HET AVONTUUR Prachtige overwinning van Belg Verschueren in uurswedstrijd Zie Boven Radiostation Jupiter De Pseudo- Echtgenote Maspes te snel voor Van Vliet Quick P versloeg Nellie Gregor van Piewiep en Pippie APGS winnaar van „Starmans"-beker Oude „De Hoop" naar Noorwegen verkocht 5 Revanches wereldkampioenschappen Alexandra Tschudina verbeterde wereldrecord vijf kamp dames Donner versloeg sterke Joegoslaaf Fuderer De Engelse league Amateur-renner Gockx om het leven gekomen Professionalploeg ter verantwoording geroepen Messina en Strehler pleegden contractbreuk Courses op Duindigt Rode Kruis gaat weer 5000 kaarten verdelen Geslaagd tournooi van PSV Haarlem Sport in 't kort Caféhouder overvallen en met hamer zwaar gewond FEUILLETON door MARY BURG HELL DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT De revanches van de wereldkampioenschappen, die gisteravond in tegenwoordigheid van ruim vijfentwintigduizend toeschouwers in het Olympisch stadion werden ge houden, zijn in alle opzichten een succes geworden. De sprintwedstrijden waren vrij wel alle bijzonder spannend en de race waarin de in de wielersport oudgeworden Van Vliet het moest opnemen tegen zijn rivalen Plattner (Zwitserland), Maspes en Sachhi (beiden Italië) was een van de hoogtepunten van de avond. De amateur-wereldkam pioen achtervolging, Sheil, moest de meerdere erkennen in Van Heusden en de Ne derlandse ploeg bestaande uit Van Est, Schulte en Derksen reed de omniumwedstrijd met iets meer verstand dan de combinatie Messina-Strehler-Bellenger. Het mooiste gedeelte van de avond was echter ongetwijfeld de uurswedstrijd voor stayers achter grote motoren, waarbij de Belg Verschueren overduidelijk liet blijken, dat de wereld titel in deze categorie dit jaar zeer beslist in verkeerde handen is gekomen. Timoner kwam namelijk niet in het stuk voor. De sprintwedstrijden, die bijzonder span nende ritten opleverden vonden ten slotte een climax in de race tussen de nieuwe we reldkampioen Maspes en de oude rot-in-het- vak Van Vliet. Hoewel de Italiaan na een fel duel duidelijk een half wiel eerder dan de Nederlander over de streep schoot meen de de jury, dat deze rit onbeslist was ge ëindigd, hetgeen de beslissende serie, de match a quatre tussen Plattner, Maspes, Sacchi en Van Vliet wel bijzonder belang rijk maakte. Van Vliet rukte na ongeveer tweehonderd meter uit laatste positie op naar de derde plaats maar werd toen hij zijn aanval op de aan kop rijdende Maspes wilde inzetten uitstekend opgevangen door Sacchi. De Italiaan drukte Van Vliet hoog de baan in en toen de Nederlander eenmaal om zijn rivaal heen was gekomen lag Maspes reeds op topsnelheid. Van Vliet kwam een half wiel tekort. De omniumwedstrijd tussen een Neder landse ploeg bestaande uit Derksen, Van Est en Schulte en een buitenlandse combi natie leverde een goede overwinning op voor onze landgenoten. De Nederlandse renners .waren bij de een kilometer met vliegende start net iets langzamer dan hun tegenstan ders, maar deze fout maakten zij later weer ruimschoots goed in de ploegenachtervolging en de klassementswedstrijd. Achtervolging Van Heusden heeft het genoegen mogen smaken als eerste de nieuwe wereldkampioen 'der amateurachtervolgers de Engelsman Sheil een nederlaag toe te brengen. Daar voor waren twee starts nodig, want in de eerste race kreeg Van Heusden na vijf ron den toen hij een veilige voorsprong van twintig meter had een lekke band. De twee de maal startte Sheil zeer snel en nam in de eerste ronde al tien meter, die hij in de vol gende 500 meter tot zestien meter vergrootte. Van Heusden knabbelde deze extra winst er in de derde ronde al weer van af en toonde zijn goede vorm door na vier ronden gelijk met de wereldkampioen door te komen. Hij nam zelfs een kleine voorsprong