nederlandse Architecten, sprak zijn grote voldoening over de ontworpen richtlijnen uit. Het invoeren van betere hygiënische verzorging op de bouwwerken zal de kwaliteit van het werk en de team geest naar zijn mening zeker ten goede komen. Op 28 Juli 1953 werd door Velsens raad besloten medewerking te verlenen aan de bouw van 50 woningen te Santpoort in het kader van de Woningwet, door de woning bouwvereniging „Bloemendaal-Noord", en in principe accoord te gaan met een uit breiding van dit plan. De genoemde corporatie heeft thans, als aanvulling op het oorspronkelijke plan, bij de gemeente een aanvraag ingediend om medewerking voor de bouw van 42 wo ningen. De grond- en bouwkosten hiervan zullen naar raming 750.000,bedragen. Evenals dit bij het eerste plan het geval was, zullen de te stichten woningen voor een gedeelte worden verhuurd aan perso neelsleden van enige provinciale bedrijven. huurders, die niet op enigerlei wijze aan de gemeente Velsen gebonden-zijn, een bij drage dienen te verlenen tot een bedrag gelijk aan de door deze gemeente te ver richten verplichte storting in een reserve fonds. Door de Rijkswaterstaat Zuid-Holland werd aanbesteed het maken van aardeba- nen voor nieuwe gedeelten van de wegen 's-GravenhageRotterdam en Ypenburg Burgerveen, en van het verkeersknooppunt Ypenburg, met bijkomende werken, in de gemeente Rijswijk (Z.H.) en Leidschendam. Bij deze aanbesteding kwam de firma B. Smallegange te Aerdenhout voor het droge Deze bedrijven zullen ter zake van de werk als laagste uit de bus voor f 2.892.620. Oude sleutels vormen inzet voor actie met verrassing In de week van 24 tot 29 October, waar in ook de verjaardag van de Verenigde Naties is, wordt door de Nederlandse Fe deratie voor Vluchtelingenhulp een grote actie op touw gezet met een originele inzet. Het doel van de actie is de ellende, waar in nog vele vluchtelingen leven, ver ver wijderd van huis en haard, enigermate te lenigen. Hoewel de federatie verleden jaar Öoor de actie „een uur voor een toekomst" ruim millioen gulden van het Neder landse volk heeft ontvangen is de algemene economische toestand in ons land zodanig, dat ook dit jaar een actie is georgani seerd om samen met andere landen de mensen te helpen, die door het geweld van de laatste oorlog reeds tien jaar lang lijden. Toen verleden jaar door de Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen in Oosten rijk aan een oude man gevraagd werd: „Wat zou je nu nog als ideaal in je leven willen hebben"? kwam er een antwoord, dat het motto zal worden voor de actie van dit jaar, omdat er eigenlijk alle tragiek in ligt opgesloten van deze zwaar beproefde mensen: „Ik zou nog eenmaal een sleutel in mijn handen willen hebben van mijn eigen huis". De sleutel zal dit jaar bijdragen tot de hulpverlening. In de week van 24 tot en met 29 October zal door het gehele land een „sleutel-inzameling" worden gehouden. In ieder huis zijn wel ongebruikte sleutels. Deze sleutels komt de organisatie ophalen. De waarde van dit oud-metaal komt ten goede aan de vluchtelingen. Behalve de huis-aan-huiscollecte, die ook nog wordt gehouden, kan iedereen voor zijn inge leverde sleutels een ontvangstbewijs a twee kwartjes krijgen. Het ligt in de be doeling aan deze kaart een verrassings element te verbinden. Men beware deze kaart dan ook goed. HELSINKI (Reuter/AFP/U.P.). - Presi dent Juho Paasikivi van Finland zal zich op 15 September per vliegtuig naar Mos kou begeven, op uitnodiging van president Vorosjilov van de Sovjet-Unie. De 84- jarige Paasikivi zal worden vergezeld door de premier, Urho Kekkonen, de