van een meter, maar verloor die in de voorlaatste ronde. Gelijk begonnen de renners aan de beslis sende ronde, waaron Van Heusden dank zij een machtige eindsprint nog acht meter winst kon boeken. In de voor de zware cementen stadionbaan uitstekende tijd van 5 min. 6,6 sec. ging hjj juichend als eerste over de eindstreep, Vh sec. voor Sheil, die met een gulle lach de Nederlander eerde. Oud-wereldkampioen Dolf Verschueren zal waarschijnlijk alles proberen om de nieuwe drager van de regenboogtrui, de Spanjaard Timoner, in het komende jaar te tonen, dat niemand anders dan hij, Verschueren, recht heeft op de titel der stayers. In Milaan zag Verschueren door pech zich het kampioen schap onibgfcan, maar reeds op de stadionbaan heeft hij Timoner een geducht lesje gegeven. Binnen twaalf minuten na de start had Ver schueren zijn negen tegenstanders gelapt en alleen Queugnet slaagde er daarna nog in deze achterstand enigszins in te lopen, zon der dat hij Verschueren echter kon be dreigen. Voor de verrassing in het begin zorgde Koch, die, van kop gestart, binnen vijf mi nuten Bucher, Bijster, Martinot, Le Strat en Queugnet zijn rug liet zien. Verschueren was in het kielzog van de Utrechtenaar meegegaan en lanceerde na acht minuten een aanval op de leider, die juist los van de rol raakte. Het was toen voor de Belg geen kunst om de leiding over te nemen, maar hij volstond hiermee niet en lapte in een ruk Pronk en Wagtmans. Het volgende slachtoffer was Timoner. Verschueren kwam langs de Spanjaard, raakte los van zijn gangmaker, maar behield met grote wilskracht het tempo en kwam zo voorbij de wereldkampioen. De laatste, die op een ronde werd gezet was Koch, die na twintig minuten uit het strijdperk ver dween. Na 22 minuten liep Queugnet zijn achter stand in, wat geen der anderen nog gelukte. Daarvoor kwamen na 40 min. trouwens al leen nog maar Bucher, Timoner en Pronk in aanmerking, want de overigen streden met zes en meer ronden achterstand. Ver schueren slaagde er zelfs in om Timoner en Pronk op twee ronden te zetten, maar kon Queugnet, ondanks een enorme krachttoer in de laatste vijf minuten niet meer lappen. Zijn overwinning was groot en volkomen verdiend. Voor Bijster ging het allemaal veel te hard. Na een uur rijden had hij reeds een achterstand van 18 ronden. Door de directeur van het stadion, de heer D. .1. Bessem werden voor het begin van de wedstrijden de vier aanwezige wereldkam pioenen, de Italianen Messina en Maspes, de Spanjaard Timoner en de Engelsman Sheil gehuidigd. In deze hulde werden voorts be trokken de Nederlandse derde prijswinnaars Van Vliet en Van Est en Schulte, die dit jaar zijn 25-jarig jubileum als wielrener viert. Voorts nam de gangmaker Albert Kaser afscheid van het wielerpubliek. Sprint professionals: eerste rit: 1. Van Vliet (Ned.) 12,2 sec.; 2. Plattner (Zwits.). Tweede rit: 1. Maspes (It.) 12,6 sec.; 2. Sacchi (It.). Derde rit: 1. Van Vliet 12,4 sec.; 2. Sacchi. Vierde rit: 1. Maspes 12,4 sec.; Tijdens de „zomerspelen van Moskou'' heeft de Russische athlete Alexandra Tschudina het wereldrecord op de vijf kamp verbeterd. Zij behaalde een totaal van 5014 punten. Het oude record staat sedert 7 Juli van dit jaar met 4977 punten op naam van haar landgenote Nina Marty- nenko. Dit record is evenwel nog niet erkend. Alexandra Tschudina leverde op de verschillende onderdelen de volgende pres taties: kogelstoten: 13.99 meter; hoogsprin gen: 1.64 meter; 200 meter: 26,3 sec.; 80 meter horden: 11,5 sec.; vèrspringen: 6.04 meter. 2. Plattner. Vijfde rit: 1. Plattner 12,2 sec.; 2. Sa cchi. Zesde rit: 1. Maspes en Van Vliet dead heat 12 sec. Zevende rit: 1. Maspes 12,2 sec.; 2. Van Vliet; 3. Plattner; 4. Sacchi. Eindklassement; 1. Maspes; 2. Van Vliet; 3. Plattner; 4. Sacchi. Koppelomniumwedstrijd voor professio nals: eerste onderdeel: ploegentijdrit over 1 km. met staande start: 1. Messina (It.) Strehler (Zwits.)—Bellenger (Fr.) 1 min. 2,6 sec.; 2. SchulteVan Est—Derksen (al len Nederland) 1 min. 3 sec. Koppelomniumwedstrijd voor professio nals: tweede onderdeel: wedstrijd over 5 km. met vijf klassemhenten: 1. Schulte Van EstDerksen 31 punten; 2. Messina— StrehlerBellenger 19 punten. Koppelomniumwedstrijd voor professio nals: derde onderdeel, ploegenachtervolging over 5 km.: 1. SchulteVan Est—Derksen 5 min. 58,6 sec.; 2. MessinaStrehler-Bellen ger 6 min. 8,2 sec. Totaalklassement: 1. SchulteVan Est Derksen 4 punten; 2. MessinaStrehler- Bellenger 5 punten. Achtervolging amateurs over 4 km.: 1. Van Heusden (Ned.) 5 min. 6,6 sec.; 2. Sheil (G. B.) 5 min. 8,1 sec. De uitslag van de stayerwedstrijd over een uur luidde: 1. Verschueren (België) 79.350 km.; 2. Queugnet (Fr.) op 350 meter; op één ronde: 3. Bücher (Zwits.); op twee ronden: 4. Timoner (Spanje); 5. Pronk (Neda); op negen ronden: 6. Martinot (It.): op tien ronden: 7. Le Strat (Fr.); op twaalf ronden: 8. Wagtmans (Ned.); op achttien ronden: 9. Bijster (Ned.). De prestatieprijs werd toegekend aan Ver schueren. Voor de veertiende ronde van het interzo naal schaaktournooi in Gothenburg werden de volgende partijen gespeeld: Geiler (Rusl.) Panno (Arg.) 10; Ilivitski (Rusl.)Bis- guier (Ver. St.) ¥2¥2; Pachman (Tsj.slow.) Rabar (Joegoslavië) lé¥2; Szabo (Hon garije)Filip (Tsj.slow.) ¥2¥2; Petrosian (Rusl.)Guimard (Arg.) afgebr.; Keres (Rusl.)Najdorf (Arg.) 10: Spassky (Rus land) Pilnik (Arg.) 10; Bronstein (Rus land)Medina (Venezuela) 10; Sliwa (Po len)Stahlberg (Zweden) 0—1; Donner (Nederland)Fuderer (Joegoslavië) 10. Na de veertiende ronde luidt de stand: 1. Bronstein (Rusl.) 10 punten (uit 13 par tijen); 2. Panno (Arg.) 9 punten (14); 3. Keres (Rusl.) 8% pnt. (13); 4, 5. en 6. Pilnik (Arg.), Fuderer (Joegosl.) en Filip (Tsje- choslowakije) 7¥2 pnt. (13); 7. Szabo (Hong.) 7% pnt. (uit 14); 8. Ilivitski (Rusl.) 7 pnt. plus 1 afgebr. partij (uit 13); 9. en 10. Spass ky (Rusl.) en Geiler (Rusl.) 7 pnt. (13); 11. Rabar (Joegoslavië) 7 pnt. (14); 12. Petrosian (Rusl.) 6 pnt. plus 2 afgebr. partijen (13); 13. Pachman (Tsjechoslowakije) 6 pnt. plus 1 afgebr. partij (13); 14. Guimard (Arg.) 5¥s pnt. plus 2 afgebroken partijen (13); 15. Stahlberg (Zweden) 5'.é pnt. plus 1 afgebr. partij (13); 16. Bisguier (Ver. St.) 5¥ pnt. (14); 17. Najdorf (Arg. 5 pnt. plus 1 afgebr. partij (13); 18. Unzicker (West-Duitsland) 4Va pnt. (13); 19. Sliwa (Polen) 4¥t pnt. (14); 20. Donner (Nederland) 4 pnt. plus 1 afgebroken partij (14); 21, Medina (Vene zuela) 3¥j pnt. (14). De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Engelse league, luiden: Eerste divisie: Bolton WanderersCar diff City 40: Manchester UnitedEverton 21; Preston North EndCharlton Athletic 22; West Bromwich AlibonNewcastle United 1—1. Tweede divisie: Fulham—Notts County 11; Lincoln CitySheffield Wednesday 22; LiverpoolBristol Rovers 02. De finish van de sprintwedstrijd voor be roepsrenners. Van links naar rechts. Van Vliet, tweede; daarachter Sacchi (Italië) vierde; Maspes (Italië) winnaar en Plattner (Zwitserland), derde. Na afloop van de wereldkampioenschap pen wielrennen in Milaan is de Australi sche amateur Lindsay Cockx, die per auto op weg was naar Engeland, in de buurt van Dyon in Frankrijk, bij een auto-onge luk om het leven gekomen. Cockx was in gezelschap van de Engelse sprinter Pea cock, die het vorig jaar wereldkampioen werd bij de amateurs. Peacock werd vrij ernstig gewond in het ziekenhuis opgeno men. De bestuurder van de auto, waarmee het tweetal in botsing kwam was direct dood. Naar het ANP verneemt hebben De Groot, Van Breenen, Nolten, Hinsen, Adrie Vcorting, Roks en Haan allen een