minister van Defensie, Skog en de voormalige mi nister van Buitenlandse Zaken Svento. Radio-Moskou deelde mee, dat maarschalk Vorosjilov in zijn uitnodiging van 16 Aug sprak van de „belangrijke bijdrage" van president Paasikivi tot de ontwikkeling der vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen. De Sovjet-Unie wil van ge dachten wisselen over verdere maatrege len om de vriendschap en samenwerking tussen beide landen te versterken. De uitnodiging heeft in politieke kringen te Helsinki nieuwe hoop gewekt dat de Russen misschien bereid zullen zijn hun marinebasis te Porkkala op te geven. Al enige tijd deden geruchten de ronde over geheime onderhandelingen tussen Finland en Rusland over de basis die krachtens de bestandsovereenkomst van 1944 voor vijftig jaar aan de Sovjet-Unie verhuurd is. Het heette dat de Russen bereid zouden zijn het gebied aan Finland terug te geven onder zekere waarborgen. ADVERTENTIE behalve op alle opnieuw vastgestelde prijzen tientjes goedkoper Gen. Cronjéstraat 40-44 Haarlem-Noord Tel. 15438 ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Londen) FARNBOROUGH Het jaarlijks vlieg- festijn, met bijbehorende tentoonstelling, van de Britse luchtvaart-industrie is be gonnen. Nederland behoorde tot de landen die het grootst aantal luchtvaartdeskun digen en andere belangrijke functionarissen naar Farnborough hadden gestuurd. Er waren drie honderd landgenoten onder de officiële gasten. Volgens sommigen is er iets mis met de Britse luchtvaartindustrie omdat er sinds de verrassende ontwikkeling in de eerste jaren na de oorlog weinig nieu we toestellen zijn ontworpen. Het kan niet ontkend worden dat de Britse luchtvaart met vele moeilijkheden te kampen heeft. Reden voor pessimisme is er echter geens zins. De Britse aviatiek bezit voldoende ievenskracht en aanpassingsvermogen. De rampen me', de „Cornets" en de mislukking met de eerste modellen van de „Swift", kunnen de technische vooruitgang niet tegenhouden. De Britten zijn geniale ont werpers gebleken, maar op het gebied van de productie lijken zij achterop te raken. Veel van wat nog enkele jaren geleden gloednieuw was, is nu verouderd. De luchlvaartshow legt ditmaal de na druk op de productie-zijde. Het aantal nieuwe proto-typen is gering. Het tentoon gestelde bestaat voor 'n belangrijk deel uit de verderontwikkelde typen waarvan de massale productie aan de gang is. Er waren vele oude bekenden die bij de snelle ont wikkeling in de luchtvaart reeds als „ve teranen worden beschouwd. Van de ge demonstreerde veertig machines maakten zestien hun debuut en zes daarvan waren volkomen nieuwe typen. De eerste fase van De zomer beweegt zich als een uitgeleefd en krachteloos man op zijn laatste benen in de richting van de horizon, om daar overheen te vallen en te verdwijnen. Hij is ons dit jaar genadig geweest en zijn ver blijf was een langgerekt feest, dat opgewekt gevierd is. Het is van nature misschien zó be doeld, dat de mensen bij de overgang tussen lente en zo mer het bijltje erbij neerleg gen en vacantie gaan houden tot September toe? Van liever lede is dat dan in onze maat schappij een beetje in onbruik geraakt, maar het ligt, dunkt mij, voor de hand dat de ge neugten van de zomer zich serieus tegen hard werken verzetten. Zoals de dag wordt afgewisseld door de nacht, zo is het jaar verdeeld in de dag van de zomer en de nacht van de winter er is een tijd voor ernstige vlijt binnenshuis, als de zon te laag staat of de stormen met sneeuw en hagel om de muren gieren, en er is een tijd voor vreugdevol ge nieten in het zonlicht, op de malse grastapijten, in