brief gekregen van de zijde van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie om Zaterdag 10 September op het Unie-bureau in Den Haag te verschijnen. De sportcommissie van de KNWU wil deze renners, die naar men weet allen de strijd tijdens de wereldkampioenschappen op de weg, welke eind Augustus op het circuit van Frascati bij Rome zijn gehou den, hebben gestaakt, ter verantwoording roepen. Tijdens internationale wielerwedstrijden te Cavaillion in Frankrijk versloeg de Fransman Le Ber zijn landgenoot Remy in de achtervolging met dertig meter. Een omnium-wedstrijd tussen Franse en bui tenlandse renners werd gewonnen door de Franse ploeg, bestaande uit Louison en Jean Bobet, Darrigade, Geminiani en Rol land. De buitenlandse ploeg bestond pit Ockers (België), Poblet (Spanje), Fornara (Italië), Gaul (Luxemburg) en Terruzzi (Italië). Een wedstrijd achter dernies om de „Grote Prijs van de Tour de France" kwam op naam van wereldkampioen Ockers, Remy werd tweede, Louison Bobet derde. De organisatoren hadden ook Messina, Strehler en Coppi geëngageerd. De laatste had afgeschreven, de beide anderen gaven er de voorkeur aan in Amsterdam te star ten, zonder daarvan mededeling te doen. Er is tegen Messina en Strehler een klacht wegens contractbreuk ingediend bij de Franse wielerbond, met het verzoek, deze door te geven aan de UCI. De uitslagen van de op Woensdag gehou den draverijen op Duindigt luiden: Kievit S-prjjs (2040 m.): 1. Rhea 1.30.4; 2. Sam Williams 1.30.4; 3. Truusje L 1.33.6. W. f5,40, PI. f 1,50, f 1,80, f 1,40, Gek. f 12,50, Cov. f4.90. King Scottprijs (1400 m.): 1. Urchin Hol- landia 1.35.7; 2. Unaniem 1.34.5; 3. Uranda 1.35.7. W. f3,10, PI. f 1,50, f 1,70, f 1,50, Gek. f3,90, Cov. f5,90. Koerierprijs (2040 m.): 1. Soerietha 1.27.6; 2. Sherly Hollandia 1.26.1; 3. True Spencer 1.28.7. W. f4.70, PI. f 1,60, f5,30, f 1,60, Gek. f 18,30, Cov. f 13,70. Koning Axkitprijs (2100 m.): 1. Rosa Dear 1.24.8; 2. Sir Parisien O 1.26.8; 3. Quant k Moi 1.25.6. W. f9.40, PI. f2,70, f4,40, f 12,20, Gek f22.70, Cov. f10,10. Kwarteltjes-prijs (2520 m.): 1. Quick P 1.25.1; 2. Nellie Gregor 1.22.5; 3. Odylie Soencer 1.25.4. W. f3,80, PI. f 1,70, f 1,70, f2,—, Gek. f5,60 Cov. f4,10. De uitslagen van de gehouden rennen luiden: Fairplay-prijs (1350 m.): 1. Baccarat 1.27; 2. Rose des vents; 3. Nicolas. W. f2,10, PI. f 1,70, f6,—, Gek. f 16,— Cov. f7,80. Sialkotprijs (2000 m.): 1. Flying Gal 2.14 2. Dream Star; 3. Douce France. W. f2,80, PI. f 1,10, f 1,10, Gek. f3,50, Cov. f2,50. Looc-mo-prijs (2800 m.): 1. Dicky 3,29; 2 Alwaro. W. f 1,20, Gek. f 1,70, Cov. f 1,50. Totalisatoromzet f 68.794. NederlandBelgië Voor de wedstrijd NederlandBelgië, die op Zondag 16 October in het Feijenoordsta- dion in Rotterdam zal worden gespeeld heeft de KNVB vijfduizend toegangsbewij zen ter beschikking van het Rode Kruis gesteld ter verdeling onder het publiek Aanvragen, die vergezeld dienen te gaan met vijftig cent extra aan postzegels, moe ten per briefkaart uiterlijk op Maandag 26 September bij het Rode Kruis in Den Haag binnen zijn. Per briefkaart kan slpchts één toegangsbewijs worden aangevraagd. Na de trekking zullen degenen, die in aanmerking komen voor het kopen van een plaats on middellijk bericht ontvangen op welke wijze zij de kaart in hun bezit kunnen krijgen. De KNVB heeft niet meer dan vijfduizend kaarten ter beschikking van het Rode Kruis kunnen stellen omdat 8500 toegangsbewijzen voor deze wedstrijd naar België zullen wor den gezonden ter verdeling onder de Bel gische voetbalverenigingen. Ja, het was erg ondeugend en dom, xoat die twee muisjes nu deden! Moeder had het hun nog zo gezegd, hoe gevaarlijk het was om buiten de deur te gaan. Maar nu deden ze dat toch. Toen Piewiep en Pippie de gang doorgelopen waren, kwamen ze bij een poortje; dat was het gat in de muur xvaardoor Moeder en Vader Muis altijd in het grote hxiis van de mensen konden komen, zie je. Piewiep en Pippie stonden daar nu te kijken met grote oogjesdit hadden ze nog nooit gezien. Ze stonden in een héél grote ruimte met allerlei vreemde dingen; dat was een keuken... 9-10 Volgens een recent persbericht uit Australië kan men daar Jupiter op de radio horen. Er is na melijk een van die pla neet afkomstige radio straling opgevangen die zo sterk moet zijn dat zij soms met een gewoon ontvangtoestel waar neembaar is. Hemellichamen als ra diozenders het is een begrip waarmee wij de laatste jaren steeds meer vertrouwd zijn geraakt. In diverse landen zijn of worden radiotelescopen gebouwd waarmee men de radiostraling van ob jecten in en buiten het Melkwegstelsel opvangt. In principe is zo'n ra diotelescoop niets anders dan een zeer verfijnd ra dio-ontvangtoestel; de „spiegel", die dezelfde vorm heeft als de gepo lijste spiegel waarmee een gewone sterrenkijker lichtstralen opvangt, speelt hier de rol van schepnet, waarvan de (paraboloidische) vorm garandeert dat alle opge vangen straling wordt geconcentreerd op de an tenne die zich in het brandpunt van die pa- raboloide bevindt. Onnodig te zeggen dat dit soort „radio-ont vangst" natuurlijk in niets lijkt op wat wij daar in de gewone hui selijke zin onder ver staan: maakt men dit soort straling hoorbaar hetgeen mogelijk is dan komt er uit de luid spreker alleen maar een ongemoduleerde ruis. Geen sprake van vreem de wezens die contact met ons zoeken; het is voor leken alleen pikant, te weten dat de bron van deze straling een buitenaardse is Het sensationele ele ment in het bericht uit Australië is dat de daar ontvangen radiostraling afkomstig is van Jupiter. Dit is de eerste keer dat men een planeet een zuster van onze aarde dus aanwijst als ra diozender Dat de zon radiostra ling uitzendt, wisten we allang. En het verwon derde ons ook niet zo erg. De zon is de bron van straling in velerlei vormen: licht, warmte, ultraviolette stralen, röntgenstralen, deeltjes materie die het pool- licht veroorzaken), ra- diostralenAange zien elke ster eveneens een zon is, lag het voor de hand, te verwachten dat ons ook uit het ster renrijk radiostraling zou bereiken, al is die dan door de grotere afstand zwakker dan de radio straling van de zon Planeten evenwel zijn tweede-rangs hemelli chamen, verstoken van elk eigen initiatief op stralingsgebied. Het zijn donkere bollen van gro tendeels vaste materie; hun licht is tweede hands zonlicht. Vanwaar dan die ra diostraling van Jupiter? Gaat er op Jupiter meer om dan wij precies we ten? Vermoedelijk wel. G. v. W. Dinsdag hebben elf politiecorpsen in Ne derland het zonder elf van hun meest spor tieve leden moeten stellen. Die waren namelijk naar Haarlem getrokken, waar de Politie Sport Vereniging Haarlem op de bij- velden van HFC „Haarlem" het grote Starmans-voetbaltournooi hield. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om de Starmans-beker, die in het bezit was van de PSVH, te laten versp.len tussen twaalf elftallen. De ploeg uit Velsen was echter bij een tournooi in Den Bosch zo gehavend uit de strijd gekomen, dat men op het laatste ogenblik moest besluiten het team terug te trekken. Hoofdinspecteur L. Davidzon, voorzitter van de PSVH, kon dus des morgens slechts elf voetbalploegen uit Den Haag, Wassenaar, Utrecht, Amsterdam, APGS en SVKMA, Rotterdam, Alkmaar, Den Helder, Schiedam, Leiden en Haarlem welkom heten. Hij deed het echter niet minder vriendelijk en daarbij dankte hij ook het „Haarlem"-bestuur voor de verleende medewerking. Daarna konden de ruim honderd voetballers, die al trappe lend van ongeduld hadden staan wachten, aan de lange reeks van 34 wedstrijden be