de stilte van het waterland en de loom heid van de zomerhitte. Deze natuurlijke verdeling van arbeid en vrijheid door het jaar heen schijnt echter niet te rijmen met de eisen van economie en productie en daarom heeft de mens geleerd tevreden te zijn met twee of drie weken in het ganse jaar, waarin hij de moede leden kan strekken op het koele mos in de schaduw van de volle bo men. Hoe heeft de mens met zo weinig tevreden leren zijn? De mens, die altijd beide han den naar de weelde en de ge makken uitstrekt die altijd moeizaam zichzelf moet dwin gen tot inspanningen, die steeds terugverlangt naar de gedachtenloze en bewegenloze dromerijen van zijn kindsheid deze mens is gekomen tot een gewillige aanvaarding van de wanverhouding tussen ar beid en vacantie, ondanks het feit dat de zomer maanden lang aan de deur zijner ver langens klopt en door de ra men van zijn werkplaatsen en kantoren naar binnen gluurt met een verlokkende glim lach. Die tevreden, gewillige mens zou eigenlijk een raadsel moe ten zijn maar dat is hij niet, aangezien hij zelfs die twee of drie simpele weken van zijn zomerse vrijheid niet blijkt te verdienen. Want wanneer men zegt dat de zomer een feest op zichzelf is, dan veronderstelt men dat er ook feestgangers zijn. Dat men geniet van de weldaden, die een echte zomer kan schenken. Doch men heeft vergeten waarom in de zomer de weiden zo mals en dik als smyrnatapijten zijn, en waar om de zon zo koesterend schijnt en waarom de bomen als parasols zich over de men sen buigen. Men heeft ver geten waarom het water, hoog tegen de graskant, zo rimpe- loos is en de blauwe lucht zo zuiver weerspiegelt. Men weet niet meer waarom de koeien langs de vaarten zich dom staan te bekijken in het water, zonder de mensen aan te zien. Men weet niet meer waarom er overal langs de wegen bloe men bloeien en kippen in hun gaashokken lui en zomers ka kelen. Men heeft het allemaal vergeten. Men denkt dat het zo hoort, omdat het zomer is doch men beseft niet dat de ganse natuur in die schone maanden zich opdirkt als een gastvrouwe, die haar liefste gasten verwacht en hun alles wil bieden wat zij bieden kan. Men heeft dat niet onthou den en de zomer verloochend. Men laat dit schone jaargetijde in zijn hemd staan, om zo te zeggen, zoals men een gast vrouw tevergeefs op zijn aan komst laat wachten. De zomer, die zich uitslooft om de moede lichamen der mensen te koes teren met een overvloed van koele., verkwikkende gaven, wordt niet meer aangezien. Zelfs niet in die drie on nozele, korte weken. De mensen proberen op hun eigen manier een feest van de zomer te maken. Zij willen alles op hun eigen manier doen, dus waarom ook dit niet? Zoals zij zichzelf geleerd hebben de geneeskrachtige kruiden te schuwen, die in de natuur voor het plukken staan, en deze zelfde kruiden slechts als medicijn wensen te slikken wanneer ze in reus achtige fabrieken verwerkt zijn tot nette ronde pillen of tabletten met een kleurige ver pakking vol Latijn er omheen zo hebben zij geleerd, de goede, oorspronkelijke gaven van de zomerse natuur met een misprijzend oog te bezien en zichzelf een nieuw soort zomers feest te fabriceren. En zie wat een feest dat wordt. Het zomerse feest van de moderne mens is samengesteld volgens een ingewikkeld re cept, waarin een ganse reeks belangrijke bestanddelen niet vergeten mogen worden: Een eerste vereiste is wel, dat er drommen mensen aan te pas komen. Deze drommen mensen moeten liefst zo dicht mogelijk aan elkaar geplakt op een beperkte ruimte wor den bijeengedreven en zich schuifelend in een en dezelfde richting