ginnen. De ontmoetingen duurden tweemaal een kwartier en de voetballende politieman nen, die ingedeeld waren in twee poules, speelden met bijzonder groot enthousiasme totdat om ongeveer half vijf de finale werd bereikt, waarin APGS en Rotterdam tegen elkaar uitkwamen. De resultaten van de PSV Haarlem luid: den: APGSHaarlem 11; Den Helder Haarlem 0—2; Alkmaar—Haarlem 01; Lei denHaarlem 1—1; Schiedam—Haarlem 0—2, De eindstand in poule A was: 1. APGS; 2. Haarlem; 3. Alkmaar; 4. Schiedam; 5. Leiden; 6. Den Helder. In poule B luidde de eindstand: 1. Rotter dam; 2. SVKMA; 3. Utrecht; 4. Den Haag; 5. Wassenaar. Voorts werden nog de wedstrijden tussen de nummers twee, drie en vier van beide poules gespeeld, waarvan de uitslagen luid - den; Haarlem—SVKMA 1—1; (SVKMA wint na strafschoppen); AlkmaarUtrecht 02; Den HaagSchiedam 12. De finale tenslotte tussen nummer één van afdeling A. APGS en van afdeling B, Rotterdam, eindigde in een duidelijke tien twee overwinning voor de Amsterdammers. Na afloop van deze finale, die onder meer wend bijgewoond door de hoofdcommissaris, de heer J. Fontijne, en de commissarissen de heren A. L. de Boer en W. J. de Boer uit Haarlem en door talrijke politie-autoriteiten uit andere steden, reikte hoofdinspecteur Davidzon met een toepasselijk woord niet minder dan acht prijzen aan de aanvoerders van de diverse elftallen uit. OM DE EUROPA-BEKER. In de wed strijdenreeks om de Europa-beker heeft de Hongaarse voetbalclub Vörös Lobogo met zesdrie gewonnen van het Belgische Anderlecht. Bij de rust stonden de Hongaren met drietwee voor. FORTUNA VERLOOR IN REIMS. Fortuna heeft in Reims van de voetbalclub van die naam met 54 verloren. Bij de rust stonden de Nederlanders met 53 achter. WAGTMANS WORDT CHAUFFEUR. Wagtmans zal in de komende wintermaan den niet op de banen in het buitenland ver schijnen. Hij is van plan chauffeur te wor den van een zes-tons vrachtauto voor het vervoer van zand in Zeeland. Half Januari hoopt Wagtmans zijn training op de weg te hervatten. Hij wil volgend seizoen uitslui tend aan wegwedstrijden deelnemen. „MELD" WON DE ST. LEGER. De merrie „Meld" heeft de laatste klassieke paardenrace van het Engelse seizoen, de „St. Leger", gewonnen. Uit een veld van acht paarden eindigde „Meld" de 2900 meter als eerste, in 3 min. 14.6 sec. Op driekwart lengte finishte als tweede „Nucleus", die drie lengten voorsprong had op de Franse hengst „Beau Prince". De vereniging „Hospitaal-kerkschip „De Hoop" heeft de oude „De Hoop" thans naar Noorwegen verkocht. Er waren reeds lange tijd onderhandelingen gaande met een Noorse gegadigde, maar het wachten was op het verlenen van een invoervergunning door de Noorse regering. Deze is gisteren verleend. Het is de bedoeling dat „De Hoop" binnen enkele weken onder com mando van een Noorse kapitein met een Nederlandse bemanning van IJmuiden naar Noorwegen vertrekt. Het schip zal in Noor wegen als vissersvaartuig dienst gaan doen. Terugkerend van de kermis te Meyel, waarop hij Dinsdagavond met zijn vrouw had vertoefd, is de caféhouder Hendriks te Panningen Woensdagmorgen in zijn wo ning opgewacht door de 26-jarige L. uit Panningen, die hem met een hamer ver scheidene slagen op het hoofd toegebracht. De caféhouder zonk met diepe wonden in het hoofd en met een zware hersenschud ding ineen, waarna L. zich uit de voeten maakte. Enkele uren later werd L. door de rijks politie van zijn bed gelicht en in verzekerde bewaring gesteld. Aangezien L. bevriend was met de vrouw van de caféhouder, en er ernstige verdenkingen ontstonden van medeplichtigheid, werd ook mevrouw Hen driks gearresteerd. Na een eerste medische behandeling ter plaatse is het slachtoffer naar het zieken huis te Venlo overgebracht, waar men Woensdagavond het levensgevaar geweken achtte. ADVERTENTIE Koninklijk bezoek. Ter gelegenheid van het koninklijk bezoek aan Suriname en van de opening van de jaarbeurs aldaar zal de Surinaamse postadministratie een tweetal bijzondere postzegels uitgeven. (vertaald uit het Engels) 32) „De arme lieverd", dacht Patricia, ,,'t Is ook wel heel hard voor hem? Maar ik zal er met Michael over praten en ik weet ze ker, dat hij alles zal doen wat onder de gegeven omstandigheden mogelijk is. Hij scheen het zo ernstig te menen, toen hij het gisteren over mijn geluk had. Misschien be hoeven we nog maar enkele dagen te^ wach ten met onze uitleg aan iedereen. Toen ze de voordeur openmaakte, kwam Michael haar met een bezorgd gezicht te gemoet „Patricia, waar ben je geweest? riep hij uit, en het drong opeens tot haar door, dat hij niet boos was, maar werkelijk bezorgd. Hij scheen vol ongeduld op haar thuiskomst gewacht te hebben „Wat is er aan de hand?" vroeg ze, en de gespannen uitdrukking op zijn gezicht ziende, voegde ze er angstig aan toe: „Is je moeder minder goed, Michael?" „Nee, nee, kom mee!" Hij pakte haar beet en duwde haar enigszins ruw het klei ne vertrek, dat hij als studeerkamer ge bruikte, binnen. „Er is iets heel anders! Iets waaraan ik nooit gedacht heb „O, Michael, vertel 't me alsjeblieft gauw!" drong ze aan, haar zenuwen thans tot het uiterste gespannen. Hij streek zich met een vermoeid gebaar over het voorhoofd, ,,'t Is Pat..", zei hij op matte toon. „Ze heeft dit het goede mo ment gevnden om weer terug te komen!" HOOFDSTUK VII „Pat? Teruggekomen.Maar dat is toch onmogelijk! Bedoel je, dat ze hier in huis is?" „Nee, natuurlijk niet!" Zijn stem klonk ongeduldig. „Ze heeft me geschreven". „Hier?" „Nee, ik kreeg haar brief vanmiddag op kantoor". „Maar kent ze dit adres ook?" vroeg Pa tricia, die Pat al voor de deur zag staan om alles in duigen te gooien. „Natuurlijk". „Waarom is ze dan niet hierheen ge komen?" „Dat weet ik niet". Michael begon ruste loos op en neer te lopen. „Ze schijnt me min of meer te willen voorbereiden. In ieder geval heeft ze blijk baar het gevoel gehad, dat ze niet hier kon komen, voordat ze wist wat..eh.er intussen gebeurd was". „Stond er een adres van haar op die brief?" „Ja. Een hotel in de stad. Ik ben daar onmiddellijk heen gegaan, maar ze was er niet. Alles wat ik te weten kon komen, was dat ze voor een paar dagen naar buiten was vertrokken en Zaterdag terug zou komen". „Wat een zonderlinge manier van op treden", mompelde Patricia. En zich be denkend, dat hij het vervelend vond als ze critiek leverde op zijn echtgenote, voegde ze er haastig aan toe: „Snap jij er iets van, Michael? Als ze toch bij jou terug wil ko men, wel.... waarom kómt ze dan niet? Waarom moet ze dan een brief schrijven en vervolgens verdwijnen?" „Ik weet het niet". Patricia keek naar zijn ongelukkige ge zicht en barstte opeens uit: „Ben je van plan om mij méér over de inhoud van die brief te vertellen, of vind je dat het mij niet aangaat?" Hij ging op de rand van zijn bureau zit ten en zei langzaam: „Ik vind het niet erg om je de inhoud te vertellen. Ze schrijft, dat ze zich ervan bewust is, dat ze een grote fout heeft gemaakt, en ze vraagt of ik haar kan vergeven en haar terug wil hebben. Ze zegt, dat ik hier ernstig over na moet denken. Daarom geeft ze me niet de gelegenheid om prompt „nee" te zeggen, waarvan ik later misschien spijt zou hebben. Ik neem aan, dat dat de reden is, waarom ze ver trokken is, opdat ik haar niet dadelijk kan bereiken. Ze schrijft, dat ze Zaterdag terug zal zijn, precies zoals ze me in het hotel mededeelden. Dat is alles". „Zei ze ook, dat het haar speet?" vroeg Patricia op droge toon. „Een enkel woord van spijt over wat ze je heeft aangedaan, lijkt me wel op zijn plaats". Hij glimlachte vaag. „Ze is niet erg goed in zulk soort