bewegen. Teveel lucht is funest voor het succes van het recept. Bovendien is het bepaald ongewenst, dat wer kelijke schone aspecten van natuur of architectuur direct met het blote oog worden ge noten. Deshalve moeten de feestgangers ieder voor zich zijn uitgerust met een zoge naamde camera, verkrijgbaar in nette, handige leren tasjes die voor het gebruik van de camera niet behoeven te wor den verwijderd en derhalve „paraattassen" heten. Men richt de camera op de schoon heden en laat deze verder links liggen, om later aan de hand der fotografieën te kun nen vaststellen, waarlangs men gewandeld heeft. Een belangrijke noodzaak is verdei-, dat men het lawaai van 't dagelijkse leven in gecomprimeerde vorm mee ter vacantie neme, Uitste kend geschikt voor dit doel zijn draagbare radio's met batterijen, en kleine koffer- gramofoons. Om de samen scholing der massa's te berei ken, zorge men zo weinig mo gelijk de benen te strekken en maakt men dus gebruik van liefst overvolle treinen, of, wat iets kostbaarder is, van een auto, die tezamen met duizen den andere auto's een heer lijke file kan vormen, zodat men zelfs bij de verplaatsing niet buiten de weldadige drommen behoeft te treden. Men vermijde stille plekjes of neme alleen die stille plek jes in het programma op, waar zich reeds talloze andere be zoekers hebben heen begeven. Men mag zeker niet beweren, dat de vernuftelingen onder ons zich niet jaarlijks inspan nen om de mensen op deze wijze een prettige en ver kwikkende vacantie te bezor gen. Zij organiseren met waar lijk onuitputtelijk geduld de evenementen aan de lopende band, waarvan men tegen niet al te hoge kosten kan mee genieten. Het begint reeds in de lente, wanneer de bolbloemen zo vrindelijk zijn in onafzienbare massa's hun hoofdjes boven de grond uit te steken. Dan kan men in ieder geval op Paas- en Pinksterdagen en op de dag van het grote corso er zeker van zijn, dat de zwarte, aan- eengeplakte menigte aanwezig is om u op te nemen. De stran den lokken dan reeds, en blij ven de ganse zomer door lok ken, aangezien zij gaandeweg bedekt worden met aaneenge- rijde lichamen. Daartussen door kan men op tentoonstel lingen als de E 55, vermaaks centra als de Efteling, Rom meldam, Avifauna, Enkhuizen zoveel jaar stad, Zwolle zoveel jaar ook stad, Arnhem roept u, Alkmaar inviteert u, Zes gehuchten maakt zich op, Mierlo Kersenfeest, Hilversum uw gastvrouw, Den Haag Bloemenstad, het Westland met zijn Druivenkoningin, en in talloze andere oorden van vrolijkheid, drukte en kermis zijn naar vacantie snakkende hart ophalen. Zo ziet ge, dat we de echte zomer met zijn saaie genoe gens niet meer nodig hebben. De echte zomer. De zomer, ontdaan van mensen en stof en claxons en lunaparken. De stilte van de zomer, als een trillende muziek geweven van boom tot struik, over walle kanten en waterlelies, neer- vloeiend uit witte, zeilende wolken och, echte, goede zomer! Ge zijt er geweest, dit jaar en vorige jaren en altijd. Ge zijt nu als een uitgeleefd man op weg naar uw einder. En wij hebben u niet gezien tussen de menigten. Wij heb ben uw feest gemist tussen de feesten van lawaai en tech niek. Wij zijn u voorbijgegaan zonder u aan te zien. Misschien komt ge nu nooit meer terug? J. L. de fenomenale na-oorlogse ontwikkeling op het gebied van straaltoestellen is voorbij en de grens van het menselijk uithoudingsver mogen, bij de enorme snelheden en grote hoogten is bijna bereikt. Het geleide projec tiel zal moet overnemen waar de mens niet verder kan. De ster van de show was de experimen tele een-motorige „Fairy Delta II, met een scherpe puntneus, de