dingen, Patricia. Maar..ja, ik geloof wel dat ze er spijt van heeft". „En jij bent natuurlijk van plan haar alles te vergeven en haar terug te nemen?" Hij scheen even te aarzelen. Maar ten slotte zei hij bijna toonloos: „Ja, natuur lijk". Patricia keek hem bezorgd aan. „Michael, ik kan me niet goed neerleggen bij deze wending van de zaak.Ben jij er hele maal door bevredigd?" „Ik geloof niet dat er ooit meer een hele maal bevredigende oplossing te vinden zal zijn, nadat zo iets is gebeurd", antwoordde hij ernstig. „Je bedoelt, de zaak is hoe dan ook be dorven. „Laten we er niet verder over praten, Patricia! Het punt, waarover ik met je wil de spreken is, wat doen we hier in verband met alle complicaties, die zich zullen voor doen?" „O, lieve hemel, ja!" zuchtte Patricia. „Daar had ik bijna niet meer aan gedacht". En na enkele ogenblikken zwijgen voegde ze eraan toe: „Michael, ik geloof dat we je moeder het hele verhaal moeten vertellen. Ik zou dat hoe dan ook prettig vinden, want ik heb vanmiddag Phil gesproken en...." „Dat is uitgesloten", onderbrak hij haar op felle toon. „Ik zelf heb ook even aan die mogelijkheid gedacht, en derhalve heb ik, nadat ik in dat hotel was geweest, open lijk met moeders dokter gesproken, dat wil zeggen ik heb hem gevraagd, of mijn moe der al een schok zou kunnen verdragen. Ik legde hem uit, dat ik haar familie-nieuws van niet al te prettige aard had mee te delen.... De dokter drong er bij mij op aan, haar vooral niet aan zo iets bloot te stellen. Hoewel ze goed vooruit gaat, is ze nog uiterst zwak, en haar opgewektheid en uiterlijke energie zijn nog heel labiel. Hij verzocht me met slecht nieuws stellig nog een week of twee te wachten!" Patricia zweeg. „Wat wilde je eigenlijk zeggen over je gesprek met Phil?" vroeg hij even later. „O, dat is niet zo erg belangrijk", ant woordde ze, terwijl ze zich bedacht, dat Phil woedend zou zijn, als hij haar dit hoorde zeggen. „Ik hoopte alleen, dat het niet al te lang meer behoefde te duren voordat we alles zouden kunnen uitleggen. Ik heb Phil ge zegd hoe de situatie in elkaar zat en hij hij...." „Hij vindt het niet erg prettig dat je op treedt als de vrouw van een ander?" „Nee, inderdaadhij vindt het niet prettig". „Vanzelfsprekend". Michael scheen op eens begrip voor Phil te hebben. „Het spijt me heel erg, lieve kind. Het is voor jou een ellendige situatie. Maar ik zal wel een oplossing bedenken, zodra ik met Pat heb gesproken. „Ja, er hangt natuurlijk heel veel af van haar houding." Hij zweeg en Patricia vroeg zich af, of Michael's echtgenote haar comedie met Michael even onaangenaam zou vinden als Phil.... Even later bedacht ze zich, dat Pat wel in een zeer zwakke positie was om even tueel te protesteren tegen haar echtgenoot. Nee, waarschijnlijk zou ze de wijste partij kiezen en zwijgen Na enige aarzeling, vroeg Michael opeens: „Zijn Phil en jij het eens geworden?" Ze glimlachte en er kwam een warme glans in haar ogen. Ze vond het wreed van zichzelf om haar geluk aan hem te tonen. „Ja, Michael", zei ze zacht. „We zijn ver loofdtenminste voor zover dat op het ogenblik mogelijk is." „En je bent heel gelukkig?" „Ja, inderdaad." „Ik ben blij voor je, Patricia," zei hij ernstig. „Dank je, Michael." In een spontaan ge baar stak ze haar hand uit en tot haar ver bazing drukte hij deze met beide handen. „Het is heel lief van je om blij te zijn over mijn geluk, terwijl.de dingen voor jou niet zo prettig zijn." Hij lachte. „Ik hoop werkelijk, dat ik nooit zo egocentrisch zal worden, dat ik eerst zelf gelukkig moet zijn om me te kun nen verheugen over het geluk van an deren", merkte hij op. En op ironische toon voegde hij er aan toe: „Bovendien je ver geet, dat Pat bij mij terug komt!" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9