snelste Britse straal jager van het ogenblik. Men hoopt zijn snelheid tot zestienhonderd kilometer per uur op te voeren en het wereldrecord van de Amerikaanse „Super Sabre" te over treffen. De F. D. n is zo gebouwd, dat zij op grote hoogte en bij topsnelheid kan worden gehanteerd zonder moeilijkheden, die vaak bij andere machines optreden. Een verrassing was de eerste verschijning van de „English Electric P I" met twee Armstrong Siddeley Saphire-motoren, die evenals de F. D. II in horizontale vlucht de geluidsnelheid bereikt. Als een bliksem schicht flitsten beide toestellen langs de duizenden toeschouwers. De dwergachtige, maar venijnige „Fol- land Gnat" is de lichtste Britse straaljager die thans van nieuwe Bristol Orpheus-mo- 'toren zijn voorzien. Hij weegt slechts een derde van het gewicht van een gewone ja ger, doch doet niet onder voor een machine van normale afmetingen. De „Gnat II" zal horizontaal de geluidssnelheid evenaren. Het wordt beschouwd als een uitkomst voor de kleinere landen van de Noord-Atlan tische Verdrags Organisatie. Er is ook een model van een „Sea Gnatdie van vlieg dekschepen af kan opereren. Verder een nieuwe „Swift" voor verkenningsdoelein den, voor de Britse luchtmacht en de Hand- ley Page fabrieken brengen de „Herald", een handig en fraai lijntoestel voor de mid delgrote afstanden dat met vier zuiger-mo toren is uitgerust. Helicopters zijn in velerlei variaties aan wezig. De Britten zien het nut en de com merciële mogelijkheden van de hefschroef- vliegtuigen blijkbaar terdege in. Achter de schermen is er op dit gebied in het afge lopen jaar hard gewerkt. De eerste Britse straal-helicopter is de „Fairey Jet Gyro- dine" waarbij de kracht van de zuiger motoren naar de kleine straalmotoren op de uiteinden van de rotor-bladen worden overgebracht. De „Cornet", het eerste passagiers-straal- toestel ter wereld, dat zoveel tegenslag heeft ondervonden, is bezig zijn oorspron kelijke reputatie te herstellen. In de ex perimentele „Cornet II" zijn alle ervaringen met deze typen verwerkt. Overigens zal niet dit toestel doch de „Cornet IV in productie gaan en bestemd worden voor transatlan tisch verkeer voor 58 tot 76 passagiers. De Britse luchtvaartmaatschappij B. O. A. C. heeft er twintig besteld. Veelbelovend is de luxueuze viermotorige turbo prop Bristol Britannia 300, ontwik keld uit de „Britannia 100", die thans in volle productie is. De Britannia 300, die nog dit jaar zijn eerste vlucht moet maken, zal non stop tusssen Londen en New York vliegen met tachtig passagiers. De Britan nia's zijn ook economisch bruikbaar op kortere afstanden. Op het ogenblik is de ook door de KLM bestelde turbo prop Vickers Viscount in de burgerluchtvaart het meest in trek. 234 Viscounts zijn bij 36 luchtlijnen in gebruik. De Britse koninklijke luchtmacht (RAF) vloog met formaties grimmige Valiant- bommenwerpers en sierlijke Hunter-jagers over. Vier van de laatste gaven verbluffen de staaltjes van figuurvliegen. De Hunter is een van de grote successen van de Britse luchtvaart. Nieuwe varianten zijn in Farn borough te zien. Peru heeft een aantal van deze machines besteld. Opmerkelijke producten zijn de De Ha- villand Giron en de zuinige Conways van Rolls Royce, motoren die een enorme kracht ontwikkelen en grote perspectieven openen voor de lijntoestellen der toekomst. In een hangar staat het „vliegende ledikant" dat heenwijst naar het vleugel-loos verticaal stijgende en dalende straalvliegtuig van de toekomst. Een nieuwe fase van de lucht vaart staat voor de deur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5